معرفی رشته نقشه کشی معماری (مقطع هنرستان)

E . H . S . A . N

مدیر تالار مهندسی معماری مدیر تالار هنـــــر
مدیر تالار
با سلام
در این تاپیک ، به معرفی رشته ی نقشه کشی معماری (ساختمان) و اهداف آن، مقاطع تحصیلی ِ آن ، آینده ی شغلی، زمینه های کاری ، واحدهای درسی و ... خواهیم پرداخت .
قبل از ارائه ی هر توضیحی در این مورد ، یادآوری ِ یک نکته ی مهم ضروری می نماید و آن اینست که این عنوان (یعنی رشته نقشه کشی معماری)، در هنرستان و در مقاطع تحصیلی سال اول و دوم دبیرستان به آن اطلاق می شود و در مقاطع بالاتر و دانشگاهی به عنوان رشته ی مهندسی معماری معرفی میگردد. تحصیل در این رشته در مقاطع هنرستانی ، پیش زمینه ای برای ورود به آموزشکده های فنی برای اخذ مدرک کاردانی پیوسته ی معماری می باشد.
اما در اصطلاحات عامیانه و به علت عدم ِ شناخت و آگاهی عامه، گاهی به کل ِ رشته ی معماری در تمام مقاطع نقشه کشی معماری می گویند که صحیح نیست.
در این تاپیک، موضوع اصلی بحث معرفی رشته ی نقشه کشی معماری در مقطع هنرستان است .
امید که این اطلاعات در شناخت بیشتر و کسب آگاهی همگان مفید واقع گردد .


مدیریت تالار معماری - باشگاه مهندسان ایران


تعریف :
نقشه کشی معماری یا نقشه کشی معمار طراحی فنی ساختمان (یا پروژه ساختمان) است که متعلق به طبقه بندی تعریف معماری است. نقشه های معماری توسط معماران و دیگران برای تعداد زیادی از اهداف استفاده می شود : به منظور توسعه یک ایده طراحی به یک طرح منسجم، برای برقراری ارتباط ایده ها و مفاهیم، برای متقاعد کردن مشتریان از محاسن طراحی، برای فعال کردن یک پیمانکار ساختمان برای ساخت آن، به عنوان سابقه ای از کار تکمیل شده، و برای ایجاد یک رکورد از یک ساختمان که در حال حاضر وجود دارد.
نقشه های معماری با توجه به مجموعه ای از قراردادها که شامل دیدگاه های خاص (طرح طبقه، بخش و غیره)، اندازه برگه، واحدهای اندازه گیری و مقیاس، حاشیه نویسی و ارجاع متقابل کشیده می شوند . مرسوم است که نقاشی با روانویس بر روی کاغذ یا مواد مشابه ساخته شود، و هر گونه کپی ملزم شده است تا به زحمت با دست ساخته شود.قرن بیستم شاهد تغییر جهت به سمت نقاشی بر روی کاغذ ترسیم بود، به طوری که نسخه های مکانیکی می توانستند در آن به طور موثری اجرا شوند.
توسعه کامپیوتر تأثیر عمده ای بر روش های مورد استفاده برای طراحی و ایجاد نقشه های فنی، داشت طراحی کتابچه راهنمای تقریباً منسوخ شده است، و گشودن امکانات جدید از فرم با استفاده از اشکال ارگانیک و هندسه پیچیده است. امروز اکثریت قریب به اتفاق نقاشی های ایجاد شده با استفاده از نرم‌افزار کد انجام می گیرد.
ترجمه ویکی‌پدیای انگلیسی


 

E . H . S . A . N

مدیر تالار مهندسی معماری مدیر تالار هنـــــر
مدیر تالار
معرفی رشته نقشه کشی معماری

معرفی رشته نقشه کشی معماری

نقشه کشی معماری در هنرستان

در دنیای امروز تأمین آسایش و آرامش روحی بشری یکی از هدف های اصلی بوده و بکارگیری تکنولوژی و علوم پیشرفته در طراحی و خلق فضا و اجرای پروژه های معماری از اهمیت خاصی برخوردار است.
امروزه ارتباط تصویری دارای جایگاه ارزشمندی است و نقشه کشی معماری یکی از مهمترین گونه های آن بوده و در تمامی رشته های فنی مود استفاده قرار میگیرد.

فراگیری علم و هنر معماری و آشنایی با سبک و شیوه های معماری اسلامی ایران و جهان و بناهای تاریخی سایر ملل از مباحث بسیار مهم و ضروری این رشته به شمار میرود. هنرجویان این رشته در طی دوران تحصیل با مبانی هنرهای تجسمی، ترسیم فنی و نقشه کشی، طراحی و درک تصاویر، حجم و ماکت سازی، متره و برآورد، کاربرد رایانه در نقشه کشی، مبانی طراحی معماری، بناهای تاریخی، مواد و مصالح ساختمانی، نقشه برداری و ترازیابی با دوربین های نیوو و .. آشنا میشوند.


بازار کار رشته نقشه کشی معماری


 • نقشه کش نقشه های اجرایی معماری
 • نقشه کش معماری داخلی
 • نقشه کش نقشه های سازه ای
 • نقشه کش کامپیوتری
 • کمک پژوهشکر معماری
 • کنترل کیفیت ساختمان
 • دفاتر مهندسین مشاور و طراح
 • مترور
 • نظارت بر امور زیبایی ساختمان و ...
جدول دروس رشته معماری پایه دوم هنرستان
جدول دروس رشته معماری پایه سوم هنرستان
7

.
.
.
منبع : هنرستان فنی و حرفه ای دارالفنون تهران - hd4,ir
توجه : برای آشنایی با رشته ی مهندسی معماری و گرایشات آن در تحصیلات عالیه ، به این تاپیک مراجعه بفرمائید :


http://iran-eng.com/images/icons/icon3.gif معرفی رشته مهندسی معمـــــــــاری و گرایشات آن
 

E . H . S . A . N

مدیر تالار مهندسی معماری مدیر تالار هنـــــر
مدیر تالار
استاندارد مهارت و آموزشی نقشه کشی معماری

استاندارد مهارت و آموزشی نقشه کشی معماری

.
.

موضوع : استاندارد مهارت و آموزشی نقشه کشی معماری
سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور


آنچه در این فایل خواهید دید :


 • خلاصه استاندارد
تعریف مفاهیم سطوح یادگیری
مشخصات عمومی شغل
ویژگی های کارآموز ورودی
طول دوره آموزشی
روش های ارزیابی مهارت کارآموز
ویژگی های نیروی آموزشی​


 • فهرست توانایی های شغل


 • اهداف و ریز برنامه درسی


 • فهرست استاندارد تجهیزات، ابزار، مواد و وسایل رسانه ای
.
.
.


 

پیوست ها

 • 001.pdf
  199 کیلوبایت · بازدیدها: 0
بالا