گشتاور مورد نیاز خودرو

amir.pe

عضو جدید
رشته من برقه ولی چند تا سوال داشتم که به اینجا مربوط میشه.ممنون میشم جواب بدید.
1.گشتاوری که یک موتور یک خودروی معمولی(سدان و شهری) در هنگام شروع حرکت باید تولید کنه و از طریق دیفرانسیل به چرخ ها منتقل کنه چقدره؟
2.معمولا چند درصد از این گشتاور در هنگام تبدیل تو دیفرانسیل هدر میشه و چند درصد به چرخ ها منتقل میشه؟(خودرو تک دیفرانسیل)
3.بعد از شروع حرکت باید چقدر گشتاور تولید بشه؟
4.معمولا قدرت و دور موتور ماشین های رده متوسط چقدره؟
اگه میشه با مثال جواب بدید.

سروش7

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
رشته من برقه ولی چند تا سوال داشتم که به اینجا مربوط میشه.ممنون میشم جواب بدید.
1.گشتاوری که یک موتور یک خودروی معمولی(سدان و شهری) در هنگام شروع حرکت باید تولید کنه و از طریق دیفرانسیل به چرخ ها منتقل کنه چقدره؟
2.معمولا چند درصد از این گشتاور در هنگام تبدیل تو دیفرانسیل هدر میشه و چند درصد به چرخ ها منتقل میشه؟(خودرو تک دیفرانسیل)

با سلام خدمت شما دوست عزیز
عرض کنم خدمتتون که گشتاور ناشي از دوران موتور مقدار زيادي نوسان بهمراه داره همانطور که میدونین براي نرمتر نگه داشتن اين نوسانات موتور را به يك فلايويل مجهز ميكنند تا اينرسي حركتي فلايويل دوران را پيوسته نگه دارد.براي نرمتر كردن دوران ميتوان تعداد سيلندرها را نيز افزايش داد.
ببینید نمیتونیم بگیم که در دیفرانسیل گشتاور به هدر میره درسته که سرعت دوراني موتور توسط جعبه دنده و ديفرانسيل كاهش پیدا میکنه امابا كاهش سرعت به همان نسبت گشتاور افزايش پيدا مي كند.
همیشه اگر سرعت چرخها را به نسبت دوران موتور با نسبت يك كاهش دهيم گشتاور توليد شده توسط موتور اگر بر فرض 150 نيوتن متر باشد تبديل به 1=1*150 نيوتن متر خواهد شد
امیدوارم تونسته باشم کمکتون کنم
موفق باشید

amir.pe

عضو جدید
با تشکر از سروش عزیز ولی در حقیقت من میخوام موتور درون سوز اتومبیل رو با یک موتور الکتریکی جایگزین کنم ودر حقیقت این سوال هارو واسه همین پرسیدم تا بتونم موتور موردنیاز خودمو انتخاب کنم ممنون میشم به بقیه سوال ها هم جواب بدید:

سروش7

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
با تشکر از سروش عزیز ولی در حقیقت من میخوام موتور درون سوز اتومبیل رو با یک موتور الکتریکی جایگزین کنم ودر حقیقت این سوال هارو واسه همین پرسیدم تا بتونم موتور موردنیاز خودمو انتخاب کنم ممنون میشم به بقیه سوال ها هم جواب بدید:

سوالت خیلی کلیه
ببینید در رابطه با اینکه برای شروع چقدر باید گشتاور تولید بشه باید عرض کنم که در تمامی مولد ها این یک نیروی واحد نیست بلکه در همه خودروها متفاوته و من نمیتونم به صورت کلی بگم
در ماشین های رده متوسط هم چیزی حدود 90 تا 140 اسب بخار قدرتشونه و دور موتورشونم تقریبا 5000 تا6500 درو در دقیقه است
مثال پراید پیکان و 140 اسب بخار مثل زانتیا

amir.pe

عضو جدید
سوالت خیلی کلیه
ببینید در رابطه با اینکه برای شروع چقدر باید گشتاور تولید بشه باید عرض کنم که در تمامی مولد ها این یک نیروی واحد نیست بلکه در همه خودروها متفاوته و من نمیتونم به صورت کلی بگم
در ماشین های رده متوسط هم چیزی حدود 90 تا 140 اسب بخار قدرتشونه و دور موتورشونم تقریبا 5000 تا6500 درو در دقیقه است
مثال پراید پیکان و 140 اسب بخار مثل زانتیا
اگه سوالم کلی هستش اگر ممکنه خودتون زحمت جزیی کردنش رو بکشید:smile:مثلا برای یک ماشین رده متوسط بگین که در ابتدای حرکت با توجه به وزن ماشین باید چقدر گشتاور تولید بشه؟مثلا همون برای زانتیا

سروش7

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
اگه سوالم کلی هستش اگر ممکنه خودتون زحمت جزیی کردنش رو بکشید:smile:مثلا برای یک ماشین رده متوسط بگین که در ابتدای حرکت با توجه به وزن ماشین باید چقدر گشتاور تولید بشه؟مثلا همون برای زانتیا

چشم...
نیاز به محاسبه داره در اولین فرصت حساب میکنم و عرض میکنم

mehran_mo

کاربر فعال
ببین امیرجان یه بحث شروع به حرکت هست و یه بحث هم تداوم اون حرکت

چنانچه خودروی شما حرکت کنه کافی نیست باید اون حرکت در شرایط مختلف تداوم داشته باشه

مثلا خودرو غیر از گشتاور در هنگام راه افتادن ، یه پیک گشتاور داره که مثلا از دور X تا دور Y شما گشتاور دارید و در دور Y گشتاور تکمیل میشه

در شرایط مختلف که شما نیاز به گشتاور و یا قدرت داشته باشید دور مناسب را با تعویض دنده انتخاب میکنید

الان شما بخواهید انجین خودرو را با موتور الکتریکی تعویض کنید باید بتونید همون مقدار گشتاور و قدرت که انجین بنزینی داره را تولید کنید
که این بستگی داره شما از چه اتاقی بخواهید استفاده کنید
اگه اتاق را هم خودتون قصد ساختش را دارید باید ببینید وزن کل خودرو چقدر میشه
بعد اون رو با وزن و ایرودینامیک و دیگر فاکتور های خودرو های دیگه مقایسه کنید تا ببینید به صورت میانگین چه مقدار گشتاور و قدرت مورد نیاز هست

کار بسیار زمان بر و دقیقی هست و باید اطلاعات زیادی جمع اوری کنید و طبق اون اطلاعات حالتهای استاندارد برای خودتون تعریف کنید