معما!

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
معما

معما

پیر زنی روستایی سبد تخم مرغ خود رابه شهر برد که تخم مرغ ها رابفروشد .به طور اتفاقی مردی با سبد تخم مرغ برخورد کردهو تمام تخم مرغ ها میشکنند. ان مرد میخواهد خسارت تخم مرغ ها را بپردازد.به پیر زنمیگوید چند تخم مرغ داشتی ؟ او این گونه جواب میدهد...
وقتی دو تا دوتا جمع میکردم یکی باقی میماند

وقتی سه تا سه تا جمع میکردم یکی باقی میماند
وقتی چهار تا چهار تا جمع میکردم یکی باقی میماند
وقتی پنج تا پنج تا جمع میکردم یکی باقی میماند
وقتی شش تا شش تا جمع میکردم یکی باقی میماند
ولی وقتی هفت تا هفت تا جمع میکردم هیچی باقی نمیماند.
به نظر شما چند تا تخم مرغ داشت؟

در اين معما 63(شصت و سه) لامپ و 3(سه)عدد کليد دوپل داريم (البته شما مي توانيد بجاي 3 کليد دوپل از 6 کليد تک پل هم استفادهکنيد) به چه روشي ما بايد اين لامپ ها را به کليدها وصل کنيم که در نهايت با استفادهاز کليدها و بدون تغيير دوباره در آنها به هر تعداد که خواستيم از لامپ ها را روشنکنيم؟

شما فقط يک بار لامپ ها را به کليدها وصلمي کنيد و ديگه نمي توانيد در آنها تغيير ايجاد کنيد ، فقط مي توانيد با استفاده ازتغيير حالت کليد ها به تعداد دلخواه لامپ روشن کنيد ...
مثلا مي خواهيم 11 (يازده) لامپ روشن کنيم، با زدن کليدها 11 (يازده) لامپ روشن مي کنيم. يا 56 (پنجاه و شش) لامپ بخواهيم روشنکنيم ، باز هم با تغيير حالت کليد ها 56 (پنجاه و شش) لامپ روشن مي کنيم ... اگر بخواهيماز 1 (يک) تا 63 (شصت و سه) هر عددي انتخاب کنيم ، شما بايد به همان تعداد لامپ روشنکنيد ...
شما نياز نيست که حتما برق کاري بلد باشيد، فقط مشخص کنيد که به هر کليد چه تعداد لامپ وصل کنيم ...?

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
معما

معما

یک ظرف 9لیتری و یک ظرف 4 لیتری داریم و میخواهیم دقیقا 6 لیتر (مثال: اب)داشته باشیم. چگونه با این ظرف ها 6 لیتر بدست اوریم.؟؟؟؟؟(میتوان به تعداد متعدد ظروف را پر یا خالی کرد).

"Amir masoud"

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
پیر زنی روستایی سبد تخم مرغ خود رابه شهر برد که تخم مرغ ها رابفروشد .به طور اتفاقی مردی با سبد تخم مرغ برخورد کردهو تمام تخم مرغ ها میشکنند. ان مرد میخواهد خسارت تخم مرغ ها را بپردازد.به پیر زنمیگوید چند تخم مرغ داشتی ؟ او این گونه جواب میدهد...
وقتی دو تا دوتا جمع میکردم یکی باقی میماند

وقتی سه تا سه تا جمع میکردم یکی باقی میماند
وقتی چهار تا چهار تا جمع میکردم یکی باقی میماند
وقتی پنج تا پنج تا جمع میکردم یکی باقی میماند
وقتی شش تا شش تا جمع میکردم یکی باقی میماند
ولی وقتی هفت تا هفت تا جمع میکردم هیچی باقی نمیماند.
به نظر شما چند تا تخم مرغ داشت؟

301 تا....

"Amir masoud"

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
یک ظرف 9لیتری و یک ظرف 4 لیتری داریم و میخواهیم دقیقا 6 لیتر (مثال: اب)داشته باشیم. چگونه با این ظرف ها 6 لیتر بدست اوریم.؟؟؟؟؟(میتوان به تعداد متعدد ظروف را پر یا خالی کرد).

کاری نداره که اول دوتا 9 لیتری میریزیم بعد سه تا 4 لیتری ازش بر میداریم...

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
معما

معما

یک زن و شوهر 21 سال پیش زمانی که با هم ازدواج کردند.سن شوهر سه برابر سن زن بود.امروز سن او دو برابر سن زنش است. زن در روز عروسی چند ساله بوده؟

"Amir masoud"

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
یک زن و شوهر 21 سال پیش زمانی که با هم ازدواج کردند.سن شوهر سه برابر سن زن بود.امروز سن او دو برابر سن زنش است. زن در روز عروسی چند ساله بوده؟

دختره 21 سالش بوده! ولی احتمالا طرف خیلی مایه دار بوده که دختره حاضر شده با مردی که جای بابا بزرگشه ازدواج کنه!:D

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
معما

معما

دو تا ساعت شنی که یکی 3 دقیقه ودیگری 7دقیقه را محاسبه میکند وجود دارند. چطور میتوان با این دو ساعت 8 دقیقه را اندازه گرفت؟

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
به همین زودی یه معما از البرت انیشتین میزارم. فقط 2% مردم دنیا(البته در زمان خودش)تونستن اینو حل کنن...

اگر کسی حل کرد من دیگه به خودم نمیبالم.!!!!:D

"Amir masoud"

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
به همین زودی یه معما از البرت انیشتین میزارم. فقط 2% مردم دنیا(البته در زمان خودش)تونستن اینو حل کنن...

اگر کسی حل کرد من دیگه به خودم نمیبالم.!!!!:D

همون معمای خونه و حیوون و رنگ و....!!! اونو سال اول دانشگاه حل کردم...ولی انصافا خیلی سخت بود...

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
من 4 سال پیش اینو حل کردم الان اگه دوباره بذاری باید کلی کلنجار برم باهاش...ولی یادمه حلش کردم...کلی هم ذوق کردم!!!

ساعت 1 نصف شب نشستم پاش ساعت 3:45 دقیقه ی صبح حلش کردم. وقتی حلش کردم یه داد بلندی زدم و از جام پریدم که بابام تا سر کوچه دنبالم دوید..!:surprised::D

نروژی نبود.

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
معما

معما

دو تا ساعت شنی که یکی 3 دقیقه ودیگری 7دقیقه را محاسبه میکند وجود دارند. چطور میتوان با این دو ساعت 8 دقیقه را اندازه گرفت؟

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
معما

معما

"Amir masoud"

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ساعت 1 نصف شب نشستم پاش ساعت 3:45 دقیقه ی صبح حلش کردم. وقتی حلش کردم یه داد بلندی زدم و از جام پریدم که بابام تا سر کوچه دنبالم دوید..!:surprised::D

نروژی نبود.

واقعا هم خوشحالی داشت....به دوستم که گفتم جوابو باور نمیکرد که حل کرده باشم.... بازم تست هوش بذار اگه بلد بودم جواب میدم.... تاپیک خوبی زدی...