ولتاژ و جریان چطوری بدست می آیند؟

khaksar.ieee

عضو جدید
سلام
این سوال من هر چند می دونم خیلی ساده و پیش پا افتاده ایه ولی فکر میکنم خیلی ها اونو نمیدونند؟
مفهوم کلی ولتاژ و جریان چیه؟ چطوری سینوسی میشند؟ با تشکر

Prince-Michkin

عضو جدید
من خودم شخصا این استنباط رو از این مفاهیم دارم و ممکنه درست نباشه.
به اختلاف پتانسیل الکتریکی مابین 2 جسم اصطلاحا ولتاژ گفته میشه.
یعنی اینکه مابین 2 جسم که روی اونها بار الکتریکی (یکی بار مثبت یا پروتون و یکی دیگه بار منفی یا الکترون) جمع شده یه اختلاف پتانسیلی بوجود میاد. در این حالت الکترونها تمایل دارند به سمتی برن که کمبود الکترون وجود داره (عکس این قضیه صادق نیست) و همین تمایل به حرکت باعث بوجود آمدن اختلاف پتانسیل الکتریکی یا ولتاژ میشه.
اما جاری شده همین الکترونها به سمتی که کمبود الکترون وجود داره (به واسطه وجود یک هادی) رو جریان نامیده میشه.
حالا اینکه چطور سینوسی میشه خودش یه بحث کاملا مفصل هستش که از حوصله خارجه.
برای کسب اطلاعات بیشتر توصیه میکنم کتاب های برق دوره هنرستان رو مطالعه کنید که به زبان بسیار ساده این مفاهیم رو توضیح داده.

hossein_ebrahimi

عضو جدید
پتانسیل الکتریکی همون جور که از اسمش پیداست یه نوع انرژِیه که تو مواد ذخیره میشه و این نوعش از انرژی الکترون ها حاصل میشه،اگه بین دو تا جسم یا حتی بین دو نقطه از یک چسم اختلاف در میزان انرژی الکتریکی باشه که میشه همون اختلاف تعداد حاملهای بار(چه حفره و چه الکترون) اون موقع میگیم که بین این دو ناحیه اختلاف پتانسیل الکتریکی داریم.اگه این جسم هادی باشه یا این جسمهای هادی با یه هادی دیگه به هم وصل بشم اون موقع برای جبران این اختلاف پتانسیل و به تعادل در اومدن حاملهای بار بین دو ناحیهجریان الکتریکی جاری میشه که در اصل این جریان الکترون ها از پتانسیل کمتر(الکترون بیشتر) به پتانسیل بیشتر(الکترون کمتر) هست ولی بطور قراردادی ما به جایی که الکترون نباشه میگیم حفره و به حرکت این حفره ها از پتانسیل بیشتر(حفره بیشتر) به پتانسیل کمتر(حفره کمتر) جریان الکتریکی میگیم.

بالا