مفهوم فیزیک در ضرب برداری یا عددی

ramin51368

عضو جدید
سلاممن یه تحقیق در باره حرکت های بر داری می خواستم مثلا چرا وقتی پیچ را به سمت راست می چرخانیم در دیوار فرو میرود ولی وقتی به سمت چپ می چرخانیم پیچ باز می شود یا چرا گرد باد هه چی را به داخل خود می کشد و یا چرا آب به صورت دورانی در جایی فرو میریزدقربون همتون برم خیلی عجله دارم

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش ها: kaya

mohandeees

عضو جدید
سلاممن یه تحقیق در باره حرکت های بر داری می خواستم مثلا چرا وقتی پیچ را به سمت راست می چرخانیم در دیوار فرو میرود ولی وقتی به سمت چپ می چرخانیم پیچ باز می شود یا چرا گرد باد هه چی را به داخل خود می کشد و یا چرا آب به صورت دورانی در جایی فرو میریزدقربون همتون برم خیلی عجله دارم
مهندسی ؟؟؟؟؟
عزیزمی !

من یه اعتقادی دارم کسی که مکانیک نخونده نمیشه بهش بگی مهندس ، همون کارشناس بهتره برای بقیه رشته ها

عزیز دلم به خاطر گشتاوریه که به وجود میآد .
حاصلضرب خارجی R در F
R بازو گشتاور , F نیروی وارده
کف دست راست در جهت بازو ، جهت بسته شدن دست در جهت نیرو ، شصت هم نشان دهنده جهت گشتاور وارده
عزیزمی

mohandeees

عضو جدید
راستی اون دوتای دیگه که گفتی یه خورده متفاوت ماهیتشون
بهت میگم ولی دوست دارم دقیق باشه
بای

kaya

عضو جدید

راستگرد بودن پیچ قرارداده و میتونی پیچ چپ گرد هم پیدا کنی. یه بار یه همچین پیچی کلی سر کارم گذاشت. پیچ چپ گرد کاربرد خیلی محدود و استثنائی دارن. مثلا ه قسمتی از شفت گیربکس ها (نمونه ای که من دیدم و بعد کلی زحمت کشف کردم که به چپ وا میشه نه به راست!!) جوابی واسه مابقی سوالاتت ندارم اگه پیدا کردی حتما تالار بزارش. ممنون

kaya

عضو جدید
مهندسی ؟؟؟؟؟
عزیزمی !

من یه اعتقادی دارم کسی که مکانیک نخونده نمیشه بهش بگی مهندس ، همون کارشناس بهتره برای بقیه رشته ها

عزیز دلم به خاطر گشتاوریه که به وجود میآد .
حاصلضرب خارجی R در F
R بازو گشتاور , F نیروی وارده
کف دست راست در جهت بازو ، جهت بسته شدن دست در جهت نیرو ، شصت هم نشان دهنده جهت گشتاور وارده
عزیزمی

مهندس به نظرت چرا وقتی درپوش یه دریچه تخلیه رو باز می کنی گردابه تشکیل میشه؟؟؟ گشتاور چرا بوجود میاد؟ چرا از دریچه به صورت نرمال خارج نمیشه؟

mohandeees

عضو جدید
مهندس به نظرت چرا وقتی درپوش یه دریچه تخلیه رو باز می کنی گردابه تشکیل میشه؟؟؟ گشتاور چرا بوجود میاد؟ چرا از دریچه به صورت نرمال خارج نمیشه؟
KAYA عزیز
تو که سیالات می خونی یه بحثی داریم به عنوان جریان های پتانسیل که شکلهای پیچیده جریان ها رو با ترکیب شکل های ساده ای که خودشون جز اصول اولیه پذیرفته شدن مثل جریان یکنواخت و جریان در ورودی یک چاه ایده آل، جریان در خروجی یک چشمه ایده آل ، و جریان دابلت آکه این آخری خطوط جریان رو برای حالتی که دو تا چشمه یا دو تا چاه به هم نزدیک بشن پیش بینی میکنه
تو پست بعدی بهت میگم که از ترکیب کدومشون جریان در ورودی یه دریچه بدست میاد
این رو هم بگم که جریان تو این مثالی که زدی چرخشی نیست بلکه گردشیه
یعنی مولکولها و ذرات سیال حول یکی از محور هاشون نمی چرخند بلکه حول محور عمود بر دریچه گردش دارند
که رابطه های اینها رو برات میذارم هر چند تو کتاب های سیالات می تونی پیداشون کنی

سیالات زیباست
یه چیز بگم کفت ببره
معادلات ناویر استوکس رو هیچ بنی بشری با هیچ حل عددی و تحلیلی ای دقیق نمی تونه حل کنه تازه اینهایی که ما خوندیم ساده شدش هست فکر کن خداوند چقدر در جریان یک نهر ساده همه این معادلات رو دقیق حل میکنه و تو یه نقطه خاص که نگاه کنی میبینی تمام حرکات این سیال یه جوره

الله اکبر
یا علی

v_h_memar

عضو جدید
سلام
در رابطه با اینکه چرا اب به صورت دورانی یک جا فرو میره و ایکه چرا گردباد به وجود میاد، باید حداقل 4 ترم از مکانیک خونده باشی . این موضوع با شتاب کریولیس و چرخش زمین توجیح میشه.باقیه ماجرا در این جا قابل بیان نیست.
امیدوارم تونسته باشم کمکتون کرده باشم

kaya

عضو جدید
KAYA عزیز
تو که سیالات می خونی یه بحثی داریم به عنوان جریان های پتانسیل که شکلهای پیچیده جریان ها رو با ترکیب شکل های ساده ای که خودشون جز اصول اولیه پذیرفته شدن مثل جریان یکنواخت و جریان در ورودی یک چاه ایده آل، جریان در خروجی یک چشمه ایده آل ، و جریان دابلت آکه این آخری خطوط جریان رو برای حالتی که دو تا چشمه یا دو تا چاه به هم نزدیک بشن پیش بینی میکنه
تو پست بعدی بهت میگم که از ترکیب کدومشون جریان در ورودی یه دریچه بدست میاد
این رو هم بگم که جریان تو این مثالی که زدی چرخشی نیست بلکه گردشیه
یعنی مولکولها و ذرات سیال حول یکی از محور هاشون نمی چرخند بلکه حول محور عمود بر دریچه گردش دارند
که رابطه های اینها رو برات میذارم هر چند تو کتاب های سیالات می تونی پیداشون کنی

سیالات زیباست
یه چیز بگم کفت ببره
معادلات ناویر استوکس رو هیچ بنی بشری با هیچ حل عددی و تحلیلی ای دقیق نمی تونه حل کنه تازه اینهایی که ما خوندیم ساده شدش هست فکر کن خداوند چقدر در جریان یک نهر ساده همه این معادلات رو دقیق حل میکنه و تو یه نقطه خاص که نگاه کنی میبینی تمام حرکات این سیال یه جوره

الله اکبر
یا علی

دابلت؟؟؟
تخلیه سینک، ترکیب گردابه هست با چاه. اما می تونین بگین چرا در یک سینک چاه با گردابه ترکیب میشه؟ تفاوت لغوی گردش و چرخش هم من دقیقا نمی دونم. منظور من vortex بود.ترجمه اش با شما. جریان های پتانسیل فقط یک ساده سازی هستند و از اونها استفاده میشه تا برای جریان های طبیعی مشابه یک مدل ریاضی نچندان دقیق بدست بیارن. معادلات ناویر استوکس هم نرم افزارهای cfd مثل فلوئنت خوب حل می کنن.

mohandeees

عضو جدید
دابلت؟؟؟
تخلیه سینک، ترکیب گردابه هست با چاه. اما می تونین بگین چرا در یک سینک چاه با گردابه ترکیب میشه؟ تفاوت لغوی گردش و چرخش هم من دقیقا نمی دونم. منظور من vortex بود.ترجمه اش با شما. جریان های پتانسیل فقط یک ساده سازی هستند و از اونها استفاده میشه تا برای جریان های طبیعی مشابه یک مدل ریاضی نچندان دقیق بدست بیارن. معادلات ناویر استوکس هم نرم افزارهای cfd مثل فلوئنت خوب حل می کنن.
هیچ وقت مسیر حرکت اینطوری که شما میگید نیست که یه جریان گردابی داریم مثلا تو Sink بریم سادش کنیم
بلکه کاملا برعکسه یعنی با ترکیب توابع اولیه به صورت رندم خطوط جریانی بدست میآد که بعد برای اون خطوط جریان مثال های تجربی رو پیدا میکنن
رفرنس هم کتاب سیالات شیمز
البته دقیق یادم نیست الان سه سالی هست فارغ التحصیل شدم ولی فکر کنم تو ریزش آب از شیر که چرخشیه، شتاب کریولیس ناشی از سرعت زمین و سرعت آب خروجی دخیله ولی از شتاب کریولیس متنفرم چون لمسش نمیکنم فقط می دونم ناشی از تغییر جهت بردار سرعته ، شاید اینجا توی این گردابه هایی که میگید تشکیل میشه اون شتاب کریولیسه دخیلی باشه که با قوت نمی تونم بگم شاید

تو بخش دوم بحثم روی دقیق بودن حله و تکرار صد ها هزار باری اون توسط خدا
فلوئنت یه چیزی میده نزدیک به حل دقیق که هر مدلش یه جایی به حل دقیق نزدیک تره

مفهوم فیزیکی گردش و چرخش مهمتره
گردش انتگرال بردار سرعت روی المانهای مسیر بسته است
چرخش یک دوم کرل بردار سرعت هستش
گردابی کرل بردار سرعته

توی حرکت گردابی ای که میگید ذرات روی خطوط جریان بدست آمده از تابع سای ،که مدور هم هست حرکت بدون چرخش داره فقط روی یه مسیر دایره ای داره میگرده

بازم دوست دارم بحث کنم باهاتون لذت میبرم
موفق باشید

kaya

عضو جدید
هیچ وقت مسیر حرکت اینطوری که شما میگید نیست که یه جریان گردابی داریم مثلا تو Sink بریم سادش کنیم
بلکه کاملا برعکسه یعنی با ترکیب توابع اولیه به صورت رندم خطوط جریانی بدست میآد که بعد برای اون خطوط جریان مثال های تجربی رو پیدا میکنن
رفرنس هم کتاب سیالات شیمز
البته دقیق یادم نیست الان سه سالی هست فارغ التحصیل شدم ولی فکر کنم تو ریزش آب از شیر که چرخشیه، شتاب کریولیس ناشی از سرعت زمین و سرعت آب خروجی دخیله ولی از شتاب کریولیس متنفرم چون لمسش نمیکنم فقط می دونم ناشی از تغییر جهت بردار سرعته ، شاید اینجا توی این گردابه هایی که میگید تشکیل میشه اون شتاب کریولیسه دخیلی باشه که با قوت نمی تونم بگم شاید

تو بخش دوم بحثم روی دقیق بودن حله و تکرار صد ها هزار باری اون توسط خدا
فلوئنت یه چیزی میده نزدیک به حل دقیق که هر مدلش یه جایی به حل دقیق نزدیک تره

مفهوم فیزیکی گردش و چرخش مهمتره
گردش انتگرال بردار سرعت روی المانهای مسیر بسته است
چرخش یک دوم کرل بردار سرعت هستش
گردابی کرل بردار سرعته

توی حرکت گردابی ای که میگید ذرات روی خطوط جریان بدست آمده از تابع سای ،که مدور هم هست حرکت بدون چرخش داره فقط روی یه مسیر دایره ای داره میگرده

بازم دوست دارم بحث کنم باهاتون لذت میبرم
موفق باشید

میزان vortex تخلیه یک سینک تابعیه از عمق سیال، اندازه مجرای تخلیه، ویسکوزیته سیال و ابعاد ظرف که ما فرض می کنیم نامحدوده. حالا چرا؟ چرا وقتی سیال تخلیه میشه می چرخه یا می گرده یا همون گردابه بوجود میاد؟ فرض اول من مربوط به پروفیل سرعت دهانه دریچه تخلیه هست ولی نمی دونم چطور باعث گردابه میشه. سیالات هم وایت بخونید خیلی بهتره. منم 3 یا 4 سالی میشه که فارغ از تحصیل شدم! راجع به جریانهای پتانسیل هم بگم که چندان فرقی هم نمیکنه نه؟ از یک تجربه به تئوری ساده سازی بشه یا یک تئوری با ساده سازی یک تجربه به تجربه نسبت داده بشه. ولی من تفاوت چرخش و گردش رو نفهمیدم بازم. با صورت ریاضیش کاری ندارم، اون فرمولها یادم میاد اما تفاوتشون نه! شما داخل یک مسیر بسته انتگرال حساب میکنی میشه گردش یا همون ورتیسیته. اما کرل مربوط به یک میدان بردار میشه که برطی به گردش نداره، شما منظورتون از چرخش چی بود؟