7 نکته از مهمترین نکات اساسی در طراحی سایت که باید رعایت شود

webmac

عضو جدید
[h=1]7 نکته اساسی از نکات مهم در طراحی سایت که باید رعایت شود. مراقب اشتباهات رایج طراحی سایت باشید.به مفید و کاربردی بودن همراه با کاربرپسند بودن فکر کنین.
[/h]

در این مقاله می خواهیم در مورد تعدادی از باید ها و نبایدها که باید در طراحی سایت رعایت شود را همراه با توضیح کامل ارائه نماییم:
[h=2]1-جستجو در سایت، 2-خوانا نبودن متن، 3-رعایت اصول نگارش، 4-طراحی سایت با دسترسی مناسب، 5-تنوع صفحات در طراحی سایت، 6-استفاده نکردن از موسیقی متن، 7- آزمایش کارایی طراحی سایت.[/h]از جمله 7 نکته اساسی از نکات مهم و کاربردی در طراحی سایت می باشد که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت. یادمان باشد در طراحی سایت باید دو نکته همزمان باهم استفاده شود 1- کاربردی بودن و راحتی دسترسی به تمام صفحات سایت 2- دارای خلاقیت در پیاده سازی و جذاب بودن برای بازدید کننده گان .یعنی همزمان باید سعی شود هردو معیار در نظر گرفته شود.

1. جستجو در سایت : در مفید بودن وجود سیستم جستجو در سایت شک نکنید گاهی کاربران فرصت بررسی مقالات شما را تا رسیدن به مقاله مورد نظر ندارند بنابراین وجود باکس جستجو میتواند بلافاصله به کاربر کمک نماید تا به هدف خود برسد.
پیشنهاد: به عنوان طراح سایت شما هم میتوانید خود سیستم جستجو در مقالات و مطالب سایت را پیاده نمایید و هم اینکه از سیستم جستجو گوگل در سایت به نحوه زیر استفاده نمایید:
<form action="http://www.google.com/search" method="get">
<br> <fieldset>
<br> <input type="hidden" name="sitesearch" value="https://webmac.ir" />
<br> <input type="text" name="q" size="25″ maxlength="255″ value="" />
<br> <input type="submit" value="جستجو در وب مک" />
<br> </fieldset>
<br> </form>

2. خوانا نبودن متن : در کنار جذاب نگه داشتن سایت باید خوانا بودن متن ها و اطلاعات داخل سایت را ملاک قرار دهید. گاهی دیده شده است آنقدر از فونت های غیر عادی و رنگ های نامناسب استفاده شده است که کاربر و خواننده نه تنها جذب نمیشود بلکه تصمیم به خروج از سایت میگیرد.سعی کنید از فونت هایی که برای کاربران آشنا ست و به آن عادت دارند استفاده نمایید.
پیشنهاد: توصیه میکنیم 1- از رنگ بندی سایت های معروف استفاده نمایید و آنها را بررسی نمایید همچنین الهام گرفتن از رنگ های طبیعت که با چشم کاربر عادت دارد بسیار مناسب می باشد، 2- در طراحی سایت و بخش های مختلف آن از فونت های معمول و آشنا برای چشم خوانندگان استفاده کنید و ار نوشته های خیلی ریز پرهیز کنید.

3. رعایت اصول نگارش : ساختار نوشته و رعایت اصول نگارشی میتواند به اندازه طراحی سایت بر موفقیت و شکست شما تاثیر داشته باشد. در دنیای امروز اینترنت کاربران مطلبی را نمیخوانند مگر آنکه واقعا برای آنها مفید و جالب توجه باشد، در نتیجه ابتدا نگاهی کلی به مطلب و سرفصل های آن خواهند کرد. گاهی اوقات طراحی سایت و یا بی سلیقگی نویسنده موجب بی توجهی به این نکته اساسی و عدم استفاده از سرفصل و تگ های HTML می شود.
عنوان مناسب و مجزایی برای هر صفحه از سایت مشخص کنید تا بازدیدکنندگان شما بدانند که در هر لحظه در چه صفحه ای قرار دارند، مشاهده میشود که در نمونه هایی از طراحی سایت حتی نام صفحات به درستی انتخاب نمیشوند.
پیشنهاد:
1- با استفاده از دستورات CSS و HTML صفحات داخلی سایت را به درستی طراحی کنید: طراحی سایت را به گونه ای انجام دهید که فاصله مناسب بین خطوط و نوشته و عکس ها رعایت شود.
2- بروزرسانی و بازبینی را همزمان انجام دهید. افزودن مطالب جدید با رعایت اصول بسیار مناسب است ولی گاهی نوشته های قبلی سایت را بازبینی کرده و اشتباهات موجود را رفع کنید.

4. طراحی سایت با دسترسی مناسب : آدرس دهی، طراحی منوها و دسترسی آسان به بخش های اصلی عوامل موثری بر افزایش کارایی سایت شما هستند که بخوبی باید در طراحی سایت مورد توجه قرار گیرند. استاندارد مشخصی برای اینکار در طراحی سایت وجود ندارد و باید متناسب با محتویات هر سایتی انجام شود.
اگر از نوشته برای آدرس دهی به صفحات استفاده میکنید باید کوتاه و گویای مطالب آن صفحه باشد و اگر با استفاده از تصاویر برای تعیین بخش های مختلف در طراحی سایت بهره میگیرید، ارتباط معنایی تصویر و محتوای صفحه اهمیت بالایی خواهد داشت. لینک های خراب نباید جایی در صفحه اصلی شما داشته باشند و مهمتر از همه اینکه هیچ لینکی از صفحه اصلی به خود آن قرار ندهید!
پیشنهاد:
1- دسترسی به صفحات مختلف را ترجیحا با نوشته انجام دهید و در صورت استفاده از تصویر متن جایگزین را فراموش نکنید.
2- طراحی سایت و آدرس دهی در آن به گونه ای باشد که کاربران با کمتر از سه کلیک به صفحه مورد نظر خود راه یابند در غیر اینصورت سایت شما را ترک خواهند کرد.


5. تنوع صفحات در طراحی سایت : خلاقیت و استفاده از گرافیک زیبا بسیار مفید است ولی زیاده روی در آن بخصوص برایطراحی سایت اثر معکوسی بهمراه خواهد داشت. طراحی ظاهری متفاوت و مجزا برای هر صفحه از سایت نتیجه ای جز سردرگمی کاربران نخواهد اشت. فرقی نمیکند که طراحی سایت شما تا چه اندازه جذاب باشد، اگر ارتباط گرافیکی مناسبی بین صفحات برقرار نکنید کاربران با آن راحت نخواهند بود و سایت شما را ترک میکنند
پیشنهاد:
3- یک قالب یکپارچه و زیبا برای تمام صفحات داخلی خود طراحی کنید.
4- زیبایی در کنار سادگی تاثیر بیشتری خواهد داشت. در طراحی سایت خلاقیت خود را در زمینه سادگی صفحات استفاده کنید.

6. استفاده نکردن از موسیقی در متن : کاربران بدنبال کارایی و محتوای مناسب در طراحی سایت شما هستند و 99 درصد آنها اهمیتی به موسیقی متن سایت شما نمیدهند. بعضا مشاهده میشود که اشتباه بدتری در طراحی سایت انجام میشود و برای هر صفحه موسیقی جداگانه ای قرار میدهند که نتیجه ای جز برهم زدن آرامش و مصرف پهنای باند بازدیدکنندگان نخواهد داشت.
پیشنهاد:
1- از موسیقی در سایت استفاده نکنید و اگر مجبور به این کار هستید در طراحی سایت خود فضایی مشخص برای آن در نظر بگیرید و کنترلش را به کاربران بسپارید تا بتوانند در هر لحظه آن را خاموش کنند.

7. آزمایش کارایی طراحی سایت: طراحی سایت خود را به گونه ای انجام دهید که بر روی تمام مرورگرها قابل مشاهده باشد، پس از پایان کار لیستی از دستگاه ها و مرورگرها تهیه کنید و نحوه نمایش سایت بر روی هرکدام را آزمایش کنید.
پیشنهاد:
1. آیا وبسایت بر روی موبایل و تبلت قابل مشاهده است؟
2. طراحی سایت و کدنویسی آن همخوانی لازم با تمام مرورگرها را دارد؟
3. W3C ابزار مناسبی را برای بررسی کیفیت طراحی سایت در اختیار شما قرار میدهد.
تهیه شده توسط گروه وب مک
 
بالا