چهره ترسناک ​آفت کش ها

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
سموم شيميايي چيست؟


سازمان بهداشت جهاني در اطلاعات قديمي خود تعداد مسموميت‌هاي ناشي از سموم شيميايي آفت‌كش در جهان را 3 ميليون نفر اعلام كرده است كه 220 هزار نفر از آنها منجر به مرگ مي‌شود​
http://iran-eng.com/Images/2008_03_17_20_43_34_408.jpg

سازمان بهداشت جهاني در اطلاعات قديمي خود تعداد مسموميت‌هاي ناشي از سموم شيميايي آفت‌كش در جهان را 3 ميليون نفر اعلام كرده است كه 220 هزار نفر از آنها منجر به مرگ مي‌شود. ولي اين آماري است كه از مراجعه‌كنندگان به بيمارستان‌ها تهيه شده است. در حالي كه تعداد مسموميت‌ها سالانه حدود 35 ميليون نفر است. اثرات منفي استفاده سموم شيميائي تقريباً براي بسياري از مردم روشن شده است. بسياري از كشاورزان حداقل يك مرتبه تجريه آلودگي به اين مواد خطرناك را دارند. زمان استفاده از سموم شيميائي آفتكش در شرايط آب و هوائي مرطوب و گرم مانند شاليزارها، ميزان تماس كشاورزان را با اين مواد خطرناك افزايش داده و محدوديت‌هاي اين شرايط آب و هوائي موجب مي‌شود تا بدون هيچ گونه پوشش مناسب تماس سموم در زمان تهيه و استفاده با اعضاي مختلف بدن بيشتر شود كه اين وضعيت ميزان مسموميت را افزايش داده است. تنگي نفس، تهوع، شكم درد و استفراغ كمترين عوارض حاصل از تماس شاليكاران با اين مواد شيميائي است. بسياري از شاليكاران در منطقه كشت برنج اعلام داشته‌اند كه حتي پس از دو روز از سمپاشي در ادرارشان بوي سم را استشمام مي‌كنند. ورود سموم به داخل بدن و خون سبب افزايش بيماري‌هاي صعب‌العلاج مانند سرطان مي‌شود.
سموم شيميائي به طور مصنوعي توسط چند شركت بين‌المللي ساخته مي‌شوند و به سراسر جهان صادر مي‌شوند. اين مواد شيميائي تحت عنوان آفت‌كش، حشره‌كش، قارچ‌كش، كنه‌كش و غيره معرفي مي‌شوند تا براي مبارزه با عوامل خسارت‌زا در محصولات كشاورزي مورد استفاده قرار گيرند. ولي بايد توجه داشت كه همگي اين مواد شيميائي، زيست‌كش هستند. يعني اگر جانداري در تماس با آنها قرار گيرد موجب مسموميت، بيماري‌ها صعب‌العلاج و يا مرگ مي‌شود. بنابراين بايد با احتياط كافي و لازم با آنها كار كرد. بررسي‌ها نشان داده است كه اگر سموم شيميائي براساس توصيه‌هاي فني بكار گرفته شوند، تنها يك درصد از آنها به آفات و ساير عوامل خسارت‌زا مي‌رسد، بقيه وارد محيط زيست مي‌شوند و از طريق آب به نهرها و سپس به درياها منتقل مي‌شود. انتقال سموم شيميائي به بدن انسان از طريق تغذيه از ماهي و ساير آبزيان موجب تجمع در بدن و ناباروري، توليد كودكان ناقص الخلقه و مسموميت‌هاي مزمن مي‌شود.
مهمترين عاملي كه موجب مصرف بي‌رويه شده است. ترس كشاورزان از خسارت احتمالي آفات و بيماري‌ها به محصول آنهاست كه يك فصل زراعي براي توليد آن زحمت كشيده‌اند و اين ترس ناشي از عدم شناخت از وضعيت و ماهيت سموم شيميائي است.
كشاورزان به دليل اين كه فكر مي‌كنند اين مواد تنها براي آفات ساخته شده‌اند، احتياط‌هاي لازم و كافي را در مورد اين مواد شيميائي بكار نمي‌برند. نگهداري سموم در محلهائي كه كودكان به آن دسترسي دارند و يا نزديك مواد غذائي موجب خطرات جبران‌ناپذيري شده است. برخي از كودكان قوطي‌هاي سمومي را كه در منزل، انبار و يا مزرعه پس از استفاده رها شده‌اند را به عنوان اسباب‌بازي استفاده مي‌كنند. اشتباهاتي كه به دليل عدم رعايت در نگهداري سموم و يا ظروف آنها شده است در جهان سالانه جان هزاران نفر را به خاطر مي‌اندازد.
در زمان مصرف سموم شيميائي در شاليزارها، قوطي‌هاي سموم به سادگي در اطراف مزرعه رها مي‌شود و يا در نهرهاي آب رها مي‌شود كه موجب مرگ‌ومير جانداران آبزي مي‌شود.
چرا كشاورزان وابسته به سموم شيميائي شده‌اند؟
عدم توجه به راه‌حل‌هاي مناسب در كنترل آفات و ترس كشاورزان از خسارت آفات را مي‌توان دو عامل اساسي در مصرف سموم شيميائي دانست. اكثريت كشاورزان از ميزان تغذيه حشرات در مزرعه خود آگاهي ندارند. از نظر آنها هر جنبنده‌اي در مزرعه خطرناك است و اين عدم اطلاع آنها را وادار به تصميم‌گيري در استفاده از ساده‌ترين راه قابل دسترس، يعني سموم شيميائي كرده است. تأكيد اساسي در فعاليت‌هاي انجام شده برطرف كردن ترس كشاورزان از طريق افزايش آگاهي آنها از مجموعه كشت بوم‌شان بوده است. برخي از عوامل خسارت‌زا در محصول برنج و راه‌حل‌هاي مناسب براي كنترل آنها به شرح زير در فعاليت‌هاي كشاورزان مورد مطالعه قرار گرفته است:

 

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
چهره ترسناک ​آفت کش ها

چهره ترسناک ​آفت کش ها

مطالعات جدید پروفسور داو گولسون زیست شناس دانشگاه ساسِکس نشان می دهد​ حشره کش های نئونیکوتینوید می تواند اثرات مضر و مخربی روی زندگی ارگانیسم های موجود در خاک، زندگی آبزیان و پرندگان مزارع بگذارد.

مدتی بود​ حشره کش های نئونیکوتینوید به دلیل نگرانی فزاینده جوامع زیست شناسی درباره اثر مخرب این حشره کش ها روی زنبورهای عسل و کاهش جدی جمعیت این حشرات سودمند در صدر اخبار بودند و در نتیجه این اخبار اتحادیه اروپا از آوریل امسال استفاده از این حشره کش ها را به مدت دو سال ممنوع اعلام کرد.

مطالعه پروفسور گولسون تحت عنوان مروری بر خطرات محیطی ناشی از استفاده حشره کش های نئونیکوتینوید در مجله بوم شناسی کاربردی به چاپ رسیده و نشان می دهد که صدمات ناشی از استفاده این سموم بر کاهش جمعیت زنبورهای عسل فقط گوشه ای از آثار مخرب این سموم بر طبیعت است.

از نئونیکوتینویدها معمولا به عنوان پوشش بذر استفاده می شود تا بذر از خطر آفات در امن باشد. اما بیش از ۹۰ درصد مواد فعال این ترکیب وارد خاک شده و از آنجا وارد آب های زیرزمینی می شود؛ جایی که سال ها در آنجا ایستادگی کرده و خواهد ماند.

در نتیجه تحقیقات پروفسور گولسون برای اولین بار اطلاعات مربوط به میزان تداوم محصولات نئونیکوتینویدی تولید شده توسط کارخانه Bayer در خاک به صورت گسترده در دسترس عموم قرار گرفت. این اطلاعات برای اولین بار و در طول تحقیقات کمیته بازرسی محیطی پارلمان انگلستان برملا شد.

براساس این اطلاعات اگر از نئونیکوتینوید ها به طور منظم استفاده شود غلظت آنها در خاک به حدی می رسد که به مراتب بیش از مقداری است که ​ روی خاک باعث مرگ زنبورهای عسل شده و در عمل خطری برای بی مهرگان موجود در خاک و سلامت خود خاک محسوب می شود.

پروفسور گولسون می گوید: هر آفت کشی که می تواند سال ها دوام آورده و در خاک ترویج پیدا کند و پس از آن به آب های زیرزمینی راه یابد به احتمال زیاد اثری فراتر از هدف قرار دادن آفت ها دارد. این امر بویژه زمانی اهمیت می یابد که بدانیم این آفت کش ها برای موجودات غیرهدف بسیار سمی هستند.

به عنوان مثال یک میلیاردم نئونیکوتینوید ایمیداکلوپراید در نهرها برای کشتن حشرات یک روزه (Mayfly) کافی است.

این مطالعه نشان می دهد این سموم خطراتی برای پرندگان دانه خوار نظیر کبک دارد که خوردن فقط چند دانه آغشته به نئونیکوتینوید کافی است تا دوز کشنده ای از سم را وارد بدن پرنده کند. این شواهد آخر اثربخشی ممنوعیت دو ساله اتحادیه اروپا در استفاده از این سموم روی محصولات گلدار را زیر سوال می برد.

گولسون می گوید: نئونیکوتینوید هنوز هم به طور گسترده ای در غلات استفاده می شود، به طوری که اثرات زیست محیطی گسترده تر آنها احتمالا ادامه خواهد یافت.

با توجه به طول عمر این ترکیبات حتی پس از ممنوعیت مطلق بازهم می تواند سال ها در خاک باقی بماند بنابراین ممنوعیت دو ساله به مراتب زمان بسیار کوتاهی برای دستیابی به هر نوع منفعت ناشی از استفاده نکردن از این سموم است.

هنوز به طور کامل مشخص نشده که این مهلت دو ساله به منظور دستیابی به چه هدفی بوده است. پروفسور گولسون به نبود شواهد در دسترس عموم در مورد اثربخشی نئونیکوتینوید ها اشاره می کند.
او می گوید: مطالعات ایالات متحده حاکی است که پوشش نئونیکوتینویدی دانه ها ممکن است اثربخشی خاصی نداشته یا هزینه های آن بیشتر از سود حاصل شده ناشی از عملکرد محصول باشد.


منبع:physorg
مترجم: آتنا حسن آبادی
 
بالا