مفهوم کوانتایز در نوازندگی و خوانندگی

mandana-n

عضو جدید
سلام دوستان
ممنون میشم به سوالم پاسخ بدید...
این اصطلاح که بگن یه خواننده کوانتایز صداش مشکل داره یعنی چی؟!
من هرچی کلمه کوانتایز رو سرچ کردم متوجه معنی و ربطش به صدای خواننده نشدم!!!

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
سلام دوستان
ممنون میشم به سوالم پاسخ بدید...
این اصطلاح که بگن یه خواننده کوانتایز صداش مشکل داره یعنی چی؟!
من هرچی کلمه کوانتایز رو سرچ کردم متوجه معنی و ربطش به صدای خواننده نشدم!!!

سلام، من اینو توی ساز به کار میبرم که مشابهش توی آواز هم محسوب میشه.
کوانتایز یعنی وقتی یک سری نت روی خط حامل نوشته شدن یک عدد ابتدای خط حامل قراره داره که میزان ضرب یا کشش نت رو بیان می کنه. مثلا شنیدی میگن فلانی همش شیش و هشت میخونه؟ این همون میزان 6/8 هستش که آهنگ های شاد توی این میزان قرار می گیرن. حالا این 6/8 خودش یک مفهوم داره که شما باید 6 تا نت رو در یک میزان بزنید. یعنی 6 تا نت رو با یک سرعت یکسان نواخته بشه. بعضی از اساتید میان واسه جالب شدن از کارآموز می خوان که عدد رو بیاره در شیوه نواختن مثلا بگه "1و 2 و" .. یا "یک و او دو او و او" این کار باعث میشه که فاصله زدن هر نت با نت بعدی رعایت بشه. نه این که واسه یکی یک ثانیه زمان بذاری واسه دیگریش 5 ثانیه زمان بذاری. اگه باز متوجه نشدی بگو تا برات توضیح بیشتری بدم.

mandana-n

عضو جدید
سلام، من اینو توی ساز به کار میبرم که مشابهش توی آواز هم محسوب میشه.
کوانتایز یعنی وقتی یک سری نت روی خط حامل نوشته شدن یک عدد ابتدای خط حامل قراره داره که میزان ضرب یا کشش نت رو بیان می کنه. مثلا شنیدی میگن فلانی همش شیش و هشت میخونه؟ این همون میزان 6/8 هستش که آهنگ های شاد توی این میزان قرار می گیرن. حالا این 6/8 خودش یک مفهوم داره که شما باید 6 تا نت رو در یک میزان بزنید. یعنی 6 تا نت رو با یک سرعت یکسان نواخته بشه. بعضی از اساتید میان واسه جالب شدن از کارآموز می خوان که عدد رو بیاره در شیوه نواختن مثلا بگه "1و 2 و" .. یا "یک و او دو او و او" این کار باعث میشه که فاصله زدن هر نت با نت بعدی رعایت بشه. نه این که واسه یکی یک ثانیه زمان بذاری واسه دیگریش 5 ثانیه زمان بذاری. اگه باز متوجه نشدی بگو تا برات توضیح بیشتری بدم.
خیلی ممنون از توضیحتون
یه مقداری متوجه شدم، یعنی منظورش از اینکه کوانتایز صدا مشکل داره، همون خارج از نت خوندن و فالش خوندنه؟

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
خیلی ممنون از توضیحتون
یه مقداری متوجه شدم، یعنی منظورش از اینکه کوانتایز صدا مشکل داره، همون خارج از نت خوندن و فالش خوندنه؟

خارج از نت نخونده، خارج از نت یعنی ی چیز دیگه خونده شده، نت خونده شده اما میزان زمان (تایم) که باید بهش اختصاص میداده درست نبوده.