واکنش مراجع به شهادت رهبر شیعیان عربستان

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
آیت الله جنتی:شهادت شیخ نمر فاجعه‌ای برای امت اسلام است

آیت الله جنتی:شهادت شیخ نمر فاجعه‌ای برای امت اسلام است

این اتفاق مصیبت و فاجعه‌ای برای جهان اسلام، شیعیان و مردم ایران بود که امیدوارم خداوند انتقام خون‌هایی که این ظالمان ریختند بگیرد و امیدواریم این اتفاق تیرخلاصی برای انقراض این حکومت جبار وهابی و تکفیری سعودی باشد و حکومتی که لیاقت پذیرایی از مهیمان خداوند را داشته باشد سرکار بیاید.

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
بیانیه مرکز اسلامی لندن در محکومیت اعدام شیخ نمر(ره)

بیانیه مرکز اسلامی لندن در محکومیت اعدام شیخ نمر(ره)

متن این بیانیه به شرح زیر است: بسم الله الرحمن الرحیم
لاَّ يُحِبُّ اللَّهُ الْجَهْرَ بِالسُّوءِ مِنَ الْقَوْلِ إِلاَّ مَن ظُلِمَ وَكَانَ اللَّهُ سَمِيعًا عَلِيمًا.(النساء: آيه ۱۴۸)
خداوند بیان آشکار بدیها را دوست ندارد، مگر از سوی کسی که مورد ظلم و ستم قرار گرفته است و خداوند شنوا و داناست.
خبر شهادت مظلومانه حجت الاسلام و المسلمین شیخ نمر باقر النمر موجب تأثر فراوان انسانهای آزاده و جریحه دارشدن دلهای دلسوزان امت اسلامی و علاقمندان به وحدت اسلامی گردید.
گرچه ماهها حبس و نحوه رسیدگی به اینگونه پرونده ها در عربستان سعودی، احتمال به شهادت رساندن وی را همواره در اذهان مطرح می ساخت، انتظار نمی رفت که در ماه ربیع المولود که امت اسلامی میلاد پیامبر رحمة للعالمین را بزرگداشته و از این فرصت برای نزدیک کردن مذاهب اسلامی به یکدیگر ومعرفی چهره پراز مهر و محبت پیامبر اکرم (ص)، به جهانیان استفاده می نماید، این عالم دینی به این شکل به شهادت برسد.
امت اسلامی امروز بیش از هر زمان دیگر نیازمند وحدت در مقابل چالش های بیرونی و گروههای تکفیری که از درون همه تارو پود این امت را نشان گرفته اند و به صغیرو کبیر رحم نمی نمایند، می باشد. آیا حاکمان عربستان اولویتی جز بمباران مردم مظلوم یمن و خراب کردن خانه و کاشانه ایشان، ارسال لشگر برای سرکوب مردم صلح جوی بحرین و اعدام مخالفان پایبند به روش های مسالمت آمیزسراغ ندارند؟
آیا خداوند، پیامبر اکرم (ص) ومؤمنان از چنین رفتارهایی خرسند می باشند؟ مگرنه اینست که قرآن می فرماید: " قل اعملوا فسیری الله عملکم ورسوله والمؤمنون "؟
مرکز اسلامی انگلیس ضمن محکوم کردن اعدام شهید حجت الاسلام والمسلمین النمر، از هیئت حاکمه عربستان می خواهد تا بجای منافع قومی و طائفه ای به مصالح عالیه امت اسلامی اندیشیده و بجای سرکوب مخالفان، حقوق ایشان را به رسمیت شناخته، بلکه خود مدافع آن باشند. عقل و شرع و تجربه طولانی بشر همگی براین حقیقت صحّه می گذارند که: الملک یبقی مع الکفر ولا یبقی مع الظلم.
مرکز اسلامی انگلیس

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
واکنش آیت الله العظمی مدرسی

واکنش آیت الله العظمی مدرسی

در پی جنایت هولناک رژیم سفاک آل سعود در به قتل رساندن «شهید شیخ نمر النمر» مجالس بزرگداشت و ترحیمی در نقاط مختلف جهان برای وی برگزار می گردد. در این راستا، مجلس گرامیداشتی از سوی «آیت الله العظمی محمدتقی مدرسی» از مراجع تقلید عراق برگزار گردید. در این مراسم که در کربلای معلی برپا شد، جمع زیادی از علماء و فضلای حوزه علمیه عراق و اقشار محتلف مردم شرکت کردند.
..........................

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
بیانیه شدید اللحن آیت الله العظمی مدرسی در مورد اعدام شیخ نمر

بیانیه شدید اللحن آیت الله العظمی مدرسی در مورد اعدام شیخ نمر

بسم‌ الله الرحمن الرحیم (مِنْ الْمُؤْمِنِينَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَيْهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضَى نَحْبَهُ وَمِنْهُمْ مَنْ يَنْتَظِرُ وَمَا بَدَّلُوا تَبْدِيلاً) «ميان مؤمنان، مردانى‏ هستند كه به آنچه با خدا عهد بستند صادقانه وفا كردند؛ گروهی از آن‌ها به شهادت رسيدند و گروهی در انتظارند و هرگز
روی‌ نگرداندند».
سپاس خداوند جهانیان را که سرنگون‌کننده‌ی ستمگران، یاورر پناه گریزندگان و فرودستان و پروردگار شهیدان و راستان است.
و درود خداوند بر سرور رسولان و پیشوای مجاهدان، محمد مصطفی(ص)، و بر خاندانش که میراث‌دار پیامبران و رهبر همه‌ی شهیدان هستند.
اینک آیت الله شیخ نمر به کاروان شهیدان پیوست و خداوند او را به آرزویی که در تمام عمرش داشت رساند.
درخت بدخوی ترور خود را رسوا کرد و دست به خون یکی از بزرگان دین که گناهی جز دفاع از حق و دادخواهی نداشت آلود.
اعدام شهید كرامت آیت‌ الله شیخ نمر از همه‌ی جنایت‌های تکفیری‌ها بدتر است و پیامدهای این عمل زشت کم‌تر از عواقب جنایت‌های نظام صدام در حق مراجع دینی شهید عراق نخواهد بود. کشتن شیخ شهید اعلام جنگ بود؛ نه فقط به پیروان ارجمند اهل بیت علیهم السلام،
بلکه به همه‌ی مسلمانان پایبند به ارزش‌های آسمانی و مؤمن به این فرموده‌ی خداوند که(مَنْ قَتَلَ نَفْسًا بغَيْرِ نَفْسٍ أَوْ فَسَادٍ فِي الأَرْضِ فَكَأَنَّمَا قَتَلَ النَّاسَ جَمِيعًا).
«هر كه، كسى را جز به قصاص قتل يا [به كيفر] فسادى در زمين بكشد چنان است كه گويى همه‌ی مردم را كشته باشد».
قاتلان شیخ شهید نشان دادند که منطق ارشاد، اندرز و مطالبه‌ی حقیقت و حقوق به روش‌های مسالمت‌آمیز در برابر ذهنیت داعشی حاکم بر آل‌سعود و اطرافیانشان سودی ندارد. ریختن خون شیخ نمر اهانتی به همه‌ی ارزش‌های الهی و همچنین ناقض همه‌ی اصول عرفی و
قوانین بین‌المللی است، مخصوصاً از آن رو که کشتن شخصیتی عظیم چون شیخ نمر در این منطقه بی‌سابقه بوده است. بنابراین، خون او بی‌تردید به هدر نخواهد رفت،‌ چرا که خداوند در کمین ستمگران است و می‌فرماید (إِنَّا مِنْ الْمُجْرِمِينَ مُنتَقِمُونَ) (ما از جنایتکاران انتقام
می‌گیریم) و (وَمَنْ قُتِلَ مَظْلُومًا فَقَدْ جَعَلْنَا لِوَلِيِّهِ سُلْطَانًا فَلاَ يُسْرِفْ فِي الْقَتْلِ إِنَّهُ كَانَ مَنصُورًا)«هر كه مظلوم كشته شود، به ولی او قدرتى داده‏ايم؛ پس نبايد در قتل زياده‏روى كند، زيرا او [از سوی خداوند] يارى شده است.» تاریخ نشان خواهد داد که این جنایت زشت آغاز
پایان عمر این خاندان خبیث است؛ خاندانی که در سرگذشتش چیزی جز قتل و ستم و سرکشی دیده نمی‌شود.

ما، ضمن محکوم کردن این جنایت، به جهان می‌گوییم که نظام آل‌سعود از خطوط قرمز گذشته است و باید در انتظار عواقب تصمیم‌های ظالمانه‌اش باشد. همه بدانند که روش مکتب اهل بیت علیهم السلام همانی است که امام زین‌العابدین علی بن الحسین ‌ــ‌که درود خدا بر او

باد‌ــ فرمود: «کشته شدن عادت ماست و شهادت موهبت خدا بر ما». خون شهیدان نیک‌خصال ما در طول تاریخ درخت رسالت را آبیاری کرده و پرورش داده است و ستمگران هیچ یاوری ندارند. دولت‌های بزرگ نیز باید بدانند که درخت ترور با بریدن شاخه‌هایش ریشه‌کن

نمی‌شود و اگر مانع حکومت‌های ظالم نشوند و آن‌ها را از تروریسم دولتی باز ندارند، دم زدنشان از ترویج آزادی، عدالت و حقوق بشر چیزی جز ادعا و سراب نخواهد بود.
و الله المستعان
محمدتقی مدرسی
۲۱ ربیع‌الاول ۱۴۳۷
کربلای مقدس

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
حضرت آيت الله سیّد محمّد علی شیرازی:آل سعود یک بار دیگر چهره واقعی خود را نشان داد

حضرت آيت الله سیّد محمّد علی شیرازی:آل سعود یک بار دیگر چهره واقعی خود را نشان داد

بسم الله الرحمن الرحیم

(ولاتحسبنّ الله غافلاً عمّا يعمل الظالمون إنّما يؤخّرهم لیوم تشخص فيه الأبصار مهطعين مقنعي رؤوسهم لايرتدّ إليهم طرفهم وأفئدتهم هواء) ابراهیم/43

مرة أخری کشف الجناة من آل سعود النقاب عن وجوههم القذرة وسوء سريرتهم وخبث باطنهم وحقدهم الدفين بالنسبة الی الاسلام وأبنائه المخلصين إذ قتلوا أحد رموز الشيعة سماحة آيةالله الشيخ نمر باقر النمر (رضوان الله تعالی علیه) ومعه عدد من إخوانه المؤمنين.

إنّ حکام آل سعود الخبثاء إرتکبوا من الجرائم بحقّ المسلمین في کلّ مکان ماتخجل منها البشرية لا المسلمون فحسب وعلی ذلک ألف دلیل ودلیل، ومن أبرزها قتل عشرات الألوف من أبناء الیمن المظلومين وفي کلّ يوم حادث جدید وجريمة أشدّ من سابقتها. إنّ جريمة قتل العالم الجليل سماحة الشيخ نمر باقر النمر (رحمه الله) وعدد من إخوانه وهم من المخلصين حقّاً - وليس لهم جرم وذنب إلا أنهم قالوا ربّنا الله وطالبوا بحقوقهم المغصوبة وکرامتهم المسحوقة - أثّرت في نفوس أبناء الإسلام والإیمان وأدمت العيون وجرحت القلوب وحرّکت الأحاسیس وهيّجت الضمائر الحيّة أکثر من ذي قبل، والکلّ يعلم أنّ هذه الجريمة البشعة التي ارتکبها حکام آل سعود العملاء وإن کان من موقع حقدهم الدفين لأهل بیت النبيّ (صلّی الله علیه وآله وسلّم) وشيعتهم بالذات، إلا أنّه في واقع الأمر ينطلق من منطلق عدائهم السافر للاسلام کلّه إذ أنّهم أشدّ أعداءه بصريح من القرآن الکريم حيث يقول: (ولتجدنّ أشدّ الناس عداوةً للّذين آمنوا الیهود) وهم الیهود.

إننا علی علم والعالم بأسره يعلم أنّ الوضع في السعودية علی مقربة من السقوط والمؤشّرات کلّها تشير إلی الإنهيار والسير نحو جهنّم؛ فإنّ الحکم مع الکفر يدوم ومع الظلم لايدوم، وکلّما اقترب رجال الحکم في السعودية من السقوط والإنهيار إزدادت جرائمهم النکراء البشعة، ولاشکّ أنّ الشعب السعوديّ بأسره لا الشيعة فقط إنتهی صبرهم وسيقومون بالثورة ضدّ الحکم السعودي، وأحرار العالم کلّهم يقفون الی جانب الشعب السعودي في انتفاضتهم وثورتهم، ولاشکّ أنه عند ذلک لاتنفع أسلحة أميرکا ولا اسرائيل حکام السعودية شيئاً ولاينفعهم الندم.

إنّنا إذ نستنکر وبشدّة عميقة ما قامت به الحکومة السعودية الخائنة الجانية من إعدام سماحة آيةالله الشيخ النمر (رحمه الله) وعدد من المؤمنین ونعتبرها من أبشع جرائمها وأشدّها، نقول: إنّ هذه الجريمة استمراريةٌ لجريمة يزيد بن معاوية (عليهما لعنة الله) ونهجه إذ قتل سيّد شباب أهل الجنة الحسين بن علي (عليهما الصلوة والسلام)، والکلّ يعلم ماذا کانت عاقبة يزيد بن معاوية وماالذي حصل للحسين بن علي (عليه السلام)، وأمام أعين الجميع الزيارة الأربعينية لأبي عبدالله الحسين (سلام الله علیه) حيث حضر فيها سبعة وعشرون ملیوناً من أحرار العالم مستلهمين الصمود والقوّة من بطلة کربلاء عقيلة الطالبيّين زينب الکبری (سلام الله علیها) حيث خاطبت يزيد الکفر والإلحاد: (کد کيدک واسع سعیک وناصب جهدک، فوالله لن تمحو ذکرنا ولاتمیت وحينا..)، في وقت يسعی النهج اليزيدي الأمويّ المتمثل بالوهابية القذرة لإخماد الشعائر الحسينية والانتقام من نهج أبي الأحرار (عليه السلام).

إنّ حکام السعودية سيتبيّن لهم ما يعده القرآن الکريم: (إنّا من المجرمين منتقمون) ومايقوله الرسول الأعظم (صلّی الله عليه وآله): (يوم المظلوم علی الظالم أشدّ من يوم الظالم علی المظلوم)، فها نحن في طريقنا نحو الانتقام من آل سعود ان شاء الله تعالی.

إنّنا من جوار مرقد الامام أبي الحسن علي بن موسی الرضا (صلوات الله وسلامه عليه وعلی آبائه الطيبين وأبنائه الطاهرين) إذ نرفع الی الشعب السعودي جميعاً وإلی أبناء المنطقة الشرقية بالذات ولعوائل الشهداء وأسرهم أحرّ التعازي بهذه المصیبة الکبری، نسأل الله تعالی لهؤلاء الشهداء السعداء المزيد من الرحمة والغفران وأن يحشرهم الله تعالی مع أئمة الهدی (عليهم السلام)، ويمنّ علی ذويهم بالمزيد من الصبر الجميل والأجر الجزيل، وأن يأخذ بأيدينا الی الإنتقام من الظالمين سريعاً عاجلاً، (وسیعلم الذين ظلموا أيّ منقلب ينقلبون). والسلام علی عبادالله الصالحين، وعلی من اتّبع الهدی ورحمةالله وبرکاته.

مشهد المقدسة – 21/ ربیع الاول/ 1437
محمّدعلي الموسوي الشيرازي

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
آل سعود با اعدام شیخ نمر پروتکل های یهود را اجرا کرد

آل سعود با اعدام شیخ نمر پروتکل های یهود را اجرا کرد

در پی شهادت مظلومانه علامه شیخ نمر باقر النمر توسط حاکمیّت ظالم آل سعود، آیت الله سید محمود بحرالعلوم میردامادی دام ظله پیامی صادر نمودند که متن آن بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

لَتَجِدَنَّ أَشَدَّ النَّاسِ عَدَاوَةً لِّلَّذِينَ آمَنُواْ الْيَهُودَ و... (المائدة. من الاية 82)

شهادت مرد شجاعت، بلندگوی عدالت، علّامه شیخ نمر باقر النمر رضوان الله تعالی علیه را به حضرت بقیة الله الاعظم عجل الله تعالی فرجه الشریف و همه‌ی موحّدان و پیروان قرآن و عترت علیهم السلام تسلیت عرض می‌نمائیم.

آنانکه تدبّر در قرآن مجید دارند و به مکتب کونوا للظالم خصماً و للمظلوم عوناً لبيک گفته‌اند می‌دانند این اولین و آخرین جنایت عمّال یهود نمی‌باشد، احزاب و گروه هائی که سخن از حقوق بشر دارند و شعار عدالت سر می‌دهند کجایند مجری پروتکل های یهود، یعنی سعودی عنود را، به خاطر جنگ‌افروزی و اختلاف‌افکنی‌هایش محکوم نمایند. والبته حکومت سعودى محکوم (وَمَکَرُواْ وَمَکَرَ اللّهُ وَاللّهُ خَيْرُ الْمَاکِرِينَ) است وروزگار دردناکی را پیش روی دارد.

اینان که در عراق، سوریه و یمن به جنگ‌افروزی مشغولند و با جنگ های فرهنگی علیه ثقلین یعنی کتاب الله و عترت رسول الله صلی الله علیه و آله و با تقویت مسلک پوچ وهابیت کار می‌کنند، چگونه می‌توانند خادم حرمین شريفین باشند و به جامعه اسلامی اعمّ از شیعه و سنّی خدمت کنند؟ بر همه‌ی مسلمانان است که با تفکّر در آیات ذمّ يهود دشمن اصلی را بهتر بشناسند و علیه وابستگان آنها به هر وسیله ممکن در همه‌ی عالم به افشاگری بپردازند.

در خاتمه علوّ درجات برای این شهید عظیم الشأن و شهداء همراه ایشان از خداوند متعال خواهانیم. و در کنار تربت مقدّس مولانا أمیرالمؤمنين عليه الصلاة و السلام براى ظهور منجى بشريت حضرت بقيّة الله الاعظم ارواحنا فداه و نابودى مشرکين ومنافقين دست به دعا برمى‌داريم.

السلام علیکم ایها الشهداء
سيّد محمود بحرالعلوم میردامادی
نجف اشرف 22/ربيع الأول 1437 هـ ق

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
دبیرکل مجلس علمای هند: عربستان باید از شورای حقوق بشر سازمان ملل اخراج شود

دبیرکل مجلس علمای هند: عربستان باید از شورای حقوق بشر سازمان ملل اخراج شود

در ادامه واکنش ها به اعدام شیخ نمر روحانی حق طلب شیعه توسط دستگاه جور آل سعود، دبیرکل مجلس علمای هند با «مضحک» خواندن ریاست دوره ای عربستان بر شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، خواستار اخراج این کشور از شورای مذکور شد.

مولانا سید کلب جواد نقوی در مصاحبه اختصاصی با پایگاه خبری «هندو» اظهار داشت: «در عربستان نه تنها هیچ اثری از دموکراسی وجود ندارد، بلکه سرکوب صداهای مخالف در این کشور کاملاً نهادینه شده است. آنها علاوه بر شیخ نمر، یک روحانی سنی مخالف خود را نیز با زدن برچسب عضویت در القاعده به وی، اعدام کرده اند. عربستان سابقه ای طولانی در سرکوب وحشیانه مخالفان خود دارد و ریاست آنها بر شورای حقوق بشر سازمان ملل بیشتر شبیه یک لطیفه است. جامعه بین الملل باید علیه عربستان سعودی تحریم وضع کند و این کشور را به کلی از شورای حقوق بشر حذف نماید».
این روحانی شیعه هندی در خصوص احتمال گفتگوی خود و سایر علمای اسلامی هند با دولت این کشور در خصوص اعمال فشار بر عربستان خاطرنشان ساخت: «ما امید زیادی به این قضیه نداریم چرا که دولت هند به دلیل وابستگی زیاد به نفت عربستان، در برابر مقامات این کشور بسیار ناتوان است و هرگز مواضع شدیدی در مقابل آنها اتخاذ نخواهد کرد».

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
شماری از اعضای مجلس نمایندگان و رهبران جهادی افغانستان: اعدام آیت الله نمر غیرقابل قبول و ظالمانه است

شماری از اعضای مجلس نمایندگان و رهبران جهادی افغانستان: اعدام آیت الله نمر غیرقابل قبول و ظالمانه است

ماری از اعضای مجلس نمایندگان و رهبران جهادی با ظالمانه خواندن اعدام آیت باقرالنمر، روحانی شیعی در عربستان، می گویند که بدنبال این رویداد اختلافات سیاسی عربستان و ایران تشدید یافته و افغانستان نباید از این اختلاف ها متاثر شود.
حکومت عربستان سعودی بتاریخ 12 جدی شیخ باقرالنمر روحانی معترض شیعی را اعدام کرد. این روحانی شیعی در میان 47 تنی اعدام شدند که بیشتر انها مرتکب به جرایم تروریستی بودند، اما آیت الله نمر رهبر شیعیان عربستان به هیچ بدنبال حملات مسلحانه و تروریستی نبوده و بارها بصورت مدنی اعتراضات خود را از نظام سعودی می طلبید.
پس از اعدام شیخ نمر، روابط سیاسی عربستان و بحرین با تهران قطع گردید و برخی دیگر کشورهای عربی روابط خود را به سطوح پایین تر تنزیل دادند.
به گزارش خبرگزاری مرکزی، شماری از اعضای مجلس نمایندگان افغانستان و رهبران جهادی می گویند که اعدام این روحانی شیعی غیرقابل قبول و ظالمانه است و اکنون افغانستان نباید از اختلافات سیاسی کشورهای منطقه برسر این موضوع، متاثر گردد.

الحاج مولوی عبدالرحمن رحمانی عضو مجلس نمایندگان نیز می گوید که این اقدام عربستان سعودی پیامدهای منفی را برای این کشور و کشورهای اسلامی در پی خواهد داشت. آقای رحمانی می گوید که عربستان سعودی با وارد شدن در منازعات داخلی یمن ، به خاطر این که این کشورها بیشتر شیعه نشین هستند، در برابر آنها اهداف مغرضانه را دنبال کردند؛ در حالیکه به گفته وی، یمن هیچگاه قصد بدی در مورد عربستان سعودی نداشته است.
این عضو مجلس نمایندگان می گوید که اعدام این روحانی سرشناس شیعی، اختلافات منطقه ای گسترده را ببار می آورد و ترس این وجود دارد که دایره اختلافات سیاسی کشورهای منطقه، گسترده شده و به افغانستان نیز سرایت کند.
اقای رحمانی می گوید که اعدام شیخ نمر، روحانی سرشناس شیعی قابل قبول نیست و عربستان سعودی نباید در برابر مخالفین سیاسی اش اینگونه بی رحمانه و خشونت امیز رفتار کند.
به باور این عضو مجلس نمایندگان، اعدام شیخ باقرالنمر آغاز اختلافات جدی و ویرانگر در میان کشورهای اسلامی خواهد بود و این امر برای کشورهای اسلامی زیان بار می باشد.
آقای رحمانی می گوید که این رویداد اختلاف های ایران و عربستان در منطقه را افزایش می دهد و سیاست مردان و دولت افغانستان باید تلاش کند که افغانستان را از اختلافات و رقابت های منطقه ای ایران و عربستان بدور نگهدارد.
این عضو مجلس نمایندگان می گوید که قرار بود روز گذشته ولسی جرگه در ارتباط با این رویداد اعلام موضع کند؛ اما به منظور دور نگهداشتن افغانستان از تاثیرات رقابت های ایران و عربستان، از انتشار اعلامیه در این مورد اجتناب گردید.

قاضی نذیر احمد حنفی نماینده مردم هرات در مجلس نمایندگان نیز می گوید که اعدام شیخ نمر را خشین و غیر قابل قبول توصیف کرده و می گوید که عربستان سعودی در برخورد با مخالفین سیاسی اش خصوصا شیخ نمر، دچار خطا و اشتباه فاحشی شده است. به باور این عضو مجلس نمایندگان، حکومت عربستان سعودی با اعدام مخالفین سیاسی اش اعتبار کشورش را در بیرون و اقتدارش را در داخل صدمه می زند.
مولوی قلم الدین رهبر حرکت انقلاب اسلامی افغانستان و مقام سابق طالبان، این اقدام عربستان سعودی را ظالمانه خوانده و می گوید که دولت عربستان نباید در برابر مخالفین سیاسی شان با چنین خشونت اقدام کند.
رهبر حرکت انقلاب اسلامی افغانستان، عربستان را به تفرقه اندازی در میان کشورهای اسلامی متهم کرده و می گوید که آنها برای منافع خود، در کشورهای مختلف اسلامی از ابزارهای غیرقانونی و مداخلات نامشروع کار می گیرند.
به باور مولوی قلم الدین، عربستان سعودی در منازعات داخلی کشورهای عربی از جمله بحرین و یمن درگیر شد و این اقدام انها، باعث تفرقه در میان مسلمان های شیعه و سنی در این کشورها گردید.
این مقام سابق طالبان حکومت عربستان سعودی را به رفتار تبعیض آمیز در برابر شیعه های عربستان متهم کرده و می گوید که نباید دولت ریاض در برابر خواسته های مشروع شهروندانش با خشونت ایستادگی کند.
مولوی عبدالروف شاکر، استاد دانشگاه در کابل می گوید که اعدام شیخ باقرالنمر توسط عربستان سعودی یک اقدام جابرانه و ظالمانه است و نباید با این عالم دینی چنین برخورد می شد. این استاد دانشگاه می گوید که شیخ نمر از جمله علمایی بود که همیشه خشونت و رفتار خصمانه را برای پیروانش منع می کرد و همیشه خواست های خود را به صورت مسالمت آمیز بیان کرده است.
شیخ باقر النمر در سال ۲۰۱۲ بعد از انتقاد علنی از مقام های عربستان و تقاضا برای برگزاری انتخابات در این کشور دستگیر شد. وی از تظاهرات ضددولتی در شرق عربستان حمایت کرده بود.
اعدام شیخ باقرالنمر مخالفت های گسترده ای را در عربستان و کشورهای مختلف اسلامی ببار آورد.
در شهر قطیف در شرق عربستان، زادگاه شیخ نمر، بیش از صد نفر با زیر پا گذاشتن قانون ممنوعیت تظاهرات به خیابان آمدند و شعار “مرگ بر خاندان سلطنتی” سر دادند.
در ایران، معترضان به سفارت عربستان سعودی در تهران و کنسولگری این کشور در شهر مشهد ایران حمله کردند. در شهرهای مختلف بحرین و عراق صدها تن در اعتراض به اعدام این روحانی سرشناس شیعی عربستان سعودی به خیابان ها آمدند. نخست وزیر عراق و فراکسیون شیعی پارلمان عراق این اعدام را محکوم کردند و گفتند که چنین اقدامی پیامدهای ناخواسته ببار خواهد آورد.

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
دبیر شورای اخوت اسلامی شمال کشور افغانستان: اقدامات آل‌سعود جایی در مبنای نظری «اهل‌تسنن» ندارد

دبیر شورای اخوت اسلامی شمال کشور افغانستان: اقدامات آل‌سعود جایی در مبنای نظری «اهل‌تسنن» ندارد

دبیر «شورای علما و اخوت اسلامی شمال کشور» ضمن محکومیت اقدام رژیم عربستان در به شهادت رساندن آیت‌الله «نمر باقر النمر» تأکید کرد که برادران «شیعه» بدانند اقدامات آل‌سعود جایی در مبنای نظری «اهل‌تسنن» ندارد.
«مولوی عبدالرئوف توانا» عالم اهل تسنن و دبیر شورای علما و اخوت اسلامی حوزه شمال کشور با اشاره به شهادت آیت الله النمر توسط رژیم عربستان بدر مصاحبه ای با خبرگزاری تسنیم تأکید کرد: رژیم آل سعود از اهل سنت استفاده ابزاری می‌کنند در حالی که شیعه و سنی دو روی یک سکه هستند.
وی ضمن عرض تبریک و تسلیت به‌خاطر شهادت آیت الله «باقر النمر» به خانواده این شهید بزرگ گفت که موضوع شهادت شهید مظلوم شیخ نمر حادثه غم‌انگیزی است که قطعاً امت اسلامی نمی‌تواند آن را تحمل کند.
توانا افزود: حکومت آل سعود با شهادت این شیخ شهید خود را بیشتر به جهانیان معرفی ساخت که این رژیم در ریختن خون علما، مبارزان و مجاهدان کوچکترین اهمیتی قائل نیست و به هر جنایتی تن می‌دهد، بر همین اساس این عملکرد در سراسر جهان اسلام محکوم می‌باشد و از دیدگاه من نیز محکوم است.
دبیر شورای علما و اخوت اسلامی شمال افغانستان تصریح کرد: غرب هیچ‌گاه از مبارزان و مجاهدان در سرتاسر جهان اسلام کوچکترین حمایتی نکرده، بلکه همیشه در تبانی با کشورهای ظالم قرار داشت و در هرجایی که جبهه حق و عدالت و نیروهای مخلص قرار داشتند در برابر آنها قرار گرفته است.

این عالم اهل سنت خاطرنشان کرد: غرب هیچ‌گاه موضوع حقوق بشر را با مسلمانان پیوندی نداد، حادثه بزرگ میانمار، فاجعه بیت‌المقدس که همچنان ادامه دارد و مجامع حقوق بشری همچنان صدای خود را بلند نمی‌کنند و حتی احساس همدردی با حکومتها و رژیمهای مستبد دارند.
وی تأکید کرد: عملکرد رژیم آل سعود را مرتبط با اسلام و اهل سنت نمی‌دانیم، زیرا اساس تشیع و تسنن قرآن کریم و عترت پیامبر اسلام است و این دو با یکدیگر برادر هستند و هیچ‌گاه اسلام عزیز اجازه نداده مسلمانان در برابر یکدیگر قرار بگیرند، زیرا مسلمانان میان یکدیگر مهربان هستند.
عبدالرئوف توانا اظهار داشت: شهادت شیخ باقر النمر عالم شیعه عربستانی را توسط رژیم آل سعود همه علمای بزرگ اهل سنت محکوم کردند. از همه حوزه‌های علمیه در سراسر جهان اسلام تقاضا می‌کنم با اتخاذ تصمیم درست اجازه ندهند تا رژیمهای فاشیستی و جنایتکار با استفاده از نام دین مسلمانان را بکشند و امت واحد اسلامی را به بخشهای مختلف تقسیم کنند.

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
بیانیه بنیاد اهل بیت(ع) زیمبابوه در محکومیت اعدام "شهید شیخ نمر"

بیانیه بنیاد اهل بیت(ع) زیمبابوه در محکومیت اعدام "شهید شیخ نمر"

ترجمه متن بیانیه «سید عباس نقوی» به شرح زیر است: به نام خداوند قادر متعال بنیاد اهل بیت(ع) زیمبابوه با نهايت غم و اندوه و كمال شگفتي خبر بسیار غم انگیز اعدام (شهادت) آیت الله شیخ باقر النمر و ديگر بیگناهان را دريافت كرد. این عمل غیرانسانی و وحشیانه که توسط رژيم سلطنتي سلفی ـ وهابیِ طرفدار رژیم صهیونیستی و اشغالگران مکه و مدینه صورت گرفت، همه مردم آزادی خواه جهان را شوكه كرد ؛ و موج محکومیت و همدردی را از گوشه
و كنار جهان به همراه داشت. سکوت کشورهای غربی و رسانه های آنها در قبال این نقض آشکار حقوق و کرامت انسانی به وضوح نشانگر معيارهاي دوگانه اتخاذ شده توسط این باصطلاح قهرمانان مدافع آزادی بیان و حقوق بشر است. بنیاد اهل بيت زیمبابوه این جنایت فجیع توسط رژیم سلفی وهابی را به شدت محکوم می کند و معتقد است که انشاالله جنایتکاران خونخوار عربستان بهايي سنگین بخاطر آن و دیگر جرایم مستقیم و غیر مستقیم خود در جهان خواهند پرداخت ؛ جناياتي همچون دخالت در حمله به شیعیان در نیجریه و قتل عام بيش از هزار بی گناه از جمله چهار پسر آیت الله شیخ زكزاكي و بازداشت غیر قانونی ايشان و نيز بمباران بی وقفه و بی رویه مناطق غیر نظامی یمن در طي ماه های گذشته و کشته شدن هزاران نفر از شهروندان بی گناه از جمله زنان و کودکان و نابودی کامل زیرساخت ها و بالاخره حمایت مستقیم این رژیم از داعش و دیگر گروه های تروریستی در جنگ علیه دولت قانونی سوریه و مردم آن و قتل هزاران و بی خانمانی میلیون ها نفر. باشد که خداوند متعال این دشمنان اسلام و غاصبان حرمین شريفين را نابود فرمايد و در ظهور منجی عالم بشريت امام زمان عليه السلام تعجيل فرمايد
با آرزوی پیروزی ستمدیدگان بر ستمگران.​
سید عباس نقوی
دبیر کل بنیاد اهل بیت (ع) زیمبابوه​

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
بیانیه شدیداللحن امام جمعه "میشیگان" علیه پادشاهی فاسد آل سعود

بیانیه شدیداللحن امام جمعه "میشیگان" علیه پادشاهی فاسد آل سعود

ترجمه متن بیانیه «امام محمدعلی الهی» به شرح زیر است:
به نام خداوند بخشنده مهربان
«هرگز کسانی که در راه خدا کشته شده اند را مرده مپنداريد ... آنها زنده اند .... و نزد پروردگارشان روزی می گيرند»
خبردار شديم كه پادشاهی فاسد عربستان سعودی مرد بزرگ علم، صلح و گفتگو و روحانی شیعه شیخ نمر باقر النمر را اعدام کرده است.
بهمين جهت تسلیت خود را به خانواده محترم شیخ و به تمام خانواده هاي با ایمان، آزادیخواه و عدالتجو در جهان ابراز ميداريم.
بنیانگذاران القاعده و داعش که هنوز از جنایات وحشتناک تروریست های دیوانه خود در منطقه و جهان سير نشده اند بالاخره از همان تاکتیک داعش برای ترساندن مردم و ساکت کردن صدای آزادی، کرامت و دموکراسی در منطقه استفاده کردند .
اعدام شیخ نمر، اعدام فرياد رساي عقلانیت، عدالت و مسئولیت بود.
قاتلان شرور عربستان سعودی این سال جدید را با یکی از بدترین جنایات خود در طول تاریخ جنون بار، توحش آميز، و خونریز خود علیه بشریت آغاز نمودند.
همه کسانی که دغدغه حقوق بشر، آزادی بیان، دموکراسی و حاکمیت قانون را دارند بايد به پا خيزند و از دادگاههاي بین المللی عدالت طلب بخواهند حاکمان عربستان سعودی را به خاطر جنایات جنگی در یمن، و تامین مالی و ایدئولوژیکي تروریسم در جهان از طریق آموزشهاي مدارس تکفیری خود و نيز بخاطر اعدام رهبران صلح جوي مذهبی مانند شیخ نمر محاكمه نمايند. البته من ترديد دارم مقامات دولتی امريكا که حتی پس از حمله تروریستی 11 سپتامبر واكنشي نسبت به خانواده سلطنتی عربستان نشان ندادند، در مورد این فاجعه هم عكس العملي بروز دهند.

جامعه مسلمان در منطقه دیربورن ايالت ميشيگان تظاهراتي صلح آمیز را امروز بعد از ظهر در محکوميت رژيم سعودي بخاطر نفرت و نفاق و خونریزی علیه شهروندان بی گناه و به خصوص اعدام یک انسان صلح طلب، عدالتجو و آزادیخواه يعني شیخ نمر برگزار خواهند كرد.
نام شیخ نمر به عنوان یک شهید راه آزادی برای همیشه خواهد درخشید و قاتلان جنایتکار سلطنت فاسد و قاتل سعودي براي هميشه محکوم ، مورد نفرین و شرمسار خواهند بود.

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
بیانیه مجمع جهانی صلح اسلامی به مناسبت شهادت عالم دینی «شیخ نمر باقرالنمر»

بیانیه مجمع جهانی صلح اسلامی به مناسبت شهادت عالم دینی «شیخ نمر باقرالنمر»

ـ مجمع جهانی صلح اسلامی با صدور بیانیه‌ای شهادت مظلومانه «شیخ نمر باقر النمر» روحانی عدالت طلب عربستان را به جامعه اسلامی و انسان‌های آزادی خواه جهان تسلست عرض می‌کند. در بخشی از این بیانیه آمده است: امروز بیش از هر زمان دیگری جهان اسلام برای مبارزه با توطئه‌ها دشمنان اسلام، نیازمند اتحاد و یکپارچگی جهانی است. این بیانیه در ادامه بیان دارد: مجمع جهانی صلح اسلامی از منادیان صلح، دموکراسی، آزادی و نهادهای حقوق بشری در جهان درخواست می‌کند نسبت به اعدام این عالمی دینی که هرگز توطئه مسلحانه نداشته و یا پنهانی به توطئه علیه کشور متبوع خود نپرداخته است؛ ساکت ننشسته و به وظیفه انسانی خود عمل نمایند. متن کامل این بیانیه بدین شرح می‌باشد:
بسمه تعالی
« وَمَنْ قُتِلَ مَظْلُومًا فَقَدْ جَعَلْنَا لِوَلِیِّهِ سُلْطَانًا فَلَا یُسْرِفْ فِی الْقَتْلِ إِنَّهُ کَانَ مَنْصُورًا» این سازمان بین المللی مردم نهاد، اعدام عالم عدالت خواه آیت الله نمر باقر النمر را در ایام وحدت مسلمین، اوج بی تدبیری آل سعود و ناشی از فتنه‌ی صهیونیزم می‌داند و ضمن هشدار به آل سعود به جهت اقدامات ضد حقوق بشری و خلاف مصالح مسلمانان در جهان، آن را موجب تخریب چهره کشورهای اسلامی در جهان می‌شمارد و بر محورهای زیر تاکید می‌کند. مجمع جهانی صلح اسلامی ضمن محکومیت اقدام آل سعود در اعدام شیخ نمر باقر النمر، یادآور می‌شود که چنین اقداماتی بدون شک باعث خوشحالی صهیونیزم و تشدید تنش‌های فرقه‌ای می‌شود که به هدایت دولت‌های استعمارگر و ضد بشری صورت می‌پذیرد و تاکنون اثرات مخرب زیادی را در منطقه به همراه داشته است. مجمع جهانی صلح اسلامی تأکید می‌کند؛ امروز بیش از هر زمان دیگری جهان اسلام برای مبارزه با توطئه‌ها دشمنان اسلام، نیازمند اتحاد و یکپارچگی جهانی است. امری که باید مورد توجه همه کشورهای اسلامی به ویژه رژیم سعودی قرار گیرد که مکرر با تحرکات ضد بشری باعث شکل گیری تصویری نامطلوب از اسلام می‌شود. مجمع جهانی صلح اسلامی ضمن تأکید بر وحدت اسلامی، خواهان تصمیم جدی و سریع سران کشورهای اسلامی در این خصوص است تا ضمن اتخاذ تصمیمات مناسب، مانع از بروز تفرقه و گسست در امت اسلامی شده و زمینه سوء استفاده صهیونیزم و کشورهای فرصت طلب و مغرض را در چالش به وجود آمده از بین ببرند. اعدام شیخ نمر بدون محاکمه و تفهیم اتهام و بدون وجود یک دادگاه عادلانه اسلامی، خلاف تمامی اصول و قواعد اسلامی و همچنین تمامی موازین حقوق بشری موجود می‏باشد. به باور مجمع این اقدام غیرانسانی و غیر عادلانه آل سعود در نتیجه بی‏تدبیری‏ها و بی توجهی به مصالح جهان اسلام صورت گرفته است. مجمع جهانی صلح اسلامی از منادیان صلح، دموکراسی، آزادی و نهادهای حقوق بشری در جهان درخواست می‌کند نسبت به اعدام این عالمی دینی که هرگز توطئه مسلحانه نداشته و یا پنهانی به توطئه علیه کشور متبوع خود نپرداخته است؛ و همواره خواستار حقیقت و احقاق حقوق مردم مظلوم سرزمین خود بوده است؛ ساکت ننشسته و به وظیفه انسانی خود عمل نمایند. آیا جز این است که شیخ نمر خواسته‌ای جز اجرای عدالت نداشت که یکی از بنیان‌های اعتقادی همه مسلمانان جهان و خواسته بر حق تک تک انسان‌ها است. بی تردید اعدام این عالم دینی در ایام وحدت مسلمانان از جانب دولت عربستان، هدفی برهم زدن وحدت جهان اسلام نداشته و عمل غیر انسانی آل سعود ضایعه دردآور برای امت اسلامی رقم زده است و وقت آن است که کشورهای اسلامی به منافع بزرگ جهان اسلام بیندیشند و با حرکت هم افزا در مسیر ایجاد تمدن بزرگ اسلامی حرکت کنند که همانا این مسیر طی طریق بر مدار سیره پیامبر اعظم(ص) بوده و تنها راه رستگاری و احیای تمدن بزرگ اسلام عزیز است.
مجمع جهانی صلح اسلامی
16دی ماه 1394
19:07

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
نامه اساتید جهان اسلام در محکومیت جنایات آل سعود

نامه اساتید جهان اسلام در محکومیت جنایات آل سعود

جمعیت اساتید دانشگاه های جهان اسلام در نامه ای خطاب به بان کی مون دبیر کل سازمان ملل، جنایات آل سعود را محکوم کرده است.
متن کامل این نامه در پی می آید:
نظربه مفاد مصرّح در اعلامیّه جهانی حقوق بشر و مسئولیّت خطیر سازمان ملل در اجرای آن و نیز نقض مکرّر حقوق بشر خصوصاً حقّ حیات و حقّ آزادی از سوی قدرتهای بزرگ جهانی به طور مستقیم و یا با واسطه عوامل منطقه ای ونیز سکوت و بی تفاوتی سؤال برانگیز سازمان ملل ومدّعیان طرفداری از حقوق بشر، خصوصاً در انجام جنایات بی رحمانه رژیمِ فاقد مشروعیّت قانونی آل سعود در سایة حمایت آشکار و پنهان قدرتهای فرا منطقه‎ای و منطقه ای درقبال اقداماتی نظیر:
1. تجاوز ظالمانه به کشور اسلامی یمن و کشتار بی رحمانه مردم مظلوم آن و سلب حقّ حیات از آنها.
2. تخریب و ویران سازی خانه ها و بیمارستان ها و دیگر زیرساخت های کشور یمن.
3. ایفای نقش مستقیم آشکار و پنهان در ایجاد گروه های تروریستی و تقویت و پشتیبانی آنها و گسترش تروریسم در منطقه و جهان با حمایت قدرتهای فرامنطقه ای و منطقه ای، بر اساساندیشه وهابیّتِساخته شده دست انگلیس، برای مخدوش ساختن چهره اسلام.
4. سلب آزادی از مردم و آزار و شکنجة آنها، خصوصاً قتل آیت الله علّامه شیخ نمر باقر النّمر به جرم آزادی خواهی و عدالت طلبی.
5. بی کفایتی در اجرای مناسک حج، که موجب قربانی شدن جمع زیادی ازحجّاج شد، و نیز بی تفاوتی در قبال آن.
که همگی موجب جریحه دار شدن قلب مسلمانان و آزادی خواهان جهان و شرمساری مدّعیان طرفداری از حقوق بشر و دموکراسی و بی حیثیتی سازمان ملل و سیاه شدن اوراق تاریخ عصرحاضر، یعنی عصراوج ارتقای علم و تکنولوژی، گشته است.
لذا ما استادان دانشگاه های جهان اسلام با لبّیک گفتن به ندای پیامبر عظیم الشأن اسلام صلّی الله علیه و آله، پیامبر بشریّت و منادی حقیقی حقوق بشر که فرمود:«مَنْ سَمِعَ رَجُلاً یُنادِی یا لَلْمُسْلِمِینَ فلَمْ یُجِبْهُ فَلَیْسَ بِمُسْلِم» (هر کس فریاد دادخواهیِ انسانی را بشنود و به داد او نرسد، مسلمان نیست) ضمن محکومیّت جرائم فوق، نظر خود را به شرح زیر در این خصوص اعلام میداریم:
1. ما تهدید اصلی حقوق بشر و صلح و امنیّت جهانی را تصمیم گیران بین المللی در قالب تشکیلات سازمان ملل و خصوصاً در ساختارغیر عادلانة شورای امنیّتِ آن میدانیم که مردم جهان را نا آگاه از تحوّلات جهان تصّور می کنند و از گروه های تروریستی و کشورهای عقب افتادة ضدّ حقوق بشر و تروریست پرورحمایت می کنند و در نوع تصمیمات خود، جانب ظالم را می گیرند و مظلوم را محکوم می کنند که نمونه بارز آنها رژیم صهیونیستی و آل سعود است و خطاب ما به رئیس این سازمان از باب اتمام حجّت و تذکّر و ثبت در تاریخ است.
2. ما رژیم موروثی آل سعود را به دلیل داشتن ماهیّت ضدّ حقوق بشری و تروریست پروری آشکار و جنایت علیه بشریّت و خیانت به آرمان اسلام و قرآن بر اساس اندیشة وهابیّت ساخته شدة انگلیس، فاقد مشروعیّت می دانیم و از سازمان ملل و علما و آزادی خواهان جهان قاطعانه می خواهیم که مردم مظلوم سرزمین حجاز را در رسیدن به حقّ مشروع خود در تعیین سرنوشت شان یاری دهند و دست آل سعود را از تسلّط بر میراث دینی و فرهنگی جهان اسلام و ثروت و ناموس آنان قطع نمایند.
3. ما تجاوز آل سعود را با پشتیبانی آشکار و پنهان قدرتهای فرا منطقه ای و منطقه ای، به کشور اسلامی یمن و ویرانی و کشتار ملّت مظلوم و شجاع آنرا خلاف شرع مقدّس اسلام، خلاف انسانیّت و خلاف موازین بین المللی دانسته و آن را به شدّت محکوم میکنیم و حمایت همه جانبة خود را از ملّت مظلوم و شجاع یمن در دستیابی به تمامی حقوق خود، قاطعانه اعلام میداریم.
4. ما قتل عالم مجاهد آیت الله نمر باقر النّمر را توسّط رژیم آل سعود به جرم آزادی خواهی، عدالت طلبی و انجام فریضة الهی امر به معروف و نهی از منکر، جنایت علیه بشریّت دانسته و آن را به شدّت محکوم میکنیم و از سازمان ملل می خواهیم که به حکم وظیفة قانونی خود، این اقدام آل سعود را با صراحت محکوم و نسبت به محاکمة تمامی عاملان این جنایت و بازگرداندن جنازة این شهید بزرگوار به خانواده اش اقدام عاجل به عمل آورد .
5. ما ضمن اعلام حمایت قاطعانه از مبارزات حق طلبانة ملّت مظلوم بحرین و فلسطین برای دستیابی به حقّ حاکمیّت خود مطابق با قوانین جاری بین المللی، اقدامات سرکوبگرانه و جنایت کارانة رژیم صهیونیستی و آل خلیفه و حامیان فرا منطقه ای و منطقه ای آنها از جمله متجاوزان سعودی را به شدّت محکوم میکنیم و از سازمان ملل میخواهیم که بر اساس منشور حقوق بشر سازمان ملل، ضمن محکوم کردن جنایات ضدّ حقوق بشری رژیم آل خلیفه و رژیم غاصب صهیونیستی، مردم مظلوم بحرین و فلسطین را در دستیابی به حقّ تعیین سرنوشت خویش پشتیبانی نماید.
6. ما حرمین شریفین و تمامی آثار دینی و فرهنگی سرزمین حجاز را، میراث دینی و فرهنگی تمام مسلمانان جهان و تصمیم گیری در خصوص نحوة حفظ و ادارة آن را حقّ تمامی مسلمانان می دانیم که این مهم بایستی توسّط شورای منتخب برجستگان ملّت های اسلامی محقّق شود، لذا قاطعانه از سازمان ملل می خواهیم که در تحقّق این مهم اقدامات لازم را به عمل آورد.
7. ما متواضعانه از تمامی علمای دین و روشنفکران متعهّد و صاحبان رسانهمی خواهیم که با توجه به هشدار رسول اعظم اسلام صلّی الله علیه و آله که فرمود: «إِذَا ظَهَرَتِ الْبِدَعُ فَعَلَى الْعالِمِ أَنْ يُظْهِرَعِلْمَهُ و اِلّا فعلیه لعنة الله» با بیان، قلم و رسانه، چهرة اصلی تهدید کنندگان صلح و امنیّت جهانی را افشا کنند، حقائق را برملا سازند از مظلومان عالم دفاع کنند و بر ظالمان بخروشند وَالسَّلَامُ عَلَى مَنِ اتَّبَعَ الْهُدَى.

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
احزاب تونسی: عربستان گور خودش را کند

احزاب تونسی: عربستان گور خودش را کند

پایگاه خبری شبکه العالم، احزاب تونسی از اعدام النمر به عنوان یک اقدام حساب نشده و تصفیه حساب سیاسی نام بردند که هدف از آن ایجاد تفرقه در جهان اسلام و سرپوش گذاشتن بر شکست طرحهای سعودی ها در عراق ، سوریه و یمن است.
احزاب مزبور تاکید کردند: دولت سعودی گورش را با دست خود کند.
عمر الشاهد دبیرکل حزب الغد در گفت وگوی ویژه با شبکه العالم تاکید کرد: عربستان همه معاهدات را زیر پا می گذارد و مراعات دوست و دشمن را نمی کند.
وی گفت: این اقدام با زمانبندی خاصی انجام گرفت . جنایت عربستان سعودی در مورد شیخ نمر یک شکست واقعی است که پایه های این نظام را به لرزه درآورده است.
عمر الشاهد افزود: این رژیم در سوریه ، عراق و یمن شکست خورد و محور منطقه ای شکل گرفته بر اساس مثلث عربستان ، ترکیه و اسراییل نیز شکست خواهد خورد.
از سوی دیگر فوزی علوی رییس مرکز فرآیندهای تحقیقی فلسفی و دینی نیز در گفت وگوی ویژه با شبکه العالم تاکید کرد: نظام سعودی با اعدام نمر باقر النمر و تحت فشار گذاشتن آزادی های سیاسی و برانگیختن فتنه های مذهبی در داخل جهان اسلام گورش را با دست خود کند.
وی افزود: این نظام به نمایندگی از سوی امپریالیسم کار می کند و به صراحت با صهیونیسم جهانی همپیمان است.
عبدالرزاق الهمامی دبیرکل حزب ملی دمکراتیک العمل در گفت وگوی ویژه با شبکه العالم ابراز داشت: ما شیخ نمر باقر النمر را شهید دفاع از آزادی های سیاسی در عربستان می دانیم و از کشورها می خواهیم تا کورکورانه از یک نظام سیاسی مستبد حمایت نکنند. - See more at: http://fa.alalam.ir/news/1777106#sthash.7DATsxEy.dpuf

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
جامعه اهل سنت اعدام شيخ نمر را محکوم می کند

جامعه اهل سنت اعدام شيخ نمر را محکوم می کند

اعدام شيخ نمر نه تنها در جامعه شيعه تاثيراتي ايجاد و احساسات آنان را جريحه دارد کرد، بلکه مايه پريشاني و نگراني اهل سنت نيز شده زيرا کشتن عالم اعم از شيعه - سني و حتي مسيحي موجب جريحه دار شدن احساسات مردم مي شود.
مولوي عبدالحميد اسماعيل زهي، امام جمعه اهل سنت زاهدان درخطبه هاي نماز جمعه اين هفته مسجد مکي گفت: شيخ نمر يکي از علماي شيعه بود که مخصوصا پس از اينکه در عربستان به زندان افتاد طرفداران زيادي پيدا کرد.

وي در ادامه افزود: اعدام شيخ نمر نه تنها در جامعه شيعه تاثيراتي ايجاد و احساسات آنان را جريحه دارد کرد، بلکه مايه پريشاني و نگراني اهل سنت نيز شده زيرا کشتن عالم اعم از شيعه - سني و حتي مسيحي موجب جريحه دار شدن احساسات مردم مي شود.

امام جمعه مسجد مکي اهل سنت زاهدان به برخي واکنش ها به اعدام شيخ نمر اشاره کرد و افزود: اعدام شيخ نمر اعتراضات بخش بزرگي از جوامع را به دنبال داشت که به شهادت آن معترض بودند و جامعه اهل سنت نيز اين عمل را محکوم مي کند زيرا اگر فردي مشکلي دارد بايد راهي غير از کشتن که ملايم تر و با حکمت نزديک است، اختيار شود.

مولوي اسماعيل زهي در ادامه به برخي اتفاقات داخل کشور در واکنش به اعدام شيخ نمر اشاره کرد و گفت: حمله به سفارتخانه و کنسولگري عربستان در تهران و مشهد شايسته شان ملت ايران نبود، زيرا از لحاظ شرع- عرف و قوانين بين المللي تمام سفارتخانه ها و ديپلماتها بايد در امنيت کامل قرار داشته باشند.

وي ادامه داد: البته هيچکدام از مسئولان به اين حادثه راضي نبودند و موجب نگراني آنان نيز شده که جا دارد مسئولان در اينگونه مسائل برنامه ريزي کنند تا به نظام جمهوري اسلامي ظلمي صورت نگيرد و جلوي وارد کردن نقصان به ملت توسط افراد تندرو در داخل و خارج کشور گرفته شود.

امام جمعه مسجد مکي اهل سنت زاهدان در واکنش به قطع رابطه عربستان و ايران اظهارکرد: قطع رابطه عربستان و جمهوري اسلامي به نفع منطقه و مسلمانان نيست، بلکه براي جامعه اسلامي ضرر دارد. مولوي اسماعيل زهي ادامه داد: اين دو کشور از موقعيت ويژه اي در منطقه برخورد هستند و از کشورهاي مهم جهان اسلام به شمار مي روند- مي توانند مشکلات و اختلافات منطقه را حل کنند- لذا نبايد تنش بين آنان تشديد شود.

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
آیت الله العظمی علوی گرگانی: شرایط شیعیان قطیف بسیار سخت است

آیت الله العظمی علوی گرگانی: شرایط شیعیان قطیف بسیار سخت است

دبیر کل جنبش مقاومت اسلامی نجباء عراق عصر امروز با حضرت آیت‌الله العظمی علوی گرگانی دیدار کردند و گزارشی پیرامون عملکرد این گروه در عملیات صورت گرفته ارائه کردند. شیخ «اکرم الکعبی» در این دیدار اظهار داشت: در سال گذشته اتفاقات خوبی در سوریه رخ داد و نیروهای دشمن شکست‌های زیادی را متحمل شدند و با تلاش زیادی که تکفیری‌ها انجام دادند متأسفانه مناطقی در محاصره آن‌ها قرار دارد که اکثراً شیعه‌نشین هستند. وی افزود: دو شهر "حلب" و "کفریا" از مدت‌ها پیش تحت محاصره بود و ما توانستیم از راه زمینی آن‌ها را آزاد کنیم و کمک‌هایی را از راه زمینی و هوایی برای مردم محاصره‌شده در این منطقه ارسال کنیم. دبیر کل جنبش مقاومت اسلامی نجباء خاطرنشان کرد: شهرهای "نبول" و "الزهرا" بااینکه مناطق وسیعی بودند ولی توانستیم کمک‌هایی را به مردم این دو شهر برسانیم ولی در شهر "کفر" حدود 2000 نفر در محاصره هستند. شیخ اکرم الکعبی با بیان اینکه شهرهای تحت محاصره در شرایط مناسبی به سر نمی‌برند اظهار داشت: این دو شهر در حال حاضر به دلیل سرمای شدید و بیماری مردم، دچار مشکلات شدیدی هستند و تکفیری‌ها نیز اقدام به بمباران این دو شهر کرده‌اند و به همین دلیل نیروهای مقاومت برای شکستن محاصره این دو شهر اقدام کرده‌اند. وی در ادامه گفت: عملیات آزادسازی این شهرها از اول محرم شروع‌شده است ولی هنوز محاصره شکسته نشده است. دبیر کل جنبش مقاومت اسلامی نجباء به ماجرای شهادت شیخ نمر اشاره کرد و تصریح کرد: تکفیری‌ها قبل از اعدام شیخ نمر، از شکست‌هایی که متحمل شده بودند، بسیار ناراحت بودند و از همین رو توطئه‌ای را در نیجریه انجام دادند که درنهایت منجر به زندانی شدن شیخ زکزاکی شد. شیخ اکرم الکعبی در پایان اظهار داشت: رمز پیروزی‌های ما پس از توکل بر خدا، پشتیبانی مراجع و علما است و ما در مقابل دشمنی ایستاده‌ایم که در اصل از 120 کشور جهان به میدان آمده است و سلاح دریافت می‌کند و منبع اصلی کمک‌های مالی و غذایی آن‌ها از کشورهای عربستان و قطر است.
آیت‌الله علوی گرگانی در این دیدار ضمن ابراز حمایت از تلاش‌های این گروه تقدیر کردند و با بیان اینکه هزینه گروهای تکفیری از سوی عربستان پرداخت می‌شود، بیان داشتند: این گروه‌ها انتقام شکست‌هایی که در عراق و سوریه خوردند را با کشتن شیخ نمر تلافی کردند و امیدواریم دست قدرت اسلام به‌زودی ظهور کند. استاد خارج فقه حوزه تصریح کردند: در حال حاضر شرایط شیعیان منطقه شرقیه عربستان و قطیف بسیار سخت است و دشمنان نیز تماماً تلاش می‌کنند تا شیعیان در رنج قرار گیرند. ایشان در پایان افزودند: متأسفانه کشور ترکیه همیشه وجه ای منافق گونه دارد و این حرکت او باعث شده در قضیه عراق ضربه‌ی بیشتری وارد شود زیرا با توافق این کشور، به‌راحتی تسلیحات نظامی و آذوقه به گروه‌های تکفیری می‌رسد.

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
باز از کعبه و بت خانه خبر مي آيد
برسانيد به بت ها که تبر مي آيد

خبر از آتش نمرود ذليل آمده است
باز انگار به بتخانه خليل آمده است

با دم شيخ نمر زلزله بر پا شده است
آل ابليس، ببينيد که رسوا شده است

سخنش در تن شان جام عدم ريخته است
زلزله آمده بت خانه بهم ريخته است

آتش ذلت نمرود دوباره بر پاست
در دموکراسي شيطاني شان جرم صداست

بي گمان خون تو پامال نخواهد شد شيخ
شيعه از ترس عدو لال نخواهد شد شيخ

کس ندانست چنين باهيجان خواهي رفت
زير شمشير غمش رقص کنان خواهي رفت

زير شمشير به کوري دو چشمان عدو
اشهد ان عليا ولي الله بگو...

خون دل خورده پس از روز سقيفه شيعه
ظلم ها ديده از اين قوم خليفه شيعه

اين کساني که کنون لشکري از شيطانند
همگي پيرو اسلام ابو سفيانند

سامري اند و به زخم دل شيعه نمک اند
نسل در نسل همه غاصب باغ فدک اند

پيش چشمان همه مادرمان را کشتند
سوره ي کوثر پيغمبرمان را کشتند

کربلا، قحطي آب و گلوي اصغر را...
از تن زخمي ارباب ، خدايا سر را...

بر تن بي سر و زخميش نمک نيز زدند
به زن و بچه ي تنهاش کتک نيز زدند

پس شماهم به شب تيره چوکوکب باشيد
موقع رنج و بلا شيعه ي زينب باشيد

دست پر مهر خدا بر سرتان هست هنوز
به خداوند خدا ياورتان هست هنوز

پس مبادا که از اين داغ کمر خم بکنيد
بر تن زخمي تان جامه ي ماتم بکنيد!؟

هرچه کشتند اگر هرچه که تحريم شويد
نکند خسته ز جنگيدن و تسليم شويد

مي رود شام سيه بال و سحر نزديک است
سوره فجر بخوانيد ظفر نزديک است

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
آیا شیخ «تیسیر النمر» قیام آیت الله نمر را ادامه می دهد؟!

بازداشت شيخ نمر تنها بخاطر آن انجام شد که ایشان نقش بسیار برجسته و فعالی در روشن کردن اذهان مردم و بالا بردن سطح آگاهی آنان علیه رژیم حاکم داشت و همواره به سخنرانی علیه فساد حاکمیت می‌پرداخت و به اصطلاح پته آنان را روی آب می ریخت.
نزدیک به 10 روز از اعدام شهید کرامت و آزادی، آیت الله شیخ نمر باقر النمر می گذرد و همچنان اعتراضات و انتقادات شخصیت های مختلف سیاسی، اجتماعی، دینی و نیز گروه های مختلف و احزاب و جریان در کشورهای مختلف جهان علیه آل سعود ادامه دارد.

در این میان این سوال مطرح می شود که قیام آیت الله نمر علیه رژیم دیکتاتوری آل سعود چگونه ادامه خواهد یافت؟! شاید نتوان به راحتی جوابی برای این سوال بیان کرد اما آنچه که مسلم است این است که برادر شهید نمر یعنی حجة الإسلام و المسلمین شیخ تیسیر النمر یکی از اصلی ترین افراد و روحانیونی است که ادامه دهنده راه برادرش علیه رژیم آل سعود خواهد بود.

گفتنی است شیخ تیسیر از زمان بازداشت شهید نمر باقر النمر، به جای وی در مسجد امام رضا علیه السلام که محل برگزاری نماز جماعت شهید نمر بود، نماز می خواند و به سخنرانی و فعالیت ادامه می دهد.

البته اخبار رسیده به خبرنگار شیعه آنلاین حاکی از آن است، با توجه به اینکه رژیم آل سعود هم از تکرار سناریوی شهید نمر توسط شیخ تیسیر به شدت نگران است، از همین حالا به شدت وی را زیر نظر گرفته و زیر فشار قرار می دهد.

گفتنی است، سال گذشته گفتگویی از حجة الإسلام و المسلمین شیخ تیسیر النمر در شیعه آنلاین منتشر کردیم. اکنون با هدف بازخوانی اندیشه ها و نظرات وی، یک بار دیگر آن گفتگو را منتشر می کنیم:

شايد بتوان گفت جرقه اولیه انقلاب جاری در عربستان سعودی، حدود سه سال و نیم پیش یعنی همزمان با دیگر انقلاب‌ها و قیام‌هاي متصل به زنجيره بيداري اسلامي در کشورهای عربی آغاز شد اما با توجه به اینکه مانند دیگر انقلاب‌ها از برنامه و طرح خاص و ویژگی‌های همه‌جانبه یک انقلاب سراسري برخوردار نبود، ‌بسیاری از کارشناسان مسائل سیاسی عربستان، آن را انقلاب ننامیدند بلکه از اصطلاح "اعتراض" براي بيان آن استفاده کردند.

اکنون کارشناسان اذعان می‌کنند که روز یکشنبه "هشتم جولای" یعنی همان روزی که نیروهای امنیتی آل‌سعود به خودری حامل آیت‌الله شیخ نمر باقر النمر، امام جمعه انقلابي "العواميه" حمله کرده و او را ربودند، سر آغاز انقلاب جاری در عربستان به شمار می‌رود از همین روي، این انقلاب را "انقلاب هشتم جولای" نامیده‌اند.

در پی ترور نافرجام و بازداشت آیت‌الله نمر النمر، برادر وي حجت الاسلام و المسلمین شیخ "تیسیر باقر النمر" به جای وی نماز جمعه مسجد امام حسین(ع) شهر العوامیه در استان شیعه‌نشین "القطیف" را اقامه مي‌کند. وي پس از برادرش آيت الله نمر النمر، محبوب‌ترين روحاني آل نمر است که مردم الشرقية و العواميه به‌طور خاص، از او حرف‌شنوي دارند و به امامت و خطبه‌هايش اعتقاد.

با هدف بررسی جوانب مختلف "انقلاب هشتم جولای" و ریشه‌های تاریخی آن و نیز سرنوشت و آینده رژيم رو به اضمحلال سعودي، با شیخ "تیسیر النمر" به گفت‌وگو نشستیم که مشروح آن از نظرتان مي‌گذرد:

ابتدا لطفاً جزئیاتي از ترور آیت‌الله نمر النمر را برای‌مان بيان فرماييد.

ـ بسم الله الرحمن الرحيم. در واقع پیش از ترور و بازداشت آیت‌الله، بارها و بارها تلاش شده بود تا او را بازداشت کنند اما تلاش‌های گذشته آنان به شکست انجامید و دلیل آن این بود که ملت ما همواره آیت‌الله النمر را مورد حمایت قرار داده‌اند و از او حمایت می‌کرده‌اند و وی را فردی می‌شناسند که مدافع مطالبات و آرمان‌هاي آنان است و بر همین اساس هر بار که رژیم حاکم تلاش کرد ایشان را بازداشت کند، مردم وارد عمل می‌شدند و جلوی آن را می‌گرفتند و به همين دليل، رژیم، وادار مي‌شد عملیات بازداشت ایشان را متوقف کند اما این بار که رژیم تصمیم جدی‌تری برای بازداشت آیت‌الله النمر داشت، برای ایشان تله گذاشتند و در يک عمليات تروريستي، ايشان را ربودند. بنده به اين دليل مایل نیستم از لفظ "بازداشت" استفاده کنم که در واقع طرح آنان، "ترور" بود اما وقتی موفق به انجام آن نشدند، آیت‌الله را ربودند و با خود بردند.

عمليات تروريستي رژيم سعودي دقيقاً چگونه انجام شد؟
ـ عملیات بدین صورت بود که آنان قصد ترور مستقیم را داشتند اما خودروی حامل شیخ قصد فرار داشت لذا آنان تیزاندازی کرده و ايشان را زخمی کردند پس از اين اقدام، او را به بیمارستان شهر "الدمام" منتقل کردند اما با گذشت چند روز هنگامی که خشم و اعتراض ملت انقلابی ما را دیدند، ترس آنان را برداشت و آیت الله النمر را به ریاض و سپس بيمارستان نظامي "ظهران" منتقل کردند.

شيخ تيسير النمر، در حال نشان‌دادن پوکه‌هاي برجامانده از عمليات تروريستي عليه برادرش به نمازگزاران جمعه

فرمودید راننده خودروی حامل آیت‌الله الننمر تلاش کرد از صحنه فرار کند. اگر ممکن است کمی بیشتر در این مورد توضيح دهید؟
ـ سرنشينان خودرو هنگامی که متوجه توطئه و تله نیروهای رژيم شدند، تلاش کردند از صحنه دور شوند. در واقع، آیت‌الله، قصد داشت مانند دفعات گذشته، از دست آنان بگريزد اما آنان به طور بی‌رحمانه‌ای به سمت خودروی حامل ایشان تیراندازی کردند که موجب شهادت دو همراه ایشان و زخمی‌شدن خود آیت‌الله شد.

آیا از طرف آیت‌الله يا همراهان ايشان، مقاومت مسلحانه‌ای نیز در برابر تیراندازی آنان صورت گرفت؟
خیر؛ به هیچ وجه. زیرا آیت‌الله النمر همواره از افرادی بوده که مردم را به اعتراض مسالمت‌آمیز دعوت می‌کرده و از آنان می‌خواسته که در تظاهرات‌ها با نیروهای رژيم درگیر نشوند بلکه از طریق مسالمت‌آمیز به تظاهرات و اعتراضات خود ادامه دهند تا به حقوق شرعی و قانونی‌شان دست یابند. ایشان همواره بر مبارزات زبانی از طریق سخنرانی‌های آتشین علیه رژيم تکیه می‌کنند و معتقدند که تأثیر زبان و سخنرانی از تیر و تفنگ بیشتر است.

حتی گاهی برخی جوانان پرشور که تلاش می‌کردند دست به سلاح ببرند يا عملیات‌های مسلحانه علیه رژيم سعودی انجام دهند، شيخ نمر مانع می‌شوند و می‌گويند باید مسالمت‌آمیز ادامه دهیم؛ البته مردم هم همواره از ايشان و طرح‌های اعتراضی‌شان علیه رژیم حمایت می‌کنند و هیچ‌گاه دست به سلاح نمی‌برند.

اينکه ادعا می‌شود علت بازداشت اخیر آیت‌الله النمر، سخنرانی ايشان پس از مرگ شاهزاده نایف بن عبدالعزیز، ولی‌عهد سابق سعودی و تحقير او ‌بوده تا چه اندازه صحيح است؟
ـ بنده هرگز با این نظر موافق نیستم. بازداشت شيخ نمر تنها بخاطر آن انجام شد که ایشان نقش بسیار برجسته و فعالی در روشن کردن اذهان مردم و بالا بردن سطح آگاهی آنان علیه رژیم حاکم داشت و همواره به سخنرانی علیه فساد حاکمیت می‌پرداخت و به اصطلاح پته آنان را روی آب می ریخت.

ترس و نگرانی رژيم این بود که مبادا ایشان با سخنرانی‌های خود نیروهای انقلابی علیه رژیم تربیت کند، از همین رو تصمیم گرفتند ایشان را ترور کنند و صدای آزادی طلبی را در عربستان خفه کنند و طرح ایشان را خنثی کنند؛ البته سخنرانی آیت‌الله النمر پس از مرگ نایف در اقدام رژیم برای ترور ایشان سرعت ایجاد کرد اما در واقع هدف و برنامه ترور، ریشه‌ای تاریخی داشته و اصلاً تحقير نایف، عامل و دلیل آن نبوده است.

رژيم، از آگاه‌تر شدن مردم به‌شدت نگران است زیرا مایل است که ملت در سطح پايینی از شعور و آگاهی باشد تا مبادا از آنچه در کشورش می‌گذرد مطلع شود از همین‌رو تلاش‌کردن یکی از عوامل بالاتر رفتن این آگاهی‌ها را که آیت‌الله النمر بود از سر را بردارند.
پيکر زخمي و غرق به خون آيت‌الله نمر النمر پس از ترور به دست عوامل رژيم سعودي

ناگفته نماند که روی کارآمدن وزیر کشور جدید نیز در تسریع اجرای عملیات ترور آیت‌الله النمر تأثیرگذار بود زیرا او پس از روی کارآمدن تلاش کرده با قاطعیت برخورد کند تا به اصطلاح قدرت خود را نشان دهد و جایگاه خودش را تثبت نماید اما همان‌طور که پیش‌تر هم گفتم این‌گونه دلایل و عوامل اصلی نبوده بلکه جانبی بوده و علت اصلی، طرح انقلابی و بلندمدت آیت‌الله بوده از همین‌رو برای از بین‌بردن آن برنامه‌ریزی کردند.

صحبت از طرح انقلابی و بلندمدت به میان آوردید. اگر ممکن است کمی در مورد جزئیات این طرح صحبت کنید؟
این طرح، شامل ایجاد تغییرات اساسی در ملت بود. بر اساس این طرح، هدف تغییر رژيم و جايگزين‌کردن نظامی بهتر و سالم‌تر بود. جزئیات کامل چنین طرحی در سخنرانی‌های ایشان در مناسبت‌های مختلف بیان می‌شد.

همان‌طور که گفته می‌شود انقلاب عربستان در روز هشتم جولای (18 تيرماه) رسماً آغاز شد. آیا به نظر شما ادامه می‌یابد و یا با گدشت زمان از شدت آن کاسته خواهد شد؟
آنچه جمعه گذشته پس از نماز جمعه رخ داد، نشان می‌دهد که حرکت و انقلاب مردم ادامه دارد. رژيم هم اگر فکر می‌کند که با بازداشت آیت‌الله النمر به اعتراضات و انقلاب پایان داده، سخت در اشتباه است.

سخنرانی بنده در نمازجمعه این هفته نیز در واقع اعلام ادامه انقلاب و حرکت در مسیر انقلاب آیت‌الله النمر بوده است. مردم هم از ما حمایت کرده و در کنار ما ایستادند. در مساجد دیگر، مناطق عربستان نیز سخنرانی‌های زیادی علیه رژيم ایراد شد و پس از آن نیز تظاهرات‌های اعتراض‌آمیز برگزار گردید. همه اینها نشان‌دهنده ادامه‌دادن انقلاب هشتم جولای توسط مردم است.

آیا افزایش اعتراضات در عربستان، بر انقلاب بحرین نیز تأثیر خواهد گذاشت؟
بدون شک تأثیر خواهد گذاشت. در واقع حوادث جاری در عربستان و انقلاب هشتم جولای نه‌تنها بر انقلاب بحرین بلکه بر کل منطقه و جهان اسلام تأثیر خواهد گذاشت. زیرا رژیم سعودی درکشورهای مختلف منطقه از جمله پاکستان، افغانستان، عراق، سوریه، مصر، لبنان و کشورهای مختلف عربی منافعی دارد و طرح‌هایی را دنبال می‌کند از همین‌رو هرگونه حادثه یا اتفاقی که در عربستان بیفتد، به طور مستقیم بر این کشور تأثیر خواهد گذاشت و بدون شک مشکلات و بحران‌های جاری در آن کشور حل خواهد شد لذا ما مردم این کشورهای عربی را به حمایت از انقلاب هشتم جولای دعوت می‌کنیم تا در نهایت به نفع آنان نیز بشود.

برای روشن‌تر شدن موضوع مایلم به انقلاب مصر اشاره کنم. اکنون اگر با دقت حوادث جاری در مصر را مورد بررسی قرار دهیم متوجه دست‌های پشت پرده و توطئه رژیم سعودی در مصر می‌شویم. حمایت آنان از "احمد شفیق" نامزد رژیم سابق مصر در انتخابات اخیر ریاست جمهوری مصر، نمونه بارز این توطئه سعودی در مصر است. آنان هیچ‌گاه مایل به پیروزی نامزدهای اسلام‌گرا و به ویژه "محمد مرسی" در انتخابات نبودند زیرا نگران بودند که با روی کار آمدن اسلام‌گرایان، به اصطلاح جایگاه و زعامت جهان اسلام را که از نگاه خود اکنون در اختیار دارند را از دست بدهند زیرا مصر همواره در این مسأله جلوتر از آنان بوده است.

آیا دلیلی بر این ادعا نیز وجود دارد؟
بله، همه می‌دانند که میلیون‌ها نفر از جمعیت مصر در فقر شدید به سرمی‌برند لذا منطقی نیست که آنان یک بار دیگر بخواهد کسی را انتخاب کنند که در رژیم سابق بوده و در فقیرشدن آنان تأثیرگذار بوده است لذا عربستان میلیون‌ها دلار در مصر هزینه کرد و تعداد زیادی رأی خریداری کرد و در شفیق در تبلیغاتش سرمایه‌گذاری نمود تا اسلام‌گرایان پیروز نشوند، اما به هدف خود نرسیدند اما پس از پیروزی مرسی ناگزیر از وی استقبال کردند. مرسی به عربستان آمد تا ثابت کند پیروز شده است. مصر همچنین اطمینان دارد که پس از پیروزی مرسی، فشارهای عربستان به‌ویژه فشارهای اقتصادی علیه مصر افزایش می‌یابد از همین رو مرسی به ریاض آمد تا به اصطلاح با آشتی‌کردن جلوی این فشارها را بگیرد.

به نظر شما پس از اعلام خبر مرگ ملک عبدالله بن عبدالعزیز چه اتفاقی در عربستان رخ خواهد داد؟
نشانه‌های درگیری شدید میان شاهزادگان آل سعود، یعنی نوه‌های ملک عبدالعزیز که بنیانگذار رژیم آل سعود بوده، به چشم می‌خورد. بدون شک بعد از اعلام خبر مرگ عبدالله، درگیری شدید میان آنان رخ خواهد داد. این شاهزادگان برای تقویت جایگاه خود از قبایل کمک خواهند گرفت. یعنی هر شاهزاده‌اي با نزدیک‌تر شدن به یک قبیله ای تلاش خواهد کرد قدرت خود را اثبات کند و در نهایت قدرت را در دست می گیرد.

پس احتمال دارد که درگیری به قبایل نیز کشیده شود؟
قطعاً این احتمال وجود دارد به‌ویژه اینکه همه قبایل عربستان مسلح هستند و مردان جنگجویی دارند.

مي‌توانيد ارتباط میان شاهزادگان با قبایل را بیشتر برای‌مان شرح دهید؟
از زمان‌های قدیم سیستمی که "شرهات" نامیده می‌شود، میان شاهزادگان و قبایل وجود داشته است. بر اساس این سیستم هر شاهزاده رابطه خود را با یک قبیله تقویت می‌کند که حامی او باشد و در عوض این حمایت قبیله‌ای، آن شاهزاده نیز هر سال و یا هر ماه نام افراد قبیله را از شیخ یا رئیس قبیله می‌گیرد و برای همه آن افراد قبیله پول می‌فرستد و در واقع چیزی شبیه به حقوق ماهیانه است. این حقوق فقط برای تجدید بیعت افراد آن قبیله با شاهزاده است. در واقع سیستم "شرهات" چیزی شبیه به "رشوه‌دادن" است.

آیا انقلاب جاری در عربستان طبق ادعای رژيم سعودی یک انقلاب شیعی (طایفه‌ای) است و یا اهل‌سنت، اسماعیلیه و دیگر طوایف نیز در آن مشارکت دارند؟
درست است که جرقه اولیه انقلاب هشت جولای به دست شیعیان زده شد اما بررسی دقیق و موشکافانه جامعه کشور عربستان، نارضایتی عمومی همه طوایف از رژيم را نشان می‌دهد. اعتراض دختران دانشگاهی که اخیراً در شهر جنوبی "ابهاء" رخ داد و یا تظاهرات افراد جویای کار در شهر ریاض چندی پیش و نیز تظاهرات اهالی شهر جده در اعتراض به وضعیت خدمات و ده‌ها نمونه دیگر نشان دهند نارضایتی طوایف مختلف عربستانی از وضعیت جاری در این کشور است.

ماجرای تظاهرات جده که اشاره کرده اخیراً رخ داده را برای‌مان شرح دهید؟

جده یک شهر صنعتی و گردشگري است. دومین شهر مهم عربستان به شمار می‌رود. چندی پیش در اين شهر سیلاب جاري و همه چیز ویران شد اما رژيم تا مدت‌ها هیچ اقدامی برای بهبود وضع سيل‌زدگان نکرد لذا آنان اقدام به تظاهرات علیه رژيم کردند. تعدادی از چهره‌های سرشناس شهر نیز نامه‌ای دسته‌جمعی به ملک عبدالله نوشتند و از وضع شهرشان اعلام نارضایتی کردند اما رژيم به جای پاسخ‌دادن به نامه آنان، همه را بازداشت و محاکمه کرد. حتی آن طور که به خاطر دارم یکی از آنان به 15 سال زندان محکوم شد. همه آنها از اهل‌سنت بودند و هیچ کدام شیعه نیستند. این ماجرا دقیقاً به شش ماه پیش بازمی‌گردد.

آيا نمونه ديگري براي نارضايتي اهل سنت عربستان از رژيم حاکم ظرف مدت اخير مشاهده شده است؟
نمونه دیگر، نارضایتی اهل‌سنت از انتشار ویدیوئی بود که چندی پیش تعدادی از جوانان ریاض آن را ضبط کرده و در فضای مجازی منتشر شد. نام آن فايل ویدئويي "ما را فریفتند" بود. آنها در اين ويدئو، تعدادی از خانواده‌های معترض شهر ریاض را دعوت کرده و به انتقادات شدید از رژيم پرداختند. این خانواده‌ها فاش کردند که جامعه عربستان از فقر ، ظلم و بیکاری رنج می‌برد.

جايگاه زنان در انقلاب مردمي عربستان عليه رژيم آل سعود کجاست؟
بي‌شک زنان نیز سهم بسزایی در انقلاب ما دارند. همین امروز پس از نمازجمعه زنان در شهر قطیف، تظاهراتی ويژه زنان علیه رژيم برگزار کردند و در آن از آیت‌الله النمر نیز حمایت کردند. اعتراضات دانشجویان دانشگاه ملک خالد در شهر "ابهاء" نیز نمونه دیگری از فعالیت‌های اعتراضی زنان بوده است.

رژيم سعودی با هدف سرکوب انقلاب و اعتراضات مردمی عربستان، آنان را به طرف‌هاي خارجی به ویژه جمهوری اسلامی ایران مرتبط دانسته است. نظر جناب عالی در این باره چیست؟
نمی‌توان اعتراضات و انقلاب عربستان را به خارج از عربستان یا جمهوری اسلامی ايران مربوط کرد. مردم آگاه شده و بیدار هستند و با اراده خود علیه رژيم قیام کرده‌اند. ممکن است طرف‌هاي خارجی و حتی جمهوری اسلامی ايران از طریق رسانه‌های خود حوادث و اخبار و تحولات انقلاب مردم را پوشش دهند اما این به معنی دست‌داشتن و نقش‌آفرینی در انقلاب عربستان نیست.

چه دليلي براي اين موضع وجود دارد؟
برای این سخن دلیل‌هايي دارم که يکي از آنها اين است که بيش از سي سال از عمر انقلاب و اعتراضات مردم عربستان عليه رژيم حاکم مي‌گذرد لذا ادعای توطئه ایران علیه رژيم سعودی و تحریک مردم، ادعایی دروغین به شمار می‌رود که توسط رژیم سعودی برای سرکوب انقلابیون و مردم مطرح مي‌شود.

آیا افزایش موج اعتراضات در عربستان بر قیمت جهانی نفت هم تأثیر خواهد گذاشت؟
بي‌شک آمریکایی‌ها و اروپايی‌ها باید بدانند که عدم بهبود وضعیت معیشتی مردم عربستان و حل‌نشدن مشکلات‌شان و نیز عدم دستیابی آنان به حقوق‌شان باعث خواهد شد که دامنه اعتراضات روز به‌روز گسترده‌تر شود و برقیمت جهانی نفت تأثیر بگذارد و نهایتاً به ضرر کشورهايي که وارد کننده نفت از عربستان هستند خواهد شد لذا بهتر است بر رژيم سعودی فشار بیاورند تا در برابر مردم کوتاه بیاید و حقوقشان را بدهد و آیت الله النمر را نیز آزاد کند.

به‌تازگي بیانیه‌ای منتشر شد که در آن تهدید شده که به چاه‌های نفت عربستان حمله خواهد شد. آیا این تهدید، واقعی بوده و یا فقط به عنوان جنگ روانی اعلام شد؟
بنده اطلاعي از اين بيانيه ندارم اما مطمئنم که نمی‌شود جلوی احساسات جوانان را گرفت. جوانان پر شور ، پر احساس ، با عاطفه و حماسی هستند لذا نمی شود به راحتی جلوی آنان را گرفت، به ویژه اینکه این جوانان می بینند که درزیر پای آنها چاه های نفت است اما پول نفت برای آنها هزینه نمیشود، لذا ساکت نمی نشینند و به دنیال احقاق حقوق خود خواهند بود.

چند ماه پیش فایل صوتی از معمر قذافی، دیکتاتور سابق لیبی منتشر شد که در آن نخست وزیر قطر نیز حضور داشت و در آن در مورد سقوط رژیم آل سعود سخن به میان آمد. آیا به نظر شما قطر نیز در سقوط رژیم سعودی نقش خواهد آفرید؟
در واقع سیاست‌ورزي یعنی اقدام بر اساس منافع. قطر و رژيم سعودي هم هر کدام منافع خاص خود را دارند. از گذشته‌های دور اختلافات زیادی داشته‌اند. البته چند ماهی است که در پرونده سوریه با یکدیگر توافق کرده و به اتفاق نظر واحدی دست یافته‌اند و در حال حمایت از جنگجويان علیه دولت بشار اسد هستند اما اینکه آيا قطر نیز برای سقوط آل سعود دست به کار شود یا خیر، بنده نمی‌دانم زیرا از طرح‌ها و برنامه‌های سیاسی آنان اطلاعی ندارم اما بي‌شک هیچ چیز در عالم سیاست بعید نیست زیرا توافق در سوریه به معنی توافق در همه پرونده‌ها نیست.

نقش شبکه الجزيره قطر در تحولات جاري را چگونه ارزيابي مي‌کنيد؟
قطر در داخل عربستان نخواهد توانست نقش اساسی و پر رنگی ایفا کند و شاید تنها از طریق رسانه خود یعنی الجزیره علیه عربستان فعالیت‌هايي داشته باشد که آن هم باید نشست و دید که آیا این کار را خواهد کرد یا خیر. تا بدین لحظه که این شبکه خوب عمل نکرده زیرا در نقاط مختلف جهان و در دورترین مناطق، اخبار را پوشش می‌دهد اما از اطراف خود مانند بحرین و عربستان هیچ خبری را منتشر نمي‌کند. این، ذات الجزیره را نشان می‌دهد.

اگر ممکن است درباره مطالبات انقلاب عربستان توضيح دهيد. آیا هنوز هم فقط درخواست‌های اولیه مطرح است یا در شعارهاي انقلاب‌تان خواستار " اسقاط النظام" هم هستید؟
"تغيير رژیم" خواسته اصلی و اساسی و نهایی مردم انقلابی عربستان اعم از شیعه و سنی و اسماعیلی است ‌اما اینکه آيا به هدف خود دست خواهند یافت یا خیر، این بحث دیگری است.

مردم از اوضاع خسته شده‌اند. در حال حاضر همه به دنبال عدالت اقتصادی و سیاسی، ‌توزیع ثروت‌ها، پایان تفرقه و فاصله طبقاتی هستند. حتي بسياري خواستار مشارکت در فرایند سیاسی و آزادی دینی و آزادی‌های اجتماعی مانند آزادی حق رانندگی زنان و غیره هستند. اگر این حقوق داده شود، اعتراضات کاهش خواهد یافت در غیر این صورت ادامه می‌یابد تا اینکه رژیم تغییر کند.
(لازم به ذکر است، اين گفتگو حدود يک سال پيش گرفته شد و در همان زمان منتشر گرديد اما با توجه به حوادث جاري در عربستان و اعدام براي آيت الله نمر، آن را مجددا منتشر کرده ايم)