[ مفاصل پلاستيك ] راهنمايی

رضا59

عضو جدید
برای تعریف مفاصل پلاستیک در سازه بتنی برای ستونها و تیر ها از چه مفاصلی بایستی استفاده کرد؟
من قصد دارم برای ستون ها از مفصل PMM و P استفاده کنم ولی برای تعریف اینها در ایتبز با مشکل برخوردم :
مشکل اول: طبق نشریه 360 فقط تعریف مفاصل M و مفصل با نیروی محوری بزرگتر از 0.7P0 ذکر شده
خودم فکر میکنم برای مفصل P از همان حالت مفصل با نیروی محوری بزرگتر از 0.7P0 باید استفاده کرد و برای حالت PMM باید از Defult خود برنامه (PMM) استفاده کرد بطوریکه مقادری abc را برای حالت M را جدول نشریه 360 استخراج کرد و در نرم افزار وارد نمود , مقدار نیروی محوری P را نیز خود نرم افزار بصورت اتوماتیک دریافت میکند و اندکنش نیروی محوری و لنگر خمشی را نیز بایستی به نرم افزار تعریف نمود (به طریقی که من اطلاع ندارم) و یا از حالت های پیش فرض یکی را انتخاب کرد.
مشکل دوم : موقع استخراج مقادیر abc برای مقدار P/Agfc که بایستی یا کوچکتر از 0.1 باشد و یا بزرگتر از 4 (اگر اشتباه نکنم) عدد در هیچ کدام از این دو بازه قرار نمیگیرد.
مشکل سوم: مقدار P نیز بزرگتر از 0.7P0 نیست که بتوانیم از ضابطه این بند از نشریه 360 استفاده کنم
مشکل چهارم : بطور کلی برای تیر ها و ستون های سازه بتنی از چه مفاصلی باید استفاده کرد
از دوستانی که در این زمینه اطلاعاتی دارند ممنون میشم کمک کنند

آخرین ویرایش توسط مدیر:

رضا59

عضو جدید
راهنماي در مورد نحوه تشكيل مفاصل پلاستيك

راهنماي در مورد نحوه تشكيل مفاصل پلاستيك

از دوستان خواهش ميكنم در مورد فايل ايتبز پيوست راهنمايي كنند:
1- چرا مفصل پلاستيك فقط در حالت بارهاي مودي در ستون تشكيل مي شود؟
2- بطور كلي روند تشكيل مفاصل پلاستيك در در چه صورتي مناسب است منظور اينكه در چه صورتي ميتوان گفت مفاصل پلاستيكي كه براي سازه در نظر گرفته ايم مناسب هستند و عملكردشان خوب است؟
3- در اين طراحي من از مفاصل پيش فرض ايتبز استفاده كردم (ضمن اينكه طراحي بر اساس آيين نامه بتن ايران است) آيا اين نوع در نظر گرفتن مفاصل پلاستيك ايرادي دارد؟
4- كنترل مفاصل پلاستيك تحت كدام بار تعريف شده بايستي كنترل گردد؟

پیوست ها

• etabs4-2.rar
    216.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0

Fathy

متخصص مهندسی سازه و زلزله
از دوستان خواهش ميكنم در مورد فايل ايتبز پيوست راهنمايي كنند:
1- چرا مفصل پلاستيك فقط در حالت بارهاي مودي در ستون تشكيل مي شود؟
2- بطور كلي روند تشكيل مفاصل پلاستيك در در چه صورتي مناسب است منظور اينكه در چه صورتي ميتوان گفت مفاصل پلاستيكي كه براي سازه در نظر گرفته ايم مناسب هستند و عملكردشان خوب است؟
3- در اين طراحي من از مفاصل پيش فرض ايتبز استفاده كردم (ضمن اينكه طراحي بر اساس آيين نامه بتن ايران است) آيا اين نوع در نظر گرفتن مفاصل پلاستيك ايرادي دارد؟
4- كنترل مفاصل پلاستيك تحت كدام بار تعريف شده بايستي كنترل گردد؟

سلام

1-برای طراحی بر اساس سطح عملکرد بایستی تحلیل استاتیکی غیرخطی انجام داد نه تحلیل طیفی.
2-در قابهای خمشی بهتر است که تا حد ممکن مفاصل پلاستیک در تیر تشکیل شود.
3-بله. خصوصیات مفاصل پلاستیک (نمودار بار - تغییر شکل و سطوح عملکرد) بایستی حتما بر اساس آیین نامه برای مفاصل تعریف شوند.
4-بار پوش جانبی در تغییر مکان هدف

رضا59

عضو جدید
ممنون از راهنماییتون
الف) منظورم از سوال اول همون تحلیل پوش اور هست ولی همانطور که عرض کردم مفاصل پلاستیک در ستون ها فقط تحت ترکیب بارهایی که بارهای زلزله جهت X و Y را به عنوان مود اول و دوم تعریف میکند (طبق فایل پیوست) مشاهده می گردد میخواستم بدونم این طبیعی است؟
در مورد روند تشکلیل مفاصل پلاستیک کدام بار جانبی را در نظر بگریم چون چند نوع بار جانبی تعریف شده و هر کدام روند خاصی دارد
ب) آیا این روند تشکیل مفاصل پلاستیک درست است:
1- در پای ستون های طبقه همکف
2- به ترتیب در تیرهای طبقه همکف ، اول و ...
3- ستون های طبقه اول , دوم و ...
ج) اگه ممکنه بفرمایید چرا مفاصل پیش فرض ایراد دارن چون به هر حال استاندارد هستند و بر اساس FEMA تعریف شدن ضمن اینکه خود برنامه هم بصورت اتوماتیک برای هر مفصل خصوصیات خاص اون مفصل را لحاظ میکنه
د) اگه فایل پیوست را مشاهد بفرمایید و نظرتون را در مورد نوع مفاصل پلاستیک ، ترکیب بارهای پوش اور و مناسب بودن عملکرد مفاصل پلاستیک بفرمایید ممنون میشم

Fathy

متخصص مهندسی سازه و زلزله
ممنون از راهنماییتون
الف) منظورم از سوال اول همون تحلیل پوش اور هست ولی همانطور که عرض کردم مفاصل پلاستیک در ستون ها فقط تحت ترکیب بارهایی که بارهای زلزله جهت X و Y را به عنوان مود اول و دوم تعریف میکند (طبق فایل پیوست) مشاهده می گردد میخواستم بدونم این طبیعی است؟
در مورد روند تشکلیل مفاصل پلاستیک کدام بار جانبی را در نظر بگریم چون چند نوع بار جانبی تعریف شده و هر کدام روند خاصی دارد
ب) آیا این روند تشکیل مفاصل پلاستیک درست است:
1- در پای ستون های طبقه همکف
2- به ترتیب در تیرهای طبقه همکف ، اول و ...
3- ستون های طبقه اول , دوم و ...
ج) اگه ممکنه بفرمایید چرا مفاصل پیش فرض ایراد دارن چون به هر حال استاندارد هستند و بر اساس FEMA تعریف شدن ضمن اینکه خود برنامه هم بصورت اتوماتیک برای هر مفصل خصوصیات خاص اون مفصل را لحاظ میکنه
د) اگه فایل پیوست را مشاهد بفرمایید و نظرتون را در مورد نوع مفاصل پلاستیک ، ترکیب بارهای پوش اور و مناسب بودن عملکرد مفاصل پلاستیک بفرمایید ممنون میشم

سلام.

متاسفانه نتونستم فایلتون رو باز کنم (ورژن ایتبس من 9.7.0 هستش و ورژن فایل شما 9.7.4).

ولی کلا خدمتتون عرض می کنم که ایتبس مشخصات مفاصل پلاستیک پیشفرض خودش رو در سازه های بتنی براساس ATC-40 درنظر میگیره (و واسه سازه های فولادی FEMA273) که ممکنه در بعضی از مواقع نتونه مشخصات نوع مفصل رو به درستی تشخیص بده هر چند برای طرح اولیه می تونن مناسب باشند.

تشکیل اولین مفاصل پلاستیک در پای ستونهای طبقه اول اصلا مناسب نیست چون بدون اینکه از ظرفیت سازه استفاده شده باشه سازه ممکنه Collapse شه که این میتونه ناشی از ضعیف بودن مقطع ستون و یا عدم تعریف صحیح مفصل پلاستیک برای این ستون باشه.

در قابهای خمشی روند تشکیل مفاصل پلاستیک باید به گونه ای باشه که حداکثر تعداد ممکن مفصل پلاستیک در تیرها تشکیل شه (ترتیب شروع طبقات چندان مهم نیست).

از اونجایی که در هر جهت از سازه یک تغییر مکان هدف داریم پس پوش جانبی تعریف شده برای هر جهت بایستی با تغییر مکان هدف همون جهت مورد بررسی قرار بگیره و در تغییر مکان هدف بایستی سطوح عملکرد برای همه بارهای پوش اون جهت ارضا شه در غیر این صورت باید مقاطع عوض شن. البته بستگی به هدفتون از انجام این تحلیل هم داره: اگه هدف طراحی و بهسازی براساس یک سطح عملکرد هستش که در این صورت بایستی مقاطع تغییر پیدا کنند و اگه هدفتون بررسی پارامترای لرزه ای این سازه هستش صرفا انجام تحلیل Pushover کافی بوده و با نمودار پوش می شه پارامترای لرزه ای رو محاسبه کرد.

رضا59

عضو جدید
راهنمايي در مورد تشكيل مفاصل پلاستيك

راهنمايي در مورد تشكيل مفاصل پلاستيك

فایل e2k سازه رو خدمتتون ارسال كردم ممنون ميشم در مورد صحت تعريف الگوي بار پوش اور ، تعريف مفاصل پلاستيك و روند شكل گرفته در تشكيل مفاصل پلاستيك تحت مراحل تحليل راهنمايي بفرماييد

پیوست ها

• etabs.e2k.rar
    16.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0

رضا59

عضو جدید
هيچ كس نيست در اين مورد راهنمايي كنه

شديد گير اين موضوع هستم لطفا راهنمايي كنين

آخرین ویرایش توسط مدیر:

kurdewan

عضو جدید
هدف از تشکیل مفصل پلاستیک جذب انرژی ناشی از نیروهای زلزله میباشد.

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
برای تعریف مفاصل پلاستیک در سازه بتنی برای ستونها و تیر ها از چه مفاصلی بایستی استفاده کرد؟
من قصد دارم برای ستون ها از مفصل PMM و P استفاده کنم ولی برای تعریف اینها در ایتبز با مشکل برخوردم :
مشکل اول: طبق نشریه 360 فقط تعریف مفاصل M و مفصل با نیروی محوری بزرگتر از 0.7P0 ذکر شده
خودم فکر میکنم برای مفصل P از همان حالت مفصل با نیروی محوری بزرگتر از 0.7P0 باید استفاده کرد و برای حالت PMM باید از Defult خود برنامه (PMM) استفاده کرد بطوریکه مقادری abc را برای حالت M را جدول نشریه 360 استخراج کرد و در نرم افزار وارد نمود , مقدار نیروی محوری P را نیز خود نرم افزار بصورت اتوماتیک دریافت میکند و اندکنش نیروی محوری و لنگر خمشی را نیز بایستی به نرم افزار تعریف نمود (به طریقی که من اطلاع ندارم) و یا از حالت های پیش فرض یکی را انتخاب کرد.
مشکل دوم : موقع استخراج مقادیر abc برای مقدار P/Agfc که بایستی یا کوچکتر از 0.1 باشد و یا بزرگتر از 4 (اگر اشتباه نکنم) عدد در هیچ کدام از این دو بازه قرار نمیگیرد.
مشکل سوم: مقدار P نیز بزرگتر از 0.7P0 نیست که بتوانیم از ضابطه این بند از نشریه 360 استفاده کنم
مشکل چهارم : بطور کلی برای تیر ها و ستون های سازه بتنی از چه مفاصلی باید استفاده کرد
از دوستانی که در این زمینه اطلاعاتی دارند ممنون میشم کمک کنند

سلام دوست عزيز دوستان ما اطلاعات زيادي دادن تو تالار هستن

بالا