چرا رایانه دو فولدر Program Files دارد و یکی از آنها (x86) نام دارد؟

SHM.IT

عضو جدید
کاربر ممتاز
سوالی که ممکن است برای بسیاری از افراد پیش آمده باشد، آنستکه چرا دو پوشه Program files در درایو C وجود دارد و آیا استفاده از هر کدام مزیتی نسبت به دیگری دارد یا خیر؟
به گزارش فاین آی تی به نقل از فارنت؛ پیش از هر چیز، شما نباید تصمیمی در مورد انتخاب یکی از این دو فولدر بگیرید. اجازه دهید این انتخاب، در هنگام نصب نرم‌افزارها بر عهده ویندوز باشد.

مانند بسیاری از کاربران به روز، احتمالا شما هم از نسخه ­۶۴بیت ویندوز استفاده می‌کنید. کامپیوتر­هایی که قابلیت اجرای کد­های ۶۴ بیتی را دارند(که با نام x64 نیز شناخته می شوند)، در حدود یک دهه است که رواج پیدا کرده ­اند و امروزه تقریبا تمام کامپیوتر­ها از این نوع می‌باشند.
با این اوصاف با وجود گسترش کامپیوتر­هایی که با ویندوز ­۶۴بیت کار می‌کنند هنوز بسیاری از برنامه­ ها (احتمالا بیشتر نرم­ افزار­های نصب شده در ویندوزتان) برای نسخه ویندوز ۳۲بیت نوشته شده‌اند. بدین منظور، ویندوز­های ۶۴­بیت باید قابلیت سازگاری با برنامه­ های ۳۲­بیت را نیز داشته باشند. به منظور کارکرد بهینه و مناسب ویندوز باید برنامه‌های ۳۲­بیت و ۶۴­بیت، جدا از هم و در پوشه‌های متفاوت نصب شوند.برنامه­ های x86 شناختی نسبت به برنامه‌های x64 ندارند و توانایی تشخیص وجود و یا عدم وجود آن‌ها را دارا نیستند. به‌طور مثال اگر یک برنامه ۳۲­بیت، به دنبال فایلی با پسوند dll. باشد، و فایلی که متعلق به یک برنامه ۶۴­بیت است را پیدا کند، برنامه کار نخواهد کرد و دلیل این اتفاق را هم نخواهد فهمید. نصب برنامه ­های ۳۲ و ۶۴­بیت در پوشه‌های متفاوت، ساده ­ترین راه برای جلوگیری از بروز این قبیل مشکلات است.

حال چرا کد­های ۳۲­بیت با نام x86 به جای x32 شناخته می‌شوند؟ چیپ ­های ۱۶­بیت در رایانه‌های اولیه از ساختار ۸۰۸۶ استفاده می‌کردند. حتی در اواخر سال ۱۹۸۰ که چیپ‌های ۱۶­بیت به ۳۲بیت تغییر پیدا کردند، آن‌ها هنوز از کد­های ۸۰۸۶ و شماره مدل x86 استفاده می‌کردند(آیا پردازنده ­های ۳۸۶ و ۴۸۶ را به یاد دارید؟). بنابر­این امروزه شماره ۸۶ مربوط به کد­های قبل از ۶۴، یعنی ۱۶ و یا ۳۲­بیت می‌باشد. مدنظر داشته باشید که کد­های ۱۶­بیت x86 در نسخه ­­های ویندوز ۶۴بیتی اجرا نمی‌شوند.

منبع:​fineit.ir
 
بالا