پرورش قارچ خوراکی

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
کشت قارچ 6( عوارض و بیماریهای قارچ صدفی)

بیماری های رایج قارچ صدفی اغلب به صورت کپک هایی به رنگ های مختلف ظاهر می شوند که هر نوع کپک با رنگ مخصوص به یک دلیل خاص ایجاد می شوند که رایج ترین آنها در زیر نام برده می شوند . 1– کپک سبز اطراف دانه ها : این نوع کپک در اثر آلودگی آب مورد استفاده ایجاد می شود که بایستس حتما" در تمامی مراحل از آب کلر دار و ضد عفونی استفاده نمود و جهت مبارزه با آن نیز با استفاده از الکل و سرنج به صورت نقطه ای در سطح کیسه ها نقاط آلوده را الکل زده و با آن مبارزه می کنیم . 2– کپک سیاه ( سیاه شدگی کمپوست ) : پس از گذشت 48 تا 72 ساعت از استقرار کیسه ها در سالن در صورت آلوده بودن بستر این نوع کپک مشاهده می شود که گستردگی آن از چند سانتی متر مربع تا آلودگی کل بستر می باشد . علت ایجاد این بیماری آلوده بودن کاه و کلش مورد استفاده می باشد و جهت مبارزه با ان در مراحل اولیه ظهور این بیماری می بایست قسمت های آلوده را از کیسه جدا کرده و به جای ان پنبه آغشته به الکل قرار دهید . 3– لزجی بستر : این بیماری در اثر عوامل باکتریایی ایجاد می شود که سطح بستر به یک توده لزج و آبکی تبدیل می شود . عواملی مانند مرطوب بودن بیش از حد سطح بستر باعث ایجاد این بیماری می شود . برای مبارزه با آن می توان از باکتری کش های رایج استفاده و یا قسمت آلوده را از بستر جدا نموده و با سرنج مقداری الکل در محل ان می پاشیم . نکته : در مبارزه با بیماری های قارچی از قارچ کش های بنومیل و متیل بروماید به نسبت 1 تا 2 در هزار نیز می توان استفاده نمود که بایستی حتما" به دوره کارنس ( ماندگاری ) آن توجه نمود . البته تا جایی که ممکن است از الکل استفاده کنید و در صورت موثر نبودن الکل از قارچ کش ها استفاده کنید .
 

خیال شیشه ای

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
مروری بر روش های مختلف کشت قارچ صدفی

مروری بر روش های مختلف کشت قارچ صدفی

۱- روش كشت در كيسه پلا ستيكي
۲- روش كشت در جعبه چوبـــــي
۳- روش كشت در جعبه پلا ستيـكي
۴- روش كشـت در پشـــته
۵- روش كشت در قفسـه هـاي فلزي ويا چوبي
۶- روش كشت پـايـهاي ( ستوني )
۷- روش كشت بر روي كنده درختان
۸- روش کشت از طریق تزریق ریسه برکندههای درختان۱- روش کشت قارچ صدفی در کیسه پلاستیکی


مايه قارچ مورد نیاز برای یک بسته کمپوست حدوداً ۲۵۰ گرم بذر قارچ صدفي جهت تلقيح در ۸الي ۱۰ كيلوگرم ازكاه وكلش گياهان تيره غلات در نظر گرفته شده است وتا لحظه‏اي كه كمپوست شما آماده نشده است به هيچ عنوان درب بسته را باز نكنيد چون احتمال آلودگي آن خواهد بود.
۱- يك كيسه پلاستيكي به قطرcm ۵۰ و به طول ۱۰۰cm انتخاب كنيد. ( كيسه‏هاي بسته بندي میوه جات مانند خيار و... )
۲- طبق شكل A تعداد سه عددسوراخ به قطر يك سكه ۵۰ ريالي در ته كيسه و چندين سوراخ در بدنه كيسه در نقاط مختلف جهت خروج آب اضافي وتهويه بستر ايجاد كنيد(جمعا حدود ۳۰ سوراخ می‏شود).
۳- مقدارحدوداً ۸ الي۱۰كيلوگرم گاه یاكلش يكي ازگياهان تيره غلات را تهيه نمائيد.(گندم ـ جو ـ چاودار ـ يولاف ـ برنج ـ ذرت ـ سورگوم و ... )
کلش = اگر محصول غلات را با دستگاه کمپاین برداشت نمایند( درو ) نتیجتا ساقه های غلات به طول ۸ الی ۱۴ سانتیمتر طول خواهند داشت که به آنها کلش کفته می‏شود . یعنی طول ساقه ها بزرگ خواهد بود
گاه = اگر محصول غلات را با دستگاه خرمن کوب خرمن نمایند ( جدا کردن دانه ها ار پوسته غلات ، کلوم وکلومل )ساقه های حاصل کوچک خواهد بود که به آنها گاه گفته می‏شود .
۴ - كلش‏هاي تهيه شده را در يك ظرف بزرگي ( قابلمه ـ ديك ) ريخته و روي آنها آب معمولی ( سرد ) ریخته بطوری که گاه وگلشها در آب غرق آب شوندوبعدروی شعله گاز(یا هر نوع منبع حرارتي) قرار دهيد واز لحظه به جوش آمدن كامل آب حداقل به مدت ۳۰ دقيقه به كلش‏ها حرارت داده وكلش‏هاي در حال حرارت را گاهي زير و رو نمائيد.
( جوشانیدن کاه ویا کلش‏ها به سه علت انجام می‏گیرد A . اگر در داخل گاه ویا گلشها بذر غلات ویا هر بذر دیگری قرار گیرد در اثر حرارت که موقع جوشانیدن به آن داده می‏شود جنین آن از بین رفته و دیگر به هیچ عنوان اگر در محیط مرطوب قرار گیرد جوانه نخواهد زد B . در اثر حرارتی که به آنها داده می‏شودهر گونه آلودگی داشته باشد از بین خواهد رفت .Cبا توجه به اینکه دیواره گاه وکلشها در حالت خشک سفت وخشبی هستند لذا نفوذ ریسه های قارچ به دیواره آنها مشکل خواهد بود وبه خاطر اون اگر گاه وگلشها در آب جوشانیده شوند بهتر است . )
۵- بعد از پايان زمان قيد شده كلش‏ها را از يك آبكش ، آبكش نموده و آب اضافي آن را بگيريد.
۶ - بعد از آبكش نمودن چند دقيقه‏ائي اجازه دهيد تا كلش‏ها خنك شوند.
۷- كلش‏هاي خنك شده را به كيسه پلاستيكي تهيه شده به ارتفاع حدوداً ۱۰-۱۵ سانتيمتر پر نموده وبا كف دست به آنهاکمی فشار داده تا كيسه حالت استوانه بدهيد.
۸ - دهانه بطري یا بسته حاوي مايه قارچ ( بذر قارچ ، اسپان قارچ ) را باز كرده وتوسط يك ميله‏اي تميز و آغشته به الكل،محتويات دروني را كه به حالت فشرده و چسبيده به هم هستند، را به هم زده، و از هم جدا نمائيد.
۹-مقدار ۲۰ الي ۲۵ گرم از مايه قارچ(بذر درون‏ بسته) را به كف دستتان(که قبلا حتما با آب وصابون شسته اید) ريخته وخوب از هم جدا نموده و بطور تصادفي بر روي كلش‏هاي پهن شده در ته كيسه پلاستيكي بپاشيد.
۱۰- مجدداً از كلش‏هاي سرد شده را به همان ارتفاعواندازه برداشته وبه درون كيسه پر نمائيد تا روي بذور پوشيده شود وبا دست روي آنها کمی فشار دهيد تا تماس كامل حاصل گردد.
۱۱- دوباره بذر پاشيده وروي آنها كلش اضافه نمائيد واين كار را آنقدر ادامه دهيد تا اينكه هم كيسه پر شود وهم بذر و كلش‏تان تمام گردد.
۱۲- درب كيسه پلاستيكي را محكم بسته و زير آن يك ظرفي (بهتر است پلاستيكي باشد) قرار دهيد تا آب اضافي درون كيسه كه به مرور زمان خارج خواهد شد اطراف را خيس وكثيف نكندالبته اگر فقط ، یک بسته کشت داده ودر آشپزخانه یا راه پله قرار داده اید.
۱۳- كيسه را در يك محيطي با دماي بين ۱۸ الي ۲۴ درجه سانتيگراد تا زماني‏كه كيسه را ريسه‏هاي قارچ پرنمايد كه معمولاً بين ۱۴ -۱۶ روز طول مي‏كشد قرار دهيدبطوري كه در معرض تابش نور مستقيم آفتاب نباشد.
۱۴- بذر قارچ كاشت داده شده تا مرحله ظاهر شدن اولين ته سنجاقي ها ( قارچ هاي اوليه ) نيازي به نور – رطوبت –آبياري ندارد و همان مقدار رطوبتي كه موقع جوشانيدن گاه ها در آب به خود جذب كرده اند كافي است ولي بعد از طي مراحل و زمان قيد شده (۱۴– ۱۶ روز) كيسه سفيدي در اختيار داريد كه حاوي ميسيليومهاي قارچ است ، از اين لحظه به بعدكه اولين قارچها ظاهر مي‏شوند حتما بايد به محيط رطوبت ، نور و كمپوست را آبياري نمود.
ظاهر شدن ته سنجاقیها
۱۵- بعد ازظاهر شدن اندامهاي بارده قارچ ، روزي در دو نوبت وبسته به ميزان درجه حرارت منطقه پرورش و رطوبت محيط مقدار۴ - ۵ ليتر آب بر روي بستر ريخته تا ضمن آبياري ، رطوبت زير پلاستيك نيز تامين گردد.
۱۶- جهت تامين رطوبت محيط وبستر در منزل كه بايد بين ۸۵ الي ۹۰باشد ميتوان طبق شكل B يك چهار چوب تهيه نموده وبر روي آن پلاستيك كشيده وبسترتان را زير آن قرار دهيد، و بعد از هر بار محصول دهي و برداشت محصول براي اينكه ته بستر در طي دوره خشك نشود بهتر است بستر را به صورت سروته ( وارونه ) قرار داده و آبياري نمائيد و تا برداشت محصول سري بعد به همان شكل باقي بماند وتا مدت حدود۴ ماه براي شما هر ۱۰ الي ۱۲ روز يك بار قارچ خواهد داد بطوري كه به ازاي هر كيلو گاه خشك كمپوست اگر خوب مراقبت گردد ۸۰۰ الي ۸۵۰گرم در طي دوره محصول قارچ خواهد داد.
۱۷- نظر هموطنان عزيز را به اين نكته معطوف مي‏داريم كه تا زماني كه قارچ بر روي بستر مشاهده نكرده‏اند به هيچ عنوان به كمپوست آب ندهيد.مگر اينكه ، كمپوست در حال خشك شدن باشد.
۱۸- در صورت مواجه شدن با هرگونه مشكلي در مراحل پرورش قارچ با ما تماس حاصل نموده و رفع اشكال نمائيد.

توجه :
از همان لحظه اول كار در ته كيسه پلاستيكي،حدوداً سه عدد سوراخ به انداز يك سكه 50 ريالي ایجاد نموده تا آب جمع شده در ته بستر از آنجا خارج شده و باعث گنديدگي آن نشود.۲- روش كشت در جعبه هاي چوبي: اينروش پرورشقارچ براي اولين بار در سال ۱۹۳۴ در آمريكا آغاز شد و روش كار بدين صورت بود كه ابتدا يك جعبه چوبي تميز را انتخاب كرده و به قسمت دروني آن يك لايه نايلون پــهن مي‏كنند و بعد مواد اوليه تهيه شده را به داخل جعبه بصورت لايه به لايه كه بين دو لايه مقدار كمي مايه قارچ ريخته و مجدداً كمپوست را روي آنها اضافه مي‏كنند تا اينكه جعبه پر شود وپس از پر كردن جعبه درب آن را نيز بسته و به يك گوشه ازاطاق پرورش بصورت مايل قرار داده تا آب اضافي آن خارج شود و روی همه جعبهها یک ورق نایلونی کشیده تا از تبخیرآب ازسطحکمپوست جلوگیری شودوحتی گاهی‏نیزهرسهاليچهار روز يكبار مقداركميآب بر روي آن اسپري ميكنند تا ميسيليومها تمام قسمتهاي دروني جعبه را پرنمايد پس از تكميل شدن رشد ميسيليومها در داخل جعبه كهمعمولاً حدود۱۴ الی ۱۸روز طول مي‏كشدورقه نایلونی را برداشته‏وآنها را ازجعبه خارج كرده وبه صورت ردیفی چیده و يا از سقف آويزان مي‏كنند تا شروع به محصـول‏ دهـي كند. مشكلي كه در اين روش كشت وجود دارد رشد انواع كپك‏هاي آلوده كننده و قارچهاي مضرمي‏باشدروی کمپوست است .
۳- روش كشت در سبدهای پلاستيكي: جعبه‏هاي پلاستيكي رايج در بازار كه براي حمل ميوه وسبزيجات بكار مي‏روند براي اين كار مناسب بوده و اين روش كشت نيز عيناً همانند پرورش قارچ درجعبه هاي چوبي بوده وبا اين تفاوت كه اولاً ميزان آلودگي جعبه هاي پلاستيكي نسبت به چوبي كمتر بوده و ثانياً دوره استفاده يا عمر آنها از جعبه‏هاي چوبي بيشتر است ولي به هر حال روش كار عين روش قبلي است.۴_ روش كشت پـايه‏اي يا(ستوني):به منظور افزايش در ميزان توليد و بهره‏گيري هر چه بيشتر و بهتر از جريان هوا در مرکز ( وسط) کیسه پلاستیکیيك لوله فلزي و يا پلاستيكي P.V.C كه بدنه آن سوراخدار است قرار داده واز قسمت پایین شروع به پر کرده کیسه با کمپوست وتلقیح آن با اسپان ( بذر قارچ ، مایه قارچ ) نموده‏واز كف كيسه وستون،كشت به صورت لايه به لايه انجام مي‏گيرد ودر لايه آخر بعد از پر نموده كمپوست درب كيسه را بسته و تا زمان سفيد شدن كمپوست كيسه را در نمي‏آورند.
۵- روش كشت بـرروي قفسه‏هاي فلزي ياتورهاي فلزي: براي ساخت قفسه‏هاي فلزي ابتدا توسط لوله‏هاي فلزي چهار پايه‏هاي فلزي (چهارچوب فلزي) را برپاكرده وبعداً روي آن توري مشبك يا همان توري مرغـي نصب مي‏كنندو نهايتاً بر روي آن توري كمپوست به اندازه مورد نظر پهن كرده ومايه قارچ روي كمپوست اضافه كرده و درپايان روي بستريكلايه پلاستيكپهـن مي‏كنندتاجلوتبخيرآب بسترگرفته شودومعمولاً هردو روز در ميان يك بار آبياري مي‏كنند۶- روش كشت‏ بر روي زمين يا سكو بصورت پشته‏اي : يكي از روشهاي قديمي بوده و مواد بستري(کمپوست ) را در روي زمين به شكل پشته در آورده و به صورت لايه به لايه مايه قارچ را به كمپوست تلقيح مي‏نمايند ودر نهايت بستر به صورت پشته در آمده و روي آن را با پلاستيك جهت جلوگيري از تبخير آب مي‏پوشانند تا زماني كه اندامهاي قارچ ظاهر شود و آن موقع اقدام به برداشت روكش پلاستيكي مي‏نمايند، البته در صد آلودگي در اين روش بالاست.۷- روش كشت بر روي كنده درختان:پرورش قارچ بر روي كنده درختان يكي از قديمي‏ترين روشهاي پرورش قارچ به شمار مي‏رود و در كشور مجارستان ابداع شده وبه ساير كشورها كسترش يافته ونحوه عمل بدين شكل است كه ابتدا چوبهايي به قطر ۲۵ الي۳۰ سانتيمتر از نوع تبريزي ، بيد ، آلش ، ممرز ، بلوط وغيره را به ارتفاع ۳۰ الي ۴۰ سانتيمتـر در اوايل فصل بهار تهيه مي‏كنند بطوري كه كنده‏ها بايد به حد كافي رطوبت داشته باشند ويا اينكه بطور مصنوعي مرطوب گردند بعداً يك گودالي كه عمق آن حدوداً ۱۰ الي ۱۵ سانتيمتر بيشتر از ارتفاع كنده‏هاست در سطح زمين حفر مينمايند البته طول وعرض گودال بستكي به تعداد كنده و عرض آنها دارد سپس به كف گودال مايه قارچ را پخش كرده و بعداً كنده‏هاي تهيه شده را به صورت ايستاده در گودال بر روي مايه قارچ قرار داده و طبق شكل ذيل روي قسمت بالاي كنده ها نيز مقداري مايه قرار مي‏دهند سپس روي كنده‏ها و گودال را به وسيله شاخه و برگ وساقه‏هاي خشك گياهاني مانند ذرت وغيره بطور كاملا" فشرده پوشانيده ودر نهايت از روي آنها نيز يك لايه خاك به ضخامت ۱۰ الي ۲۰ سانتيمتر مي‏ريزند، و همانطوري كه متذكر شديم همه اين عمليات در فصل بهار انجام ميگيرد وتا فصل پائيز با توجه به دماي محيط ۳ الي ۴ بار بايد اقدام به آبياري خاك اطراف گودال نمود كه رطوبت داخل گودال تامين شود وطي ۴ الي ۵ ماه تا فصل پاييز ريسه‏ها شروع به گسترش در روي كنده‏هـا نموده و در فصل پاييز حدوداً اواسط مهر ماه كنده‏ها را از داخل گودال خارج كرده و در محلي تقريباً روشن و دور از تابش مستقيم آفتاب و وزش باد، در زمين جوبي به عمق ۱۰ الي ۱۵ سانتيمتر ايجاد كرده و كنده‏ها را بطور ايستاده در داخل آن جوب خاك ميكنند كه در آينده كنده‏ها از طريق همين جوي آبياري شده و رطوبت لازم براي ريسه‏ها را تامين نمايند و معمولاً يكي دو بار آبياري در هفته كافي خواهد بود .با فرا رسيدن سرما وفصل پاييز ظهور اولين قارچها آغاز مي‏شود ومعمولاً ۳ الي۵ سال متوالي مي‏توان از آنها قارچ برداشت نمود واين روش اكثراً در مورد پرورش قارچهاي مانند پلوروت و شي‏تاكه مورد استفاده قرار مي‏گيرد كه قارچهاي چوبخوارند .

۸- روش کشت از طریق تزریق ریسه های قارچ برکنده های درختان
يكي ديگر از روشهاي كشت وپرورش گونه هايي از قارچ صدفي همانندروش قبلي (7 ) پرورش قارچ بر روي تنه و كنده درختان مي‏باشد منتهي با اين تفاوت كه در روش قبلي كنده ها را در داخل گودالي دفن مي‏كردند و اسپان قارچ را در زير وروي كنده ها مي‏پاشيدند ولي در اين روش ابتدا در محيط آزمايشگاهي اقدام به رشددادن ميسليومهاي قارچ بر روي قطعات چوبي به طول حدود 3 سانتيمتر و قطر يك سانتيمتر بجاي تكثير بر روي بذور غلات نموده واين قطعات حاوي ميسليومها را در بسته بندي هاي پلاستيكي به بازار عرضه مي‏گردد.
سپس افراد علاقمنداقدام به خريد اين بسته ها نموده وكندههاي درختاني مانندبيد ،تبريزي ، افرا ، توسكا ، سپيداروبلوط به قطر حدود 3۰ سانتيمتروبه طول دلخواه مثلا از5۰ سانتيمتر الي 2 متر را تهيه كرده و توسط يك دستگاه دريل اقدام به سوراخكاري در تنه اين درختان به فاصله حدود ۱۲ سانتیمتر و به عمق ۴ الی ۵ سانتیمتر نموده بطوري كه قطعات حامل ميسليوم بتواند در اين سوراخها جاگيرند
بعد از ايجاد سوراخ در تنه كنده ها اقدام به قرار دادن قطعات چوبی( میخ های چوبی ) حامل ميسليوم در تنه و سورخهاي ايجاد شده در كنده ها انتخاب شده كرده و توسط چکش یک ضربه آرامی میخهای چوبی را در جایشان محکم میکنیم.
كنده ها را در يك محيط مساعد از نظر درجه حرارت ورطوبت مرتب در كنار يكديگر قرار داده و مراقبتهاي لازم از نظر رطوبت ، درجه حرارت ، تهويه ، نور را انجام مي‏دهند تا ريسه ها ي قارچ در تنه اين كنده ها نيز شروع به فعاليت نمايند وتوليد قارچ نمايند و لازم به ذكر است كه طول دوره باردهي اين روش با توجه به اينكه از كندها تغذيه ميكنند طولاني است .


منبع: سایت دانشجویان ایران
 

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
كشت قارچ صدفي


از آنجايي كه پرورش قارچها معمولاً در محيطي بسته انجام مي شود لذا قارچها ي صدفي رامي توان در هر منطقه جغرافيائي و با هر نوع آب و هوايي توليد كرد. قارچها ميتوانند اختلاف درجه حرارت 16 تا 30 درجه سانتيگراد را تحمل كنند .ميزان توليد در مكاني به مساحت 80 متر مربع
در يك مكان سرپوشيده داراي سقف مناسب به مساحت 80 متر مربع بيش از يك تن قارچ توليد ميشود كه زمان لازم براي انجام اين كار در حدود 2 ماه بوده و اولين برداشت پس از يك ماه بدست مي آيد . اين جزوه براي توليد قارچ صدفي در سطح محدود ( زير 80 متر مربع ) نوشته شده بديهي است جهت توليد در سطح وسيعتر دانش فني بيشتري مورد نياز مي باشد كه در كلاسهاي تخصصي اين آموزشگاه بصورت تئوري و عملي ارائه خواهد شد .فضاي مورد نياز

براي كشت قارچ صدفي ميتوان از يك اتاق ، زير زمين ، انباري و يا هر مكان خالي ديگر كه داراي سقف باشد استفاده نمود . اين مكان بايد توانائي نگهداري هواي معتدل را داشته باشد بطوريكه تا حد امكان از اختلاف شديد درجه حرارت محيط جلوگيري شود .محيط كشت قارچ صدفي

محيط كشت قارچ صدفي از كاه گندم ، كاه جو ، كاه برنج ، تراشه چوب صنوبر و غيره تهيه ميشود . در اين كشت از خاك و كود( حيواني يا شيميايي) استفاده نميشود بنابراين هيچگونه آلودگي زيست محيطي ندارد .

نحوه كشت قارچ صدفي

كاه خرد شده يك شب در آب قرار داده شده تا مرطوب شود سپس مدت 2 تا 3 ساعت در آب جوش پاستوريزه ميشود. براي اين كار ميتوان از يك بشكه خالي استفاده كرد . زمان پاستوريزه كردن از وقتي محاسبه مي شود كه آب به نقطه جوش رسيده باشد . جهت اطمينان از شروع دماي پاستوريزه (حداقل70 درجه سانتيگراد) بهتر است از دماسنج الكلي استفاده شود . سپس كاه را آبكش كرده آنرا به حال خود رها ميكنند تا پس از چند ساعت خنك شود بطوريكه با لمس كردن كاه با پشت دست هيچگونه گرمايي احساس نشود.

بذر زني

پس از اينكه كاه كاملاً خنك شد با 3 تا 5 درصد بذر قارچ (اسپان) بذر زني ميشود به اين منظور براي هر 10 كيلو گرم كاه پاستوريزه شده مقدار 400 تا 500 گرم بذر قارچ اضافه و مخلوط ميشود . مخلوط حاصل درون كيسه هاي به قطر 45 تا 50 سانتيمتر با ارتفاع 80 تا 150 سانتيمتر ريخته مي شود و سطح آن كمي فشرده شده تا رطوبت كاه حفظ گردد . پس از بستن سر كيسه آنرا به محيطي كه از قبل بعنوان سالن كشت در نظر گرفته انتقال داده و از سقف آويزان ميشود . ميتوان كيسه هاي كشت شده را روي زمين هم قرارداد .

كنترل دما و نور

از اولين روز كشت تا مدت 25 الي 30 روز دما روي 24 درجه سانتيگراد نگهداري شده و محيط را تاريك ميكنند زيرا تابش نور مستقيم خورشيد براي قارچ صدفي مناسب نيست.

پس از اينكه سطح كاه پوشيده از تارهاي سفيد رنگ و ظريف قارچ صدفي شد سوراخهايي به فاصله 20 تا 25 سانتيمتر و به قطر يك سانتيمتر در اطراف كيسه كشت شده ايجاد و با آب پاشي مداوم كف سالن رطوبت محيط را افزايش مي دهند در اين زمان دما به 20 درجه سانتيگراد كاهش داده ميشود .نور يك لامپ معمولي در اين زمان ضروري بوده و باعث افزايش محصول ميشود . قارچها پس از يك هفته ديگر قابل برداشت مي باشند .

آبياري

زماني كه كيسه كشت پاره ميشود چنانچه رطوبت محيط پائين باشد سطح كاه خشك شده و بايستي با مقادير خيلي كم بصورت اسپري آب پاشي شوند . آبياري ممكن است روزي 2يا 3 بار انجام شود بايد توجه داشت كه آبياري تا 48 ساعت قبل از برداشت قارچها متوقف شود پس از برداشت محصول ميتوان آبياري را ادامه داد .

ميزان توليد


ميزان توليد از هر كيسه طي 4 يا 5 چين يا بيشتر در حدود 2 تا 4 كيلوگرم قارچ تازه مي باشد .
سایت دانشگاه
 

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
قارچ صدفی 1سه عامل مهم در کشت قارچ: اسپان، بستر، محیط

در این lمبحث به شرایط محیطی و بستر مناسب خواهیم پرداخت و مختصری نیز در مورد اسپان و تهیه آن بحث خواهیم کرد و در مبحث بعد به طور کامل راجع به تهیه اسپان خواهیم پرداخت.

اسپان:


شکلهای مختلف اسپان: دانه ای، مایع، قرص، پودر، آگار
آگار، ماده ای ژلاتینی است که از گونه های مختلف Rodophyceae یا جلبکهای قرمز استخراج می شود. البته از دیگر گونه های جلبک قرمز نیز می توان بهترین آگار را تهیه کرد. برای تولید آگار از جلبکها (سخت و نرم) آنها را به آرامی برای حدود 12 ساعت (مرحله اول) می جوشانند و بعد محلول حاصل را با پارچه زبر و پارچه نرم فیلتر می کنند. جلبکها را دوباره برای مدت 10 ساعت می جوشانند و مایع فیلتر شده آن را پس از رنگبری در ظروف مستطیلی شکل تا بستن ژل نگه می دارند. مرحله بعد از تهیه ژل انجماد و خشک کردن آن است که حدود یک هفته وقت نیاز دارد....
اسپان را می توان در خانه تولید کرد. تولید اسپان یک فرایند تقسیم سلولی است. برای تولید اسپان به یک محیط کشت احتیاج داریم. محیط های کشت مختلفی وجود دارد که در اینجا به چند مورد اشاره می کنیم.

آگار ماده ای است که برای تولید محیط واسطه با مواد غذایی ترکیب می شود. خیلی ها خواهند گفت که من از آگار برای تولید اسپان قارچ استفاده می کنم که این جمله اشتباه است. برای مثال آگار مالت عصاره مالت است که با آگار مخلوط شده است و آگار سیب زمینی پودر سیب زمینی است که با آگار مخلوط شده است. فرمولهای زیادی برای درست کردن آگار وجود دارد که در اینجا ما در مورد اساس صحبت خواهیم کرد و به شما اجازه خواهیم داد تا با آزمایش دستورالعمل مطلوب خود را برای تولید قارچ پیدا کنید.

انواع محیط کشت:

آگار سیب زمینی(PDA)، مالت آگار(MDA) و ...
محیط کشت آگار سیب زمینی:(PDA)
مواد لازم: 250 گرم سیب زمینی، گلوکز 20 گرم، آگار 15 گرم، آب مقطر 1 لیتر

روش تهیه اسپان با آگار سیب زمینی:

مرحله اول: 250 گرم سیب زمینی را شسته، آنها را به صورت مکعب های 2/1 Cm ببرید. سپس آنها را در 1 لیتر آب مقطر به مدت 15 دقیقه بجوشانید. 15 گرم آگار ببه این عصاره اضافه کنید و به مدت 10 تا 15 دقیقه بجوشانید. 20 گرم گلوکز و 5 گرم عصاره مخمر به آم اضافه کرده، اجازه دهید که در آن حل شده و محلول سرد شود. سپس 50 تا 60 میلی لیتر از آن را در یک بطری مسطح ریخته و دهانه آن را با پنبه مسدود کنید و با پارچه یا نوار محکم ببندید. آنها را در یک زودپز در فشار 15 - 18 Kg/Cm2 به مدت 30 دقیقه استریل کنید. بطری ها را کج کرده تا آگار جامد شود.
مرحله دوم: یک قارچ تازه را به دو نیم تقسیم کرده، با استفاده از یک سوزن استریل قطعه ای کوچک از بافت قارچ را جدا کرده، بافت را وارد بطری نموده و در آن را با پنبه و پارچه می بندیم. لقاح در دمای 20-24 درجه سانتی گراد در نور کم به مدت 2 تا 3 هفته انجام می شود.
مرحله سوم: برای تولید بذر باید از یک نوع دانه استفاده کنید(سورگوم یا تخمه آفتابگردان و ...). برای این کار دانه ها را شسته سپس آنها را به مدت یک ساعت جوشانده و سپس سرد می کنیم. 1% دولومیت برای چسبیدن دانه ها به هم اضافه می کنیم. سپس بطری را به میزان 4/3 پر کرده و درب آن را با پنبه و پارچه می بندیم و به مدت 45 دقیقه استریل می کنیم. اکنون اسپان را اضافه کرده و شیشه را در یک جای مناسب در دمای 24 درجه سانتی گراد نگهداری می کنیم.
روشهای دیگری نیز وجود دارد که در درس بعدی به طور کامل به آن می پردازیم.

بستر کشت:

بستر کشت مانند خاک برای رشد گیاهان ضروری است. ترکیب مواد موجود در بستر می تواند شرایط رشد قارچ را فراهم کند.
مواد غذایی برای کشت قارچ صدفی
مواد غذایی ماده که این مواد را دارا می باشد
آلی منبع کربن سلولوز
همی سلولوز چوب، کاه، برگ و ...
منبع نیتروژن پروتئین
آمینو نیتروژن
مواد معدنی K, P ,Si, Fe, Mg و ...

انواع بستر کشت:

کاه غلات و چوب ذرت، خاک اره چوب کاکائو، پوست تخمه آفتابگردان، علف، پوست پنبه دانه، تفاله نیشکر ، خاک اره، پوست بادام زمینی
بستر کاه غلات و چوب ذرت: قارچ صدفی توانایی به کارگیری سلولز همی سلولز و مقادیر کم یا زیاد لیگنین را دارد. بستر قارچ صدفی به مقادیر بسیار پلی ساکارید (سلولز و همی سلولز) و لیگنین برای رشد احتیاج دارد.
مواد مغذی برای قارچ صدفی به دو دسته تقسیم می شوند: 1-مواد اصلی یا خام که پایه مواد غذایی هستند مانند کاه گندم یا جو، خاک اره، یا چوب ذرت 2- مواد افزودنی که منابع پروتئین و نیتروژن هستند.

مواد غذایی موجود در بسترهای مختلف:

مواد نیتروژن% همی سلولوز% سلولوز% لیگنین%
کل قابل جذب
کاه گندم 0.36 0.07 30.0 41.0 15.0
کاه جو 0.52 0.10 31.3 44.4 5.8
خاک اره 0.57 0.04 15.4 16.7 26.0
چوب ذرت 0.49 0.06 38.0 28.0 11.0

گرایش فیزیکی و شیمیایی بستر در هر مرحله:


مواد بعد از خیساندن با آب بعد از ضد عفونی کردن با گرما دوباره خیساندن
نیتروژن 0.80 0.72 0.79
همی سلولوز 24.3 20.1 14.6
سلولوز 33.1 33.5 22.8
لیگنین 5.8 7.0 6.5
فسفر 0.06 0.05 0.04
کلسیم 6.64 7.40 8.95
پتاسیم 0.46 0.49 0.27
PH 6.6 7.5 4.8
آب 73.8 72.4 71.3

PH بستر: (تنظیم با سنگ کچ)

PH مطلوب برای رشد میسلیوم 5/6 - 5 می باشد. اگر چه میسلیوم در PH بین 4 تا 5/7 می تواند زنده بماند اما رشد آن کمتر شده و در PH=4 رشد آن متوقف می شود و در PH بالاتر از میزان مناسب رشد میسلوم سریع شده اما ساختار آن غیر عادی رشد می کند.
PH مناسب برای مراحل اولیه و مرحله میوه دهی 5/5 - 5 می باشد اگر چه درPH 5/5 - 7/8 نیز ممکن است.PH بستر را می توانید با افزودن سنگ کچ یا لیموترش تعدیل نمایید.

محیط کشت:

عوامل محیطی شامل: دما، نسبت رطوبت، نور، دی اکسید کربن و اسیدیته بستر می باشد.
قارچ صدفی در هر مرحله از رشد به عوامل محیطی متفاوتی احتیاج دارد. در دوره نهفتگی باید میزان رطوبت را 65 تا 70 درصد، آب بستر 65 درصد و دما 20 تا 25 درجه باشد.
میزان دما فاکتور بسیار مهمی در متابولیسم محصول می باشد. در این مرحله میزان تنفس افزایش یافته و منجر به افزایش تولید دی اکسید کربن می گردد. غلظت دی اکسید کربن در حین رشد باید کمتر از 800 PPM باشد. با وجود این میزان آن به نسبت کشت متفاوت است.
شکل گیری میوه احتیاج به میزان رطوبت 80 تا 95 درصد همچنین نور مورد نیاز آن 50 تا 500 Lux می باشد.

شرایط محیطی مختلف برای انواع قارچ:

نوع قارچ دما رطوبت CO2 ppm نور
قارچ طلایی صدفی P. citrinopileatus 21-29 90-95 < 1,000 500-1,000
قارچ صدفی دریایی P. cystidiosus 21-27 85-90 < 2,000 500-1,000
قارچ صدفی صورتی P. djamor 20-30 85-90 500-1,500 750-1,500
شاه قارچ صدفی P. eryngii 15-21 85-90 < 2,000 500-1,000
قارچ صدفی ترخون P. euosmus 21-27 90-95 < 1,000 750-1,500
قارچ صدفی درختی P. ostreatus 10-21 85-90 < 1,000 1,000-1,500 (2,000)
قارچ صدفی پونیکس یا هندی P. pulmonarius 18-24 85-90 400-800 1,000-1,500 (2,000)
قارچ دکمه ای P. tuberregium 30-35 85-90 < 2,000

شرایط رشد مطلوب برای انواع قارچ:

مراحل مختلف P. ostreatus P. florida P. sajor-caju P. eryngii P. cornucopiae P. cystidiosus
رشد اسپان( ºC) 25 25 25 25 25-30 25-35
مرحله شکل گیری( ºC) 10-15 10-25 10-25 10-15 20-25 20-25
مرحله میوه دهی( ºC) 10-17 15-25 18-25 13-18 20-30 25-30
غلظت Co2 بر حسب (ppm) < 1,000 < 800 400-800 < 2,000 < 1,000 < 1,000
فصل کشت پاییز بهار، تابستان بهار پاییز تابستان تابستان
روش پرورش عملی کشت روی چوب، کیسه ای، قفسه ای، جعبه ای، کشت در بطری قفسه ای و جعبه ای قفسه ای و جعبه ای کیسه ای و کشت در بطری قفسه ای و جعبه ای کیسه ای و کشت در بطری
دما: دما در طی روییدن اسپان تاثیرات گوناگونی دارد. در این شکل از CO2
 

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
متاسفانه به علت عدم آشنايي برخي از فعالان بخش توليد قارچ صدفي به فنون بازاريابي صحيح و ارايه نامناسب قارچ، ويا ارايه قارچهايي با كيفيت پايين به بازار و همچنين وجود رقابت ناسالم در بين توليد كنندگان قارچ صدفي، درحال حاضرتوليد قارچ به صورت صنعتي عليرغم نياز بازار، سودآوري پاييني دارد. عدم اطلاع رساني صحيح وبعضا ارايه اطلاعات غلط و ناكافي و خودداري از تصوير وضعيت حال و آينده بازار قارچ صدفي در زمان ارايه مشاوره و ... از سوي برخي از واحدهاي ارايه خدمات مشاوره توليد قارچ نيز بر اين بازار آشفته ، دامن زده است .

لذا خواهشمند است قبل از اقدام به توليد قارچ صدفي اطلاعات كاملي از وضعيت بازار و فروش آن در منطقه مورد نظرتان به دست آوريد روش توليد قارچ صدفي ابتدا مواد سابستريت ( مانند كاه گندم ، برنج و...) را در آب مي جوشانيم تا كاملا استريل شوند . سپس با بذر قارچ صدفي تلقيح نموده ودر داخل كيسه هاي پلاستيكي كه از قبل آماده كرده ايم ميريزيم و به اتاق رشد منتقل ميكنيم. قارچ صدفي معمولا پس از سه هفته نمايان مي شود . در صورتيكه اتاق مورد نظر شرايط مناسبي از نظررطوبت ، دما ، نور و ... داشته باشد واز بذر مرغوب استفاده شود ، كيسه ها ( كمپوستها ) تا مدت سه ماه به طور اقتصادي قارچ توليد خواهند كرد.هر كيسه در طول دوره سه ماهه بين سه تا شش كيلو قارچ توليد خواهد كرد و ... جهت كسب اطلاعات بيشتر به بخش پرورش قارچ مراجعه نماييد مكانهاي مناسب براي توليد قارچ صدفي شما ميتوانيد قارچ صدفي رادر هر نقطه از ايران كشت كنيد .

براي اين منظور فقط نياز به يك فضاي مسقف داريد تا شرايط مورد نياز توليد را كنترل كنيد .كشت وپرورش قارچ صدفي بسيار ارزان وكم هزينه است وميتوان در گوشه ايي از پاركينگ ،انباري يا اتاقك بلا استفاده ايي آنرا توليدكرد . اصولا قارچ صدفي رطوبت بسيار بالايي براي رشد نياز دارند ودردماي معمولي( بين 20-30 درجه سانتي گراد) وكمي نور ، رشد قابل توجهي دارد . قارچ صدفي به راحتي ميتواند برروي كاه گندم وجو ، تفاله چاي ، ، پوست غوزه پنبه ، بقاياي زيتون ، بقاياي نيشكر ، درخت در حال پوسيدن و بسياري از مواد ليگنوسلولزدار رشد كند ولي كاه معمول ترين ، ارزانترين و دردسترس ترين ماده براي توليد قارچ صدفي است فيزيولوژي رشد قارچ صدفي قارچ صدفي بر روي بقاياي كشاورزي رشدكرده وآنها را كلونيزه كرده وبه بازيديو كارپ يا كلاهك تبديل ميكند. به گونه اي كه قادراست اين مواد راقبل از تخمير كاملا تجزيه نموده ومورد استفاده قرار دهد . آنچه در مورد قارچ صدفي مهم و قابل توجه است ، تبديل توده سابستريت بستر به اندامهاي باردهي قارچ وراندمان بيولوژيكي آن است كه اغلب در حدود 100 درصد عمل ميكند كه از نظر توليد قارچ در دنيا حداكثر ميزان توليد محسوب مي شود كيت قارچ چيست ؟ كيت قارچ به شما امكان پرورش قارچ خوراكي رادر منزلتان مي دهد شما مي توانيداز فضاهاي غيرقابل استفاده درمنزل مانند : پاسيو، گوشه اي از حمام ، بالاي كمدو كابينت ، پاركينگ انباري ، وهرمكان ديگري ( داراي كمي نور بوده وتهويه مناسبي هم داشته باشد) كه در همه منازل وجوددارند وتقريبا استفاده مفيدي ازآنها نمي توان كرد در جهت كمك به اقتصادوسلامت خانواده قارچ صدفي توليد نمائيد. شما مي توانيد به روشي ساده وآسان وباكمترين هزينه قارچ صدفي مورد نيازتان را در منزل پرورش دهيد.شما براي توليد كيت دقيقا مانند روش توليد قارچ صدفي كه در بالا ذكر شد عمل كنيد .
سپس يك كيسه زباله يا كاور لباس كاملا تميز كه چند سوراخ نيز برروي آن ايجاد كرده ايد روي كيت بكشيد وروزانه چندين بار آب اسپري نماييد روش نگه داري از قارچ صدفي ابتدا مواد سابستريت ( مانند كاه گندم ، برنج و ...) را در آب مي جوشانيم تا كاملا استريل شوند . سپس با بذر قارچ صدفي تلقيح نموده ودر داخل كيسه هاي پلاستيكي كه از قبل آماده كرده ايم ميريزيم و به اتاق رشد يا اتاق انكوباسيون منتقل ميكنيم. در صورتيكه محيط مناسبي فراهم كرده باشيد و تنش حرارتي و رطوبتي نداشته باشيد قارچ صدفي معمولا پس از سه هفته نمايان مي شود . در صورتيكه اتاق مورد نظر شرايط مناسبي از نظر رطوبت ، دما ، نور و ... داشته باشد واز بذر مرغوب استفاده شود ، كيسه ها ( كمپوستها ) تا مدت سه ماه به طور اقتصادي قارچ توليد خواهند كرد.هر كيسه در طول دوره سه ماهه بين سه تا شش كيلو قارچ توليد خواهد كرد

پرورش قارچ صدفي شامل دو مرحله است : 1- مراقبت تا ظهور كلاهكهاي قارچ 2- مراقبت از قارچها تا رشد كامل آنها در مرحله اول ، قارچ نياز به نور ندارد ومي بايد در محلي نسبتا تميز و در دماي معمولي(20-30درجه سانتي گراد) نگه داري شود. در اين مرحله درون كيسه ها دراثر رشد ميسليوم قارچ صدفي ، سفيد شده وتمام درون كيسه را پر مي كندواين پايان مرحله اول است پس از گدشت بيست الي بيست وپنج روز از تاريخ تلقيح ، قارچ صدفي شروع به رويش بيروني يا تشكيل كلاهك مي كند كه در واقع آغاز مرحله دوم مراقبت است .در اين مرحله قارچها نياز به نور،تهويه مناسب هوا و همچنين رطوبت دارند. دراين مرحله بر روي پلاستيك شيارهايي به صورت عمودي ايجاد نمائيد تا قارچها اندام زائي خارجي نموده و رشد نمايند. مشكلات احتمالي درپرورش ونگه داري قارچ صدفي: لازم به ذكر است قارچ صدفي بسيار مقاوم هستند وهيچ يك از موارد مذكور در زير نمي توانند اين قارچها را غير قابل مصرف كنند زيرا كليه مشكلات مذكور در زير واكنشهاي فيزيولوژيك قارچ صدفي در مقابل شرايط محيطي نا مناسب است كه به محض تامين شرايط مورد نياز مجددا قارچهاي سالمي توليد خواهد كرد 1 - قارچها به شكل توده مرجاني رشد مي كنند علت : تهويه نامناسب - كمبود نور رفع مشكل : كمپوستها رابه مكاني كه داراي نور كافي وغيرمستقيم باشدمنتقل نمائيد.قارچ صدفي نيازبه نور مستقيم وشديد ندارند نورفضاي داخلآپارتمان و اتاقها با نور يك لامپ معمولي (800تا 1000لوكس در 12 ساعت ) كاقي است ضمنا براي مشكل تهويه نيز مي توانيدهريك ساعت يكبار هواي سالن را تهويه كنيد . 2 - قارچها داراي ساقه بلند و كلاهك ريز و بعضا فاقد كلاهك علت : تهويه مناسب نيست و تجمع گاز كربنيك در محيط زياد است. رفع مشكل قارچ صدفي راي رشد نياز به اكسيژن دارد كه با تهويه مناسب ( هر يك تا دوساعت يكبار ) اين مشكل حل ميشود .

بلند شدن ساقه ها بعضا به علت كمبود نور نيز عارض ميشود 3 - قارچها چند سانتي متر بيشتر رشد نمي كنند علت : - كلاهكهاي قارچ در اثر كمبود رطوبت خشك شده اند - دركنار قارچهاي قوي تر رشد كرده اند - برخي از قارچها از ابتدا ضعيف هستندرفع مشكل : با افزايش كار رطوبت سازها ميتوانيد كمبود رطوبت راجبران نمائيد ( رطوبت مطلوب بين90% -80 % است ) ضمنا كاهش دما به 18 درجه ( شوك حرارتي ) در اين مرحله مفيد است قارچهايي هم كه در كنار قارچهاي قوي تر رشد مي كنند،قدرت رقابت با آنها را ندارند وطبيعي است كه كوچك باقي بمانند. ضمنا قرار نيست تمام قارچها بسيار قوي و بزرگ باشند 4 - روي كلاهكها تيره و سياه مي شود علت : نور موجود در فضاي نگهداري قارچ صدفي بيش از حد نياز قارچ است. رفع مشكل : اگركمپوستها را به مكاني با نور كمتر وغير مستقيم منتقل نمائيدمطمئنا بازهم قارچهاي سفيدرنگ و زيبايي توليد خواهيد كرد. 5 - ديگر قارچ توليد نمي كند علت : - توده داخلي كمپوستها خشك شده است . - قارچهاي آن تمام شده وقدرت رويش ندارد . رفع مشكل : قارچها نيز مانند تمام موجودات زنده براي ادامه حيات خود نياز به آب دارند . وقتي آب توده داخلي كمپوست كاهش مي يابد رشد نمي كنند.براي حل اين مشكل توده داخلي كمپوست را از پلا ستيك خارج نموده به مدت 10-12 ساعت در داخل آب تميز قراردهيد. در اين حالت يك جسم سنگين - و تميز ـ برروي توده قراردهيد تاكاملابه زيرآب فرورود .پس از آن از آب خارج كرده اجازه دهيد آب مازادآنها خارج شود. سپس مجددا در داخل كيسه (بهتراست از كيسه ديگري استفاده بفرمائيد ) قرار دهيد .اكنون كمپوست آماده است تا مجددا قارچ توليد نمايد.اگر مجددا اين كار را انجام داديد و ديگر قارچ توليد نشد ، متاسفانه ميسليومها قدرت توليد ندارندمعمولا مدت زمان اقتصادي هر كمپوست را سه ماه درنظر ميگيرند. ولي جاي نگراني نيست ،چون اكنون شما يك خوراك دام با ارزش پروتئيني بالا وخاك گلدان بسيار خوب براي گلدانها و باغچه تان در دست داريد . 6 - برروي توده داخلي كمپوستها ، توده هاي سبز آبي و يا سياه رنگي مشاهده ميشود علت: كمپوستها مورد حمله قارچ هاي پارازيت قرار گرفته است.رفع مشكل : قارچ صدفي قدرت ساپروفيتي بالايي دارند وبه راحتي مي توانند با پارازيتهاي مزاحم مقابله كنند ولي شما مي توانيد توده را از داخل پلاستيك خارج نموده قسمت آلوده را همراه با توده زير آن ( به عمق و شعاع 10 سانتي متري ) از توده جدا نمائيدوقسمت آلوده را معدوم نماييد اگر آلودگي كيسه زياد باشد كل كيسه را معدوم كنيد.سپس كمپوست رابا آب تميز اسپري نموده و حتما درون يك كيسه جديد قرار دهيد زيرا كيسه قبلي آلوده است. 7 - قارچها زرد و پلاسيده مي شوند
علت : بر روي كلاهكهاي قارچ آب ريخته وجذب بافت آن شده است رفع مشكل: قارچهاي صدفي براي رشد نياز به رطوبت بالاي 80 درصد دارند ولي اين به معناي اسپري نمودن آب بر روي كلاهكهاي قارچ به صورت مستقيم نيست

منبع سايت اطلاع رساني قارچ صدفي ايران
 

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
مروری بر روش های مختلف کشت قارچ صدفی

۱- روش كشت در كيسه پلا ستيكي
۲- روش كشت در جعبه چوبـــــي
۳- روش كشت در جعبه پلا ستيـكي
۴- روش كشـت در پشـــته
۵- روش كشت در قفسـه هـاي فلزي ويا چوبي
۶- روش كشت پـايـهاي ( ستوني )
۷- روش كشت بر روي كنده درختان
۸- روش کشت از طریق تزریق ریسه برکندههای درختان
۱- روش کشت قارچ صدفی در کیسه پلاستیکی
مايه قارچ مورد نیاز برای یک بسته کمپوست حدوداً ۲۵۰ گرم بذر قارچ صدفي جهت تلقيح در ۸الي ۱۰ كيلوگرم ازكاه وكلش گياهان تيره غلات در نظر گرفته شده است وتا لحظه‏اي كه كمپوست شما آماده نشده است به هيچ عنوان درب بسته را باز نكنيد چون احتمال آلودگي آن خواهد بود.
۱- يك كيسه پلاستيكي به قطرcm ۵۰ و به طول ۱۰۰cm انتخاب كنيد. ( كيسه‏هاي بسته بندي میوه جات مانند خيار و... )
۲- طبق شكل A تعداد سه عددسوراخ به قطر يك سكه ۵۰ ريالي در ته كيسه و چندين سوراخ در بدنه كيسه در نقاط مختلف جهت خروج آب اضافي وتهويه بستر ايجاد كنيد(جمعا حدود ۳۰ سوراخ می‏شود).
۳- مقدارحدوداً ۸ الي۱۰كيلوگرم گاه یاكلش يكي ازگياهان تيره غلات را تهيه نمائيد.(گندم ـ جو ـ چاودار ـ يولاف ـ برنج ـ ذرت ـ سورگوم و ... )
کلش = اگر محصول غلات را با دستگاه کمپاین برداشت نمایند( درو ) نتیجتا ساقه های غلات به طول ۸ الی ۱۴ سانتیمتر طول خواهند داشت که به آنها کلش کفته می‏شود . یعنی طول ساقه ها بزرگ خواهد بود
گاه = اگر محصول غلات را با دستگاه خرمن کوب خرمن نمایند ( جدا کردن دانه ها ار پوسته غلات ، کلوم وکلومل )ساقه های حاصل کوچک خواهد بود که به آنها گاه گفته می‏شود .
۴ - كلش‏هاي تهيه شده را در يك ظرف بزرگي ( قابلمه ـ ديك ) ريخته و روي آنها آب معمولی ( سرد ) ریخته بطوری که گاه وگلشها در آب غرق آب شوندوبعدروی شعله گاز(یا هر نوع منبع حرارتي) قرار دهيد واز لحظه به جوش آمدن كامل آب حداقل به مدت ۳۰ دقيقه به كلش‏ها حرارت داده وكلش‏هاي در حال حرارت را گاهي زير و رو نمائيد.
( جوشانیدن کاه ویا کلش‏ها به سه علت انجام می‏گیرد A . اگر در داخل گاه ویا گلشها بذر غلات ویا هر بذر دیگری قرار گیرد در اثر حرارت که موقع جوشانیدن به آن داده می‏شود جنین آن از بین رفته و دیگر به هیچ عنوان اگر در محیط مرطوب قرار گیرد جوانه نخواهد زد B . در اثر حرارتی که به آنها داده می‏شودهر گونه آلودگی داشته باشد از بین خواهد رفت .Cبا توجه به اینکه دیواره گاه وکلشها در حالت خشک سفت وخشبی هستند لذا نفوذ ریسه های قارچ به دیواره آنها مشکل خواهد بود وبه خاطر اون اگر گاه وگلشها در آب جوشانیده شوند بهتر است . )
۵- بعد از پايان زمان قيد شده كلش‏ها را از يك آبكش ، آبكش نموده و آب اضافي آن را بگيريد.
۶ - بعد از آبكش نمودن چند دقيقه‏ائي اجازه دهيد تا كلش‏ها خنك شوند.
۷- كلش‏هاي خنك شده را به كيسه پلاستيكي تهيه شده به ارتفاع حدوداً ۱۰-۱۵ سانتيمتر پر نموده وبا كف دست به آنهاکمی فشار داده تا كيسه حالت استوانه بدهيد.
۸ - دهانه بطري یا بسته حاوي مايه قارچ ( بذر قارچ ، اسپان قارچ ) را باز كرده وتوسط يك ميله‏اي تميز و آغشته به الكل،محتويات دروني را كه به حالت فشرده و چسبيده به هم هستند، را به هم زده، و از هم جدا نمائيد.
۹-مقدار ۲۰ الي ۲۵ گرم از مايه قارچ(بذر درون‏ بسته) را به كف دستتان(که قبلا حتما با آب وصابون شسته اید) ريخته وخوب از هم جدا نموده و بطور تصادفي بر روي كلش‏هاي پهن شده در ته كيسه پلاستيكي بپاشيد.
۱۰- مجدداً از كلش‏هاي سرد شده را به همان ارتفاعواندازه برداشته وبه درون كيسه پر نمائيد تا روي بذور پوشيده شود وبا دست روي آنها کمی فشار دهيد تا تماس كامل حاصل گردد.
۱۱- دوباره بذر پاشيده وروي آنها كلش اضافه نمائيد واين كار را آنقدر ادامه دهيد تا اينكه هم كيسه پر شود وهم بذر و كلش‏تان تمام گردد.
۱۲- درب كيسه پلاستيكي را محكم بسته و زير آن يك ظرفي (بهتر است پلاستيكي باشد) قرار دهيد تا آب اضافي درون كيسه كه به مرور زمان خارج خواهد شد اطراف را خيس وكثيف نكندالبته اگر فقط ، یک بسته کشت داده ودر آشپزخانه یا راه پله قرار داده اید.
۱۳- كيسه را در يك محيطي با دماي بين ۱۸ الي ۲۴ درجه سانتيگراد تا زماني‏كه كيسه را ريسه‏هاي قارچ پرنمايد كه معمولاً بين ۱۴ -۱۶ روز طول مي‏كشد قرار دهيدبطوري كه در معرض تابش نور مستقيم آفتاب نباشد.
۱۴- بذر قارچ كاشت داده شده تا مرحله ظاهر شدن اولين ته سنجاقي ها ( قارچ هاي اوليه ) نيازي به نور – رطوبت –آبياري ندارد و همان مقدار رطوبتي كه موقع جوشانيدن گاه ها در آب به خود جذب كرده اند كافي است ولي بعد از طي مراحل و زمان قيد شده (۱۴– ۱۶ روز) كيسه سفيدي در اختيار داريد كه حاوي ميسيليومهاي قارچ است ، از اين لحظه به بعدكه اولين قارچها ظاهر مي‏شوند حتما بايد به محيط رطوبت ، نور و كمپوست را آبياري نمود.
ظاهر شدن ته سنجاقیها
۱۵- بعد ازظاهر شدن اندامهاي بارده قارچ ، روزي در دو نوبت وبسته به ميزان درجه حرارت منطقه پرورش و رطوبت محيط مقدار۴ - ۵ ليتر آب بر روي بستر ريخته تا ضمن آبياري ، رطوبت زير پلاستيك نيز تامين گردد.
۱۶- جهت تامين رطوبت محيط وبستر در منزل كه بايد بين ۸۵ الي ۹۰باشد ميتوان طبق شكل B يك چهار چوب تهيه نموده وبر روي آن پلاستيك كشيده وبسترتان را زير آن قرار دهيد، و بعد از هر بار محصول دهي و برداشت محصول براي اينكه ته بستر در طي دوره خشك نشود بهتر است بستر را به صورت سروته ( وارونه ) قرار داده و آبياري نمائيد و تا برداشت محصول سري بعد به همان شكل باقي بماند وتا مدت حدود۴ ماه براي شما هر ۱۰ الي ۱۲ روز يك بار قارچ خواهد داد بطوري كه به ازاي هر كيلو گاه خشك كمپوست اگر خوب مراقبت گردد ۸۰۰ الي ۸۵۰گرم در طي دوره محصول قارچ خواهد داد.
۱۷- نظر هموطنان عزيز را به اين نكته معطوف مي‏داريم كه تا زماني كه قارچ بر روي بستر مشاهده نكرده‏اند به هيچ عنوان به كمپوست آب ندهيد.مگر اينكه ، كمپوست در حال خشك شدن باشد.
۱۸- در صورت مواجه شدن با هرگونه مشكلي در مراحل پرورش قارچ با ما تماس حاصل نموده و رفع اشكال نمائيد.
توجه :
از همان لحظه اول كار در ته كيسه پلاستيكي،حدوداً سه عدد سوراخ به انداز يك سكه 50 ريالي ایجاد نموده تا آب جمع شده در ته بستر از آنجا خارج شده و باعث گنديدگي آن نشود.
۲- روش كشت در جعبه هاي چوبي: اينروش پرورشقارچ براي اولين بار در سال ۱۹۳۴ در آمريكا آغاز شد و روش كار بدين صورت بود كه ابتدا يك جعبه چوبي تميز را انتخاب كرده و به قسمت دروني آن يك لايه نايلون پــهن مي‏كنند و بعد مواد اوليه تهيه شده را به داخل جعبه بصورت لايه به لايه كه بين دو لايه مقدار كمي مايه قارچ ريخته و مجدداً كمپوست را روي آنها اضافه مي‏كنند تا اينكه جعبه پر شود وپس از پر كردن جعبه درب آن را نيز بسته و به يك گوشه ازاطاق پرورش بصورت مايل قرار داده تا آب اضافي آن خارج شود و روی همه جعبهها یک ورق نایلونی کشیده تا از تبخیر آب ازسطحکمپوست جلوگیری شودوحتی گاهی‏نیزهرسهاليچهار روز يكبار مقداركميآب بر روي آن اسپري ميكنند تا ميسيليومها تمام قسمتهاي دروني جعبه را پرنمايد پس از تكميل شدن رشد ميسيليومها در داخل جعبه كهمعمولاً حدود۱۴ الی ۱۸روز طول مي‏كشدورقه نایلونی را برداشته‏وآنها را ازجعبه خارج كرده وبه صورت ردیفی چیده و يا از سقف آويزان مي‏كنند تا شروع به محصـول‏ دهـي كند. مشكلي كه در اين روش كشت وجود دارد رشد انواع كپك‏هاي آلوده كننده و قارچهاي مضرمي‏باشدروی کمپوست است .
۳- روش كشت در سبدهای پلاستيكي: جعبه‏هاي پلاستيكي رايج در بازار كه براي حمل ميوه وسبزيجات بكار مي‏روند براي اين كار مناسب بوده و اين روش كشت نيز عيناً همانند پرورش قارچ درجعبه هاي چوبي بوده وبا اين تفاوت كه اولاً ميزان آلودگي جعبه هاي پلاستيكي نسبت به چوبي كمتر بوده و ثانياً دوره استفاده يا عمر آنها از جعبه‏هاي چوبي بيشتر است ولي به هر حال روش كار عين روش قبلي است.
۴_ روش كشت پـايه‏اي يا(ستوني):به منظور افزايش در ميزان توليد و بهره‏گيري هر چه بيشتر و بهتر از جريان هوا در مرکز ( وسط) کیسه پلاستیکیيك لوله فلزي و يا پلاستيكي P.V.C كه بدنه آن سوراخدار است قرار داده واز قسمت پایین شروع به پر کرده کیسه با کمپوست وتلقیح آن با اسپان ( بذر قارچ ، مایه قارچ ) نموده‏واز كف كيسه وستون،كشت به صورت لايه به لايه انجام مي‏گيرد ودر لايه آخر بعد از پر نموده كمپوست درب كيسه را بسته و تا زمان سفيد شدن كمپوست كيسه را در نمي‏آورند.
۵- روش كشت بـرروي قفسه‏هاي فلزي ياتورهاي فلزي: براي ساخت قفسه‏هاي فلزي ابتدا توسط لوله‏هاي فلزي چهار پايه‏هاي فلزي (چهارچوب فلزي) را برپاكرده وبعداً روي آن توري مشبك يا همان توري مرغـي نصب مي‏كنندو نهايتاً بر روي آن توري كمپوست به اندازه مورد نظر پهن كرده ومايه قارچ روي كمپوست اضافه كرده و درپايان روي بستريكلايه پلاستيكپهـن مي‏كنندتاجلوتبخيرآب بسترگرفته شودومعمولاً هردو روز در ميان يك بار آبياري مي‏كنند
۶- روش كشت‏ بر روي زمين يا سكو بصورت پشته‏اي : يكي از روشهاي قديمي بوده و مواد بستري(کمپوست ) را در روي زمين به شكل پشته در آورده و به صورت لايه به لايه مايه قارچ را به كمپوست تلقيح مي‏نمايند ودر نهايت بستر به صورت پشته در آمده و روي آن را با پلاستيك جهت جلوگيري از تبخير آب مي‏پوشانند تا زماني كه اندامهاي قارچ ظاهر شود و آن موقع اقدام به برداشت روكش پلاستيكي مي‏نمايند، البته در صد آلودگي در اين روش بالاست.
۷- روش كشت بر روي كنده درختان:
پرورش قارچ بر روي كنده درختان يكي از قديمي‏ترين روشهاي پرورش قارچ به شمار مي‏رود و در كشور مجارستان ابداع شده وبه ساير كشورها كسترش يافته ونحوه عمل بدين شكل است كه ابتدا چوبهايي به قطر ۲۵ الي۳۰ سانتيمتر از نوع تبريزي ، بيد ، آلش ، ممرز ، بلوط وغيره را به ارتفاع ۳۰ الي ۴۰ سانتيمتـر در اوايل فصل بهار تهيه مي‏كنند بطوري كه كنده‏ها بايد به حد كافي رطوبت داشته باشند ويا اينكه بطور مصنوعي مرطوب گردند بعداً يك گودالي كه عمق آن حدوداً ۱۰ الي ۱۵ سانتيمتر بيشتر از ارتفاع كنده‏هاست در سطح زمين حفر مينمايند البته طول وعرض گودال بستكي به تعداد كنده و عرض آنها دارد سپس به كف گودال مايه قارچ را پخش كرده و بعداً كنده‏هاي تهيه شده را به صورت ايستاده در گودال بر روي مايه قارچ قرار داده و طبق شكل ذيل روي قسمت بالاي كنده ها نيز مقداري مايه قرار مي‏دهند سپس روي كنده‏ها و گودال را به وسيله شاخه و برگ وساقه‏هاي خشك گياهاني مانند ذرت وغيره بطور كاملا" فشرده پوشانيده ودر نهايت از روي آنها نيز يك لايه خاك به ضخامت ۱۰ الي ۲۰ سانتيمتر مي‏ريزند، و همانطوري كه متذكر شديم همه اين عمليات در فصل بهار انجام ميگيرد وتا فصل پائيز با توجه به دماي محيط ۳ الي ۴ بار بايد اقدام به آبياري خاك اطراف گودال نمود كه رطوبت داخل گودال تامين شود وطي ۴ الي ۵ ماه تا فصل پاييز ريسه‏ها شروع به گسترش در روي كنده‏هـا نموده و در فصل پاييز حدوداً اواسط مهر ماه كنده‏ها را از داخل گودال خارج كرده و در محلي تقريباً روشن و دور از تابش مستقيم آفتاب و وزش باد، در زمين جوبي به عمق ۱۰ الي ۱۵ سانتيمتر ايجاد كرده و كنده‏ها را بطور ايستاده در داخل آن جوب خاك ميكنند كه در آينده كنده‏ها از طريق همين جوي آبياري شده و رطوبت لازم براي ريسه‏ها را تامين نمايند و معمولاً يكي دو بار آبياري در هفته كافي خواهد بود .با فرا رسيدن سرما وفصل پاييز ظهور اولين قارچها آغاز مي‏شود ومعمولاً ۳ الي۵ سال متوالي مي‏توان از آنها قارچ برداشت نمود واين روش اكثراً در مورد پرورش قارچهاي مانند پلوروت و شي‏تاكه مورد استفاده قرار مي‏گيرد كه قارچهاي چوبخوارند .
۸- روش کشت از طریق تزریق ریسه های قارچ برکنده های درختان
يكي ديگر از روشهاي كشت وپرورش گونه هايي از قارچ صدفي همانندروش قبلي (7 ) پرورش قارچ بر روي تنه و كنده درختان مي‏باشد منتهي با اين تفاوت كه در روش قبلي كنده ها را در داخل گودالي دفن مي‏كردند و اسپان قارچ را در زير وروي كنده ها مي‏پاشيدند ولي در اين روش ابتدا در محيط آزمايشگاهي اقدام به رشددادن ميسليومهاي قارچ بر روي قطعات چوبي به طول حدود 3 سانتيمتر و قطر يك سانتيمتر بجاي تكثير بر روي بذور غلات نموده واين قطعات حاوي ميسليومها را در بسته بندي هاي پلاستيكي به بازار عرضه مي‏گردد.
سپس افراد علاقمنداقدام به خريد اين بسته ها نموده وكندههاي درختاني مانندبيد ،تبريزي ، افرا ، توسكا ، سپيداروبلوط به قطر حدود 3۰ سانتيمتروبه طول دلخواه مثلا از5۰ سانتيمتر الي 2 متر را تهيه كرده و توسط يك دستگاه دريل اقدام به سوراخكاري در تنه اين درختان به فاصله حدود ۱۲ سانتیمتر و به عمق ۴ الی ۵ سانتیمتر نموده بطوري كه قطعات حامل ميسليوم بتواند در اين سوراخها جاگيرند
بعد از ايجاد سوراخ در تنه كنده ها اقدام به قرار دادن قطعات چوبی( میخ های چوبی ) حامل ميسليوم در تنه و سورخهاي ايجاد شده در كنده ها انتخاب شده كرده و توسط چکش یک ضربه آرامی میخهای چوبی را در جایشان محکم میکنیم.
كنده ها را در يك محيط مساعد از نظر درجه حرارت ورطوبت مرتب در كنار يكديگر قرار داده و مراقبتهاي لازم از نظر رطوبت ، درجه حرارت ، تهويه ، نور را انجام مي‏دهند تا ريسه ها ي قارچ در تنه اين كنده ها نيز شروع به فعاليت نمايند وتوليد قارچ نمايند و لازم به ذكر است كه طول دوره باردهي اين روش با توجه به اينكه از كندها تغذيه ميكنند طولاني است .
 

omidi30

عضو جدید
آموزش کشت و پرورش قارچ در خانه (قسمت اول)

آموزش کشت و پرورش قارچ در خانه (قسمت اول)

برای پرورش قارچ در منزل و قارچ خانگی یک انباری یا یکی از اتاقهای بدون استفاده منزل را در نظر میگیریم .

حال اولین قدم برای آغاز کار پرورش قارچ در منزل اندازه گیری محل تولید قارچ در منزل و تهیه نقشه ای برای احداث قفسه هاست . اهمیت این مرحله در منزل کمتر از سالن نیست .

حداقل فاصله بین ٢ قفسه باید ۶۵ سانتی متر باشد . بهتر است در این بخش کوتاهی نکنیم . صرفه جویی در راهرو و افزودن به قفسه ها شاید در ظاهر ما را گمراه کند و بخواهیم از فضا بیشترین استفاده را کنیم ولی این استفاده در آینده ما را پشیمان خواهد کرد

بنابراین تا حد امکان راهرو را عریض در نظر میگیریم . در جلسات بعد کاملن در این مورد توضیح خواهم داد که چرا ما به راهرویی با این اندازه نیازمندیم ولی فعلا مهمترین کار اندازه گیری محیط است و تعیین نقشه ای برای قفسه ها .

بهترین نوع چیدمان قفسه ها برای تولید قارچ در منزل با عرض ٨٠ سانتی متر هستند . البته محدودیتی وجود ندارد ولی به این دلیل که در منازل یک راهرو در نظر گرفته میشود باید عرض قفسه ها به حدی باشد که وقتی قفسه ها به دیوار چسبیده میشوند بتوان از راهروی وسط امور مربوط را انجام دهیم که در صورت استفاده از قفسه با عرض بیشتر با مشکل ذکر شده روبرو میشویم


پس از اینکه نقشه را تهیه کردیم اکنون نوبت به تقسیم بندی سالن میرسد . توجه کنید پس از تهیه نقشه به هیج عنوان نسبت به نصب قفسه ها اقدام نکنید . قفسه ها دست و پا گیر میشوند

پیش از نصب قفسه راه اندازی کولر عایق بندی نصب رطوبت ساز مهمتر اند .

اگر برای تنها یک دوره اقدام به کاشت قارچ در منزل میکنید بهتر است تا میتوانید به فصل سرد نزدیکتر باشید تا از کولر و وسایل خنک کننده بی نیاز شوید در غیر اینصورت از کولر دستی استفاده کنید .

دستگاه رطوبت ساز یا مه پاش را در هر قسمتی از اتاق میتوانید استفاده کنید

حالا نوبت به عایقکاری های مورد نیاز میرسد که باید هیچگونه درزی در اتاق وجود نداشته باشد . اگر در داخل اتاق کمد یا دریچه هایی وجود دارند آنها را درزگیری کنید تا رطوبت به آنها نفوذ نکند

برای پرورش قارچ در منزل و قارچ خانگی یک انباری یا یکی از اتاقهای بدون استفاده منزل را در نظر میگیریم .

حال اولین قدم برای آغاز کار پرورش قارچ در منزل اندازه گیری محل تولید قارچ در منزل و تهیه نقشه ای برای احداث قفسه هاست . اهمیت این مرحله در منزل کمتر از سالن نیست .

حداقل فاصله بین ٢ قفسه باید ۶۵ سانتی متر باشد . بهتر است در این بخش کوتاهی نکنیم . صرفه جویی در راهرو و افزودن به قفسه ها شاید در ظاهر ما را گمراه کند و بخواهیم از فضا بیشترین استفاده را کنیم ولی این استفاده در آینده ما را پشیمان خواهد کرد

بنابراین تا حد امکان راهرو را عریض در نظر میگیریم . در جلسات بعد کاملن در این مورد توضیح خواهم داد که چرا ما به راهرویی با این اندازه نیازمندیم ولی فعلا مهمترین کار اندازه گیری محیط است و تعیین نقشه ای برای قفسه ها .

بهترین نوع چیدمان قفسه ها برای تولید قارچ در منزل با عرض ٨٠ سانتی متر هستند . البته محدودیتی وجود ندارد ولی به این دلیل که در منازل یک راهرو در نظر گرفته میشود باید عرض قفسه ها به حدی باشد که وقتی قفسه ها به دیوار چسبیده میشوند بتوان از راهروی وسط امور مربوط را انجام دهیم که در صورت استفاده از قفسه با عرض بیشتر با مشکل ذکر شده روبرو میشویم

پس از اینکه نقشه را تهیه کردیم اکنون نوبت به تقسیم بندی سالن میرسد . توجه کنید پس از تهیه نقشه به هیج عنوان نسبت به نصب قفسه ها اقدام نکنید . قفسه ها دست و پا گیر میشوند

پیش از نصب قفسه راه اندازی کولر عایق بندی نصب رطوبت ساز مهمتر اند .

اگر برای تنها یک دوره اقدام به کاشت قارچ در منزل میکنید بهتر است تا میتوانید به فصل سرد نزدیکتر باشید تا از کولر و وسایل خنک کننده بی نیاز شوید در غیر اینصورت از کولر دستی استفاده کنید .

دستگاه رطوبت ساز یا مه پاش را در هر قسمتی از اتاق میتوانید استفاده کنید

حالا نوبت به عایقکاری های مورد نیاز میرسد که باید هیچگونه درزی در اتاق وجود نداشته باشد . اگر در داخل اتاق کمد یا دریچه هایی وجود دارند آنها را درزگیری کنید تا رطوبت به آنها نفوذ نکند
قارچ در منزل

تولید قارچ در منزل نیز امکان پذیر است .

برای پرورش قارچ در منزل نخست محلی از خانه که میتواند حمام یا اتاق بدون استفاده و یا انباریباشد را انتخاب و به این شرط که دارای امکان تخلیه هوا باشد اقدام به آماده سازی آن می نماییم

پرورش قارچ در خانه معمولا به این دلیل که در محیط کوچک صورت میگیرد برای مصرف خانگی قارچ انجام میشود و چون باردهی قارچ به صورت روزانه انجام میشود بنابراین میزان تولید به تعداد روزهای باردهی تقسیم شده و شاید روزانه چند کیلو بار داشته باشیم .

بهترین خریدار این گونه تولید در خانه معمولا همسایه ها و یا آشنایان است و پرورش قارچ به این دلیل که معمولا به دلیل کوچک بودن محیط تولید قارچ های بدست آمده از کیفیت بهتری برخوردار هستند میتوان به قیمتی بالاتر از سوپر مارکت ها قارچ را به فروش رساند

بعد از انتخاب محل اولین قدم انتخاب بهترین قفسه بندی برای چیدن کمپوست ها میرسد . این نوع قفسه برای تولید در خانه با قفسه بندی قارچ دکمه ای در سالن های بزرگ تولید تفاوتهایی دارد .

این تفاوتها به دلیل ارتفاع کم حمام یا اتاقهاست چراکه امکان مرتفع ساختن قفسه ها وجود ندارد و بنابراین مجبور خواهیم بود تا قفسه بندی را در حداکثر ٣ طبقه بسازیم .

برای ساخت قفسه ها میتوان از لوله های آب کهنه نیز استفاده کرد و در کل این بخش ارتباط مستقیم با میزان هزینه اولیه شما خواهد داشت ولی طبق تجربه شخصی برای تولید قارچ در خانه هر قدر کمتر هزینه کنید به نفع شماست و خیلی کیفیت قفسه بندی در کار ما تاثیر گذار نیست

برای کف قفسه ها میتوانید از تسمه های پلاستیکی استفاده کنید و یا حتی طناب کشی کنید .

لوازمی که برای شروع به کار نیاز داریم :

بخور آب سرد یا مه پاش خانگی
فن برای تهویه و سیرکوله هوای سالن
لوله تخلیه هوای هود برای انجام عمل سیرکوله -- البته این مورد برای سالن های کوچک کاربرد دارد و در سالن های بزرگتر از نایلون استفاده میشود
آب پاش برای آب دهی کمپوست ها
چهار پایه یا پله برای دسترسی به کمپوستهای طبقات بالا
کولر آبی جهت خنک کردن محیط تولید
نایلون با عرض زیاد -- در صورتی که از کل محیط استفاده میکنید و امکان بستن درب محیط وجود دارد نیازی به استفاده از نایلون نیست
 
 • Like
واکنش ها: sey

omidi30

عضو جدید
همه چیز در مورد اتاق پرورش قارچ

همه چیز در مورد اتاق پرورش قارچ

طرز كاشت قارچ در اتاق پرورش:
برای پرورش قارچ پس از آماده شدن كود آنرا به داخل سالن انتقال داده و روی سطح هر ردیف به ضخامت 15 سانتی متر كود را گسترده و سطح آنرا كاملا مسطح می نمایند و این عمل را بایستی خیلی به سرعت و بدون آنكه كود حرارت خود را از دست بدهد انجام داد. پس از تكمیل و انجام كار كلیه درها و منافذ را بسته و مدت چهار روز كود را بحالت خود واگذار كنید تا درجه حرارت كود و محیط اطاق بالا برود و حدود 54 تا 60 درجه برسد و این حرارت به مدت 30 -48 ساعت ثابت باقی بماند، بعد از آن درجه حرارت كود پائین آمده و به 54 درجه می رسد. این عمل را عرق كردن محیط كشت می نامند در حقیقت در این حرارت قسمت اعظم از محیط در اثر حرارت زیاد ضد عفونی شده و لارو حشرات و غیره از بین می روند.
از این تاریخ به بعد تا مدت 5 روز درجه حرارت محیط بستر 10 - 12 درجه پائین می آید تا آنكه درجه حرارت به 23 الی 24 درجه می رسد. این درجه حرارت برای كاشت قارچ مناسب خواهد بود.


نحوه اسکلت بندی اتاق پرورش قارچ

اسکلت بندی طبقات از نبشی 10 -12 که با ضد زنگ رنگ شده باشد و یا از الوار چهار چوب 10 سانتی متری ساخته می شود و بین ستونها چهار چوبی 5 سانتی متری پیش بینی می گردد. فاصله ستونهای عمودی از یکدیگر 5/1 متر و این فاصله در دو طرف بستر، بایستی حفظ گردد.
اتاق پرورش قارچ
تهیه بستر برای پرورش قارچ:
بهترین ماده برای پرورش قارچ، پهن اسبی و کاه می باشد. برای تهیه کود جهت پرورش قارچ مقداری پهن اسبی و کاه را مخلوط نموده و در ابعاد مناسبی در حدود 3 متری آنرا انبار نموده و آنها را روی هم بخوبی بکوبید.(لگد کنید) تا متراکم شود بطوریکه از نفوذ باران به داخل آن جلوگیری گردد. پس از مدتی کوتاه عملیات تخمیر داخل توده کود شروع می شود و درجه حرارت محیط کود بالا می رود. همچنین می توان قبل از توده کردن کود مقداری آهک در حدود یک پنجم حجم پهن به آن اضافه و کاملا مخلوط کنید. سپس آنرا توده نمود این عمل باعث می گردد که عمل تخمیر به تعویق بیافتد و در عین حال آمونیاک تولید شده را جذب و علاوه بر آن مقداری از رطوبت اضافی کود را جذب نماید. بعد از سه روز مجددا این توده را برگ و هوا داده و آنرا مانند دفعه اول، انباشته و روی آنرا بکوبید. سطح آنرا شیب دهید تا آب باران به داخل آن نفوذ نکند و این عمل به فاصله 4 - 2 روز، چهار تا شش مرتبه باید تکرار گردد. لازم به یادآوریست که چنانچه در مرحله اول به کود، آهک داده شده فاصله برگردان کود چهار روزه و در صورتیکه آهک داده نشده باشد فاصله برگردان کود دو روز می باشد.
باید توجه داشت که بایستی دقت و مراقبت در نگهداری میزان رطوبت و حرارت داخل توده به عمل آید.
اتاق پرورش قارچ
زیرا هر اندازه مقدار رطوبت پهن زیاد باشد، محیط داخل کود، اسیدی شده و کود غیر قابل استفاده می گردد. بخصوص در موقع برگردان کردن کود، چنانچه مشاهده شود که کود بسیار خشک است، بایستی مقدار کمی غبار آب روی آن پاشید، از علائم مشخصه میزان رطوبت کود، آزمایش آنست، چنانچه مقداری کود را در دست بفشارید، نبایستی قطرات آب، از لای انگشتان(در هنگام فشار دادن) بچکد و فقط کافی است در اثر فشار به کود، کف دست، تر بشود. پس از آماده شدن بایستی اطاق پرورش را مجهز نمود.

اتاق پرورش قارچ:

عرض اتاق پرورش بایستی بحدی باشد که بتوان از راهروهایی که برای آن تعبیه می گردد، براحتی عبور نمود( حدود 70 سانتی متر) عرض طبقات پرورش قارچ را نیز حداکثر 180 سانتی متر در نظر می گیرند تا بتوان از دو طرف به وسط بستر قارچ دسترسی پیدا نمود و چنانچه طبقات پرورش قارچ در کنار دیوار باشد عرض آنرا حداکثر 90 سانتی متر قرار می دهند. همچنین می توان قارچ را در جعبه های چوبی در اندازه 60 در 90 سانتی متر و عمق 20 تا 25 سانتی متر پرورش داد. به منظور صرفه جویی در هزینه اولیه می توان، هر طبقه را با تخته های سه سانتی متری به عرض 90 تا 180 سانتی متر پوشانده و کود را مستقیما کف هر طبقه ریخته و قارچ را در آن کاشت و به این طرتیب احتیاجی به جعبه های چوبی نخواهد بود. طبقه بندی ها معمولا در طول اطاق پرورش انجام می گردد. روی سطح زمین نبایستی طبقه ای مستقر نمود، حداقل فاصله بین طبقه اول تا کف زمین 15 سانتی متر و فاصله هر طبقه از هم 60 سانتی متر می باشد.
بطور معمول برای پرورش قارچ در خانه فقط سه طبقه در نظر می گیرند و چنانچه اطاق به حد کافی وسیع باشد یک ردیف در طول اطاق در مجاور دیوار و یک طبقه (دو طرفه) در وسط و یک طبقه در طرف دیگر اطاق قرار می دهند بطوریکه دو راهرو به عرض 70 سانتی متر در دو طرف طبقه وسط، 180 سانتی متر باشد.
در یک اطاق بزرگ به طول 9 و عرض 5/6 متر می توان مساحتی در حدود یکصد متر مربع برای پرورش قارچ آماده نمود که از این سالن در هر فصل برداشت می توان استفاده نمود. و به 8 تا 850 کیلو قارچ دست یافت و چنانچه کاشت قارچ در جعبه های چوبی انجام گیرد تولید محصول از این میزان تا حدی بیشتر خواهد شد و در سالنی به ابعاد 5/9 و عرض 5/6 متر تعداد 180 جعبه جایگزین می گردد که محصول آن در یک فصل برداشت به حدود یک تن می رسد.
چنانچه محل پرورش قارچ محدود و کوچک باشد میزان احتیاج به کود و محلیکه باید آنرا تخمیر نمود، متناسب می باشد. لذا ترجیح داده می شود یک محوطه بتونی به ابعاد 5/1 متر ساخته و در مجاور آن محلی برای خروج آب مازاد کود در نظر بگیرند که فاضل آب را بتوان داخل سطل یا یک مخزن بتونی کوچک به ابعاد 40 سانتی متر وارد نمود. کف مخزن اصلی را به ضخامت 15 سانتی متر کاه ریخته و روی سطح کاه یک جعبه ای به ابعاد یک متر از جنس تور سیمی ضخیم که شبکه سوراخهای آن 5/0 سانتی متر باشد بطوری قرار می دهند که از هر طرف با دیواره مخزن بتونی 25 سانتی متر فاصله داشته باشد و اطراف این توری را از کاه پر نموده و داخل توری را از پهن اسبی مخلوط با کاه پر نموده و پهن را خوب متراکم نموده و سطح کود را نیز بطور کنبد مانند توده نموده تا آب باران به داخل توده کود نفوذ ننماید.
پس از 3 تا 4 روز به علت فعالیت باکتریهای تخمیر، درجه حرارت محیط توده به 70 درجه می رسد و مقداری از حجم توده کم می شود و در این موقع تمام توده کودی را که در مخزن قرار دارد برای هوادهی به محوطه مجاور توده برمی گردانند و در موقع برگرداندن کود بایستی سعی کرد حتی الامکان به تمام ذرات کود، هوا برسد تا اکسیژن مورد نیاز باکتریهای مخمر تامین گردد و پس از چند ساعت این توده را مجددا به داخل مخزن بذری ریخته و سطح آنرا با کاه بحد کافی انباشته تا سطح کود گنبدی شکل بشود. چنانچه در مخزن کوچک مجاور محل تخمیر فاضل آب جمع شده بوسیله سطل آنرا روی سطح کود می پاشند تا رطوبت توده تامین گردد مدت عملیات بین 15 - 10 روز به طول می انجامد و در این مدت 3 - 4 مرتبه بایستی کود برگردان بشود. و در خاتمه دوره سوم یا چهارم کود به رنگ قهوه ای تیره در آمده و ذرات آن ترد و شکننده شده و بوی مطبوعی از آن به مشام می رسد و چنانچه این شرایط در کود مشاهده نشود دلیل بر آن است که عملیات تخمیر به خوبی انجام نگرفته و در نحوه کار اشکالی وجود داشته است.

اتاق پرورش قارچ:

عرض اطاق پرورش بایستی بحدی باشد که بتوان از راهروهایی که برای آن تعبیه می گردد، براحتی عبور نمود( حدود 70 سانتی متر) عرض طبقات پرورش قارچ را نیز حداکثر 180 سانتی متر در نظر می گیرند تا بتوان از دو طرف به وسط بستر قارچ دسترسی پیدا نمود و چنانچه طبقات پرورش قارچ در کنار دیوار باشد عرض آنرا حداکثر 90 سانتی متر قرار می دهند. همچنین می توان قارچ را در جعبه های چوبی در اندازه 60 در 90 سانتی متر و عمق 20 تا 25 سانتی متر پرورش داد. به منظور صرفه جویی در هزینه اولیه می توان، هر طبقه را با تخته های سه سانتی متری به عرض 90 تا 180 سانتی متر پوشانده و کود را مستقیما کف هر طبقه ریخته و قارچ را در آن کاشت و به این طرتیب احتیاجی به جعبه های چوبی نخواهد بود. طبقه بندی ها معمولا در طول اطاق پرورش انجام می گردد. روی سطح زمین نبایستی طبقه ای مستقر نمود، حداقل فاصله بین طبقه اول تا کف زمین 15 سانتی متر و فاصله هر طبقه از هم 60 سانتی متر می باشد.
بطور معمول برای پرورش قارچ در خانه فقط سه طبقه در نظر می گیرند و چنانچه اطاق به حد کافی وسیع باشد یک ردیف در طول اطاق در مجاور دیوار و یک طبقه (دو طرفه) در وسط و یک طبقه در طرف دیگر اطاق قرار می دهند بطوریکه دو راهرو به عرض 70 سانتی متر در دو طرف طبقه وسط، 180 سانتی متر باشد.
در یک اطاق بزرگ به طول 9 و عرض 5/6 متر می توان مساحتی در حدود یکصد متر مربع برای پرورش قارچ آماده نمود که از این سالن در هر فصل برداشت می توان استفاده نمود. و به 8 تا 850 کیلو قارچ دست یافت و چنانچه کاشت قارچ در جعبه های چوبی انجام گیرد تولید محصول از این میزان تا حدی بیشتر خواهد شد و در سالنی به ابعاد 5/9 و عرض 5/6 متر تعداد 180 جعبه جایگزین می گردد که محصول آن در یک فصل برداشت به حدود یک تن می رسد.
چنانچه محل پرورش قارچ محدود و کوچک باشد میزان احتیاج به کود و محلیکه باید آنرا تخمیر نمود، متناسب می باشد. لذا ترجیح داده می شود یک محوطه بتونی به ابعاد 5/1 متر ساخته و در مجاور آن محلی برای خروج آب مازاد کود در نظر بگیرند که فاضل آب را بتوان داخل سطل یا یک مخزن بتونی کوچک به ابعاد 40 سانتی متر وارد نمود. کف مخزن اصلی را به ضخامت 15 سانتی متر کاه ریخته و روی سطح کاه یک جعبه ای به ابعاد یک متر از جنس تور سیمی ضخیم که شبکه سوراخهای آن 5/0 سانتی متر باشد بطوری قرار می دهند که از هر طرف با دیواره مخزن بتونی 25 سانتی متر فاصله داشته باشد و اطراف این توری را از کاه پر نموده و داخل توری را از پهن اسبی مخلوط با کاه پر نموده و پهن را خوب متراکم نموده و سطح کود را نیز بطور کنبد مانند توده نموده تا آب باران به داخل توده کود نفوذ ننماید.
پس از 3 تا 4 روز به علت فعالیت باکتریهای تخمیر، درجه حرارت محیط توده به 70 درجه می رسد و مقداری از حجم توده کم می شود و در این موقع تمام توده کودی را که در مخزن قرار دارد برای هوادهی به محوطه مجاور توده برمی گردانند و در موقع برگرداندن کود بایستی سعی کرد حتی الامکان به تمام ذرات کود، هوا برسد تا اکسیژن مورد نیاز باکتریهای مخمر تامین گردد و پس از چند ساعت این توده را مجددا به داخل مخزن بذری ریخته و سطح آنرا با کاه بحد کافی انباشته تا سطح کود گنبدی شکل بشود. پرورش قارچ چنانچه در مخزن کوچک مجاور محل تخمیر فاضل آب جمع شده بوسیله سطل آنرا روی سطح کود می پاشند تا رطوبت توده تامین گردد مدت عملیات بین 15 - 10 روز به طول می انجامد و در این مدت 3 - 4 مرتبه بایستی کود برگردان بشود. و در خاتمه دوره سوم یا چهارم کود به رنگ قهوه ای تیره در آمده و ذرات آن ترد و شکننده شده و بوی مطبوعی از آن به مشام می رسد و چنانچه این شرایط در کود مشاهده نشود دلیل بر آن است که عملیات تخمیر به خوبی انجام نگرفته و در نحوه کار اشکالی وجود داشته است.
 

amirahmadpoor

عضو جدید
یک درخواست

یک درخواست

با سلام و تبریک سال نو و تشکر از مطالب ارزشمند دوستان
من در طبقه بالای خونمون یک واحد 80 متری دارم که می خوام اگه امکانش باشه توش قارچ دکمه ای پرورش بدم. اگه ممکنه لوازم مورد نیاز و هزینه هر کدوم از اونها رو برام ارسال کنید. لطفا برآوردها و اندازه ها طوری باشه که به صرفه ترین حالت در نظر گرفته بشه، یعنی نسبت سود به هزینه بالاتر باشه و بهترین استفاده از امکانات بشه. با تشکر فراوان
 

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
آموزش پرورش قارچ خوراکی در خانه

آموزش پرورش قارچ خوراکی در خانهپرورش قارچ در منزل

فصل کاشت:

بهترین موقع برای پرورش قارچ در خانه بین ماههای مهر تا آذر است ولی چنانچه امکانات تهویه هوا و متعادل نمودن درجه حرارت محیط محل پرورش وجود داشته باشد می توان قارچ را در ماههای دیگر سال تعمیم داد.
بطور کلی طرز پرورش قارچ مخصوص به خود آنست و می توان آنرا در محیط تاریک پرورش داد و بجز نور مستقیم آفتاب، هر مقدار نور را تحمل می کند. در هر صورت در محل پرورش قارچ علاوه بر آنکه، بایستی تهویه هوا به خوبی انجام گیرد، درجه هوای محیط پرورش نیز باید بین ۱۵ – ۱۰ درجه نگهداری شود. علاوه بر این محل پرورش بایستی کاملا تمیز، قابل شستشو و فاقد درز یا محلی برای پرورش باکتریها، حشرات و قارچهای مضر باشد.

اطاق پرورش قارچ:

عرض اطاق پرورش بایستی بحدی باشد که بتوان از راهروهایی که برای آن تعبیه می گردد، براحتی عبور نمود( حدود ۷۰ سانتی متر) عرض طبقات پرورش قارچ را نیز حداکثر ۱۸۰ سانتی متر در نظر می گیرند تا بتوان از دو طرف به وسط بستر قارچ دسترسی پیدا نمود و چنانچه طبقات پرورش قارچ در کنار دیوار باشد عرض آنرا حداکثر ۹۰ سانتی متر قرار می دهند. همچنین می توان قارچ را در جعبه های چوبی در اندازه ۶۰ در ۹۰ سانتی متر و عمق ۲۰ تا ۲۵ سانتی متر پرورش داد. به منظور صرفه جویی در هزینه اولیه می توان، هر طبقه را با تخته های سه سانتی متری به عرض ۹۰ تا ۱۸۰ سانتی متر پوشانده و کود را مستقیما کف هر طبقه ریخته و قارچ را در آن کاشت و به این طرتیب احتیاجی به جعبه های چوبی نخواهد بود. طبقه بندی ها معمولا در طول اطاق پرورش انجام می گردد. روی سطح زمین نبایستی طبقه ای مستقر نمود، حداقل فاصله بین طبقه اول تا کف زمین ۱۵ سانتی متر و فاصله هر طبقه از هم ۶۰ سانتی متر می باشد.
بطور معمول برای پرورش قارچ در خانه فقط سه طبقه در نظر می گیرند و چنانچه اطاق به حد کافی وسیع باشد یک ردیف در طول اطاق در مجاور دیوار و یک طبقه (دو طرفه) در وسط و یک طبقه در طرف دیگر اطاق قرار می دهند بطوریکه دو راهرو به عرض ۷۰ سانتی متر در دو طرف طبقه وسط، ۱۸۰ سانتی متر باشد.
در یک اطاق بزرگ به طول ۹ و عرض ۵/۶ متر می توان مساحتی در حدود یکصد متر مربع برای پرورش قارچ آماده نمود که از این سالن در هر فصل برداشت می توان استفاده نمود. و به ۸ تا ۸۵۰ کیلو قارچ دست یافت و چنانچه کاشت قارچ در جعبه های چوبی انجام گیرد تولید محصول از این میزان تا حدی بیشتر خواهد شد و در سالنی به ابعاد ۵/۹ و عرض ۵/۶ متر تعداد ۱۸۰ جعبه جایگزین می گردد که محصول آن در یک فصل برداشت به حدود یک تن می رسد.
چنانچه محل پرورش قارچ محدود و کوچک باشد میزان احتیاج به کود و محلیکه باید آنرا تخمیر نمود، متناسب می باشد. لذا ترجیح داده می شود یک محوطه بتونی به ابعاد ۵/۱ متر ساخته و در مجاور آن محلی برای خروج آب مازاد کود در نظر بگیرند که فاضل آب را بتوان داخل سطل یا یک مخزن بتونی کوچک به ابعاد ۴۰ سانتی متر وارد نمود. کف مخزن اصلی را به ضخامت ۱۵ سانتی متر کاه ریخته و روی سطح کاه یک جعبه ای به ابعاد یک متر از جنس تور سیمی ضخیم که شبکه سوراخهای آن ۵/۰ سانتی متر باشد بطوری قرار می دهند که از هر طرف با دیواره مخزن بتونی ۲۵ سانتی متر فاصله داشته باشد و اطراف این توری را از کاه پر نموده و داخل توری را از پهن اسبی مخلوط با کاه پر نموده و پهن را خوب متراکم نموده و سطح کود را نیز بطور کنبد مانند توده نموده تا آب باران به داخل توده کود نفوذ ننماید.
پس از ۳ تا ۴ روز به علت فعالیت باکتریهای تخمیر، درجه حرارت محیط توده به ۷۰ درجه می رسد و مقداری از حجم توده کم می شود و در این موقع تمام توده کودی را که در مخزن قرار دارد برای هوادهی به محوطه مجاور توده برمی گردانند و در موقع برگرداندن کود بایستی سعی کرد حتی الامکان به تمام ذرات کود، هوا برسد تا اکسیژن مورد نیاز باکتریهای مخمر تامین گردد و پس از چند ساعت این توده را مجددا به داخل مخزن بذری ریخته و سطح آنرا با کاه بحد کافی انباشته تا سطح کود گنبدی شکل بشود. چنانچه در مخزن کوچک مجاور محل تخمیر فاضل آب جمع شده بوسیله سطل آنرا روی سطح کود می پاشند تا رطوبت توده تامین گردد مدت عملیات بین ۱۵ – ۱۰ روز به طول می انجامد و در این مدت ۳ – ۴ مرتبه بایستی کود برگردان بشود. و در خاتمه دوره سوم یا چهارم کود به رنگ قهوه ای تیره در آمده و ذرات آن ترد و شکننده شده و بوی مطبوعی از آن به مشام می رسد و چنانچه این شرایط در کود مشاهده نشود دلیل بر آن است که عملیات تخمیر به خوبی انجام نگرفته و در نحوه کار اشکالی وجود داشته است.

نحوه اسکلت بندی:

اسکلت بندی طبقات از نبشی ۱۰ -۱۲ که با ضد زنگ رنگ شده باشد و یا از الوار چهار چوب ۱۰ سانتی متری ساخته می شود و بین ستونها چهار چوبی ۵ سانتی متری پیش بینی می گردد. فاصله ستونهای عمودی از یکدیگر ۵/۱ متر و این فاصله در دو طرف بستر، بایستی حفظ گردد.

تهیه بستر برای پرورش قارچ:

بهترین ماده برای پرورش قارچ، پهن اسبی و کاه می باشد. برای تهیه کود جهت پرورش قارچ مقداری پهن اسبی و کاه را مخلوط نموده و در ابعاد مناسبی در حدود ۳ متری آنرا انبار نموده و آنها را روی هم بخوبی بکوبید.(لگد کنید) تا متراکم شود بطوریکه از نفوذ باران به داخل آن جلوگیری گردد. پس از مدتی کوتاه عملیات تخمیر داخل توده کود شروع می شود و درجه حرارت محیط کود بالا می رود. همچنین می توان قبل از توده کردن کود مقداری آهک در حدود یک پنجم حجم پهن به آن اضافه و کاملا مخلوط کنید. سپس آنرا توده نمود این عمل باعث می گردد که عمل تخمیر به تعویق بیافتد و در عین حال آمونیاک تولید شده را جذب و علاوه بر آن مقداری از رطوبت اضافی کود را جذب نماید. بعد از سه روز مجددا این توده را برگ و هوا داده و آنرا مانند دفعه اول، انباشته و روی آنرا بکوبید. سطح آنرا شیب دهید تا آب باران به داخل آن نفوذ نکند و این عمل به فاصله ۴ – ۲ روز، چهار تا شش مرتبه باید تکرار گردد. لازم به یادآوریست که چنانچه در مرحله اول به کود، آهک داده شده فاصله برگردان کود چهار روزه و در صورتیکه آهک داده نشده باشد فاصله برگردان کود دو روز می باشد.
باید توجه داشت که بایستی دقت و مراقبت در نگهداری میزان رطوبت و حرارت داخل توده به عمل آید. زیرا هر اندازه مقدار رطوبت پهن زیاد باشد، محیط داخل کود، اسیدی شده و کود غیر قابل استفاده می گردد. بخصوص در موقع برگردان کردن کود، چنانچه مشاهده شود که کود بسیار خشک است، بایستی مقدار کمی غبار آب روی آن پاشید، از علائم مشخصه میزان رطوبت کود، آزمایش آنست، چنانچه مقداری کود را در دست بفشارید، نبایستی قطرات آب، از لای انگشتان(در هنگام فشار دادن) بچکد و فقط کافی است در اثر فشار به کود، کف دست، تر بشود. پس از آماده شدن بایستی اطاق پرورش را مجهز نمود.

طرز کاشت قارچ در اطاق پرورش:

پس از آماده شدن کود آنرا به داخل سالن انتقال داده و روی سطح هر ردیف به ضخامت ۱۵ سانتی متر کود را گسترده و سطح آنرا کاملا مسطح می نمایند و این عمل را بایستی خیلی به سرعت و بدون آنکه کود حرارت خود را از دست بدهد انجام داد. پس از تکمیل و انجام کار کلیه درها و منافذ را بسته و مدت چهار روز کود را بحالت خود واگذار کنید تا درجه حرارت کود و محیط اطاق بالا برود و حدود ۵۴ تا ۶۰ درجه برسد و این حرارت به مدت ۳۰ -۴۸ ساعت ثابت باقی بماند، بعد از آن درجه حرارت کود پائین آمده و به ۵۴ درجه می رسد. این عمل را عرق کردن محیط کشت می نامند در حقیقت در این حرارت قسمت اعظم از محیط در اثر حرارت زیاد ضد عفونی شده و لارو حشرات و غیره از بین می روند.
از این تاریخ به بعد تا مدت ۵ روز درجه حرارت محیط بستر ۱۰ – ۱۲ درجه پائین می آید تا آنکه درجه حرارت به ۲۳ الی ۲۴ درجه می رسد. این درجه حرارت برای کاشت قارچ مناسب خواهد بود.

اسپر آماده کاشت:

اسپر قارچ را نمی توان مستقیما کاشت زیرا امکان دارد همراه با اسپر قارچ تعداد زیادی قارچهای سمی و غیر مفید وجود داشته باشد. بنابراین بایستی از اسپر آماده کاشت بنام اسپون که در محیط کاملا استریل، محفوظ و سلکته شده رشد کرده و به حالت خواب در آورده اند استفاده نمود.
طرز عمل و تهیه آن بدین ترتیب است که اسپر قارچ خالص شده را در محیط کاملا استریل آزمایشگاه قبلا پرورش داده، بطوریکه میسلیوم قارچ رشد خود را شروع نماید. سپس آنرا در حالت عقیم برده و مانع رشد بیشتر آن می شوند و در محیط کاملا استریل و محفوظ بنام اسپون قارچ به فروش می رسانند.

طرز کاشت اسپون:

یک قطعه اسپون را که در محیط بسته و کاملا استریل محفوظ است باز کرده و به دوازده قطعه کوچک تقسیم نموده و قبلا سطح خاک بستر را به فاصله ۲۵ سانتی متر، قطعه چوبهای در خاک بستر فرو برده و علامت گذاری کنید. در محل هر سوراخ قسمتی از خاک را تا عمق ۵ سانتی متر با وسیله ای خارج کرده و با دست چپ یک قطعه اسپون بجای آن گذاشته و روی آنرا بپوشانید بطوریکه عمق کاشت ۳-۵ سانتی متر از سطح خاک باشد و به همین ترتیب پیش بروید تا کلیه بستر کاشت شود.

پوشاندن سطح بستر:

ده تا چهارده روز بعد از تاریخ کاشت اسپون، بایستی سطح کشت را به وسیله یک لایه دو سانتی متری خاک استریل شده پوک و منفذدار پوشانده و کاملا آنرا مسطح و یکنواخت نمود. در این موقع درجه حرارت بستر بایستی ۵/۱۵ درجه باشد. باید توجه داشت که در موقع روکش کردن بستر، اسپون ها باید رشد خود را شروع کرده باشند و میسلیوم قارچ در اطراف محلی که اسپون کاشته شده رشد نموده و گسترش پیدا نموده باشند. در این موقع بوی مطبوع قارچ در محوطه و در محل بستر به مشام می رسد و در این موقع باید کاملا دقت شود تا به هیچ وجه، بستر کشت تکان نخورد و جابجا نشود و مخصوصا اگر تخته کف و طبقات شکم داده و یا قدرت نگهداری بستر خاک را نداشته باشد میسلیوم قارچ ها پاره شده و تمام محصول از بین می رود.
پس از پوشش نمودن سطح بستر، میسلیوم رشد سریع خود را شروع کرد و برای تسریع در رشد میسلیوم، درجه حرارت محیط بایستی بین ۵/۱۶ – ۱۴ درجه باشد. در صورتیکه درجه حرارت محیط کشت خیلی بالا باشد، بکار بردن آهک در مخلوط خاک پوشش بستر صلاح نمی باشد.

شرایط برای پرورش و رشد قارچ:


تهویه:

تهویه در محیط اتاق کشت باید بطور یکنواخت انجام شود و نبایستی روی سطح کشت را بیش از حد نیاز هوا داد و تهویه در کلیه نقاط اطاق بطور یکنواخت باشد.

درجه حرارت:

چنانچه درجه حرارت بستر کشت به کمتر از ۱۴ درجه برسد و درجه حرارت محیط اطاق به حدود ۵/۷ درجه برسد بایستی اطراف بستر را با پارچه ضخیم پوشاند تا مانع تبادل حرارت به محیط شود. برای سرعت رشد قارچ می توان درجه حرارت محیط را به ۵/۱۴ درجه رساند و میزان تهویه را بالا برد ولی باید دقت شود که جهت حرکت هوا به طرف سطح قارچ نباشد.

رطوبت هوا و آبیاری:

در موقع تشکیل قارچ، محیط اطاق احتیاج به رطوبت دارد. بطور متوسط بهترین درجه رطوبت برای کشت بین ۷۰ – ۸۰ درصد می باشد. چنانچه درجه رطوبت هوا از این مقدار کمتر شود سطح کلاهک ها ترک برداشته یا سطح کلاهک قارچ لک دار می شود علاوه بر این سطح بستر خشک شده و احتیاج به آبیاری بیشتری دارد. برای تقلیل میزان رطوبت هوا لازم است در نقاط مختلف اطاق، رطوبت سنج های کار گذاشته شود و بطور مرتب مورد بازدید قرار گیرد. در صورتی به علت خشک شدن خاک سطح بستر، احتیاج به آبیاری است. بایستی به وسیله غبار پاش روی سطح خاک آنهم بحدی که آب در سطح بستر جریان پیدا نکند و یا در یک جا جمع نشود آبپاشی کنید. آبیاری را با آب خالص و با درجه حرارت ۳۲ درجه و بسیار با احتیاط انجام دهید.

درجه حرارت محیط:
چند هفته پس از روکش کردن سطح بستر، میسیلیوم های قارچ تمام سطح بستر را پر نموده و بطور متوسط ۷-۸ هفته پس از کاشت اسپون، قارچ های کوچک سر سنجاقی در تمام سطح کشت ظاهر می شوند. در این موقع درجه حرارت بستر بایستی بین ۱۰ -۱۴ درجه باشد ولی هر اندازه قارچها رشد بیشتری پیدا نمایند می توان درجه حرارت را از ۱۴ به ۵/۱۶ رساند و میزان تهویه را نیز بالا برد ولی باید دقت کرد که جهت حرکت هوا، به طرف سطح قارچ نباشد.

تقویت خاک بستر:
پس از آنکه قارچها بزرگ شده و نزدیک به برداشت شوند می توان روی سطح بستر کود مایع پاشید ولی باید دقت نمود که روی کلاهک قارچ پاشیده نشود این عمل در بالا بردن میزان محصول بسیار موثر است.

برداشت محصول:
به محض آنکه رشد قارچ بحد کافی رسید و تاج آن شکل کامل خود را پیدا نمود بایستی قارچهای رسیده را جمع آوری نمود و بطور مرتب در طول بستر کشت، بررسی کرد و قارچهای رسیده را جمع آوری کرد. قارچهایی که ترک برداشته و چتر آن باز شده باشد ارزش بازاریابی ندارند. علاوه بر این وزن آن کم می شود و همچنین قارچهایی که زودتر از موقع چیده شوند وزن آنها سبک بوده و از قارچهای درجه دو محسوب شده و ارزش غذایی کمتری دارد.
در موقع جمع آوری نباید از سبدهای بزرگ برای این منظور استفاده نمود. زیرا فشار قارچهای روی سبد موجب می گردد که قارچهای زیرین خراش برداشته و سیاه شوند برای جمع آوری قارچ، کافی است کلاهک را در دست گرفته و یک پیچ به آن داده تا پایه آن از زمین جدا شود و بلافاصله ساقه کثیف و آلوده را با چاقوی تیز قطع کرد. و قارچ تمیز را داخل سبد گذاشته و حتی المقدور جمع آوری با دستکش انجام گیرد. بهره برداری هر ۱۵ روز یکبار انجام می گیرد و این برنامه مدت دو تا سه ماه به طول می انجامد.

منبع:برگ نیوز

 

somayye.jhs

عضو جدید
کنترل رطوبت و دمای سالن پرورش قارچ

در سالن های پرورش قارچ خوراکی دکمه ای یا صدفی ، تولیدکنندگان قارچ برای رشد صحیح و سالم قارچ نیازمند حفظ رطوبت و حرارت سالن خود دارند. قارچ ها ، خصوصاً قارچ های دکمه ای به رطوبت حساس هستند ؛ با اینحال این گیاهان نیازمند رطوبت بالا هستند . نصب مه پاش وظیفه حفظ رطوبت بالا را بدون تر کردن و خیس کردن قارچها بر عهده دارد…
قارچ های تازه از ۹۰ درصد آب تشکیل شده اند. پوسته قارچ ها بسیار نازک است و به همین علت این گیاهان رطوبت خود را بسیار زود از دست میدهند. برای حفظ مقدار ۹۰ درصد آب، رطوبت محیطی باید در رطوبت نسبی ۹۵ درصد یا بالاتر حفظ شود.
میزان رطوبت سالن در هنگام برداشت قارچ ها بسیار مهم است. در طول زمان برداشت قارچ ، دمای پایین همراه با رطوبت بالا برای جلوگیری از کاهش وزن و افزایش درآمد باید حفظ شود…
گلدشتاین می گوید: سیستم مه پاش همان مه در طبیعت را تولید می کند. دستگاه مه پاش اثر واقعی یک مه واقعی را در یک محیط کشت مصنوعی به وجود می آورد و کیفیت و سلامت محصول را افزایش می دهد.
دستگاه های مه پاش همچنین برای ضد عفونی تاق ها و سالن های پرورش قارچ خوراکی نیز مورد استفاده قرار میگیرند. اتاق های پرورش قارچ می توانند قبل از هر چرخه رشد استرلیزه شوند. این ویژگی ایمنی مواد غذایی نیز کیفیت محصول را افزایش می دهد.
دلایل استفاده از مه ساز یا مه پاش در سالن های پرورش قارچ خوراکی | آب زیاد به تدریج تبدیل به یک منبع مشکل زا در صنعت پرورش قارچ می شود. رطوبت ساز های صنعتی از تکنولوژی پودر کردن آب برای به حداکثر رساندن هر قطره آب استفاده می کنند. این دستگاه ها هر قطره ای از آب را به هوا اعمال می کند و بدون مرطوب کردن سطح، رطوبت تولید می کند…
 
آخرین ویرایش توسط مدیر:

Persia1

مدیر تالار زبان انگلیسی
مدیر تالار

صفر تا صد پرورش قارچ در خانه و سالن

قارچ ها بهترین منابع غذایی پایدار با فواید سلامتی فراوان هستند. آنها به سرعت و کارآمد رشد می کنند و مواد گیاهی را به قارچ های خوراکی خوشمزه با ورودی های کمی یا اثرات زیست محیطی کمی تبدیل می کنند. بسته به اینکه عملیات پرورش شما چقدر پیچیده است، پرورش قارچ ممکن است به منابع بیشتر یا کمتری نیاز داشته باشد. در این مقاله، تلاش می کنیم به بررسی نکات فنی درباره اصول پرورش قارچ، شناخت روش های پرورش قارچ، آشنایی با خاک بستر پرورش، میزان مواد باکتریایی کمپوست بپردازیم. در انتها محصول اگروسیب، بعنوان یک ضدعفونی کننده سالن های پرورش قارچ معرفی خواهد شد.
تولید پروش قارچ و ضدعفونی بستر کمپوست


روش های قدیمی و نوین پرورش قارچ​

قدیمی ترین شکل کشت و پرورش قارچ احتمالا کشت در فضای باز (سیستم در فضای باز) است. امروزه، این روش عمدتا با داشتن كیفیت مؤثرتر در کاشت و پرورش قارچ، جایگزین روش الوارهای مصنوعی شده است. خاک اره توسط میسلیوم مانند چسب در کنار هم جمع می شود و از هم جدا نمی شود. بسیار شبیه به الوارهای مصنوعی ستونی هستند که از کیسه های پلاستیکی بلند تشکیل و از سقف آویزان شده اند. وقتی میسلیوم وارد این کیسه ها شد، سوراخ ها به داخل پلاستیک نفوذ میکنند تا به عمل آیند.

ساختار بستر قارچ​

قارچ های تجاری، بر روی لیگنوسلولوز مانند خاک اره و چیپس چوبی تولید می شوند. به همین ترتیب، قارچ ها پسماندهای کم کیفیت را به مواد غذایی باکیفیت تبدیل می کنند. بستر قارچ معمولا یک زباله محسوب می شود. بستر پس مانده قارچ می تواند کاربرد های فراوانی داشته باشد. مانند:
 • به عنوان بستر سایر قارچ ها
 • به عنوان خوراک حیوانات
 • برای ارتقاء سلامتی حیوانات
 • برای تولید بسته بندی و مواد ساختمانی
 • سوخت های زیستی
 • آنزیم ها
این طیف وسیعی از کاربردها، می تواند تولید کشاورزی را پایدارتر و کارآمدتر کند. بخصوص اگر CO۲ و گرمای حاصل از کشت و پرورش قارچ، قابل استفاده برای رشد گیاهان در گلخانه باشد.

تولید و پروش قارچ در بسترهای کمپوست

تجزیه کننده های بستر پروش قارچ

تجزیه‌کنندگان بستر پرورش قارچ موادی هستند که برای تجزیه و تخریب مواد آلی موجود در بستر پرورش قارچ استفاده می‌شوند. این مواد معمولاً از جنس گیاهی یا حیوانی هستند و تغذیه قارچ‌ها را فراهم می‌کنند. برخی از تجزیه‌کننده‌های معمول برای بستر پرورش قارچ عبارتند از:

۱. پوسته گندم:​

پوسته گندم یکی از مهم‌ترین مواد برای بستر قارچ است. این ماده باعث تهویه بستر و جلوگیری از رشد قارچ‌های نامطلوب می‌شود. همچنین، پوسته گندم توسط تجزیه‌کنندگان مختلف، مانند باکتری‌ها و قارچ‌ها، تجزیه می‌شود که موجب تأمین تغذیه برای قارچ‌ها می‌شود.

۲. کمپوست:​

کمپوست یک ماده غنی از مواد آلی است که به عنوان بستر مورد استفاده در پرورش قارچ مورد استفاده قرار می‌گیرد. با توجه به تجزیه‌پذیری بالای آن، کمپوست می‌تواند منبع مناسبی از تغذیه برای قارچ‌ها باشد.

ساختار های کمپوست​

مواد فعال کننده کمپوست (به عنوان مثال اوره، سبوس سویا، پنبه دانه) و تهویه های معدنی (گچ و آهک) مبنای فرمولاسیون بستر، بستگی به در دسترس بودن محل بسترها دارد. اما اغلب از کود استفاده می شود. مراحل کمپوست سازی به شرح زیر است:
 • مرحله اول کمپوست سازی ۳-۶ روز طول می کشد که در طی آن درجه حرارت به دلیل فعالیت میکروبی به ۸۰ درجه سانتی گراد افزایش می یابد. درجه حرارت کمپوست در مرحله دو در ابتدا ۵۰ درجه سانتیگراد است، به دنبال آن یک دوره ۲ روزه در ۶۰ درجه سانتیگراد و دوره ۳ روزه در دمای ۴۵ درجه سانتیگراد می گذراند. این رژیم دما روی ترکیب میکرو فلورا تأثیر می گذارد و منجر به کاهش سطح آمونیوم در بستر می شود.
 • جرم خشک بستر 8٪ در مرحله اول کمپوست سازی، و 15٪ دیگر در فاز دو کاهش می یابد و درنهایت منجر به از بین رفتن 31% پس از 16 روز رشد رویشی A. bisporus می شود.
 • مرحله سوم، میزان خاکستر به ترتیب از اواخر فاز دو و فاز سه از حدود ۲۱٪ (وزنی بر براساس جرم خشک) به ۲۹و ۳۰ درصد می رسد. مقدار نیتروژن در فاز یک از ۱.۳ به ۱.۴ درصد افزایش می یابد. و در پایان مرحله دو و فاز سه به ترتیب بیشتر به ۲.۱ و ۲.۲ درصد می رسد.

۳. خاک​

استفاده از خاک نیز برای بستر پرورش قارچ معمول است. خاک حاوی مواد آلی مختلفی است که توسط تجزیه‌کنندگان زنده، مانند باکتری‌ها، قارچ‌ها و کرم‌ها، تجزیه می‌شود و تغذیه برای قارچ‌ها فراهم می‌آورد.

۴. خاکستر:​

خاکستر نیز می‌تواند به عنوان تجزیه‌کننده در بستر پرورش قارچ استفاده شود. این ماده حاوی مواد معدنی مختلفی است که می‌تواند تغذیه برای قارچ‌ها فراهم کند.

تغییرات مواد معدنی خاک در پرورش قارچ​

پرورش قارچ می‌تواند تأثیرات متفاوتی بر روی ویژگی‌ها و ترکیبات خاک داشته باشد. این تأثیرات ممکن است به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد، از جمله نوع قارچی که در حال پرورش است، روش‌های کشت و محیط رشد، و شرایط محیطی مانند دما، رطوبت، و مواد غذایی موجود در خاک. در زیر، تغییرات ممکن در مواد معدنی خاک در فرایند پرورش قارچ بررسی می‌شود:
تولید پروش قارچ در بسترهای کمپوست

1. تغییرات در pH خاک:​

برخی از انواع قارچ‌ها ممکن است تأثیرات مختلفی بر روی pH خاک داشته باشند. برای مثال، قارچ‌هایی که به اسیدیته خاکی علاقه دارند ممکن است باعث افزایش اسیدیته خاک شوند، در حالی که برخی دیگر این اثر را ندارند.

۲. تغییرات در محتوای مواد معدنی:​

تولید قارچ ممکن است به تغییراتی در محتوای مواد معدنی خاک منجر شود. برای مثال، قارچ‌ها به مواد معدنی مختلفی مانند نیتروژن، فسفر، پتاسیم، کلسیم، و منیزیم نیاز دارند. برخی از فرآیندهای پرورش ممکن است باعث کاهش یا افزایش مواد معدنی خاک شوند.

۳. تغییرات در ساختار خاک:​

فرآیندهای پرورش ممکن است تأثیراتی بر روی ساختار خاک داشته باشد. به عنوان مثال، استفاده از مواد شیمیایی برای افزایش تهویه خاک یا کنترل بیماری‌ها ممکن است باعث تغییرات در ساختار خاک شود.

۴. تغییرات در محتوای آلی خاک:​

پرورش دادن قارچ ممکن است باعث افزایش محتوای آلی خاک شود، زیرا بقایای قارچ‌ها و مواد آلی مورد نیاز برای رشد آن‌ها به خاک اضافه می‌شود. این ممکن است باعث افزایش حاصلخیزی و تغذیه گیاهان در طول زمان شود.

۵. تغییرات در میزان نیتروژن خاک:​

برخی از فرآیندهای پرورش قارچ ممکن است باعث افزایش یا کاهش میزان نیتروژن خاک شود، که این تغییرات می‌تواند تأثیرات زیست‌محیطی و کشت‌های زراعی بعدی را داشته باشد.

ضدعفونی کردن سالن های پرورش قارچ:

برای پرورش قارچ بر روی خاک اره یا کاه مکمل، به راهی برای ضدعفونی کردن مقادیر زیادی از بستر به یکباره نیاز دارید. در مزارع قارچ بزرگتر، ضدعفونی کردن معمولا با اتوکلاو انجام می شود. با این حال، این قطعات تجهیزات می توانند ده ها هزار دلار قیمت داشته باشند. برخی از پرورش دهندگان کوچکتر بستر خود را با استفاده از سیستم بشکه بخار یا با فشار اجاق گاز استریل کننده بخار ضدعفونی می کنند (یا دقیق تر، سوپر پاستوریزه می کنند). اگر روی بستر کاه می‌روید یا از گلوله‌های چوبی با مکمل کم استفاده می‌کنید، می‌توانید از محلول های گندزدای قوی استفاده کنید.

اطلاعات بیشتر در مورد بسترهای پرورش قارچ​

بالاترین سطح تولید در بستر دوم با راندمان بیولوژیکی (BE) 52٪ و بازدهی 7.6 کیلوگرم در متر مربع است. که پس از استفاده از مکمل، بازده را می توان به 26 کیلوگرم متر مربع افزایش داد. این یک BE تا حدود 176٪ را نشان می دهد و از نظر تجاری مناسب است. هنوز هم تاکنون قارچ های دکمه ای روی کمپوست تولید شده اند بازدهی دو برابری داشته اند. فرآیند تخمیر فازی بدین گونه است که با لایه ای از پوشش ذغال سنگ نارس پوشش یافته و دسترسی به آب را بهبود می بخشد. فعالیت باکتریایی به احتمال زیاد مایعات A. bisporus را از بین می برد. اجزای سازنده کمپوست از ساختار پیچیده و مواد تجزیه (نی) تشکیل شده است.

کلام آخر

حفظ اصولی بهداشت در سالن های پرورش قارچ یکی از اولین و اساسی ترین استراتژی های بکار گرفته شده به منظور حفظ و افزایش راندمان محصول نهایی در فارم های پرورش قارچ است و به این منظور، استفاده از یک ماده ضدعفونی کننده بی خطر و فاقد هرگونه باقی ماده سمی و خطرناک، بخش ضروری این فرایند را شامل می شود. در این مورد، محصول ارگانیک اگروسیب را معرفی می کند. این محلول هم در بخش پرورش قارچ خانگی و هم گلخانه ای، بسیار موثر بوده و کلیه اسپورهای قارچی را در بستر بذر از بین می برد.
 

Persia1

مدیر تالار زبان انگلیسی
مدیر تالار

ضدعفونی سالن های پرورش قارچ​

باتوجه به افزایش روز افزون جمعیت و لزوم تنوع بخشیدن به منایع مواد غذایی، موجب شده است انسان ها برای تهیه مواد غذایی از طریق امکانات ممکن و با حداقل هزینه تلاش نمایند نیاز اولیه غذایی خود را تامین کنند. قارچ منبع اسیدهای آمینه، پروتئین، کربوهیدرات ها، چربی ها، ویتامین ها، مواد معدنی و غیره است. این ماده غذایی، در گذشته نیز در زنجیره غذایی انسان وجود داشته است. به گزارش یاهو فایننس، اندازه بازار جهانی قارچ در ۵ ساله منتهی به سال ۲۰۲۷، به میزان ۲۲۲۰۰.۲۶ میلیون دلار افزایش می یابد. از این رو، با توجه به اهمیت این موضوع، باید شرایط ویژه برای پرورش قارچ خوراکی را در نظر گرفت. ورود و خروج افراد، تهویه، رطوبت، دما و ضدعفونی سالن قارچ باید کاملا تحت کنترل باشند. در این مقاله، به بررسی شرایط مناسب برای ضدعفونی سالن پرورش قارچ می پردازیم.

ضدعفونی سالن پرورش قارچ

ویژگی های اتاق پرورش قارچ​

یک سالن مناسب برای پرورش قارچ، باید خصوصیات خاصی داشته باشد تا رشد و پرورش قارچ به بهترین شکل ممکن انجام گیرد. برخی از این ویژگی های اتاق پرورش قارچ به شرح زیر است:
 1. برای برای نگهداری بیشتر رطوبت باید دیوارهای سیمانی داشته باشد.
 2. باید حتما جایی برای خروج آب داشته باشد.
 3. امکان نصب تجهیزاتی برای تهویه و هوادهی را داشته باشد.
 4. باید کاملا بدون درز باشد.
 5. امکان نصب وسایل گرمایشی را داشته باشد.
 6. دارای لوله کشی آب برای آب پاشی و ایجاد رطوبت باشد.
 7. ارتفاع مناسب برای ایجاد طبقات را داشته باشد.
به منظور پرورش قارچ، در کنار رعایت نکات بالا، باید از کمپوست نیز استفاده کرد. انواع مختلف کمپوست در سالن های پرورش قارچ مورد استفاده قرار می گیرد. تمام اجزای کمپوست مصرفی باید قابل کنترل باشد.

ضدعفونی سالن قارچ​

نقش اصلی مواد ضدعفونی کننده در پرورش قارچ، از بین بردن اسپورها و عوامل بیماری زای موجود در تجهیزات، وسایل کار، دیوارها، کف سالن ها، لباس های کارکنان، ظروف برداشت و دیگر وسایل است. روش های سنتی نیز، جهت ضدعفونی سالن قارچ موجود هستند. از جمله سموم قارچ کش قابل استفاده در این زمینه، بنومیل و کاربندازیم و یا وایتکس هستند. به منظور ضدعفونی وسایل و تجهیزات کشت، از الکل اتیلیک رقیق شده استفاده می شود. علاوه بر سالن پرورش قارچ و ابزار کشت، کاه و کلش مورد استفاده در بستر نیز باید ضدعفونی شود. در این بخش از مواد شیمیایی استفاده نمی شود و اصولا این کار توسط بخار و آب جوش انجام می شود.

سالن پرورش قارچ

۳ نمونه از ضدعفونی کننده های سالن پرورش قارچ​

یکی از مهمترین فعالیت هایی که در پرورش قارچ انجام می شود، سالم سازی و ضدعفونی سالن قارچ می باشد. ضدعفونی کننده ها می توانند با زمان تماس کم و میزان مصرف کم، تمام طیف باکتری ها و قارچ ها را از بین ببرند. از جمله ضدعفونی کننده های صنعتی که در سالن پرورش مورد استفاده قرار می گیرند، عبارتند از:
 • پراستیک اسید
 • پراکسید هیدروژن
 • فرمالین

پراستیک اسید

یکی از محلول هایی که برای ضدعفونی سالن قارچ استفاده می شود، پراستیک اسید است. این محلول باکتری، پاتوژن، انواع میکروب ها و ویروس ها را از بین می برد. پراستیک اسید در کنار موارد ذکر شده، روی اسپورها نیز تاثیر دارد.

هیدروژن پراکساید

هیدروژن پراکساید (آب اکسیژنه)، کاربردهای مختلفی دارد. یکی از کاربردهای این محلول، ضدعفونی سالن قارچ است. این محلول برروی طیف وسیعی از ارگانیسم ها شامل باکتریها، قارچ ها، مخمرها و غیره تاثیر می گذارد.

فرمالین

فرمالین با نام های مختلف فرمالدئید و متیل آلدئید نیز معرفی می شود. این ضدعفونی کننده صنعتی در سالن پرورش قارچ به منظور ضدعفونی ابنیه و فضای سالن مورد استفاده قرار می گیرد. محلول فرمالین توانایی حذف انواع پاتوژن ها را دارد. نکته قابل ذکر درمورد فرمالین سرطانزایی آن است که باید با مواد گندزدای ارگانیک مانند پراستیک اسید، جایگزین شود.

کلام آخر​

قارچ، در سبد غذایی انسان نقش مهمی را ایفا می کند. به همین دلیل افزایش تولید و همچنین ضمانت سلامت محصول نهایی از اهمیت بسزایی برخوردار است. از بین بردن عوامل بیماری زا در سالن پرورش قارچ، باعث افزایش تولید قارچ می شود. ضدعفونی کننده ای که در این بخش مورد استفاده قرار می گیرد، نباید برای انسان و موجودات زنده مضر باشد. قبل از کشت، سالن پرورش ضدعفونی می شود و همه آلودگی های موجود از بین می روند. اما تضمینی وجود ندارد که آلودگی مجدد وارد سالن نشود. به همین دلیل علاوه بر دیواره ها و هواکش ها، هوای داخل سالن نیز باید ضدعفونی شود. اگروسیب توانایی از بین بردن همه انواع باکتری، میکروب، ویروس و حتی اسپور را دارد. در کنار این محصول، می توان از پراکسیدین کشاورزی هم برای اکسیژن رسانی و تقویت گیاه استفاده کرد. این دو محلول در ضدعفونی کمپوست، ضدعفونی سالن پرورش قارچ و همچنین ضدعفونی هوای سالن مورد استفاده قرار می گیرند.
 

Persia1

مدیر تالار زبان انگلیسی
مدیر تالار

همه چیز درباره قارچ دنبلان کوهی

همه ما داستان هایی درباره افرادی می شنویم که برای جمع آوری قارچ دنبلان کوهی به جنگل ها می روند و احتمالا بسیاری از ما تعجب می کنیم که چرا چنین ماده غذایی بسیار ارزشمندی در جنگل رشد می کنند. در واقع، قارچ دنبلان کوهی یا به عبارت دیگر قارچ ترافل سیاه نوع بسیار خاصی است که تنها در یک رابطه همزیستی با ریشه های گیاهان خاص رشد می کنند. آنها به تنهایی نمی توانند رشد کنند، بنابراین شما برای پرورش قارچ ترافل کوهی در گلخانه، به باغ ترافل نیاز دارید. در این مقاله، به معرفی قارچ کوهی و خواص آن می پردازیم. سپس محصول اگروسیب را بعنوان یک قارچکش موثر برای گندزدایی محیط و بستر پرورش قارچ کوهی معرفی می کنیم.
پرورش قارچ دنبلان کوهی-قارچ ترافلتعریف قارچ ترافل (Truffle Mushroom)​

امروزه قارچ دنبلان را به عنوان “ترافل سیاه” می شناسند. پرورش قارچ ترافل، یکی از سرمایه گذاری های کشاورزی با بیشترین ارزش افزوده است، که دلیل آن از بین رفتن جنگل های ترافل طبیعی به دلیل شهرنشینی است. کشور ما در این زمینه بسیار خوش شانس است و امکان پرورش قارچ ترافل در ایران وجود دارد. در درختان بلوط، میکوریزای قارچ ترافل رشد می کند. بنابراین، امکان رشد طبیعی قارچ کوهی در سراسر کشور ما وجود دارد.

خواص قارچ دنبلان کوهی​

این قارچ به عنوان یک ماده غذایی لذیذ و همچنین به دلیل خواص بهداشتی و درمانی خود معروف است. برخی از خواص قارچ دنبلان کوهی یا ترافل عبارتند از:
 1. غنی از مواد مغذی: قارچ ترافل حاوی مقادیر قابل توجهی از ویتامین‌ها، مواد معدنی، آنتی اکسیدان‌ها و فیبرهای غذایی است که برای سلامتی عمومی بسیار مفیدند.
 2. تقویت سیستم ایمنی: ترافل‌ها دارای خواص ضد التهابی و آنتی‌باکتریال است که می‌توانند به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کنند و در مقابل عفونت‌ها و بیماری‌ها مقاومت بخشند.
 3. حفظ سلامتی معده و دستگاه گوارش: مصرف منظم قارچ ترافل می‌تواند به بهبود عملکرد دستگاه گوارش و حفظ سلامتی معده کمک کند.
 4. موثر در کاهش استرس: مصرف ترافل‌ها ممکن است به کاهش استرس و افزایش روحیه کمک کند.
 5. کمک به کنترل قند خون: ترافل‌ها می‌توانند به کنترل قند خون کمک کنند و در مدیریت بیماری دیابت مفید باشند.
 6. منبع عالی پروتئین: قارچ کوهی حاوی مقادیر قابل توجهی از پروتئین است که برای رشد و نمو سلول‌ها و بازسازی بافت‌های بدن ضروری است.

قارچ دنبلان در کجا یافت می شود؟

در مناطق طبیعی، این قارچ، اغلب در جنگل های برگریز رشد می کند و با ریشه های بلوط و راش، تشکیل میکوریزا می دهد. در حال حاضر، قارچ دنبلان در بسیاری از کشورها مانند جنوب فرانسه، سوئیس، شمال ایتالیا رشد می کنند. کشورهایی همچون فرانسه، اسپانیا، بریتانیا و ایالات متحده آمریکا نیز پرورش قارچ دنبلان کوهی را انجام می دهند. قارچ ترافل در ایران، در جنگل های شمال کشور یافت می شود، هرچند پرورش قارچ کوهی نیز در بسیاری از مناطق انجام می شود. بخصوص در سال های اخیر شاهد پرورش قارچ دنبلان در گلستان هستیم.

پرورش قارچ دنبلان در گلخانه

مردم تصور می کنند قارچ های ترافل وحشی هستند و رشد آنها دشوار است. اما دقیقاً اینطور نیست، آنها را می توان در “truffle beds” با گیاهان میکوریزه کشت کرد. کشت قارچ کوهی در گلخانه، بسیار ظریف و پیچیده است. بنابراین ،کنترل کیفیت قارچ ها در طول دوره کشت، موردنیاز است. به همین دلیل، آنها در یک محیط کنترل شده در برابر آلاینده های آنتاگونیست قرار می گیرند، در نهایت محصول با کیفیت بسیار بالایی از میکوریزاسیون بدست می آید.
پرورش قارچ دنبلان در گلخانه، پرورش قارچ ترافل


الف) شرایط محیطی لازم برای پرورش قارچ دنبلان کوهی

باغ ترافل جهت پرورش قارچ دنبلان را می توان در داخل یک گلخانه بسیار بزرگ پرورش داد. اما سعی کنید از گلخانه ای استفاده کنید که دارای شیشه شفاف و همچنین در جهت ضلع جنوبی باشد تا نور کامل را در اختیار داشته باشد و گرما و محافظت لازم را فراهم کند. همچنین دارای فضای زیادی باشد تا درختان زیادی را در خود جای دهد و در نهایت یک محیط مناسب جهت پرورش قارچ فراهم گردد.

ب) خاک مناسب برای پرورش قارچ دنبلان کوهی

نخست باید خاک گلخانه خود را از سنگ یا علف های هرز پاک کنید، تا قارچ های دنبلان در یک محیط تمیز رشد کنند. خاک مناسب پرورش قارچ کوهی باید مخلوطی از ۵۰ درصد خاک باغچه، ۴۰ درصد کمپوست و ۱۰ درصد آهک باشد. البته این نکته جالب است، بدانید که درختان بلوط نیاز به اصلاح خاصی در خاک خود ندارند.
راز و رمز های کشت و پرورش قارچ دنبلان کوهی در گلخانه
به جز نکات بالا، نکات تکمیلی برای پرورش قارچ دنبلان کوهی در گلخانه، به شرح زیر است:
 • خاک تحت یک فرآیند استریلیزاسیون با بخار، در دمای ۱۲۰ درجه سانتیگراد قرار می گیرد، تا هاگ ها و قارچ های موجود در زمین بدون تغییر ساختار آن از بین برود.
 • درختانی که برای گونه های مختلف قارچ دنبلان انتخاب می شوند، عبارتند از: بلوط هلم (Holm oaks)، بلوط پرزدار (downy oaks) و کاج سنگی (stone pines). این درختان با گونه های ترافل ترکیب می شوند.
 • گونه هایی از قارچ های ترافل که می توان نام برد، شامل قارچ سیاه تابستانی (summer black truffle)، ترافل شرابی (burgundy truffle)، ملانوسپوروم (melanosporum) و ترافل سفید (whitish truffle) هستند.

آموزش پرورش قارچ دنبلان کوهی در منزل​

در مناطقی با آب و هوای نامساعد، می توان پرورش قارچ دنبلان کوهی را در زیرزمین منزل پرورش داد. ولی در مناطقی با تابستان های گرم و زمستان های معتدل، به آسانی می توان پرورش قارچ ترافل را زیر ریشه درخت انجام داد. جهت این کار، شما نیاز به کاشت نهالی دارید که میسلیوم ترافل قارچ قبلاً در ریشه آن تلقیح شده است. در صورت شرایط مناسب می توان قارچ را ۳ تا ۵ سال بعد برداشت کرد.
قارچ دنبلان کوهی

چگونه دنبلان کوهی پیدا کنیم؟

اغلب اوقات، آگاهی از اینکه کدام گیاهان با قارچ ترافل همزیست هستند، یا اینکه در کدام مناطق (اغلب مکان هایی با پوشش گیاهی کم) وجود دارند، جهت دستیابی به جمع آوری قارچ ترافل کافی نیست. بلکه باید زمین (سطح خاک با pH قلیایی و آهکی) را بشناسیم. هرچند، این قوانین برای همه انواع قارچ های ترافل صدق نمی کند. اما این نکات ساده می تواند به شما کمک کند تا بفهمید که جستجوی خود را از کجا شروع کنید.

نکات عملی برای جستجوی دنبلان کوهی

جستجوی قارچ کوهی به تجربه زیادی نیاز دارد. بسیاری از افراد محلی، چگونگی جستجوی قارچ دنبلان را توسط بستگان با تجربه خود، یاد می گیرند. البته شناخت دقیق جنگل بسیار موثر است برای مثال:
 • منطقه اطراف ترافل، گیاهان رشد بسیار کمی دارند؛ زیرا تمام ترافل های سیاه، ماده ای از هاگ های خود آزاد می کنند که PH خاک را به گونه ای تغییر می دهد که از رشد گیاهان دیگر جلوگیری می کند.
 • تجزیه و تحلیل رویدادهای اقلیمی روزهای قبل و بعد از برداشت محصول بسیار مفید است.

قیمت قارچ دنبلان در سال ۱۴۰۲​

قارچ ترافل به دلیل خواص اعجاب انگیزی که دارد، دارای قیمت به نسبت بالایی است. برای خرید بذر قارچ دنبلان باید به کیفیت و قوه نامیه ی آن دقت کنید. چون بذرهای آلوده و بی کیفیت، می توانند خسارات جبران ناپذیری برای گلخانه داشته باشند. قیمت قارچ ترافل در نقاط مختلف ایران متفاوت است. به نقل از اعتماد آنلاین، قیمت قارچ دنبلان در تهران و البرز در سال ۱۴۰۱ بین ۴۲۵ هزار تا دو میلیون تومان گزارش شد. این در حالی است که قیمت دنبلان کوهی در گلستان، رنج پایین تری داشت. قیمت قارچ دنبلان در سال ۱۴۰۲، بسته به فروش جزء یا عمده، و کیفیت و سایز آن، نرخ های متغیری دارد.

کلام آخر

پرورش قارچ دنبلان در منزل و یا گلخانه، به عنوان یک کسب و کار خانگی پرسود و ارزشمند به حساب می آید. با توجه به اهمیت پاکیزگی سطوح بستر ترافل، لازم است کلیه ابزار و تجهیزات، در حین پرورش ضدعفونی و گندزدایی شود اگروسیب برای ضدعفونی بستر قارچ ترافل است این محلول دوستدار محیط زیست است که کلیه اسپور قارچ ها را از بین می برد و مانع رشد کپک می شود. همچنین می توان از محلول سرفوسیب، برای ضدعفونی کلیه سطوح و تجهیزات گلخانه از جمله ظروف بستر و بیلچه مخصوص پرورش قارچ ترافل استفاده کرد.
 

Persia1

مدیر تالار زبان انگلیسی
مدیر تالار

کاربرد پراکسیدین (اکسیدین) در پرورش قارچ​

حفظ اصولی بهداشت در سالن های پرورش قارچ یکی از اولین و اساسی ترین استراتژی های بکار گرفته شده به منظور حفظ و افزایش راندمان محصول نهایی در فارم های پرورش قاچ است و به این منظور، استفاده از یک ماده ضدعفونی کننده بی خطر و فاقد هرگونه باقی ماده سمی و خطرناک ،بخش ضروری این فرایند را شامل می شود.
ازطرفی، استفاده نکردن از مواد ضدعفونی کننده استاندارد و کارآمد در این بخش، سالانه خسارات زیادی را به فعالان حوزه پرورش قارچ تحمیل کرده است.
پراکسیدین پرورش قارچ

محصول پراکسیدین اگروسیب پرورش قارچ، یک محصول ضدعفونی کننده سطح بالا و بی خطر برپایه پراستیک اسید ۱۵ درصد و هیدروژن پراکساید است که به واسطه داشتن اثرگذاری سریع با دوز مصرف بسیار پایین، قادر است طیف گسترده ای از کپک ها، قارچ ها و باکتری های فعال در سالن های پرورش قارچ را به خوبی از بین ببرد. این محصول محدودیت هایی از قبیل تنظیم دما، رطوبت و سمیت بالای فرمالین را ندارد و توسط سازمان غذا و داروی ایران، سازمان غذا و داروی امریکا FDA و سازمان جهانی حفاظت از محیط زیست EPA مورد تائید قرار گرفته است. لذا قارچ های تولیدی یک محصول کاملا ارگانیک محسوب می شوند .

موارد استفاده از پراکسیدین پرورش قارچ به عنوان یک ضد عفونی کننده صنعتی سطح بالا:​

 • ضدعفونی سطح کمپوست و خاک سرکش
 • ضدعفونی قفسه ها و طبقه های قرارگیری کمپوست
 • ضدعفونی ضدعفونی سطح زمین و دیوارها
 • ضدعفونی فضای سالن ها به صورت مه پاش یا تولید فوگ گرم و سرد
 • ضدعفونی مخازن نگهداری آب
 • ضدعفونی خطوط انتقال آب
 • ضدعفونی تجهیزات و لوازم مورد استفاده
 • ضدعفونی ظروف بسته بندی
 • ضدعفونی و کنترل قارچ های آلوده برای جلوگیری از انتشار بیماری آنها به کل سالن
 • ضدعفونی بقایای قارچ های آلوده و خاک اطراف آنها در هنگام دفع قارچ های آلوده
 

Similar threads

بالا