چطور درباره همسر آينده مان تحقيق کنيم؟

hamid.bad

کاربر فعال تالار اسلام و قرآن , کاربر فعال تالار
تحقيق اصلي پس از خواستگاري و جلسات گفت وگوي پسر و دختر و با هدف رفع ابهامات انجام مي شود
امروزه با پيچيده شدن روابط، تغيير الگوهاي آشنايي و ازدواج، افزايش مهاجرت و حتي بالا رفتن مشکلات زمينه اي مثل اعتياد يا بيماري هاي عصبي، بايد در زمينه ازدواج تحقيق بيشتري کرد.
در واقع همان قدر که احتمال ازدواج ناموفق بالا رفته، ضرورت تحقيق و دقت و شناخت هم بيشتر شده است. در ازدواج ۲ نوع تحقيق وجود دارد؛ تحقيق اوليه و تحقيق اصلي. تحقيق اوليه مختصر است و قبل از خواستگاري انجام مي شود و در آن مسئله همتايي خانواده ها از نظر اجتماعي، فرهنگي و ديني مد نظر قرار مي گيرد. سؤالات اوليه درباره سن، تحصيلات، شهر محل زندگي و... در همان تماس تلفني براي قرار خواستگاري پرسيده مي شود.
اما تحقيق اصلي پس از خواستگاري و جلسات گفت وگوي پسر و دختر و با هدف رفع ابهامات انجام مي شود.

از کي چي بپرسيم؟!
مسلم است؛ از خواستگار! اما اين که چه چيزهايي را درباره خواستگار بايد بدانيد، نکته مهمي است که خيلي ها ساده از کنار آن مي گذرند. با اين توجيه که: شناخت کامل فقط زير يک سقف به دست مي آيد. اما واقعيت اين است که بخش مهمي از شناخت با همين پرس و جو حاصل مي شود. شما درباره اين ويژگي ها بايد از اطرافيان عروس خانم يا آقاي داماد پرس و جو کنيد:
۱) خانواده ۲)رفتار فردي و اجتماعي ۳)دوستان
۴) مسئوليت پذيري ۵)رعايت حقوق ديگران ۶)اعتقادات مذهبي ۷)توانايي هاي او.

سوالاتتان هم بايد درباره اين موضوعات باشد:
صفت بارز اخلاقي او چيست؟ تا به حال عصباني شدنش را ديده ايد؟در چه مواردي عصباني مي شود و اين جور وقت ها چطور رفتار مي کند؟
رفتار اجتماعي او را چطور مي بينيد؟ روابط اش با دوستان و خانواده چطور است؟ کدام صفات اخلاقي را در او بيشتر مي بينيد؟ با چه افرادي (چه تيپ شخصيتي) رفت وآمد مي کند؟ اجتماعي است يا منزوي؟ تا چه حد به خانواده و دوستان خود وفادار است؟ چقدر به قولي که مي دهد پايبند است؟ تلاش او براي کسب روزي حلال چگونه است؟ و...

تحقيق از آشنايان
بستگان شخص از روحيات ، اخلاق و کردار او باخبرند. مي توان درباره فرد مورد نظر از آن ها تحقيق کرد. البته اين به تنهايي کافي نيست چون ممکن است خويشاوندان ، مصلحت انديشي و واقعيت را کتمان کنند.

تحقيق از دوستان
دوستان نزديک فرد منابع خوبي براي تحقيق هستند.
دوستي محصول هم رنگي و تفاهم است و معمولاً افراد درستکار با افراد ناشايست و بي بندوبار دوست نمي شوند. در واقع ويژگي هاي شخصيتي دوستان فرد تا حدي منعکس کننده روحيات او است.

تحقيق از محل کار يا تحصيل
همکاران فرد ممکن است مطالبي درباره شخص مورد نظر بدانند که حتي خويشان و دوستان نزديک او ندانند. اين روش تحقيق از ۲ روش پيش بهتر نيست اما کامل کننده آن هاست. از اين طريق ما در باره فرد در زمينه هايي مانند نحوه برخورد با ارباب رجوع، نحوه ارتباط با همکاران، همکاري و سازش با ديگران و پايبندي به اعتقادات ديني شناخت پيدا مي کنيم.

تحقيق از همسايه ها
اين رايج ترين روشي است که افراد در تحقيقات خواستگاري از آن بهره مي برند. با تحقيق در محل کار و تحصيل مي توان به شناختي از فرد و روحيات او دست يافت، اما با تحقيق در محل زندگي او، امکان شناخت خانواده هم ميسر مي شود. البته مشروط بر آن که مدتي از زمان سکونت آن ها در آن محل گذشته باشد تا همسايگان به شناختي هرچند نسبي از آن خانواده رسيده باشند. از همسايگان درباره اخلاق در خانه، سابقه دعوا و يا رفتار بد در محله پرس وجو کنيد اما مواظب باشيد که جزئيات خواستگاري و ارتباط با آن ها را برملا نکنيد؛ چون ممکن است بعضي از همسايه ها بعدها مزاحمت ايجاد کنند.

تحقيق از معرف
در باره ازدواج هايي با حضور يک معرف، اگر فردي که دختر و پسر را به هم معرفي مي کند، از اهميت کار خود آگاه باشد و آن را با شناخت کافي نسبت به روحيات دو طرف انجام دهد، منبع خوبي براي تحقيق خواهد بود.

چند نکته مهم در تحقيقات
* قرار نيست نظرتان در تحقيقات هم جهت با شخص منبع تحقيق باشد.
شما براي کشف حقيقت آمده ايد نه براي ايجاد ارتباط و تفاهم، هرچند ارتباط مناسب و حسن تفاهم، مي تواند به طرف مقابل اطمينان دهد و نکات مهمي را بيان کند .
* سعي کنيد با همکار او قرار ملاقاتي بگذاريد و از دوستان او درباره خصوصيات روحي اش سؤال کنيد.
* از مسافرت ها و جاهايي که با هم رفته اند و از علايق او بپرسيد. همچنين از موقعيت آن ها و اين که به چه صفت و عنواني مشهورند، چقدر با همسايگان ارتباط دارند و اين که چه چيزهايي بيشتر برايشان مهم است.
* تغيير و تحول در زندگي فرد نشانه هايي از حالات و روحيات اوست. در تحقيق به اين مسئله توجه کنيد.
* کسي که براي تحقيق مي رود، مي تواند با موضوع ديگري غير از ازدواج سؤالاتي بپرسد. سپس موضوعات را به طور مستقيم بيان کند.
* درباره موضوعاتي که برايتان اهميت بيشتري دارد به محقق تأکيد کنيد و از او بخواهيد اهميت موضوع را بروز ندهد.
* اگر هنگام گفت وگو با افراد مختلف به تناقضي رسيديد، تحقيق در آن زمينه را با دقت بيشتر و به دور از حساسيت ادامه دهيد.
 

Similar threads

بالا