نظارت معماری یک ساختمان

mehdi.n.eng

عضو جدید
سلام در شهر اهواز برای نظارت معماری در دو مرحله پرداخت می شود مرحله اول 80درصد و مرحله دوم 15 درصد بعد از 18 ماه قرارداد یا پایان کار هر کدام که زودتر باشد
5 درصد هم خود سازمان بر میداره

mehdi.n.eng

عضو جدید
در نظارت معماری ادامه خاموت گذاری در ستون ها در چشمه اتصال ( محل تقاطع ستون با سایر اجزای سازه ای ) الزامی است- انصال ستون با دیوارهای خارجی حتماً باید انجام شود و گرنه ممکن از طرف بازرس نظام و کمیته اجرایی بازخواست شوید.

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
در نظارت معماری ادامه خاموت گذاری در ستون ها در چشمه اتصال ( محل تقاطع ستون با سایر اجزای سازه ای ) الزامی است- انصال ستون با دیوارهای خارجی حتماً باید انجام شود و گرنه ممکن از طرف بازرس نظام و کمیته اجرایی بازخواست شوید.

ممنون دوست عزیز
این نکته هایی که گفتین از وظایف مهندس معماره ؟سازه و اسکلت ساختمان توی شهر شما برای معمارها هم مسئولیت اجرایی میاره؟

راستی تو اهواز ، چه ساختمانهایی ناظر معمار میخواد حتما ؟

mehdi.n.eng

عضو جدید
نظارت معماری برای گروه ب به بعد تعریف شده است ولی مهندسان معمار می تواند گروه الف را نیز انتخاب کند - نظارت معماری برای پایه 3- تا2000 متر تا 4 طبقه روی پیلوت( گروه ب ) مهندس معمار می تواند نظارت داشته باشد که برای گروه ب در سال 93 متری 2700 محاسبه شده است - واگر ظرفیت مهندسان پایه 2 تمام شود مهندسان پایه 3 می تواند گروه ج تا 7 طبقه تا متراژ5000 متر روی پیلوت را انتخاب کنند که متری 2950 محاسبه شده است.

vahid8898

عضو جدید
مهندس می دونم شاید موضوعی که مطرح می کنم مربوط به این تایپیک نباشه ولی واسم مهمه اگه می شه کمکم کنین.
اینکه نظارت رو حقوقی کنیم خوبه یا نه؟؟
تو شهر ما (تبریز) 5میلیون میدن واسه حقوقی کردن پروانه
من با هر کسیکه مشورت می کنم می گن کار سختیه و ارزشش رو نداره چون مسئولیتش زیاده و آخر سرم کارت میره میرسه به شورای انتظامی
از طرفی خودم دوست ندارم حقوقی کنم چون می خوام دل رو بزنم به دریا و مثل بقیه نباشم
می گن امکان اینکه نتونی کل متراژی رو که بهت می دن امضا کنی هست پس ارزش ریسک نداره که آخر سال تو بمونی و امضاهات
اگین جان شما به عنوان کسیکه تو این کار هستین می شه راهنماییم کنین؟؟
راستی اینکه حقوقی کنیم یا نه چقده فرق معامله داره؟؟؟ میگن وقتی حقوقی می کنیم ارزشش از نظر مالی1/3 وقتی می شه که خودمون کار میکنیمه...درسته؟؟؟؟

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مهندس می دونم شاید موضوعی که مطرح می کنم مربوط به این تایپیک نباشه ولی واسم مهمه اگه می شه کمکم کنین.
اینکه نظارت رو حقوقی کنیم خوبه یا نه؟؟
تو شهر ما (تبریز) 5میلیون میدن واسه حقوقی کردن پروانه
من با هر کسیکه مشورت می کنم می گن کار سختیه و ارزشش رو نداره چون مسئولیتش زیاده و آخر سرم کارت میره میرسه به شورای انتظامی
از طرفی خودم دوست ندارم حقوقی کنم چون می خوام دل رو بزنم به دریا و مثل بقیه نباشم
می گن امکان اینکه نتونی کل متراژی رو که بهت می دن امضا کنی هست پس ارزش ریسک نداره که آخر سال تو بمونی و امضاهات
اگین جان شما به عنوان کسیکه تو این کار هستین می شه راهنماییم کنین؟؟
راستی اینکه حقوقی کنیم یا نه چقده فرق معامله داره؟؟؟ میگن وقتی حقوقی می کنیم ارزشش از نظر مالی1/3 وقتی می شه که خودمون کار میکنیمه...درسته؟؟؟؟

راستش من زیاد تو این مساله تبحر ندارم نمیدونم کدوم بهتره!
بعضی از دوستان توی تاپیکهای دیگه در موردش حرف زدن ، منم صحبت اونا رو خوندم اما خودم اطلاع دقیقی ندارم
منم یه مقداری از سهمیم مونده هنوز، اما حداقل خیالم بابت اون مقداری که مهر زدم راحته.

آخرین ویرایش:

faza@bana

عضو جدید
دوست عزیز سلام وقبل از هر چیز از شما تشکر میکنم و یک سوال داشتم که اگه کمکم کنید ممنون میشم
من 3سال پیش فارغ التحصیل شدم و اصلا سابقه کار ندارم و امسال هم تو امتحان نظارت قبول شدم
حالا موندم چه کنم چون من فقط نقشه هایی رو دیدم که تو دانشگاه کار کردیم به نظرتون چه بکنم .ممنون میشم اگه راهنمایی ام کنید
کلاسی یا جایی هست برا آموزش نظارت ؟

• Like
واکنش ها: agin

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دوست عزیز سلام وقبل از هر چیز از شما تشکر میکنم و یک سوال داشتم که اگه کمکم کنید ممنون میشم
من 3سال پیش فارغ التحصیل شدم و اصلا سابقه کار ندارم و امسال هم تو امتحان نظارت قبول شدم
حالا موندم چه کنم چون من فقط نقشه هایی رو دیدم که تو دانشگاه کار کردیم به نظرتون چه بکنم .ممنون میشم اگه راهنمایی ام کنید
کلاسی یا جایی هست برا آموزش نظارت ؟
سلام
ممکنه نظام مهندسی شهرتون بذاره ، نمیدونم باید سراغ بگیرین

اما بهتون پیشنهاد می کنم با یک مهندس متبحر برید سر ساختمان ، با کسی که مهندس معماره صحبت بکنین چند جلسه باهاشون برین سر ساختمان و نکات مهم رو ازشون یاد بگیرین .

بهتون توصیه میکنم دتایلهای اجرایی رو یاد بگیرین ، چون خیلی توی کار نظارت کاربرد دارن.

faza@bana

عضو جدید
سلام
ممکنه نظام مهندسی شهرتون بذاره ، نمیدونم باید سراغ بگیرین

اما بهتون پیشنهاد می کنم با یک مهندس متبحر برید سر ساختمان ، با کسی که مهندس معماره صحبت بکنین چند جلسه باهاشون برین سر ساختمان و نکات مهم رو ازشون یاد بگیرین .

بهتون توصیه میکنم دتایلهای اجرایی رو یاد بگیرین ، چون خیلی توی کار نظارت کاربرد دارن.

مرسی از بابت راهنمایی که کردین . یه سوال دیگه اگه بخوام حقوقی بکنم امتیازمو اون وقت خدایی نکرده مشکلی پیش اومد پای منم گیره یا به من ربطی نداره ؟

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مرسی از بابت راهنمایی که کردین . یه سوال دیگه اگه بخوام حقوقی بکنم امتیازمو اون وقت خدایی نکرده مشکلی پیش اومد پای منم گیره یا به من ربطی نداره ؟

خواهش میکنم

بستگی به قراردادتون داره ، اگر توی قرارداد ذکربشه که مسئولیتی در قباش ندارین ، نه.
من زیاد با حقوقی شدن کار وارد نیستم دوست من

saraafsoon

عضو جدید
ممنون عزیزم تاپیک جالبی منم امسال قبول شدم وتجربه ای ندارم اگه هم بحث نمیکنم چون زیادچیزی بلد نیستم

آخرین ویرایش:

F.A.R.Z.A.D

متخصص مباحث اجرایی معماری , متخصص نرم افزار Archi
کاربر ممتاز
سلامم.
ممنون از تاپیکتون.
با اجازه از خانم agin.
تو تهران ناظر ها گزارش های مرحله ای رو به دفاتر خدکات الکترونیک ارائه میدن.

بحث کنترل مضاعف و نظارت بر کار ناظر هم داره تصویب میشه و الان آزمایشی داره انجام میشه.
دیروز به یکی از این ناظران عالی(ایشون بحثای سازه ای و گزارشات و.. رو چک میکردن و من هم معماری رو) به چند تا ساختمان تو منطقه 14 سرزدیم یه نکات اولیه ای رو که رعایت نمیشد گفتم اینجا بزارم تا دوستان هم استفاده کنن.
و همچنین اسکن فرم بازرسی که ایشون اون موارد رو کنترل میکردن رو هم اینجا میزارم.

در زمینه زونکن کارگاهی و مدارکی که باید داخلش باشه:

1-جواز
2-شروع بکار و دستور تخریب
3-گزارش مرحله ای ناظر
4-بیمه نامه ها.......مدنی و شخص ثالث
5-آزمایش های بتن......فنداسیون و سقف ها.....و اسلکت در سازه بتنی
6-تست جوش(در سازه فلزی)
7-استاندارد مصالح
.
.

در زمینه های اجرایی:
1-تابلو مشخصات پروژه
2-ایمنی کارگران(دستکش کار-کفش کار-کلاه ایمنی-تابلو و علائم هشدا دهنده و ...)
3-اتاق کارگری و سرویس بهداشتی
4-تجهیز کارگاه در هر مرحله
5-نصب داربست نخاله گیر در مرحله لازم
.
.
.
موارد بالا وظایف کارفرماست.
فرم کنترل مضاعف رو هم براتون میزارم و موارد کلی که بررسی میشه.
موارد اجرایی رو تو پست های بعدی.

20001.jpg

30001.jpg

shab khanoom

عضو جدید
دوستان یک سوال
اگر کسی قسمتی از سهمیه اش رو استفاده کرده باشه، می تونه باقی سهمیه اش و حقوقی کنه؟

معمار111

عضو جدید
دوستان یک سوال
اگر کسی قسمتی از سهمیه اش رو استفاده کرده باشه، می تونه باقی سهمیه اش و حقوقی کنه؟

دوست خوبم میتونی اینکارو انجام بدی اما همینکه ازت خیلی کمتر میخرن بعد اینکه قراردادت تا سال دیگه همین موقع میشه درسته از سهمیه سال دیگت استفاده نمیشه ولی یه جورایی سهمیه سال دیگت سوخت میشه( دقیقا همین کارو همسرم میخواست انجام بده به خاطر همین منصرف شد)

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
فنداسیون

فنداسیون

سلام دوستان

در ادامه بحث نظارت معماری یه ساختمان ، وارد مرحله اول نظارت میشیم :

شما چند روز قبل از شروع عملیات ، نقشه ها رو دریافت کردین بررسی کردین و از ساختمان بازدید کردین ( اینو هم اضافه بکنم که خیلی از مهندسای سابقه دار ، از پروژه تو این مرحله بازدید نمی کنن )

توی بازدیدتون متوجه میشین که ساختمان مجاور قدیمی هست . اگرگود برداری داشته باشین باید خیلی حواستون جمع باشه . باید نقشه های سازه نگهبان رو هم بگیرین و بررسی بکنین و اگربه نظرتون مشکلی داشت با ناظرو یا طراح سازه مشورت بکنین . اگر به این نتیجه رسیدین که واقعا مشکل داره باید کتبا به طراح و ناظر سازه اطلاع بدین و یه نسخه رونوشت از نامه رو هم پیش خودتون نگه دارین و یا اینکه این مساله رو با سازمان واحد محاسبات در میون بذارین.

بچه ها هرموقع هر جایی از کار اگر حس کردین یه جایی از نقشه ها و یا کار براتون علامت سوال بوجود آورده اصلا نترسین ، بهترین کار اینه که نقشه ها رو بردارین و برین سازمان باهاشون مشورت بکنین ، این بهترین راهه . با افراددیگه مشورت خوبه ولی اگر اطلاعات غلط بهتون بدن اونوقت شما مسئولین !

.معمولا مالک وقتی میلگردهای فنداسیون رو بست و نیاز به مهر شما داشت باهاتون تماس میگیره ، توی همه مراحل کار همینجوریه ، اگرباهاتون کار نداشته باشه اصلا بهتون زنگ نمیزنه پس شما باید توی مراحل مختلف به کارسر بزنین ، اما نه هر روز و مداوم. خودتون در حین کار متوجه میشین کی باید بهش سربزنین.

بررسی تعداد میلگردها و نمره اونها و ... اصلا با شما نیست ، شما ناظر معمار هستین و باید نکات اصلی خودتون رو بررسی بکنین، اما باید از سازه هم مطلع باشین.یه دید اجمالی به سازه و شرایط اون در حین کار براتون کفایت میکنه.

پس سعی کنین قبل از اینکه مالک زنگ بزنه که بیا مهر فنداسیون رو بزن ، خودتون به کار یه بار سر بزنین و یه بررسی بکنین.
نکته هایی که اینجا توی مرحله فنداسیون خیلی اهمیت داره ، رعایت حد مجاز ساخت ، رعایت درز انقطاع ، رعایت کف و برها ، کدهای ارتفاعی کوچه و کف ساخت شما هست. اگر حس کردین لازمه متر بردارین و اندازه گیری بکنین حتما این کار رو بکنین اما زیاد گیر ندین ، بهتره اول کار اصلا نشون ندین مبتدی هستین چون دیگه به حرفتون گوش نمیدن.سعی کنین بیشتر چشمی موارد رو بررسی بکنین و اینو یادتون باشه که ناظر سازه بیشتر از شما حواسش جمعه البته اگر آدم درستی باشه ، پس لازم نیست شما مراقب سازه باشین و بررسی بکنین.

بیشتر سعی بکنین توی مرحله سفت کاری ، صبر کنین ناظر سازه که مهر زد شما مهر بزنین ، اگر جایی تخلفی چیزی باشه اگرناظر سازه سابقه دار باشه زودتر ازشما میفهمه و تخلف رد میکنه و اونوقت شما هم میتونین تخلف رد بکنین حتی اگر شما متوجهش نشده باشین و یا دقت نکرده باشین !
مثلا یه بار یکی از ساختمانها مالک زنگ زد که ناظر سازه فردا میاد مهر سقف دوم رو بزنه شما هم بیاین ، وقتی رفتم دیدم ناظر بالاست نیم ساعتی که موندم ایشون پایین نیومدن ، متوجه شدم میلگردها کم بسته شده بوده و کارگرها رو وادار کرده میلگرد ببندن ، با وجود اصرار مالک ، من مهر نزدم صبرکردم ناظرسازه که اومد پایین ازشون پرسیدم جایی از کار مشکلی بوده؟ ایشون برام توضیح دادن. بعدپرسیدم اگر مشکلی وجود نداره و حل شده من مهر بزنم که ایشون گفتن مشکلی نیست و بعد هم خودشون مهر زدن !

و یه نکته اینکه سعی کنین بی خبر برین سر ساختمان ،
و دیگه اینکه اگر دیدین کار تموم نشده اصلا مهر نزنین ، مثلا شما میرین سرساختمان و مالک میگه فقط همین تیکه مونده میلگردهاشو ببندیم ، و ازتون میخواد مهر کنین تا دوباره لازم نباشه بیاین و ..... به این حرفها توجه نکنین تا چیزی رو کامل ندیدین مهر نکنین.به مالک بگین اشکالی نداره من وظیفمه که بیام و سر بزنم و از این حرفا.....

سعی کنین توی کار مهندسای دیگه دخالت نکنین ، کار اونها رو به هیچ وجه انجام ندین حتی با اصرار اونها یا مالک .خیلی صریح و رک بگین که به شما مربوط نمیشه و در محدوده کاری شما نیست چون اینجوری بیخود خودتون رو درگیر میکنین !

فعلا دیگه چیزی به ذهنم نمیرسه چقدر حرف زدم .....

آخرین ویرایش:

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اگر مالک تقاضای تغییر طرح کرد و یا مثلا گفت" میشه بعد دیوارهای داخلی رو تغییر بدیم ؟" " میشه این تیکه رو اضافه بسازیم؟" و از این قبیل سوالها ، اصلا قبول نکنین. بهش بگین که باید به سازمان درخواست بده و اگر نقشه ها تغییر کرد و تایید شد شما قبول میکنین و اجرا می کنین.
خیلی وقتا مالک میخواد مثلا طبقه آخر رو هم یه تیکش رو بسازه یا انباری بزنه روی بام و .... بهش اجازه ندین ، بهش بگین باید نقشه جدید تایید شده برای شما بیاره . چون خیلی وقتا اصلا سازه ساختمان امکان این تغییر معماری رو نداره و باید هم سازه بررسی بشه هم معماری .

آخرین ویرایش:

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
وقتی میرین سر ساختمان ، باید حواستون به یه سری مسایل باشه ؛
مالک باید تابلوی معرفی پروژه رو زده باشه سر ساختمان ، باید نکات ایمنی رو رعایت کرده باشه ( همونهایی که توی مبحث 12 هست )
اگر غیر از این بود بهش تذکربدین اگر توجه نکرد کتبا تذکر بدین.

یه کاری که بعضی از معمارها میکنن اینه که یه برگه می نویسن که به عنوان ناظر معمار ( با ذکر مشخصات خودشون و پروژه و ...) نکات ایمنی لازم رو به مالک تذکر دادن و در صورت رعایت نشدن ، مسئولیتی در قبالش ندارن ، بعد توی یه برگه پیوست ، موارد مورد لزوم رو مینویسن و پیوست نامه میکنن و یه نسخه به مالک میدن و یه نسخه برای خودشون با مهر و امضا خودشون و مالک . این نامه خوبه اما رافع مسئولیتهای شما به صورت 100 درصد نیست . اگر مالک نکات رو رعایت نمیکنه باهاش کلنجار نرین ، تخلف رد بکنین ( اخلاقای همه مالکها مثل هم نیست به بعضی هاشون که بگین تخلف رد می کنین حرف گوش میکنن )
همیشه یادتون باشه " توی ساختمان حرف حرف شماست ، پس محکم روی حرفتون بایستید و اگر می دونید خیال راضی کردن شما رو دارن خیلی محکم بهشون بگین که باید این کار رو بکنن و اصلا و ابدا از حرفتون پایین نیاین و کوتاه نیاین ، اینو یادتون باشه این ساختمان هویت شماست به اسم شماست و اگر 20 سال بعد هم مشکلی پیش بیاد به عهده شماست ، حتی اگر اینجا کسی نیاد بهتون گیر بده تبعات اخروی اون همیشه دنبالتونه ، پس محکم و استوار کار بکنین ، وقتی یکی دو بار دیدن به خواسته هاشون تن نمیدین دیگه چیزی نمیگن "

bahar-spring

کاربر بیش فعال
سلام agin خانم خسته نباشی
به من یه پروژه دادن که شهریور شروع شده و با من برای کارهای معماریشاضلا تماس نگرفتن تا اینکه خودم چند روز پیش باهاشون تماس گرفتم و گفتن دارن کاشیکاری میکنند؟
به نظرتون چکار کنم؟! برا من دردسر نشه!

• Like
واکنش ها: agin

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام agin خانم خسته نباشی
به من یه پروژه دادن که شهریور شروع شده و با من برای کارهای معماریشاضلا تماس نگرفتن تا اینکه خودم چند روز پیش باهاشون تماس گرفتم و گفتن دارن کاشیکاری میکنند؟
به نظرتون چکار کنم؟! برا من دردسر نشه!

سلام بهارک جان ممنونم عزیزم
یعنی چی؟؟؟؟
یعنی اصلا نمیدونین کی و چه جوری شروع شد ؟
شما ناظر معماری بودین ؟ چند طبقه ست ؟
مگر مراحل مختلف کار به مهر شما نیاز نداشتن ؟ اگر ناظر معمار بودین حتما توی مراحل مختلف کار میومدن که شما تایید بکنین وگرنه اجازه بتن ریزی ندارن!

bahar-spring

کاربر بیش فعال
سلام بهارک جان ممنونم عزیزم
یعنی چی؟؟؟؟
یعنی اصلا نمیدونین کی و چه جوری شروع شد ؟
شما ناظر معماری بودین ؟ چند طبقه ست ؟
مگر مراحل مختلف کار به مهر شما نیاز نداشتن ؟ اگر ناظر معمار بودین حتما توی مراحل مختلف کار میومدن که شما تایید بکنین وگرنه اجازه بتن ریزی ندارن!
چرا میدونم کی شروع شد.برگه شروع رو هم مهر کردم ولی از آجرچینی باید بهم میگفتن ولی اطلاع ندادن حالا هم که خودم زنگ زدم میگن رسیدیم به کاشیکاری! میگم نکنه کاسه ای زیر نیم کاسه است؟ شاید تخلف کردن نه؟!

bahar-spring

کاربر بیش فعال
چرا میدونم کی شروع شد.برگه شروع رو هم مهر کردم ولی از آجرچینی باید بهم میگفتن ولی اطلاع ندادن حالا هم که خودم زنگ زدم میگن رسیدیم به کاشیکاری! میگم نکنه کاسه ای زیر نیم کاسه است؟ شاید تخلف کردن نه؟!
هم به مالک زنگ زدم و هم ناظر هماهنگ کننده. ولی همانگ کننده بایستی بهم اطلاع میداد.

bahar-spring

کاربر بیش فعال
هم به مالک زنگ زدم و هم ناظر هماهنگ کننده. ولی همانگ کننده بایستی بهم اطلاع میداد. :mad:

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

ممکنه توی تیغه چینی ها داخلی رو هرجوری خواستن طرح زدن.
یه سری به ساختمان بزنین خیلی محکم بهشون بگین که باید اطلاع میدادن و تخلف رد می کنین ( در حد حرف ) بعد هم حسابی بررسی بکنین اگر دیدین کاری رو بدون اجازه و یا مجوز انجام دادن حتما تخلف رد بکنین. باید خودتون سر میزدین ولی خب حالا برین انشالله که چیزخاصی نبوده....

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
هم به مالک زنگ زدم و هم ناظر هماهنگ کننده. ولی همانگ کننده بایستی بهم اطلاع میداد. :mad:

دقیقا باید خبر میدادن ، الان شما میتونین به راحتی تخلف رد بکنین و اطلاع بدین.اما قبلش سر بزنین اگر چیز خاصی نبود فقط در حد حرف باشه تا دیگه حرفتون رو گوش بکنن.
متاسفانه چون ما خانم هستیم زیاد ما رو جدی نمیگیرن مگر اینکه خودمون جدی باشیم.
ولی زیاد باهاشون کل کل نکنین زیاد وارد محیط کارگری نشین ، اگر دیدین جایی مشکل غیر قابل حلی هست تخلف رد بکنین و اگر میدونین قابل حله ، حتی اگرلازم باشه بگین تخریب بکنن از نو بزنن وگرنه مهر نمیکنین دیگه

bahar-spring

کاربر بیش فعال
ممکنه توی تیغه چینی ها داخلی رو هرجوری خواستن طرح زدن.
یه سری به ساختمان بزنین خیلی محکم بهشون بگین که باید اطلاع میدادن و تخلف رد می کنین ( در حد حرف ) بعد هم حسابی بررسی بکنین اگر دیدین کاری رو بدون اجازه و یا مجوز انجام دادن حتما تخلف رد بکنین. باید خودتون سر میزدین ولی خب حالا برین انشالله که چیزخاصی نبوده....
ای خدااااا برم ببینم کار دیگه ای کردن حتما تخلف رد میکنم. میگم حالا تخلف کرده باشن نمیان به من گیر بدن که چرا زودتر نگفتم و ... چون خب کار اولمه دقیقا فوت و فن کارو نمیدونم!

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ای خدااااا برم ببینم کار دیگه ای کردن حتما تخلف رد میکنم. میگم حالا تخلف کرده باشن نمیان به من گیر بدن که چرا زودتر نگفتم و ... چون خب کار اولمه دقیقا فوت و فن کارو نمیدونم!

تا میشه بین خودتون حل بکنین
گفتم، اگر می بینی یه جاهایی تخریب بشه دوباره ساخته بشه حل می شه ، حتما این کار رو بکن چون ممکنه برای خودت دردسر بشه و اگر گوش ندادن و یا قابل حل نبود تخلف رد بکن و حتما ذکرکن که بهت خبر ندادن

bahar-spring

کاربر بیش فعال
مرسی agin جان از راهنماییهات. امیدوارم حالا مسئله خاصی نباشه.

بالا