یک سوال از تمام IT ها

tabriz1

عضو جدید
سلام.اگر کسی از دوستان مهندسی ای تی از پیام نور یا سایر دانشگاها دارند لطفا در این قسمت خودشان را معرفی کنندو بگویند برای یک مهندس خوب شدن در این رشته روزانه چقدرمطالعه لازم است؟و چه منابعی مناسبترند؟:)

eL2rado

عضو جدید
سلام.اگر کسی از دوستان مهندسی ای تی از پیام نور یا سایر دانشگاها دارند لطفا در این قسمت خودشان را معرفی کنندو بگویند برای یک مهندس خوب شدن در این رشته روزانه چقدرمطالعه لازم است؟و چه منابعی مناسبترند؟:)
کلا پست جالبی بود!:D.خوب بجای پیام نور و سایر دانشگاه ها میگفتی همه بروبچه های IT :smile:. آها,خواستی رو پیام نور تاکید کنی...برای معرفی که یک تاپیک دیگه هستش;) و اما سوالی که پرسیدی خیلی کلیه( و کمی کلیشه ای:D چون بارها بحث شد)..اگه منظورت برای ارشد هستش,خوب اگه روزی 1 ساعت رو درسهای کنکور وقت بزاری مطمئن باش که رتبت زیر 100 هستش(البته برای تو که ترم یکی) و اما اگه منظورت بازار کاره دیگه وقت گذاشتن رو درسهایی مثل ساختمان داده و معماری و OS و طراحی و اینا فایده نداره..باید ببینی به چی علاقه داری مثلا شبکه. بعد کل شب و روزت باید بشه شبکه. کتاب بخونی..تو اینترنت سرچ کنی..عملی کار کنی...دوباره کتاب بخونی...این چرخه ادامه دارد:smile: و مطمئن باش که منابع همیشه هستش;)
و اما اگه میخوای هم دنیا رو داشته باشی هم آخرت! سعی کن از الان هم برای ارشد بخونی(روزی 1 ساعت) هم از دنیای بازار کار دور نباش...

shamimes

عضو جدید
کلا پست جالبی بود!:D.خوب بجای پیام نور و سایر دانشگاه ها میگفتی همه بروبچه های IT :smile:. آها,خواستی رو پیام نور تاکید کنی...برای معرفی که یک تاپیک دیگه هستش;) و اما سوالی که پرسیدی خیلی کلیه( و کمی کلیشه ای:D چون بارها بحث شد)..اگه منظورت برای ارشد هستش,خوب اگه روزی 1 ساعت رو درسهای کنکور وقت بزاری مطمئن باش که رتبت زیر 100 هستش(البته برای تو که ترم یکی) و اما اگه منظورت بازار کاره دیگه وقت گذاشتن رو درسهایی مثل ساختمان داده و معماری و OS و طراحی و اینا فایده نداره..باید ببینی به چی علاقه داری مثلا شبکه. بعد کل شب و روزت باید بشه شبکه. کتاب بخونی..تو اینترنت سرچ کنی..عملی کار کنی...دوباره کتاب بخونی...این چرخه ادامه دارد:smile: و مطمئن باش که منابع همیشه هستش;)
و اما اگه میخوای هم دنیا رو داشته باشی هم آخرت! سعی کن از الان هم برای ارشد بخونی(روزی 1 ساعت) هم از دنیای بازار کار دور نباش...
من با حرف شما كاملا موافقم
يك نكته خيلي مهم اين است كه - اين رشته هاي كامپيوتر آدم را مجبور ميكنند تا آخر عمر درس بخوانه و درس بخوانه و كتاب بخوانه. فكر نكن با اتمام تحصيلات كارت تموم شده :( نخيــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــر تازه كار شروع شده ;)

آخرین ویرایش:

tabriz1

عضو جدید
لازم میدانم ازتمامی عزیزانی که راهنمایی میکنند تشکر کنم.تبریز1

neda_eng

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظر من مباحث تا حدی گسترده هست که در هر زمینهای خواستید مطالعه کنید
این دیگه بستگی به خود ادم درم من خودم تا جایی که بتونم کار میکنم
درهر زمینه ای

sajjad.DSA

عضو جدید
برای یک مهندس خوب شدن باید اصل رشته رو بشناسی و سعی کنی بیشتر تو اینترنت بگردی و اطلاعات خودتو بروز کنی

s.hooshmand

عضو جدید
برای یک مهندس خوب شدن در این رشته روزانه چقدرمطالعه لازم است؟
همانطور که eL2rado گفتند برای موفقیت در بازار کار بهتره در یک زمینه تخصصی فعالیت کرد البته اگر دانشجوی ترم اولی باشی هنوز از خیلی از درسها خبر نداری و شاید دقیقاً ندونی که درباره چی هستند و بعد از گذراندن به آنها علاقمند بشی.
ولی یک نکته مهم هست در رشته فناوری اطلاعات باید توازنی بین مطالعه و کار وجود داشته باشد. مطمئن باشید اگر کتابهای زیادی هم مطالعه کنید ولی آنها را در بازار کار در عمل نبینید جز یک سری حفظیات عاید شما نخواهد شد.
این موضوع برای رشته IT از کامپیوتر هم حاد تر است زیرا در رشته کامپیوتر (نرم افزار) خیلی از پروژه ها به برنامه نویسی گره میخورد ولی در دروس تخصصی IT مثل برنامه ریزی استراتژیک IT، مدیریت پروژه های و ... قرار نیست برنامه خاصی نوشته شود.

من خودم لیسانسم نرم افزار بوده و فوق لیسانس ام IT و این دو رشته با وجود اشتراکات تفاوتهای زیادی هم دارند.

R-Quantum

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

سلام

:gol:
سلام دوست عزیز به نظر من بستگی به علایق خودتون داره و یه چیزی هم بگم سعی کن همیشه هدفت جلوی چشمات باشه و حرف دیگران رو هم اول بسنج بعد عملیش کن مهم خودتی و ایندت که اونم خودت میسازیش

psychic

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام

باید ببینی از 5 شاخه ی IT(شبکه/تجارت الکترونیک/امنیت/...) به کدومشون بیشتر علاقه داری

مثلا اگه به شبکه علاقه داری(که خیلیم پر درآمد هست) کلاس های کتاب ها و به طور کلی دوره های MCSA که مدیریت شبکه هست و MCSE(MICROSOFT CERTIFICATE SYSTEM ENGENEERING) که مهندسی شبکه هست بهتون خیلی کمک می کنه

JUNIPER

عضو جدید
پاسخ

پاسخ

دوستان 1000 بار گفتم بازم میگم:
اصولا IT تو لیسانس هیچ حرفی برای گفتن نداره .اگر واقعا به این مقوله علاقه مندید باید حتما تو کارشناسی ارشد ادامه بدید و گرایش انتخاب کنید.
IT بدون گرایش اصلا معنی نداره همه جای دنیا از یه مهندس IT می پرسند اقا گرایشت چیه؟
طرف میگه:شبکه یا مولتی مدیا یا تجارت الکترونیک ویا گرایشهای دیگه که اصلا تو ایران نیست.
بنابراین شما لازم حتما بری تو فکر فوق لیسانس.
موفق باشی.

psychic

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
کلا It توی ایران یه چیز تعریف نشدست (یه گفته ی رییس سازمان سنجش)

من همه ی سر فصل هاشو دیدم.راستش داشت حالم به هم میخورد

همه ی درس ها teory هستن.

همونطور که هزاران بار در جای جای مختلف این سایت گفتم باید یکی از 5 فیلد IT رو بر حسب علاقه انتخاب کنید و برید تخصصتون رو با کلاس هایی که تو اون زمینه ها برگذار میشه بگیرید

aminkhodabandeh

عضو جدید
دوستان 1000 بار گفتم بازم میگم:
اصولا IT تو لیسانس هیچ حرفی برای گفتن نداره .اگر واقعا به این مقوله علاقه مندید باید حتما تو کارشناسی ارشد ادامه بدید و گرایش انتخاب کنید.
IT بدون گرایش اصلا معنی نداره همه جای دنیا از یه مهندس IT می پرسند اقا گرایشت چیه؟
طرف میگه:شبکه یا مولتی مدیا یا تجارت الکترونیک ویا گرایشهای دیگه که اصلا تو ایران نیست.
بنابراین شما لازم حتما بری تو فکر فوق لیسانس.
موفق باشی.
اگه بخواییم اینجوری قضاوت کنیم من رشته ای نمی شناسم که تو لیسانس حرفی برای گفتن داشته باشه؛ اما اینو مطمئن هستم که IT از برق، نرم افزار، سخت افزار، صنایع، ... یه سر و گردن بالاتره. اینو شک نکن.

JUNIPER

عضو جدید
پاسخ(AMINKHODABANDE)

پاسخ(AMINKHODABANDE)

دوست من قضاوت شما كه ديگه شاهكاره.اخه عزيز من دوتاچيز هم نوع و جنس را با هم مقايسه ميكنند.
اخه IT چه ربطي به برق داره يا چه ربطي به صنايع؟مثل اينه كه بگيم تراكتور خيلي بهتر از ميني بوسه... كارايي اون چه ربطي به اين داره؟
اگه مهندسي ها را مقايسه ميكرديم بازم يه چيزي.... به هر حال منظوره من را خوب نگرفتيد
برق و صنايع و عمران و ... ليسانسشون موردي ندارند و كسي كه ليسانس عمران باشه از لحاظ علمي ايرادي تو مدركش نيست همه جا دنيا هم همينطوره .نرم افزار و سخت افزار هم همچنين.
ولي مقوله IT كلا فرق ميكنه تو كشورهاي پيشرفته تو مقطع ليسانس چيزي بنام IT نداريم بلكه دوره هاي تخصصي اون از بعد از ليسانس شروع ميشه چون بحث گرايشهاي فوق تخصصي مطرحه.
(اميدوارم نگيد تو مالزي و اكراين من ليسانسIT ديدم).
موفق باشيد.

eL2rado

عضو جدید
دوست من قضاوت شما كه ديگه شاهكاره.اخه عزيز من دوتاچيز هم نوع و جنس را با هم مقايسه ميكنند.
اخه IT چه ربطي به برق داره يا چه ربطي به صنايع؟مثل اينه كه بگيم تراكتور خيلي بهتر از ميني بوسه... كارايي اون چه ربطي به اين داره؟
اگه مهندسي ها را مقايسه ميكرديم بازم يه چيزي.... به هر حال منظوره من را خوب نگرفتيد
برق و صنايع و عمران و ... ليسانسشون موردي ندارند و كسي كه ليسانس عمران باشه از لحاظ علمي ايرادي تو مدركش نيست همه جا دنيا هم همينطوره .نرم افزار و سخت افزار هم همچنين.
ولي مقوله IT كلا فرق ميكنه تو كشورهاي پيشرفته تو مقطع ليسانس چيزي بنام IT نداريم بلكه دوره هاي تخصصي اون از بعد از ليسانس شروع ميشه چون بحث گرايشهاي فوق تخصصي مطرحه.
(اميدوارم نگيد تو مالزي و اكراين من ليسانسIT ديدم).
موفق باشيد.
فرمایش شما متین, ولی دوست عزیز شما طوری میگین که دوتاچیز هم نوع و همجنس رو با هم مقایسه باید کرد که مثل اینکه مهندسی IT لیسانس اصلا وجود نداره...بالاخره اینجا ایرانه و از بوجود اومدن همچین رشته ای هدفی وجود داشت..مگه چند درصد لیسانسیا ارشد قبول میشن؟...کسی که لیسانس IT باشه از لحاظ علمی ایرادی تو مدرکش هست؟!(بازم میگم منظورم تو ایرانه)....منظور دوستمونم این بود که اینقدر تو ایران وضع بیکاری زیاده که دیگه به لیسانسه بها نمیدن..حالا هر رشته ای باشه..

JUNIPER

عضو جدید
فرمایش شما متین, ولی دوست عزیز شما طوری میگین که دوتاچیز هم نوع و همجنس رو با هم مقایسه باید کرد که مثل اینکه مهندسی IT لیسانس اصلا وجود نداره...بالاخره اینجا ایرانه و از بوجود اومدن همچین رشته ای هدفی وجود داشت..مگه چند درصد لیسانسیا ارشد قبول میشن؟...کسی که لیسانس IT باشه از لحاظ علمی ایرادی تو مدرکش هست؟!(بازم میگم منظورم تو ایرانه)....منظور دوستمونم این بود که اینقدر تو ایران وضع بیکاری زیاده که دیگه به لیسانسه بها نمیدن..حالا هر رشته ای باشه..
سلام صحبت شما را قبول دارم.من هم نگفتم تو ايران ليسانس IT نداريم(تو جملاتم چنين چيزي نبود)
من به اون دوستمون گفتم اگه تصميم داري تو مسير IT بيايي هدفت فوق ليسانس باشه چون ليسانسش كارايي نداره. حالا اگه قبول شد كه چه بهتر نشد هم كه غصه نداره تلاشش را كرده.
ولي بازم ميگم قياس اون دوستمون را قبول ندارم كه ميگه IT بهتر از برق و صنايع و اينچيزاست , ...
مقايسه رشته ها به اينصورت اشتباست.

Mahl@.E

عضو جدید
به نظره من تو دانشگاه ها نمی شه چیزی یاد گرفت که بدره بازار کار بخوره باید در قالب رشته دانشگاهیت بیای ببینی چه چیزی نیاز هست وبه کدوم علاقه بیشتری داری

من براساس شناختی که پیدا کردم شما اگه علاقمندی کارهای مدیریتی ماکروسافت رو انجام بدی برو MCSE رو بخون اگه علاقمندی کارهای routing رو انجام بدی برو دنبال cisco و راه سومی هم هست Linux

خودم Network+ و Linux Administrator روگذروندم البته صرف گزروندنه دوره مهم نیست باید خارج از اینا کلی مطالعه کنی تمامه وقتو برا یاد گیریش بذاری البته زبانت هم باید خوب باشه و تا چند روز دیگه می خوام CCNA رو هم یاد بگیرم

اگه تو این زمینه ها کمک دیگه ای خواستی من در خدمت هستم

موفق باشید

طاها حک

کاربر فعال مهندسی IT ,
کاربر ممتاز
راستش به نظر منم با لیسانس IT خیلی کارا میشه کرد. علتش اونم اینه که تخصص شما در دانشگاه حاصل نمی شه!!! چون قرار شما روی پروژه کار کنین، هیچ کس از شما مدرک و معدل مدرک نمی خواد(باید حداقل مدرک یه رشته ی مربوطه رو داشت ولی نه ارشد)بلکه همه به شما می گن چه کارایی بلدی. تا حالا به سایت های شغل یابی مراجعه کردین. شرکت هایی که اونجا درخواست همکار می کنن، بیشتر از مدرک به تخصص و مهارت های فرد گیر می دن. اگه خواستین مطمئن بشین می تونین از چند تا شرکت معتبر به صورت حضوری سوال کنین.
در این بین کسی موفق تره که درس های دانشگاه رو واقعاً در عمل هم یاد بگیره و اونا رو فقط پاس نکنه.

kfat20

عضو جدید
سلام. من ترم 6 IT هستم. تا الان به این نتیجه رسیدم که همه از مهند های IT انتظار دارن که همه چیز را راجع به کامپیوتر و شبکه بدمنن که البته شاید خود دانشجوها هم توی ترم اول همین نظر را دارن اما بعد می فهمن که ماجرا چیز دیگست. ولی خوب به هر حال باید از خود کامپیوتر گرفته تا شبکه یه چیزایی سر در بیاری. تلاش کن کار های مولتی مدیات رو قوی کنی و طراحی سایت انجام بدی و درس های مهمی مثل برنامه نویسی و شبکه رو خوب یاد بگیری.

بالا