'گرایش های ارشد الکترونیک

dani.dana

عضو جدید
سلام دوستان اطلاعاتی درمورد گرایش های ارشد الکترونیک می خواستم؟ گرایش سیستم با گرایش مدار و سیستم چه فرقی میکنه؟ گرایش نیمه هادی و.... چیه؟

سلام دوستان اطلاعاتی درمورد گرایش های ارشد الکترونیک می خواستم؟ گرایش سیستم با گرایش مدار و سیستم چه فرقی میکنه؟ گرایش نیمه هادی و.... چیه؟

با سلام
گرایش نیمه هادی به اصول و نحوه ساخت مواد نیمه هادی می پردازه. تو این رشته به طور کامل مواد نیمه هادی رو مورد مطالعه قرار میدن و با نحوه ساخت اونها و کلا اصول ریز ساخت آشنا میشید. اینکه اصلا برای ساخت مثلا یک ترانزیستور چه کارهایی انجام میشه و پروسه ساختش چطوره. ویفر چیه و ...
تو بعضی دانشگاه ها هم با عنوان mems شناخته میشه یا همون سیستم های میکرو الکترو مکانیکی
میشه گفت یه گرایش میان رشته ای هستش و علاوه بر الکترونیک نیاز به آشنایی با برخی دروس مکانیک و نور و استاتیک و ... دارید.

nazliii

مدیر مهندسی برق مخابرات - متخصص نیمه هادی
گرایش ها :
نیمه هادی و اپتیک
دیجیتال
آنالوگ
یکیم گرایش میکرو ماشین هست
من گرایشم نیمه هادی یا همون الکترونیک نوری بود اما تو مدرک مینویسن الکترونیک

dani.dana

عضو جدید
مرسی از توضیحاتتون؛ در مورد گرایش سیستم اطلاعاتی دارید؟ یک گرایش هست کارش مثلا ساخت و طراحی سنسورهاست که بهشون device کار می گویند؛ جز کدوم گرایش های ارشد میشه؟ جایی هست که درمورد گرایش های ارشد اطلاعاتی بدست بیارم؟

nazliii

مرسی از توضیحاتتون؛ در مورد گرایش سیستم اطلاعاتی دارید؟ یک گرایش هست کارش مثلا ساخت و طراحی سنسورهاست که بهشون device کار می گویند؛ جز کدوم گرایش های ارشد میشه؟ جایی هست که درمورد گرایش های ارشد اطلاعاتی بدست بیارم؟

اونو نمیدونم.اما میدونم طراحی مدارها جزی گرایش آنالوگ هست

تا جایی که من میدونم گرایش سیستم جز مخابرات هست

دوست عزیز ساخت و طراحی سنسورها هم زیر مجموعه ای از همون گرایش ممز هستش. یکی از دروس اصلی این رشته درس میکرو سنسورها و محرک هاست که به طراحی و تحلیل و ساخت انواع سنسورهای فشار و نیرو و شتاب و ژیروسکوپ و ... در اندازه های بسیار ریز ( میکرو ) می پردازه. زمینه بسیار جالبیه و دانشجویان این رشته از نرم افزارهای comsol و ansys برای شبیه سازی سنسورها و طرح هاشون استفاده میکنن.

dani.dana

عضو جدید
منبعی ویا سایتی سراغ دارید که اطلاعات بیشتری در مورد این گرایش بدست بیارم؛ می خوام موضوع پزوژه کارشناسیم رو متناسب با گرایش ارشدم انتخاب کنم
اگه اطلاعاتی هم درمورد گرتیش مدار و سیسستم دارید ممنون میشم در اختیارم بذارید

dani.dana

عضو جدید
دوست عزیز ساخت و طراحی سنسورها هم زیر مجموعه ای از همون گرایش ممز هستش. یکی از دروس اصلی این رشته درس میکرو سنسورها و محرک هاست که به طراحی و تحلیل و ساخت انواع سنسورهای فشار و نیرو و شتاب و ژیروسکوپ و ... در اندازه های بسیار ریز ( میکرو ) می پردازه. زمینه بسیار جالبیه و دانشجویان این رشته از نرم افزارهای comsol و ansys برای شبیه سازی سنسورها و طرح هاشون استفاده میکنن.

[h=2][/h]
منبعی ویا سایتی سراغ دارید که اطلاعات بیشتری در مورد این گرایش بدست بیارم؛ می خوام موضوع پزوژه کارشناسیم رو متناسب با گرایش ارشدم انتخاب کنم
اگه اطلاعاتی هم درمورد گرتیش مدار و سیسستم دارید ممنون میشم در اختیارم بذارید​

اگه اطلاعاتی هم درمورد گرتیش مدار و سیسستم دارید ممنون میشم در اختیارم بذارید​

دوست عزیز منبع خاصی که تمام اطلاعات اونجا باشه سراغ ندارم. بهترین کار همینه که از دانشجویان اون رشته ها بپرسید. بنده خودم دانشجوی سال آخر کارشناسی ارشد ممز هستم و با اون آشنایی داشتم.
در مورد مدار و سیستم هم تا جایی که من اطلاع دارم همون گرایش آنالوگ و دیجیتال هستش که در برخی دانشگاه ها مثل تهران و خواجه نصیر با این اسم ارائه میشه.
میتونید از سایت دانشگاه ها دروسی که دانشجویان این رشته پاس میکنن رو ببینید و یه آگاهی از اونا بدست بیارید

موفق باشید

Army Of One

کاربر بیش فعال
دوستان اگه امکانش هست از جنبه های زیر هم در مورد گرایش ها توضیح بدند:
1.بازار کار در ایران
2.درآمد
3.پذیرش در خارج

nazliii

همه دانشگاهها همینطوره یا فقط دانشگاه شما توی مدرک، گرایش رو دقیق مشخص نکرده؟

نمیدونم مال ما دوره ارشد تو دفترچه نوشته بود الکترونیک.بعد از ترم دو به بعد دو تا گرایش جدا شد که یکی اپتیک بود یکی دیجیتال ولی در نهایت برای هر دو دسته تو مدرک نوشتن الکترونیک.

dani.dana

عضو جدید
دوست عزیز منبع خاصی که تمام اطلاعات اونجا باشه سراغ ندارم. بهترین کار همینه که از دانشجویان اون رشته ها بپرسید. بنده خودم دانشجوی سال آخر کارشناسی ارشد ممز هستم و با اون آشنایی داشتم.
در مورد مدار و سیستم هم تا جایی که من اطلاع دارم همون گرایش آنالوگ و دیجیتال هستش که در برخی دانشگاه ها مثل تهران و خواجه نصیر با این اسم ارائه میشه.
میتونید از سایت دانشگاه ها دروسی که دانشجویان این رشته پاس میکنن رو ببینید و یه آگاهی از اونا بدست بیارید

موفق باشید

ممنون بابت توضیحاتتون؛ درمورد رشته ممز چندتا سوال داشتم؛ این رشته توی ایران فقط پژوهشیه؟ به نظرم این رشته یه جورایی کاملا تئوریه یا همه ی گرایش های الکترونیک تو ایران حالت تئوری به خودشون می گیرند؟ نظر کلی تون درمورد این رشته چیه؟

dani.dana

عضو جدید
نمیدونم مال ما دوره ارشد تو دفترچه نوشته بود الکترونیک.بعد از ترم دو به بعد دو تا گرایش جدا شد که یکی اپتیک بود یکی دیجیتال ولی در نهایت برای هر دو دسته تو مدرک نوشتن الکترونیک.

در مورد گرایشتون اپتیک توضیحاتی میدید؟ کدوم یکی از گرایشهای الکترونیک به موضوعات عملی نزدیک تره؟

nazliii

در مورد گرایشتون اپتیک توضیحاتی میدید؟ کدوم یکی از گرایشهای الکترونیک به موضوعات عملی نزدیک تره؟

اپتیک تمرکزش روی ادوات نوری هست
چون الان وسایل دارن از سمت دیجیتالی به نوری پیش میرن به علت مصرف توان کمتر و سرعت بیشتر و....
ابعادی که روش کار میشه اکثرا نانو هست و فیزیک کوانتوم
بعد چون با نور سرو کار داره طبیعا با میدان موج و معادلات ماکسول کار میکنه

ممنون بابت توضیحاتتون؛ درمورد رشته ممز چندتا سوال داشتم؛ این رشته توی ایران فقط پژوهشیه؟ به نظرم این رشته یه جورایی کاملا تئوریه یا همه ی گرایش های الکترونیک تو ایران حالت تئوری به خودشون می گیرند؟ نظر کلی تون درمورد این رشته چیه؟

خواهش میکنم
متاسفانه به دلیل بعضی مسایل از جمله تحریم ها فعلا تو ایران بیشتر جنبه تئوری داره و مقالاتی که ارائه میشه هم بیشتر رو جنبه شبیه سازی کار میکنن و به دلیل عدم وجود امکانات نمیتونن به مرحله ساخت برسن.
توی این رشته و کلا در بحث ساخت نیمه هادی ها وجود اتاق های تمیز و استریل ( clean room ) خیلی ضروریه و ضمنا تجهیزات اونا خیلی گرونه و باید وارد بشه که امکانش نیست. البته تو دانشگاه امیر کبیر به خاطر اینکه بودجه داشتند یه آزمایشگاه نسبتا مجهز راه اندازی شده ولی عملاً استفاده نمیشه !!
تو دانشگاه ارومیه هم دکتر حدیدی دارن یه کارایی میکنن و آزمایشگاه خوبی دارند، ولی باز خیلی مونده تا به بعضی کشورها برسیم.
البته اگر به خارج فکر میکنید ترکیه یکی از گزینه های خوب میتونه باشه. هم نزدیکه و هم انصافا بسیار آزمایشگاه های مجهزی داره.
خیلی از دانشجویان ایرانی الان رفتن اونجا و مقالات خوبی هم ارائه دادند.

بالا