گیاهان معطر

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
گیاهان معطر
گیاهان معطر گیاهانی هستند که برگ، شاخه، گل یا میوه آنها دارای اسانس معطر است. این اسانس متشکل از موادی روغنی است که گیاه برای جلوگیری از تبخیر آب درون خود می سازد. این مواد سنگین و معطرند و در گل ها، برگ ها و ساقه ها ذخیره می شوند.
عطر گل های این گیاهان خود به خود در فضا پراکنده می شود و علاوه بر تاثیر روانی مثبت بر انسان ها، به جلب پرندگان و حشرات و در نتیجه پراکنش دانه گرده کمک می کند و نیز عطر برگ های بعضی از این گیاهان مثل «سرو نقره ای» و «سدروس» بعد از هرس پخش می شود. عطر نمونه دیگری از این گیاهان در اثر لگد کردن یا چیدن و فشردن برگ ها نیز عطر آنها احساس می شود.
● کاربرد گیاهان معطر اینهایند:
کاشت گیاهان معطر در محل تردد عابران بسیار مفید است، زیرا کاشت این گیاهان تنها به دلیل ظاهر زیبای شان نیست، بلکه عطر آنهاست که برای انسان ها آرامش همراه با شادی و مسرت به وجود می آورد. با کاشت این گیاهان در بزرگراه ها و میدان ها تنها یکی از جنبه های طراحی که استفاده از زیبایی گیاهان است در نظر گرفت می شود و انسان ها از حضور در این فضا احساس آرامش می کنند. بنابراین پارک های شهری و جنگلی برای استراحت و پیاده روی و نیز برای کاشت این گیاهان نیز مناسب اند. گیاهان معطر را می توان در پارک ها و اطراف بناهایی که از آنها بوی نامطبوع استشمام می شود مانند اطراف قفس حیوانات در پارک ها کاشت.
از گیاهان معطر همچنین می توان در باغچه های کنار پنجره ها یا درون گلدان در تراس ساختمان های مسکونی، بیمارستان ها و رستوران ها استفاده کرد. زیرا عطر آنها در شب قوی تر است و به درون ساختمان راه پیدا می کند.
● تقسیم بندی گیاهان معطر
گیاهان معطر را می توان به دو گروه تقسیم کرد:
الف ) گیاهان با برگ های معطر شامل درختان، درختچه ها و گیاهان علفی و پوششی.
ب ) گیاهان با گل های معطر که خود به چهار گروه تقسیم می شوند، که اینهایند: درختان، درختچه ها، گل های فصلی و گل های پیازی.
● گیاهان با برگ های معطر
این گروه شامل گیاهان همیشه سبز یا خزان کننده است که برگ های معطر دارند. برگ های تعدادی از آنها بعد از فشردن یا هرس درختچه اسانس معطر ترشح می کنند و رایحه اسانس تعدادی از آنها بدون فشردن برگ، به خصوص بعد از آبیاری در فضا می پیچد. این گیاهان اینهایند:
برگ بو، مورد، سنتولینا، سوزنی برگان مانند سروها (سرو سیمین و سرو شیراز)، سدر هیمالیا، اسطوخودوس، گل شراب، آویشن، رزماری و بومادران.
● گیاهان با گل های معطر
این گروه شامل گیاهانی است که در فصل مشخصی از سال گل های معطر تولید می کنند و عطر آنها در فضای پارک می پیچد. این گروه شامل درختان، درختچه ها، گل های فصلی و گل های پیازی است و اینهایند:
طاووسی، گاردنیا، تاتوره، یاسمن، پیچ آبجویی، میخک هندی، نرگس درختی، گل یخ، رز، دافنه، گل شراب، محبوبه شب و پیچ امین الدوله.
● گل های فصلی معطر
این گیاهان نشانه های پاییزه یا بهاره ای هستند که گل های معطر دارند و اکثرا به صورت یک ساله پرورش می یابند و در مدت یک تا دو ماه از سال گل دارند و شامل اینهایند:
شب بو مجلسی، شب بو زعفرانی، آلیسوم، گل عنکبوتی، تنباکوی زینتی، مغربی، میخک بوقلمون (ریشو)، قرنفل و شاه پسند.
● گل های پیازی معطر نیز اینهایند:
فریزیا، نرگس شیراز، کلاغک، مریم، سنبل و سوسن.
 
بالا