A TO D

نگار*

عضو جدید
سلام دوستای گلم
من تو پروژه ام از یه سنسور استفاده کردم که باید به میکرو وصل بشه و از میکرو فرمان بگیره.ولی چون تغییرات میکرو آنالوگه باید به دیجیتال تبدیل بشه.
چطوری این کارو انجام بدم؟؟؟:(
یه جا خوندم که اگه یه پتانسیومتر 1.5کیلو بذاریم این کارو انجام میده!این درسته؟؟؟ چطور این کارو انجام میده؟؟؟
مرسی

Benefic.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست گرامی نکته اول اینه که میکرو دیجیتال هست و احتمالاً سنسور شما آنالوگ هست.

نکته دوم اینه که شما باید سنسور را به پایه هایی از میکرو متصل کنید که مبدل آنالوگ به دبجتال هستند.

نکته سوم اینه که باید در برنامه نویسی از دستورات لازم جهت دریافت اطلاعات لازم از سنسور استفاده نمایید.

نکته چهارم اینه که خود پتانسومتر یک دستگاه آنالوگ هست و این چیزی که شما می گید نحوه استفاده و اتصال پتانسیومتر به میکرو هست، نه نحوه اتصال سنسور آنالوگ به میکرو.

و نکته آخر حتماً مطالعه خودتون رو در زمینه میکرو افزایش بدین مطمئماً کار بسیار ساده ای می باشد. چون از نحوه پرسش سوالتون معلوم میشه از شناخت لازم در خصوص میکرو برخوردار نیستید.

نگار*

عضو جدید
اشتباه چاپی بود!منظورم اینه که تغییرات سنسور آنالوگه.تو توضیحات یه مدار نشان دهنده گاز من خوندم که میشه یه مقاومت 1.5کیلو به سنسور وصل کرد و وقتی گاز باشه یک منطقی به میکرو بده و در نبود گاز صفر باشه.
میخواستم ببین این درسته؟ و چطور این اتفاق می افته؟
(اگه اطلاعات کافی داشتم سوال نمی پرسیدم!)
مرسی

Benefic.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست عزیز شما باید در ابتدای امر سنسور مورد نیاز خودتون رو مشخص کنید (بسته به اینکه چه نوع گازی رو قرار هست تشخصی بده)
بعد از اون با مراجعه به دیتاشیت سنسور و یا مراجع دیگه از مدار راه انداز اون سنسور مطلع گردید (ممکن است نیاز به مقاومت هم باشه طبق گفته خودتون)
بعد از تکمیل مدار راه انداز و اتصال اون به پایه های مبدل آنالوگ به دیجیتال میکرو، با توجه به محیطی که قرار است تو اون برنامه نویسی بشه باید برنامه نویستون رو انجام بدین.

نگار*

عضو جدید
سلام بچه ها
من یه مدار نشان دهنده گاز میخوام طراحی کنم.که فقط وجود یا نبود گازو بگه
و آلارم به صدا در بیاد.
از یه سنسور تشخیص گاز و میکرو atmeg8l استفاده کردم.از تراشه 74hc14 هم که یه اشمیت تریگره استفاده کردم.البته این تراشه رو برای این گذاشتم که جریان لازم برای به صدا در اومدم بازر رو ایجاد کنه
یه جا خوندم که :
TGS 813 سنسوری است که خروجی آن به صورت آنالوگ با تغییرات گاز تغییر میکند و نه به صورت دیجیتال . برای همین ما برای این که بتوانیم کار خود را راحت کنیم خروجی را با یک مقاومت ۱.۵ کیلو موازی میکنیم که در حالت عادی خروجی را در صفر منطقی نگه دارد و وقتی که گاز آمد خروجی به یک منطقی تغییر حالت دهد.( البته این روش برای کارهایی که زیاد دقت لازم ندارد روش بسیار عالی و ارزان است ولی برای کارهایی که دقت بالایی را نیاز دارند روش مناسبی نیست ).من به جای این مقاومتی که گفته از یه پتانسیومتر تو مسیر سنسور به میکرو استفاده کردم تا حساسیت مدارو تنظیم کنم.
حالا با توجه به اینکه نه از adc استفاده میشه و نه آپ امپ که خروجی رو دیجیتال کنه! میخوام ببین منطق عملکرد مدار چیه؟ یعنی چه اتفاقی داره میافته که میکرو به تغییرات سنسور پاسخ میده؟
و اینکه پتانسیومتر چطور حساسیت مدار را تنظیم میکنه؟
(چه تغییرات ولتاز یا جریانی اتفاق میافته؟)
خیییییییییییییییلیییییییییییییییییییی ضروریه.ممنون میشم کسی کمکم کنه:( :((

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام بچه ها
و آلارم به صدا در بیاد.
از یه سنسور تشخیص گاز و میکرو atmeg8l استفاده کردم.از تراشه 74hc14 هم که یه اشمیت تریگره استفاده کردم.البته این تراشه رو برای این گذاشتم که جریان لازم برای به صدا در اومدم بازر رو ایجاد کنه
یه جا خوندم که :
TGS 813 سنسوری است که خروجی آن به صورت آنالوگ با تغییرات گاز تغییر میکند و نه به صورت دیجیتال . برای همین ما برای این که بتوانیم کار خود را راحت کنیم خروجی را با یک مقاومت ۱.۵ کیلو موازی میکنیم که در حالت عادی خروجی را در صفر منطقی نگه دارد و وقتی که گاز آمد خروجی به یک منطقی تغییر حالت دهد.( البته این روش برای کارهایی که زیاد دقت لازم ندارد روش بسیار عالی و ارزان است ولی برای کارهایی که دقت بالایی را نیاز دارند روش مناسبی نیست ).من به جای این مقاومتی که گفته از یه پتانسیومتر تو مسیر سنسور به میکرو استفاده کردم تا حساسیت مدارو تنظیم کنم.
حالا با توجه به اینکه نه از adc استفاده میشه و نه آپ امپ که خروجی رو دیجیتال کنه! میخوام ببین منطق عملکرد مدار چیه؟ یعنی چه اتفاقی داره میافته که میکرو به تغییرات سنسور پاسخ میده؟

با سلام
ADC شما در همون میکرو شماست
دیتا شیت میکروتون را یه نگاه بندازید
در همون صفحه اول توانایی هاش نوشته شده
موفق باشید

نگار*

عضو جدید
ممنون.میدونم دوست عزیزم.ولی مشکل اینجاس که من ADC رو فعال نکردم.و خواستم از روش ساده تری استفاده کنم!و به عبارتی لقمه رو دور دهنم چرخوندم!!! البته مدارم درست کار میکنه. ولی برای توضیحش نیاز به یه منطق علمی دارم که نمیدونم!!!!!:(

نگار*

عضو جدید
چرا هیشکی کمکم نمیکنه!! فکر نکنم سوال سختی باشه:(((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((

dashhadi

عضو جدید
(

با سلام؛
شما خروجی سنسور آنالوگ رو به پایه ی ورودی دیجیتال میکرو وصل کردین، در این حالت بحث سطوح یک و صفر منطقی پیش میاد، توضیح اینکه اگه پایه ورودی دیجیتال میکرو رو به یه منبع ولتاژ متغیر ( آنالوگ) متصل کنیم و ولتاژ رو از صفر زیاد کنیم ، تا یه سطح خاصی از ولتاژ از لحاظ منطقی به عنوان صفر میگیره و از اون به بعد رو به عنوان یک تلقی میکنه، در حالی که توی درس مدار منطقی خوندیم 0ولت=0 منطقی و 5ولت=1 منطقی. اما در عمل همون چیزی که براتون گفتم اتفاق میفته. این سطح بسته به میکرو و مدارات داخلی اون متفاوت میتونه باشه مثلا تغییر سطح 0 به 1 تو سطح 4 ولت و 1 به 0 تو سطح 2ولت اتفاق بیوفته.
شما با تغییر پتانسیومتر در واقع داری ولتاژ ورودی به پایه ی میکرو رو تغییر میدی ( یه چیزی شبیه مقسم ولتاژ ) که نتیجه ی اون تغییر حساسیت مجموعه ی سیستم نسبت به میزان گاز و در نتیجه خروجی سنسورتون هست.

dashhadi

عضو جدید

شما با تغییر پتانسیومتر در واقع داری ولتاژ ورودی به پایه ی میکرو رو تغییر میدی ( یه چیزی شبیه مقسم ولتاژ ) که نتیجه ی اون تغییر حساسیت مجموعه ی سیستم نسبت به میزان گاز و در نتیجه خروجی سنسورتون هست.

ببخشید؛ جمله ی آخرو اشتباه گفتم( قرمزش کردم ) و کل عبارتی رو که نقل قول کردم این طور بیان می کنم:
با تغییر پتانسیومتر در خروجی سنسور، شما ولتاژی رو که باعث سوئیچ شدن 0 به 1 و بالعکس میشه داری تغییر میدی که این امر باعث میشه شما قابلیت تنظیم حساسیت رو به مدار اضافه کنی

مهران.ن

عضو جدید
سلام بچه ها
و آلارم به صدا در بیاد.
یه جا خوندم که :

سلام دوست عزیز شما که این مدار ساده رو می خواستین چرا از میکرو استفاده کردین.راحت با دو سه تا ترانزیستور ساخته می شد.برای صدا هم می تونستین از یک بیزر کوچیک استفاده کنید.
درضمن مدار هم دقیق تر می شد .
ولی امیدوارم موفق باشید و این براتون درس و تجربه ایی بشه.

بالا