کنسروها

foodtechnology

عضو جدید
کاربر ممتاز
محتویات کنسرو بعد از باز شدن نباید در داخل قوطی فلزی آن باقی بماند

یک متخصص شیمیِ مواد غذایی در دانشکده داروسازی زنجان با اشاره به اینکه محتویات کنسروها بعد از باز شدن نباید در داخل قوطی فلزی آن باقی بماند، گفت: با باز شدن درب قوطی کنسرو، واکنش‌های شیمیایی بین مواد غذایی و فلز قوطی کنسرو آغاز می‌شود که در نهایت منجر به فساد شیمیایی مواد غذایی داخل قوطی خواهد شد؛ لذا باید توجه داشت که برای نگهداری باقی مانده مواد غذایی کنسروی آنها را از قوطی فلزی خارج کرد.
دکتر مهران محسنی با بیان اینکه محتویات کنسروهای فاسد نباید در محیط رها شود، گفت: محتویات کنسروهای فاسد دارای نوعی میکروب است که امکان انتقال آن به محیط و انسان وجود دارد؛ لذا بهتر است برای دور ریختن آنها، ابتدا ظرف را در پوششی مناسب قرار داده و سپس آن را در داخل سطل زباله قرار دهیم.
وی بر جوشاندن 20 دقیقه‌ای کنسرو قبل از مصرف تاکید و خاطرنشان کرد: ظاهر سالم مواد داخل قوطی کنسرو دلیل بر سلامت آن نیست؛ چرا که فساد مواد غذایی منحصر به تغییرات طعم، بو و مزه بوده و ممکن است تغییرات دیگری اتفاق افتاده باشد.
این استادیار گروه کنترل غذا و دارو دانشکده داروسازی، ماندگاری بالا، حمل و نقل آسان و قیمت مناسب مواد غذایی کنسروی را از مزایای آنها برشمرد و اظهار کرد: افزودن مواد نگهدارنده و افزودنی‌های رنگی و طعمی در کنار حرارت بالا در حین پاستوریزه کردن، از ارزش غذایی کنسروها می‌کاهد. در نتیجه ارزش غذایی آنها نسبت به مواد غذایی خانگی، بسیار کمتر است.
محسنی همچنین افزود: میزان بالای نمک و چربی این نوع مواد غذایی به نوبه خود می‌تواند زمینه بروز بیماری‌های قلبی و عروقی را تقویت کند.
 
Similar threads
Thread starter عنوان تالار پاسخ ها تاریخ
میلیشیا تست سلامت کنسروها تکنولوژی صنایع غذایی 0

Similar threads

بالا