گرمایش خانه با کاشی‌های یخی شکل بر روی بام

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
شرکت سوئدی SolTech energy یک راه حل انقلابی برای ایجاد یک خانه صفر خالص (net zero home) ارایه می‌دهد. طرح و مفهوم برنده جایزه این شرکت ترکیب کننده یک طراحی جذاب با عملکرد لازم برای انرژی پاک و پایدار است. شرکت SolTech energy سیستم گرمایش منحصر به فرد خانه را به وسیله کاشی‌های نوآورانه سقفی ساخته شده از شیشه‌های شفاف عادی توسعه داده است.
این سیستم قادر به تولید حدود 350 کیلووات ساعت گرما در هر متر مربع از سقف، بسته به آب و هوا، زاویه سقف و جهت خانه است.


سیستم کاشی‌های یخی چگونه کار می‌کند؟
کاشی‌های شیشه‌ای به تابش خورشید اجازه می‌دهند که هوا را گرم کند و سپس از آن هوا برای گرمایش خانه استفاده می‌شود. کاشی‌ها در بالای یک بوم سیاه نایلونی نصب می‌شوند و ماژول‌های جاذب در زیر کاشی‌های شیشه ای قرار می‌گیرند و شکار انرژی (energy harvest) را از خورشید انجام می‌دهند. انرژی خورشیدی است که تولید می‌شود را در یک مخزن ذخیره مخصوص متصل به سیستم گرمایش مرکزی ساختمان انبار می‌کنند.


بهترین بخش این است که این سیستم هزینه انرژی را در طول سال، در روزهای تاریک زمستان و در شب کاهش می‌دهد؛ زیرا دارای قابلیت ذخیره‌سازی حرارت در لایه‌های عایق کننده هوا در زیر بوم می‌باشد.


سیستم بسیار انعطاف پذیر


این سیستم می‌تواند با سیستم‌های گرمایش بر مبنای هوا و سیستم‌های گرمایش بر مبنای آب کار کند. این سیستم را به راحتی می‌توان با تمام سیستم‌های گرمایشی مانند گرمایش ناحیه‌ای (district heating)، گرمایش زمین گرمایی (geothermal heating)، پمپ‌های حرارتی هوا به آب و دیگ‌های چوبی، نفتی و یا برقی یکپارچه شود.

 

Similar threads

بالا