***ٌ****آیا آثار تاریخی ایران در امان هستند؟!********

***ٌ****آیا آثار تاریخی ایران در امان هستند؟!********

• مجموع رای دهندگان
    13

Alborz Rad

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
******آیا آثار تاریخی ایران در امان هستند؟!*******

متأسفانه در سال های اخیر ، سوء استفاده برخی مقامات دولتی از مفاهیم اصیل ایرانی برای نیل به اهداف سیاسی ، باعث شده است تاریخ و تمدن ایران ، بازیچه ای برای نزاع سیاسیون باشد و در این نزاع ، آنان که علیه ایرانیت موضع گرفتند ، صدالبته بسیار صادق تر از افرادی بودند که دم زدن از ایران و کوروش و ... را "ابزار" رسیدن به اهداف سیاسی شان کردند.
در آخرین لحظات سال ۱۳۹۱ ، هنگامی که سال در حال تحویل بود ، فرد ناشناسی با نارنجک دستی به مقبره کوروش حمله کرد و این در حالی است که افراد بسیاری از نقاط مختلف ایران در پاسارگاد حضور داشتند و علاوه بر مهمانان نوروزی کوروش ، یگان حفاظت میراث فرهنگی نیز در آنجا حاضر بود.

فرد مهاجم - آن طور که خبرگزاری میراث فرهنگی گزارش داده - نه شناسایی شد و طبیعتاً نه دستگیر. تنها لکه سیاهی که حاصل انفجار کوچک این نارنجک دست ساز بود بر روی مقبره کوروش باقی ماند.

انتظار می رود همان گونه که حفاظت از آثار دینی در کشور ، مورد توجه است - که باید هم این گونه باشد - حراست از آثار تاریخی نیز بیش از پیش مورد توجه باشد.

****بیخودی پرسه زدیم صبحمان شب بشود
بیخودی حرص زدیم سهم مان کم نشود
ما
خدا را با خود سر دعوا بردیم و قسمها خوردیم
و
حقیقتها را زیر پا له کردیم
و چقدر حظ بردیم که زرنگی کردیم

mech_eng2000

عضو جدید
اقای البرز (چه اسم مناسبی برای 1 پسر- اسم هویت داره)
این مشکل فقط درمورد اثار تاریخی و ملی نیست
در مورد همه چی مشکل داریم، از جمله محیط زیست که مردم هم رعایت نمیکنن
در بکرترین مکان ها شما میتونی پوست چیپس و پفک پیدا کنی (متاسفانه)

شادیاخ

عضو جدید
متاسفانه اراده ای در بالاترین سطح کشور وجود داره که مسر هست که آثار ملی به مرور حذف بشن ، در حالی که ارامگاه خیام در حال نابودی است و از زمان پهلوی هیچ گونه توسعه ای داده نشد و در حال تخریب هست بالاترین مقام کشور همه نیشابور رو در فضل بن شاذان خلاصه کرده متاسفانه باید گفته سرکرده گروهک حزب الله رو قبول کرد که ایران توسط اعراب اراده میشه ، در حالی که برای مقبره ائمه شیعه در عراق ارقام نجومی هزینه میشه ولی اثار ملی کشور در حال نابودی و تخریب هستند

senaps

عضو جدید
کاربر ممتاز
خلاصه تو کرمانشاه یه مجسمه‌ی هرکول یونانی هست!!( تو بیستون!).... که یه منطقه‌ی کاملا بسته میباشه و توی 10 کیلومتری قرارگاه نظامی ارتش و سپاه میباشه!! :)....
با این وجود یه بابایی رفته سر اقای هرکول رو دزدیده! :)....

یا تو عکس اول که ملت همیشه در صحنه رفتن بالا، می‌بینید که دورش سیم کشی شده و در حقیقت این اقایون سیمها رو دور زدن! :)...

عکس دوم هم که یه چیز طبیعیه!! ما اینجا تو ایران اونقدر اثار تاریخی داریم که بعضی‌هاش ول معطله!! ملت اونقدر به اینجور جاها سفر نمی‌کنن که از اون محل‌ها پولی هم در نمیاد و خوب، هزینه‌ای هم براش نمیشه!!!...
نتیجه‌اش میشه اینکه یه سری اوباش که میرن اونجا و می‌بینن، یه اسپری در میارن و روش یادگاری می‌نویسن! :)...

قطعا پاسبانی کردن از این همه اثار باستانی، غیر ممکنه و نیازمند همکاری و همراهی مردم رو داره! :)...

قطعا یه بسیجی یا ولایتمدار چنین کاری رو نمی‌کنه... بنابراین بهتره به من‌و تو بگید که برای ملت همیشه در صحنه‌ی روشنفکر و ادامه‌دهندگان راه داریوش و نادرشاه و فرزندان راستین کوروش کبیر برنامه‌هایی بذاره و اونها رو توجیه کنه که این اثار، برای بازدید کردن و لذت بردن هستن و نه دیواری برای کشیدن گرافیتی و یا یادگاری نوشتن یا باهاش عکس گرفتن! :)...

در حالی که برای مقبره ائمه شیعه در عراق ارقام نجومی هزینه میشه ولی اثار ملی کشور در حال نابودی و تخریب هستند
مقبره‌ی ائمه‌ی شیعه از کشور شیعه پول میگیرن و این عجیبه؟!!!
به هر صورت....
روزانه هزاران نفر میرن حرم امام رضا و پول میریزن و این پولا براش خرج میشه.... همین مسئله برای سایر اماکن مذهبی کشور هم هست! :)... مثلا شما بیا من شما رو با خودم میبرم یه امام‌زاده‌ی دور افتاده توی یه روستای یکی از شهرستان‌های استان ایلام که ۷ کیلومتر مسیرش از روستا دوره و کل مسیر جاده‌ی خاکی درب و داغون داره که ماشین افرودرش هم توش گیر میکنه و فقط با یه نگاه، مبلغ پولی که در طول هفته براش ریخته شده رو نیگا کن!!!!

اقایون طرفدار اثار باستانی هم میتونن همین کار رو بکنن و صندوق هایی رو بذارن برای کمک مردم به بازسازی و تکمیل و پاسبانی از اثار باستانی کشور! :)...

هرچند، اثار باستانی نزدیک خودمون (ایلام، کرمانشاه، کردستان) رو که من دیدم، وضعشون از امام‌زاده ها هم بهتر بوده....!!!!

فرد مهاجم - آن طور که خبرگزاری میراث فرهنگی گزارش داده - نه شناسایی شد و طبیعتاً نه دستگیر. تنها لکه سیاهی که حاصل انفجار کوچک این نارنجک دست ساز بود بر روی مقبره کوروش باقی ماند.

ناراحتی من برای اون اتفاق و اون گستاخی بی‌حد میباشه، ولی بازم به این مسئله خنده‌ام میگیره...!!!!
در حقیقت، عده‌ای مملکت رو به دو نصف طرفدار و دشمن حکومت تبدیل کردن و هر چیز مذهبی رو برای دشمنانشون و باقی چیزا رو برای خودشون که مثلا قشر روشنفکر، با سواد، تر و تمیز و با فرهنگ و ....!! میدونن...
حالا، چند وقت پیش، نیروی انتظامی به کافی شاپا و قهوه‌خونه ها و غیره و ذلک گفته بود که دوربین مدار بسته نصب کنین لطفا! و یه مغازه‌ای این کارو نکرد و بعد یه خدافظی تراژدیک در اینترنت و فیس بوق راه انداخت که بله! ما چون نمی‌خواستیم جزوی از ابزار جاسوسی این دیکتاتوری باشیم، تعطیل کردیم!!!!
من همون موقع هم خندیدم....
الان که این مطلبه رو خوندم، فک کردم که اگر روزی اونجا دوربین بذارن، همه میگن میخوان مردم رو زیر نظر بگیرن و هر کسی رفت اونجا رو بگیرن!...
در صورتی که اگر یه دوربین مدار بسته اونجا می‌بود، سر سه سوت طرف شناسایی میشد و پوستش رو می‌کندن!!!!

توی یه مکان که ۹۹٪ ادماش مهمان و بازدید کننده هستن، یه اتفاقی افتاده! پلیس باید یقه‌ی کی رو برای بازجویی و تحقیق بگیره؟؟؟ همه‌ی مردم هم رفتن پی کار و زندگیشون...

آخرین ویرایش:

Alborz Rad

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اقاي البرز (چه اسم مناسبي براي 1 پسر- اسم هويت داره)
اين مشکل فقط درمورد اثار تاريخي و ملي نيست
در مورد همه چي مشکل داريم، از جمله محيط زيست که مردم هم رعايت نميکنن
در بکرترين مکان ها شما ميتوني پوست چيپس و پفک پيدا کني (متاسفانه)

ممنون!
نمونه بارزش چند روز پيش بود!

متاسفانه اراده اي در بالاترين سطح کشور وجود داره که مسر هست که آثار ملي به مرور حذف بشن ، در حالي که ارامگاه خيام در حال نابودي است و از زمان پهلوي هيچ گونه توسعه اي داده نشد و در حال تخريب هست بالاترين مقام کشور همه نيشابور رو در فضل بن شاذان خلاصه کرده متاسفانه بايد گفته سرکرده گروهک حزب الله رو قبول کرد که ايران توسط اعراب اراده ميشه ، در حالي که براي مقبره ائمه شيعه در عراق ارقام نجومي هزينه ميشه ولي اثار ملي کشور در حال نابودي و تخريب هستند

راجع به اين اراده قضاوتي نميکنم و به اهل تخصص ميسپارمش ! در مورد خيام و آرامگاه اين بزرگ مرد شهير بايد مطلبي اضافه کنم (تاجايي که بنده اطلاع دارم) تدريس واحدي بعنوان خيام نه تنها در دوره کارشناسي بلکه کارشناسي ارشد رشته ادبيات فارسي در دانشگاههايمان وجود ندارد در حالي که مسعود سعد و سنايي و... تدريس ميشه !(اگر دوستان مطلع هستند و بيشتر اطلاعات دارند بيان کنند شايد بنده اشتباه ميکنم پيشاپيش سپاسگزارم)

خلاصه تو کرمانشاه يه مجسمه‌ي هرکول يوناني هست!!( تو بيستون!).... که يه منطقه‌ي کاملا بسته ميباشه و توي 10 کيلومتري قرارگاه نظامي ارتش و سپاه ميباشه!! ....
با اين وجود يه بابايي رفته سر اقاي هرکول رو دزديده! ....

يا تو عکس اول که ملت هميشه در صحنه رفتن بالا، مي‌بينيد که دورش سيم کشي شده و در حقيقت اين اقايون سيمها رو دور زدن! ...

عکس دوم هم که يه چيز طبيعيه!! ما اينجا تو ايران اونقدر اثار تاريخي داريم که بعضي‌هاش ول معطله!! ملت اونقدر به اينجور جاها سفر نمي‌کنن که از اون محل‌ها پولي هم در نمياد و خوب، هزينه‌اي هم براش نميشه!!!...
نتيجه‌اش ميشه اينکه يه سري اوباش که ميرن اونجا و مي‌بينن، يه اسپري در ميارن و روش يادگاري مي‌نويسن! ...

قطعا پاسباني کردن از اين همه اثار باستاني، غير ممکنه و نيازمند همکاري و همراهي مردم رو داره! ...

قطعا يه بسيجي يا ولايتمدار چنين کاري رو نمي‌کنه... بنابراين بهتره به من‌و تو بگيد که براي ملت هميشه در صحنه‌ي روشنفکر و ادامه‌دهندگان راه داريوش و نادرشاه و فرزندان راستين کوروش کبير برنامه‌هايي بذاره و اونها رو توجيه کنه که اين اثار، براي بازديد کردن و لذت بردن هستن و نه ديواري براي کشيدن گرافيتي و يا يادگاري نوشتن يا باهاش عکس گرفتن! ...

مقبره‌ي ائمه‌ي شيعه از کشور شيعه پول ميگيرن و اين عجيبه؟!!!
به هر صورت....
روزانه هزاران نفر ميرن حرم امام رضا و پول ميريزن و اين پولا براش خرج ميشه.... همين مسئله براي ساير اماکن مذهبي کشور هم هست! ... مثلا شما بيا من شما رو با خودم ميبرم يه امام‌زاده‌ي دور افتاده توي يه روستاي يکي از شهرستان‌هاي استان ايلام که ? کيلومتر مسيرش از روستا دوره و کل مسير جاده‌ي خاکي درب و داغون داره که ماشين افرودرش هم توش گير ميکنه و فقط با يه نگاه، مبلغ پولي که در طول هفته براش ريخته شده رو نيگا کن!!!!

اقايون طرفدار اثار باستاني هم ميتونن همين کار رو بکنن و صندوق هايي رو بذارن براي کمک مردم به بازسازي و تکميل و پاسباني از اثار باستاني کشور! ...

هرچند، اثار باستاني نزديک خودمون (ايلام، کرمانشاه، کردستان) رو که من ديدم، وضعشون از امام‌زاده ها هم بهتر بوده....!!!!

ناراحتي من براي اون اتفاق و اون گستاخي بي‌حد ميباشه، ولي بازم به اين مسئله خنده‌ام ميگيره...!!!!
در حقيقت، عده‌اي مملکت رو به دو نصف طرفدار و دشمن حکومت تبديل کردن و هر چيز مذهبي رو براي دشمنانشون و باقي چيزا رو براي خودشون که مثلا قشر روشنفکر، با سواد، تر و تميز و با فرهنگ و ....!! ميدونن...
حالا، چند وقت پيش، نيروي انتظامي به کافي شاپا و قهوه‌خونه ها و غيره و ذلک گفته بود که دوربين مدار بسته نصب کنين لطفا! و يه مغازه‌اي اين کارو نکرد و بعد يه خدافظي تراژديک در اينترنت و فيس بوق راه انداخت که بله! ما چون نمي‌خواستيم جزوي از ابزار جاسوسي اين ديکتاتوري باشيم، تعطيل کرديم!!!!
من همون موقع هم خنديدم....
الان که اين مطلبه رو خوندم، فک کردم که اگر روزي اونجا دوربين بذارن، همه ميگن ميخوان مردم رو زير نظر بگيرن و هر کسي رفت اونجا رو بگيرن!...
در صورتي که اگر يه دوربين مدار بسته اونجا مي‌بود، سر سه سوت طرف شناسايي ميشد و پوستش رو مي‌کندن!!!!

توي يه مکان که ??? ادماش مهمان و بازديد کننده هستن، يه اتفاقي افتاده! پليس بايد يقه‌ي کي رو براي بازجويي و تحقيق بگيره؟؟؟ همه‌ي مردم هم رفتن پي کار و زندگيشون...

خدارو شکر که اين فقط خلاصه بود! دي
"قطعا پاسباني کردن از اين همه اثار باستاني، غير ممکنه و نيازمند همکاري و همراهي مردم رو داره" بله حق با شماست دوست عزيز پاسباني از همه آثار غيرممکنه اما آيا از همون تعداد آثاري که ثبت ملي و گاهاً جهاني شده پاسباني لازم به عمل مياد!؟
توي يه مکان که ??? ادماش مهمان و بازديد کننده هستن، يه اتفاقي افتاده! پليس بايد يقه‌ي کي رو براي بازجويي و تحقيق بگيره؟؟؟ قرار نيست پليس يقه کسيو بگيره ! همونطور که خودتون تلويحاً اشاره کردين که توي کرمانشاه با وجود نزديکي نيروي .......... باز سرقت آثار تاريخي صورت گرفته ، شايد از نگاه تسامح و اغماض نگري نسبت به امر حکايت داره ، که اهميت و بزرگي اين آثار چندان برجسته نشده! حال سوالو جور ديگه اي تحليل کنيد، اگر مکان ذهني ديگري بود باز هم نيروي پليس با وجود 99% مهمانان و بازديد کنندگان آن مکان (ذهني ) با اين تسامح رفتار ميکرد!/؟ ( جان مايه کلام اينکه ، تفات در نوع نگاه به دو طيف اثار مهم و ارزشمند در هر دو شقه خودشانه)

نميدونم !

شادیاخ

عضو جدید
کتابچه ای دارم که به معرفی آثار دیدنی فارس پرداخته جالب اینجاست که در این کتاب مملو از معرفی امام زاده ها و بت خانه های شیعه است و دریغ از حتی اشاره ای به تخت جمشید

senaps

عضو جدید
کاربر ممتاز
قرار نيست پليس يقه کسيو بگيره ! همونطور که خودتون تلويحاً اشاره کردين که توي کرمانشاه با وجود نزديکي نيروي .......... باز سرقت آثار تاريخي صورت گرفته

ظاهرا نصف روز بعد اون کله‌ی هرکول رو برگردوندن و گذاشتن سر جاش! :)...

مشکل اینه که اینجور تحرکات گاها توسط افراد عادی صورت میگیره و نمیشه کار اطلاعاتی خاصی کرد که پیش‌گیری بشه ازش....
مثلا یارو یه ایستک شیشه‌ای میخره، تموم که شد، توش الکل میریزه، کسی هم شک نمی‌کنه! یه برگ دستمال کاغذی، یه فندک اتیش و پرتاب... کسی هم نمی‌فهمه چی شد و چرا شد! و میره...
این مسئله، امکان مانور دستگاه نظامی و اطلاعاتی رو نداره! مخصوصا که عرض کردم پر از جمعیت و غیره و ذلک هستش...

و یادتون هم باشه که مثلا قرار دادن یه گردان نظامی نیرو برای حفظ امنیت جایی مثل تخت جمشید و سایر مکان ها، این خوراک تبلیغاتی رو به دشمن میده که جلوی مردم رو میگیرن و ترسیدن و نمی‌دونم از این چیزایی که میگن خلاصه...!!!( جو تخت جمشید امنیتی شده بود!!)....

عرض کردم، این دو قطبی کردن مملکت، باعث شده که مانور دادن تو خیلی جاها واقعا سخت بشه برا دستگاه اطلاعاتی و نظامی کشور! :)... مخصوصا که در برخی گروه ها، منفور واقع شدن...:cry:

Alborz Rad

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ظاهرا نصف روز بعد اون کله‌ی هرکول رو برگردوندن و گذاشتن سر جاش! :)...

مشکل اینه که اینجور تحرکات گاها توسط افراد عادی صورت میگیره و نمیشه کار اطلاعاتی خاصی کرد که پیش‌گیری بشه ازش....
مثلا یارو یه ایستک شیشه‌ای میخره، تموم که شد، توش الکل میریزه، کسی هم شک نمی‌کنه! یه برگ دستمال کاغذی، یه فندک اتیش و پرتاب... کسی هم نمی‌فهمه چی شد و چرا شد! و میره...
این مسئله، امکان مانور دستگاه نظامی و اطلاعاتی رو نداره! مخصوصا که عرض کردم پر از جمعیت و غیره و ذلک هستش...

و یادتون هم باشه که مثلا قرار دادن یه گردان نظامی نیرو برای حفظ امنیت جایی مثل تخت جمشید و سایر مکان ها، این خوراک تبلیغاتی رو به دشمن میده که جلوی مردم رو میگیرن و ترسیدن و نمی‌دونم از این چیزایی که میگن خلاصه...!!!( جو تخت جمشید امنیتی شده بود!!)....

عرض کردم، این دو قطبی کردن مملکت، باعث شده که مانور دادن تو خیلی جاها واقعا سخت بشه برا دستگاه اطلاعاتی و نظامی کشور! :)... مخصوصا که در برخی گروه ها، منفور واقع شدن...:cry:

خب خدا رو شکر که نصفه روزه حل شده ! شایدم طی آن نصف روز به مانند...... «تلنگر سفتی به روح شان خورده» که در ظرف همون مدت قلیل نادم و پیشمان شدند!

منم عرض کردم که پاسبانی از تک تکشان کاری نازیباست اما اینم اضافه کردم که اگر در مکان ذهنی دیگر، اینچنین اتفاق افتاده بود باز هم تسامح اینچنینی رو شاهد بودیم!/؟
«یادتون هم باشه که مثلا قرار دادن یه گردان نظامی نیرو برای حفظ امنیت جایی مثل تخت جمشید و سایر مکان ها، این خوراک تبلیغاتی رو به دشمن میده که جلوی مردم رو میگیرن و ترسیدن و نمی‌دونم از این چیزایی که میگن خلاصه...!!!( جو تخت جمشید امنیتی شده بود!!)....»
آفرین همینطوره دقیقاً! اما نکته اینجاست که چرا طوری رفتار شده است که حفظو حراست از این آثار اینطور تداعی بکنه که حکومت وقت جو امنیتی ایجاد کرده !!!!
قبلن هم گفتم مهم نوع نگاه همراه حب و بغض به دو طیف آثار ارزشمند در هر دو شقه هست.
سوال مسئله تنها منحصر به ماجرای ابتدای سال جدید نیست سوال کلی و عمومی بود که آیا آثار تاریخی در امان هستند ؟!
جان مایه کلام اینکه به نظر نگارنده در دوره کنونی به مثابه مثل معروف « افتادن از آن طرف بام» شدیم. دوره پهلوی اول شاهد رشد فزاینده تبلیغ ناسیونالیستی افراطی و باستان گرایی مفرط بودیم ، این دوره شاید بتوان گفت دچار محجوریت این نوع نگاه هستیم ! یا شاید تعدیل آن!
آن دوره کشف حجاب داشتیم این دوره گشت ارشاد !
همانطور که در قرآن ذکر شده «سخن آنان جز اين نبود كه گفتند پروردگارا گناهان ما و زياده‏ روى ما در كارمان را بر ما ببخش» (آيه 147 سوره آل عمران)که نشان از این دارد که در آموزه‌هاى قرآن اعتدال و ميانه‌روى يك اصل اساسى و ارزشى است و هر گونه افراط و تفريط در هر كارى ناپسند است.

آخرین ویرایش:

senaps

عضو جدید
کاربر ممتاز
با شما موافقم! :)...

این بحث های از این ور بوم افتادن و اینا هم در طول چند سال گذشته و در طی یک حرکت واکنشی تشدید شده وگرنه همیشه نبوده به نظرم! یا حقیر احساسش نکرده بودم! .....

یعنی این دو قطبی شدنه که از چند وقت قبل از چند وقت پیش که علنی شد، وجود داشت و این دو قطب در تقابل با همدیگه، بیشتر از در فرهنگی و باستانی وارد شدن تا هر در دیگه ای! :)...
و هر دو دارن مقدسات و تاریخ همدیگه رو می‌کوبن که قطعا زد و خورد های دو طرف رو در این خصوص شاهد بودین!....
یه طرف ائمه رو مسخره میکنه، یه طرف تیکه‌هایی میندازه به تاریخ این‌یکی!!! و همینجوری میره جلو....

متاسفانه دو طرف شاید (شاید!) یادشون رفته که نهایتش چی میشه! ...

نه این طرف به خودش اجازه میده اثار مورد نظر طرف مقابلش رو خراب کنه، نه طرف مقابلش با ایشون اینکارو میکنه....!!!

هرچند، متاسفانه به هم نزدیک شدن جنبش سبز و منافقین و تجزیه‌طلب ها و گروهک‌هایی مثل ریگی و پژاک، خیلی راحت مجوز برخورد های بد رو به طرف مقابل میده... (این نزدیک شدن رو شخصا توی بالاترین در طی سالهای ۸۷ تا ۹۰ دیدم و شاهدش بودم و بارها بهش اعتراض کردم...)
خلاصه اینکه وقتی این جبهه‌ها یه حرف رو میزنن و جبهه‌ای که حرفی رو زده و دیگران تکرارش میکنن، واکنشی نشون نمیده، باعث میشه که همه فکر کنن که با هم هستن و این یعنی ایجاد مشکلات بیشتر و بدتر...

ببخشید که خیلی بسته عرض کردم! :)...

Alborz Rad

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ببخشید که خیلی بسته عرض کردم! :)...

راجع به جهات چه بالاترین جهت چه پایین ترین جهات!!! و طیف رنگها قضاوتی نمیکنم و ترجیح میدم سکوت بکنم! ( ببخشید که علاوه بر بسته صحبت کردن زبان کنایه هم چاشنی کلامم شده پیر شدیم دیگه "دی!)

گوش اگر گوش من و ناله اگر ناله ی توست
آنچه البته به جایی نرسد فریاد است
!!!!

Alborz Rad

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دژ تاریخی طویله شد!

دژ تاریخی طویله شد!

سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی مسجدسلیمان از تبدیل شدن یک اثر تاریخی بسیار قدیمی به آغل گوسفندان خبر داد.

غلام‌رضاجلیلی‌نیا در گفت‌وگو با ایسنا با اعلام این خبر اظهار کرد: دژ اسدخان در اندیکا واقع شده است و قدمت آن به دوران اسلامی برمی‌گردد.

وی افزود: در حال حاضر مردم آن منطقه به عنوان آغل و طویله از این دژ قدیمی و تاریخی استفاده می‌کنند.

جلیلی‌نیا توضیح داد: دژ اسدخان هم‌اکنون در حال نابودی و تخریب است و اگر همین گونه پیش برود تا چند وقت دیگر چیزی از آن باقی نمی‌ماند.

وی خاطرنشان کرد: ما بارها اداره میراث فرهنگی استان و حتی کشور را در جریان این فاجعه قرار دادیم اما هنوز هیچ‌گونه اقدامی از جانب آ‌ن‌ها صورت نگرفته است.

این دوستدار میراث فرهنگی ادامه داد: دژ اسد خان با وجود این که ثبت ملی شده و قدمت زیادی دارد از داشتن حتی یک نگهبان محروم است و هنوز تعیین حریم نشده است.

k.o.l.s.o.o.m

عضو جدید
نه چه امانی چه امنیتی . همه چیز خرید و فروش میشه کی به فکر آثار تاریخی و این چرت و پرت (از نظر خیلی ها نه من ) هاست .