کشف دو گونه جدید کرم استخوان‌خوار در اعماق اقیانوس

S i s i l

عضو جدید
کاربر ممتاز
[h=1]

[/h]
» سرویس: علمي و فناوري - علمي
کد خبر: 92052514034
جمعه ۲۵ مرداد ۱۳۹۲ - ۱۲:۵۸دانشمندان دو گونه جدید کرم استخوان‌خوار کشف کرده‌اند که در آب‌های مرموز احاطه‌کننده قاره قطب‌جنوب زندگی می‌کنند.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، کرم‌های Osedax از استخوان‌های نهنگ‌های مرده‌ای تغذیه می‌کنند که در بستر دریا زندگی می‌کنند و این کرم‌ها نقش بازیافت‌کننده مهمی را ایفا می‌کنند.

تیمی بین‌المللی از دانشمندان که بر روی استخوان نهنگ‌ها و کشتی‌های واژگون‌شده واقع در بستر اقیانوس جنوبی مطالعه می‌کردند، کرم‌های موسوم به Osedax antarcticus و Osedax deceptionensis را کشف کردند.

این کرم‌ها چند میلی‌متر طول دارند و هر یک دارای چهار دستگاه فرعی انگشت‌مانند متصل به تنه مرکزی هستند.

پیش از این، پنج گونه دیگر Osedax در اقیانوس قطب‌جنوب شناخته شده بودند.

تیم تحقیقاتی از غیبت نرم‌تنان چوب‌خوار موسوم به Xylophagainae که معمولا در چوب‌های غرق‌شده اعماق دریا یافت می‌شوند، شگفت‌زده شدند.

طی بازه زمانی یک ساله، این تیم قطعه‌ای از تجهیزات زیرآبی موسوم به «فرودگر عمق دریا» را بازیابی کرد که حامل محموله‌ای عجیب از استخوان‌های بزرگ نهنگ و تخته‌های چوب بود.

این استخوان‌ها توسط کرم‌های Osedax سرخرنگ مصرف شده بودند، اما تخته‌های چوبی دست‌نخورده بودند و هیچ اثری از کرم‌های چوب‌خوار نبود، به طوری که پس از 14 ماه در بستر دریا، از حجم چوب کم نشده بود.

عدم حضور ظاهری خورنده‌های چوب می‌تواند خبری مسرورکننده برای باستان‌شناسان دریایی باشد.

اقیانوس جنوبی مامن کشتی‌های واژگون‌شده فراوانی است که از آن میان می‌توان به سازه ساخته‌شده از بلوط و کاج Enduranc متعلق به بریتانیا اشاره کرد که در سال 1914 بر اثر تصادم با یخ در آب‌های سرد غرق شد.

انتهای پیام
 

alisaw

عضو جدید
کاربر ممتاز
چه ژالب!
یعنی کرم هم مثل باکتری و اینا بدن موجودات مرده رو تجزیه میکنه؟ :surprised:
چند سال پیش ی مستند دیدم ، موجوداتی شبیه کرم بودن ، در عمق خیلی خیلی زیاد کف اقیانوس ، کنار چشمه های آب گرم.
میگفت دمای آب اینجا به 400 درجه سانتی گراد میرسه ( فشار کف اقیانوس زیاده پس بخار نمیشه ) و جالب تر اینکه این موجودات کنار این چشمه ها رشد میکردند. خجالتم نمیکشن تو 400 درجه زنده میمونن!پ . ن : این انتهای پیام که نوشتین مال کامپایلر هاست، واسه انسانها لازم نیست بنویسید.
برنامه نویس های کامپیوتر آخر کدشون یه End یا return 0 میذارن اگه نذارن برنامه کامپایل نمیشه ، شما نذاری هم مشکلی نیست، ما درک میکنیم
:smile:
 
بالا