[گرافیک] - استفاده از تایپوگرافی در طراحی جلد آلبوم موسیقی

ahoo_fr

عضو جدید
کاربر ممتازاستفاده از تایپوگرافی در طراحی جلد آلبوم موسیقی

در سال 1938، "Alex Steinweiss" در کلمبیا مفهوم جلد آلبوم موسیقی و طراحی آن را اختراع کرد. هنر طراحی جلد در طول سال ها به یکی از مهم ترین بخش های صنعت موسیقی تبدیل شد؛ هم به عنوان سمبلی فرهنگی و هم به عنوان ابزاری برای بازاریابی. از آن زمان، با پیشرفت تکنولوژی، هنر طراحی جلد نیز رشد کرد و بهبود یافت. فرمت آن نیز تغییر کرد. امروزه، هنر طراحی جلد بیشتر برای جلد CD و محصولات دیجیتالی به کار برده می شود. در این مقاله، تعدادی از نمونه های الهام بخش تایپوگرافی را که در طراحی جلد آلبوم به کار می رود، به شما ارائه نموده ایم. این ها طرح هایی هستند که از سال 1960 تا کنون خلق شده اند.
جلد آلبوم های Alex Steinweiss
"Alex Steinweiss" با اختراع مفهوم جلد آلبوم و طراحی جلد اعتبار یافت. این ابتکار باعث جایگزینی جلدهای ساده ای شد قبلاً به کار می رفت. جلد آلبوم های "Alex Steinweiss" شامل عناصر گرافیکی چشمگیر و جالب توجه، رنگ های زنده و تایپوگرافی های جذاب می باشند. سبک هنری او بدیع و ابتکاری است و هنوز هم به عنوان نمادی از این هنر به آن نگریسته می شود.


Strange Interlude : کاری از Lew Davies و His Orchestra
این آلبوم در سال 1961 منتشر شد. جلد این آلبوم که توسط "S. Neil Fujita" طراحی شده، دارای تایپوگرافی به همراه همپوشانی رنگ در بک گراند می باشد. عنوان نیز با حروف ضخیم مشکی رنگ تایپ شده است.
Enoch Light : آلبوم Discotheque و Big Bold And Brassy
این جلد آلبوم دارای تایپوگرافی برجسته ای است که با عنوان آلبوم و زمینه موسیقیایی آن تناسب دارد. هر دوی آن ها نمونه های الهام بخشی از جلدهای آلبوم قرون وسطی و سبک هنری مرسوم در آن دوره می باشند.آلبوم Big Bold And Brassy در سال 1960 منتشر شد و جلد آن توسط "S. Neil Fujita" طراحی گردید؛ در حالی که آلبوم Discotheque در سال 1964 منتشر شده و جلد آن توسط "George Giusti" طراحی گردید.Lee Morgan : آلبوم The Rumproller
آلوم The Rumproller شامل موسیقی جاز بوده و در سال 1965 انتشار یافته است. متن پیچ و تاب دار، شکل یک کفش را می سازد و استفاده از رنگ های محدود در طراحی جلد آلبوم، واقعاً چشمگیر و جذاب است. این جلد توسط "Reid Miles" طراحی شده است.
Beatles : گروهبان Pepper
این جلد آلبوم که دریافت کننده جایزه ای در سال 1967 بوده است، هنر کلاژ را با رنگ های متنوعی به تصویر می کشد. در این تصویر، عکس افراد مشهور در کنار هم بر روی جلد آلبوم آورده شده است. تصویر خانواده Beatles نیز در لباس نظامی گروهبان به چشم می خورد. این صحنه، باند گروهبان Pepper را در یک پارک نشان می دهد. با حفظ مفهوم پارک، پیش زمینه این صحنه، پر از گل طراحی شده است. مثلاً کلمه "Beatles" با گل نوشته شده است. شاید این اولین باری بوده که چنین ایده ای به اجرا گذاشته شده و در واقع تحولی در طراحی جلد بوده است. این طرح مملو از خلاقیت است.
Blood, Sweat & Tears: Greatest Hits
آلبوم Blood, Sweat & Tears، که با نام اختصاری "BS&T" نیز شناخته می شود، در سال 1972 انتشار یافت. جلد این آلبوم از حروف چوبی زیبا و جالبی تشکیل شده است. این سایه ها، نورها و بافت واقع گرایانه، ظاهر منحصربفردی به طرح بخشیده اند.
Lou Reed : Lou Reed
آلبوم Lou Reed نقطه آغازی در موسیقی تکخوانی (تکنوازی) است و در سال 1972 توسط Lou Reed (خواننده راک امریکایی) انتشار یافته است. جلد این آلبوم که توسط "Tom Adams" طراحی شده، به واسطه متن متشکل از گل، تقریباً زیبا و رؤیایی است.
Kiss : Kiss
آلبوم Kiss در سال 1974 توسط گروه موسیقی Kiss انتشار یافت. جلد آلبوم، اعضای باند را در شکل و شمایل خاصی به تصویر می کشد. نام آلبوم نیز با جواهرآلات درخشانی تایپ شده که بر روی بک گراند مشکی جلوه خاصی دارد.
The Tubes
آلبوم The Tubes در سال 1975 توسط باند راک Tubes در سن فرانسیسکو انتشار یافت. با ارائه تصویری از دست یک زن که در حال باز کردن روکش است، جلد این آلبوم شگفت آور جلوه می کند. نام آلبوم نیز به صورت ژله ای مانند تایپ شده است.
Captain and Tennille
Captain و Tennille دو هنرمند پاپ امریکایی هستند. لوگوی گروه به شکل زیبایی با فونت سه بعدی بر روی جلد آلبوم آورده شده است. این آلبوم در سال 1976 منتشر شد.
The Tomita Planets
جلد آلبوم The Tomita Planets نیز نمونه برجسته ای از تایپوگرافی در دهه 70 می باشد. کلمه "Tomita" بسیار جالب تایپ شده است. این آلبوم در سال 1976 به انتشار رسید.
XTC: Go 2
Go 2 جلد آلبوم جالبی است که توسط گروه "Hipgnosis" طراحی شده است. این آلبوم در سال 1978 منتشر شد. طرح جلد شامل مقاله ای راجع به تأثیر جلد آلبوم در جذب مشتریان می باشد. قطعاً این یکی از ایده های عالی و استراتژی های بهبود دهنده جهت متمایز نمودن طرح از بقیه طرح هاست.
Pink Floyd: The Wall
آلبوم The Wall در سال 1979 توسط یک گروه راک انگلیسی به نام Pink Floyd انتشار یافت. جلد این آلبوم یکی از طرح هایی است که از حداقل عناصر در طراحی استفاده نموده است. متن دست نوشته و دیوار آجری سفید رنگ نشان دهنده زمینه و مفهوم آلبوم می باشد که گوشه گیری و انزوا از اجتماع را به تصویر می کشد. کلمه "Wall" در عنوان آلبوم نیز همین مفهوم را نشان می دهد.
Chicago : Chicago 13
همان طور که از نام آلبوم پیداست، Chicago 13 سیزدهمین آلبوم گروه راک شیکاگو می باشد و در سال 1979 انتشار یافته است. تصویر اعضای باند به ندرت بر روی جلد آلبوم نشان داده می شود و یکی از مشخص ترین ویژگی های این باند، لوگوی آن هاست. تایپوگرافی آسمان خراش، بسیار زیبا و چشمگیر بوده و قطعاً زمینه موسیقی های آلبوم را نشان می دهد.
 

ahoo_fr

عضو جدید
کاربر ممتاز


Muscles : Guns Babes Lemonade
آلبوم Guns Babes Lemonade در سال 2007 منتشر شد. جلد این آلبوم دارای نمونه عالی دیگری از تایپوگرافی است. تنوع سبک های سه بعدی در هر سه آلبوم بسیار شگفت انگیز و جالب توجه است.در زیر می توانید طرح جلد آلبوم های Sweaty و Ice Cream را نیز مشاهده کنید:


Stateless
Stateless در سال 2007 منتشر شد. طرح جلد آلبوم دارای تایپوگرافی انتزاعی ویژه ایست. آهنگ های "Exit" ، "Prism #1" و "Bloodstream" به عنوان آهنگ های برگزیده این آلبوم انتخاب شده و دارای همین سبک تایپوگرافی می باشند.Third Day : Revelation
آلبوم Revelation در سال 2008 انتشار یافت. تایپوگرافی دست نویسی که به شکل گنبد بر روی جلد آلبوم آورده شده است، به همراه رنگ های محدود استفاده شده در آن، طرح را منحصربفرد و متمایز می سازد.The Killers : Day & Age
آلبوم Day & Age توسط یک گروه راک امریکایی در سال 2008 منتشر شد. جلد آلبوم با استفاده از استایل موزاییکی و تایپوگرافی زیبا و شگفت انگیزی طراحی شده است. این طرح به عنوان بهترین جلد آلبوم در سال 2008 معرفی شد.Coldplay : Viva La Vida
آلبوم Viva la Vida در سال 2008 تسط گروه راک Coldplay منتر شد. عبارت اسپانیایی نام آلبوم در زبان انگلیسی یعنی "زندگی طولانی". این آلبوم شامل اشعاری راجع به زندگی، جنگ و مرگ است. جلد آلبوم یک اثر نقاشی است که در سال 1830 توسط "Eugène Delacroix" ترسیم شده است. عنوان آلبوم با استفاده از یک براش سفید رنگ ترسیم شده است. این جلد توسط "Tappin Gofton" طراحی شده است.Skunk Anansie : Wonderlustre
آلبوم Wonderlustre در سال 2010 منتشر شد. جلد این آلبوم شامل عناصر گرافیکی جذاب دیجیتال و ترکیب زیبایی از تایپوگرافی با حروف ضخیم و باریک می باشد. این جلد توسط "Shotopop" طراحی شده است.You Get What You Give
آلبوم You Get What You Give در سال 2010 توسط Zac Brown Band منتشر شد. متن روی جلد این آلبوم دارای سبک حروف خطاطی زیبایی است که بر روی یک بک گراند مدل دار قرار گرفته است. این طرح، اثر "Mister Cartoon" می باشد.Elektronisk Tirsdag


The Legends : Play It For TodayHelen


Eastern SkiesCuba Gallery : Hidden PicturesDigits : Hands FreeVettig & Morsig : Space Invader

 

ahoo_fr

عضو جدید
کاربر ممتاز

The Firm
آلبوم The Firm که در سال 1985 منتشر شد، تایپوگرافی سه بعدی خاصی را بر روی جلد آلبوم ارائه می دهد. چیدمان حروف، پرسپکتیو آن ها و شکل مکعب سه بعدی بسیار جالب و تأثیرگذار است.


REO Speedwagon : The Hits
آلبوم The Hits توسط REO Speedwagon گرد آوری شده است. کلمه "HITS" با حروف سه بعدی بر روی جلد آلبوم تایپ شده است. در حال حاضر این طرح ممکن است زیاد جذاب به نظر نرسد ولی تقریباً خلاقانه بوده و مشخص است که مدت ها پیش طراحی شده است.


Blood, Sweat & Tears: Super Hits
Blood, Sweat & Tears آلبوم Super Hits را در سال 1998 منتشر کرد. جلد آلبوم شامل تایپوگرافی سه بعدی سفال مانندی بوده رنگ های جذابی دارد.


Lambchop : Nixon
Lambchop آلبوم Nixon را در سال 2000 منتشر کرد. جلد این آلبوم یک نقاشی اثر "Wayne White" می باشد. این طرح با داشتن متن سه بعدی، بازتاب آن و چیدمان جالب کلمات بر روی تصویر زیبا به نظر می رسد.


Beatles : 1
آلبوم 1 توسط Beatles در سال 2000 منتشر شد. جلد این آلبوم ساده و جذاب است. این طرح شامل یک عدد 1 زردرنگ بر روی یک بک گراند قرمز است که به طور خردمندانه ای بر روی سمبل "1" تمرکز دارد که به معنی "هدف اول" می باشد.


Daft Punk : Discovery house
Daft Punk با پیچ و تاب دادن و تزئین لوگوی گروه، از آن به عنوان عنصر اصلی برای جلد آلبوم خود استفاده کرده است. Discovery house در سال 2001 منتشر شد. لوگوی گروه با افکت متنی رنگی و نقره ای نئون مانند بر روی جلد آلبوم آورده شده که به نوعی نور دیسکو را در زیر متن شبیه سازی می کند. می توانید از فونت لوگو نیز الهام بگیرید.


Deftones : B-Sides & Rarities
آلبوم B-Sides & Rarities در سال 2005 انتشار یافت. لوگوی این گروه به رنگ طلایی بر روی جلد آلبوم آورده شده است. فونت استفاده شده برای این متن Ribbon 131 می باشد.


The Chemical Brothers : Push The Button
آلبوم Push The Button در سال 2005 منتشر شد. جلد آلبوم دارای سبک گویایی از تایپوگرافی است و رنگ های محدودی در آن به کار برده شده است. این طرح که توسط "Tappin Gofton" خلق شده است، یادآور سبک هنری سال 1960 می باشد. سبک حروف به کار رفته در لوگو، برگرفته از سبک Sho می باشد.

Keane : Under the Iron Sea
آلبوم Under the Iron Sea توسط یک گروه راک انگلیسی در سال 2006 انتشار یافت. نام آلبوم براساس متن یکی از آهنگ های آن انتخاب شده است. طرح روی جلد آلبوم نیز براساس موضوع آن و با استفاده از تایپوگرافی زیبایی ایجاد شده است. این سبک حروف مخصوصاً برای جلد ایجاد شده و بسیار زیبا به نظر می رسد. جلد این آلبوم توسط "Sanna Annukka" طراحی شده است.


Danko Jones : Sleep is the Enemy
آلبوم Sleep Is The Enemy در سال 2006 توسط گروه راک Danko انتشار یافت. جلد آلبوم دارای تایپوگرافی سه بعدی زیبا و گیرایی می باشد.


Spank Rock : YoYoYoYoYo
جلد این آلبوم ترکیب تایپوگرافیک تأثیرگذاری را به نمایش می گذارد. در واقع عنوان آلبوم دارای بی نهایت "Yo yo yo" است. این آلبوم در سال 2006 توسط یک گروه هیپ هاپ انتشار یافت.


Linkin Park : Minutes to Midnight
Minutes to Midnight در سال 2007 توسط گروه راک Linkin Park منتشر شد. این جلد آلبوم مونوکروم (تک رنگ) شامل لوگوی باند با سبک حروف Futura Extra Bold بوده و زیبا به نظر می رسد.


Paramore : Riot!
آلبوم Riot! توسط گروه راک امریکایی منتشر شد. جلد آلبوم شامل تایپوگرافی دست نویس فانتزی و زیبایی است که انرژی موجود در آهنگ های آلبوم را به تصویر می کشد.


The Rolling Stones : Rolled Gold +
آلبوم Rolled Gold+ در سال 2007 منتشر شد. جلد این آلبوم که توسط "Alex Trochut" طراحی شده است، دارای تایپوگرافی طلایی رنگ تأثیرگذاری بوده که این طرح را منحصربفرد و جاودانه می کند.


 
بالا