◄[ محـــــاسبه بار ]► پرسش و پاسخ

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
سلام دوستان
من برای درس طراحی فنی یه چند جا به مشکل برخوردم توی تالار هم جایی واسه مطرح کردنش پیدا نکردم
سقف ها از نوع دال بتنی هستند
توی این عکسها خطوط زرد تیر ها هستند
برای محاسبه بار تیر ها برای ما گفتند که تقریبی محاسبه کنیم به این صورت که مساحت دوطرف تیر که وزنشون روی تیر میفته رو ضربدر بار (مرده و زنده و برف بسته به طبقه ) کنیم و تیپ بندی تیر ها رو انجام بدیم (خطوط سبز نحوه تقسیم بندی سقف برای پیدا کردن مساحت هست)
مثل این تصویر تقسیم بندی رو انجام میدیم:(اینجا دال ساده هست)

اما برای جایی که سقف ها با توجه به دهانه از نوع دال پیش تنیده هستند مثل این تصویر

باز هم این روش رو انجام میدند یا اینجا دیگه هر تیر نصف بار سقف رو تحمل میکنه؟

ممنون میشم راهنمایی کنید :smile:

"سوال رو دوستمون
sahar-architect
به صورت خصوصی پرسیده بودن ، چون جایی برای طرح سوالشون پیدا نکرده بودن ، منم برای اینکه بتونیم از تجربه دوستان استفاده کنیم ، اوردم اینجا .
امیدوارم، راهنماییشون بفرمایید . "

سپاس

آخرین ویرایش توسط مدیر:

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
با توجه به مبحث ششم این نامه طراحی ساختمان ، مساحت بارگیر تیرها ، به شرح زیر هست :
سقف یکطرفه دالی است که بار سقف را بین دو شاهتیر تقسیم میکند ، مانند سقف تیرچه بلوک و یا دال های بتنی که نسبت طول به عرض آنها بیشتر از دو باشد .

سقف دوطرفه دالی است که توزیع بار در بین تیرهای اطراف کف با عملکرد دوطرفه ، بستگی به وجود تیرچه ها نداشته بلکه به تعداد شاهتیرهایی که سقف به آن تکیه داده است ، بستگی دارد .ممکن است سقف به دو ، سه ،چهار و یا تعداد بیشتری شاهتیر تکیه داده باشد .
برای محاسبه بار وارد بر شاهتیرهای اطراف کف ، از قانون نیمسازهای گوشه استفاده می شود(مثل تصاویر شماره 1 و شماره 2 شما که فرستادید!) .
بعد از ذکر این نکات ، عزیزم بار وارد بر شاهتیر ، به نوع دال بستگی نداره ، یعنی الان شما که به دونوع تقسیم کردید ، اصلا به پیش تنیده بودن دال یا عادی بودنش بستگی نداره ، بلکه نحوه ی قرار گیری تیرها و یک طرفه یا دوطرفه بودن دال بستگی داره .
شما برای محاسبه بار تیرهات ، همون روش نمیساز گوشه ها رو استفاده کنی ، صحیح هستش.

پاسخ من به دوست عزیزم.

سپاس
:gol::gol:

Moein.B

دستیار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص مباحث اجرایی
سلام خدمت شما-ممنون از سوالی که گذاشتید و جواب مناسبی که دادید
اما خب من هم جواب شبیه جواب شما میدم:
دوست عزیز شما کاری به پیش تنیده بودن یا نبودن نداشته باشید(ادامه ی جمله ی بالا که از بار وارد بر تیر...) و شما تنها کاری که باید کنید این هست که تشخیص بدی اون قسمت سقف یک طرفه هست یا دوطرفه و این به این صورت هست که اگر نسبت طول به عرض دهانه ها بیشتر از 2 باشه دال یکطرفه و اگر کمتر از 2 باشه دال دوطرفه هست-و اگر یک طرفه بود بار رو نصف می کنی بین دو تیر و اگر دو طرفه بود به همین شکلی که کشیدید باید حساب کنید(ذورنقه ای)
انشالله که درست راهنمایی کردم.
موفق باشید;)

sahar-architect

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
ممنونم از پاسختون دوستان عزیز
سوال دیگه ای برام پیش اومد!!
بیشتر دهانه های طرح من مثلثی هستند قابهای مثلثی چی؟دوطرفه هستند و همون نیمساز ها رسم میشند؟ یا یک طرفه اند و عمود منصف رو میکشند؟

1.jpg

Moein.B

بیشتر دهانه های طرح من مثلثی هستند قابهای مثلثی چی؟دوطرفه هستند و همون نیمساز ها رسم میشند؟ یا یک طرفه اند و عمود منصف رو میکشند؟

مشاهده پیوست 144025

---------------
این خط های زرد رنگو خودتون کشیدید؟ -منظورتون از مثلثی نمی فهمم-گوشه سمت راست بالا رو میگید؟

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار

مشاهده پیوست 144025

دوست عزیزم ، مثلث هم همون شرایط رو دارن .
در ضمن با توجه به نحوه تیر ریز که انجام دادین ، لزومی نداره حتما تیرهاتون به ستون برسه ، بلکه میتونید یک تیر رو به تیر دیگه ای وصل کنید ، و بار اون تیر به وسیله تیر دوم به ستون منتقل بشه چون باتوجه به عکسی که شما گذاشتید ، نحوه اتصال تیری که به صورت مورب به ستون رسیده سخت هست هم اینکه طول تیرتون زیاد نمیشه و اینکه کنترل خیز تیرتون هم اسونتر هست .

Moein.B

در ضمن با توجه به نحوه تیر ریز که انجام دادین ، لزومی نداره حتما تیرهاتون به ستون برسه ، بلکه میتونید یک تیر رو به تیر دیگه ای وصل کنید ، و بار اون تیر به وسیله تیر دوم به ستون منتقل بشه چون باتوجه به عکسی که شما گذاشتید ، نحوه اتصال تیری که به صورت مورب به ستون رسیده سخت هست هم اینکه طول تیرتون زیاد نمیشه و اینکه کنترل خیز تیرتون هم اسونتر هست .

---------------------------
خانم مهندس ولی به نظرم این خط های زرد رنگ که کشیدن تیر نیست-تقسیم بندی نیروهاست که کشیدن

آخرین ویرایش:

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
---------------
این خط های زرد رنگو خودتون کشیدید؟ -منظورتون از مثلثی نمی فهمم-گوشه سمت راست بالا رو میگید؟

---------------------------
خانم مهندس ولی به نظرم این خط های زرد رنگ که کشیدن تیر نیست-تقسیم بندی نیروهاست که کشیدن

جناب بیات ، خطوط زرد رنگ ، تیرها رو نشون میدن و خطوط سبز رنگ ، نشان دهنده سطح بارگیر تیر ها هستند.

Moein.B

جناب بیات ، خطوط زرد رنگ ، تیرها رو نشون میدن و خطوط سبز رنگ ، نشان دهنده سطح بارگیر تیر ها هستند.

----------------------------
بله درسته-من رنگارو تشخیص نمیدم چون یک رنگ میبینمشون دلیلیش هم همینه-جواب شما در بالا کاملا درسته

sahar-architect

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز

اخه در مورد مثلث چطور میشه تشخیص یکطرفه یا دوطرفه بودن رو داد:confused:
متوجه منظورتون نشدم یعنی وزن دو دهنه بزرگ رو هم به دهنه کوچیکتر بدم و در عوض تیر ها و ستون های دهنه کوچکتر قطور تر بشند؟

*Lady Eng*

عضو جدید
کاربر ممتاز
روش محاسبه بار

روش محاسبه بار

سلام
من هنو تازه این ترم فولاد و بتن 1 دارم
استادام میگن برید نحوه توزیع و محاسبه بار روی تیر و ستون رو یاد بگیرید

کسی میتونه فایل دانلود محاسبه توزیع بار همراه با تمرین در اختیارم بزاره؟

sahel70

عضو جدید
نحوه توزیع بار تو تحلیل سازم داشتیم با عکس العمل هاشون تحت شزایط خواست
تو کتاب بتن مستوفی و طاحونیم اون نحوه توزیع بارایی که لازموتون میشه تو بتن 1 گفته
کتاب تحلیل سازه اهنگرم به صورت کامل توضیح داده که کتاب کنکوریه
موفق باشید

بالا