◄ اخبــــــــــار فرهنــــــــــــگی و هنــــــــــری ►

S i s i l

عضو جدید
کاربر ممتاز
[h=1] دو ایرانی در میان برندگان جایزه هنری «ایراج» دوبی
[/h]
» سرویس: فرهنگي و هنري - تجسمي و موسيقي
کد خبر: 92032816884
سه‌شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۲ - ۰۹:۱۳پنج برنده‌ی نهایی جایزه هنر گروهی «ایراج» دوبی، دو نفر ایرانی هستند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به گزارش وب سایت این جایزه‌ی بین‌المللی، جایزه هنری «ایراج» در ششمین سال برگزاری نام پنج برنده‌ی نهایی دوره‌ی 2014 را در حالی اعلام کرد که دو تن از این برگزیدگان ایرانی هستند.

بنا براین گزارش، «عباس اخوان» و «کامروز آرام» دو هنرمند ایرانی هستند که با آثار هنری خود موفق به کسب این جایزه‌ی هنری سالانه شده‌اند.

جایزه ابراج یکی از جایزه های هنری امارات است که به هنرمندان شمال افریقا، خاورمیانه و جنوب آسیا اختصاص داده می شود.

معیار انتخاب این رویداد هنری کماکان مبتنی بر پروپوزال هایی بوده است که نوآوری را ملاک خلق پروژه های خود دانسته اند. آثار این هنرمندان پس از نمایش در آرت دبی 2014 به گنجینه ی دائمی ابراج انتقال خواهد یافت.

آثار منتخب ابتدا از 19 تا 22 مارس 2014 در گالری «هنر دوبی» به نمایش در می‌آیند و سپس به مجموعه آثار هنری گروه «ایراج» می‌پیوندند.

دیگر برندگان جایزه هنری دوبی عبارتند از « آنوپ متیوتوماس» از هند، «بصیم مقدی» از مصر و «بشرا خلیلی» از مراکش، که همگی با کارهای قوی و ابتکارآمیز خود در این رقابت شرکت کردند.

آثار هریک از این هنرمندان بین‌المللی در نمایشگاه‌ها و گالری‌های بومی و بین‌المللی به نمایش درآمده‌اند و به شهرت آفرینندگان خود افزوده‌اند.

کمیته‌ی داوران جایزه هنری «ایراج» متشکل از کارشناسان هنری حوزه‌ی هنرهای تجسمی است که برخی از آن‌ها آنتونیا کارور، دانا فاروکی، سلوا مقدادی، جسیکا مورگان، گلن لوری، و مرتضی ولی هستند که هر یک در موزه‌های بین‌المللی بزرگی چون تیت و موزه‌ی هنرهای مدرن مشغول به فعالیت‌های کارشناسی و مدیریتی هستند.

آثار برجسته‌ی برندگان جایزه‌ی «ایراج» در موزه‌های سرشناس کشورهای جهان همچون آلمان، ایتالیا و... به نمایش درمی‌آیند.

جایزه هنری گروهی «ایراج» از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین رقابت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی در حوزه‌ هنرهای تجسمی به حساب می‌آید که فرصت پیشرفت و پیگیری فعالیت‌های آتی را برای برگزیدگان سالانه‌ی خود فراهم می‌آورد.
 

S i s i l

عضو جدید
کاربر ممتاز
«ارگ بم» از فهرست میراث جهانی در خطر یونسکو خارج شد» سرویس: فرهنگي و هنري - ميراث و صنايع دستي
کد خبر: 92032816924
سه‌شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۲ - ۰۹:۳۹
شهر تاریخی «بم» از فهرست میراث جهانی در خطر یونسکو خارج شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در جریان برگزاری سی‌وهفتمین اجلاس سالانه کمیته میراث جهانی سازمان یونسکو در کامبوج، شهر تاریخی بم در ایران پس از 10 سال از فهرست میراث جهانی در خطر سازمان یونسکو خارج شد.

به گزارش شین‌هوا‌، این شهر تاریخی در سال 2004 و چند ماه پس از وقوع زلزله مرگبار در فهرست میراث جهانی در خطر یونسکو قرار گرفت تا اینکه روز گذشته از این فهرست خارج شد.

یکی از مقامات ارشد سازمان یونسکو در این‌باره اعلام کرد: کمیته میراث جهانی یونسکو به این نتیجه رسیده است که بقایای قلعه تاریخی این شهر در شرایط خوبی است و به خوبی استحکام‌سازی شده‌اند و مدیریت خوبی در زمینه حفاظت از این قلعه در جریان بوده و شرایط مرمت آن مطلوب است.

به گزارش ایسنا، ارگ بم بزرگترین سازه خشتی در جهان است که در نزدیکی شهر بم قرار دارد. در تاریخ 5 دی 1382، در اثر زلزله شدیدی که شهر بم و حومه آن را تحت تاثیر قرار داد، ارگ بم دچار خسارت‌های زیادی شد.

این ارگ عظیم که در مسیر جاده ابریشم قرار دارد، سده 5 پیش از میلاد ساخته شده‌ و تا سال 1850 پس از میلاد نیز همچنان مورد استفاده بود. کل بنا یک دژ بزرگ است که در قلب آن ارگ واقع شده، اما به دلیل ظاهر پرابهت ارگ، که مرتفع‌ترین قسمت مجموعه نیز به شمار می‌آمد، کل بنای دژ به عنوان ارگ بم نامیده می‌شود.ارگ بم ۹ سال پس از زلزله
 

S i s i l

عضو جدید
کاربر ممتاز
[h=1] تخریب خانه دوره نادرشاه افشار
[/h]
» سرویس: فرهنگي و هنري - ميراث و صنايع دستي
کد خبر: 92032918125
چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۳:۳۳تخریب قدیمی‌ترین خانه‌ی شهرستان کاشان با هدف کاهش بار ترافیک آغاز شد.

یک دوست‌دار میراث فرهنگی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس میراث فرهنگی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اعلام این خبر اظهار کرد: تخریب تعدادی از خانه‌های قرارگرفته در محدوده‌ی بلوار فاطمی که در محدوده‌ی خانه‌ی «شعاعی» متعلق به دوره‌ی «افشاریه» قرار دارند، از حدود دو هفته پیش آغاز شد و اکنون نیز نوبت به این خانه رسیده است و تا کنون بخش‌هایی از آن تخریب شده‌اند.

مهدی دادجو ادامه داد:‌ تعدادی از خانه‌هایی که از حدود دو هفته پیش در حال تخریب هستند نیز ارزش و تاریخی دارند. اکنون هم خانه‌ی «شعاعی» که حدود دو سال پیش توسط «اسدالله شعاعی» به شهرداری کاشان فروخته شد، با بلدوزرهای شهرداری در دست تخریب است.

او با اشاره به شعاع زیاد تخریب‌های انجام‌شده در این محدوده، گفت: به‌نظر می‌رسد این پروژه برای وسیع‌تر کردن بلوار فاطمی در میدان فاطمی کاشان و کاهش بار ترافیک اجرا می‌شود.

به گزارش ایسنا، خانه‌ی «شعاعی» که در خیابان امام خمینی (ره)، محله‌ی میدان‌گاه آقا، بلوار فاطمی قرار دارد، یکم اردیبهشت‌ماه 1388 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است، براساس نوشته‌ی روی کتیبه‌ی گچی داخل کادر ستاره‌مانند طاق‌نمای ضلع شرقی این خانه، تاریخ ساخت آن همزمان با حکومت نادرشاه افشار در ایران است.

همچنین در کتاب «صد خانه، صد پلان» نوشته‌ی حسین فرخ‌یار - عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد کاشان - که به بررسی ویژگی‌های معماری خانه‌های قدیمی در بافت تاریخی کاشان پرداخته است، این بنای تاریخی یکی از قدیمی‌ترین خانه‌های تاریخی ایران محسوب می‌شود.

هرچند بر اساس آنچه در سایت «دفتر جذب سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های شهرداری کاشان» بدون ذکر تاریخ آورده شده است، فراخوانی برای جذب سرمایه‌گذار با هدف سامان‌دهی و تغییر کاربری این خانه‌ی تاریخی با اعتباری حدود 505میلیارد ریال داده شده، این در حالی است که این خانه اکنون در حال تخریب است.
 

S i s i l

عضو جدید
کاربر ممتاز
[h=1] کیهان کلهر: موسیقی‌مان تنهاست؛ تنها تر از همیشه!
[/h]
» سرویس: فرهنگي و هنري - تجسمي و موسيقي
کد خبر: 92032917814
چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۰:۱۶کیهان کلهر در پیامی درگذشت زنده‌یاد جلیل شهناز را تسلیت گفت.

به گزارش خبرنگار بخش موسیقی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این نوازنده چیره دست کمانچه نوشته است: «موسیقی‌مان تنهاست، تنهاتر از همیشه،.. درست همان وقتی‌ که پدر می‌خواست و می‌خواهد,... بیشتر از همیشه. مگر نه اینکه پدر است که تا سایه‌اش، نفسش هست همه چیز هست و وقتی‌ نیست شیرازه‌ها آرام آرام از هم می‌پاشند.»

کلهر همچنین نوشته است: «یک یک می‌روند این بزرگان، پدران، این صاحبان موسیقی‌ و جایشان پرنشدنی،.. خالی‌ همچنان. اما شهناز ... چیز دیگری بود. جناب جلیل شهناز که سالها بود لقب استاد (که در این دوره بسیار ارزان هم شده) برایش کسر بود، چیز دیگری بود.
جناب شهناز در مرتبه‌ای که فقط خاص خودش بود قرار داشت، دارد. مرتبه‌ای که خودش با استعداد و کار و خلاقیت و ذوق سرشار آنرا به وجود آورده بود. مرتبه بالای تار، جای شهناز. مال اوست آنجا.. »


این یادداشت می‌افزاید: «خداوندگار تار نخواسته و ندانسته معلم موسیقی‌ همه‌مان بود؛ گرچه به ظاهر شاگردی نداشت. از فواصل و جمله بندی گرفته تا ذوق و حال و صد چیز دیگر، معیار بود. مرجع‌مان بود.... نوای تارش موسیقی‌ خلوت موسیقیدانان بود.

امشب حالی‌ به سه‌گاه و ابوعطا و شور و دشتی هم نمانده، دلشان برای استاد جلیل شهناز تنگ خواهد شد که هیچگاه کسی‌ از او خوشتر ننواخت‌شان.»
 

S i s i l

عضو جدید
کاربر ممتاز
[h=1] اقدامات جدید معاونت هنری برای وضعیتی درمانی استاد محمد
[/h]
» سرویس: فرهنگي و هنري - سينما و تئاتر
کد خبر: 92032918109
چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۳:۲۳مدیر موسسه هنرمندان پیشکسوت و مشاور معاون هنری از مکاتبات وزارت ارشاد با وزارت بهداشت برای تأمین داروهای محمود استادمحمد خبر داد.

سید عباس عظیمی در گفت‌و‌گویی با خبرنگار تئاتر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت: تلاش‌هایی داشته‌ایم که طی چند مرحله کمک‌هایی را برای درمان آقای استادمحمد انجام دهیم، تاکنون از سوی مؤسسه هنرمندان پیشکسوت مبلغ 10 میلیون تومان و از طریق صندوق حمایت از هنرمندان مبلغ 5 میلیون تومان را برای تأمین هزینه‌های دارویی ایشان داشته‌ایم و خود معاونت هنری هم‌اکنون کمک‌هایی داشته است.

او افزود: شرایط آقای استاد محمد شرایط خاصی است و باید همتی بالاتر از وزارت ارشاد برای کمک وجود داشته باشد و تاکنون هم وزارت ارشاد مکاتباتی را با وزارت بهداشت برای تأمین هزینه‌های داروهای آقای استاد محمد داشته است و ما امیدواریم که این اقدامات به نتیجه لازم برسد.


به گزارش ایسنا،محمود استادمحمد نمایشنامه‌نویس پیشکسوت این روزها به دلیل بیماری سرطان کبد در منزلش بستری است.انتهای پیام
 

S i s i l

عضو جدید
کاربر ممتاز
[h=1] گلایه‌ی تهیه‌کننده «هوش سیاه» از نیروی انتظامی
[/h]
» سرویس: فرهنگي و هنري - تلويزيون و راديو
کد خبر: 92032918006
چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۲:۰۳تهیه‌کننده‌ی سریال پلیسی «هوش سیاه» با اعتقاد بر اینکه همیشه در سریال‌هایمان ترس و واهمه از قدرت گرفتن ضدقهرمان داریم، گفت: در این سریال به قول معروف موفق شدیم این تابو را بشکنیم.

او در عین حال از موفقیت «هوش سیاه 2» ابراز رضایت کرد و گفت: برآیندی که تا به امروز صداوسیما داشته این است که «هوش سیاه 2» به مراتب موفق‌تر از «هوش سیاه 1» بوده است.

فاطمی در گفت‌وگوی خود با خبرنگار سرویس تلویزیون ایسنا، با اشاره به رضایت خود از زمان پخش این سریال نیز گفت: برای پخش این سریال زمان خوبی را اختصاص داده‌اند اما همان‌طور که می‌دانید همزمان بودن با جریان انتخابات باعث شد که کار کمتر دیده شود.


***


«هوش سیاه 2» موفق‌تر از «هوش سیاه 1»هوش سیاهسید مرتضی فاطمی، تهیه‌کننده‌ مجموعه‌ی «هوش سیاه» که این روزها از شبکه‌ سه سیما به روی آنتن می‌رود، در گفت‌و‌گو با خبرنگار سرویس تلویزیون خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، از روند ساخت سریال «هوش سیاه»، همزمانی پخش این سریال با جریان انتخابات، بازی بازیگران، سبک کارگردانی مسعود آب‌پرور، شرایط تولید در ترکیه، پروداکشن‌ها و همچنین گله از نیروی انتظامی گفت.

فاطمی با اشاره به اینکه «هوش سیاه 2» مبتنی بر موفقیت «هوش سیاه 1» ساخته شده است، گفت: تلاش کرده‌ایم در قسمت دوم «هوش سیاه» جامعه‌ی هدفمان را گسترده‌تر کنیم و با پررنگ کردن نخبگان و جوانان، داستان را پرکشش‌تر کنیم. اما برآیندی که تا به امروز صداوسیما داشته است این است که «هوش سیاه 2» موفق‌تر از «هوش سیاه 1» بوده است.


در آستانه‌ی انتخابات قدرت امنیتی و انتظامی کشور در حوزه‌ی سایبر را نشان دادیم

این تهیه‌کننده در پاسخ به اینکه آیا همزمان بودن پخش این سریال با جریان انتخابات تاثیری در دیده شدن این سریال نگذاشته است؟ توضیح داد: حتما موثر بوده است. پخش این سریال همزمان با ایامی بود که مردم به شنیدن اخبار بسیار راغب بودند. حاشیه‌ها، مناظره‌ها، برنامه‌های انتخاباتی و... همه‌ی اینها باعث شد تا مردم فرصت کمتری را برای سریال‌ها و برنامه‌های سرگرم‌کننده بگذارند اما چیزی که برای ما مهم است این است که ما هدف دیگری در این سریال داشتیم. تلاش کردیم در آستانه‌ی انتخابات یک بار دیگر قدرت امنیتی و انتظامی کشور در حوزه‌ی سایبر حوزه‌های دیگر را به مردم نشان دهیم.

او در ادامه گفت: تلاش کردیم به مخاطبان اطمینان خاطری بدهیم که در آستانه‌ی انتخابات و ایام انتخابات پلیس قدرتمند و هوشمند رصدی بر ویروس‌هایی دارد که در کشور وجود دارند و با هر گونه خرابکاری سعی می‌کند مقابله کند.


فاطمی در عین حال افزود: سعی کردیم در این سریال پلیسی، پلیس را قدرتمند نشان دهیم و این همزمانی برای ما اولویت داشت.


هوش سیاهاز نشان دادن ضد قهرمان در کشور ما یک مقدار هراس داریم

این تهیه‌کننده در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود درباره‌ی ویژگی‌ سریال در مقایسه با سایر سریال‌های پلیسی که در آن ضد قهرمان پررنگ‌تر از قهرمان است،‌ توضیح داد: نشان دادن ضد قهرمان در دنیا امر متداولی است اما در کشور ما یک مقدار هراس وجود دارد و این درحالی است که باید به این نکته توجه کنیم که ضدقهرمان ما اگر پررنگ‌تر باشد قهرمان ما هم بیشتر دیده می‌شود. ترس و واهمه از قدرت گرفتن ضدقهرمان را در سریال‌هایمان داریم و این را نیز می‌پذیریم اما ما در این سریال «هوش سیاه 2» به قول معروف تلاش کرده‌ایم این تابو را بشکنیم و در نهایت موفق شدیم که این اتفاق بیفتد اما به هر حال مهم پرداخت و نتیجه‌گیری است. یعنی باید مسوولان هم سعه‌ی صدر داشته باشند کماینکه کمال همکاری را هم در فیلم‌نامه و هم در بازبینی آن داشته‌اند. اما آن چیزی که مهم است برآیند و نتیجه‌ای است که در پایان کار می‌شود گرفت.هوش سیاه
از بازی گرفتن بازیگران ناراضی‌ام


فاطمی در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود با ایسنا با اشاره به رضایت چینش بازیگران در «هوش سیاه 2» گفت: از چینش بازیگران راضی‌ام اما بعضا از بازی گرفتن بازیگران ناراضی‌ام؛ به عنوان مثال نقش شخصیت یاکیده که بَدمن این سزیال است، آنقدر روان است که مخاطب با آن همذات‌پنداری می‌کند. این در حالی است که در بعضی جاها بازیگرانی داریم که مقوایی بازی می‌کنند. حال این هم اقتضاعات و دلایلی دارد و دلیل آن هم این است که کارگردان ما کارگردان فرم‌گرایی است، اما در عین حال بازی‌های درخشانی در این سریال داشته‌ایم.


مسعود آب‌پرور به فرم اصالت می‌دهد

این تهیه‌کننده همچنین با اعتقاد بر اینکه مسعود آب‌پرور کارگردان فرم‌گراست و به فرم اصالت می‌دهد، افزود: اصالت فرم کار تهیه‌کننده را سخت‌تر می‌کند و باعث می‌شود هر تهیه‌کننده‌ای حاضر نشود با ایشان کار کند. همچنین این نوع کارگردان مسیر تولید را باعث پیچیدگی‌هایی می‌کند در نتیجه بعضا درخواست‌ها و انتظاراتی به وجود می‌آید که در سطح اختصاص بودجه‌های رسانه های ملی ما نیست؛ ضمن اینکه رسانه‌ی ملی نیز با در نظر گرفتن همین نکات تلاش می‌کند کمک کند اما کار کردن با این کارگردان که نگاه فرم‌گرایی دارد کار سختی است.هوش سیاهدر «هوش سیاه 2» شرایط سخت و طاقت‌فرسایی داشتیم

فاطمی در ادامه‌ی صحبت‌هایش به شرایط تولید و دشواری‌های این سریال اشاره کرد و گفت:‌ سال گذشته سالی سخت برای تولید در عموم حوزه‌ها و نه تنها فیلم و سریال و سینما بود. مشکلات و نوسانات بازار ارز باعث شد که ما دو یا سه برابر آنچه برآورد کرده بودیم فشار و هزینه‌های مالی داشته باشیم که این باعث می‌شد هر آن از زیر بار کار شانه خالی کنیم.

او با اشاره به اینکه شرایط کار به حدی می‌رسید که برایمان طاقت‌فرسا بود، توضیح داد: تا حدی که لاجرم و بدون تزریق بودجه نمی‌شد ادامه داد اما صداوسیما تا آنجایی که می‌توانست کمک کرد. با وجود اینکه در حال حاضر نیز حتی برخی مطالبات همکارانمان پرداخت نشده است، اما در شرایطی که تلاشمان این بوده که این کار به نتیجه برسد کار پیچیده و طاقت‌فرسایی بود.


«هوش سیاه» جزو سریال‌های پرلوکیشن است


تهیه‌کننده‌ی «هوش سیاه» با اعتقاد بر اینکه پروداکشن این سریال کاملا متفاوت است، توضیح داد: وجود تجهیزات، امکانات، تعدد لوکیشن از جمله ویژگی‌های این سریال است. بعضا این اتفاق می‌افتاد که در یک روز سه، چهار لوکیشن داشته باشیم و می‌توان گفت که جزو سریال‌های پرلوکیشن است.

او در ادامه همچنین در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چه ضرورتی داشت بخش‌هایی از این سریال خارج از کشور تصویربرداری شود؟‌ گفت: ضرورت داستان ایجاد می‌کرد که ما این ویروس‌های داخلی را به سرپل‌های خارجی وصل کنیم و کاری که قرار بود در یک ماه انجام شود نهایتا در دو هفته و با صرفه‌جویی و فشردگی کار انجام شد.

او در ادامه با اشاره به اینکه تصویربرداری در ترکیه بسیار سخت بود و تحت شرایطی بودیم که افزایش هزینه‌های ارز را داشتیم، افزود: حدود 19 ساعت کار می‌کردیم اما خوبی که داشت این بود که حداکثر استفاده را از زمان کردیم تا با کمترین هزینه کار به نتیجه برسد.

وی افزود: صحنه‌های خارجی‌مان در کشور ترکیه تصویربرداری شد، البته چندین صحنه‌ی خارجی هم از لندن داشتیم.


هوش سیاهو اما گله از نیروی انتظامی

فاطمی همچنین در پاسخ به اینکه نیروی انتظامی تا چه میزان در این سریال همکاری‌های لازم را داشته است؟ گفت: در این زمینه گله‌ای از نیروی انتظامی دارم. معمولا برای تولید هر کاری تهیه‌کننده به تنهایی بر روی سرمایه‌ی رسانه‌ی ملی حساب نمی‌کند، سعی می‌کند با دیگر دستگاه‌ها و ارگان‌ها هم همکاری داشته باشد این کار نیز کار ویژه‌ای است که تمام تلاشش بر این است که به دستگاه محترم انتظامی کشور هویت تازه‌ای ببخشد و همه‌ی هدفش این است که نیروی انتظامی را ارتقاء ببخشد لذا بایسته بود که نیروی انتظامی تلاش و کمک بیشتر از این را به ما می‌داد.

او افزود: نیروی انتظامی به صورت عمومی به هر سریالی کمک می‌کند و تجهیزات نظامی می‌دهد در آن حد هم البته به ما کمک کرد اما به نظرم می‌رسد این دوستان بیش از این‌ها می‌توانستند با ما همکاری و مساعدت داشته باشند.

سید مرتضی فاطمی در پایان گفتگوی خود با اشاره به رضایت خود از زمان پخش این سریال گفت: برای پخش این سریال زمان خوبی را اختصاص داده‌اند اما همانطور که می‌دانید همزمان بودن با جریان انتخابات باعث شد که کار کمتر دیده شود.

انتهای پیام
 

S i s i l

عضو جدید
کاربر ممتاز
[h=1] مراسم ترحیم فهیمه رحیمی برگزار می‌شود
[/h]
» سرویس: فرهنگي و هنري - ادبيات و نشر
کد خبر: 92032917916
چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۱:۰۹مراسم ترحیم فهیمه رحیمی روز پنج‌شنبه، 30 خرداد، برگزار می‎شود.

بابک شیرازی - فرزند فهیمه رحیمی - درباره این مراسم به خبرنگار ادبیات خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت: این مراسم روز پنج‌شنبه، 30 خردادماه، ساعت 15:15 تا 16:45 در مسجدالرضا در میدان نیلوفر عباس‌آباد برگزار خواهد شد.

فهمیه رحیمی متولد 1331 در تهران بود. او یکی از مطرح‎ترین نویسندگان موسوم به عامه‌پسند بود و از میان آثارش می‌توان به «ابلیس کوچک»، «اتوبوس»، «آریانا»، «اشک و ستاره»، «باران»، «بازگشت به خوشبختی»، «بانوی جنگل»، «پاییز را فراموش کن»، «پریا»، «پنجره»، «تاوان عشق»، «حرم دل»، «خلوت شب‌های تنهایی»، خیال تو»، «روزهای سرد برفی»، «زخم خوردگان تقدیر»، «سال‌هایی که بی تو گذشت»، «شیدایی»، «عشق و خرافات»، «کوچه باغ یادها»، «ماندانا» و «هنگامه» اشاره کرد.


رحیمی صبح روز سه‌شنبه، 28 خردادماه، به دلیل ابتلا به بیماری سرطان درگذشت و پیکرش در قطعه نام‌آوران بهشت زهرا (س) به خاک سپرده شد.
 

S i s i l

عضو جدید
کاربر ممتاز
[h=1] دو اثر مکتوب از ایران در فهرست میراث مستند، جهانی شدند
[/h]
» سرویس: فرهنگي و هنري - ميراث و صنايع دستي
کد خبر: 92032917850
چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۰:۳۴«ذخیره خوارزمشاهی» و «نقشه‌های تاریخی ایران در عصر قاجار» در فهرست میراث مستند برنامه‌ی حافظه‌ی جهانی ثبت شدند.

مدیر گروه ارتباطات کمیسیون ملی یونسکو در گفت‌و‌گو با خبرنگار سرویس میراث فرهنگی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اعلام این خبر گفت: در نشست شورای مشورتی بین‌المللی حافظه‌ی جهانی که روز سه‌شنبه (18 ژوئن) در کره‌جنوبی برگزار شد، 54 اثر مستند از کشورهای مختلف در این فهرست به ثبت رسیدند که از این تعداد دو اثر متعلق به ایران بود که با ثبت این آثار تعداد میراث مستند برنامه‌ی حافظه‌ی جهانی به 299 اثر افزایش یافت.

فرهاد اعتمادی با بیان اینکه تا کنون ایران هفت اثر مکتوب خود را در فهرست میراث مستند برنامه‌ حافظه‌ جهانی به ثبت رسانده است، گفت: کمیته‌ کارشناسی حافظه‌ جهانی یونسکو که از حدود شش ماه گذشته کار بررسی بر روی این آثار را آغاز کرده بود، در آن زمان ایراداتی به دو پرونده‌ ایران گرفت که ایران با رایزنی‌های گسترده این ایرادات را برطرف کرد و اکنون با جهانی شدن این آثار، مردم دنیا نسبت به این آثار شناخت پیدا می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه حدود 400 نقشه‌ تاریخی ایران در عصر قاجار در این فهرست به ثبت رسیده‌اند، گفت:‌ این نقشه‌ها اکنون در مرکز مطالعات بین‌المللی وزارت امور خارجه قرار دارند،‌ آنها از نظر ارزش‌ تاریخی به شناخت مرزهای جغرافیایی و تحولات تاریخی ایران در عصر قاجار کمک می‌کنند.

او همچنین «ذخیره‌ خوارزمشاهی» را قدیمی‌ترین کتاب پزشکی به زبان فارسی دانست و افزود: نسخه‌ اصلی آن اکنون در مسجد مدرسه‌ سپهسالار (شهید مطهری) در تهران قرار دارد.

به گفته‌ اعتمادی، گواهینامه‌ جهانی شدن این دو اثر از ایران تا سه ماه آینده از طرف یونسکو صادر می‌شود.

به گزارش ایسنا، پیش از این «شاهنامه‌ بایسنقری»، «وقف‌نامه‌ رشیدی»، «مجموعه‌ اسناد اداری آستان قدس رضوی»، «التفهیم ابوریحان بیرونی» و «پنج گنج نظامی» از طرف ایران در فهرست میراث مستند برنامه‌ی حافظه‌ی جهانی به ثبت رسیده‌ بودند.
 

S i s i l

عضو جدید
کاربر ممتاز
[h=1] شاه می‌بخشد، شاه‌قلی نمی‌بخشد!
[/h]
» سرویس: فرهنگي و هنري - طنز و كاريكاتور
کد خبر: 92032917752
چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۲ - ۰۹:۳۷رسانه‌ی ملی سال‌هاست ثابت کرده است که می‌شود بدون ساز هم شبکه‌ی تلویزیونی داشت و هم برنامه‌ی موسیقی‌محور! شما یقین بدانید اگر دوستان در سیما بخواهند، می‌توانند برنامه‌ی آشپزی بدون نشان دادن مواد خوراکی و اجاق گاز هم بسازند!

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - طنز روز
رضا ساکی
سازنده برنامه موسیقی‌محور «دستان»: صداوسیما هم موافقت کند، خودمان به نمایش ساز تمایلی نداریم!
همان‌طور که در خبر مشاهده می‌کنید، می‌بینید با تلاش پی‌گیر سیما در طول‌ سال‌های گذشته، نشان ندادن ساز در تلویزیون نهادینه شده است و این نهادینگی آن‌قدر عمیق است که دیگر تمایلی برای دیدن ساز در بین بینندگان میلیاردی سیما وجود ندارد و خود تهیه‌کنندگان هم راضی به این کار نیستند. هر امری که نهادینه شود، این‌طوری می‌شود، یعنی کار به جایی می‌رسد که اگر آقای ضرغامی مثلا در برهه‌ی حساس انتخابات دستور نمایش ساز بدهد، تهیه‌کننده دستور را اجرا نمی‌کند!
حالا حتما می‌پرسید چگونه می‌شود که اگر صداوسیما هم موافقت کند، خودشان به نمایش ساز تمایلی ندارند؟ خب معلوم است، چون اصلا نمی‌دانند ساز را باید چگونه نشان بدهند، تصویربرداران نمی‌دانند از کجای ساز باید تصویر بگیرند و کارگردانان نمی‌داند چگونه باید یک کنسرت را سوییچ کنند.
بین خودمان باشد، ولی نشان دادن ساز مسأله‌ی چندان مهمی هم در در برنامه‌سازی تلویزیونی نیست، دست‌کم رسانه‌ی ملی سال‌هاست ثابت کرده است که می‌شود بدون ساز هم شبکه‌ی تلویزیونی داشت و هم برنامه‌ی موسیقی‌محور! شما یقین بدانید اگر دوستان در سیما بخواهند، می‌توانند برنامه‌ی آشپزی بدون نشان دادن مواد خوراکی و اجاق گاز هم بسازند!
باقی بقای‌تان!

انتهای پیام
 

S i s i l

عضو جدید
کاربر ممتاز
[h=1] «رادیو ترجمه» راه‌اندازی شد
[/h]
» سرویس: فرهنگي و هنري - ادبيات و نشر
کد خبر: 92032917942
چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۱:۲۳«رادیو ترجمه» راه‌اندازی شد.

محمدرضا اربابی، مدیرعامل مؤسسه سپهر ترجمان اندیشه، با اعلام این خبر به خبرنگار ادبیات خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت: رادیو ترجمه خدمتی است نوین از صنعت ترجمه که به همت مؤسسه سپهر ترجمان اندیشه راه‌اندازی شده است. این خدمت گامی نوین در عرصه گسترش رسانه‌های تخصصی حوزه صنعت ترجمه به حساب می‌آید.

او عنوان کرد: این رسانه با هدف ایجاد تریبونی متنوع از اخبار حوزه ترجمه و برای دسترسی آسان جامعه ترجمه به این اخبار راه‌اندازی شده و امید است که رضایت اعضای جامعه ترجمه را جلب کند.

اربابی با اعلام برنامه مؤسسه سپهر ترجمان اندیشه برای گسترش فعالیت‌های رسانه‌یی صنعت ترجمه، از کلیه علاقه‌مندان و اعضای جامعه ترجمه دعوت کرد تا با همکاری و همراهی خود، به بهبود کیفیت و ارتقای این رسانه نوپا کمک کنند.

این خدمت ویژه اعضای صنعت ترجمه است و اعضا برای مشاهده و دانلود رادیو ترجمه می‌توانند از طریق دفتر کار مجازی خود اقدام کنند.

علاقه‌مندان در صورت تمایل به عضویت می‌توانند به این آدرس مراجعه کنند: http://translationindustry.ir/?p=reg
 

S i s i l

عضو جدید
کاربر ممتاز
[h=1] پیکر استاد «جلیل شهناز» در خانه ابدی آرام گرفت
[/h]
» سرویس: فرهنگي و هنري - تجسمي و موسيقي
کد خبر: 92033018446
پنجشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۰:۵۶آیین تشییع پیکر زنده‌یاد «جلیل شهناز» صبح امروز - سی‌ام خرداد - با حضور اساتید و پیشکسوتان موسیقی از مقابل تالار وحدت برگزار شد.

به گزارش خبرنگار بخش موسیقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، جمعیت نسبتا زیادی صبح امروز - پنجشنبه - برای بدرقه ابدی شهنواز تار ایران به سوی قطعه هنرمندان در مقابل تالار وحدت حاضر شده بودند و تجمع زیاد، آیین تشییع را دچار مشکل کرد.

سید عباس سجادی که اجرای برنامه را برعهده داشت، از مردم درخواست کرد تا کمی با خانواده عزادار همکاری کرده و مسیر را خلوت کنند، اما جمعیت زیاد تا حدی برنامه را به تعویق انداخت.

سجادی در سخنانی مطرح کرد: خداوند در این غم بزرگ به اهالی موسیقی اعطای صبر کند. ‌بی‌تردید جایگاه جناب استاد جلیل شهناز بر هیچ‌کس پوشیده نیست، چرا که او هنرمندی است که با ظهور و ورود از مکتب‌ اصفهان‌، زبانی نو از موسیقی اصفهان را ارائه داد.

سپس حسین علیزاده در سخنانی اظهار کرد: باید گفت که تمام مردم ایران از این رویداد متاثر شده‌اند و ما اینجا جمع شده‌ایم که جاودانگی شهناز را یادآور شویم. شهناز کسی نیست که از بین ما برود.

نوازنده پیشکسوت تار و سه‌تار اضافه کرد: در کشور عزیز ما کسانی هستند که با استاد شهناز خاطره دارند و زندگی‌شان با او گره خورده است. شهناز از با ارزش‌ترین هنرمندان میان ما بود و الهام‌بخش زندگی محسوب می‌شد.

وی افزود: ما احساس خوبی داریم و فکر می‌کنیم که اوضاع موسیقی بهتر می‌شود. انتظار داریم این اساتید که از بین ما می‌روند، تلنگری باشد برای مسئولین که درک بهتری از این اساتید داشته باشند.

علیزاده یادآور شد: شهناز چهره‌ای است که نمی‌توان به راحتی از کنارش گذشت و به مسئولین می‌گویم که ای کاش عکس‌العمل بهتری نسبت به این موضوع داشتیم. مسئولان باید برای شهناز بیشتر از این‌ها واکنش نشان می‌دادند. بی‌توجهی به هنرمندان موسیقی از عدم درک نشات می‌گیرد. ما با هنر شهناز زنده‌ایم و او بین ما خواهد بود.

سپس فرهاد فخر‌الدینی برای سخنرانی حاضر شد و گفت: به نام بزرگان هنر و به نام کسانی که سوختند و ساختند تا هنر این مملکت را شعله‌ور نگه دارند.

رهبر سابق ارکستر ملی ایران با بیان تسلیت افزود: بدون شک استاد جلیل شهناز یکی از چهره‌های درخشان موسیقی ماست. او گنجینه‌ای گران‌بها از موسیقی ردیف ایران را در دل داشت.

فخر‌الدینی افزود: بی‌دلیل نیست که موسیقی ایران این همه غم‌گین است، این پا برجا بودن موسیقی را مدیون هنرمندان بزرگی چون شهناز هستیم. ما دقیقا نمی‌دانیم که موسیقی از چه کسی به ما ارث رسیده است؛ چرا که همچون ادبیات پشتوانه‌ای مثل حافظ‌، فردوسی‌، سعدی‌، نظامی‌ و ... ندارد.

وی در همین رابطه گفت: این گنیجنه عظیم در دل هنرمندان واقعی مملکت که عاشقانه دنبال موسیقی بوده‌اند، نسل به نسل به ما رسیده است. میرزا عبدالله، درویش‌خان‌، علی‌نقی وزیری‌ و ... از این جمله هستند.

رهبر ارکستر مهرنوازان در بخش دیگری از سخنانش گفت: اکنون جلیل شهناز اینگونه شما را دور یکدیگر جمع کرده است. او گنجینه‌ عظیمی است که با پاسداری این موسیقی را حفظ کرده است. مضراب او بر روی هر نت از ردیف موسیقی نشان از عشق دارد. بی‌دلیل نیست که ساز شهناز بر دل شما می‌نشیند چون راه عاشقی را پیموده است.

این هنرمند همچنین اظهار کرد: ای کاش قدر این هنرمندان را بیش از این می‌دانستند. مردم ما هنوز ساز شهناز را به خاطر دارند و با آن آشنا هستند. اما چهره او را کمتر دیده‌اند، چون مسئولان در نشان دادن چهره هنرمندان مضایقه می‌کنند.

در بخش دیگری از این مراسم استاد آواز ایران در سخنانی گفت: از شما عزیزان که اینگونه با عشق و دلتان پیکر این استاد را بدرقه کردید، سپاسگذاری می‌کنم.

محمدرضا شجریان با تسلیت این رویداد تاسف برانگیز اضافه کرد: از شما درخواست می‌کنم که تا پایان مراسم خاکسپاری در کنار استاد جلیل شهناز باشید تا همه ببینند که مردم به هنرمندان کشورشان پایبند هستند. البته خودم از حضور تا پایان مراسم صرف‌نظر می‌کنم، چرا که احساس می‌کنم نظم مراسم به هم می‌خورد.

سپس محمد موسوی - نوازنده پیشکسوت نی - در کنار شجریان قرار گرفت و استاد آواز ایران نیز قطعه‌ای را با مطلع «یاران موافق همه از دست شدند» خواند.

بخش دیگری از مراسم تشییع پیکر جلیل شهناز به سخنرانی علی‌اصغر شاه‌زیدی اختصاص داشت. این هنرمند پیشکسوت اصفهانی در سخنانی گفت: متاسفانه خیلی‌ها در این چند سال گذشته نسبت به شهناز کم لطفی کردند.

او ادامه داد: سال‌ها پیش خیلی‌ها افتخار می‌کردند که در کنار شهناز باشند‌، با او عکس بگیرند و ... اما در چند سال اخیر بسیاری از آن آقایان که به کنار شهناز بودن افتخار می‌کردند،‌ هیچ یادی از او نکردند.

شاه‌زیدی تاکید کرد: وقتی که او خداوندگار تار بود، در کنارش بودند و در کنارش عکس گرفتند؛ اما وقتی بیمار شد از او دست‌گیری نکردند.

همچنین کیومرث شهناز - فرزند این هنرمند مرحوم - نیز از مردم برای حضور در مراسم تشکر کرد و گفت: ممنون از شما که به اینجا آمدید و دل ما و دل اهل هنر را شاد کردید. اما باید این موضوع را هم در نظر داشت که قدر هنرمندان را قبل از مر‌گ‌شان بدانیم.

در حاشیه مراسم:

*‌ مراسم تشییع پیکر زنده‌یاد جلیل شهناز با حضور گسترده‌ علاقه‌مندان به این هنرمند همراه بود، اما در بسیاری از مواقع با دست‌اندرکاران مراسم همراهی لازم را انجام نمی‌دادند و باعث ناراحتی خانواده زنده‌یاد شهناز و اختلال در روند مراسم می‌شدند.

* حضور استاد آواز ایران در آیین تشییع پیکر خوشحالی حاضران را در پی داشت که آنها با دست و سوت خوشحالی خود را ابراز می‌کردند، در حالیکه پیکر جلیل شهناز در مقابل آنها قرار داشت و دست و سوت در شان مراسم شهنواز تار ایران نبود.

* این علاقه‌مندان در حین سخنرانی محمدرضا شجریان از او تقاضای آهنگ درخواستی داشتند و می‌گفتند که «استاد ربنا بخوان». در پایان سخنان این هنرمند نیز مردم با شعار «استاد دوست داریم» شجریان را بدرقه کردند.

انتهای پیام


تشییع پیکر استاد" جلیل شهناز"
 

S i s i l

عضو جدید
کاربر ممتاز
[h=1] فرزاد جمشیدی از صداوسیما خداحافظی کرد!
[/h]
» سرویس: فرهنگي و هنري - تلويزيون و راديو
کد خبر: 92032918320
چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۷:۱۲فرزاد جمشیدی، از مجریان صداوسیما با انتشار نامه‌ای از این سازمان و از صندلی اجرای تلویزیونی خداحافظی کرد!


به گزارش سرویس تلویزیون و رادیو ایسنا، فرزاد جمشیدی، مجری تلویزیون پس از 20 سال همکاری با صداوسیما، امروز - 29 خرداد ماه - با انتشار نامه‌ای از صدا و سیما خداحافظی کرد.

او که در این سال‌ها بالاخص با اجرای برنامه‌ سحرگاهی «ماه خدا» در شبکه یک سیما به مجری شناخته‌شده‌ای بدل شده بود، در این نامه‌ی خداحافظی، با قصه و لطیفه و شعر و ضرب‌المثل، کنایاتی را راجع به شایعات پیرامون خود، ارایه‌ کرده و در نهایت از اجرای تلویزیونی خداحافظی کرده است.


در بخشی از نامه جمشیدی که به همین شکل به سرویس تلویزیون ایسنا ارسال شده، آمده است:


«هو الحلیم‌ الخبیر

سر سفره‌ چاشت صبحگاهی، مادرم چایی شیرین قصه‌هایش را به دستمان می‌داد. از همان جا بود که قصه‌های قرآن در جان‌ام آشیان کرد و حرارت حقیقت این کلامِ کبریایی، یخبندانِ دروغِ اهلِ دنیا را در خاطرم ذوب کرد تا باور کنم تنها رسولان حق‌اند که ویترین واقعیتشان از متاع محبت، پُر است و از قرار روزگار، همانان‌اند که شیشه‌ی مغازه‌ی معنویشان، پیوسته با سنگ مزاحمتِ بدخواهان می‌شکند و هر که با تابلوی «یاد خدا» دکان دوستی بنا کرد، بساط سخن‌اش را می‌چینند و معرکه‌اش را بر هم می‌زنند!

هنوز از تلخی روزگار، دو قاشق از آن چای خوش عطر و طعم قصه‌های قرآنی مادرم، در خاطرم هست که گلوی گرفته‌ی بغض را باز کند و سلام خوبی برای این نامه‌ی خداحافظی باشد.

مادرم می‌گفت: موسای کلیم الله (ع) از خدا خواست حکمی فرما تا از حرف مردم، در امان باشم! پروردگار فرمود: کاری که برای خود نکرده‌ام! چگونه برای تو انجام دهم؟!

هنوز در کوهستان گذر عمر، پژواک صدای مادر، باقی است که می‌گفت: نمرود خواست با خدا مبارزه کند؛ دستور داد ارابه‌ای آماده کنند. آنگاه ارابه را به پای مرغی بزرگ بست و تکه گوشتی جلوتر از دهان مرغ گذاشت تا به هوس آن به آسمان پر بکشد! سپس نمرود رو به آسمان چند تیری انداخت به این پندار که سمت پروردگار، تیر پیکار افکنده!

آن وقت مادرم از همسایگی دو خاطره، نتیجه می‌گرفت:
اولین ملامتی عالم، خودِ خداست که انسان را هم که خلق کرد، فرشته‌ها از روی عبادت (و نه از روی لجاجت) ملامت‌اش کردند. حال آنکه نمی‌دانستند آدمی غیر از خون ریختن، فرشته خصال هم خواهد شد و به عطر اخلاق محمدی(ص)اش، دنیا را تسخیر خواهد کرد. پس پسرجان! اگر می‌خواهی در این عالم بمانی، یا از نیل مشکلات، عبور کن که دست فرعون بددلی به تو نرسد و یا آنقدر بالا برو که تیر عداوت نمرود، به تو اثر نکند!

من - این حیرت زده‌ی دیار دنیا - که نه عصای استقامت موسی (ع) دارم و نه آبروی صبر ابراهیم خلیل‌الله(ع)، بی‌ریا با همان لهجه‌ی سحرگاهی ماه خدا، این نامه را به نشانی مردم سرزمین‌ام پست می‌کنم. آن‌ها مرا خوب می‌شناسند. مردم میهن‌ام مرا از اینترنت پیدا نکرده‌اند که حالا با دو خط خبر، مرا در شوره زار اینترنت، تنها رها کنند.

هموطنان جغرافیای ایران! همسایه‌های تاریخ دین و ایمان! همکلاسی‌های درس سخت وجدان! سلام سال‌ها به دعای شما دانش اندوختم تا سکه‌ی سخن‌ام را در بازار انتخاب خود، بخرید و متاع محبت و حرف حساب‌ام را به خانه‌ی خاطر پسندی خود ببرید. ترسِ مقدسِ سخن گفتن در قاب تلویزیون که معیار جهانی‌اش به من آموخته: «یک دقیقه حرف زدن در تلویزیون، یک ساعت مطالعه می‌خواهد» اسب استعداد مرا نهیب زد که باید یک نفس در دشت دانش بدوی و اگر می‌خواهی خوشه‌ی علم برای مخاطبینِ تلویزیون بدوی باید صدبرابر آنچه می‌گویی، بشنوی!

حاصل این نخوردن‌ها و نخفتن‌ها و دویدن‌ها آن شد که «کتابخانه‌ام بزرگ‌تر از خانه‌ام شد» و اعتبار اعتنای مردم خوب میهن‌ام، مثل سنجاقکی روی سینه‌ام نشست تا بدان حد که بعنوان «مرغ سحر» بالاتر از نام فرزاد جمشیدی، مسئولیت امانتی به اندازه‌ی واجب نماز و روزه بر دوش‌ام وانهاد.

هفت سال این بار امانت را با درستکاری و روزه‌داری بر دوش کشیدم و هر چه به خانه‌ی محمد و آل محمد (ص) نزدیک‌تر شدم، لهیب آتش کینه‌ی ابوالهب‌ها بیشتر شد؛ اینک یکسال از اجرای آخرین برنامه‌ی سحرگاهی «ماه خدا» بر من و ما می‌گذرد. در این یک سال، ابر سوء تفاهم میان من و مخاطب‌ام سایه انداخت ولی چون نمی‌توان چهره‌ی خورشید حقیقت را با مشتی گل دروغ پوشاند، عاقبت، آفتاب بر پهندشت وجدانِ اهل حق تابید و کشتی شکسته‌ی دروغ، به گل رسوایی نشست. در چهار ضلعی «من، رسانه، شاکی و قوه‌ی قضاییه»، انصافاً هر یک نقش خود را خوب ایفا کردند ولی ناضعلی نادان‌های اینترنت، پیش از رسیدگی قضایی، نظم اخلاق را بر هم زد و عقرب قلم دروغ چند میرزا بنویس که اصولا خبرنگار نیستند، عقربه‌ی سرعت خوانندگان را بالا برد تا از شیطان، سبقت بگیرند و در سراشیبی غیبت، سقوط کنند!

شلاق، زندان اوین، حکم جلب، دستبند، نامعروف، نامشروع.... و دیگر صفات اشیاء ناپسند را حتی بی‌اطلاع شاکی پرونده و بی‌استدلال و استفاده عقل و قضا، در کنار اسم من قرار دادند تا با شیطان هم‌غذا شوند؛ غیبت مرا بکنند و در حمام تهمت، گِل گناه مرا بشوند.
اکنون سبکبار می‌نویسم:

در این یک سال که بر من به اندازه‌ی یک عمر گذشت، تیر گمانه‌زنی مردمی که اسیر امواج ملتهب فضاهای مجازی قرار گرفته بودند، بسیار به سویم پرتاب شد. در فرودست آن مرتبه‌ی اوج و عرفان سحرگاهان رمضان، مثل دامنه‌های کوهسار زندگی‌ام، آشغال دروغ، بسیار ریختند. محیط زیست پاک رمضانی من و مردم را آلودند و میزان آلاینده‌های مورد رضایت شیطان و دشمنان را به حداکثر خود رساندند. پس بنا به تدبیر مادرم و راه کار موسوی و ابراهیمی که قبلاً آموخته بودم سعی کردم بالاتر بروم تا خدنگ خدعه و بدی در دل‌ام ننشیند و ننشست.

زندگی در دیار پُر از حسادت دنیا به من آموخته: در جایی که هنوز برای خاتم پیامبران (ص) به هزینه‌ی شیطان، فیلم می‌سازند! من فقط می‌توانم به شهید فهمیده، اقدا کنم؛ یک نارنجک، به خود ببیندم و لااقل یک تانک تهمت را منهدم کنم!!


این خداحافظی، نتیجه‌ی رسیدن به یک جاده‌ی جدید در زندگی من است:

آنچه در حق فرزاد جمشیدی گفتند و نوشتند و پراکندند، نزد خدا، گم نمی‌شود. با این خداحافظی نیز چیزی بیشتر از آنچه رخ داده، از آبروی فرزاد جمشیدی، کم نمی‌شود! فقط می‌ماند یک تسویه حساب ساده که موعدش روز جزا و قضاوت‌اش به عهده علی بن موسی‌الرضا (ع) است. بالا بلند نجیبی که از روز اول کارم در سازمان صدا و سیما، آبروی خودم را با آبروی رضای آل مرتضا (ع) گره زده‌ام. آن تسویه حساب، این است:

- اگر آنچه درباره‌ی فرزاد جمشیدی گفته‌اند، حقیقت دارد، چه وقیح‌ام من که باز هم رو به روی چشم سیاه دوربین بنشینم و از بخت سپید سحرگاهی رمضان، با مردم و روزه‌داران سخن بگویم!

اما اگر آنچه نوشیدند و نوشتند و نشر دادند، حقیقت نداشته باشد چه کم توان‌ام من که بخواهم تمامی ذهن‌های مخدوش را ترمیم کنم و چه کم‌توان‌تر و نحیف‌ترند آن‌هایی که باید رو به روی همین یک آینه از آیه‌های قرآن بایستند و خدای خویش را پاسخ گویند. کدام آیه؟

ای کسانی که ایمان آورده‌اید! اگر فاسقی برایتان خبری آورد، تحقیق کنید. مباد که از روی نادانی، به مردمی آسیب برسانید. آنگاه از کاری که کرده‌اید، پشیمان شوید. (سوره‌ی مبارکه حجرات - آیه نورانی ششم)

پس بگذار میان من و دروغ پردازان و مُمَهدین و باعثین این خدعه خصمانه، قرآن و امامان معصوم (ع) قرار گیرد. اینک که خود دروغ می‌سازند و سپس آبروی ایمانی و قرآنی و انقلابی صدا و سیما و همه کارکنانش را با همان متر و مقیاس دروغ، اندازه می‌گیرند، من بروم بهتر است تا دامان این همه مجری، گوینده، تهیه کننده، کارگردان و هنرمندان شریف و تحصیل کرده‌ی صدا و سیما، آلوده شود.

البته خلاف آنچه که دیگران فکر می‌کنند شاید این قلم و صاحب‌اش گله‌مند و منکسر و اندوهگین و از کار افتاده باشند اما به جای گله‌گذاری چند تشکر است که به چندین نفر بدهکارم!

از سید عزت الله ضرغامی (رییس رسانه ملی) که در تندباد حواشی که مثل ابر مرثیه از سَرَم عبور می‌کرد، به من‌آموخت: عزت را خدا و ماه خدا به تو داده‌اند نه رسانه‌ها و نه فقط صدا و سیما، سپاسگزارم.

از سید رمضان موسوی مقدم (قائم مقام صدا و سیما) از علی دارابی (معاون سیما) و از مهدی فرجی(مدیر شبکه یک) به عنوان کوهواره‌های ادب و اخلاق که در بارش بی‌دریغ تیغ‌های تهمت و دروغ علیه من، سایبان مهرشان را از سَرَم دریغ نفرمودند، سپاسگزارم.

از سایت‌های اینترنتی که بخاطر چند کلیک بیشتر، آبروی مرا به آتش کشیدند ولی حلقه‌ی جهنم را برای خود کوبیدند و هیزم این آتش را بر دوش خویش، حمل کردند و به من یاد دادند معنی حقیقی این ضرب‌المثل را که: «آتش هر چقدر هم تند و تیز باشد فقط خودش را می‌سوزاند» و یا این ضرب‌المثل که چاه کن همیشه تهِ چاه است، ‌سپاسگزارم.

از همه رسانه‌هایی که با انتشار اخبار غیرواقع و شلیک ترکش‌های تهمت به من، درصد جانبازی‌ام را نزد خدای دانای راز، بالا بردند، سپاسگزارم.

از آن‌ها که جسم بی‌جان و متعفن شهرت دنیایی مرا روی دوش دروغ، تشییع و در گورستان گمنامی، دفن کردند،‌ سپاسگزارم.

از تعدادی از کارکنان بخش ویژه‌ای از سازمان صدا و سیما مثل آقایان: (م- ا)، (م- خ)، (س)، (ک) که با هدایت آقای (ر) به جای حراست از آبرو و تقدس خدادادی، مجری برنامه‌های رمضان، زخم اهل کوفه را بر دل‌ام نشاندند، سپاسگزارم.

از همه آن‌ها که آلبوم دیانت و شیعه بودن مرا با چند تکه از ذغالِ دلِ سوخته‌ی امیرالمؤنین علی (علیه السلام) سوزاندند تا من هم فردای قیامت، احساس کنم هم تیمی ولایت علوی (ع) هستم، سپاسگزارم.

از همه بی معرفت‌هایی که دو تا تکه سنگ (از همان جنس که ابوجهل به سمت پیامبر (ص) می افکند)، یک لقمه از خشم فرو خورده‌ی امام کاظم (ع) و یک کف دست از دشت مظلومیت امام حسن مجتبی (ع) را به موزه‌ی تجربه‌ی من بخشیدند تا آموزه‌ی عمرم شود، ممنون‌ام.

از همه آن‌ها که با غیبت از من، سر کلاس رضایت خدای کریم، غیبت کردند و با انجام این گناه، اولآً زباله‌ی معصیت مرا به پذیرایی اعمال خیر خود بردند و در ثانی، اعمال نیک و ثواب خود را به من هدیه کردند، سپاسگزارم.

از همه مسؤولان برگزاری برنامه‌ها، همایش‌ها و مراسم‌ها در بخش‌های دولتی و خصوصی، که مومنانه به حاشیه‌ها و شایعات درباره این بنده‌ی حقیر خدا، توجهی نکردند و ذره‌ای از اعتمادشان نسبت به فرزاد جمشیدی، کاسته نشد، سپاسگزارم.

از آن‌ها که به فتوای فضای مَجاز، گناه کردن را برای خود مجاز کردند و با سنگ دروغ، قامتِ غرور دروغین مرا شکستند، تشکر می‌کنم. از آن‌ها که چهره‌ی زرد ترس مرا در «تابه‌ی تهمت» و «روغن معصیت» خودشان، سرخ کردند تا مزه شیرین شهامت را احساس کنم و برای ماندن در عرصه‌ی شهرت، به هر ناکسی، التماس نکنم، تشکر می‌کنم.

از برادران هم خانواده‌ی رسانه‌ای‌ام که مثل برادران غیور یوسف (ع) با درج خبرهایی سراسر دروغ، مرا به چاه امتحان خدا انداختند و از بعضی دیگر از خبرگزاری‌ها مثل «جهان نیوز، الف، مهر، تابناک، تبیان» و همانندشان که با بی‌اعتنایی کامل به این قبیل شایعات، ریسمان نجات‌ خویش و من شدند، سپاسگزارم.

در پایان و در آستانه رسیدن به نیمه راه شعبان و طلوع تولد حضرت صاحب‌العصر و الزمان (عج) برای همه شما مردمان، مؤمنان، روزه داران و سفره داران سحرگاهان ماه رمضان، بهار قرآنی خوبی آرزو می‌کنم. من هفت سال به جای سحری، کلمه و واژه نوش جان کردم و همچو آرش، جان در پیکان نهادم تا تیر توفیق‌ام از مرز خستگی بگذرد و جغرافیای جان روزه داران را وسعت دهد. برای اجرای چنین برنامه‌ای باید سربازی کرد نه سلطانی و برای استحقاق نشستن سر سفره‌ی سحرگاهی رمضانی، باید خدمتگزاری کرد، نه میزبانی!

برای این بهار رمضانی هم الان در حق خودم، تأفلی به حافظ شیرین بیان زدم، چه مناسب آمد:

ارغنون ساز فلک، رهزن اهل هنر است

چون از این غصه ننالیم و چرا نخروشیم

گل به جوش آمد و از می نزدیم‌اش آبی

لاجرم ز آتش حرمان و هوس می‌جوشیم

حافظ این حال عجب با که توان گفت که ما

بلبلانیم که در موسم گل، خاموشیم

از همه سپاسگزارم؛ چه آن‌ها که ترک‌ام کردند و چه آن‌ها که درک‌ام کردند.

خدا نگهدارتان امیدوارم در کلاس حضور قلب خدا، با دلی خالی از دنیا پیوسته حاضر و پابرجا بمانید.

اوایل گل سرخ و انتهای بهار - فرزاد جمشیدی»
 

S i s i l

عضو جدید
کاربر ممتاز
[h=1] بازیگر «30 دقیقه‌ بامداد» و «خانواده سوپرانوس» درگذشت
[/h]
» سرویس: فرهنگي و هنري - سينما و تئاتر
کد خبر: 92033018456
پنجشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۱:۲۷«جیمز گاندولفینی»، بازیگر مشهور سینما و تلویزیون آمریکا و ایفاگر نقش‌هایی در «30 دقیقه‌ بامداد» و «خانواده سوپرانوس» درگذشت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، «جیمز گاندولفینی»، بازیگر مشهور آمریکایی مجموعه تلویزیونی «خانواده سوپرانوس» که آخرین نقش‌آفرینی او در فیلم «30 دقیقه‌ بامداد» کاترین بیگلو بود، روز گذشته بر اثر حمله قلبی در سن 51 سالگی درگذشت.

به گزارش هالیوود ریپورتر، «گاندولفینی» که شهرت خود را مدیون نقش رئیس یک باند تبهکار در مجموعه تلویزیونی «خانواده سوپرانوس» بود، روز چهارشنبه زمانیکه برای گذراندن تعطیلات و همچنین شرکت در پنجاه‌ونهمین جشنواره فیلم «تائورمینا» به پایتخت ایتالیا رفته بود، درگذشت.

گاندولفینی متولد 1961 در فاصله سال‌های 1997 تا 2007 با بازی در مجموعه تلویزیونی «خانواده سوپرانوس» در نقش رییس یک باند تبهکار مافیایی شش‌بار نامزد دریافت جایزه امی بهترین بازیگر مرد شد که سه‌بار موفق به کسب این جایزه شد.

او همچنین یک‌بار موفق به کسب جایزه گلدن گلوب شد. اولین قسمت از این مجموعه تلویزیونی در سال 10 ژانویه 1991 به روی آنتن رفت و به دلیل استقبال شدید بینندگان، 81 قسمت آن ساخته شد.

او به تازگی در فیلمی به کارگردانی «نیکول هولوفسنر» تحت عنوان «گفتار کافی» نیز حضور یافته بود که قرار است در سال 2014 اکران شود. گاندولفینی همچنین در بخش‌های از یک مجموعه تلویزیونی تحت عنوان «نجات حیوانات» نیز به همراه «تام هاردی» و «نومی راپاسی» حضور یافته که این مجموعه تلویزیونی نیز قرار است در سال 2014 روی آنتن برود.

گاندولفینی طی سال‌های حضور در دنیای سینما در فیلم‌های زیادی حضور یافت که از آن جلا می‌توان به «مردی که آنجا نبود»، «گروگانگری در پلهام»، «به ریلیز خوش آمدید»، «آنها را به آرامی بکش» و «برت واندرسون شگفت‌انگیز» اشاره کرد.
 

S i s i l

عضو جدید
کاربر ممتاز
[h=1] بعید است میدان نقش جهان در فهرست میراث در خطر وارد شود
[/h]
» سرویس: فرهنگي و هنري - ميراث و صنايع دستي
کد خبر: 92032918326
چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۷:۳۰رییس کمیسیون ملی یونسکو در ایران گفت: آثار مستند و مکتوب تاریخی را در فهرست میراث مستند حافظه‌ی جهانی ثبت می‌کنیم تا شرایط حفاظت از این آثار روند بهتری داشته باشند.


به گزارش خبرنگار سرویس میراث فرهنگی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمدرضا سعیدآبادی که ظهر امروز - چهارشنبه - در نشست خبری ثبت دو اثر مستند و مکتوب ایران در فهرست میراث مستند حافظه‌ی جهانی یونسکو سخن می‌گفت، ادامه داد:‌ آثار تاریخی مکتوب و مستند را در حافظه‌ی جهانی ثبت می‌کنیم تا شرایط حفاظت از این آثار بهبود پیدا کند؛ چون این آثار فقط متعلق به ایران نیستند از سوی دیگر با این اقدام دسترسی عمومی به میراث مستند را افزایش می‌دهیم همچنین ارتقاء شناخت ملت‌ها نسبت به میراث مستند افزایش پیدا می‌کند.

وی تهیه‌ی میکروفیلم از این آثار مستند را از جمله روش‌هایی دانست که برای گسترش دسترسی عمومی به این آثار مکتوب جهانی می‌توان پیش‌رو قرار داد و تاکید کرد: در زمان‌هایی که هر کدام از این آثار جهانی نیاز به حفاظت داشته باشند با تهیه‌ی یک پروژه‌ی مدون از سوی کشوری که آن اثر را در اختیار دارد، یونسکو از آن اثر حمایت مالی و معنوی می‌کند.

او قدمت و دست‌نخوردگی آثار مکتوب را از جمله شرایطی دانست که یک اثر تاریخی مستند می‌تواند در فهرست میراث مستند حافظه‌ی جهانی تایید و به ثبت برسد.جلسه یونسکو


وی که در دفتر کمیته ملی یونسکو در تهران سخن می‌گفت، با اشاره به رصد کمیته‌ی ملی حافظه‌ی جهانی از همه‌ی آثار تاریخی با هدف جهانی کردن آن‌ها، اظهار کرد: این کمیته پس از کاندید کردن تعدادی از آثاری که شرایط قبولی را دارند، ساعت‌ها روی آن‌ها بررسی انجام می‌دهد تا بتواند بهترین گزینه‌ها را در فهرست میراث جهانی به ثبت برساند.

وی در ادامه تحولات سیاسی ایران با کشورهای دیگر را بر روی ثبت آثار جهانی بی‌تاثیر ندانست و گفت: با این وجود نقش نخست برای ثبت این آثار را مباحث علمی و تخصص ایفا می‌کنند پس از آن ممکن است برخی دیدگاه‌های غیرعلمی نیز در این زمینه تاثیرگذار باشد.

او ادامه داد:‌ کمیسیون ملی یونسکو دو اثر «ذخیره‌ خوارزمشاهی» و «مجموعه‌ی برگزیده‌ی نقشه‌های ایران در دوره‌ی قاجار» را سال گذشته برای ثبت در فهرست میراث مستند حافظه‌ی جهانی به یونسکو معرفی کرد و در ماه‌های گذشته نیز رایزنی‌های گسترده‌ای را با اعضای شورای مشورتی این برنامه برای ثبت انجام داد که این تلاش‌ها نتیجه داد.وی ذخیره‌ی خوارزمشاهی را مهمترین کتاب پزشکی متعلق به حدود 900 سال پیش دانست که به زبان فارسی ترجمه شده است و گفت: در این کتاب که یک دایرة‌المعارف پزشکی است، کلیت پزشکی، تشریح، فیزیولوژی، علت بیماری‌ها،‌ بهداشت، داروشناسی و گیاهان دارویی وجود دارد که اکنون به عنوان یکی از منابع معتبر در آزمون پزشکی است.

او همچنین درباره‌ی مجموعه برگزیده نقشه‌های دوره‌ی قاجار در ایران که قدمتی بین 90 تا 240 سال دارند، اظهار کرد: این مجموعه شامل 400 نقشه‌ی دست‌نگار چاپ سنگی است که با استفاده از شاخص‌های رایج مانند فرسنگ مورد استفاده بوده‌اند. این نقشه‌ها روش‌های نقشه‌برداری، تحولات درون مرزها و تاریخ تحولات جغرافیای دوران قاجار را دربردارند.
جلسه یونسکو


*** اگر کشوری روی کاندیدای ما مدعی نشود، یونسکو مفاخرمان را جهانی می‌کند

مدیر کل سازمان یونسکو در ایران همچنین درباره‌ی ثبت مشاهیر ایرانی در یونسکو گفت: متولیان این حوزه مانند انجمن مفاخر،‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری باید گزینه‌های خود را به یونسکو ارسال کنند؛ هرچند همکاری این سازمان‌ها بسیار کم است ولی ما تلاش خود را انجام می‌دهیم.

وی تاکید کرد:‌ در صورتی مشاهیر یک کشور در یونسکو به ثبت می‌رسند که هیچ کشوری نسبت به آن ادعای مالکیت نداشته باشد.*** آخرین وضعیت پرونده میدان نقش جهان

وی همچنین درباره‌ی پرونده‌ی میدان نقش جهان در اصفهان و مخدوش کردن حریم منظره‌ی این میدان توسط برج جهان‌نما که این روزها در اجلاس جهانی یونسکو در کامبوج بررسی می‌شود، گفت: من از نظر کارشناسان یونسکو بعد از بازدید از میدان نقش جهان و برج جهان نما اطلاعی ندارم اما بعید است که میدان نقش جهان به فهرست میراث در خطر وارد شود. به نظرم با توجه به تعامل خوبی که میان سازمان میراث فرهنگی و یونسکو وجود دارد، میدان نقش جهان همچنان در این فهرست باقی می‌ماند.

سعیدآبادی افزود: پرونده‌ی مترو اصفهان نیز تا قبل از رسیدن یونسکو به یک نظر جامعه و درست در سی‌وهفتمین اجلاس یونسکو بررسی می‌شود.
جلسه یونسکو
جلسه یونسکو


انتهای پیام


کد خبرنگار: 71191

خبرهای مرتبط
دو اثر مکتوب از ایران در فهرست میراث مستند، جهانی شدند
 

S i s i l

عضو جدید
کاربر ممتاز
[h=1] نمایش نمونه‌ سنگ‌های کره‌ی ماه در موزه وین
[/h]
» سرویس: فرهنگي و هنري - تجسمي و موسيقي
کد خبر: 92033018388
پنجشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۲ - ۰۹:۰۷سه نمونه سنگ کره ماه از مجموعه نمونه‌های سنگی شرکت فضایی ناسا در موزه تاریخ طبیعی وین به نمایش درآمد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، موزه تاریخ طبیعی وین از روز چهارشنبه (19 ژوئن) سه نمونه سنگ صخره‌ای کره ماه را به نمایش عموم می‌گذارد.

یکی از این تکه سنگ‌های گرافیکی 84 گرم وزن و حدود 3.3 میلیارد سال عمر دارد.

سازمان فضایی آمریکا (ناسا) در طول شش سفر خود در سال‌های 1969 تا 1972، 381 کیلوگرم سنگ از کره ماه با خود به زمین آورد. این سه قطعه سنگ موزه وین در سال‌های 1971 و 1972 به زمین آورده شد.

نمونه سنگ گرانیتی حدود 3.3 میلیارد سال پیش تشکیل شده و از درون یک صخره 9.6 کیلوگرمی که در سال 1971 به زمین آورده شد، استخراج شده است.

دو نمونه دیگر نیز یکی از خاک سطحی کره ماه و دیگری نمونه‌ای از سنگ‌های آتشفشانی این کره است. هم‌چنین در این نمایشگاه بازدیدکنندگان می‌توانند محل دقیق برداشت این سه نمونه را بر روی نقشه ماهواره‌ای کره ماه مشاهده کنند.
 

S i s i l

عضو جدید
کاربر ممتاز
[h=1] توحیدی: هیات بازگشایی خانه سینما هیچ وجه قانونی ندارد
[/h]
» سرویس: فرهنگي و هنري - سينما و تئاتر
کد خبر: 92040100594
شنبه ۱ تیر ۱۳۹۲ - ۱۵:۱۶سخنگو و رئیس هیات مدیره خانه سینما در واکنش به خبر اجازه معاون فعالیت‌های سینمایی برای تشکیل مجمع عمومی این تشکل صنفی توسط هیات بازگشایی تاکید کرد: اگر بخواهند به نام خانه سینما‌، مجمع عمومی تشکیل دهند‌، این کار قابلیت پیگیری قضایی دارد.


فرهاد توحیدی در گفت‌وگو با خبرنگار سینمایی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، درباره نامه‌ی هیات بازگشایی خانه سینما به مهدی عظیمی میرآبادی و اجازه این مدیر برای تشکیل مجمع عمومی این نهاد صنفی از سوی سیزده صنف قانونی شده اظهار کرد: هیات بازگشایی خانه سینما هیچ وجه قانونی ندارد. وزارت ارشاد پای سندی را به نام پیش‌نویس اصلاح اساسنامه خانه سینما امضا کرده و قاعدتا باید به آن پایبند باشد.

وی تاکید کرد: خانه سینما یک موسسه ثبت شده و عنوان حقوقی است که صاحب دارد و صاحب آن 29 صنف عضوش هستند. هیچ صنفی موازی نمی‌تواند این عنوان را تصاحب کند. این را هم باید گفت دولت اگر می‌توانست تشکیلات موازی خانه سینما را ایجاد کند تا الان این کار را کرده بود.

رئیس هیات مدیره خانه سینما درباره دستور معاون سازمان سینمایی برای تشکیل مجمع عمومی خانه سینما گفت: اگر بخواهند به نام خانه سینما‌، مجمع عمومی تشکیل دهند‌، این کار قابلیت پیگیری قضایی دارد.

فرهاد توحیدی در پایان ضمن توصیه به مدیران و معاونان سازمان سینمایی تصریح کرد: دوران اقدامات محیرالعقول به پایان رسیده است. به دوستان برادرانه توصیه می‌کنم که بیش از این به اختلاف در سینمای ایران دامن نزنند، اکنون مهمترین کاری که آنها می‌توانند انجام دهند این است که خیلی نرم و آرام این دوران را سپری کنند.

به گزارش ایسنا،‌ به تازگی خبری منتشر شده است مبنی بر اینکه هیات بازگشایی خانه سینما درخواست تشکیل مجمع عمومی این تشکل صنفی را برای بازگشایی آن مطرح کرده است و عظیمی میرآبادی معاون فعالیت‌های سازمان سینمایی و رییس هیات بازگشایی با آن موافقت کرده است.به گزارش ایسنا،‌ در یک سال و نیم گذشته وضعیت انحلال و سپس تعطیلی و پس از آن بازگشایی خانه سینما یکی از پرهزینه‌ترین کشمکش‌های میان جواد شمقدری و برخی سینماگران بوده است که گاهی تمام اتفاقات سینمای ایران را تحت شعاع قرار داده است. نکته قابل توجه این است که درپی این کشمکش‌ها علاوه بر 29 صنفی سینمایی که 20 سال است به فعالیت می‌پردازند اکنون 13 صنف دیگر نیز متولد شده‌اند. به عنوان مثال چند ماه قبل بخشی از اعضای صنف فیلمنامه‌نویسان خانه سینما (بیشتر اعضایی که نارضایتی‌هایی از خانه سینما داشتند)‌ صنف فیلمنامه‌نویسان را تاسیس کردند و اکنون دو صنف فیلمنامه‌نویسان در سینمای ایران وجود دارد.

به نظر می‌رسد بازگشایی خانه سینما علی‌رغم تاکید رئیس جمهور و مشاور وی (اسفندیار رحیم مشایی) در دولت فعلی امکان‌پذیر نباشد و البته اقدامات مختلف نشان می‌دهد که دو طرف نیز مایل به بازگشایی به شیوه فعلی نیستند.

انتهای پیام
 

S i s i l

عضو جدید
کاربر ممتاز
[h=1] آخرین خبرها از جدیدترین پروژه‌ی کمال تبریزی
[/h]
» سرویس: فرهنگي و هنري - سينما و تئاتر
کد خبر: 92040100582
شنبه ۱ تیر ۱۳۹۲ - ۱۵:۰۴با صدور پروانه ساخت فیلم سینمایی «دردسرهای شیرین» به کارگردانی کمال تبریزی و تهیه‌کنندگی محمدعلی حسین نژاد امکان شروع مرحله پیش تولید فراهم شده است.

محمدعلی حسین‌نژاد طراح و تهیه‌کننده «دردسرهای شیرین» در توضیحی پیرامون این پروژه سینمایی به خبرنگار سینمایی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،گفت: که طی چند سال گذشته مطالعه و تحقیقات زیادی بر روی ضرورت‌های استفاد بهینه از انرژی‌های تجدید ناپذیر و نیز بهره‌گیری از انرژی‌های پاک و تجدید پذیر انجام شده و پس از صحبت با نویسندگان مختلف سرانجام نگارش فیلمنامه براساس طرح و خلاصه سناریوی اولیه به عهده علی میرمیرانی گذاشته شد.

وی ادامه داد: شکوه عشق در کنار مقولاتی چون پاکی طبیعت و محیط زیست، انرژی‌های پاک، و مصرف بهتر و پاک‌تر از منابع و نعمات خداوندی دستمایه‌های اصلی قصه فیلم هستند که از نگاه شخصیت اصلی زن داستان یعنی شیرین روایت می‌شود. بنابراین می‌توان گفت که راوی قصه در فیلم "شیرین" است، دختری تحصیل کرده و پایبند اصول که ماجرای آشنایی خود و خانواده‌اش با کسی که قرار است به خواستگاری او بیاید را برای ما تعریف می کند. این قصه از فرم و محتوای بدیعی برخوردار است که شاید بتوان فیلمی که از روی آن ساخته می‌شود را نوع تازه‌ای از "طنز رمانتیک" یا شاید مسامحتاً "کمدی رمانتیک" توصیف کرد.

حسین نژاد اظهار امیدواری کرد که با کمک تیم‌های هنری، فنی و تولیدی همکار کمال تبریزی که از کارگردانان برجسته، خوش سابقه و خوش ذوق سینمای ایران است موفق شود فیلمی زیبا، دوست داشتنی و تاثیرگذار بسازد. فیلمی که هم در داخل و هم خارج از ایران مخاطبین زیادی را به وجد آورد.

بنا بر این گزارش، مدیریت تولید پروژه دردسرهای شیرین به عهدة «صادق آذین» است و به احتمال زیاد «ابراهیم غفوری» مدیریت فیلمبرداری آن را به عهده خواهد داشت. درباره بازیگران فیلم و دیگر عوامل حسین نژاد ترجیح می‌دهد لیست اسامی کامل آنها را پس از قطعی شدن و قبل از شروع مرحله فیلمبرداری اعلام کند.

حسین‌نژاد همچنین توضیح داد: با دریافت پروانه ساخت گزینش بازیگران و انتخاب دیگر عوامل با جدیت بیشتری دنبال می‌شود، ضمن این که علاوه بر قطعی کردن تیم‌های هنری، فنی و تولیدی، تدارکات و مقدمات زیادی باید در مرحلة پیش تولید فراهم شود که امیدواریم بتوانیم هرچه زودتر از عهده آنها برآمده و فیلمبرداری را شروع کنیم.


این تهیه‌کننده در پایان به ایسنا گفت: تیم تهیه و تولید نیازمند همکاری و مشاوره ‌های تخصصی و فنی موسسات، دست اندرکاران و فعالان حوزه انرژی کشور چه در بخش خصوصی و چه دولتی، و نیز تولیدکنندگان و مبتکران خلاقی که در زمینه بهینه سازی و سالم سازی مصرف فعالند بوده و امیدوارند بتوانند مقولات ویژه فنی و تخصصی را بر طبق نظریات درست کارشناسی و با رعایت ساختار دراماتیک فیلم در لابلای قصه به تصویر درآورند.

انتهای پیام
 

S i s i l

عضو جدید
کاربر ممتاز
[h=1] بهار تئاتر‌، چندان خوش آب و رنگ نبود
[/h]
» سرویس: فرهنگي و هنري - سينما و تئاتر
کد خبر: 92040100109
شنبه ۱ تیر ۱۳۹۲ - ۰۹:۳۷فصل بهار برای تئاتری‌ها گرچه با اتفاقات بد و خوبی همراه بود اما بهار چندان خوش آب و رنگی نبود به ویژه اینکه اتفاقات بد، باز هم بر اتفاقات خوب پیشی گرفت.

به گزارش خبرنگار تئاتر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در آخرین روزهای فروردین بود که خبر درگذشت سعدی افشار خواب‌ بهاری تئاتر را برهم زد و گرچه سلطان سیاه صحنه مدت‌ها دچار بیماری بود و در گذشت‌اش اتفاقی ناگهانی به شمار نمی‌آمد اما با رفتن آخرین بازمانده نسل قدیم سیاه بازها‌، تئاتر ایران، مروارید سیاه خود را از دست داد.

این غم به اضافه همه رنج‌های بیماری و تنهایی سعدی افشار درگذشت او را غم انگیز‌تر کرد.

اما با شروع ماه اردیبهشت‌، رویدادهای معمول این ماه همچون سال‌های گذشته آغاز شد. خانه تئاتر هفته بزرگداشت روز جهانی تئاتر را برپا کرد. جشنواره تئاتر دانشگاهی برپا شد و اداره کل هنرهای نمایشی هم هر روز در هر استان برنامه‌ای را به انگیزه روز جهانی تئاتر برگزار کرد.

خانه تئاتر در شرایطی هفته بزرگداشت روز جهانی تئاتر را برپا کرد که بخشی از بودجه سال گذشته‌اش را دریافت نکرده بود. انجمن‌های خانه تئاتر هم به سبک وسیاق چند سال اخیر‌، این هفته را فرصتی دانستند برای بیان دغدغه‌ها و مشکلاتشان.

جشنواره تئاتر دانشگاهی اما،‌ امسال دوره کم فروغی را پشت سر گذاشت معمولا در این جشنواره استعدادی معرفی می‌شود،‌ آثاری می‌درخشند و خلاصه همیشه کورسوی امیدی در این جشنواره وجود دارد‌، این دوره اما این طور نبود جشنواره فقط برگزار شد بدون درخشش هیچ تک ستاره‌ای.

اما برگزاری این جشنواره فرصتی شد تا تالار «مولوی» بار دیگر جان بگیرد. اصلی‌ترین مکان اجرای تئاتر دانشگاهی به دلیل کمبود بودجه و همکاری نکردن دانشگاه تهران و معاونت هنری در حالت تعلیق بود مدیر مستعفی آن سعید اسدی گفته بود تا زمانیکه مشکلات برطرف نشود به این تالار بر نمی‌گردد با برگزاری جشنواره تئاتر دانشگاهی در نیمه اردیبهشت ماه‌، تالار مولوی بعد از مدتی وقفه باز دیگر رنگ تئاتر به خود دید و روز 21 اردیبهشت ماه سعید اسدی سکوت چند ماهه خود را شکست و بار دیگر به مولوی برگشت.

معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه تهران وعده داد که دانشگاه در کنار اسدی خواهد بود تا او بتواند به طرح‌ها و برنامه‌هایش جامه عمل بپوشاند. مدتی بعد تالار مولوی با نمایش «تکیه بر دیوار غناک» کار حسن دولت آبادی و آراز بارسقیان بار دیگر بازگشایی شد.

در کنار همه این اتفاقات اداره کل هنرهای نمایشی طبق روال سال‌های گذشته ماه اردیبهشت را به برنامه‌های استانی اختصاص داد و در مراسم اختتامیه هم برگزار کنندگان این برنامه از خودشان هم در کنار فعالان تئاتر تقدیر کردند.

در بهار بی‌ سروصدای تئاتر‌، برگزاری جشنواره نمایش‌نامه نویسی با جنجال‌هایی همراه شد. این جشنواره که توسط بنیاد تازه تاسیس ادبیات نمایشی برگزار شد، در اولین دوره‌اش حاشیه‌های بسیاری داشت.ارائه نشدن جایزه نمایشنامه برتر‌، مهم‌ترین اتفاقی بود که نام بنیاد ادبیات نمایشی را بر سر زبان‌ها انداخت.

تنها عضو هیات داوران در مراسم اختتامیه این جشنواره ناگهان این شوک را وارد کرد که نام نمایشنامه برتر «گلافونیا» نوشته میلاد حسینی برده نشده بلکه برگزار کنندگان جشنواره تصمیم گرفتند به دلیل اجرای عمومی این نمایشنامه،‌ جایزه آن را میان 12 متن دیگر قسمت کنند، حال آنکه از میان همان متن‌های تقدیر شده هم چند نمایشنامه قبلا اجرا شده بود.

از سوی دیگر مراسم اختتامیه جشنواره با چند ماه تاخیر برگزار شد و در همین فاصله بود که نمایشنامه «گلافونیا» اجرای عمومی شد.

به گزارش ایسنا، همزمان با همه این اتفاقات‌، ناگهان دو جشنواره نوظهور دیگر اعلام حضور کردند‌! هرچند گروه‌های تئاتر خیابانی با ماه‌ها تاخیر دستمزدهای خود را می‌گیرند، ناگهان دو جشنواره تئاتر خیابانی «خرداد» و «خرمشهر» قد علم کردند تا سفره رنگین جشنواره‌های ما پر و پیمان‌تر شود!

درکنار هر اتفاق ناخوشایند‌ی، اتفاقات خوبی هم می‌افتد‌؛ چندی پیش فراخوان جشنواره تئاتر عروسکی دانشجویی منتشر شد. شاید در اولین نگاه‌، این اتفاق خیلی امیدوار کننده به نظر نرسد اما از آنجا که این جشنواره سال گذشته برگزار نشد‌، انتشار فراخوان دوره جدیدش‌، اتفاقی خجسته به حساب می‌آید چون به هر حال نشان می‌دهد جشنواره بعد از یک دوره توقف‌، بار دیگر برگزار می‌شود.

علی رفیعی هم بعد از 5 سال دوری بار دیگر با «یرما» به صحنه بازگشت. هرچند کارگردان با سابقه تئاتر ما نتوانست این نمایش را در تالار مورد نظرش تالار وحدت اجرا کند اما به هر حال تلاش چند ماهه او در تمرین با جوانان و هنرجویان مشتاق تئاتر به ثمر نشست و «یرما» با نسل جدید بازیگران علی رفیعی در سالن استاد سمندریان تماشاخانه ایرانشهر به صحنه رفت.

اما در آخرین روزهای خرداد ماه خبری رسید که حاکی از حضور دوباره باران کوثری در تئاتر بود. این بازیگر که مدتی اجازه کار نداشت‌ از 10 تیر ماه دوباره با نمایش «بی‌انتخاب» کار امیر کنجانی به صحنه بر می‌گردد.انتهای پیام
 

S i s i l

عضو جدید
کاربر ممتاز
[h=1] سریال «فرار از زندان» نمایش رادیویی شد
[/h]
» سرویس: فرهنگي و هنري - تلويزيون و راديو
کد خبر: 92040100381
شنبه ۱ تیر ۱۳۹۲ - ۱۲:۲۹سریال "فرار از زندان" به تهیه‌کنندگی محمد مهاجر و کارگردانی ایوب آقاخانی به مدت 21 شب از رادیو نمایش پخش می‌شود.

به گزارش سرویس رادیو ایسنا،‌ این نمایش رادیویی بر اساس سریال "فرار از زندان " توسط ایوب آقاخانی تنظیم رادیویی شده که در این زمینه سحر پریا زانی با وی همکاری داشته است.

"فرار از زندان "عنوان سریالی است که داستان آن در مورد دو برادر است، یکی از آن‌ها به خاطر جرمی که مرتکب نشده به مرگ محکوم شده و دیگری برای نجات برادر خود نقشه‌ای استادانه می‌کشد.

این نمایش با هنرمندی بیش از 60 بازیگر رادیویی و به صدابرداری علی حاجی نوروزی، افکتور محمدرضا قبادی فر هر شب ساعت 23 و 30 دقیقه از رادیو نمایش پخش می‌شود و تکرار آن ساعت 13 و 30 دقیقه روز بعد خواهد بود.
 

S i s i l

عضو جدید
کاربر ممتاز
[h=1] اظهارات وزیر ارشاد در مراسم اعطای نشان فرهنگ و هنر به دو هنرمند
[/h]
» سرویس: فرهنگي و هنري - سينما و تئاتر
کد خبر: 92040100511
شنبه ۱ تیر ۱۳۹۲ - ۱۴:۱۰وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم اعطای نشان دولتی و درجه هنری به پیشکسوتان اظهار داشت: اگر در جامعه‌ی بشری به تربیت انسان بیش از عمران اعتنا می‌شد آن‌هم در بخش فرهنگ و هنر، دنیای زیباتری خلق می‌شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آیین تجلیل از فرهیختگان پیشکسوت فرهنگ و هنر واعطای " نشان فرهنگ دولت" و گواهینامه‌های درجه یک هنری با حضور دکتر محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری و سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در تالار وحدت تهران برگزار شد.وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این آیین با ارائه آمار و تشریح عملکردهای وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی به دستاوردها و شاخص‌های کلان این وزارتخانه و حمایت‌های همه جانبه از هنرمندان و فعایت‌های فرهنگی و هنری در زمینه‌های مختلف پرداخت در ادامه متنی را به شرح ذیل برای حاضران و میهمانان و اهالی فرهنگ و هنر قرائت کرد:

سامانه‌ی کرامت، تقدیر عالمان است تقدیر عالمان را، آیات هم ضمان است

هل یستوی‌الذین را، در شأن یعلمون گفت این نخل ریشه‌اش در، انوار آسمان است

گوئی هنرنگاران، با شهد هم‌نشین‌اند پروانه‌ روی هر گل، با بال جان چنان است

تیری زده چو آرش، اقلیم عشق گستر تیراست گر جوان است، گر پیر چون کمان است

گر پیش‌کسوتان را، تأمین کنند و تکریم چتری که گسترانند، محدوده‌ی امان است

تالار خوش هوائی امروز یافت از دوست کز هر هنر نسیمی گوئی کنون دمان است

الحق خجسته روزی‌ست در نیمه‌های شعبان روز ولایت عشق آن صاحب‌الزمان است

خجسته میلاد، عطر یاد اشرف اولاد آدم، ذریه‌ی پاک خاتم بقیه‌ا... الاعظم بر یکایک شما فرهیختگان معظم، مبارک باد.

بنیان این سامان، پیرنگ فرهنگ و هنر دارد و دلتنگ اعتلای جوهر آگاهی است و گاهی است در زمان و زمانه که این‌همه نشانه از رشد کمی و کیفی ادبیان و ادب‌پروران به‌میان می‌آید.

هیچ توسعه‌ای در ترازوی قیاس ارتقاء سطح آگاهی و فرهیختگی تاب توزین ندارد. هیچ عمارتی به بلندای امارت آدمی نیست که فرمانروائی عالم به‌دست آدم می‌تواند قرارگیرد.

«ولقد کرَّمنا بنی آدَمَ و حلمناهم فی‌البرِّ و البحرِ و رزقناهم من الطَّیِّبات و فضِّلناهم علی کثیر مِمَّن خلقنا تفضیلا». (اسراء/70)

رسد آدمی به جائی که به جز خدا نبیند بنگر که تا چه حد است مکان آدمیت

رسیدن به مرز رسیدن، رسیدگی می‌خواهد! درست است که چوب درختان کوهی آتشی فروزان دارد اما حاصلی فراوان ندارد. باغستان نیازمند پرورش و پروردگی است و بالندگی در سایه‌ی کثرت حاصل است وگرنه گاه ققنوسی از خاکستر حرمان به در می‌آید.

اگر در جامعه‌ی بشری به تربیت انسان بیش از عمران اعتنا می‌شد آن‌هم در بخش فرهنگ و هنر، دنیای زیباتری خلق می‌شد. در این خصوص تنها به ذکر این سه بیت بسنده می‌کنم که:

حیف از این گل که برد آب او را کند از منظره نایاب او را

گفت کای آفت جان سنبل تو ما که رفتیم بگیر این گل تو

بکنش زیب سرای دلبر من یاد آبی که گذشت از سر من

بیش از این تصدیع جایز نیست؛ پایان سخن، این که بی‌گل رنگ می‌بازد چمن!

هنر و ادب در تلطیف روح جامعه نقشی دارد که عقل به دیگری‌اش نمی‌سپارد.

امیدوارم این نشان‌های ملی و این درجات هنری و فرهنگی در اثر مساعی حاملانش به کثرت عاملانش منتهی گردد و از قِبَل حضور شما عزیزان، شاگردان و دست پروردگان بسیاری، صحنه‌گردان فرداهای زیباتر این سرزمین گردند.

جا دارد که از همه‌ی گردانندگان و گردآمدگان این محفل، خصوصا رییس جمهور محترم جناب آقای دکتر احمدی‌نژاد از صمیم قلب تشکر کنم.

توفیق، رفیق عزت و اعتبار و افتخار شما مفاخر ایران باد.»


در این مراسم، رئیس جمهور برای نخستین بار از کارت عضویت موسسه هنرمندان پیشکسوت رونمایی می‌کند.

کارت عضویت موسسه هنرمندان پیشکسوت، امکان جدیدی از این موسسه است که به هنرمندان دارای نشان درجه یک هنری که بالاتر از 60 سال سن دارند تعلق می‎گیرد تا به وسیله آن از خدمات عمومی رفاهی، معیشتی و تفریحی برخوردار شوند.

در این مراسم به صورت نمادین یکی از این کارت‎ها به یکی از هنرمندان پیشکسوت اهدا شد.

چندی پیش با پیشنهاد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هیئت دولت تصویب کرد، 2 نشان درجه یک فرهنگ و هنر به دو هنرمند عرصه سینما، تئاتر و تلویزیون اکبر عبدی و داریوش ارجمند اعطا شود.
 

S i s i l

عضو جدید
کاربر ممتاز
[h=1] کاخ گلستان جهانی شد
[/h]
» سرویس: فرهنگي و هنري - ميراث و صنايع دستي
کد خبر: 92040200800
یکشنبه ۲ تیر ۱۳۹۲ - ۰۹:۵۳کاخ «گلستان» در فهرست میراث جهانی سازمان یونسکو به ثبت رسید.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در جریان سی‌وهفتمین اجلاس سالانه کمیته میراث جهانی سازمان یونسکو در کامبوج، ساعاتی قبل کاخ گلستان در ایران در فهرست میراث جهانی این سازمان به ثبت رسید.

به گزارش شین‌هوا، سنگ بنای این کاخ که در بخش قدیمی تهران واقع شده، در دوران صفویه گذاشته شد و بخش‌های اصلی آن در درون حصار قدیمی تهران احداث شد. این کاخ سپس در قرن 19 میلادی توسعه یافت و به عنوان کاخ محل زندگی خانواده پادشاهان قاجار مورد استفاده قرار گرفت و اتفا‌قات مهمی از تاریخ معاصر ایران در آن به وقوع پیوسته‌ است.

این کاخ شامل هشت ساختمان اصلی بوده و دارای باغ بسیار زیبایی نیز هست که در حال حاضر از کل مجموعه به عنوان یک موزه استفاده می شود. باغ کاخ گلستان به سبک تلفیقی باغ‌های ایرانی و اروپایی ساخته شده است.

قرار است در جریان اجلاس امسال، پرونده‌ ثبت جهانی 32 محوطه‌ تاریخی، طبیعی و تاریخی - طبیعی برای ثبت در میراث جهانی سازمان یونسکو مورد بررسی قرار گیرد.

سی‌وهفتمین اجلاس کمیته میراث جهانی سازمان یونسکو که به طور مشترک در دو شهر "پنوم‌پن" و "سیم‌ریپ" کامبوج در حال برگزاری است تا روز 27 ژوئن (ششم تیرماه جاری) ادامه خواهد داشت.
 

S i s i l

عضو جدید
کاربر ممتاز
[h=1] رییس فرهنگستان علوم، درگذشت استاد سرکاراتی را تسلیت گفت
[/h]
» سرویس: علمي و فناوري - علمي
کد خبر: 92040301474
دوشنبه ۳ تیر ۱۳۹۲ - ۱۲:۱۰فرهنگستان علوم طی پیامی درگذشت دکتر بهمن سرکاراتی، استاد دانشگاه تبریز و عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی را تسلیت گفت.

به گزارش سرویس علمی ایسنا در پیام تسلیت استاد رضا داوری اردکانی، رییس فرهنگستان علوم آمده است: «درگذشت دانشمند و ادیب گرانمایه آقای دکتر بهمن سرکاراتی استاد دانشگاه تبریز و عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی ضایعه ای بزرگ برای جامعه علمی و دانشگاهی و علم و ادب کشور است.

فرهنگستان علوم این ضایعه را به اهل علم و ادب و به دانشگاهیان کشور و به خصوص به همکاران فقید سعید در دانشگاه تبریز و بالاخص به همسر دانشمند ایشان سرکار خانم دکتر مهری باقری تسلیت می گوید. خداوند ایشان را رحمت کند که با صدق و رغبت عمر خود را بی روی و ریا و بدون تظاهر صرف علم و تحقیق کردند و آثاری پدید آوردند که در تاریخ علم و ادب ایران خواهد ماند و نامشان را ماندگار خواهد کرد.»

دکتر سرکاراتی، استاد زبان‌شناسی و فرهنگ و زبان‌های باستانی داشت، روز چهارشنبه 29 خردادماه در سن 67 سالگی درگذشت.

سرکاراتی متولد سال 1316 و دارای مدرک دکتری در رشته‌ی زبان‌شناسی و فرهنگ و زبان‌های باستانی بود. او در سال 1370 به عضویت پیوسته‌ی فرهنگستان زبان و ادب فارسی درآمد و از آن زمان، علاوه بر عضویت پیوسته در مقطعی مدیریت گروه زبان‌های ایرانی و همچنین معاونت علمی و پژوهشی فرهنگستان زبان و ادب فارسی را نیز عهده‌دار بود. از دیگر فعالیت‌های او می‌توان به عضویت در هیأت امنای بنیاد ایران‌شناسی، عضویت در شورای علمی این بنیاد، معاونت پژوهشی بنیاد ایران‌شناسی، مدیریت گروه زبان‌شناسی دانشگاه تبریز و تدریس در این دانشگاه، عضویت در کارگروه پژوهشی دانشکده‌ی ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تبریز، ریاست انتشارات و روابط دانشگاهی دانشگاه تبریز، عضویت در کارگروه مرکزی کنگره‌ی سالانه‌ی تحقیقات ایرانی، ریاست مرکز آموزش زبان دانشگاه تبریز و مشاورت عالی کتابخانه‌ی ملی ایران اشاره کرد.

زنده یاد دکتر سرکاراتی تألیفات و ترجمه‌های متعددی در حوزه‌های زبان‌شناسی و زبان‌های باستانی داشت که از میان آن‌ها می‎توان به «اوستا و هنر نو؛ کارنامه‌ی شاهان در روایات سنّتی ایران» (ترجمه‌)، «دین ایرانی بر پایه‌ی متن‌های معتبر یونانی» (ترجمه‌)؛ «اسطوره‌ی بازگشت جاودانی» (ترجمه‌)؛ «سایه‌های شکارشده» (شامل 20 مقاله‌)؛ «مقدمه‌ای بر فلسفه‌ای از تاریخ» (ترجمه)، «بررسی جامع زبان فارسی باستان و آثار بازمانده‌ی آن»، «بررسی سه فرگرد وندیداد»؛ «اصطلاحات خویشاوندی در زبان‌های ایرانی» اشاره کرد.

این استاد فقید همچنین صاحب بیش از 35 مقاله در موضوعات مختلف ادبی و زبانی و تاریخی بود.

انتهای پیام
 

S i s i l

عضو جدید
کاربر ممتاز
[h=1] بازسازی تئاترشهر دوباره آغاز شد
[/h]
» سرویس: فرهنگي و هنري - سينما و تئاتر
کد خبر: 92040502672
چهارشنبه ۵ تیر ۱۳۹۲ - ۱۰:۴۹بازسازی تئاترشهر تقریبا جزو اتفاقات فراموش شده تئاتر شده بود و در شرایطی که دیگر کمتر کسی کسی انتظارش را داشت، ناگهان خبری مبتنی بر از سرگیری عملیات بازسازی تئاترشهر منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) روابط عمومی تئاترشهر با ارسال خبری کوتاه، اعلام کرد که، عملیات تکمیلی تعمیر و تجهیز مجموعه تئاتر شهر مجددا از تاریخ چهارشنبه 5 تیرماه آغاز می‌شود.

این عملیات با توجه به باقی ماندن مراحل تکمیلی تعمیر و تجهیز تئاتر شهر و ابلاغ قرار داد جدید از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مجموعه تئاتر شهر انجام خواهد گرفت.

براساس این گزارش، شرکت ساختمانی «پیکر نهاد» که پیش از این به عنوان پیمانکار عملیات تعمیر و تجهیز مجموعه انجام کارها را به عهده داشت، مجددا این عملیات را پیگیری خواهد کرد.

بازسازی تئاترشهر سال 86 همزمان با مدیریت حسین پارسایی در اداره کل هنرهای نمایشی آغاز شد و این عملیت تا به امروز به پایان نرسیده است.

بازسازی تئاترشهر همان زمان با واکنش‌های زیادی روبرو شد به طوریکه تئاتری‌ها بارها انتقاد کردند تئاترشهر شبیه چلوکبابی‌ها شده است!

انتهای پیام
 

S i s i l

عضو جدید
کاربر ممتاز
[h=1] ارتباط با مردم راهکار مدیریت بحران در آثار تاریخی
[/h]
» سرویس: فرهنگي و هنري - ميراث و صنايع دستي
کد خبر: 92040502757
چهارشنبه ۵ تیر ۱۳۹۲ - ۱۱:۳۱همیشه تنها عامل تخریب آثار تاریخی، مالکان آن‌ها نیستند، چون عواملی مانند فرسودگی بنا، هوازدگی و حوادث طبیعی مانند سیل یا آب‌گرفتگی نیز می‌توانند در این زمینه تأثیرگذار باشند؛ از نگاه مسوولان و کارشناسان میراث فرهنگی رخ دادن حوادث طبیعی در بناهای تاریخی، «بحران» محسوب می‌شود، بحرانی که به مدیریت نیاز دارد.

به گزارش خبرنگارسرویس میراث فرهنگی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، یکی از مهمترین دستاوردهای سازمان میراث فرهنگی که در نخستین همایش دستاوردهای میراث جهانی ایران در اواخر اردیبهشت‌ماه امسال نیز به آن اشاره شد، بحث «مدیریت بحران» در بناهای تاریخی بود و محوطه‌ای که در این زمینه امتحان پس داده، محوطه‌ی جهانی «سازه‌های آبی شوشتر» در خوزستان است.

مدیر پایگاه جهانی سازه‌های آبی - تاریخی شوشتر درباره‌ی «مدیریت بحران» در حوزه‌ی میراث فرهنگی به خبرنگار ایسنا توضیح داد: برای شناخت مدیریت بحران، نخست باید عناصر سازنده‌ی اثر تاریخی و حیطه‌ی بحران را شناسایی کرد و به‌دنبال آن باید مدیریت استراتژیک در آثار تاریخی، بخصوص پایگاه‌های جهانی صورت گیرد، چون توجه به این بحث یک نوع آینده‌نگری است که در آن تلاش می‌شود اتفاق‌هایی که به‌صورت سیال در بناهای تاریخی رخ می‌دهند کنترل شوند یا از بروز آن‌ها جلوگیری شود.

امین محمودزاده که پس از نامگذاری سال گذشته به نام «پایش» توسط معاونت میراث فرهنگی کشور، به بررسی مدیرت بحران در آثار تاریخی، بخصوص سازه‌های آبی - تاریخی شوشتر پرداخت، با اشاره به لزوم توجه به بحران در حوزه‌ی میراث فرهنگی، گفت: شوشتر ماهیتا یک حیطه‌ی منظری است که همه‌چیز درون آن وجود دارد و به‌واسطه‌ی دارایی‌هایش مانند جغرافیا، ‌انسان و فرهنگ مورد توجه قرار گرفته است.

وی با تأکید بر این‌که همراهی مدیریت بحران با مدیریت استراتژیک در مواقع بحران، نتایج خوبی درحوزه‌ی میراث فرهنگی می‌تواند داشته باشد، ادامه داد:‌ اگر این دو موضوع در این حوزه با یکدیگر تلفیق شوند، به نتایج بهتری می‌رسیم، چون یکی از ویژگی‌های میراث فرهنگی که آن را به بحران نزدیک‌تر می‌کند، فرسودگی، پوسیدگی، هوازدگی و آب‌خوردگی است.

شرایط سازه‌یی آثار تاریخی نیز بحران محسوب می‌شود

او شرایط سازه‌یی بناهای تاریخی را بخشی از بحران دانست و تأکید کرد: عناصر سازنده‌ی در یک منطقه‌ی فرهنگی مانند شوشتر، فقط این نیست که سازه‌ی آن بریزد، برای درست کردن یک سازه، مدیریت استراتژیک با تفکراتی که برای عناصر سازنده‌ی منطقه‌ی فرهنگی است، ادغام می‌شود که آن عناصر به محیط خارجی و داخلی منظر فرهنگی می‌توانند کمک کنند. همچنین عناصری مانند موارد سیاسی، اجتماعی و فرهنگی و ارزش‌های ملموس و ناملموس از جمله مواردی هستند که باید در بحث مدیریت بحران به آن‌ها توجه شود.

این مدرس دانشگاه گفت: ما از بحران شوشتر و تخریب بخش‌هایی مانند پل‌بند «گرگر» درس گرفتیم که اگر از بحران جلوگیری کنیم، مدیریت بحران کرده‌ایم. به همین دلیل، به آیتم‌های مختلفی در این حوزه رسیدیم که اگر مدیر در منطقه‌ی بحران به آن‌ها توجه کند، بحران را می‌تواند پشت سر بگذارد. عناصری مانند ارتباط با ارگان‌های دیگر یا تعیین مسوولیت‌های یک نفر یا خود مدیر برای بررسی عناصر سازنده‌ی بحران، در این موضوع بسیار مفید است.

او با تأکید بر لزوم شناسایی حوزه‌ی آسیب در بناهای تاریخی، اظهار کرد: با شناسایی حوزه‌ی مسوولیت ارگان‌های مختلف، به این نتیجه می‌رسیم که با چه کسانی ارتباط بهتری برقرار کنیم و برای چانه‌زنی‌ها چگونه باید رفتار کنیم، حتی توجه به نوع برخورد با رسانه‌های خبری نیز در این زمینه ضرورت دارد.
برای مدیریت بحران در آثار تاریخی باید با مردم ارتباط مستقیم داشت

محمودزاده با تأکید بر لزوم داشتن ارتباط مستقیم یک مدیر میراث فرهنگی در حوزه‌ی بحران، گفت: راستگویی و شفاف بودن به ما کمک می‌کند تا با مردم ارتباط برقرار و بحران را برای میراث فرهنگی کمتر کنیم. همچنین با این اقدام، با توجه به ارزش‌های ملموس و ناملموس نمی‌گذاریم عناصر سازنده‌ی اثر از بین بروند.

وی مردم را عضو اصلی ماجراهای بحران در میراث فرهنگی دانست و تأکید کرد: اگر هر کدام از آثار فرهنگی کشور از بین بروند، از نظر روحی و فرهنگی به مردم آسیب وارد می‌شود.

مدیر پایگاه سازه‌های جهانی شوشتر با اشاره به بحرانی که فروردین‌ماه سال گذشته در پل‌بند «گرگر» در این پایگاه تاریخی رخ داد، ادامه داد: در آن زمان یاد گرفتیم که نباید مردم را کنار بگذاریم چون آن‌ها رأس هرم اصلی میراث فرهنگی هستند. به همین دلیل، این موضوع را اصل قرار دادیم و توانستیم از پس آن بحران برآییم.

او مدیریت بحران در حیطه‌ی میراث فرهنگی را نیازمند وجود توان و عزم جدی در مدیران میراث فرهنگی دانست و تأکید کرد: اگر این‌گونه نباشد، مردم دیگر به حیطه‌های میراث فرهنگی اعتماد نمی‌کنند. در این صورت، در این حوزه خسارت می‌بینیم. بنابراین در مواقع بحران باید بدانیم که چه کاری انجام دهیم.

«پایش» و «مونیتورینگ» دو راهکار برای مدیریت بحران

محمودزاده «پایش» و «مونیتورینگ» را از جمله راهکارهای مدیریت بحران در حوزه‌ی میراث فرهنگی دانست و تأکید کرد: آسیب‌ها فقط سازه‌یی نیستند، بلکه اعتماد نکردن مردم به این حیطه، یک بحران است. بنابراین معتقدم ما باید همه‌ی آیتم‌ها را برای عرصه‌های سازنده‌ی میراث فرهنگی پایش کنیم و سپس با مونیتورینگ، از وقوع بحران جلوگیری کنیم، چون پیشگیری بهتر از درمان است.

وی با اشاره به اقداماتی که سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور بعد از نامیدن سال «پایش» در کشور در برخی بناهای تاریخی انجام داد، ادامه داد: در این مدت، با کمترین بحران‌های سازه‌یی روبه‌رو بوده‌ایم و اکنون یکی از قوی‌ترین مراکز پایش را در کشور داریم، به‌گونه‌ای که اکنون حدود چهارهزار صفحه پایش درباره‌ی شوشتر داریم. بنابراین معتقدم هر سال باید سال «پایش» نامیده شود و هر شش‌ماه یک‌بار باید عناصر خود را در کوچکترین جزو تا بزرگترین آن، مونیتورینگ کنیم.

او با تأکید بر لزوم بررسی حیطه‌های بالادست و پایین‌دست در امر پایش و شناسایی اتفاق‌هایی که امکان رخ دادن آن‌ها در بناهای تاریخی وجود دارد، گفت: با توجه به وجود بناها و عکس‌های هوایی که از گذشته تا کنون در هر کدام از بناهای تاریخی وجود دارد، می‌توانیم از بروز اتفاق‌های بد جلوگیری کنیم. به‌نظر می‌رسد اگر بتوانیم فرهنگ مدیریت بحران را در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری رایج کنیم و همه‌ی مدیران کل و جزء، برای توجه به این موضوع دستورات لازم را بدهند و مدیران عملیاتی نیز به لزوم انجام آن پی ببرند، توجه به این قضیه را می‌توانیم در اولویت قرار دهیم.

جداره‌ی غربی آسیاب‌های آبی - تاریخی شوشتر بحران‌خیز است

محمودزاده جداره‌های غربی آسیاب‌های پایگاه جهانی شوشتر را بزرگترین خطری دانست که این سازه‌های جهانی را تهدید می‌کند و بیان کرد: این‌ها بحران‌خیز هستند. بنابراین تنها کاری که برای جلوگیری از بروز هر اتفاقی در این جداره‌ها می‌توانیم انجام دهیم، تمرکز روی منابع مالی است تا با بررسی و توجه بیشتر، جلوی هرگونه بحران گرفته شود.

او ادامه داد: اگر اطلاعی از شرایط داخلی و خارجی بناهای تاریخی نداشته باشیم و به صورت واقعی متوجه نشویم که کجا ایستاده‌ایم، حتما بحران برای آثار تاریخی ایجاد می‌شود ولی زمانی که وضع موجود را از نظر تکنولوژی،‌ منابع، ‌ساختار و حتی مسائل سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و آداب و رسوم خاص مورد توجه قرار دهیم می‌توانیم از بروز بحران جلوگیری کنیم و به دنبال آن یک برنامه‌ی حفاظتی جامع برای مراقبت از آثار تاریخی داشته باشیم.

وی با تأکید بر لزوم توجه مجلس شورای اسلامی و حیطه‌های کلان دولتی به بحث میراث فرهنگی و مدیریت بحران، افزود: ‌با این کار مشکلات در حوزه‌ی پایگاه‌های جهانی کم‌رنگ‌تر می‌شود و کار حفاظت از این گونه آثار بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد.
زلزله برای آثار تاریخی «بحران» نیست

به گزارش ایسنا، وقوع بلایای طبیعی مانند زلزله، سیل، آتش‌سوزی و طوفان نیز از جمله مواردی هستند که باعث بروز تخریب و آسیب‌های زیاد در بناها و محوطه‌های تاریخی می‌شود؛ اما به اعتقاد محمودزاده، چنین اتفاق‌هایی از جمله زلزله، بحران محسوب نمی‌شود که بخواهیم آن‌ها را مدیریت کنیم.

وی در این‌باره گفت: ‌مردم آمریکا فقط 300 سال است که در سرزمین‌شان زندگی می‌کنند و به همین دلیل، طوفان برای آن‌ها اتفاقی غیرمترقبه محسوب می‌شود، چون آن‌ها هنوز سرزمین خود را نشناخته‌اند، در حالی که ایرانیان سابقه‌ی زندگی 12هزار ساله را در سرزمین‌شان دارند و همه‌ی ابعاد کشورشان را می‌شناسند و با عناصر سازنده‌ی آن آشنا هستند. به همین دلیل، سازه‌های سنتی با توجه به امکان رخ دادن چنین اتفاق‌هایی ساخته‌ شده‌اند. حتا مردم از گذشته‌های دور معتقد بوده‌اند که زلزله موجب باز شدن چشمه‌ها و حاصل‌خیزی می‌شود.

او با یادآوری این‌که بسیاری از شهرهای تاریخی کشور روی خط زلزله هستند، اظهار کرد: ایرانیان براساس آنچه از گذشته دارند، در برابر زلزله مقاومت نمی‌کنند، بلکه خود را با طبیعت همسو می‌کنند و طاق خانه‌های‌شان را سبک‌تر می‌سازند، آن‌ها از هزار سال پیش می‌دانستند که در تهران، روزی زلزله می‌آید و این اتفاق‌های طبیعی برای آن‌ها غیرمنتظره نیست.

آثار تاریخی باید به‌سازی لرزه‌یی شوند

مدیر پایگاه جهانی سازه‌های آبی - تاریخی شوشتر با تأکید بر این‌که سازمان میراث فرهنگی باید به سمتی برود که به‌سازی لرزه‌یی را در همه‌ی آثار تاریخی انجام دهد، گفت: ‌براساس آنچه پیشکسوتان این حوزه به ما یاد داده‌اند، ما خودمان باید به سمت بحران برویم و از حالت بالقوه به بالفعل برسیم تا با حوادثی مانند تخریب پل‌بند «گرگر» روبه‌رو نشویم. برای انجام این کار نیز دست یاری به سوی مردم، مجلس و قوه‌های مجریه و قضاییه دراز می‌کنیم.

او ادامه داد: ‌اگر این‌گونه‌ هماهنگی‌ها در یک چارچوب قانونمند انجام نشود، نظارت‌ها کاهش می‌یابد و به‌دنبال آن، بحران ایجاد می‌شود. بنابراین اگر مرمت یک اثر تاریخی بدون نظارت باشد، امکان وارد شدن آسیب به آن بیشتر و بحران ایجاد می‌شود. بنابراین خوب است که به مرور یاد بگیریم چگونه می‌توان با هماهنگی به یک زبان مشترک رسید تا کارها به خوبی انجام شوند.

محمودزاده درباره‌ی مونیتورینگ در آثار تاریخی نیز گفت: وقتی در یک منظر فرهنگی، عناصر فرهنگی پررنگ‌تر باشند، به مونیتورینگ فرهنگی بیشتری نیاز داریم. در یک منظر فرهنگی مانند میدان نقش جهان، چون زندگی وجود دارد باید مشارکت مردمی نیز مونیتورینگ شود، ولی در محوطه‌ای مانند چغازنبیل، چون منظر فرهنگی آن فسیلی است یعنی مردم در آنجا زندگی نمی‌کنند، نیازمند مونیتورینگ سازه‌یی هستیم.

او اضافه کرد: در محوطه‌ای تاریخی مانند پایگاه جهانی شوشتر نیز تا جایی که امکان دارد، با ارگان‌های مختلف همکاری می‌کنیم تا بحران‌ها را به کمترین درجه برسانیم و رخ دادن این اتفاق به بررسی جلسات مختلف در سطوح بالادست و پایین‌دست نیاز دارد.

انتهای پیام
 

S i s i l

عضو جدید
کاربر ممتاز
[h=1] اولین «جشن سالانه موسیقی ما»برای 9 تیرماه مجوز گرفت
[/h]
» سرویس: فرهنگي و هنري - تجسمي و موسيقي
کد خبر: 92040502827
چهارشنبه ۵ تیر ۱۳۹۲ - ۱۲:۱۸اولین «جشن سالانه موسیقی ما» 9 تیرماه با حضور اهالی موسیقی در تالار وحدت برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار بخش موسیقی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، اولین «جشن سالانه موسیقی ما» ویژه تقدیر از برترین‌های موسیقی ایران در سال 1391، روز یکشنبه 9 تیر در تالار وحدت تهران برگزار خواهد شد.

در این مراسم، نتایج نهایی نظرسنجی سایت «موسیقی ما» در بخش‌های مردمی و کارشناسی اعلام شده و لوح‌های تقدیر و تندیس‌های برگزیدگان در 20 رشته مختلف نظرسنجی اهدا خواهد شد.

همچنین به سبک و سیاق جشن‌هایی از این دست، اجرا‌های زنده و برنامه‌های ویژه سنتی و پاپ نیز تدارک دیده شده که در خلال برنامه به اجرا در خواهند آمد.

احسان علیخانی اجرای مراسم و مجید برزگر کارگردانی هنری مراسم را برعهده دارند.

همچنین قرار است در این جشن، از پیشکسوتان موسیقی ایران عبدالوهاب شهیدی و کیخسرو پورناظری به پاس یک عمر فعالیت هنری تجلیل به عمل آید.

در بخش دیگری از این برنامه نیز یادمانی از هنرمندان تازه درگذشته (استاد جلیل شهناز و استاد همایون خرم) اجرا خواهد شد.

نظرسنجی«موسیقی ما» طی دو ماه با شرکت نزدیک به هزار نفر از کارشناسان و اهالی موسیقی (در بخش کارشناسی) و نزدیک به صدهزار رأی کاربران سایت (در بخش مردمی) برگزار شد و پس از آن نامزد‌های بخش‌های مختلف نیز معرفی شدند.

این مراسم به همت سایت خبری-تحلیلی «موسیقی ما» و توسط بخش خصوصی برگزار شده است.

پیش از این قرار بود این برنامه در تاریخ 25 اردیبهشت‌ماه در تالار وحدت برگزار شود که بنا به دلایلی در روز برگزاری لغو شد.

انتهای پیام
 

S i s i l

عضو جدید
کاربر ممتاز
[h=1] داریوش مهرجویی: مثل نجار و مبل‌ساز شده‌ام اما ...
[/h]
» سرویس: فرهنگي و هنري - سينما و تئاتر
کد خبر: 92040502645
چهارشنبه ۵ تیر ۱۳۹۲ - ۱۰:۳۷داریوش مهرجویی گفت: من مثل نجار و مبل سازی شده‌ام که هرچه بخواهند برایشان می‌سازم ولی با ذوق ، سلیقه و نگاه خاص خودم.

این کارگردان سینما که این روزها آخرین ساخته‌ی سینمایی‌اش «چه خوبه که برگشتی» در سینماها به نمایش درآمده است در پاسخ به این سوال که پس از «نارنجی‌پوش» قصد داشت فیلم دیگری را بسازد آیا عدم صدور پروانه ساخت برای آن فیلم باعث شد که «چه خوبه که برگشتی» را بسازد، به خبرنگار بخش سینمایی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت: بله، قرار بود «بیا تابرویم» و قبل از آن «سوگند به عماد» و قبل تر از آن «تولدت مبارک» را بسازم که به هیچ یک پروانه ساخت ندادند و مرا هول دادند طرف «چه خوبه که برگشتی». برای من چندان مهم نیست. من مثل نجار یا مبل‌سازی شده‌ام که هر چه بخواهند برایشان می‌سازیم ولی با ذوق، سلیقه و نگاه خاص خودم.او که از زمان شروع اکران فیلمش که همزمان با انتخابات ریاست‌جمهوری بود، رضایت دارد درباره‌ی بازتاب مخاطبان هم ادامه داد: می‌دانم که معمولا از هر قشر و طبقه با فیلم خوب ارتباط برقرار می‌کنند و طبقه هوشمند، دانشجو و دانش‌پژوه بیشتر.مهرجویی در پی این اظهارنظر که برخی از تماشاگران با توجه به شناخت فلسفی‌ وی، «چه خوبه که برگشتی» را تنها یک فیلم کمدی صرف نمی‌دانند و دست به نمادسازی از دعوای مهندس، دکتر، بشقاب پرنده و ... زده‌اند و در پاسخ به اینکه چقدر اصولا به نمادسازی معتقد است و آیا واقعا قصد نمادسازی داشته است به ایسنا گفت: من به نمادسازی لخت و سرراست اصلا معتقد نیستم. به هرحال هر اثر هنری خود نمادی است،نمادی از موجودیت انسان و رابطه‌اش با جامعه و جوامع مختلف. فیلم «چه خوبه برگشتی» کمدی صرف نیست، اصلا کمدی نیست. یک بازی شطرنج تراژیک است که حتی به مرگ و فنای یک طرف دعوا منجر می‌شود ولی عنصر جفنگ،بی معنا و نامعقول در لابلای فیلم که خود یک بازی شطرنج است،نهفته است و بازیگران حرفه‌ای شطرنج،لایه لایه‌های زیرین فیلم را بهتر کشف خواهند کرد.

وی ادامه داد: در زندگی واقعی همچون بازی شطرنج لحظه‌های کیش و مات فراوان است.اینها که شما می‌گوئید مفاهیم شاعرانه یا فراطبیعی فیلم است مثل آن بشقاب پرنده یا قالب شیرینی پزی یا تیغ گیوتین که ناگهان در زندگی این دو از عالم غیب می‌آید و نمودار می‌شود و همه دوستی و عشق و پیوند این دو خانواده را نه تنها بهم می‌ریزد که باعث دشمنی و خصومت و لجبازی آنها می‌شود. این تکنولوژی جدید است، فیلم به حضور تکنولوژی در زندگی امروزی مردم ما که تا چه حد ویرانگر و ناسازگار با اخلاق و کردار ایرانی است اشاره می کند.


مهرجویی در بخش دیگری از این گفت‌وگو درباره‌ی ایده‌ی ساخت «چه خوبه که برگشتی» به ایسنا گفت: دو،سه سال پیش خانم گلی ترقی که قبلا فیلم «درخت گلابی» را از قصه‌های او ساخته بودم. حرف داستان «گوگول» و دعوای دو شخصیت آن را تعریف کرد و فکر می‌کرد می‌توان از آن فیلم جالب و امروزی ساخت و خودش هم یادداشت برمی‌داشت و برایم می‌فرستاد... متاسفانه قبلا ساخت آن میسر نبود ولی پس از «نارنجی پوش» بیاد این قصه افتادم و بعد از همکاری با گلی ترقی و سپس خانم محمدی‌فر، سناریوی فیلم را برای ساخت آماده کردیم و دست به کار شدیم.

کارگردان «هامون» و «سارا» درباره‌ی فیلم جدیدش فقط به ذکر یک جمله بسنده کرد که «اگر اوضاع روبراه باشد فیلم جدیدی هم خواهم ساخت.»

مهرجویی درباره‌ی همزمانی اکران جدیدترین ساخته‌ی اصغر فرهادی با فیلمش هم معتقد است: هم زیستی همیشه خوبست.حضور یک فیلم خوب، مردم را به تماشای سینما ترغیب می‌کند و این یکی از عوامل مهم پخش فیلم در کشورهای غربی است.
داریوش مهرجویی


«چه خوبه که برگشتی»انتهای پیام
 

S i s i l

عضو جدید
کاربر ممتاز
[h=1] قسمت آخر سریال ماه رمضانی «بوی باران» ضبط شد+ عکس‌ پشت صحنه
[/h]
» سرویس: فرهنگي و هنري - تلويزيون و راديو
کد خبر: 92040503028
چهارشنبه ۵ تیر ۱۳۹۲ - ۱۵:۲۶بخش‌هایی از قسمت آخر سریال ماه رمضانی «بوی باران» که قرار است شب‌های قدر از شبکه دو سیما به روی آنتن برود‌، امروز - پنجم تیر ماه - در حضور مدیر این شبکه و جمعی از خبرنگاران ضبط شد.


به گزارش خبرنگار سرویس تلویزیون خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بخش‌هایی از قسمت آخر سریال دفاع مقدسی «بوی باران» با حضور بازیگرانی همچون پژمان بازغی‌، کامبیز دیرباز‌، رحیم نوروزی، نیلوفر شهیدی، میرطاهر مظلومی، مونا فرجاد، رابعه اسکویی و ... در مقابل مدیر شبکه دو سیما (علی بخشی‌زاده)، مدیر گروه فیلم و سریال شبکه دو‌ (مسعود صباح) و همچنین مدیر روابط عمومی شبکه دو ضبط شد.

در کنار بازیگران نام برده شده، بازیگران دیگری همچون داوود شیرعلی،‌ قاسم زارع‌ و ... حضور داشتند که مقابل دوربین قسمت آخر «بوی باران» رفتند.


به گفته‌ی مدیر تولید سریال «بوی باران»، امروز صحنه‌های مربوط به قسمت ششم از این مجموعه گرفته می‌شود.

ظهر امروز، چهارشنبه بخش‌هایی از صحنه‌های جنگی سریال «بوی باران» که به کارگردانی حسین تبریزی در حال تولید است، در حضور مدیر شبکه دو ضبط شد و وی از نزدیک نظاره‌گر کار و سختی‌های گروه تولید این سریال بود. در این سکانس که به صحنه‌های جنگی اختصاص داشت، بازیگرانی چون پژمان بازغی و کامبیز دیرباز مقابل دوربین رفتند.

به گزارش ایسنا، سریال «بوی باران» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی حسین تبریزی برای پخش از شبکه دو سیما در حال تولید است.

در این سریال بازیگرانی همچون کامبیز دیرباز‌، فریبا کوثری‌، نیلوفر شهیدی،‌ مونا فرجاد، رحیم نوروزی‌،‌ میرطاهر مظلومی‌، رابعه اسکویی، ‌رامسین کبریتی‌، قاسم زارع‌، زهرا سعیدی‌، مینا جعفر زاده‌، لاله صبوری‌، داود شیرعلی‌، مبین عطاری‌، افشین اخلاقی،‌ سولماز حصاری‌، بهارک صالح نیا‌ و پژمان بازغی ایفای نقش دارند.

سریال «بوی باران» شامل شش قسمت 45 دقیقه‌ای است.پشت صحنه سریال بوی باران
پشت صحنه سریال بوی باران
پشت صحنه سریال بوی بارانپشت صحنه سریال بوی باران
پشت صحنه سریال بوی باران
انتهای پیام


کد خبرنگار: 71404
 

S i s i l

عضو جدید
کاربر ممتاز
[h=1] اعلام جزییات طرح ویژه‌ی اکران ماه رمضان در سینماها
[/h]
» سرویس: فرهنگي و هنري - سينما و تئاتر
کد خبر: 92040502927
چهارشنبه ۵ تیر ۱۳۹۲ - ۱۳:۳۵رئیس انجمن سینماداران ایران درباره طرح ویژه اکران ماه رمضان گفت: در صورت قطعی شدن مذاکرات، این طرح با نمایش فیلم‌هایی که در نوبت اکران هستند، اجرا می‌شود.

محمد قاصد اشرفی در گفت‌وگویی با خبرنگار بخش سینمایی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، بیان کرد: هفته گذشته در جلسه شورای صنفی نمایش درباره طرح ویژه اکران ماه رمضان بحث‌هایی مطرح شد و قرار شد به دفاتر پخش اعلام شود تا آْنهایی که آمادگی دارند و می‌خواهند فیلمشان در این طرح نمایش داده شود، اسامی‌شان مشخص شوند.

او توضیح داد: قصد ما این است که فیلم‌هایی در این طرح به نمایش درآیند که در جذب مخاطب موثر هستند چون در این ماه، فروش سینماها افت می‌کند و به همین دلیل سینماداران به پخش کننده باید به این نتیجه برسند تا با تعامل فیلم‌های خوبی را برای طرح اکران ماه رمضان انتخاب کنند.

اشرفی اضافه کرد: براین اساس پیشنهاد داده‌ایم فیلم‌هایی که هنوز نمایش داده نشده‌اند و در نوبت اکران هستند والبته آن فیلم‌هایی که ضعیف نیستند برای اکران در طرح ماه رمضان انتخاب شوند.

او با اشاره به اینکه از فیلم‌هایی که در طرح اکران ماه رمضان نمایش داده شوند، حمایت ویژه می‌شود گفت: در حال حاضر منتظر هستیم تا فیلم‌ها به شورای صنفی نمایش ارائه شوند اما در نظر داریم این یک ماه برای هر فیلمی که جز این طرح انتخاب شد به عنوان زمان قانونی نمایشش محسوب نشود یعنی اکران در ماه رمضان جزو قرارداد آنها برای نمایش محاسبه نخواهد شد.

اشرفی در پاسخ به اینکه آیا همانند گذشته برخی فیلم‌های قدیمی هم نمایش داده می‌شوند؟ گفت: بسیاری از این فیلم‌ها فروش خود را در گذشته داشته‌اند به همین دلیل امسال فقط فیلم‌هایی را که در نوبت اکران هستند، نمایش خواهیم داد.

رئیس انجمن سینماداران ایران همچنین گفت: قرار است تعداد سینماهایی را که آمادگی حضور در این طرح را دارند استعلام کنیم و سپس از طریق شورای صنفی با اداره اماکن هم هماهنگی لازم انجام می‌شود تا مشکلی برای نمایش فیلم‌ها در ساعت اذان تا اذان نباشد.

انتهای پیام
 

S i s i l

عضو جدید
کاربر ممتاز
[h=1] علیرضا افتخاری تیتراژ سریال «دروازه بهشت» را می‌خواند
[/h]
» سرویس: فرهنگي و هنري - تلويزيون و راديو
کد خبر: 92040503082
چهارشنبه ۵ تیر ۱۳۹۲ - ۱۶:۲۲مدیر شبکه تهران و مدیران گروه فیلم و سریال و اطلاعات و برنامه‌ریزی شبکه تهران در روز ولادت با سعادت حضرت مهدی (عج) از پشت صحنه سریال «دروازه بهشت» بازدید کردند.


در این بازدید که با ضبط بخش‌هایی از این سریال با بازی اکبر عبدی، مجید مظفری، شهره لرستانی، لاله اسکندری، رامتین خداپناهی و سحر آربین همراه بود از علیرضا افتخاری به عنوان خواننده تیتراژ سریال دروازه بهشت نام برده شد.

به گزارش سرویس تلویزیون و رادیو ایسنا، سعید مقیسه (مدیر شبکه تهران) به همراه محمدرضا معصوم زادگان (رییس سیما فیلم و مدیر سابق گروه فیلم و سریال این شبکه)، سید علی اکبر محمودی مهریزی(مدیر گروه فیلم و سریال) سعید روحی (مدیر اطلاعات برنامه ریزی) با حضور سر صحنه سریال «دروازه بهشت» به کارگردانی مهدی صباغ‌زاده و تهیه‌کنندگی مسعود ردایی از نزدیک در جریان تولید این سریال قرار گرفتند.

بنا بر این گزارش، مدیر شبکه تهران در جمع عوامل سریال و بازیگران این مجموعه ضمن تشکر ازعوامل تولید این سریال گفت: سریال دروازه بهشت با داشتن روایتی جذاب، بنا دارد یک معضل اجتماعی را به تصویر بکشد که می‌تواند طیف عظیمی از مخاطبان را تحت تاثیر قرار دهد تا در مسیرشان دچار گمگشتگی نشوند و معیارهای ازدواج بر اساس شرافت و ملاک‌های درست تعریف شود.

در ادامه این بازدید چهار ساعته، مسعود ردایی، تهیه‌کننده سریال «دروازه بهشت» طی گزارشی کوتاه در مورد روند تولید این پروژه گفت: تصویربرداری سریال از تاریخ 20 اسفند 91 آغاز شد و تلاش شد از بهترین بازیگران تلویزیون و سینما برای حضور در این مجموعه دعوت و از کارگردانی کارکشته و عوامل تولیدی بسیار کار آزموده استفاده شود.

وی ادامه داد: تاکنون 20 قسمت از سریال تصویربرداری شده و تدوین 8 قسمت آن به طور کامل به اتمام رسیده است، انتظار می رود این کار یکی از مجموعه های تلویزیونی به یاد ماندنی سیما در چند سال اخیر شود.دروازه بهشت


ردایی در خصوص آهنگساز و تیتراژ این سریال اضافه کرد: مهدی مظلومی تیتراژ این سریال را و موسیقی این مجموعه را عماد توحیدی با شعری از دکتر افشین یداللهی و خوانندگی علیرضا افتخاری می‌سازد.

بر اساس این گزارش، مهدی صباغ‌زاده که کارگردانی این سریال را برعهده دارد، گفت: ما تلاش کردیم تا در این سریال بهترین ها را انتخاب کنیم و امیدواریم کار قابل قبولی ارائه دهیم.

وی با قدرانی و اظهار رضایت از تیم تولید این سریال یاد آور شد: بحمدالله در جریان تولید این مجموعه از آرامش خاصی برخوردار هستیم.

در این بازدید که همزمان با نیمه شعبان صورت گرفت، تیم بازیگران این سریال اکبر عبدی، مجید مظفری، شهره لرستانی، لاله اسکندری، مریم امیر جلالی، زهیر یاری،رامتین خداپناهی، سحر آربین و سارا خویینی ها نیز حضور داشتند.

سایر بازیگران راه بهشت عبارتند از : افشین هاشمی ،سعید پیر دوست، اکبر معززی، مصطفی قاری، کاظم افرند نیا،گیتی معینی، محمد علی جناب ،جهانگیر میرشکاری، مجتبی میر طهماسبی و.. هستند.

ناصر کلایه مدیر تصویر برداری، جهانگیر میرشکاری مدیر صدابرداری ، علیرضاعلویان مدیر صداگذاری ،بهزاد مصلحی تدوین و تینا پاکروان مدیریت تولید سریال را به عهده دارند.

سریال دروازه بهشت که در 26 قسمت 40 دقیقه ای تولید می شود، حکایت پسری به نام مسعود است که به عنوان یک خواستگار به خانه خانواده پزشکی می رود. این خواستگاری ساده بر اثر اتفاقاتی به حادثه ای بزرگ تبدیل می شود.


دروازه بهشتانتهای پیام
 

S i s i l

عضو جدید
کاربر ممتاز
[h=1] وزیر ارشاد میزان مستمری هنرمندان پیشکسوت را اعلام کرد
[/h]
» سرویس: فرهنگي و هنري - سينما و تئاتر
کد خبر: 92040502902
چهارشنبه ۵ تیر ۱۳۹۲ - ۱۳:۱۲وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از قطعی شدن افزایش میزان مستمری هنرمندان پیشکسوت در قالب طرح مستمری و تکریم این قشر خبر داد.

به گزارش گروه دریافت خبر ایسنا، «سیدمحمد حسینی» شامگاه گذشته 4 تیر ماه در حاشیه افتتاح سی و یکمین اردوهای سراسری کمیته امداد امام خمینی(ع) افزود: تاکنون ۴۰۰ هنرمند به عضویت موسسه هنرمندان پیشکسوت درآمده‌اند و ماهانه یک میلیون ۵۰۰ هزار ریال مستمری دریافت می‌کنند.

وی شرایط عضویت هنرمندان پیشکسوت در این موسسه را داشتن سن بالای ۶۰ سال و همچنین نشان درجه یک هنری عنوان کرد و گفت: تامین هزینه‌های درمان این هنرمندان پیشکسوت از جمله برنامه‌های موسسه یاد شده است.

وی با تاکید بر اینکه وزارت ارشاد تا پایان دولت دهم باید وظایف خود را انجام دهد، اظهار امیدواری کرد آن دسته از طرح‌های ناتمام که در دولت دهم آغاز شده است در دولت بعدی پیگیری و به سرانجام برسند.

حسینی درباره وام خبرنگاران نیز گفت: وزارت ارشاد به صورت وی‍ژه درحال پیگیری این موضوع است بطوری که جلسات نهایی آن با حضور بهمنی رییس کل بانک مرکزی و معاون هنری وزارت ارشاد در حال انجام است.

وی با بیان اینکه حداقل وام خبرنگاران ۳۰۰ میلیون ریال است، خاطرنشان کرد که پیشنهاد وزارت ارشاد ۵۰۰ میلیون ریال بوده است.

به گفته وی، ‌وام خبرنگاران فقط برای ساخت مسکن تعلق ندارد و شامل خرید خانه نیز هست.

وزیر ارشاد دلیل وقفه در نهایی شدن وام خبرنگاران را بحث‌های حقوقی و مسایل به وقوع پیوسته در بانک مرکزی، شورای پول و اعتبار و همچنین بانک‌ها عنوان کرد.

سی و یکمین اردوهای سراسری کمیته امداد امام خمینی(ع) روز سه‌شنبه در آیینی با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، ابوترابی‌فرد نایب رییس مجلس شورای اسلامی، حسین انواری سرپرست کمیته امداد و دوهزار مددجوی این نهاد در مجموعه فرهنگی ورزشی امام علی(ع) کمیته امداد آغاز به کار کرد.
این اردوها تا پایان شهریور امسال به کار خود ادامه می‌دهد.
 
بالا