گشتاور

سها 90

عضو جدید
سلام دوستان من هر چی مبحث گشتاورا رو از مریام میخونم نمیفهمم چی میگه کتاب یا منبع اینترنتیی رو نمیشناسید که معرفی کنید یا اگه امکان داره خودتون برام توضیح بدید ادرس ایمیل یکی از بچه درس خونای شریف رو هم اگه میدونید برام بذارید ممنون

هیما م

عضو جدید
سلام دوستان من هر چی مبحث گشتاورا رو از مریام میخونم نمیفهمم چی میگه کتاب یا منبع اینترنتیی رو نمیشناسید که معرفی کنید یا اگه امکان داره خودتون برام توضیح بدید ادرس ایمیل یکی از بچه درس خونای شریف رو هم اگه میدونید برام بذارید ممنون

از استادات نمیتونی کمک بگیری؟ حضوری بهترمیشه توضیح داد.ولی در کل: ساده ی ساده ش اینه(عامیانه): گشتاور اون چیزیه که جسم رو میچرخونه! هرجاحرکت خطی دیدی اثر نیروه.هرجا حرکت چرخشی(حول1نقطه از جسم)اثر جفت نیرو(گشتاور)ه !
کتاب جانسونم هست;)

des

عضو جدید
سلام سها90
پیشنهاد میدم به سایت http://dsgn.ir مراجعه کنی و مطلب مربوط به سوالتو بخونی.
من یه جزوه سیالات 1 ازشون دانلود کردم
امیدوارم که جوابتو بگیری.

farhang_760

عضو جدید
سلام خدمت دوست عزیز
ببین گشتاور یک مفهوم خیلی سادست.
نیرو رو در نظر داشته باش
خب؟
نیرو برای بیان مقدارش یا شدتش از یک واحد خاصی استفاده میشه. مثلا میگن نیوتن شما میدونی که هر چقدر این مقدار بیشتر باشه یعنی نیروی بیشتری داری درسته؟ اما همیشه برای ما اینطور نیست یعنی اگر در سیستم یک نیروی 10 نیوتن داشته باشیم و یک نیروی 1 نیوتن 100 در صد بتونیم بگیم که اون 10 نیوتن برای ما بد تره
نخیر این طور نیست در مکانیک تاثیر نیروها رو حول محور های معین یا نقاط مشخص هم بیان میکنن که از اون به گشتاور یاد میشه
بهترین مثال خوب برای گشتاور همون آچار چرخ ماشینه که باعث میشه پیچ چرخ رو باز کنه اگر دقت کنی هر چقدر که بازو(فاصله اعمال نیرو (همونجایی که دست یا پا رو قرار میدن) تا محور پیچ) بیشتر باشه راحت تر میتونی پیچ رو باز کنی. دقت کردی راحت تر یعنی چی؟ شما که قوی تر نشدی؟ شدی؟ نه این نشون میده که علاوه بر نیرو اون بازو هم موثره یعنی در ایجاد یک چیزه جدید اون تاثیر گذاره اون چیزه جدید رو میگن گشتاور یعنی با یک نیروی واحد میتونی گشتاور های متفاوتی رو ایجاد کنی که بسته به اون بازویی که داری میتونن مقادیر مختلفی داشته باشند.

گشتاور یا Torque با واحد N.m یا همون نیرو ضربدر بازو بیان میشه که دیگه از این راحت ترشو بخوای باید بشینی یکم روی سیستم های ساده فکر کنی تا متوجهش بشی. این تصویر زیر رو هم براتون از ویکی پدیا آوردم.
Torque_animation (1).jpg

بالا