معمای خرگوش و لاک پشت!

نسرین خانم

کاربر فعال
یک خرگوش با یک لاک پشت در یک چمن زار ، بدون هیچ مانعی با هم مسابقه می دهند.لاک پشت در خط شروع 1کیلومتر از خرگوش جلوتر قرار دارد. سرعت لاک پشت 1کیلومتر برساعت و سرعت خرگوش 2کیلومتر بر ساعت است. متاسفانه خرگوش هیچ وقت به لاک پشت نمی رسد.شما میتونید بگید اشکال کار خرگوش کجاست؟

Paydar91

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
وقتی خرگوش به دنبال لاک پشت یک کیلومتر رادرنیم ساعت طی می کند، دراین مدت لاک پشت نیم کیلومتر را ه را پیموده است. یعنی بعد از نیم ساعت خرگوش نمی تواند او را بگیرد.
خرگوش برای طی نیم کیلومتر بعدی باید ربع ساعت راه پیمایی کند. اما در این مدت لاک پشت هم ربع کیلومتر جلو رفته است.
خرگوش باید ربع کیلومتر راه را در یک هشتم ساعت طی کند، اما متأسفانه باز هم موفق به گرفتن لاک پشت نخواهد شد. زیرا، او در این مدت یک هشتم کیلومتر پیش رفته است.
این بار خرگوش یک شانزدهم ساعت، راه را خواهد پیمود و در این مدت لاک پشت نیز یک شانزدهم کیلومتر جلو خواهد رفت! اگر بخواهیم مجموع مدت هایی را که خرگوش در تعقیب او بوده است، جمع کنیم، خواهیم داشت:

.
...
..
چون اعداد بی نهایت هستند، بنابراین می توان این مدت ها را مرتباً ادامه داد، بدون این که به انتها رسید. پس خرگوش هرگز، موفق به گرفتن لاک پشت نمی شود!

Paydar91

کاربر ممتاز
سلام
ممنون عالیه
خواهش میکنم...البته باید اعتراف کنم که منم جوابشو نمیدونستم ولی خیلی وقت پیش ها توی یه سایتی دیده بودم جوابشو...الانم از اون جا زحمت کپیشو کشیدم:redface::biggrin:...

Paydar91

کاربر ممتاز
راستی تورو خدا روی معمای هزار تومنیه فکر کنید جوابشو بدید میخوام جوابشو

وای تو رو خدا نه:cry:
من به اون معما خیلی فکر کردم
اخرشم به اخرش نرسیدم....
ولی فکر کنم به خاطر گرد شدن .333 باشه...

نسرین خانم

کاربر فعال
منم همچین احتمالی میدم. ولی بازم جور نمیشه. جواب دوستان رو بخونید.نظرتون رو بدید.شایدم تو یه سایت پیداش کنید. منم یه بار دیگه صورت سوال رو از طرح کنندش میپرسم. شاید نکته ای پنهان داره

Paydar91

کاربر ممتاز
منم همچین احتمالی میدم. ولی بازم جور نمیشه. جواب دوستان رو بخونید.نظرتون رو بدید.شایدم تو یه سایت پیداش کنید. منم یه بار دیگه صورت سوال رو از طرح کنندش میپرسم. شاید نکته ای پنهان داره

طراحش که بنده خدا الان زیر خرمن ها خاک حوابیده
اگه اشتباه نکنم پروفسور حسابی بوده...
توی همین باشگاه من فکر کنم توی سه تاپیک جدا جوابامو نوشتم...واقعا مخم وسطاش جوش میاره...
فکر کنم هنوز کسی نتونسته واسش یه جواب درست پیدا کنه
اگه شد باشه میام توی همون تاپیکی که زدید مینویسم...

uraniburg

عضو جدید
یک خرگوش با یک لاک پشت در یک چمن زار ، بدون هیچ مانعی با هم مسابقه می دهند.لاک پشت در خط شروع 1کیلومتر از خرگوش جلوتر قرار دارد. سرعت لاک پشت 1کیلومتر برساعت و سرعت خرگوش 2کیلومتر بر ساعت است. متاسفانه خرگوش هیچ وقت به لاک پشت نمی رسد.شما میتونید بگید اشکال کار خرگوش کجاست؟

ولی فکر میکنم سوال اینجوری نبوده
این یه پارادوکسه که حکیم یونانی زنون در قرن پنجم پیش از میلاد مطرحش کرده که میگه : خرگوش میتونه 10 برابر سریع تر از یک لاک پشت حرکت کنه و در یک مسابقه ی دو خرگوش یک کیلومتر عقب تر از لاک پشته و وقتی خرگوش این یک کیلومترو بره لاک پشت یک دهم کیلومتر ازش جلوتره و وقتی خرگوش این یک دهم کیلومترو طی کنه لاک پشت یک صدم کیلومتر ازون جلوتره و ...

k1ghd

عضو جدید
پاسخ اصلی معما

پاسخ اصلی معما

وقتی خرگوش به دنبال لاک پشت یک کیلومتر رادرنیم ساعت طی می کند، دراین مدت لاک پشت نیم کیلومتر را ه را پیموده است. یعنی بعد از نیم ساعت خرگوش نمی تواند او را بگیرد.
خرگوش برای طی نیم کیلومتر بعدی باید ربع ساعت راه پیمایی کند. اما در این مدت لاک پشت هم ربع کیلومتر جلو رفته است.
خرگوش باید ربع کیلومتر راه را در یک هشتم ساعت طی کند، اما متأسفانه باز هم موفق به گرفتن لاک پشت نخواهد شد. زیرا، او در این مدت یک هشتم کیلومتر پیش رفته است.
این بار خرگوش یک شانزدهم ساعت، راه را خواهد پیمود و در این مدت لاک پشت نیز یک شانزدهم کیلومتر جلو خواهد رفت! اگر بخواهیم مجموع مدت هایی را که خرگوش در تعقیب او بوده است، جمع کنیم، خواهیم داشت:

.
...
..
چون اعداد بی نهایت هستند، بنابراین می توان این مدت ها را مرتباً ادامه داد، بدون این که به انتها رسید. پس خرگوش هرگز، موفق به گرفتن لاک پشت نمی شود!

با سلام
مطلبی که شما فرمودید، پاسخ معما نیست بلکه بخشی از صورت معما هست. باید گفته بشه اشکال استدلال فوق چیست!
جواب: بر اساس نظریه فیزیک کلاسیک، استدلال فوق صحیح است.!
ولی چرا در عمل، واقعا خرگوش از لاک پشت سبقت میگیره؟!
پاسخ: ...
اجازه بدید پاسخ رو نگم ولی راهنمایی ساده کننده ای عرض میکنم؛
در امتداد رابطه حدی فوق، به نظریه کوانتش زمان که توسط پلانک ارائه شد رجوع کنید...

یورال

عضو جدید
چه اینشتین های اینجا جمع شدن :biggrin:

این پارادوکس معروف به پارادوکس زنون هست.
اگه تمام زمانی که خرگوش لازم هست رو جمع کنیم یه سری میشه که همگرا به یه عدد متناهی میشه و خرگوش در زمان متناهی به لاک پشت میرسه.
البته یه خلطی هم بین مفهوم شمارا و ناشمارا انجام میشه که باعث کج فهمی میشه