پرتی آب

mr3_player

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان گرامی

میخواستم در این تایپیک دوستان تجربیات و یا اطلاعاتی رو که در رابطه با راههای جلوگیری از هدر رفت آب (پرتی آب) در شبکه توزیع آب شهری دارند، بیان کنند.

با تشکر

سلام

در یک تقسیم کلی "آب به حساب نیامده" به آب به حساب نیامده فیزیکی و آب به حساب نیامده غیرفیزیکی تقسیم می شود :

آب به حساب نیامده فیزیکی یا تلفات واقعی ناشی از نشت و فرار فیزیکی آب از شبکه توزیع است.
ولی آب به حساب نیامده غیرفیزیکی یا تلفات ظاهری به دلیل خطای انسانی ، ابزار اندازه گیری یا خطای مدیریت و راهبری سامانه اتفاق می افتد.

چند راه حل اساسي براي كنترل تلفات واقعي شبكه توزيع شامل موارد زير است :

1- شناسايي و كنترل انشعابات غير مجاز به خصوص در شبكه حاشيه شهرها
2- آب بندي خطوط انتقال با قطر بزرگ ( اكثرا نشتي دارند )
3- استاندارد سازي انشعابات و ترميم كنتورهاي منازل
4- بازسازي و رفع نشت مخازن

manmehdiam

عضو جدید
من پایان نامه ام موضوعش همین آب بحساب نیامده بود. بلحاظ آماری حدود 10 سال پیش که در شهرهای ایران برررسی میکردم ایران جز کشورهای با بیشترین مقدار آب بحساب نیامده هست. مثلا متوسط آب بحساب نیامده در تهران بین 50-60 درصد هست.
موضوع بسیار گسترده ای هست و درخواست شما خیلی کلی هست.
در کشور چند سال قبل در برخی شهرها طرح های مطالعاتی به شکل پایلوت جهت مطالعات آب بحساب نیامده اجرا شد که خود من چند مورد مدیر پروژه اش بودم ولی درحال حاضر نمیدانم این بحث به کجا رسید.
مبحث اب بحساب نیامده یکی از فاکتورهای مدیریت شبکه های توزیع هست که در قالب جمع آوری و ساماندهی اطلاعات سیستم شبکه توزیع ( اطلاعات شبکه، بهره برداری ، تولید، مشترکین و ...) و بکارگیری ابزاری مثل مدل هیدرولیکی و gis راهکارهایی را برای هر سیستم پیشنهاد میشه. مثل نشت یابی ، مدیریت فشار و ....

با سلام . یکی از دلایل عمده پرتی آب در شبکه شهری سیستم لوله کشی قدیمی و فرسوده شهر هاست که میزان زیادی حدود 40 درصد آب را قبل از تحویل به مصرف کننده به هدر میدهند
همچنین دستگاههای تصفیه آب خانگی مقدار زیادی از آب رو در مراحل تصفیه آب به هدر میدهند که نمیدونم مقدار دقیقش چقدر میشه در مقیاس شهری
مرکز تصفیه آب شیراز

بالا