گام به گام براي مهندسين ناظر تاسيسات مكانيك ساختمان - پروانه نظام مهندسي پايه 3!!!

ali_pishtaz

عضو جدید
علیک سلام
دوستان چند تا مسئله در مورده تاسیسات برقی بگم:
1: طبق آئین نامه اعلام حریق برای ساختمانهای بالای 5 طبقه و خود 5 طبقه اجباری هست که اکثرا سرسری می گیرن
2:چاه ارت رو معمولا می پیچانند!! مخصوصا اون زغالی کی تو چاه باید باشه و صفحه مسی حتما مورد توجهتون باشه. البته در مناطقی که زمن نرم و نم دار هست زیاد نیاز نیست نمک و زغال در چاه استفاده شود.
3: ارتفاع کلید ها در هال و پذیرایی از چاکلاین در اسکلت و سازه 115 سانتی متر هست .پریز ها 45 سانتی متر و در آشپزخانه معمولا 65 سانتی متر میگیرن.

سلام دوستان..

من منظورتون ازین جمله آخری رو نفهمیدم.
منظورتون از چاکلاین چیه؟

منظورتون رو نفهمیدم.این ارتفاع از پایین دقیقا از کجا مد نظره؟؟

ali_pishtaz

عضو جدید
ممنون
انرژیه توی حرفاتون قابل تحسینه
اما جواب همه سوالامو ندادین؟

سلام.
الان اینجا بیشتر سیالات هستن.
ما فقط یه دانشگاه برای لیسانس گرایش تاسیسات داریم که آنم صنعتی اراک هست.

الان بیشتر مهندسینی که وارد تاسیسات میشن سیالات خوندن.

mech.shima

دستیار مدیر مهندسی مکانیک
کاربر ممتاز
سلام.
الان اینجا بیشتر سیالات هستن.
ما فقط یه دانشگاه برای لیسانس گرایش تاسیسات داریم که آنم صنعتی اراک هست.

الان بیشتر مهندسینی که وارد تاسیسات میشن سیالات خوندن.

سلام
خیلی ممنون

hasan_w

اخراجی موقت
سلام آقا مهدی و همه دوستان.

این نشریه 128 که گفتین منظورتون همون مشخصات فنی عمومی تاسیسات مکانیک ساختمان هست؟که نزدیک 6-7 جلده!!

شما خودتون از اینترنت دانلودش کردین یا خریدین؟بخریم یا دانلودش کنیم؟؟

mahdip

عضو جدید
سلام آقا مهدی و همه دوستان.

این نشریه 128 که گفتین منظورتون همون مشخصات فنی عمومی تاسیسات مکانیک ساختمان هست؟که نزدیک 6-7 جلده!!

شما خودتون از اینترنت دانلودش کردین یا خریدین؟بخریم یا دانلودش کنیم؟؟

سلام-
بله-مربوط به سازمان برنامه بودجه است-هم فايلشو گرفتم هم كتابو خريدم وقتي كتاب باشه زير نكات مهم خط ميكشي نياز نيست كل كتابو بگردي-البته ظاهرا 3 جلدش در بازار موجود نيست-براي خريد به كتابفروشي سازمان برنامه بودجه واقع در ميدان بهارستان تهران مراجعه كنيد-

hasan_w

اخراجی موقت
سلام-
بله-مربوط به سازمان برنامه بودجه است-هم فايلشو گرفتم هم كتابو خريدم وقتي كتاب باشه زير نكات مهم خط ميكشي نياز نيست كل كتابو بگردي-البته ظاهرا 3 جلدش در بازار موجود نيست-براي خريد به كتابفروشي سازمان برنامه بودجه واقع در ميدان بهارستان تهران مراجعه كنيد-

خوندن این کتاب و مقررات ملی ساختمان به ما تازه کارا توصیه میکنین؟منظورم اینه که خیلی لازمه که بخونمشون؟اگه لازمه در چه موقع پیشنهاد میکنین بخونیم؟مثلا اول لازمه وارد کار شیم بخونمشون یا یواش یواش قسمتایی که میفهمیم رو بشینیم بخونیم؟من تازه فارغ التحصیل مکانیک سیالات هستم.
من الان هر 7 جلدشو دانلود کردم،مقررات ملی هم دانلود کردم..کتابایی جالبی هستن،البته من خیلی سر سری نگاه کردم،یه سری از اطلاعاتی که اینجا شما دوستان میدین تو همین کتابا هم هست.
آره کتاب بهتره....مگر این که همین فایلو پرینت بگیرم...یعنی تو شهرستان نمیشه کتابشو گیر آورد؟

mahdip

عضو جدید
خوندن این کتاب و مقررات ملی ساختمان به ما تازه کارا توصیه میکنین؟منظورم اینه که خیلی لازمه که بخونمشون؟اگه لازمه در چه موقع پیشنهاد میکنین بخونیم؟مثلا اول لازمه وارد کار شیم بخونمشون یا یواش یواش قسمتایی که میفهمیم رو بشینیم بخونیم؟من تازه فارغ التحصیل مکانیک سیالات هستم.
من الان هر 7 جلدشو دانلود کردم،مقررات ملی هم دانلود کردم..کتابایی جالبی هستن،البته من خیلی سر سری نگاه کردم،یه سری از اطلاعاتی که اینجا شما دوستان میدین تو همین کتابا هم هست.
آره کتاب بهتره....مگر این که همین فایلو پرینت بگیرم...یعنی تو شهرستان نمیشه کتابشو گیر آورد؟

نميدونم توي شهرستان هست يا نه-كدوم شهرستان؟
حتما بخونيد كه مفيده-البته در كنارش نيم نگاهي به استاندارد هاي خارجي (به خصوص آمريكائي ) داشته باشيد.از همين اول حتي سرري بخونيد.

hasan_w

اخراجی موقت
نميدونم توي شهرستان هست يا نه-كدوم شهرستان؟
حتما بخونيد كه مفيده-البته در كنارش نيم نگاهي به استاندارد هاي خارجي (به خصوص آمريكائي ) داشته باشيد.از همين اول حتي سرري بخونيد.

اگه بخوایم تو شهرستان ها(مثلا بابل و آمل و....) دنبالش بگردیم باید کجاها بریم؟نظام مهندسی داره؟

akbar159

عضو جدید
سلام دوستان.

درمورد چاه ارت مختصر و مفید توضیح میدین؟

که اصلا چی هست؟

و چه نکاتی در مورد ان باید رعایت بشه؟

mahdip

عضو جدید
سلام دوستان.

درمورد چاه ارت مختصر و مفید توضیح میدین؟

که اصلا چی هست؟

و چه نکاتی در مورد ان باید رعایت بشه؟

سلام البته اين سوال رو دوستان برقي بهتر بلدند كه توضيح بدند اما مختصر اين است كه
وظيفه اصلي سيستم ارتينگ اين است که هر جريان الکتريکي که وارد اين سيستم شد را به طور کامل به زمين منتقل کند و از برق گرفتگي و لرزش جلوگيري ميكند.سيستم ارتينگ متشکل از چاه ارت و سيم متصل به چاه ميباشد.
عاميانه اگه بگم:داخل پريز برق 3 وردي است فاز نول و ارت كه معمولا در سيستم خانگي ارت كار نميشود-رنگ سيم آن معمولا زرد با نوار سبز است-اين سيم به چاه ارت با مقاومت حداكثر 2 اهم (طبق استاندارد) وصل است كه اگر برقي ناخواسته وارد سيستم شد آنرا بدون كمترين مقاومت به چاه منتقل كند-داخل چاه يك صفحه مسي به ابعاد معمولا 75*75 سانتيمتر قرار دارد كه يك سيم مسي به روش cad weld به ان جوش شده است و ساير سيم ها به اين سيم وصل ميشوند معمولا روي اين صفه با زغال و نمك و يا بنتونيت پر ميشودو روي آن تا سطح زمين پر ميشود يك لوله پلي كا جهت مرطوب نگه داشتن اين صفه به خارج گودال كار شده كه هر چند وقت يك بار مقداري آب داخل آن ميريزيم-معمولا ناظر يك تست اهم از چاه ميگيرد كه بايد حتما زير 2 اهم باشد اما بعضي از پيمانكار ها كلك ميزنند و از يك نوع اسيد به نام low ohm استفاده كرده كه مقطعي اهم چاه را كاهش ميدهد

پیوست ها

• g010908191716s.jpg
    g010908191716s.jpg
    36.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

ali-gold

کاربر فعال
سلام آقا مهدی ممنون از اطلاعات خوبتون..
سوال داشتم در مورد قسمت قرمز شده:
الان ما اگه بخوام ارتفاع برج رو برای فشار لحاظ کنیم از فرمول P=رو*جی*اچ استفاده میکنیم دیگه؟
بعد برای تبدیل به بار باید ضرب در 10 به توان 5 میکنیم و سپس این دوتا مقدار رو باهم جمع میکنیم میشه فشار آخرین طبقه ساختمان.درسته؟

شما که میگین فشار آخرین طبقه رو باید در نظر گرفت،پس این طوری کلا طبقه اول باید فشار زیادی داشته باشه...درسته؟
من خیلی تازه کارم...شرمنده میدونم سوالم پیش افتاده هست برای شما!!!

سلام.

یکیم سوال منو جواب بده:(

آقا مهدییییییی:)

BaBak.Turk

اخراجی موقت
سلام دوستان..

من منظورتون ازین جمله آخری رو نفهمیدم.
منظورتون از چاکلاین چیه؟

منظورتون رو نفهمیدم.این ارتفاع از پایین دقیقا از کجا مد نظره؟؟
با سلام
وقتی سازه یه طبقه ساخته میشه در حقیقت کف زمین اندازه خام هست و با دوربین نیوو نقشه بردار یه نقطه ای رو طبق محاسب معمار اونجا معلوم می کنه که معمولا بین 5 سانتی متر تا 8 سانتی متر کف سازی میشه پمپ بتن همراه با خاک نرم و پوکه کف سازی میشه و ارتفاع کلید پریزها هم از روی کف واقعی محاسبه میشن.

mahdip

عضو جدید
سلام.

یکیم سوال منو جواب بده:(

آقا مهدییییییی:)

سلام
مهندس علي عزيز
ارتفاع يك برج مثلا 20 طبقه ميشه =20*3=60 يعني ارتفاع هر طبقه رو 3 متر در نظر گرفتم -حال در تعدادطبقه ضرب ميشه و برابر 60 متر-هر 10 متر 1bar ميشود يعني 6bar حداقل فشار لازم براي پشت شير آخرين طبقه 0.5bar است بنابرين ما حداقل 6.5bar فشار نياز داريم اما چون همين 6.5bar به طبقه اول هم وارد ميشود و شير ها بيشتر از 4bar تحمل ندارند بهتر است 2 زون انتخاب كنيم-يعني مثلا هر 10 طبقه يك زون -و يا روش ديگر استفاده از شير فشار شكن در طبقات پائين است-يادمون باشه 1bar=14.7psi -تما مي اعداد محاسباتي اين تايپيك حدودي فرض شد تا مطلب را متوجه شيد -اما پيشنهاد ميكنم فعلا اين موارد رو پيگيري نكنيد چون خيلي سنگين است و ممكن است باعث دلزدگي شما شود. در ضمن زمان تايپ كردن فرمول از حروف انگليسي استفاده كنيد تا متوجه فرمول شويم.

hasan_w

اخراجی موقت
سلام دوستان عزیز.من یه سوال داشتم تو گوگل هم زدم چیزی گیرم نیومد و نفهمیدم!!
سوالم اینه:
لوله بی درز و درز دار چیه؟چه طوریه؟جنسش چیه؟در کجاها استفاده میشه؟
اگه یه عکس ازش بزارین ممنون میشم:)ممنون:)

محـسن ز

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام دوستان عزیز.من یه سوال داشتم تو گوگل هم زدم چیزی گیرم نیومد و نفهمیدم!!
سوالم اینه:
لوله بی درز و درز دار چیه؟چه طوریه؟جنسش چیه؟در کجاها استفاده میشه؟
اگه یه عکس ازش بزارین ممنون میشم:)ممنون:)

درود بر شما يه نگاه به اين سايت بنداز شايد چيزي گيرت بياد
درضمن لوله درز دار لوله اي است كه از نورد يك ورق توليد ميشه كه درز ان به روشي خاص بهم متصل ميشه ولي لوله بدون درزيا همون مانسمان از نورد يه شمش تو پر به وسيله دستگاه توليد ميشود كه خط جوش يا درز ندارد كه هركدام در موارد خاصي استفاده ميشود مثلا درز دار در سيستم لوله كشي گرمايش و سرمايش لوله هاي گاز رو كار و از مانسمان در لوله كشي گاز تو كار سيستم اطفا حريق و بخار استفاده ميشود البته بر اساس وزن انها كاربرد و فشار كاري انها كاربر انها فرق ميكند

http://arpcosteel.ir/pipe%20specs-f.html

محـسن ز

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سيستم هاي ابرساني

سيستم هاي ابرساني

دوستان فكر كنم بحث فاضلاب رو تموم كنيم بريم سراغ لوله كشي سرد و گرم براي شروع من انواع لوله هاي كاربردي در اين سيستم را توضيح ميدهم اگر اشكالي توصحبتم بود دوستان اصلاح كنند

* لوله هاي گالوانيزه *
لوله هاي گالوانيزه خود به دو دسته تقسيم مي شوند : لوله هاي فولادي گالوانيزه و لوله هاي آهني گالوانيزه اين دو نوع در بازار به لوله هاي آهني سفيد معروفند و عموماً بين اين دو فرقي گذاشته نمي شود ،در صورتيكه لوله هاي فولادي گالوانيزه در مقايسه با نوع آهني آن سبك تر و براق تر هستند .

1- لوله هاي فولادي گالوانيزه :
اين نوع لوله ها گاهي براي تخليه فاضلاب لوازم بهداشتي كوچك به كار برده مي شود ولي مورد استفاده اصلي آنها براي تهويه است . جنس اين لوله ها از فولاد نرمي است كه در ساختن آن ورقه فولاد را با فشار داخل قالب عبور داده درز آن را جوش مي دهند و سپس آنها را جهت افزايش مقاومت در برابر اسيدها و زنگ زدگيها در يك وان آبكاري روي اندود (گالوانيزه) مي كنند . اين نوع لوله ها نسبت به نوع آهني در برابر اسيدها مقاومت كمتري دارند و كليه اسيدهايي كه براي چدن مضر مي باشند فولاد گالوانيزه را هم خراب مي كنند .

2- لوله هاي آهني گالوانيزه :
جنس اين لوله ها از آهن سفيد نورد شده است كه درز آن توسط دستگاه هاي درز جوش بهم جوش داده مي شود و سپس لوله را در فلز روي مذاب فرو مي برند . به همين علت آنها را لوله هاي با درز نيز مي گويند . اين نوع لوله ها از رنگ تيره و خاكستريشان شناخته مي شوند و عموماً به دو صورت سبك و متوسط توليد مي شوند.
كليه لوله هاي فولادي و آهني گالوانيزه در شاخه هاي 6 متري و دو سر دنده با قطرنیم اینچ تا 8 اينچ توليد مي گردند . قطر اين لوله ها معمولاً‌قطر اسمي است كه بزرگتر از قطر داخلي و كوچكتر از قطر خارجي است . همچنين در بازار اين لوله ها را بر اساس نمره مي شناسند . لوله هاي گالوانيزه نيز به وسيله دنده پيچي به يكديگر وصل و توسط مواد مناسب آب بندي مي شوند .
معایب لوله های گالوانیزه
پوسیدگی و خوردگی زیاد مخصوصا در محیط های مرطوب
استهلاک و مقاومت در برابر جریان سیال و در نتیجه افت فشار
هزینه های عایق کاری
سرعت نصب و اجرای پایین
عمر کم این نوع لوله
البته بهترين مزيت لوله هاي گالوانيزه را ميتوان عدم نفوذ نور به داخل لوله و استحكام لوله نام برد

2 لوله هاي پلي پرو پيلن

با توجه به مشکلات لوله گالوانيزه ،محققان و پژوهشگران همواره به دنبال یافتن موادی جدید برای جایگزین کردن محصولی بهتر و کاراتر بوده اند.در نتیجه این تحقیقات برای اولین بار در سال 1954کیولیوناتا ،دانشمند اسپانیایی ،موفق به کشف پایمری به نام پلی پروپیلن شد. در اوایل دهه 60 میلادی اولین خط تولید انبوه لوله های پلی پروپیلن راه اندازی شد.ازآن زمان تاکنون نیز همواره تحقیقات در خصوص بهینه کردن فرایند تولید و خواص پلی پرو پیلن انجام میگیرد.در ذیل به بعضی از مزایای این لوله ها اشاره شد
مزایای لوله های پلی پرو پیلن
عمر طولانی (حداقل 50 سال)
مقاوم در برابر خوردگی و پوسیدگی
کاهش هزینه اولیه
کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری
عدم تاثیر بر روی مزه ،رنگ و بوی آب
نصب سریع و آسان
صافی سطح بالا
تنوع در اتصالات

لوله هاي PEX
لوله های پلی اتیلن رابط Pex به این دلیل نام گذاری شده اند که در حین فرآیند ساخت بین مایکرومولکولهای ژلی اتیلن یک ژل یا یک رابط تشکیل می شود . مولکولهای Pex رابط لوله ای را ایجاد می کند که در برابر تغییر شکل خزشی مقاومت می کند و قابلیت دوام بالایی را تحت دمای بسیار بالا و حملات شیمیایی از خود بروز می دهد .

لوله های Pex با نشان AStm f 876/F877/Cts-00sdr9 علامت گذاری می شوند که بدین معنی است که لوله ساخته شده بر طبق این مشخصات تحت بازرسی , نمونه برداری و آزمایش قرار گرفته است و انتظار می رود که الزامات مشخص شده در این استاندارد را برآورد نماید .

لوله Pex می تواند تا دمای 200 درجه فارنهایت برای کاربردهای گرمایشی مورد استفاده قرار گیرد محدودیتهای دمایی همواره بروی برگه مشخصات لوله یادآوری میشوند حداکثر دمای عملکرد برای این لوله ها 140 درجه فارنهایت می باشد لوله Pexدر اندازه های 4/1 تا 1 اینچ موجود ایت اگرچه برخی سازندگان لوله اندازه های بالاتر از 2 اینچ را نیز تولید کرده اند اندازه های سفارشی نیز میتوانند مورد استفاده قرار گیرند نرخ های فشار تمامی اندازه ها یکسان بوده زیرا ضخامت جداره های هر یک از لوله ها متناسب با اندازه آن لوله است .

لوله Pex در اندازه های 20 فوتی یا بصورت شاخه ای و یا رول موجود است لوله رول ممکن است تا 1000 فوت پیچیده شده باشد لوله Pex به همراه اتصالات مکانیکی متصل می شود این لوله نمی تواند توسط چسب یا جوش متصل شود .

خی مشخصات عملکردی مهمی که به هنگام استفاده از لوله های پلاستیکی باید مورد توجه قرار گیرد بصورت زیر می باشد :

- فشار ارزیابی شده : فشار انفجاری کوتاه مدت در دمای 75 فارنهایت

- حداکثر خلاء اندازه گیری شده : اغلب اوقات بر حسب اینچ یا میلی متر جیوه داده شده است

- حداقل شعاع انحنا ء

- محدوده دمایی

لوله هاي PEX-AL-PEX يا همون پنج لايه

لولهPex-Al-Pex محصول جدیدی است که کاربرد های مختلفی از جمله در سیستم های آبرسانی سرد و گرم، آب آشامیدنی، سیستم های رادیاتور، سیستم گرمایش کفی و هوای فشرده و سیستم های انتقال مایعات خنک دارد.
لوله Pex-Al-Pex با استفاده از تکنولوژی مخصوصی تولید شده و مزایای لوله های پلیمری و فلزی را بصورت تلفیقی یکجا داراست.
هم زمانیکه لایه های داخلی و خارجی آن که از پلی اتیلن مشبک شده PEXمی باشند با هم ترکیب می شوند، لایه میانی آن که از آلمینیوم است با آنها ترکیب می گردد.
در لوله های Pex-Al-Pex، مایعات و سیالات در میان لایه PEX که ترکیبی از ساختاری با کاربرد های بهداشتی، مقاومت بالا در برابر خورندگی و سطح صاف و صیقلی که جلوگیری از انباشته شدن رسوبات می کند، حرکت می کنند.
لایه آلمینیوم که بر لایه داخلی در سر تاسر لوله بوسیله جوشTig منطبق شده نه تنها باعث جلوگیری از نفوذ اکسیژن می شود بلکه حالت لوله را از زمانیکه در معرض خمش قرار می گیرد حفظ می کند و نیاز به بسیاری از اتصالات را مرتفع می سازد.
سطح خارجی لوله Pex-Al-Pex ترکیبی ازPEX می باشد که لوله را در برابر خورندگی و ضربه های ناشی از عوامل خارجی بخوبی عایق می کند.
یک مواد مخصوص چسبناک و یک تکنیک مخصوصی بمنظور یکپارچه کردن لایه های داخلی و خارجی PEX در لوله های Pex-Al-Pex بکار گرفته شده که باعث عملکرد بسیار خوب آنها با لایه آلومینیوم می شود.

لایه خارجی PEX لوله از خورندگی و زنگ زدگی قسمت فلزی لوله در برابر اثرات مواد ساختمانی مانند(آهک و گچ و...) جلوگیری میکند و آن را در مقابل ضربه مقاوم می سازد. سطح سیقلی لایه داخلی ترکیب شده از PEX از هر گونه افت فشار و تشکیل رسوبات داخل آن جلوگیری میکند.
PEX خصوصیات انتقال حرارتی بسیار خوبی را از خود نشان می دهد. بنابراین گرمای موجود در سیستمهای حرارتی آب گرم را در خود ذخیره میکند (باعث اتلاف گرما نمی شود).
لایه داخلی ترکیب شده از پلی اتیلن مشبک (PEX)با تمام استاندارد های اجباری مربوط به سلامتی و بهداشت آب نوشیدنی و مایعات خوراکی مطابقت دارد.
از آنجایی که لایه داخلی PEX در تماس مستقیم با سیالات است، قادر به انتقال و هدایت کلیه اسیدها و قلیاهاست. بخاطر اینکه معمولا مواد پلیمری چگالی و غلظت (Density) کمی دارند، حمل و نقل، انبار کردن و نصب آنها به آسانی انجام می پذیرد.

در حال حاضر اکثر تولید کنندگان در داخل کشور از پلیمر PERT در تولید لوله پنج لایه استفاده می نمایند و با دیدن این حالت سئوالی که در ذهن مصرف کنده نقش می بندد اینست که

آیا پلیمر PERT از نظر کیفیت نسبت به پلیمر PEX برتری دارد و اگر اینچنین نیست پس چرا مصرف این پلیمر تا این حد زیاد است ؟

برای پاسخ به این سئوال بهتر است ابتدا ساختار این دو پلیمر و دسته بندی آنها در صنایع پلیمر بازگو گردد .

پلیمر PERT از خانواده پلی اتیلن های سنگین می باشد , با تغییری که در ساختار این پلیمر داده شده می تواند نسبت به سایر پلی اتیلن های سنگین دمای بیشتری را تحمل نماید , میزان حداکثری تحمل حرارتی این پلیمر در بلند مدت 65 درجه سانتیگراد است .

این ماده جزو پلیمرهای ترموپلاست یا گرما نرم می باشد یعنی پلیمری که در اثر گرما نرم و حالت پذیر می باشد و پس از سرد شدن حالت جدید خود را حفظ می نماید .

ز نظر شکل ساختاری نیز ساختمان PERT به مانند رشته های نخ می ماند که بدون هیچ اتصالی در کنار یکدیگر قرار گرفته اند و همانطور که در علم پلیمر بیان می شود دامنه ذوب پلیمرها در اینحالت به طول رشته و میزان نیروی بین ملکولی باز می گردد , که با توجه به ساختارش می تواند نسبت به سایر پلیمرهای سنگین مقدار بیشتری تحمل حرارتی داشته باشد .

حال به معرفی پلیمر PEX می پردازیم

این پلیمر از خانواده پلیمرهای پلی اتیلن سنگین که دارای ساختمان مشبک یا شبکه ای بوده و در دسته پلیمرهای گرما سخت یا ترموست قرار می گیرد .

پلیمر PEX ( گرما سخت )همانطور که از نامش مشخص است براثر حرارت نرم و حالت پذیر نبوده و بعلت مقاومت بالا در برابر حرارت دارای بازیافت نمی باشد

با توجه به مشخصات فوق نام این پلیمر در صنایع پلیمر به طلای پلیمر معروف شده است

محـسن ز

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
دوستان ديدم به اجراي تاسيسات برقي علاقه دارم گفتم منم يه توضيحاتي بدم
اجراي تاسيسات برقي يه ساختمان بعد از ديوارچيني و اجراي اندود ديوار مانند گچ و خاك ويا پلاستر سيمان شروع ميشه
ميشه براي سهولت كار قبل از اجراي گچ و خاك مسير لوله كشي برق رو با رنگ مشخص كرد تا جاي انها باز گذاشته شود ولي كمتر پيمانكار ساختماني پيدا ميشه كه حوصله باز گذاشتن خط كشي رو انجام بده
اول با ريسمون رنگي خط ارتفاعي نصب كليد ها و بعد پريز هارا مشخص كنيد
دوم با دستگاه شيار زن محل نصب لوله را در بياريد استفاده از تيشه و كلنگ مجاز نيست
مسير لوله هاي بايد هميشه صاف باشد عبور لوله به صورت مورب به هيچ وجه مجاز نمي باشد
سپس قوطي كليد ها و پريز ها را با توجه به نقشه ها نصب ميكنيد توجه داشته باشيد كه قوطي ها حتما با گچ استحكام زياد نصب شوند و اطراف قوطي ها با گچ كاملا پر شود
سپس لوله هاي ديواري نصب ميشوند كه نوع لوله ها يا پي وي سي سخت است يا پلي اميد و در بعضي موارد خاص لوله هاي فلزي
توجه داشته باشيد لوله ها از سطح ديوار بيرون زده نباشد

ارتفاع نصب كليد ها 110 پريز ها 35 چراخ ديواري 210 چراغ بالاي روشوئي 190 جعبه فيوز 160 كليد كولر و شاسي اعلام حريق 140

استفاده از يك لوله براي دو سيستم مجاز نميباشد مثلا پريز برق با تلفن
نقشه هايي كه در اجرا مهم هستند
نقشه اجراي روشنايي
نقشه اجراي برق رساني
نقشه اجراي سيستم اعلان حريق
نقشه اجراي سيستم هاي جريان ضعيف تلفن و انتن
نقشه سيستم اعلام خطر دوربين مدار بسته
ونقشه تابلو هاي برق
و رايزر دياگرام هاي اعلام حريق ..ارتينگ ..برق رساني تابلوها ..تلفن ..انتن مركزي ..اعلام خطر..دوربين مداربسته

استفاده از لوله خرطومي مجاز نميباشد

محـسن ز

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام مهندس محسن عزيز
تكميل فرمايش شما:
5-لوله هاي چدن كه به صورت سر كاسه دار يا كلاچ (مربوط به شركت كلاچ اولين توليد كننده) استفاده ميشد كه نوع سر كاسه كه رايج بود به اينصورت بود كه قسمت نر را داخل سركاسه كرده كنف تابيده شده را داخل سركاسه و دور لوله ميپيچيدند و ميكوبيدند سپس سرب ذوب شده را دور آن ميريختند و منتظر ميشدند تا سرد شود و آب بند-دوستاني كه كار كردند آيا ميدانيد اوستا كارا اگه چدن آببند نميشد چه كار ميكردند(يه سوال تحقيقيه لطفا انجام بديد) الان هم بسياري از مراكز بهداشتي هنوز از چدن استفاده ميكنند.البته نوع چدن داكتيل در آبرساني شهري استفاده ميشود.

درود بر مهندس مهدي عزيز
ممنون من كلا اين نوع لوله رو فراموش كرده بودم دستت درد نكنه جواب سوالت رو خودت ميدي منم كنجكاو شدم بدونم من شنيدم از سفيده تخم مرغ و سيمان استفاده ميكردن البته فقط شنيدم

محـسن ز

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
اينم دوتا عكس يكي از اجراي فاضلاب پوش فيت رايزر اصلي و يكي اجراي دودكش با لوله از بست

DSC00512.jpgDSC00536.jpg

محـسن ز

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
توي عكس اول دو رايز اصلي فاضلاب با ونت اصلي بهم متصل شده اند اينكار هر دوطبقه يكبار انجام شده است تا فشار مثبت ايجاد شده در رايزر اصلي به وسيله ونت تخليه شود همون جوري كه فاضلاب پشت سر خود فشار منفي ايجاد ميكند كه به وسيله ونت تامين ميشود به همين نحو جلوي خود هم فشار مثبت توليد ميكند كه به وسيله ونت بايد تخليه شود وگرنه از درون لوله هاي فاضلاب طبقات پايين بيرون مي ايد

DSC00523.jpgDSC00520.jpg

Asghar_

عضو جدید
درود بر شما يه نگاه به اين سايت بنداز شايد چيزي گيرت بياد
درضمن لوله درز دار لوله اي است كه از نورد يك ورق توليد ميشه كه درز ان به روشي خاص بهم متصل ميشه ولي لوله بدون درزيا همون مانسمان از نورد يه شمش تو پر به وسيله دستگاه توليد ميشود كه خط جوش يا درز ندارد كه هركدام در موارد خاصي استفاده ميشود مثلا درز دار در سيستم لوله كشي گرمايش و سرمايش لوله هاي گاز رو كار و از مانسمان در لوله كشي گاز تو كار سيستم اطفا حريق و بخار استفاده ميشود البته بر اساس وزن انها كاربرد و فشار كاري انها كاربر انها فرق ميكند

http://arpcosteel.ir/pipe specs-f.html

سلام.تاپیک بسیار خوبیست،ممنون،من تازه در این جا عضو شدم و به تاسیسات و تهویه مطبوع علاقه دارم.

یه سوال داشتم:

الان این لوله های بی درز یعنی با جوش به هم متصل میشن؟؟

آخرین ویرایش:

محـسن ز

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام.تاپیک بسیار خوبیست،ممنون،من تازه در این جا عضو شدم و به تاسیسات و تهویه مطبوع علاقه دارم.

یه سوال داشتم:

الان این لوله های بی درز یعنی با جوش به هم متصل میشن؟؟
درود بر شما
لوله هاي بي درز از اسمشون مشخصه يعني هيچ درز جوش ندارند به وسيله نورد توليد ميشن يعني يك شمش تو پر داخل گرم كن ميره بعد از سرخ شدن به وسيله دستگاهي توي اون سوراخ ميشه بعد كشيده ميشه و به سايز هاي مختلف تبديل ميشه
ولي لوله هاي درز دار اول يك ورق نورد ميشه به شكل لوله در مياد بعد درز باقي مانده جوش داده ميشود

http://mohammadkaboli.blogfa.com/post/11

babakv

عضو جدید
سلام دوستان
یک سوال

یک داکت برای 2 آشپزخونه 2 واحد همجوار و توالت یکی از واحد ها درنظر گرفته شده
آیا میتوان لوله افقی فاضلاب 3 تاشو ( یعنی 2 تا آشپزخونه و توالت ) رو به یک رایزر متصل کرد ؟ یا باید رایزر توالت با رایزر فاضلاب آشپزخونه ها جدا باشه ؟؟
در مورد ونت شون چطور؟

BaBak.Turk

اخراجی موقت
سلام دوستان
خواستم یه نکته ای رو یادآور بشم ما یه اسندارد در ایران داریم که خیلی معتبره از نظر بین المللی. این استاندار تحت نظر شرکت ملی نفت ایران تدوین شده و دو زبانه هست انگلیسی فارسی.
نامش هست :ips
که شامل چند قسمت هست تاسیسات پایپینگ و تجهیزات پالایشگاه و ... . منبع خیلی خیلی قوی و جامع هست من pdf هاشو می خونم خیلی دقیق و مهم هستند و یک چیزی که مهمه: اگر شما بر این کد تسلط داشته باشین در کشورهای خارجی و حتی خود ایران (البته شرکت های بزرگ ) براتون یه رزومه حساب میشه.
کد و استانداردهای تاسیسات کاورش اینه : (حتما تهیه اش کنید و بخونید)

محـسن ز

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام دوستان
یک سوال

یک داکت برای 2 آشپزخونه 2 واحد همجوار و توالت یکی از واحد ها درنظر گرفته شده
آیا میتوان لوله افقی فاضلاب 3 تاشو ( یعنی 2 تا آشپزخونه و توالت ) رو به یک رایزر متصل کرد ؟ یا باید رایزر توالت با رایزر فاضلاب آشپزخونه ها جدا باشه ؟؟
در مورد ونت شون چطور؟
درود بر بابك عزيز
اگه بخواهي هر سه تا رو از يك رايزر استفاده كني ممكنه تراز سقف رو خيلي پايين بياره حساب كن اگه رايزر اصلي رو 125 بگيري بخواي سه تا سراه 125 پشت سر هم استفاده كني تراز سقف رو خيلي پايين مياره بهتره براي اشپزخانه از يك رايزر استفاده كني براي توالت هم از يه رايزر ديگه اينجوري هم تراز سقف پايين نمياد و هم چربي داخل فاضلاب اشپزخانه درد سر ساز نميشه چون ممكنه چربي باعث جسبندگي فاضلاب توالت به ديواره هاي لوله بشه مخصوصا در محل اتصالات ولي براي ونت ميتوني از يك ونت مشترك استفاده كني عكس پست 173 همين رو نشون ميده كه دو رايز اصلي با يك ونت مشترك اجرا شده

محـسن ز

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
دوستان به سايت زير توجه كنند نكات اجرايي خوبي را در مورد اجراي لوله هاي پنج لايه دارد

http://www.irandama.com/fa/articles/detail466/نکات-مهم-در-سیستم-های-لوله-کشی-پنج-لایه

babakv

عضو جدید
درود بر بابك عزيز
اگه بخواهي هر سه تا رو از يك رايزر استفاده كني ممكنه تراز سقف رو خيلي پايين بياره حساب كن اگه رايزر اصلي رو 125 بگيري بخواي سه تا سراه 125 پشت سر هم استفاده كني تراز سقف رو خيلي پايين مياره بهتره براي اشپزخانه از يك رايزر استفاده كني براي توالت هم از يه رايزر ديگه اينجوري هم تراز سقف پايين نمياد و هم چربي داخل فاضلاب اشپزخانه درد سر ساز نميشه چون ممكنه چربي باعث جسبندگي فاضلاب توالت به ديواره هاي لوله بشه مخصوصا در محل اتصالات ولي براي ونت ميتوني از يك ونت مشترك استفاده كني عكس پست 173 همين رو نشون ميده كه دو رايز اصلي با يك ونت مشترك اجرا شده

سلام محسن عزیز
ممنون از توضیح کاملت
راجع یه تراز سقف یکم بیشتر توضیح میدی منظورت چیه ؟؟
ممنونم

بالا