مورفولوژی خاک

Taßa§om

عضو جدید
کاربر ممتاز
مورفولوژی خاک ساختمان خاک را مورد بررسی قرارمی دهد و در وضعیت صحرا مشاهده می شود. این پارامتر شامل ویژگیهایی مانند رنگ ، ساختمان فیزیکی ، ویژگیهای شیمیایی و کانی شناختی مواد خاک را در بر میگیرد که افق های خاک را تشکیل می دهد. مورفولوژی خاک عبارتند از :

افق های خاک در صحرا بر اساس خواص زیر ترشح می گردند : رنگ – بافت – پایداری – ساختمان – پوشش های رسی – سخت دانه ها یا گره ها و حفره ها به روش صحرایی

افق های اصلی خاک عبارتند از :

1) افق های خاک و تشخیص آنها در صحرا :
2) نامگذاری افق های خاک : O1 شامل برگ ها و بقایای آلی تجزیه نشده o2 مواد آلی تجزیه شده a1 افق مواد معدنی آبشویی یافته، حاوی هوموس و تیره رنگ است a2 مواد معدنی شستشو یافته به رنگ روشن b1, a3 افق های حد فاصل a2, b2 که تحت فرسایش هستند. A3 تحت آبشویی قرار دارد و قسمتی از مواد آلی، رس و آلومینیوم خود را از دست داده b2 افق تیره رنگ و ناحیه حداکثر تجمع مواد b3 مشابه مواد مادری c مواد مادری
bافق ژنتیکی مدفونcکانکر شن ها یا نودول های سخت(آهن، آلومنیوم، منگنز، یا تیتانیوم)
E مواد آلی با درجه تجزیه و تخریب متوسط
f خاک یخ زده (یخ دائم)
gگلی شدن شدید ( احیای آهن یا مواد دیگر و ایجاد رنگ خاکستری به علت زهکشی بد)
h تجمع ایلوویال مواد آلی
i مواد آلی با درجه تجزیه و تخریب کم
k تجمع کربنات ها
m سیمانی شدن یا سخت شدن
n تجمع سدیمo تجمع موضعی و در جای سزکوئی اکسیدها (بیشتر اکسیدهای آهن و آلومنیوم)
p شخم یا سایر عوامل به هم خوردگی خاک
q تجمع سیلیسیم
r سنگ بستر نرم یا هوازده
S تجمع ایلوویال سزکوبی اکسیدها و مواد آلی
t تجمع رس های سیلیکاته
v پلینتایت (مواد تحت الارضی غنی از آهن که در اثر سیکل های متناوب خشک و مرطوب شدن سخت یا شبیه آجر میگردد)
wوجود رنگ یا ساختمان
x خصوصیات فراجی پن (شکننده و دارای وزن مخصوص ظاهری زیاد)
y تجمع گچ
z تجمع املاح محلول تر از گچ

کلاس هائی که برای بافت خاک بکار میرود
:

برای مثال چنانچه نتیجه تجزیه مکانیکی خاکی حاکی از
وجود 15% رس، 65% شن و20% سیلت باشد ، اولین سوالی که پیش می آید اینست که کلاس بافت خاک چیست؟
برای پاسخ به این سوال از از مثلث بافت خاک استفاده میگردد که مقادیر نسبی
ذرات خاک که در تعیین کلاس بافت بکار برده میشوند در مثلث بافت نشان داده میشود.

soiltri.jpg

Taßa§om

عضو جدید
کاربر ممتاز
خواهش میکنم دوستان شرمنده نکنید

خودم کلی ذوق کردم!!!
:surprised::D

black banner

عضو جدید
کاربر ممتاز
دیگه ما جا موندیم. من که دارم سایت به سایتای قبلی اضافه می کنم ولی ظاهرا به کار کسی نمیاد!

آره جا مونديم

من چندتا مجله از زمين شناسي پيدا كردم

مطالبش خوبه

اما خيلي طولاني هست ، از مطلب طولاني خوشم نمياد

مطلب كوتاه و مفيد پيدا كنم سريعا ميزارم

به تاپيك نقشه ها سر زدي ؟؟؟؟ اگه نقشه داري بزار

Major Geologist

کاربر فعال تالار موبایل ,
کاربر ممتاز
آره جا مونديم

من چندتا مجله از زمين شناسي پيدا كردم

مطالبش خوبه

اما خيلي طولاني هست ، از مطلب طولاني خوشم نمياد

مطلب كوتاه و مفيد پيدا كنم سريعا ميزارم

به تاپيك نقشه ها سر زدي ؟؟؟؟ اگه نقشه داري بزار
فعلا دارم رو آدرس سایت های زمین شناسی کار میکنم. بعد از اون می خوام خلاصه ای از زندگی عبد الکریم قریب و پسرشون که استاد من باشن و نوشون کار کنم. بعد از اون معرفی پروفسور بهرام عکاشه. بعد هم به سفارش خانم نا آشنا روی سنگها و کاراییهاشون + عکساشون.

black banner

عضو جدید
کاربر ممتاز
فعلا دارم رو آدرس سایت های زمین شناسی کار میکنم. بعد از اون می خوام خلاصه ای از زندگی عبد الکریم قریب و پسرشون که استاد من باشن و نوشون کار کنم. بعد از اون معرفی پروفسور بهرام عکاشه. بعد هم به سفارش خانم نا آشنا روی سنگها و کاراییهاشون + عکساشون.

خب يك بخشش با من ، چطوره ؟؟؟

تو موضوع بده ، من ميگردم پيدا ميكنم

Major Geologist

کاربر ممتاز
خب يك بخشش با من ، چطوره ؟؟؟

تو موضوع بده ، من ميگردم پيدا ميكنم
دکتر فرزاد قریب چطوره؟
فرهاد قریب هم هست.
خود استاد قریب هم خوبه ها. من که یه تاپیک به اسم ایشون زدم. می تونی زندگی نامشو بزاری اونجا.
فرزاد هم نوه ی عبد الکریم قریبه.
پروفسور بهرام عکاشه رئیس دانشکدمونه. شاگرد شاگرد انیشتن بوده. استاد زلزله شناسی کشوره! ظاهرا پدر علم ژئوفیزیک ایران هم هست. این آخریو دقیق مطمئن نیستم.

black banner

عضو جدید
کاربر ممتاز
در ورودي يك از شهرها (( حالا اسم شهر واس حفظ آبرو نگيم :) ))

قرار بود كه يك زير گذر بزرگ زده بشه

بعد از كلي خرج ، زمين رو حفر كردن ، وسط كار خوردن به يك توده سنگي بزرگ كه از ادامه پروژه صرف نظر شد

و الان دارن پل ميزنن و قراره رو گذر بزنن

اگه يك زمين شناس بود كه اون منطقه رو شناساي ميكرد و متوجه اون توده سنگي زير زمين ميشد ديگه پروژه يك مدت عقب نميفتاد و هزينه بي خود صرف نميشد

black banner

عضو جدید
کاربر ممتاز
باعشه فردا كه پايان ناممو دادم ميام كاري ميكنم كارستون;)

بوووووووق

:دي

دکتر فرزاد قریب چطوره؟
فرهاد قریب هم هست.
خود استاد قریب هم خوبه ها. من که یه تاپیک به اسم ایشون زدم. می تونی زندگی نامشو بزاری اونجا.
فرزاد هم نوه ی عبد الکریم قریبه.
پروفسور بهرام عکاشه رئیس دانشکدمونه. شاگرد شاگرد انیشتن بوده. استاد زلزله شناسی کشوره! ظاهرا پدر علم ژئوفیزیک ایران هم هست. این آخریو دقیق مطمئن نیستم.

آره زندگي نامه استاد عبدالكريم با من :)

من زندگي نامش رو ميزارم توي همون تاپيك

اصلا اگه تونستم يك مقاله درباره خاندان قريب ميزارم ( خاندان بزرگ و متفكري دارند / همه اصليت اراكي هستند / همه پدر يك بخش علم :) ماشالله علم رو تصرف كردن )

Major Geologist

کاربر ممتاز
در ورودي يك از شهرها (( حالا اسم شهر واس حفظ آبرو نگيم :) ))

قرار بود كه يك زير گذر بزرگ زده بشه

بعد از كلي خرج ، زمين رو حفر كردن ، وسط كار خوردن به يك توده سنگي بزرگ كه از ادامه پروژه صرف نظر شد

و الان دارن پل ميزنن و قراره رو گذر بزنن

اگه يك زمين شناس بود كه اون منطقه رو شناساي ميكرد و متوجه اون توده سنگي زير زمين ميشد ديگه پروژه يك مدت عقب نميفتاد و هزينه بي خود صرف نميشد
قضیه ی پارک نهج البلاغه رو که میدونی؟

Major Geologist

کاربر ممتاز
بوووووووق

:دي

آره زندگي نامه استاد عبدالكريم با من :)

من زندگي نامش رو ميزارم توي همون تاپيك

اصلا اگه تونستم يك مقاله درباره خاندان قريب ميزارم ( خاندان بزرگ و متفكري دارند / همه اصليت اراكي هستند / همه پدر يك بخش علم :) ماشالله علم رو تصرف كردن )
جون من یکیشو بزار واسه من. حیف اسمه عروسه فرهاد قریب رو نمی دونم. وگرنه زندگی نامه اونم میزاشتم. آخه اونم زمین شناسه. شرم دارم از استاد بپرسم.

Taßa§om

عضو جدید
کاربر ممتاز
اهم اهم!:D

بنده به عنوان استارتر هشدار میدم اسپم نکنید:cool:

راجع به مورفولوژی بحث کنیـــــــــــــــد!:redface:

black banner

عضو جدید
کاربر ممتاز
قضیه ی پارک نهج البلاغه رو که میدونی؟

نميدونم
بگو

دوست گلم داشتيم؟:razz:

ناراحت شدي ؟؟؟ :(

من كه چيزي نگفتم / فقط بوق زدم

كارم بد بود ؟؟؟ پوزش / ببخشيد
شرمنده

جون من یکیشو بزار واسه من. حیف اسمه عروسه فرهاد قریب رو نمی دونم. وگرنه زندگی نامه اونم میزاشتم. آخه اونم زمین شناسه. شرم دارم از استاد بپرسم.

دكتر محمد قريب گركاني ( سريالش هم چند بار تلوزيون گذاشت) بنيان گذار طب كودكان