هر چه می خواهد دل تنگت بپرس!

mahan_33

عضو جدید
یه کتاب که کاملا ایرودینامیک رو تشریح کرده باشه تست به همراه جواب داشته باشه مسئله های زیادی داشته باشه از هر موضوع به همراه جواب .. چی پیشنهاد میدید ؟

sarvejahan

عضو جدید
سلام
شما چه اطلاعاتي ميخوايد؟
نوع موشك و اسمش رو بگيد ، كاري از دستم براومد كمك ميكنم .

بیشتر اطلاعات کلی میخوام؛ مثلا تصویر موشک، برد،دقت و....
البته اگه در مورد مسائل جزئیش هم باشه که بهتره
در واقع من میخوام فعلا یه اطلاعات کلی درباره اش داشته باشم
در هر حدی کمک کنید ممنون میشم.

MohammadAli.E

عضو جدید
سلام

دوستان من مکانیک میخونم اگر ارشد بخوام برم مثلا پیشرانش هوافضا چه دروسی جبرانی بهم میدن ؟! هر دانشگاه قانون خودشو داره یا قانون کلی داره ؟!

آموزش چند دانشگاه رو چک کردم ولی هیچ کدوم دروس جبرانی رو مشخص نکردند فقط همون 32 واحد هست.

ali_s_42

عضو جدید
سلام میشه یه جزوه ای کتابی معرفی کنید که کار با نرم افزار XFLR رو آموزش بده؟

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
سلام،
توی این سایت بگردید. اطلاعات خوبی می‌تونید پیدا کنید. مثلاً موشک‌های کشور روسیه

سلام

دوستان من مکانیک میخونم اگر ارشد بخوام برم مثلا پیشرانش هوافضا چه دروسی جبرانی بهم میدن ؟! هر دانشگاه قانون خودشو داره یا قانون کلی داره ؟!

آموزش چند دانشگاه رو چک کردم ولی هیچ کدوم دروس جبرانی رو مشخص نکردند فقط همون 32 واحد هست.
به طور معمول، درس پیشنیاز قرار نمی‌دن و وظیفه دانشجوی فوق لیسانس هست که سطح خودش رو بالا بکشه و دروس رو بفهمه.

یه کتاب که کاملا ایرودینامیک رو تشریح کرده باشه تست به همراه جواب داشته باشه مسئله های زیادی داشته باشه از هر موضوع به همراه جواب .. چی پیشنهاد میدید ؟
کتاب تست خوب برای آیرودینامیک سراغ ندارم، بهترین منبع سوالات کنکور هست + کتاب اندرسون برای فهم آیرودینامیک

I.R.IRAN

عضو جدید

كتاب مباني آيروديناميك جان دي اندرسون و براي تست هم همون كتاب راهيان ارشد ، جلد 1 مجموعه هوافضا

I.R.IRAN

عضو جدید

اطلاعات كلي در اين مورد رو ميتونيد از سايت ها و انجمن هاي تخصصي هوافضا دريافت كنيد .

مورد خاصي مد نظر بود بگيد تا دقيق تر بگم .

mahan_33

عضو جدید
كتاب مباني آيروديناميك جان دي اندرسون و براي تست هم همون كتاب راهيان ارشد ، جلد 1 مجموعه هوافضا

کتاب راهیان رو دارم . راستش من میخوام رو همه ی مباحث مربوط به ائرودینامیک مسلط باشم و هیچ ابهامی برام نمونه به همین خاطر نیازمند تست ها و سوالات بیشتری هستم . ممنون از توجهت .

sarvejahan

عضو جدید
سلام،
توی این سایت بگردید. اطلاعات خوبی می‌تونید پیدا کنید. مثلاً موشک‌های کشور روسیه

QUOTE=I.R.IRAN;7295112]
اطلاعات كلي در اين مورد رو ميتونيد از سايت ها و انجمن هاي تخصصي هوافضا دريافت كنيد .

مورد خاصي مد نظر بود بگيد تا دقيق تر بگم .

دست شما درد نکنه ممنون

hossein21

عضو جدید
شبیه سازی دینامیک پرواز

شبیه سازی دینامیک پرواز

سلام
به نظرتون کتاب شبیه سازی و مدلسازی دینامیک پرواز <<انتشارات دانشگاه امیر کبیر >> چطوریه؟
کسی خودتش؟

کتابی هست که دینامیک پرواز موشک رو توی سیمولبنک متلب بررسی کرده باشه...؟؟
ممنون

hossein21

عضو جدید
سلام دوباره راستی اینجا کسی رو داریم که برای سازمان هوافضا کار بکنه؟؟؟

hossein21

عضو جدید
من میخوام یه مدل راکت که با سالید طراحی شده رو به متلب ببرم ، این کاررو بلد نیستم؟؟؟

راستی missile datcom با متلب لینک میشه یا نه ؟؟؟برای استفاده از ضرایب آیرودینامیکی ...
به عنوان ورودی تحلیل دینامیکی استفاده کنم ازشون.

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
سلام
به نظرتون کتاب شبیه سازی و مدلسازی دینامیک پرواز <<انتشارات دانشگاه امیر کبیر >> چطوریه؟
کسی خودتش؟

کتابی هست که دینامیک پرواز موشک رو توی سیمولبنک متلب بررسی کرده باشه...؟؟
ممنون

من میخوام یه مدل راکت که با سالید طراحی شده رو به متلب ببرم ، این کاررو بلد نیستم؟؟؟

راستی missile datcom با متلب لینک میشه یا نه ؟؟؟برای استفاده از ضرایب آیرودینامیکی ...
به عنوان ورودی تحلیل دینامیکی استفاده کنم ازشون.
سلام،
کتابی هست که بلوک‌های سیمولینک رو یک به یک توضیح داده اما چیزی که می‌خواید رو من تو منابع انگلیسی هم ندیدم.

یعنی چی یه راکت رو تو سالید طراحی! کردید و می‌خواید ببریدش تو متلب؟ معمولاً بر عکسه، از توی متلب با لحاظ کردن قیود و الزامات ماموریت، طراحی انجام میشه بعد میره تو سالید. یه مقدار بیشتر توضیح بدید، شاید بتونم کمکتون کنم.
missile datcom‌با متلب لینک میشه. حتی تو محیط متلب، دستور خاص برای این برنامه وجود داره. میشه به نوعی دیگه هم این دو برنامه رو لینک کرد.

hossein21

عضو جدید
نامه ای به sparrow

نامه ای به sparrow

سلام،
کتابی هست که بلوک‌های سیمولینک رو یک به یک توضیح داده اما چیزی که می‌خواید رو من تو منابع انگلیسی هم ندیدم.

یعنی چی یه راکت رو تو سالید طراحی! کردید و می‌خواید ببریدش تو متلب؟ معمولاً بر عکسه، از توی متلب با لحاظ کردن قیود و الزامات ماموریت، طراحی انجام میشه بعد میره تو سالید. یه مقدار بیشتر توضیح بدید، شاید بتونم کمکتون کنم.
missile datcom‌با متلب لینک میشه. حتی تو محیط متلب، دستور خاص برای این برنامه وجود داره. میشه به نوعی دیگه هم این دو برنامه رو لینک کرد.

توی یک پروژه درسی من موشکی که هم اسم شماست رو (sparrow-AIM7) که توی اینترنت خصوصیات اون پیدا میشه رو توی Missile datcom ضرایبش رو بدست آوردم و به صورت دستی میخواستم وارد متلبش بکنم که شنیدم این نرم افزار با متلب لینک میشه ،(و متلب معادلات 6 درجه اون رو تشکیل میده )، حالا قصدمون اینه که یه قسمت اون رو تغییر بدیم و دوباره ضرایبش رو بدست بیاریم .
حالا به نظرتون با توجه به اینکه بعد از تغییر مرکز ثقل و برخی اطلاعات راجع به محل باله ها بهتر نیست که اول تغییرات در یک نرم افزار طراحی انجام بشه و یه سری اطلاعات بدست اومده رو وارد missile datcom کنیم و دوباره ضرایب رو ازش بگیریم ؟؟

ممنون

amir7498

عضو جدید
سلاممم من سوالام مربوط به هوافضاس اما نه به طور مستقیم - معنیه چندتا جمله انگلیسی رو میخوام -کمکم کنید
an endothermic peak is sean at 520k which is the orthorhombic to cubic crystal structure lattice phase transition whose heat of reactin is -85 without mass less-1
the remaining 70% is a porous solid residue chemically identicate starting up 1-2
AP degradation involves as afirst step dissociative sublimation of a loosly held AB complex-3
the flame standoff distance versus pressure in a log-log plot is a-4
ln p versus ln r plot-5

faty92

عضو جدید
منم سوال دارم

منم سوال دارم

سلام چگونه می توان برد راکت ابی رو قبل از پرتاب پیش بینی کرد؟ منظورم معادلاتشه زود تر جوابم رو بدید حیاتیه ممنون

سلام چگونه می توان برد راکت ابی رو قبل از پرتاب پیش بینی کرد؟ منظورم معادلاتشه زود تر جوابم رو بدید حیاتیه ممنون

سلام
قانون بقای تکانه که شما توی درس دینامیک اونو خوندید یا حتی دبیرستان توی درس فیزیک داشتیم میتونه کاملا برای معادلات حرکتی یه موشک آبی جرم متغیر جواب بده البته این معادلات یک حل تقریبی برای موشک سوخت جامد یا مایع هم میتونه داشته باشه.
شما کافیه مقدار جرم آبی که درون موشک و جرم خود موشک رو به صورت جداگانه داشته باشید. سپس زمان خروج آب از موشک رو به صورت تقریبی و نسبت به فشاری که روی هوای درون موشک میگذارید تخمین بزنید با این دو عدد میتونید مقدار دبی جرمی آب خروجی از موشک رو داشته باشید.
این مقدار دبی جرمی میتواند تغییرات سرعت موشک و در نهایت مکان موشک را با معادلات حرکت مدلسازی کند.
امیدوارم که واضح گفته باشم..چراکه فکر میکنم اینجا جای فرمول نویسی نیست :)

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار

سلام،
برای راکت آبی و موشک‌های کوتاه برد (یا حتی با فرضیاتی برای موشک‌های بالستیک) از قانون دوم نیوتن برای شبیه سازی استفاده می‌کنیم.

مسلما برای هر راکت و موشکی بر حسب شرایط اولیه و پروازی، نحوه نوشتن معادلات متفاوت هست. برای راکت آبی، همون طور که گفتن، می‌تونید با استفاده از وزن کل راکت، وزن آب داخل راکت و بعضی اطلاعات دیگه که تو لینک زیر توضیح داده، معادلات راکت آبی رو حساب کنید.

اما می‌بینید که این محاسبات برای یه راکت آبی هم کار مشکلیه و هم خیلی ضرورتی نداره. بنابراین، چندتا فرض ساده سازی انجام میدیم.
1- تمام حجم آب در همان لحظه اول خالی میشه. میشود از رابطه تراست برابر با دبی جرمی × سرعت خروج مقدار تراست را محاسبه کرد اما پیشنهاد می‌کنم خیلی ساده تراست = فشار هوای درون راکت× سطح مقطع خروجی راکت رو استفاده کنید.
2- این میزان تراست، شتاب اولیه‌ای به راکت میده که از رابطه F=ma‌ قابل محاسبه است.پیشنهاد می‌کنم مقدار جرم رو برابر نصف جرم کل قرار بدید.

بدین ترتیب، شما یک پرواز بدون تراست با شتاب اولیه خواهید داشت:

این خلاصه بحث تئوری. در عمل می‌تونید از نرم‌افزارهای شبیه‌سازی راکت آبی مثل لینک 1 یا لینک 2 استفاده کنید.

mahan_33

عضو جدید
سلام .. چند وقت پیش سازمان سنجش ثبت نام ازمون استخدامی شرکت مادر تخصصی فردگاه های کشور رو گذاشته بود .. یکی از عناوین شغلی ازمون کارشناس نرم افزار های جامع هوانوردی بود و البته منم شرکت کردم. دوستان اگاه و دانا عزیزم اطلاعاتی از این عنوان شغلی میخوام ازتون .

vpood

عضو جدید
سلام دنبال این کتاب می گردم لطف می کنید کمکم کنید؟
astraunatic guidance Battin

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
سلام دنبال این کتاب می گردم لطف می کنید کمکم کنید؟
astraunatic guidance Battin

کتاب Astronautical Guidance که درخواست کردید، خیلی قدیمیه و علی‌الظاهر نسخه الکترونیکی نداره. اگر بگید برای چه منظور و استفاده‌ای می‌خواید، می‌تونم کتاب جایگزین بهتون معرفی کنم.

zxo003

طراح هواپیما
کاربر ممتاز
سلام

آیا کسی این دو کتاب را دارد ؟

Surface-Based Air Defense System Analysis Software & Users Manual

و

surface based air defense system analysis

هر دو نوشته macfadzean است.

با تشکر

missile datcom‌ با متلب لینک میشه. حتی تو محیط متلب، دستور خاص برای این برنامه وجود داره. میشه به نوعی دیگه هم این دو برنامه رو لینک کرد.

فکر میکنم منظور شما Digital DATCOM یا همان (DD) است، زیرا Missile datcom یا همان (MD) با Matlab لینک نمی شود ، حتی با ورژن 2014a و...
شاید هم من بلد نیستم ، خوشحال میشوم به من یاد بدهید ...

موفق باشد

83317477

عضو جدید
سلام کتابی خوب در مورد موشکهای سوخت جامد معرفی میکنین لطفا .
ممنون

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
سلام

آیا کسی این دو کتاب را دارد ؟

Surface-Based Air Defense System Analysis Software & Users Manual

و

surface based air defense system analysis

هر دو نوشته macfadzean است.

با تشکر

فکر میکنم منظور شما Digital DATCOM یا همان (DD) است، زیرا Missile datcom یا همان (MD) با Matlab لینک نمی شود ، حتی با ورژن 2014a و...
شاید هم من بلد نیستم ، خوشحال میشوم به من یاد بدهید ...

موفق باشد

سلام،
دو تا کتابی که گفته بودید، تو وب پیدا نکردم. شاید بتونید از کتابخونه دانشگاه‌ها پیداش کنید.

در مورد لینک کردن MATLAB و Missile Datcom دو تا راه وجود داره:
1- استفاده از دستور زیر:
aero = datcomimport(file)
aero = datcomimport(file, usenan)
aero = datcomimport(file, usenan, verbose)
aero = datcomimport(file, usenan, verbose, filetype)

[h=2]Description[/h]aero = datcomimport(file) takes a file name, file, as a string (or a cell array of file names as strings), and imports aerodynamic data from file into a cell array of structures, aero. Before reading the DATCOM file, the function initializes values to 99999 to show when there is not a full set of data for the DATCOM case.
aero = datcomimport(file, usenan) is an alternate method allowing the replacement of data points with NaN or zero where no DATCOM methods exist or where the method is not applicable. The default value for usenan is true.
aero = datcomimport(file, usenan, verbose) is an alternate method to display the status of the DATCOM file being read. The default value for verbose is 2, which displays a wait bar. Other options are 0, which displays no information, and 1, which displays text to the MATLAB[SUP]®[/SUP] Command Window.
aero = datcomimport(file, usenan, verbose, filetype) is an alternate method that allows you to specify which type of DATCOM file to read. The possible values are listed in this table:
filetype ValueOutput File from DATCOM
6(Default) for006.dat output by all DATCOM versions
21for021.dat output by DATCOM 2007, DATCOM 2008, and DATCOM 2011
42for042.csv output by DATCOM 2008 and DATCOM 2011

2- با استفاده از دستورات خود MATLAB فایل ورودی رو بسازید، DATCOM رو فراخونی کنید و فایل خروجی رو بخونید. که کمی پیچیده اس.

vpood

عضو جدید
کتاب Astronautical Guidance که درخواست کردید، خیلی قدیمیه و علی‌الظاهر نسخه الکترونیکی نداره. اگر بگید برای چه منظور و استفاده‌ای می‌خواید، می‌تونم کتاب جایگزین بهتون معرفی کنم.
برای بررسی روش های هدایت موشک بالستیک (دلتا و Q) لازم دارم. البته دو تا کتاب پیدا کردم:
An Introduction to the Mathematics and Methods of Astrodynamics Richard H. Battin
Modern Missile Guidance & control George Serios
اولی بهتره
ممنون از لطفتون.
اگه مقاله خوبی( هدایت q star) تو این زمینه سراغ دارین ممنون میشم راهنماییم کنید

hossein21

عضو جدید
سلام دوستان

کسی از دوستان نمیدونه نرم افزار Rocket Sim ویا نرم افزار نجم چطوری میشه گیر آورد.....؟؟؟؟

در مورد دومی خیلی دنبالش رفتم اما نسخه ی قابل دانلود اون فعال نمیشه ؟؟ جایی هم برای خریدش پیدا نکردم؟؟؟

ممنون میشم کمکم کنید.

​یاعلی

zxo003

طراح هواپیما
کاربر ممتاز
سلام دوستان

کسی از دوستان نمیدونه نرم افزار Rocket Sim ویا نرم افزار نجم چطوری میشه گیر آورد.....؟؟؟؟

در مورد دومی خیلی دنبالش رفتم اما نسخه ی قابل دانلود اون فعال نمیشه ؟؟ جایی هم برای خریدش پیدا نکردم؟؟؟

ممنون میشم کمکم کنید.

​یاعلی

سلام نجم از اینجا دانلود کن :

http://www.openedus.com/node/72

به جای راکت سیم هم میتوانی از این استفاده کنی ..

http://openrocket.sourceforge.net

آخرین ویرایش:
بالا