کارکنان گوگل زیر ذره بین مدیران؛ ساخت افزونه ای که گردهمایی ها را گزارش می دهد

baharpelast98

عضو جدید
کارکنان گوگل این شرکت را متهم کرده اند که با ایجاد نوعی ابزار نظارتی در لباس افزونه تقویم، تلاش دارد گردهمایی های بیشتر از ۱۰۰ نفر را پایش کند؛ در واقع این گردهمایی ها میتوانند نشانه ای دال بر این باشند که کارکنان شرکت قصد برنامه ریزی برای اعتراض یا تبادل نظر برای سازماندهی راهپیمایی های خیابانی را دارند. در واکنش به این خبر، آلفابت (یا همان شرکت مادر گوگل) قویا این اتهام را رد کرده است.
طبق یادداشتی که نشریه بلومبرگ در این باره منتشر کرده، کارکنان ارشد گوگل به موجب این اتهام مرتکب رفتار غیراخلاقی شده اند؛ آنها به تیمی از کارشناسان گوگل مسئولیت داده اند که نوعی اکستنشن کروم بسازند و آن را روی کامپیوتر تمامی کارکنان نصب کنند. اصلی ترین کارکرد یا قابلیت این افزونه نیز پایش فعالیت های داخلی کارکنان شرکت خواهد بود.
حالا کارکنان گوگل مدعی هستند چنانچه فردی روی این تقویم دعوتنامه ایجاد کند و آن را برای بیشتر از صد نفر ارسال کند، گزارش آن برای مدیران ارشد گوگل ارسال می شود؛ در واقع فرض بر این است که چنین دعوتنامه هایی با هدف سازماندهی اعتراضات کارکنان ارسال شده اند.براساس گزارش بلومبرگ، این ابزار نرم افزاری در شهریورماه امسال کشف شد؛ یعنی درست زمانی که جمعی از کارکنان تیم بازنگری حریم خصوصی به خاطر وجود نگرانی هایی در رابطه با ناسازگاری این اپ با فرهنگ سازمانی گوگل از وجود آن خبر دادند.
یک ماه بعد و زمانی که مشخص شد همه کارکنان باید این اکستنشن را روی سیستم های خود نصب کنند و امکان حذف آن وجود ندارد، بحث و تبادل نظر در مورد کارکردهای احتمالی آن میان آنها آغاز شد و حساسیت ها نسبت به این اپ بعد از آنکه اجازه دسترسی به اسناد این پروژه به کارکنان داده نشد، بالا گرفت.
آلفابت البته همانطور که در ابتدا اشاره کردیم کلیه این اتهامات را رد کرده و مدعی است که محصول مورد بحث ماه هاست در دست توسعه قرار دارد و از نظر امنیتی و حریم خصوصی به دقت بررسی شده است.
این شرکت در بیانیه خود آورده است:
این ادعاها در مورد عملکرد و هدف از توسعه این اکستنشن کاملا نادرست هستند. اپ مورد بحث در اصل نوعی ریمایندر پاپ اپ است که پیش از اضافه کردن خودکار جلسات به تقویم شمار زیادی از افراد، به آنها اطلاع می دهد. این اکستنشن همچنین اطلاعات قابل شناسایی در مورد دعوتنامه ها را در اختیار گوگل نمی گذارد.
همانطور که در خبرها خواندید رابطه میان مدیران ارشد گوگل و کارکنان آن در سال های اخیر به خاطر اتفاقاتی چون اخراج جیمز دامور (که یادداشتی با مضمون مخالفت با تنوع جنسیتی منتشر کرده بود)، همکاری این شرکت در قراردادهای دولتی و مشارکت در پروژه های نظارتی چین رو به تیرگی گراییده و چندی پیش نیز راهپیمایی گسترده کارکنان گوگل به خاطر مدیریت نامناسب پرونده های آزار جنسی نیز اوضاع را از قبل بدتر کرد و حالا کارکنان این شرکت تصور میکنند که گوگل قصد دارد برای جلوگیری از تکرار اعتراضات اینچنینی مکانیزم های کنترلی خود را تقویت کند.

[h=5]منبع:[/h]
 
بالا