هیدرات گازی

شایدم من بد مطرح کردم.
درسته.خیلی شبیه یخه.
وقتی هیدرات تشکیل می شه هیدرات و آب 2 فازی هستند تقریبا 50% آب و 50% هیدرات موجوده.
حالا می خوایم این هیدرات رو از آب جدا کنیم .
شرایط موجود:
دانسیته هیدرات خیلی به آب نزدیکه.
مخلوط حاوی 50% آب و 50% هیدرات
فشار حدود 600 پوند ( 40.8 بار)
دما حدود40 درجه فارنهایت

می خوایم این مخلوط رو جدا کنیم . اصلا کاری نداشته باشیم که چه فرایندی واقعا درسته .
به عنوان یک مهندس شیمی به نظر شما و دیگر دوستان چطوری می شه این مخلوطو جدا کرد.یعنی اگر فقط شما تصمیم گیرنده بودی چکار می کردی؟
من که خیلی فکر کردم چند تا چیزم به ذهنم رسیده اما شاید ایده های خیلی بهتری باشه
توي دستگاه توليد هيدرات 50 آبه و 50 هيدرات ؟ يعني ما يه تركيب هيدروكربني داريم در مجاورت آب ،‌وقتي در شرايط مناسب قرار ميگيرن فقط 50 درصد از آب وارد ساختار هيدرات ميشه ؟‌چجوري؟‌

hamidkareshki

عضو جدید
توي دستگاه توليد هيدرات 50 آبه و 50 هيدرات ؟ يعني ما يه تركيب هيدروكربني داريم در مجاورت آب ،‌وقتي در شرايط مناسب قرار ميگيرن فقط 50 درصد از آب وارد ساختار هيدرات ميشه ؟‌چجوري؟‌

'گاز طبیعی رو در مجاورت آب قرار می دن.
فشار و دما رو به حد مطلوب می رسونن.هیدرات تشکیل می شه. اما 50% از کل مخلوط
این که چجوری منم نمی دونم.یه فرایند خاصی داره.اما اون بخش جداسازیش خیلی مخمو کار گرفته.اگر چیزی به نظرت می رسه ممنون می شم.

'گاز طبیعی رو در مجاورت آب قرار می دن.
فشار و دما رو به حد مطلوب می رسونن.هیدرات تشکیل می شه. اما 50% از کل مخلوط
این که چجوری منم نمی دونم.یه فرایند خاصی داره.اما اون بخش جداسازیش خیلی مخمو کار گرفته.اگر چیزی به نظرت می رسه ممنون می شم.
پس 50 درصد از كل مخلوطه نه اينكه 50 آب 50 گاز !
درصد آب موجود در هيدرات خيلي كمتر از درصد گازه
خب حالا مشكل شما جدا سازيه اين هيدرات شكل گرفته از كل مخلوطه ؟
كار ساده ايه
با يه فيلـتراسون ميشه جداش كرد
خب مسلمه كه جامد رو ميشه با فيلتـركردن از گاز و يا مايع جدا كرد ديگه ...

hamidkareshki

عضو جدید
پس 50 درصد از كل مخلوطه نه اينكه 50 آب 50 گاز !
درصد آب موجود در هيدرات خيلي كمتر از درصد گازه
خب حالا مشكل شما جدا سازيه اين هيدرات شكل گرفته از كل مخلوطه ؟
كار ساده ايه
با يه فيلـتراسون ميشه جداش كرد
خب مسلمه كه جامد رو ميشه با فيلتـركردن از گاز و يا مايع جدا كرد ديگه ...
کجا گفتم 50 آب 50 گاز !
میگم 50% آب و 50% هیدرات جامد.
مسئله همینه چه فییلتری!؟
این که جامد رو ميشه با فيلتـركردن از گاز و يا مايع جدا كرد درسته اما فشار فرایند خیلی بالاست.همچنین فییلتر باید تمیز بشه و حجم جامد که در صافی گیر میوفته زیاده.

یه چیزی که از اول تو ذهن من بود فییلتری بود که همیشه نصفش در حال پاکسازی و نصفش تو فراینده.اما شکلش ، نوعش ، آب بندیش و ... از مشکلاتشن که نمی دونم چطوری می شه پیداش کرد.

mohammad_che_eng

عضو جدید
در صنعت تا اونجايي كه من ديدم از گلايكل به منظور آبگيري و از متانول به منظور ضد يخ استفاده مي كنند..

به اين صورت كه متانول به صورت spare در سيستم وجود داره ولي تا زماني كه مشكل با تزريق گلايكل حل ميشه از متانول استفاده نمي كنند...

متانول را در شرايطي به كار مي برند كه يخ زدگي در سيستم حادث بشه...

k_siroos

مدیر بازنشسته
NGH

NGH

یه فایل در پیوست گذاشتم که میشه گفت گردآوری حرف های بچه ها و یک سری مطالبی هست که خودم پیدا کردم ... امیدوارم به دردتون بخوره ...

پیوست ها

• Gas Hydrates.pdf
    4 مگایابت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

صدیقه کبیری

عضو جدید
هیدرات گازی

دوستان عزيز اگه كتاب و مطلب جالبي در زمينه ي هيدرات گازي و بوي‍‍ژه هيدرات متان داريد، ممنون ميشم اگه بذاريدش تو سايت. :)
با سلام من فایل کتاب هیدرات گازی که بهمون درس میدنو براتون میذارم امیدوارم به دردتون بخوره:)

Dezmond

عضو
با سلام خدمت مهندسين عزيز

در يكي از شركت ها؛ پروژه بررسي تشكيل هيدرات و .... مطرح شده بود و مشاور فني مربوطه كه البته مهندس شيمي هم نبود ؛ نرم افزار بسيار ساده اي را داخل يك فلاش مموري داشت كه با گرفتن دما و فشار ؛ سريعا شرايط تشكيل هيدرات را بررسي مي كرد و عنوان مي نمود اين نرم افزار را از يكي از سايتهاي شركت هاي گازرساني اروپايي دانلود كرده .... البته قول دادند كه اين نرم افزار را از طريق ايميل براي بنده ارسال كنند كه هنوز منتظريم ....
از دوستان عزيز كساني هستند كه چنين نرم افزاري را بشناسند و يا اگر در اختيار دارند ؛ با علاقمندان به اشتراك بگذارند ؟

bera

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام خسته نباشید
من در شرکت گاز کار میکنم ودر مورد تشکیل هیدرات در خطوط گاز وروشهای جلوگیری از آن تحقیق میکنم
اگه مطالبی در این مورد دارید خواهش میکنم به من کمک کنید

با تشکر وآرزوی کامیابی

rtmreza

عضو جدید

Hermione Granger

عضو جدید
سلام به دوستان
اگه كسي مسئله اي شبيه سازي و ... چيز ديگه اي در مورد هيدرات داره ممنون ميشم بذاره برام
لازم دارم
با تشكر

m3164

کاربر فعال تالار مهندسی شیمی
کاربر ممتاز
Gas Hydrate

Gas Hydrate

سلام به دوستان
اگه كسي مسئله اي شبيه سازي و ... چيز ديگه اي در مورد هيدرات داره ممنون ميشم بذاره برام
لازم دارم
با تشكر

1. سینتیک تولید هیدرات گازی از متان و اتان؛

http://ifile.it/s2ghrjy/Gas Hydrate (1).PDF

2. پیش بینی رایانه ای شرایط تشکیل هیدرات برای مخلوط های گازی مختلف؛

http://ifile.it/9tn3hrk/Gas Hydrate (2).PDF

bera

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار