معرفی نرم افزارهای مهندسی صنايع

sam91

عضو جدید
سلام : inventor2011و factoryوperimavera p6 expedition 10 را هم اضافه کنید/ ممنون

sergio2

عضو جدید
سلام دوستان من یه دانشجوی تازه کار مهندسی صنایع هستم
متاسفانه یا شاید خوشبختانه پیام نوری هستم
دانشگاه ما چندان به نرم افزارها و اموزش انها در دانشگاه بها نداده به هر حال خودم تصمیم گرفتم که این نرم افزار ها رو یاد بگیرم
حالا میخواستم شما بهم کمک کنید و راهنمایی کنید که از کدوم نرم افزاری باید شروع کنم و مهمترین نرم افزارهای رشته ما که باید خوب بلد باشیم چی هست

hasti1988ie

عضو جدید
سلام دوستان من یه دانشجوی تازه کار مهندسی صنایع هستم
متاسفانه یا شاید خوشبختانه پیام نوری هستم
دانشگاه ما چندان به نرم افزارها و اموزش انها در دانشگاه بها نداده به هر حال خودم تصمیم گرفتم که این نرم افزار ها رو یاد بگیرم
حالا میخواستم شما بهم کمک کنید و راهنمایی کنید که از کدوم نرم افزاری باید شروع کنم و مهمترین نرم افزارهای رشته ما که باید خوب بلد باشیم چی هست
سلام دوست عزیز...خیلی مهم نیست که کجا درس بخونی بلکه چه جوری خوندن و چه جوری بودنت مهم هست ..همون بحث کیفیت اصل و اساس رشته ای که درس میخونی....
به نیابت آقای وطن پرست و تجربه ای که همه دوستان اذعان دارند پایه ای ترین نرم افزار اکسل هست....از اکسل شروع کنید...
موفق باشید...

ممدرضاeng

عضو جدید
سلام.من ترم 2هستم وبهتره با کدوم نرم افزار شروع کنم.گرایش هم ندارم....ممنون میشم جواب بدید

zahra aly

عضو جدید
salam man taze ozv shodam shoma ham goya az bacheay faal hastid khoshhal misham lotf konid komakam konid ta rah bioftam ta be ye mohandese sanaye tabdil sham ta betoonam ye bare kochiko az roye dooshe mihanam bardaram

mohsen_522

عضو جدید
سلام به نظر من comfarبهترين نرم افزار هستش
سلام به نظرم بستگی داره خوب بودن رو چه بدونید!

man ekselo kamel baladam terme 3 ham hastam dg kodom narm afzar be dardam mikhore?/
کم کم میاید رتمهای بالاتر خودتون نرمم افزارها رو یاد میگیرد.الان خیلی زوده نرمافزار تخصصی کار کنید
سلام
کسی نرم افزار blocksim را دارد؟
خیلی خاصه بعید میدونم کسی داشته باشه

engineer84

عضو جدید
سلام
با توجه به موضوع پایان نامه شما
آیا امکان داره نام تمام نرم افزارهای مورد استفاده برای طرح ریزی واحدهای صنعتی را برایم بنویسید.
اگر منبعی هم در رابطه با اطلاعات و کاربرد این نرم افزارهای دارید لطفا معرفی نمایید.

ممنونم
متاسفانه نرم افزار قوی طرح ریزی که تو بازار کار هم جواب بده خیلی کمه من چون خودم پایان نامم نرم افزارهای طرح ریزی بوده خیلی روش کار کردم
اکثرا نرم افزارها جنبه آموزشی دارن
مثل CRAFT,COFAD,COMLAD,PLANET,Micro CRAFT
یه سری هم تحت ویندوز و جدیدترن مثل : VIP-PLANOPT,FLAP,PLANOPT و ...
یه سری هم تجاری هستن و شدیدا پولی مثل ARCHIBUS
اینم یه صفحه از پایان نامم که لیست نرم افزارها و شرکت توسعه دهنده لیست شده :
نام نرم افزار نام شرکت توسعه دهنده
Archibus Inc. Archibus/FM
Systems Modeling corp. ARENA
SoftDesk AUTO FM
AutoSimulations,Inc. AutoMod
CRIMBO CRIMFLO
Cimtechnologies Factory Flow
Temps Inc. Factory Modeler
Cimtechnologies Factory Plan
Cimtechnologies FactoryCAD
Cimtechnologies FactoryOPT
AESOP GmbH INTALA
High Performance Systems ithink
Production Modeling Corp. LayOPT 1.0
CMS Research MAST/SPAR
Micro Analysis and Design MicroSaint
Network Dynamics Inc. MPX
SDZ GmbH Perfact !
PROMODEL Corp. ProModel
Systems Modeling Corp. SIMAN/CINEMA
CACI Products Comp. SIMFACTORY II.5
AESOP GmbH SIMPLE++
Marc Goetschalckx SPIRAL
High Performance Systems. STELLA II
AT T Witness

moh72

عضو جدید
نرم افزار catia به درد مهندس صنایع میخوره؟(میدونم مال مکانیک هست ولی خودم علاقه دارم)اگه یاد بگیرم اصلا به دردم میخوره؟

1716

عضو جدید
نرم افزار catia به درد مهندس صنایع میخوره؟(میدونم مال مکانیک هست ولی خودم علاقه دارم)اگه یاد بگیرم اصلا به دردم میخوره؟
catia یا auto cad یکیشون رو اگه بلاد باشید در بعضی مواقع بدرد میخوره ( بیشتر برای نقشه کشی و در همین حد)

nejat0911

عضو جدید
با تشکر از شما متاسفانه نرم افزار EViews که مختص اقتصادسنجی می باشد رو از قلم انداختید. همچنین هر مهندسی لازم نیست Auto cad بلد باشه. همین که officeهارو بلد باشه و در هر تخصصی که دوست داره دوتا نرم افزارو بدونه کفایت میکنه.
موفق باشید

غریبه

عضو جدید
بچه ها تو این سایت میتونین نرم افزار مینیتب رو دانلود کنین.نرم افزاری که یک مهندس صنایع باید بدونه.www.p30download.comآموزش نرم افزار هم تو کتاب آمار واحتمال مهندسی1(عباسی شادرخ وحیدی اصل) هست.

Kanban

عضو جدید
سلام بر همه مهندسین ارزشمند صنایع،
من دانشجوی خارج کشورم و از اونجایی که صنایع در اینجا مثل ایران زیاد شاخه بندی نیست و از همه گرایشهاش درس داریم اما من فیلدم رو بر روی Logistics in Manufacturing قرار دادم خواستم بدونم نرم افزارهای این خصوص در بحث تولید چیه و میشه به چه چیزی اشاره کرد؟
البته عرض کنم اینجا بیشتر روی FLEXSIM , Minitab, Simu8 کار میکنن.

ممنون

13gomnam71

عضو جدید
سلام بچه ها کسی نرم افزار های lingo و GAMS رو نداره بهم بده ؟
البته اگر پروژه ای با این دو نرم افزار دارید برام بفرستید من به شدت به این دو نرم افزار و پروژه نیاز دارم خواهش میکنم کمکم کنید :crying::cry::crying:

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
نام نرم‌افزار: Microsoft Project 2002 Family

موضوع: برنامه‌ريزي و کنترل پروژه
نرم‌افزار Microsoft Project که يکي از محصولات شرکت مايکروسافت مي‌باشد، مجموعه‌اي غني از ويژگي‌ها و ابزارهايي است که جهت افزايش توانايي کاربران در امور زمانبندي، مديريت تيمي، برنامه‌ريزي منابع، پيگيري پيشرفت و گزارش وضعيت پروژه‌ها فراهم آمده است.
پس از نسخه 2000 اين نرم‌افزار، شرکت مايکروسافت نيروي زيادي را جهت جمع‌آوري و سازماندهي نيازهاي مخاطبان خود از جمله مديران پروژه، متخصصان مديريت پروژه و کاربران نرم‌افزار و ... صرف نموده است که نتيجه اين تلاش‌ها در نسخه 2002 آن تجلي يافته است، و قابليت‌هاي زيادي را به نسخه قبلي افزوده است.
خانواده محصولات MS Project که اکنون توسعه يافته است شامل قسمت‌هاي زير مي‌باشد:
1. Microsoft Project Standard 2002: مجموعه‌اي از ابزارهاي مديريت، برنامه‌ريزي و کنترل پروژه را شامل مي‌شود. اين نسخه از نرم‌افزار براي کاربراني که به صورت منفرد و بر روي کامپيوتر شخصي از نرم‌افزار استفاده مي‌کنند توصيه مي‌شود.
2. Microsoft Project Professional 2002: اين نسخه از نرم‌افزار براي رفع نيازهاي سازمان‌هايي که Enterprise Project Management بهره مي‌گيرند طراحي شده است و علاوه بر تمامي قابليت‌هاي موجود در نسخه Standard، امکان همراه شدن با نسخه Server و استفاده از قابليت‌هاي تيمي آن را نيز دارد.
3. Microsoft Project Server 2002: اين محصول جديد مايکروسافت به‌عنوان سرويسگر مديريت تيمي و Enterprise Project Management عمل مي‌نمايد.اين نرم‌افزار داراي ويژگي‌هايي همچون: امنيت اطلاعات، به‌کارگيري سرويس‌هاي تيمي Microsoft SharePoint جهت سازماندهي، ذخيره‌سازي و پيگيري اطلاعات پروژه از جمله مستندات، نتايج، گزارشات و... به‌صورت متمرکز و ... مي‌باشد.
4. Microsoft Project Server Client Access License(CAL) : مجوز (ليسانس ) دسترسي يک کاربر به سرويس‌هاي MSP Server از طريق واسط تحت وب به نام MS Project Web Access مي‌باشد و بدين ترتيب کاربران مي‌تواند اطلاعات MSPServer را ملاحظه و به‌روز نمايند. اين اطلاعات شامل
Time Sheet‌ها، نتايج پيگيري و مستندات ذخيره شده است.

رويکردهاي مديريت پروژه در MSP
مجموعه نرم‌افزارهاي MSP 2002 در کنار يکديگر دو رويکرد در مديريت پروژه را پشتيباني مي‌کند.
1. Project Management: MS Project Standard به‌عنوان برنامه‌اي تک‌کاربره شامل قابليت‌هايي جهت پشتيباني اصول مديريت پروژه از جمله زمانبندي فعاليت‌ها، مديريت منابع، پيگيري پيشرفت و گزارش‌گيري پروژه مي‌باشد.
2. Enterprise Project Management: بـا بـه‌کارگيــري سـه نســخه Professional، Server و MSP Serve CAL در کنار يکديگر سازمان مي‌تواند به مديريت و تجزيه و تحليل اطلاعات پروژه بپردازد، به تبادل اطلاعات بين افراد و مسئولين مختلف بپردازد، از سازگاري داده‌هاي ورودي و گزارشات اطمينان حاصل نمايد و براحتي از طريق استخر منبع مرکزي شرکت به مديريت منابع بپردازد.

قابليت‌هاي مربوط به برنامه‌ريزي و کنترل پروژه در خانواده MSProject 2002
• تعريف ساختار WBS
• تعريف مشخصات فعاليت‌ها
• تعريف پيشنيازي‌هاي بين فعاليت‌ها با روابط مختلف FF, SF, SS, FS
• تعريف محدوديت‌هاي زماني براي فعاليت‌ها
• تعريف تقويم کاري فعاليت‌ها
• زمانبندي خودکار فعاليت‌ها بر اساس تقويم کاري، محدوديت‌هاي زماني، روابط پيش‌نيازي و ... و نمايش آن در قالب نمودار گانت
• نمودار شبکه فعاليت‌ها
• تعريف منابع پروژه از جمله منابع مصرفي و منابع کاري (غير مصرفي)
در نسخه 2002 علاوه بر اين دو نوع منبع از منابع Generic (تخصصها) نيز مي‌توان استفاده نمود، بدين‌صورت که تخصص‌هاي مورد نياز فعاليت‌ها را با اين منابع مشخص نموده و سپس آنها را با منابع واقعي موجود در سازمان (Enterprise Resources) جايگزين مي‌کنيم.
• تعريف ميزان دسترسي به منابع و هزينه‌هاي استفاده از منابع
• تعريف تقويم کاري منابع
• گراف‌هاي منابع که ميزان کار منبع را در بازه‌هاي مختلف زماني نمايش مي‏دهند.
• تخصيص منابع با استفاده از گزينه‌هاي مختلف
• بازنگري تخصص‌ها و يافتن اضافه تخصيصهاي منابع با استفاده از نماهاي مختلف نرم‌افزار
• گزينه‌هاي مختلف جهت تسطيح و ويرايش تخصص‌ها و رفع تداخلات منابع
• تهيه طرح پايه پروژه که اساس مقايسه داده‌هاي واقعي پروژه و بررسي نحوه پيشرفت پروژه‌ها در مقايسه با برنامه است.
• ورود اطلاعات واقعي در مورد نحوه انجام فعاليت‌ها و سپس گزارش‌گيري و مقايسه اين مقادير با مقادير برنامه‌ريزي شده
• استفاده از تکنيک Earned Value براي پيگيري پيشرفت تحليل وضعيت پروژه
• به‌روز رساني برنامه اجرايي پروژه با توجه به واقعيت‌هاي اجرايي پروژه جهت تعديل تاخيرات و عقب‌ماندگي‌هاي فعاليت‌هاي پروژه
• دريافت و ارسال داده‌هاي مختلف بين MSP و نرم‌افزارهايي مانند Excel, Access و...
• ارسال و انتشار اطلاعات پروژه براي دست‌اندرکاران پروژه (از طريق MSP Server)

P O U R I A

مدیر تالار
Primavera Project Planner

Primavera Project Planner

نام نرم‌افزار: Primavera Project Planner (P3e
موضوع: برنامه‌ريزي و کنترل پروژه

Primavera نرم‌افزاري قدرتمند در مديريت پروژه است که به‌طور وسيع و گسترده مورد توجه مهندسان درگير با امر مديريت پروژه قرار گرفته است. اين نرم‌افزار که با عنوان P3 معروف مي‌باشد، از سه کلمه که با حرف P شروع مي‌شود، تشکيل شده است:primavera Project Planner
در حال حاضر آخرين نسخه موجود آن 3.1 مي‌باشد. اساس کار نرم‌افزار به اين ترتيب است که در صورت ورود اطلاعات اوليه درست و کامل خواهيد توانست گزارش‌ها و خروجي‌هاي مطلوبي را نيز دريافت کنيد.به‌عبارت ديگر اطلاعات پروژه رادر قالب يک بانک اطلاعاتي ديکشنري‌گرا ايجاد مي‌کنيم. از ويزگي‌هاي منحصر به فرد اين نرم‌افزار در مقابل ساير نرم‌افزارهاي کنترل پروژه (مانند TL, PS, MSP ) قابليت پروژه‌هاي گروهي آن است که بدان اهميت خاصي داده شده به‌طوري که در هنگام ساخت يک پروژه جديد، صريحا در اين مورد سوال مي‌شود:
قابليت‌هاي خوب اين نرم‌افزار:
• رسم نمودار گانت و نمودار PERT براي فعاليت‏ها
• قابليت فرمت‏دهي و سازماندهي و فيلتر بسيار خوب فعاليت‏ها و‏ ذخيره‌سازي Layout
• به‌کارگيري امکانات وسيع براي پروژه‏هاي گروهي
• داراي سيستم گروهي قوي براي پروژه‏ها، فعاليت‏ها و منابع
• مديريت اثر بخش منابع با نماي Resource Table, Resource Profile
• تسطيح قوي منابع، عمليات تسطيح داراي گزينه‏ها و جزئيات زيادي است که به آن انعطاف‌پذيري زيادي مي‌بخشد.
• خودکارسازي محاسبات هزينه با استفاده از AutoCost Rules
• کنترل زمانبندي و هزينه با استفاده از تکنيک Earned Value
• امکان تعريف کدهاي هزينه جهت پيگيري دقيق هزينه‏هاي پروژه
• ذخيره اطلاعات عملکرد هر دو
• ايجاد سطوح دسترسي براي امنيت استفاده چند کاربره
• 9 نوع فعاليت برا ي مدل‌سازي دقيق برنامه
• بيش از 150 جدول و گزارش ماتريس و گرافيکي از پيش تعريف شده
• تبادل داده با نرم‌افزار Info Maker براي ساختن گزارش‏هاي سفارشي جديد و ويرايش گزارش‌هاي پيش‌فرضP3
• امکان خواندن و نوشتن فايل‌هاي MPX براي تبادل داده با نرم‌افزار MSProject
• اين نرم‌افزار با قرار گرفتن در کنار نرم‌افزار Primavera Expedition امکان مديريت اطلاعات و مستندسازي پروژه را نيز تامين مي‏کند.

P O U R I A

مدیر تالار
نام نرم‌افزار: S-Plus

موضوع: آمار و کنترل کيفيت

اين نرم‌افزار محصول سال‌هاي 1988-1999 است که از طرف شرکت Mathsoft تدوين شده است و ساختارش به گونه‌اي است که با نرم‌افزارهاي Office تبادل اطلاعاتي خوبي انجام مي‌دهد، يعني يک آيکون در آن نرم‌افزارها قرار مي‌دهد که مي‌توان در حال استفاده از آن نرم‌افزارها با S-Plus تبادل اطلاعاتي انجام داد.
قابليت‌هاي آن به شرح زير است:
• انجام آماره‌هاي توصيفي
• انجام انواع تست‌هاي ناپارامتري
• انجام آناليز واريانس يک‌طرفه و چندطرفه
• انجام رگرسيون خطي و غيرخطي
• رسم نمودارهاي کنترل وصفي و متغير
• قابليت تجزيه و تحليل سري‌هاي زماني
• رسم نمودارهاي دوبعدي و سه‌بعدي در انواع مختلف بالغ بر بيش از 100 نوع نمودار
• امکان برنامه‌نويسي در محيط نرم‌افزار

بالا