پروبيوتيك و فوائد آن

محمودح

عضو جدید

;)
*-پروبيوتيك چيست؟
اصطلاح پروبيوتيكprobotic) )"براي زندگي" است و سازمان جهاني بهداشت، اين اصطلاح را به "ارگانيسم هاي زنده اي" اطلاق مي كند كه در صورت مصرف مداوم ، اثرات "سلامت زايي" موثري براي ميزبان خود دارند. پروبيوتيك، به عنوان صفت مواد غذايي حاوي اين باكتري ها هم به كار مي رود. پروبيوتيك ها به دو صورت مصرف مي شوند:
1- به صورت مكمل هاي غذايي به شكل پودر، شربت يا قرص
2- .به صورت مواد غذا يي غني شده باپروبيوتيك ها.(براي مثال اگر در توليد هرگونه فرآورده لبني تخميري همچون ماست، از باكتري هاي پروبيوتيكي استفاده شود، محصول حاصل را پروبيوتيك مي نامند.

*- نقش پروبيوتيك ها:
روده انسان حاوي انواع بسياري از باكتري ها (مفيد_مضر وخنثي) است. كه بايد توازن باكتريهاي روده در بدن انسان برقرارباشد در غير اين صورت علاوه بر مختل شدن وظايف فلور روده باعث آكنه ، آلرژي غذايي ، خستگي مفرط، افسردگي، سردرد و ... مي شود .،البته لازم به ذكر است كه در افراد سالم باكتري هاي مفيد غالب هستند .
باكتري هاي مفيد در توليد تركيبات مورد نياز بدن مانند ويتامين ها و اسيدها ي آلي نقش موثري به عهده دارند. در مقابل ، باكتري هاي مضر تركيبات سمي و سرطان زا توليد مي كنند.بنابراين اگر باكتري هاي مضر در روده غالب بشوند نه تنها تركيبات مغذي و ضروري توليد نمي شوند بلكه ميزان تركيبات مضر نيز افزايش مي يابد . فلور ميكروبي روده وابستگي زيادي به ماده غذايي مورد استفاده شخصي دارد ، بنا بر اين مي توان فلور ميكروبي روده را تغيير داد و ميكروب هاي مفيد را جايگزين انواع مضر آن كرد .
پروبيوتيك ها به تحريك رشد باكتريهاي مفيد روده و يا به كاهش بيماري زايي ميكروب هاي مضر كمك مي كنند و اثربخشي آنها تا زماني است كه پروبيوتيك مصرف شود. علاوه بر كمك به گوارش مولكولهاي پيچيده ، تركيباتي مانند ويتامينها و آنتي بيوتيكهاي مختلف را توليد كرده كه براي بدن مفيد است . منبع باكتري هاي پروبيوتيك لبنيات و ميوه ها هستند.
*-مصرف پروبيوتيك ها در دام و طيور:
چندين و چند سال است كه معلوم شده فقدان باكتري ها در روده به سلامت آسيب مي رساند ؛ مثلا حيوانات آزمايشگاهي كه در شرايط بدون باكتري و استريل رشد پيدا مي كنند، اكثراً سيستم ايمني تكامل نيافته و روده هاي آسيب پذير دارند. با توجه به گسترش مصرف انواع مواد افزودني در غذا و افزايش چشمگير توليد فرآورده هاي دام و طيور در جهان ، براحتي مي توان حجم و ميزان دارو و مواد شيميايي كه از اين رهگذر به عنوان يك آلاينده محيط زيست را تهديد نموده و سلامت مصرف كنندگان اين قبيل فرآورده ها را به مخاطره مي افكند برآورد نمود. در عين حال ، به لحاظ نقش ارزنده اين تركيبات در افزايش بهره وري در توليدات دام و طيور، در اكثر موارد استفاده مكرر از آنها اجتناب ناپذير گرديده است . لذا داشتن انواعي از افزودنيها كه ضمن حفظ ويژگيهاي مطلوب فاقد تبعات سوء بهداشتي و زيست محيطي باشند ، سالهاست توجه همه پژوهشگران را در سطح جهان به خود معطوف داشته است . پروبيوتيكها را مي توان يكي ازدستاوردهاي مثبت محققين دانست . اين مواد مكمل هاي غذايي ميكروبي هستند كه از طريق بهبود تعادل ميكروبي روده تاثيرات سودمندي در جهت افزايش توان دفاعي ميزبان در برابر عوامل بيماري زا ايفا مي كنند. همچنين محققين ديگري نشان دادند كه تغذيه مرغان با پروبيوتيك ها سبب بهبود توليد تخم مرغ (براساس مرغ روز) ، مصرف روزانه غذا ، وزن و اندازه تخم مرغها مي شود.
*عملكرد پروبيوتيك :
1. ازبروز برخي از بيماري هاي عفوني مانند عفونت واژن كه باعث سقط زود هنگام جنين مي شود جلوگيري مي كنند.
2. با قرار گرفتن و پوشاندن نقاط اتصال ميكرو ارگانيسم هاي بيماري زا ، از رشد آنها جلوگيري مي كنند.
3.مواد غذايي موجود در بدن را قبل از اين كه توسط ميكروارگانيسم هاي بيماري زا مصرف شود، استفاده مي كنند.
4.پروبيوتيك ها مي توانند هم ايمني اختصاصي و هم غير اختصاصي را در مقابل بيماري هاي روده اي تحريك كنند.
5. موجب تحريك سيستم ايمني و دفاعي بدن در برابرباكتري هاي بيماري زا مي شود.
6. باعث كا هش واز بين رفتن جذب مواد آلرژي زاي لبنيات از طريق روده مي گردد و حتي موجب كاهش اگزما در نوزادان ميشود.
7. كمك به جذب ويتامينها و مواد معدني موجود در غذا .
8.جلوگيري از سرطان روده ، كبد و پستان .
9.كاهش كلسترول و فشار خون و.....
*- چه نكاتي در مصرف پروبيوتيك ها حايز اهميت است؟
 مكمل هاي غذايي به صورت قرص كه در حال حاضر در بازار ايران، بيشتر وارداتي هستند، بايد حتما داراي روكش محافظ باشند تا باكتري هاي مفيد، حين عبور از معده، در اسيد معده از بين نروند.
 فرآورده هاي لبني، بهترين حامل پروبيوتيك ها محسوب مي شوند. البته هنوز غني سازي لبنيات با پروبيوتيك ها خيلي رايج نشده است.
 موز، عسل، مارچوبه، كنگر فرنگي، سير و پياز حاوي موادي هستند كه باعث مي شود باكتري هاي پروبيوتيك بهتر رشد كنند. البته براي اثر بخشي بايستي مقادير زيادي از آن ها مصرف شود.
 افرادي كه آنتي بيوتيك مصرف مي كنند، دچار اسهال، عفونت مخمري مهبل و يا دچار سوءتغذيه هستند، در اولويت مصرف پروبيوتيك ها قرار دارند.
 ماده موسوم به استارتر ماست ، پروبيوتيك محسوب نمي شود. بنابراين نمي شود گفت ماست يك ماده پروبيوتيك طبيعي است. اين باور رايج غلطي است كه وجود دارد.
*- نسل جديد محصولات لبني
در حال حاضر فرآورده هاي پروبيوتيكي مختلفي در جهان توليد و عرضه مي شوند . انواع نوشيدني هاي پروبيوتيك، شير، انواع پنير، دوغ و ماست نوشيدني ، ماست سفت يا هم زده ، بستني ، خامه ترش ، شير بدون چربي و نوشيدني هاي به دست آمده از دوغ ، كره از جمله اين محصولات هستند. ماست يكي از محصولاتي است كه به عنوان يك فرآورده پروبيوتيك بالقوه، توجه زيادي را به خود جلب كرده است. ماست پروبيوتيك علاوه بر تامين باكتري هاي زنده ، مواد مغذي با ارزشي هم چون كلسيم و پپتيدهاي بيولوژيك در اختيار بدن قرار مي دهند .بر اين اساس بازار ماست هاي پروبيوتيكي در سراسر جهان رشد زيادي را نشان مي دهد ، به طوري كه بخش قابل ملاحظه اي از ماست هاي عرضه شده حاوي باكتري هاي پروبيوتيك است .سهم اين نوع ماست ها در اروپا بين 5 تا 20 در صد بازار بر آورد مي شود . در فرانسه نيز 10 درصد ماست ها ي عرضه شده از نوع پروبيوتيكي است و توليد اين محصولات سالانه 3 درصد افزايش مي يابد .كليه فرآورده هاي لبني پروبيوتيك از جمله ماست پروبيوتيك را بايستي تا هنگام مصرف ، سرد نگه داشت تا هم ميزان زنده ماندن باكتري هايي مفيد و هم اثرات پايدار اين فرآورده ها را تضمين نمود.
*- ماست پروبيوتيك:
امروزه مشتريان علاوه بر انتخاب ميان ماست هاي كم چرب و پر چرب ، يا ماست ميوه اي با يك گزينه ي ديگر هم روبه روهستند ماست پروبيوتيك.
ماست پروبيوتيك يك ماست غني شده است كه با استفاده از آن نه تنها مي توان از مزاياي ماست بهره برد بلكه مي توان باكتري هاي مفيد و لازم را نيز از اين طريق تامين كرد . اين محصول در دمايي بين 38 تا 45 درجه سانتي گراد تهيه مي شود و منبع غني از كلسيم و ويتامين k است و حاوي مقادير زيادي ميكروارگانيسم هاي مفيدي است كه به تعادل داخل بدن كمك مي كند . اين ماده لبني حاوي اسيدهاي آمينه ضروري است كه براي سلامت انسان مفيد است. تريپتوفان يكي از اين اسيدهاي آمينه است كه موجب جذب و ذخيره كلسيم و منيزيم مي شود و در نهايت به تقويت سيستم عصبي منجر مي شود.
امروزه در ايران به لطف خداوند منان و تلاش متخصصين ايراني ماست پروبيوتيك، دوغ پروبيوتيك و نوشيدني هاي حاوي پروبيوتيك در بازار با نام هاي مختلفي عرضه مي شود .
خانم مهندس مدني مدير محصول ماست پروبيوتيكي شركت كاله ميگويند كه شركت كاله در سال 1370 تاسيس شد و از سال گذشته توليد ماست پروبيوتيكي شركت را با نام ماست پروبيوتيك ، و نوشيدني كفير(دوغ) را به بازار عرضه مي كند . هم اكنون ماست پروبيوتيكي شركت صنايع شير ايران (پگاه) با نام پروماس، دوغ اين شركت با نام كفير ، و نوشيدني هاي اين شركت با نام پرونوش به بازار عرضه مي شود .

 

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلامت نیوز :پروبیوتیک ها میکرو ارگانیسم های زندگی هستند و نقش این باکتری ها مفید حفاظت از فلور میکروبی روده می باشد .
حضور این باکتریها در مقابله با گسترش میکرو ارگانیسم های مضر کمک می کند زیرا اگر میکرو ارگانیسم های مضر تکثیر یابند باعث اسهال های عفونی ،التهاب دستگاه گوارش ( معده ) و بیماریهای روده می شوند .
پروبیوتیک مانع از رشد میکروب ها و اتصال بین آنها با سطح مخاط روده می شوند پس پروبیوتیک در تعادل فلور روده نقش مفیدی دارند و همچنین به سنتز ویتامین کا، ویتامین ب و خنثی کردن عوامل بیماری زا نیز کمک می کند .
ایا می دانید باکتری های پروبیوتیکی هستند که هضم شیر را برای شما تسهیل می بخشند ، زیرا بسیاری از افراد با مصرف موادی که حاوی لاکتوز هستند دچار اسهال ، نفخ می شوند . پروبیوتیک می تواند با تجزیه لاکتوز و تولید آنزیم تجزیه کننده آن ، مانع از این عوارض شود .
شما باید هر روز از مواد پروبیوتیکی استفاده کنید زیرا مدت اثر گذاری این مواد محدود است . با توجه به مصرف روزانه فراورده های لبنی حداقل دو بار در طول روز مصرف این مواد توصیه می شود یک بار به هنگام صبح و نوبت بعدی شب ، نه بیشتر و نه کمتر.
این باکتری مفید در مواد غذایی زیر یافت می شود :
بیشترین محصولات لبنی حاوی پروبیوتیک هستند . پنیر یکی از غنی ترین باکتری های خوب است.
ماست تخمیر شده
شیر
شیر تخمیر شده
نان خمیر ترش
مخمر آب جو
کلم
برای اینکه فلور موجود در روده را افزایش دهید توصیه می کنیم از مواد غذایی زیر استفاده کنید:
سبزیجات و میوه های خام
آب زیاد بنوشید
از خوراکی های که حاوی فیبر هستند بیشتر مصرف کنید مانند : حبوبات ، نان سفید ، نان خمیر ترش و ...
غذاهای تان را خوب بجوید
روده یکی از ارکان های اساسی بدن به شمار می رود که در آنجا انتقال و جذب مواد غذایی صورت می گیرد همچنین نقش حفاظتی در مقابل باکتری ها ، ویروس ها و بسیاری از سموم بدن را دارد . فلور از جمله باکتریایی ضروری برای عملکرد مناسب دستگاه گوارش به شمار می رود .
عمده اثرات پروبیوتیک ها :
برقراری ثبات در روده توسط باکتری های مفیدی که با پاتوژن ها در رقابت هستند .
اصلاح اکولوژی معده و روده
کاهش کلسترول خون
کاهش خطر سرطان روده بزرگ
بهبود هضم لاکتوز
تحریک و تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر عوامل میکروب زا
روده اولین عضو لنفاوی بدن است به همین دلیل بسیار مهم است که سیستم ایمنی و دفاعی قوی و محکمی در برابر میکروب ها داشته باشد . این وظیفه را فلور انجام می دهد و با افزایش سن میزان فلور نیز معمولا افزایش پیدا می کند . آنها از رشد باکتری ها نامطلوب جلوگیری می کنند و سبب تحریک سلولهایی می شوند که مسئول حفاظت از پوست هستند .
پروبیوتیک ها bifidus عصاره باکتریایی یا مواد مشتق شده از کشت لاکتوباسیلوس ، جلبک ها و یا مولکول به دست آمده از قند طبیعی هستند . آنها اغلب از ویتامین های و مواد معدنی مختلفی تشکیل شده اند .
هدف از مصرف پروبیوتیک ها و مکمل های غذایی داشتن سلامتی فوق العاده است . بنابراین ، بهترین کار این است که از پزشک یا دارو ساز خود توصیه های درمانی و تغذیه ای راجع به این موضوع داشته باشد .
موارد منع مصرف :
با این حال ، برخی از افراد آسیب پذیرتر و بایستی با پزشک خود در این رابطه صحبت کنند:
زنان باردار و کودکان
افرادی که دارای اچ آی وی مثبت هستند
افرادی که تحت شیمی درمانی هستند .
 

SHARANG

عضو جدید
نه تنها باکتری های مفید مفید هستند بلکه باکتری های مضر هم مفید هستند . برای مرگ یک موش 10 به توان 9 باکتری سالمونلا لازم است ولی یک موش آزمایشگاهی عاری از میکرب با تزریق تنها 10 باکتری سالمونلا می میرد . در واقع بدن به مقداری باکتری مضر نیاز دارد تا مقاومت طبیعی علیه آنرا بدست آورد . بنابراین می شود گفت تغییر جمعیت میکربی به نفع مفید ها ( پروبیوتیک ها ) در شرایط طبیعی کار درستی نیست و فقط در شرایط تنش و آلودگی محیطی و الخ توصیه میشود .
 

تیرنگ

عضو جدید
پروبیوتیک چیست؟
اصطلاح پروبیوتیک ( probotic ) “برای زندگی” است و سازمان جهانی بهداشت، این اصطلاح را به “ارگانیسم های زنده ای” اطلاق می کند که در صورت مصرف مداوم ، اثرات “سلامت زایی” موثری برای میزبان خود دارند.
به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز، پروبیوتیک، به عنوان صفت مواد غذایی حاوی این باکتری ها هم به کار می رود. پروبیوتیک ها به دو صورت مصرف می شوند:
۱- به صورت مکمل های غذایی به شکل پودر، شربت یا قرص
۲ - .به صورت مواد غذا یی غنی شده باپروبیوتیک ها.(برای مثال اگر در تولید هرگونه فرآورده لبنی تخمیری همچون ماست، از باکتری های پروبیوتیکی استفاده شود، محصول حاصل را پروبیوتیک می نامند.
*- نقش پروبیوتیک ها:
روده انسان حاوی انواع بسیاری از باکتری ها (مفید_مضر وخنثی) است. که باید توازن باکتریهای روده در بدن انسان برقرارباشد در غیر این صورت علاوه بر مختل شدن وظایف فلور روده باعث آکنه ، آلرژی غذایی ، خستگی مفرط، افسردگی، سردرد و می شود .،البته لازم به ذکر است که در افراد سالم باکتری های مفید غالب هستند .
باکتری های مفید در تولید ترکیبات مورد نیاز بدن مانند ویتامین ها و اسیدها ی آلی نقش موثری به عهده دارند. در مقابل ، باکتری های مضر ترکیبات سمی و سرطان زا تولید می کنند.بنابراین اگر باکتری های مضر در روده غالب بشوند نه تنها ترکیبات مغذی و ضروری تولید نمی شوند بلکه میزان ترکیبات مضر نیز افزایش می یابد .
فـلور روده(gut flora) شامـل میـکرو ارگـانیـسـم هـایی است که بطور طبیعی در مجاری گوارشی، بصورت همزیستی مسالمت آمیـز، زنـدگی کـرده و در سـلامـت انسـان و یــا مـیزبان نقش دارند.
درون دسـتـگاه گـوارش هـمـه جانوران این فلور روده ای وجـود دارد. جانورانی که کاملا در شرایط بـدون بـاکـتری پرورش می یابند، بیش از جانوران عادی که فـلور روده آنـهـا شـکــل گـرفـتـه اســت، آسیب پـذیـرتر هســتند. ترکیب فلور روده هـر جانور، ویـژه ی هـمان جـانـور است.
کل بدن یک انسان بطور میانگین از ۱۴^۱۰ (۱۰ به توان ۱۴ معادل ۱۰۰ تریلیون) سلول تشکیل یافته است. شمار میکروارگانیزمهای موجود در روده ۱۰ برابر کل سلولهای بدن فرد میباشد.
باکتری ها بخش عمده فلور روده را به خود اختصاص داده اند، بطوری که ۳۵تا۵۰ درصد قولون (روده بزرگ) از باکتری ها تشکیل یافته است.۶۰درصد توده مدفوع راباکتریها تشکیل میدهند. چیزی حدود ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ گونه میکروارگانیسم مختلف در روده ها زیست میکنند.
مخمرها نیز بخش کوچکی از این فلور را به خود اختصاص داده اند. ۴۰۰ تا ۸۰۰گونه باکتری در روده ها بسر میبرند. عمده باکتریهای روده کوچک “گرم مثبت” هستند، اما باکتریهای روده بزرگ “گرم منفی” میباشند. روده بزرگ از لحاظ متابولیکی یکی از فعالترین عضوهای بدن بشمار می آید.
بخش های ابتدایی قولون مسئول تخمیر کربوهیدراتها و بخشهای انتهایی وظیفه شکستن پروتئین ها و اسیدهای آمینه را بعهده دارند. ۹۹ درصد باکتریهای روده غیر هوازی میباشند، و در روده کور(cecum) باکتریهای هوازی بیشترین تراکم را دارند.
باکتری های سودمند روده عمدتاً از جنس Bacteroides,Clostridium,FusobacteriumEubacterium , Ruminococcus , Peptococcus ,Peptostreptococcus, Bifidobacterium, Escherichia , Lactobacillus میباشد.
باکتروئید ها (Bacteroides) به تنهایی ۳۰ درصد کل باکتریهای روده را تشکیل میدهند.
تنـهـا مـخـمـرهـای مـوجـود در روده هـا شـامـل کـانـدیـدا (Candida)و سـاکـارومــــیس (Saccharomyces) میباشند.
روده بزرگ حاوی باکتریهای مضر نیز میباشد، اما میزان باکتریهای مفید بایستی حداقل ۸۵ درصد کل میکروارگانیسمهای روده را تشکیل بدهند، تا سلامت میزبان تضمین شود.
فلور میکروبی روده وابستگی زیادی به ماده غذایی مورد استفاده شخصی دارد ، بنا بر این می توان فلور میکروبی روده را تغییر داد و میکروب های مفید را جایگزین انواع مضر آن کرد .
پروبیوتیک ها به تحریک رشد باکتریهای مفید روده و یا به کاهش بیماری زایی میکروب های مضر کمک می کنند و اثربخشی آنها تا زمانی است که پروبیوتیک مصرف شود.
علاوه بر کمک به گوارش مولکولهای پیچیده ، ترکیباتی مانند ویتامینها و آنتی بیوتیکهای مختلف را تولید کرده که برای بدن مفید است . منبع باکتری های پروبیوتیک لبنیات و میوه ها هستند.
منافع مصرف پروبیوتیک ها:
کاهش مقاومت لاکتوز. چراکه (LAB) باعث تبدیل لاکتوز به اسید لاکتیک میگردد.
جلوگیری از سرطان قولون، روده کوچک، کبد و پستان.
کاهش کلسترول خون و میزان جذب آن از روده (با تجزیه صفرا در روده)
کاهش فشار خون.
بهبود و تقویت سیستم ایمنی و جلوگیری از عفونت ها.
درمان و پیشگیری از اسهال حاد.
کاهش التهابات روده ای.
کاهش آلرژی غذایی و یا اگزما در کودکان.
بهبود جذب مواد معدنی و ویتامینها.
بهبود علایم نشانگان روده تحریک پذیر و کولیت(ورم مخاط روده بزرگ)
جلوگیری از رشد و تکثیر باکتری های مضر.
درمان و پیشگیری ازعفونتهای مخمری مهبل، اسهال مرتبط با مصرف آنتی بیوتیک ها،-
آفت دهان، پوسیدگی دندانها، ورم مهبل(واژینیت)، پای ورزشکاران، عفونتهای قارچی، برفک(کاندیدیاز دهانی).
بهبود عمل گوارش و جذب مواد غذایی.-
کمک به ساخت ویتامینهای گروه B و K.-
*-مصرف پروبیوتیک ها در دام و طیور:
چندین و چند سال است که معلوم شده فقدان باکتری ها در روده به سلامت آسیب می رساند ؛ مثلا حیوانات آزمایشگاهی که در شرایط بدون باکتری و استریل رشد پیدا می کنند، اکثراً سیستم ایمنی تکامل نیافته و روده های آسیب پذیر دارند.
با توجه به گسترش مصرف انواع مواد افزودنی در غذا و افزایش چشمگیر تولید فرآورده های دام و طیور در جهان ، براحتی می توان حجم و میزان دارو و مواد شیمیایی که از این رهگذر به عنوان یک آلاینده محیط زیست را تهدید نموده و سلامت مصرف کنندگان این قبیل فرآورده ها را به مخاطره می افکند برآورد نمود.
در عین حال ، به لحاظ نقش ارزنده این ترکیبات در افزایش بهره وری در تولیدات دام و طیور، در اکثر موارد استفاده مکرر از آنها اجتناب ناپذیر گردیده است .
لذا داشتن انواعی از افزودنیها که ضمن حفظ ویژگیهای مطلوب فاقد تبعات سوء بهداشتی و زیست محیطی باشند ، سالهاست توجه همه پژوهشگران را در سطح جهان به خود معطوف داشته است .
پروبیوتیکها را می توان یکی ازدستاوردهای مثبت محققین دانست . این مواد مکمل های غذایی میکروبی هستند که از طریق بهبود تعادل میکروبی روده تاثیرات سودمندی در جهت افزایش توان دفاعی میزبان در برابر عوامل بیماری زا ایفا می کنند. همچنین محققین دیگری نشان دادند که تغذیه مرغان با پروبیوتیک ها سبب بهبود تولید تخم مرغ (براساس مرغ روز) ، مصرف روزانه غذا ، وزن و اندازه تخم مرغها می شود.
*عملکرد پروبیوتیک :
ازبروز برخی از بیماری های عفونی مانند عفونت واژن که باعث سقط زود هنگام جنین می شود جلوگیری می کنند.
با قرار گرفتن و پوشاندن نقاط اتصال میکرو ارگانیسم های بیماری زا ، از رشد آنها جلوگیری می کنند.
مواد غذایی موجود در بدن را قبل از این که توسط میکروارگانیسم های بیماری زا مصرف شود، استفاده می کنند.
پروبیوتیک ها می توانند هم ایمنی اختصاصی و هم غیر اختصاصی را در مقابل بیماری های روده ای تحریک کنند.
موجب تحریک سیستم ایمنی و دفاعی بدن در برابرباکتری های بیماری زا می شود.
باعث کا هش واز بین رفتن جذب مواد آلرژی زای لبنیات از طریق روده می گردد و حتی موجب کاهش اگزما در نوزادان میشود.
کمک به جذب ویتامینها و مواد معدنی موجود در غذا .
جلوگیری از سرطان روده ، کبد و پستان .
کاهش کلسترول و فشار خون و-
*- چه نکاتی در مصرف پروبیوتیک ها حایز اهمیت است؟
مکمل های غذایی به صورت قرص که در حال حاضر در بازار ایران، بیشتر²وارداتی هستند، باید حتما دارای روکش محافظ باشند تا باکتری های مفید، حین عبور از معده، در اسید معده از بین نروند.
فرآورده های لبنی، بهترین حامل پروبیوتیک ها محسوب می شوند. البته هنوز غنی سازی لبنیات با پروبیوتیک ها خیلی رایج نشده است.²
موز، عسل، مارچوبه، کنگر فرنگی، سیر و پیاز ح²اوی موادی هستند که باعث می شود باکتری های پروبیوتیک بهتر رشد کنند. البته برای اثر بخشی بایستی مقادیر زیادی از آن ها مصرف شود.
افرادی که آنتی بیوتیک مصرف می کنند، دچار اسهال، عفونت مخمری مهبل و²یا دچار سوءتغذیه هستند، در اولویت مصرف پروبیوتیک ها قرار دارند.
ماده موسوم به استارتر ماست ، پروبیوتیک محسوب نمی شود. بنابراین نمی²شود گفت ماست یک ماده پروبیوتیک طبیعی است. این باور رایج غلطی است که وجود دارد.

 

تیرنگ

عضو جدید
[FONT=&quot]نسل جدید محصولات لبنی
[/FONT]
[FONT=&quot]در حال حاضر فرآورده های پروبیوتیکی مختلفی در جهان تولید و عرضه می شوند . انواع نوشیدنی های پروبیوتیک، شیر، انواع پنیر، دوغ و ماست نوشیدنی ، ماست سفت یا هم زده ، بستنی ، خامه ترش ، شیر بدون چربی و نوشیدنی های به دست آمده از دوغ ، کره از جمله این محصولات هستند. ماست یکی از محصولاتی است که به عنوان یک فرآورده پروبیوتیک بالقوه، توجه زیادی را به خود جلب کرده است[/FONT][FONT=&quot].[/FONT]​
[FONT=&quot]ماست پروبیوتیک [/FONT][FONT=&quot][/FONT]​
[FONT=&quot]علاوه بر تامین باکتری های زنده ، مواد مغذی با ارزشی هم چون کلسیم و پپتیدهای بیولوژیک در اختیار بدن قرار می دهند .بر این اساس بازار ماست های پروبیوتیکی در سراسر جهان رشد زیادی را نشان می دهد ، به طوری که بخش قابل ملاحظه ای از ماست های عرضه شده حاوی باکتری های پروبیوتیک است .سهم این نوع ماست ها در اروپا بین [/FONT][FONT=&quot]۵[/FONT][FONT=&quot] تا [/FONT][FONT=&quot]۲۰[/FONT][FONT=&quot] در صد بازار بر آورد می شود . در فرانسه نیز [/FONT][FONT=&quot]۱۰[/FONT][FONT=&quot] درصد ماست ها ی عرضه شده از نوع پروبیوتیکی است و تولید این محصولات سالانه [/FONT][FONT=&quot]۳[/FONT][FONT=&quot] درصد افزایش می یابد .کلیه فرآورده های لبنی پروبیوتیک از جمله ماست پروبیوتیک را بایستی تا هنگام مصرف ، سرد نگه داشت تا هم میزان زنده ماندن باکتری هایی مفید و هم اثرات پایدار این فرآورده ها را تضمین نمود[/FONT][FONT=&quot].[/FONT]​
[FONT=&quot]نکات مهم در رابطه با پروبیوتیک ها[/FONT][FONT=&quot]:[/FONT]​
[FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]اثربخشی آنها تا زمانی ادامه می یابد که پروبیوتیک مصرف گردد[/FONT][FONT=&quot].[/FONT]​
[FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]مکملهای غذایی به صورت قرص بایستی حتما دارای روکش محافظ باشند، تا باکتریهای مفید، حین عبور از معده، در اسید معده از بین نروند[/FONT][FONT=&quot].[/FONT]​
[FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]فرآروده های لبنی بهترین حامل برای پروبیوتیک ها محسوب میگردند[/FONT][FONT=&quot].[/FONT]​
[FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]موز، عسل، مارچوبه، کنگر فرنگی، سیر و پیاز پروبیوتیک های طبیعی میباشند. اما برای اثر بخشی بایستی مقادیر زیادی از آنها مصرف گردد[/FONT][FONT=&quot].[/FONT]​
[FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]مکملهای غذایی پروبیوتیک بایستی از مقادیر کافی باکتریهای مفید برخوردار باشند[/FONT][FONT=&quot].[/FONT]​
[FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]افرادی که آنتی بیوتیک مصرف میکنند،دچار اسهال، عفونت مخمری مهبل و یا دچار سوء تغذیه میباشند، در اولویت مصرف پروبیوتیک ها قرار دارند[/FONT][FONT=&quot].[/FONT]​
[FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]استارتر (باکتری) ماست[/FONT][FONT=&quot](Lactobacillus bulgaricus) [/FONT][FONT=&quot]، پروبیوتیک محسوب نمیگردد[/FONT][FONT=&quot].[/FONT]​
[FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]مصرف مکملهای پروبیوتیک به غیر از زنان باردار و شیرده، برای همه افراد مجاز است[/FONT][FONT=&quot].[/FONT]​
[FONT=&quot]*- [/FONT]
[FONT=&quot]ماست پروبیوتیک[/FONT][FONT=&quot][/FONT]​
[FONT=&quot]ماست پروبیوتیک یا پروماس، یک فرآورده لبنی جدید است و در واقع یک ماست غنی شده است که با استفاده از آن نه تنها می توان از مزایای ماست بهره برد بلکه می توان باکتری های مفید و لازم بدن را نیز از این طریق تامین کرد.[/FONT]​
[FONT=&quot]این محصول در دمایی بین 38 تا 45 درجه سانتی گراد تهیه می شود و منبعی غنی از کلسیم، پتاسیم و ویتامین [/FONT][FONT=&quot]K[/FONT][FONT=&quot] محسوب می شود و حاوی مقادیر زیادی میکروارگانیسم های مفیدی است که به تعادل اکوسیستم داخلی بدن کمک می کنند. [/FONT] [FONT=&quot] [/FONT]​
[FONT=&quot]این ماده لبنی حاوی تعداد زیادی از اسید های آمینه ضروری برای سلامت انسان است. تریپتوفان از جمله این اسید های آمینه محسوب می شود که موجب جذب و ذخیره کلسیم و منیزیم می شود و در نهایت به تقویت سیستم عصبی منجر می شود.[/FONT]​
[FONT=&quot]با استفاده از باکتری های مفیدی که در این فرآورده لبنی وجود دارد می توان برخی بیماری ها را درمان کرد و از بروز برخی بیماری ها نیز جلوگیری کرد. استفاده از این محصول میزان جذب کلسیم و کاهش خطر ابتلا به پوکی استخوان، جلوگیری از بروز برفک دهان، درمان سنگ های کلیه، جلوگیری از ابتلا به یبوست در افراد مسن، جذب و ساخت ویتامین ها به خصوص ویتامین های گروه [/FONT][FONT=&quot]B[/FONT][FONT=&quot]، هضم لاکتوز در روده و درمان بیماری های گوارشی مانند زخم روده را به همراه دارد.[/FONT]​
[FONT=&quot]قابل ذکر است که یک شرکت ایرانی، تولید این محصول لبنی جدید را با قیمتی در حدود دو برابر قیمت ماست معمولی آغاز کرده است.[/FONT]​
[FONT=&quot]
[/FONT]
 

تیرنگ

عضو جدید
[FONT=&quot]اصطلاح پروبیوتیک[/FONT][FONT=&quot](probiotic) [/FONT][FONT=&quot]که ریشه لاتین دارد، به معنی "برای زندگی" است و سازمان جهانی بهداشت، این اصطلاح را به "ارگانیسم های زنده ای" اطلاق می کند که در صورت مصرف به میزان لازم، اثرات "سلامت زایی" موثری برای میزبان خود دارند[/FONT][FONT=&quot].[/FONT]​
[FONT=&quot]این سه اصطلاح را دریابید: ارگانیسم، زنده و سلامت زایی[/FONT][FONT=&quot].[/FONT]​
[FONT=&quot]پروبیوتیک، به عنوان صفت مواد غذایی حاوی این باکتری ها هم به کار می رود[/FONT][FONT=&quot].[/FONT]​
[FONT=&quot]درواقع پروبیوتیک ها به دو صورت مصرف می شوند: به صورت مکمل های غذایی به شکل پودر، شربت یا قرص مواد غذایی غنی شده با پروبیوتیک ها. مثلا اگر در تولید هرگونه فرآورده لبنی تخمیری همچون ماست، از باکتری های پروبیوتیکی استفاده شود، محصول حاصل را پروبیوتیک می نامند[/FONT][FONT=&quot].[/FONT]​
[FONT=&quot]کار پروبیوتیک[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]چندین و چند سال است که معلوم شده فقدان باکتری ها در روده به سلامت آسیب می رساند؛ مثلا حیوانات آزمایشگاهی که در شرایط بدون باکتری و استریل رشد پیدا می کنند، اکثرا سیستم ایمنی تکامل نیافته و روده های آسیب پذیر دارند[/FONT][FONT=&quot].[/FONT]​
[FONT=&quot]همین مساله می تواند برای نوزاد انسان هم مصداق داشته باشد و نوزاد را نسبت به ابتلا به انواع آلرژی ها و عفونت های تهدیدکننده زندگی مستعد کند. حتی معلوم شده یکی از بیماری هایی که پروبیوتیک ها با آن مقابله می کنند، اگزما در نوزادان است[/FONT][FONT=&quot].[/FONT]​
[FONT=&quot]محققان فنلاندی، پروبیوتیک لاکتوباسیلوس را برای مادران حامله و نوزادان متولد شده که احتمال ابتلا به حساسیت داشتند، به مدت شش ماه، تجویز کردند. هنگامی که بچه ها دو ساله شده بودند، پروبیوتیک، احتمال بروز اگزما را تا نصف کاهش داده بود[/FONT][FONT=&quot].[/FONT]​
[FONT=&quot]درواقع می شود گفت پروبیوتیک ها، سیستم ایمنی بدن را تمرین می دهند تا در برابر باکتری های بیماری زا هم از خودش واکنش خوبی نشان دهد[/FONT][FONT=&quot].[/FONT]​
[FONT=&quot]اما دیگر چه کارهایی بلدند؟ به نظر می رسد پروبیوتیک ها قادرند جذب مواد آلرژی زای لبنیات را از طریق روده ها کاهش دهند وخود مواد آلرژی زا را هم در روده از بین ببرند[/FONT][FONT=&quot]. [/FONT][FONT=&quot]پروبیوتیک ها علاوه بر این قادرند عفونت باکتریایی واژن را که یکی از علل سقط زودهنگام است، از بین ببرند. عفونت باکتریایی واژن که اغلب بدون علامت است یا با عفونت قارچی اشتباه می شود، می تواند غشای اطراف جنین را تخریب کند و باعث زایمان زودرس شود[/FONT][FONT=&quot].[/FONT]​
[FONT=&quot]یک نکته جالب دیگر: مردم ژاپن عادت به مصرف نوشیدنی به نام "یاکولت" دارند که نوعی ماده پروبیوتیک است و معلوم شده علت پایین بودن شیوع عفونت مثانه در این کشور، مصرف همین نوشیدنی است[/FONT][FONT=&quot].[/FONT]​
[FONT=&quot]دانش پروبیوتیک[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
· [FONT=&quot] [/FONT]​
[FONT=&quot]

[/FONT]​
[FONT=&quot]مکانیسم های مختلفی برای عملکرد و فعالیت پروبیوتیک ها پیشنهاد شده است که از آن طریق می توانند در بدن میزبان از آسیب های مختلف جلوگیری کنند[/FONT][FONT=&quot]:[/FONT]​
[FONT=&quot]۱[/FONT][FONT=&quot]) [/FONT][FONT=&quot]تولید مواد پیشگیری کننده[/FONT][FONT=&quot]:[/FONT][FONT=&quot][/FONT]​
[FONT=&quot]پروبیوتیک ها با تولید موادی با قابلیت مهار میکروارگانیسم ها مانند اسیدلاکتیک، اکتریوسین، پراکسید هیدروژن و غیره می توانند از بروز برخی از بیماری های عفونی جلوگیری کنند[/FONT][FONT=&quot].[/FONT]​
[FONT=&quot]۲[/FONT][FONT=&quot]) [/FONT][FONT=&quot]مسدودکردن کردن محل های اتصال در میکروب های بیماری زا[/FONT][FONT=&quot]:[/FONT]​
[FONT=&quot]پروبیوتیک ها با قرار گرفتن و پوشاندن نقاط اتصال میکرو ارگانیسم های بیماری زا، از کلونیزه شدن و رشد آن ها جلوگیری می کنند[/FONT][FONT=&quot].[/FONT]​
[FONT=&quot]۳[/FONT][FONT=&quot]) [/FONT][FONT=&quot]رقابت برای تغذیه[/FONT][FONT=&quot]:[/FONT][FONT=&quot][/FONT]​
[FONT=&quot]پروبیوتیک ها مواد غذایی موجود را قبل از این که توسط میکروارگانیسم های بیماری زا مصرف شود، استفاده می کنند[/FONT][FONT=&quot].[/FONT]​
[FONT=&quot]۴[/FONT][FONT=&quot]) [/FONT][FONT=&quot]تحریک سیستم ایمنی[/FONT][FONT=&quot]:[/FONT][FONT=&quot][/FONT]​
[FONT=&quot]پروبیوتیک ها می توانند هم ایمنی اختصاصی و هم غیر اختصاصی را در مقابل بیماری های روده ای تحریک کنند[/FONT][FONT=&quot].[/FONT]​
[FONT=&quot]برای مثال فهمیده اند که لاکتوباسیلوس کازئی در اسهال ویروسی، باعث افزایش پاسخ ایمنی می شود[/FONT][FONT=&quot].[/FONT]​
[FONT=&quot]تاریخ پروبیوتیک[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]پیشینه استفاده از پروبیوتیک ها به زمانی برمی گردد که یک پزشک روسی به نام [/FONT][FONT=&quot]"[/FONT][FONT=&quot]متچنیکف" در سال [/FONT][FONT=&quot]۱۹۰۷[/FONT][FONT=&quot] میلادی، فهمید که خوردن یک نوع ماست تخمیر شده از شیر، سبب طول عمر و حفظ سلامت روستاییان بلغاری شده است[/FONT][FONT=&quot].[/FONT]​
[FONT=&quot]بیشترین تحقیقات در ایران روی ماست انجام شده و پژوهشگران موفق شده اند با افزودن برخی مکمل های لبنی، ویژگی های نامطلوب ماست پروبیوتیکی را بهبود بخشند[/FONT][FONT=&quot].[/FONT]​
[FONT=&quot]شناسنامه پروبیوتیک[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]لاکتوباسیل ها، معروف ترین باکتری های مورد استفاده در لبنیات تخمیری هستند. این باکتری ها قادر به تبدیل قندها (شامل لاکتوز) و سایر کربوهیدرات ها به اسید لاکتیک هستندو طعم ترش لبنیات تخمیر شده نظیر ماست هم به همین خاطر است[/FONT][FONT=&quot]. [/FONT][FONT=&quot]هم چنین اسید لاکتیک به عنوان یک نگهدارنده از فاسد شدن فرآورده های لبنی جلوگیری می کند[/FONT][FONT=&quot].[/FONT]​
[FONT=&quot]پروبیوتیک های رایج، شامل گونه های مختلف باکتری های بیفید، باکتریوم، لاکتوباسیلوس و همچنین بعضی گونه های مخمر هستند[/FONT][FONT=&quot].[/FONT][FONT=&quot]![/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]​
[FONT=&quot]عشق پروبیوتیک[/FONT][FONT=&quot]![/FONT]
[FONT=&quot]اگر با همه توضیحاتی که داده شد، پروبیوتیک ها دل تان را برده اند و الان حسابی تشنه یک لیوان پروبیوتیک هستید که بزنید توی رگ و حالش را ببرید، این نکات را فراموش نکنید که از یادبردن آن ها ممکن است باعث شود گول بعضی ها را بخورید[/FONT][FONT=&quot]:[/FONT]​
[FONT=&quot]۱[/FONT][FONT=&quot]) [/FONT][FONT=&quot]اثربخشی پروبیوتیک ها تا زمانی است که پروبیوتیک مصرف شود. نمی شود گفت یک سال پروبیوتیک بخورید و خودتان را بیمه کنید. مصرف این مواد باید مداوم باشد[/FONT][FONT=&quot].[/FONT]​
[FONT=&quot]۲[/FONT][FONT=&quot]) [/FONT][FONT=&quot]مکمل های غذایی به صورت قرص که در حال حاضر در بازار ایران، بیشتر وارداتی هستند، باید حتما دارای روکش محافظ باشند تا باکتری های مفید، حین عبور از معده، در اسید معده از بین نروند[/FONT][FONT=&quot].[/FONT]​
[FONT=&quot]۳[/FONT][FONT=&quot]) [/FONT][FONT=&quot]فرآورده های لبنی، بهترین حامل پروبیوتیک ها محسوب می شوند. البته هنوز غنی سازی لبنیات با پروبیوتیک ها خیلی رایج نشده است[/FONT][FONT=&quot].[/FONT]​
[FONT=&quot]۴[/FONT][FONT=&quot]) [/FONT][FONT=&quot]موز، عسل، مارچوبه، کنگر فرنگی، سیر و پیاز حاوی موادی هستند که باعث می شود باکتری های پروبیوتیک بهتر رشد کنند. البته برای اثر بخشی بایستی مقادیر زیادی از آن ها مصرف شود[/FONT][FONT=&quot].[/FONT]​
[FONT=&quot]۵[/FONT][FONT=&quot]) [/FONT][FONT=&quot]افرادی که آنتی بیوتیک مصرف می کنند، دچار اسهال، عفونت مخمری مهبل و یا دچار سوءتغذیه هستند، در اولویت مصرف پروبیوتیک ها قرار دارند[/FONT][FONT=&quot].[/FONT]​
[FONT=&quot]۶[/FONT][FONT=&quot]) [/FONT][FONT=&quot]ماده موسوم به استارتر ماست که اسم علمی اش[/FONT][FONT=&quot] Lactobacillus bulgaricus [/FONT][FONT=&quot]است، پروبیوتیک محسوب نمی شود. بنابراین نمی شود گفت ماست یک ماده پروبیوتیک طبیعی است. این باور رایج غلطی است که وجود دارد[/FONT][FONT=&quot].[/FONT]​
 

تیرنگ

عضو جدید
[FONT=&quot]
[/FONT][FONT=&quot]کلمه پروبیوتیک از کلمه یونانی به معنی برای زندگی گرفته شده است،پروبیوتیک ها معمولا یک یا مخلوطی از چند میکروارگانیسم هستند که چنان چه توسط انسان یا حیوان مصرف شوند،می توانند با بهبود خصوصیات میکروفلور گوارشی میزبان اثرات سودمند بسیار زیادی را اعمال نمایند[/FONT][FONT=&quot]. [/FONT]​
[FONT=&quot] [/FONT]​
[FONT=&quot]پروبیوتیکها باکتریهای غیربیماریزا از خانواده لاکتوباسیل و بیفیدوباکتریوم هستند که در غذاهای تخمیر شده از جمله ماست وجود دارند و می‌توانند در روده ساکن شده و آثار مفیدی از خود برسلامت انسان به جا بگذارند. این باکتریها تعادل میکروبی مخاط روده را حفظ کرده و به عنوان فلورنرمال در این عضو ساکن می‌شوند. پروبیوتیکها پاتوژنهای خطرناک روده‌ای را مهار می‌کنند و همچنین در پیشگیری و یا درمان انواع اسهال به کار می‌روند پروبیوتیکها می‌توانند در تعدیل سیستم ایمنی مؤثر بوده و آثار ضد آلرژی داشته باشند، همچنین دارای قدرت ضد سرطانی هستند و می‌توانند کلسترول خون را کاهش دهند[/FONT][FONT=&quot].

[/FONT][FONT=&quot]از صدها سال پیش میکروبها برای تخمیر غذا و الکل مورد استفاده قرار می‌گرفتند و امروزه از آنها برای پیشگیری و درمان ببیماریها استفاده می‌شود. بحث پروبیوتیک اولین‌بار در سال 1990 مطرح شد. وقتی که الی مچنیکوف بیان کرد که روستائیان بلغاری که فراورده‌های تخمیر شده شیر را مصرف می‌کرده‌اند، از سلامت و عمر طولانی برخوردار بودند[/FONT][FONT=&quot].

[/FONT][FONT=&quot]امروزه مطالعات زیادی در مورد پروبیوتیکها و اثرات آنها انجام شده و مصرف محصولات لبنی محتوی پروبیوتیک بسیار توصیه می‌شود پروبیوتیک ها به تحریک رشد باکتری های مفید روده و یا به کاهش بیماریزایی میکروب های مضر کمک می کنند و مکانیسم عمل آنها متکی به جایگزینی و زنده ماندن آن ها در دستگاه گوارش است. روده انسان حاوی تقریبا [/FONT][FONT=&quot]100 [/FONT][FONT=&quot]تریلیون باکتری زنده است که همگی آنها با هم فلور میکروبی روده را به وجود می آورند، این باکتری ها شامل انواع مفید،مضر و خنثی هستند. باکتری های مفید در تولید ترکیبات مورد نیاز بدن مانند ویتامین ها و اسیدهای آلی نقش موثری به عهده دارند. در مقابل، باکتری های مضر ترکیبات سمی و سرطان زا تولید می کنند. بنابراین اگر باکتری های مضر در روده غالب بشوند نه تنها ترکیبات مغذی و ضروری تولید نمی شوند بلکه میزان ترکیبات مضر نیز افزایش می یابد[/FONT][FONT=&quot].

[/FONT][FONT=&quot]پروبیوتیک ها و پربیوتیکها در لبنیات[/FONT][FONT=&quot]

[/FONT][FONT=&quot]فلور میکروبی روده وابستگی زیادی به ماده غذایی مورد استفاده شخص دارد، بنابراین می توان فلور میکروبی روده را تغییر داد و میکروب های مفید را جایگزین انواع مضر آن کرد. در واقع استفاده از میکروب های زنده برای افزایش سلامت انسان موضوع جدیدی نیست و هزاران سال است، مردم از مواد تخمیری به ویژه فرآورده های لبنی حاوی میکروب های مفید مانند ماست، پنیرو... استفاده می کنند[/FONT][FONT=&quot].
[/FONT][FONT=&quot]معمولترین میکروارگانیزمهای پروبیوتیک به سه گروه باکتریها،قارچهاومخمرها تقسیم[/FONT][FONT=&quot]

[/FONT][FONT=&quot]می شوند[/FONT][FONT=&quot].

[/FONT][FONT=&quot]بعضی ازاین میکروارگانیسم ها سویه های انتخابی باکتریهای لاکتوباسیلوس و بیفیدوباکتریوم هستند گرچه سویه هایی ازانتروکوکوس،استرپتوکوکوس و ای کولای نیز برای این منظور استفاده می شوند[/FONT][FONT=&quot].

[/FONT][FONT=&quot]ازمخمرها ساکارومیسس سروزیزیه،ساکارومیسس بولاردی وکاندیدا اینتولایس رامی توان نام برد[/FONT][FONT=&quot].

[/FONT][FONT=&quot]اکثر باکتریهای لاکتوباسیلوس و بیفیدوباکتریوم بی خطر تشخیص داده شده اند،اگرچه بجز استرپتوکوکوس و انتروکوکوس سایر باکتریهای مولد اسید لاکتیک بندرت برای انسان و حیوان بیماریزا هستند وکاربرد آنها از دیر باز در تهیه محصولات غذایی بدون ایجاد اثرات سوء به اثبات رسیده است[/FONT][FONT=&quot].

[/FONT][FONT=&quot]قارچ ساکرومیسس بولاردی که از میوه ای به نام لیچی بدست می آید نیز به عنوان یک پروبیوتیک مورد توجه است.این قارچ در دستگاه گوارش انسان وجود ندارد ولی می تواند در دمای بدن انسان رشد کند و به آنتی بیوتیک ها نیز مقاوم است[/FONT][FONT=&quot].[/FONT]​
[FONT=&quot] [/FONT]​
 
بالا