گوگل کروم ۷۸ منتشر شد؛ با تغییرات ظاهری و امنیتی آن آشنا شوید

baharpelast98

عضو جدید
گوگل کروم ۷۸ برای سیستم‌عامل‌های ویندوز، macOS، لینوکس، اندروید و iOS عرضه شده که تغییرات زیادی را به همراه داشته است. از مهمترین آن‌ها می‌تواند به شخصی‌سازی رنگ‌بندی کل قالب گوگل کروم، کارت‌های مخصوص هر تب و حالت دارک مود برای تمام وب سایت‌ها اشاره کرد.
اول به تغییرات ظاهری گوگل کروم ۷۸ بپردازیم. شاخص‌ترین این تغییرات اضافه شدن شخصی‌سازی‌های مختلف است که به کاربران اجازه می‌دهد، تم‌های مختلفی با رنگ‌های متنوع را برای گوگل کروم خود انتخاب کنند. برای فعال کردن این گزینه، ابتدا دستورات زیر را در فیلد آدرس کروم جستجو کنید:

  • chrome://flags/#ntp-customization-menu-v2
  • chrome://flags/#chrome-colors
سپس گزینه Enable را انتخاب کنید تا منوی جدید مخصوص به این کار را در تب جدید مشاهده کنید. با توجه به قابلیت فوق می‌توانید رنگ‌های متنوعی را برای قالب کروم انتخاب کنید و همچنین می‌توانید عکس پس‌زمینه تب جدید را به صورت روزانه و خودکار تغییر دهید.
قابلیت بعدی ظاهری که بیش‌تر وب سایت‌های مختلف را تغییر می‌دهد تا خود گوگل کروم، ویژگی دارک مود اجباری است. به کمک این حالت می‌توانید وب سیات‌هایی که از حالت دارک مود پشتیبانی نمی‌کنند را مجبور به تغییر کنید تا متون سفید را در پس‌زمینه سیاه برایتان نمایش دهد. البته وب سایت دیجیاتو از مدت‌ها قابل قابلیت دارک مود را داشته است.
برای فعال کردن این حالت کافیست عبارت زیر را در فیلد جستجو تایپ کرده و سپس آن را فعال کنید:

  • chrome://flags/#enable-force-dark


ویژگی جدید گوگل کروم ۷۸ نمایش جدید کارت‌های مخصوص هر تب است که مانند مایکروسافت اج، اگر ماوس خود را روی هر تب نگه دارید، اطلاعات مخصوص تب را مانند کارت‌‌، برای شما نمایش می‌دهد. این ویژگی به صورت پیش‌فرض برای همه فعال شده، ولی اگر می‌خواهید آن را غیرفعال کنید یا استایل آن را تغییر دهید، می‌توانید از لینک زیر این‌کار را انجام دهید:

  • chrome://flags/#tab-hover-cards


این نسخه اما تنها محدود به تغییرات ظاهری نیست و ویژگی‌ها جدیدی نیز در آن گنجانده شده است. در ادامه می‌توانید این ویژگی‌ها را مشاهده کنید:

  • قابلیت DNS روی HTTPS یا DoH که درخواست‌های DNS را داخل HTTPS پنهان می‌کند تا امنیت کاربران بیشتر شود.
  • حذف شدن قابلیت امنیتی قدیمی XSS AUDITOR که به مرور زمان، استفاده از آن کاهش یافته و در حال حاضر وب سایت‌ها از تدابیر امنیتی جدید استفاده می‌کنند. در نتیجه گوگل تصمیم گرفت تا این پروتکل امنیتی منسوخ را از گوگل کروم ۷۸ حذف کند.

[h=5]منبع:[/h]ZDNet
 
بالا