معرفی دانشگاههای معماری

m.archi

عضو جدید
سلا به معمارای :gol:
دوستان اینجا میخوایم به معرفی دانشگاه های معماری واسه آشنایی با این دانشگاهها در شهرهای مختلف بپردازیم ...
ازتون خواهش میکنم اطلاعاتی در مورد امکانات (مقاطع پذیرش ، امکانات و فضای آموزشی و...) و یا مشکلات دانشگاهتونو بیان کنید تا بتونیم
دوستانی که تصمیم به انتخاب دانشگاه دارند رو راهنمایی کنیم :redface:
اگه بتونید تقریبا آخرین رتبه قبولی دانشگاهتونم بگید که دیگه محشره ;)

آخرین ویرایش:

masisabz

عضو جدید
کاربر ممتاز
آخرین رتبه رو نمیشه به صورت قطعی گفت، چون هر سال شرایط فرق میکنه!

مولانا آبیک: شرایط محیط شهری و جاگیری نامناسب و کیفیت پایین تدریس، ولی به دلیل نزدیکی به تهران، حداقل رتبه باید زیر 1700 تا 1800 باشه

آ.ب.آ آبیک: درست جنب مولانا قرار گرفته، ولی سطحش بعداز مولاناست، رتبه پذیرش شده، تقریبا 2500 بود

دهخدا قزوین: ساختمان جدید و تقریبا متناسب با رشته معماری، سطح تدریس بدنیست، ولی فوق العاده سخت میگیرن!! رتبه زیر 450 برای سال 89

هر سه دانشگاه، مقطع کاردانی و کارشناسی رو دارن

آخرین ویرایش:

hagir

عضو جدید
کاربر ممتاز
1دانشگاه شمال آمل تقریبا تو غیر انتفاعی ها بهترین محیط دانشگاهی داره ولی از لحاظ بار علمی سطح زیاد بالایی نداره تو معماری اینو یکی از اساتید اونجا گفت شهر آمل هم برای زندگی تو شهرای شمال بعد نیست تنها خوبی که داره اینه که بالای شهر و پایین شهر داره و سال 89 بارتبه ی 1070 اونجا قبول نشدن
2 علاء الدوله سمنانی گرمسار تقریبا آخرین رتبش خودم هستم 1706 فقط دو رشته ی معماری و عمران اونجان اساتید مهمی اونجا هستن ساختمان معماری تازه راه اندازی شده و خیلی عالیه تقریبا بار علمیش بالا هست چون رئیسش پدر بتن ایران دکتر فامیلی هست تا تهران هم 1 ساعت راه و میشه رفت آمد کرد دانشگاه هم از 4.5 صبح تا 5 غروب سرویس داره
3 مازیار رویان (نور) تا رتبه ی 5500 گرفته پارسال کادر فوق العاده بی ادب و ... اساتید الکی نمره بده و کلا افتضاح
4 جابر ابن حیان رشت تا رتبه ی 2800 میگیره تقریبا جز موسسات خوبه ولی محیط دانشگاهی جالبی نداره اما استیدش با جهاد دانشگاهی رشد یکی و خوبه
5 دانشگاه آزاد قزوین تراز 50 تا از تهران جنوب پایین تره و 7750 تراز میخواد من کاردانی اونجا بودم آکسفرد ایران دیگه خودت تا آخر برو 27000 تا دانشجو داره (بیست و هفت هزار تا)
6 علامه محدث نوری (نور) تا نزدیک 3000 میگیره یه دانشگاه جدید ساختن که کعماریش عالیه و دانشگاه به همچین شکلی نداریم از نظر بار علمی خیلی رو دانشگاه های شمال حساب باز نکن
7 مارلیک نوشهر تا 6000 میگیره و افتضاح
راستی قزوین واسه زندگی دانشجویی عالیه عالیه نداریم رو دستش

NESSAK

عضو جدید
M.AARCHI عزیز ممنون از تاپیک خوبی که راه انداختی واقعا امثال من که امسال کنکور داریم از شرایط دانشگاهها خبر نداریم
بچه ها اگه لطف بکنید و غیرانتفاعی های ""مشهد"" و "اصفهان" رو هم آنالیز کنید ممنون میشم

okami2

عضو جدید
تو اردبیل 2تا دانشگاه داریم یکی سراسری یکی غیرانتفاعی
محقق اردبیلی رو که احتمالا میشناسین دانشگاه خوبیه تویه منطقه خوب شهره ، سطح علمی هم که به خاطر رتبه ای که میگیره بالاست . استاداشم خوب هستن ولی سخت میگیرن .
در مورد غیرانتفاعی سبلان باید بگم که استادای خیلی خوبی داشتیم که یکی یکی رفتن . ولی بازم سطح علمی استادا خوبه و آدمای با سوادی هستند مخصوصا اساتید مقطع کارشناسی که اکثرا دکترا دارن . کادر خود دانشگاه خوب نیست و هیچ دانشجویی راضی نیست ( خود دانشگاه هم با شرمندگی باید بگم که قبلا مدرسه بوده )
خود شهر اردبیل هم شهره خوبیه ، آب و هواش خوبه آدمای خوبی هم داره . جزو شهرای امن کشوره ( دوم ) شاید کوچیک باشه ولی خیلی خیلی بهتر از شهرای شماله . اگه کسی امکانش هست که بیاد اردبیل ، بزنه و بیاد
تقریبا تا 2500 ولی چون یک سال 80 و سال دیگه 40 تا برمیداره زیاد مشخص نیست .

Pleiades.Arch

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب دانشگاه ما (بوعلی سینا) از سال 72 کاردانی معماری میگرفت، از سال 81 کارشناسی ناپیوسته؛ از 86 هم کارشناسی پیوسته و از مهر 90 هم ارشد معماری و طراحی شهری (هرکدوم5تا) چون سال اوله ارشد میگیره معلوم نیست چه رتبه هایی رو بگیره, کاردانی وناپیوسته هم که دیگه نمیگیره
امکاناتش هم خیلی خوبه از به جز سایت کامپیوتر که یه معضلی بود واسه خودش! سیستم هاش کم بود و اکثرا هم خراب بود. ولی الان که اکثرا لپ تاپ دارن و اینترنت وایرلس هم تازگی ها تو دانشکده اومده میشه گفت مشکل حل شده.
استادامون هم خوبن ولی مشکل اصلی کمبود استاده و فقط 8 نفر هیئت علمی داره.
در کل من از 10 بهش 6 میدم!

Pleiades.Arch

عضو جدید
کاربر ممتاز
1دانشگاه شمال آمل تقریبا تو غیر انتفاعی ها بهترین محیط دانشگاهی داره ولی از لحاظ بار علمی سطح زیاد بالایی نداره تو معماری اینو یکی از اساتید اونجا گفت شهر آمل هم برای زندگی تو شهرای شمال بعد نیست تنها خوبی که داره اینه که بالای شهر و پایین شهر داره و سال 89 بارتبه ی 1070 اونجا قبول نشدن
2 علاء الدوله سمنانی گرمسار تقریبا آخرین رتبش خودم هستم 1706 فقط دو رشته ی معماری و عمران اونجان اساتید مهمی اونجا هستن ساختمان معماری تازه راه اندازی شده و خیلی عالیه تقریبا بار علمیش بالا هست چون رئیسش پدر بتن ایران دکتر فامیلی هست تا تهران هم 1 ساعت راه و میشه رفت آمد کرد دانشگاه هم از 4.5 صبح تا 5 غروب سرویس داره
3 مازیار رویان (نور) تا رتبه ی 5500 گرفته پارسال کادر فوق العاده بی ادب و ... اساتید الکی نمره بده و کلا افتضاح
4 جابر ابن حیان رشت تا رتبه ی 2800 میگیره تقریبا جز موسسات خوبه ولی محیط دانشگاهی جالبی نداره اما استیدش با جهاد دانشگاهی رشد یکی و خوبه
5 دانشگاه آزاد قزوین تراز 50 تا از تهران جنوب پایین تره و 7750 تراز میخواد من کاردانی اونجا بودم آکسفرد ایران دیگه خودت تا آخر برو 27000 تا دانشجو داره (بیست و هفت هزار تا)
6 علامه محدث نوری (نور) تا نزدیک 3000 میگیره یه دانشگاه جدید ساختن که کعماریش عالیه و دانشگاه به همچین شکلی نداریم از نظر بار علمی خیلی رو دانشگاه های شمال حساب باز نکن
7 مارلیک نوشهر تا 6000 میگیره و افتضاح
راستی قزوین واسه زندگی دانشجویی عالیه عالیه نداریم رو دستش

ببخشید این رتبه ها که میگید واسه چه مقطعیه؟

m.archi

عضو جدید
بچه ها کسی در مورد دانشگاه های مشهد یا شهرهای اطرافش اطلاعاتی داره ؟؟؟؟

amitist

عضو جدید
سلام دوستان.
من دانشجوی اصفهان هستم و می تونم راجع به اکثر دانشگاهاش بهتون اطلاعات بدم.
برای کارشناسی نا پیوسته اولین و بهترین دانش پژوهان هستش که بار علمیش در سطح خیلی خوب هستش.امکاناتشم کامله و داخل خود شهر اصفهان هم هست و از نظر رفت و آمد و خوابگاه مشکلی نداره پارسال آخرین رتبش 1200 بود
دانشگاه دوم سپهر هستش که به تازگی یه ساختمون جدید براش ساختن و گویا کادرشم عوض شده و می گن خیلی خوب شده.هم از نظر اساتید هم از نظر کادر آموزش.فقط اینکه در شهر خورزوق و با حدودا 15 کیلومتر فاصله از شهر اصفهان واقع شده و تقریبان نزدیک به اتوبانه.ولی من ساختمونش رو که دیدم خیلی خوب بود.نیمه اول اخرین رتبه 2000 و نیمه دوم 3500
سومین دانشگاه نجف آباد هستش که اونم من تا جایی که می دونم اساتید نسبتا خوبی داره ولی جوش زیاد جالب توجه نیست و راهشم که خوب نجف آباده و برای کسانی که می خوان همونجا خوابگاه داره نیمه اول 2600 و نیمه دوم تا 4000 هم میگرفت

سایر دانشگاه ها رو من دوست ندارم و زیادم در موردشون نمی دونم
اصفهان روزانه و شبانه ناپیوسته نداره و این سه تا غیر انتفاعی هستن
دانش پژوهان کارشناسی پیوسته،فنی حرفه ای و کار و دانش هم می گیره که البته ساختمان هر کدوم جداست

m.archi

عضو جدید
دانشگاه آزاد اردستان :
135 کیلومتری شهر اصفهان به سمت شهر کاشان
دانشگاه خوب همراه با هیئت علمی قوی و فعال ،دانشگاه آزاد اردستان جز 2 دانشگاهیه که در مقطع فوق لیسانس در سطح استان اصفهان دانشجو پذیرش می کنه.
دانشگاهای نزدیک اصفهان در مقطع ناپیوسته :
دانشگاه اشرفی اصفهان، دانشگاه آزاد اردستان ،نجف آباد،خوراسگان
به نقل از : ...

sadafe tanha

عضو جدید
سلام دوستان اگه کسی در مورد آیندگان تنکابن چیزی میدونه بگه ک ه سطح علمیش چطوره تا چه ترازی قبول میکنن ممنون

NESSAK

عضو جدید
بچه ها از دانشگاه اقبال لاهوری و خاوران مشهد کسی اطلاعاتی داره؟ ممنون میشم بگید

losser.love

عضو جدید
سلام خوبین؟
من دانشگاه حافظ شیراز میخونم راستش دانشگاه خوبیه سطح علمیش بالا هست اما اساتیدش خیلی سخت میگیرن در کل خوبه من راضیم

m_architect

عضو جدید
بچه ها کسی میدونه دانشگاه شهید رجایی چطور دانشگاهیه؟ واسه کارشناسی ارشد. جوش و امکاناتش چطوره؟

.After The Rain.

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام دوستا:gol:
منم دانشجوی دانشگاه آزاد همدانم!:w10:
کلا بد نیست، تازگیا شنیدم دکترای معماریم آورده، هیئت علمی خوبیم داره!!!:w11:

Ali Render

کاربر بیش فعال
سلام دیدم عنوانه تاپیک خوبه گفتم 1 مطلبی رو درمورد دانشگاه بنویسم!!!!
من 2ترم دانشگاه جابرابن حیان درس خوندم(کارشناسی ناپیوسته)...سطحه دانشگاه بالاست مخصوصا درس های طرح ها- مرمت-مبانی نظری و روستا رو راحت می افتی مثل خودم...2تا استاد داره که کله این درسها با چند تای دیگه رو فقط فقط اونا ارائه میدن...مثل آزاد نیست که چند تا استاد 1 درسو داشته باشن...پس مجبوری فقط با اون استادا پاسشون کنی....این 2تا استاداهم آدم های بزکین که 1 کیشون شاگرد فرانک گهری بوده یکیشونم مادره هر چی مرمته..کاراشم مرمت ماسوله چغازنبیل ووووو....ولش..
استادا دانشگاه سراسری گیلان و سوره هم درس میدن...
کلا واسه من خیلی بعد پیش رفت که بد شانسی اوردمو و شیطونی...که افتضاح واحد پاس کردم...و از موسسه همش فراری بودم...با جووش با استاداش با بجه هاش حال نمیکردم....اما موسسه به خاطر اینکه خیلی کوچیکه برنامه ریزی خیلی دقیقی داره واقعااا...از هر نظر...و بدیلیل کوچیکیش زیاد اسم در نکرده....اما اگه نزدیکه تهران بود بعده سوره دومین دانشگاه برتر بود....از نظره سطج علمی....
رشت هم بهترین شهره شمال واااااسه زندگیه....حرف نداره واقعاا. اما واسه دخترا خوبنیست دیگه...هه
تازه هم دانشگاه آزادی که میخواستم قبول شدم...دارم از موسسه جابر انصراف میدم که بیام دانشگاه آزاد....که انگیزهی درس خوندنم برگرده و استارتو بزنم...
کلا بچه تهران تو موسسه جابر تو گرئهمون 1کی من بودم و 1 دختر همین...همه رشتی...و اطراف...
تگه از جونتون سیر شدید فقط برید موسسه جابر..همین....
باز اگه سئوالی بود در خدمتیم بروبکس...

hadi1525

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
آشنایی با دانشکده هنرهای تجسمی پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران

دانشکده هنرهای تجسمی هنرهای تجسمی از جمله مهمترین گرایش های هنری است که مجموعه ای از رشته های تخصصی مربوطه را شامل می شود. سابقه تاریخی فعالیت های انسان در حوزه هنرهای تجسمی به دوران پارینه سنگی و زندگی انسان در غار می رسد. هنرهای تجسمی تجلیات عالی زبان بصری و از معتبرترین وسایل ارتباطی انسان هاست. زبان تصویر به انسان امکان می دهد که تجربه کند و تجربیاتش را در شکل قابل مشاهده مستندسازی نماید. دانشکده هنرهای تجسمی دانشگاه تهران از جمله دانشکده های زیرمجموعه پردیس هنرهای زیباست، گسترش دانشکده هنرهای زیبای سابق که بیش از 70 سال از تاریخ تأسیس آن می گذرد، تبدیل آن را به مجموعه ای با عنوان پردیس هنرهای زیبا الزامی نمود. دانشکده هنرهای تجسمی در حال حاضر شامل 3 گروه آموزشی بزرگ می باشد که عبارتند از: گروه نقاشی و مجسمه سازی، گروه ارتباط تصویری و عکاسی و گروه طراحی صنعتی. رشته مطالعات عالی هنر اسلامی و هنرهای تجسمی در مقطع دکترا، نیز رشته تاریخ هنر اسلامی، تاریخ هنر ایران و هنر چند رسانه ای و نقاشی ایرانی در مقطع کارشناسی ارشد در دستور کار دانشکده هنرهای تجسمی می باشد. گروه نقاشی و مجسمه سازی: رشته های نقاشی و مجسمه سازی دانشکده هنرهای تجسمی از جمله اولین رشته های دانشکده هنرهای زیبا هستند که بیش از هفتاد سال پیش به همراه رشته معماری تأسیس گردیدند. مدیران اولیه این گروه به ترتیب زنده یاد استاد علی محمد حیدریان و زنده یاد ابوالحسن صدیقی از شاگردان برجسته کمال الملک بودند؛ این اساتید بزرگ هر یک تأثیر غیرقابل انکاری در رشد و ارتقاء جایگاه رشته های تخصصی این گروه داشته اند. از دیگر اساتید همکار در این گروه می توان از زنده یاد هانیبال الخاص- زنده یاد جوادحمیدی- سرکار خانم ایراندخت محصص- یواف دارش- غلامعلی مکتبی- رویین پاکباز و... یاد کرد. گروه ارتباط تصویری و عکاسی: رشته گرافیک در سال 1355 تأسیس شد. این رشته تخصصی 80% نسل طراحان امروز ایران را تربیت کرده که تعدادی از این هنرمندان عضو مجامع بین المللی و دارای اشتهار جهانی هستند. رشد کمی و کیفی جوامع بشری به ویژه تغییر و تحولات عمده ای که در زمینه بهره گیری از فن آوری های نوین صورت گرفته، کاربرد رشته گرافیک را بیش از پیش افزایش داده است. رشد چشم گیر عکاسی حرفه ای و تخصصی به ویژه پس از پیروزی انقلاب اسلامی و کاربرد گسترده آن در عرصه های مختلف هنری و کاربردی، این رشته مهم تخصصی را از مجموعه واحدهای درسی که به یاری رشته گرافیک می آمد به رشته ای مستقل تبدیل نمود. گروه ارتباط تصویری و عکاسی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد فعالیت دارد. رشته تصویرسازی در مقطع کارشناسی ارشد از جمله گرایش هایی است که هنرمندان متخصص تصویرگر کشور در آن فارغ التحصیل می شوند. اساتیدی که از بدو تأسیس رشته گرافیک و عکاسی به صورت هیئت علمی و یا مدعو در این گروه فعالیت داشتند عبارتند از: استاد زنده یاد مرتضی ممیز- استاد سیدمحمد احصایی- استاد دکتر محمدحسین حلیمی- استاد هادی شفائیه- استاد سیدجلال شباهنگی- استاد قباد شیوا- استاد صادق بریرانی- استاد فرشید مثقالی و... گروه طراحی صنعتی: طراحی صنعتی از جمله رشته های نوین آموزش عالی کشور است. توسعه اقتصادی، اجتماعی و صنعتی جوامع اهمیت این رشته تخصصی فنی هنری را بیش از پیش مشخص می سازد. دانشکده هنرهای تجسمی اولین دانشکده کشور است که رشته طراحی صنعتی در آن تأسیس شده است. از این رو اکثریت قریب به اتفاق برترین داوطلبان گروه هنر کنکور سراسری، هرساله این رشته را در پردیس هنرهای زیبا به عنوان اولین رشته انتخابی خود برمی گزینند. حضور موفق و مؤثر فارغ التحصیلان رشته طراحی صنعتی در صنایع کشور از مهمترین عوامل رشد ابتکارات و ابداعات جدید صنعتی ایرانیان در دو دهه گذشته بوده است. اساتیدی که در تأسیس گروه طراحی صنعتی دانشگاه تهران مؤثر بوده اند، عبارتند از: زنده یاد فرزانه کارکیا- استاد سردار حاجتی مدارایی- استاد داورزنی و جمعی از اساتید مدعو.

Faculty of Visual Arts Overview Visual Arts are among the major commutative means between different societies and people .Art is a language that has no boarder line, and through a charming expression, conveys thoughts, views and values of a nation to the future generation far beyond the geographical borders. Today image just as word carries special meaning and message which has general and specific audiences. Since communication through image has a large-scale messaging, it is most effective in conveying message and establishing artistic taste and concepts transmission in vast and various dimensions. It is necessary to run a high quality course that can train competent and efficient people and capable of sending and transmitting cultural and civil concepts of the country to the world and has continuous deal with the excessive influence of foreign cultures. Department of Painting and Sculpture Painting and sculpture courses of the faculty are among the first courses in faculty of fine arts which was established 70 years ago along with architecture. Primary caregivers of the two courses were respectively: the late Ali Mohammad Heidarian and the late Abolhassan Sedighi who were both outstanding students of Kamalolmolk and who had undeniable impact in the position of the courses. The first and fourth generations of cotemporary painters were students of the late Heidarian, who later on became the teachers at Faculty of Fine Arts and made many developments. Painting Course The course of painting embodies the occurrence of boiling emotions and feelings of the artist to message notification and expressing definite subjects. A painting artist with the help of shapes, and putting colors on small and large surfaces, with different tools and ways, creates what he/she wants and through them communicates with others. The Soule and sprit of the artist affects his artworks directly and leads them towards the social values and targets. Sculpture course has also a history similar to that of architecture and painting in College of Fine Arts. The first head of this course was the late Abolhassan Seddighi who was one of the most celebrated students of Kamalolmolk. Painting course has both BA and MA degrees while sculpture course has only BA degree. Sculpture Course The course has two faculty members with teaching and instructor ranks. Now some 85 B.A students are studying in this course. The painting course has B.A and M.A degrees while sculpture has only B.A. Faculty members of the sculpture course helping the student enriching their scientific and practical competent make them capable of meeting theoretical issues in sculpture and enable them to create outstanding artistic works.
Department of Communication and Photography Graphics Course The course was founded by professor Dr.Kuban and Morteza Momayez in 1974-5. They trained around 80 per cent of today's generation of designers about 10 percent of whom being a member of international societies and are internationally well-known. Educational planning of the course is always on base of changes and new methods in and out of the country and its findings and activities are the base of educational planning of graphic courses in other higher schools of the country. Most of the teachers of Iran graphic schools are graduated from the college of Fine Arts. The course has BA and MA degrees. Photography Course The oldest course of photography in the country belongs to the department which was founded by Dr. Shafaiei in 1981-2. The target of the course is to train experts and artists who are able to catch up with the increasing needs of the society in different fields of photography. The graduate is supposed to be competent of various skills among them providing service s to promotional and mass media organizations (e.g. news agencies, tv&radio broadcasting, press etc) as press photojournalists, doing specialized photography along with science and technical experts( using photography in different specialized fields), doing artistic photography and applying photographic art as a mean to communicate with the onlooker(photography as a tableau),doing educational and research activities in the field. The course has BA and MA students. Department of visual communication and photography has 17 teachers in its teaching board ranging from professors to trainers and instructors in rank. The department has 273 students and is conducted by the head of the department and his assistant under the dean of Visual Arts Faculty. Four senior experts, experts and staffs manage the department. Department of Industrial Design Is one of the innovative courses in higher education which as to its importance in economical, social and industrial development of the societies rapidly gained a special position. It was a necessary course in the developing needs of the country and as an art course was first established in the department of visual arts. the requirement of industrial society in one hand and the skills’ of the first graduates of the course on the other hand, led the course to be one of the most distinguished courses in art and was positioned as an independent department in 2003-4.accordingly the majority of the most celebrated students passing the admission exam ( concur) choose the course at the College of Fine Arts as their first major. The course of industrial design has BA and MA courses. Its teaching board consists of 7 teachers with assistant professors to instructors in rank. The department is conducted by the head of the department and his assistant under the dean of Visual Arts Faculty. So the Faculty of Visual Arts includes three departments: painting and sculpture, visual communication and photography, and industrial design with BA and MA degrees the detail of which is given in a separate table. Faculty of Visual Arts Administrative Structure 1- Dean of faculty 2- Vice-dean for education 3- Vice –dean for research and postgraduate studies. 4- Head of painting and sculpture department. 5- Head of visual communication and photography department. 6- Head of industrial design department. The faculty has 34 faculty members and 11 staff experts working in different sections. Independent Department of Art Higher Studies The department started its activity in 1989.obtaining the formal permissions the department admitted a group of students for MA degree in 1990.the first group of doctorial (ph) degree students admitted in 1996. The establishment of the course aimed at fulfilling the specialized studies in theoretical fields and theorizing in the various artistic disciplines (visual arts, architecture, music and dramatic arts). While compiling the syllables of the courses in its new planning, the department aims at admitting students in three separate fields (e.g. art history, art criticism, philosophy of art). In near future it will attempt to admit students in order to study different categories of art with a professional and scientific attitude towards the views of Iranian experts and theorists. The Course program "research art" which has been developed in the past and carried out so far will be implemented and replaced by the above mentioned three syllabuses. The first group of art research doctoral students have been graduated in 2003.A large number of MA students are taking the course and graduated. The department enjoys the cooperation of other colleges and universities affiliated faculty members to make up its teaching board. The department has four faculty members with professor and assistant professor in ranks and has five affiliated faculty members from other College of Art Campus. Some 55 graduate students and 22 ph degree students are now taking their courses. Administrative structure of the department is as following: 1- Head of the department 2- Assistant of the department Department of Graphic Design, Photography and Illustration History Amazing examples of Iranian graphic design on the pottery of prehistoric and Islamic antiquity and on metals , seals, tiles, stuccos, carpets, books, textiles and clothing are abundance and at hand in Museums and Art Collections in Iran and around the world. Iran Contemporary Graphic Design appeared in the late 19th century in the form of design and illustration for newspapers and magazines of the era and gradually expanded. The Establishment of Tehran University on 15th February in 1928 and setting its academic degrees in accordance with the international credible research and teaching level, made it stand alongside the world accredited universities. faculty of Fine Arts as one of seventeen Tehran University faculties, was founded in 1934 and in 2004 according to Tehran University Board of Trustees decision, in order to accelerate the scientific development considering the extensive scientific training and research activities and increasing various impressive academic disciplines, and students, set to promote Administrative structure of the faculties to university colleges each of them embodying a number of faculties among them college of fine arts which have four faculties as faculty of Visual Arts, Architecture, Urban Planning and Performing Arts and Music. Faculty of Visual Arts was created from the combination of visual arts department visual communication, photography and Illustration, Painting and Sculpture Department, Industrial Design Department and the Department of Art Higher Studies. How the Graphic Design Course Established The establishment of the course took eight years, starting from 1968 until 1975. The course was first began under the late Morteza-Momayyez efforts who had just joined the faculty members, and with the presence of teachers specializing in graphic design department, after two years when Sima Kuban, Jalal Shabahanghi and Mohammad Ehsaie joined to the teaching board, the establishment of a course program as graphic design was sought. The three studios: photography, engraving and hand printing by the above mentioned teachers also greatly contributed to establishing the full range graphic course which was for several years taught on the base of students choice and major along with other courses of painting and sculpture. Finally, by the hard works of the teachers, the establishment of graphic design course as well as industrial design course was approved and new teachers such as; Mohammad Hussain Halimi, Hadi Shafayeh (Photography), Hossein Ganjineh (hand printing specialist) and Hossein Sasan (graver) started their effective educational collaboration with graphic design department. Student’s appreciation and interest in the new disciplines initially led graphic design and photography courses taught separately, but later on and following the establishment of University College of fine arts and the changing visual arts departments into the visual arts faculty, which occurred in 2002, independent departments including Department of graphics, photography and illustration arose. Currently, the department covers MA degrees in graphic design, illustration and photography and graphic design undergraduate courses and photography, and is about to run master degree in "animation". Photography Course In winter of 1982, when the first groups of photography students were taking their course, one of the most important objectives of education planners, was to train skillful photographers to narrate the war or the holy defense more accurately and in best way. But a few years later in the summer of 1987 when the first group of students in this field graduated the war was already over, thus various arenas opened in front of them. The first groups of Students while doing photography workshops and gaining specialized courses, were sent to the front to experience documentary photography, especially war photography under the supervision of their teachers, but as the war ended, teaching photography concentrated more on areas of nature photography, social documentary, news, advertising, architecture and portraits. At the begging, Faculty of Fine Arts Department of Photography, started its activity under Dr Hadi Shafayeh and contribution of some of the most important photography artists, and teachers of the country, thus prepared a new generation of leading artists to be present in various social life stages of the country. Now photography students in MA and BA degrees, in addition to theoretical and technical discussions learn other artistic aspects of photography and the graduates along with creating artworks and working in the professional areas have the opportunities to Critic artworks and or can teach photography courses. Illustration course The history of illustration in Fine Arts College goes back to the early1970s. At that time Professor Jalal Shabahangi taught the studio course of illustration with the same title in BA level. After two years and under the efforts of the late Morteza Momayyez and other faculty members such as Mohammad Hussein Halimi, Jalal Shabahangi, and Sayyed Mohammad Fadavi (the then head of the department) the MA in Illustration was approved by the Ministry of Science and added to the faculty syllabus in 1992. Now the educational inclination of the degree is towards its applied aspects as well as theoretical courses. Experienced professors such as Farshid Mesgali, Qobad Shiva, Sayyed Mohammad Fadavi, Mohammad Ali Bani-Asadi and Mahnush Moshiri, make up the teaching board of studio and professional programs of illustration. Faculty members of Graphic Design, Photography, Illustration Department The late Morteza Momayyez, Jalal Shabahangi, Muhammad Ehsaie, Dr Yagoub Azhand, Dr Sayyed Mohammad Fadvi, Dr Mohammad Sattari, Dr Sedaghat Jabbari, Mohammad Ali Bani-Assadi, Mostafa Asadollahi, Hamid Reza Noruzitalab, Sasan Afsharzadeh, Mehran Mohajer, Mehrdad Najmabadi, Yusoph Zeynal Zadeh, Dr Morteza Yamani, Mohammad Reza Doost Mohammadi. In addition to the regular faculty members of graphics, photography and illustration department, a large number of most experienced and leading designers of the country are invited to promote the quality education as a visiting and fellow faculties among them: Qobad Shiva, Sadegh Borayrani , Farshid Mesghali, Hadi Shafaiyeh, Yahya Dehgan Poor, Masud Masumi, Bahman Jalali, Dr Reza Sheikh , Farhad Fakhrian, Mehrnoush Moshiri, Bijan Jenab, Habib Sadeghi, Ali Reza Mustafa Zadeh, Majid Abbasi, Saed Meshki, Farzad Adibi, Reza Abedini Abbas Yazdi etc. Educational Spaces and Facilities Department Administrative Office located on the ground floor. .Four studios equipped with video projection Three audio visual halls equipped with TV and VCD. Hand print studio located in the basement of Visual building Color photography studio capable of providing services to 16 students simultaneously Black and white photography studio capable of providing services to 20students simultaneously. Photography lighting studio equipped with lighting facilities, and large format cameras.

hadi1525

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
پردیس هنرهای زیبا

پردیس هنرهای زیبا

تأسیس دانشکده هنرهای زیبا در سال 1318 صورت گرفته است ولی در سال 1384 طبق تصمیم‌هیأت امنای دانشگاه تهران و به منظور سرعت بخشیدن به رشد و توسعه علمی دانشگاه و تسریع در فرایندهای آموزشی و پژوهشی و اجرایی با توجه به گستردگی فعالیت‌ها و تنوع چشم‌گیر رشته‌های تحصیلی تصمیم به ارتقاءِ ساختار اداری از دانشکده به پردیس گرفته شد.
دانشکده هنرهای زیبا به دلایل زیر واجد ارتقاء از سطح دانشکده به پردیس بوده است:
1ـ مؤسس رشته‌های هنری در ایران و منحصر به فرد بودن آن در کشور و حتی در منطقه پیرامونی
2ـ نقش مؤثر در تأسیس بسیاری از دانشکده‌های هنری در ایران (نقش دانش‌آموختگان هنرهای زیبا در تأسیس گروه‌های آموزشی سایر دانشگاه‌ها)
3ـ منحصر به فرد بودن دانشکده هنرهای زیبا در کشور و در منطقه پیرامونی
4ـ حضور دانش‌آموختگان پردیس در مقیاس جهانی و ملی به علت ارائه آثار برجسته هنری بسیاری از دانش‌آموختگان پردیس جزو مشاهیر برتر کشور و در مواردی جهان هستند.
5ـ کسب جوایز برتر در اکثر جشنواره‌های هنری ایران و جهان چه از سوی دانشجویان، چه از سوی اعضای هیأت علمی و چه از سوی دانش‌آموختگان
ویژگی‌های منحصربه‌فرد بالا موجب گردید تا دانشگاه تهران نسبت به تأسیس پردیس هنرهای زیبا و تغییر ساختار دانشکده هنرهای زیبا سابق که متشکل از 8 گروه آموزشی بوده به چهار دانشکده و یک گروه مستقل اقدام نماید، چهار دانشکده عبارتند از: دانشکده شهرسازی، دانشکده معماری، دانشکده هنرهای تجسمی، دانشکده هنرهای نمایشی و موسیقی و گروه آموزشی مطالعات عالی هنر.
تاریخچه دانشکده هنرهای زیبا: (پردیپس فعلی هنرهای زیبا)
در مهرماه 1318 بنا به توصیه و حمایت اسماعیل مرآت وزیر فرهنگ وقت، دانشکده هنرهای زیبا به جای مدرسه کمال‌الملک و مدرسه عالی صنایع پیشه‌و هنر و در ابتدا با نام «هنرکده» تأسیس گردید. قبل از دانشکده هنرهای زیبا، تنها مدرسه قابل اعتنا و مؤثر هنری در دوران معاصر، مدرسه کمال‌الملک بود که با کناره‌گیری و درگذشت این استاد نقاشی، به مدرسه صنایع پیشه و هنر تبدیل شد. شاگردان کمال‌الملک اداره و تدریس در آن را به عهده گرفتند در همین زمان، با همکای پروفسور رولان دُوبرال فرانسوی و مهندس محسن فروغی مدرسه‌ای با دوره‌ای دوساله به نام مدرسه عالی معماری و به مدیریت استاد ابوالحسن صدیقی تاسیس گردید. ایجاد «هنرکده» سبب شد تا این مدرسه نوپا که چند ماهی از تأسیس آن نگذشته بود با مدرسه صنایع پیشه و هنر در هم ادغام شوند.
«هنرکده» ابتدا با سه شعبة معماری، نقاشی و مجسمه‌سازی در محل «مدرسة خان مروی» (محل مدرسة مروی فعلی واقع در خیابان ناصرخسرو، کوچة مروی) تأسیس شد. با موافقت وزارت پیشه و هنر، دروس شعبه معماری هنرسرای عالی و شعبه نقاشی و مجسمه‌سازی هنرستان عالی هنرهای زیبای نوین (که تابع آن وزارتخانه بود)، منحل و دانشجویان آنها به هنرکده، واقع در مدرسه مروی منتقل گردیدند. با پذیرفتن عده‌ای داوطلب جدید در قالب اساسنامه و آئین‌نامه‌های آموزشی، فعالیت هنرکنده آغاز گردید.
در سال 1321 هـ .ش، با تلاش مسئولین ذیربط، این هنرکده با عنوان «‌هنرهای زیبا» ضمیمه دانشگاه تهران گردید. مکان هنرکده در زیرزمین دانشکده فنی تشکیل گردید و سپس در سال 1328 به عنوان دانشکده‌ای مستقل به نام «دانشکده هنرهای زیبا» تغییر نام پیدا کرد. در شهریورماه 1328 یکی از کارگاه‌های دانشکده واقع در جنوب شرقی دانشگاه مورد استفاده قرار گرفت و یک سال بعد بنای دیگری نظیر آن آماده و به شعبه معماری اختصاص یافت. در بنای قبلی قسمت اداری و کتابخانه و کلاس‌های درس و شعبه نقاشی مستقر گردیدند.
با تصمیم وزارت فرهنگ برای تأسیس هنرکده، در سال 1319 ـ آندره گدار برای برنامه‌ریزی، راه‌اندازی و سپس سرپرست هنرکنده منصوب شد. وی از مهندسان شاغل در شرکت سنتاب، که اجرای ساختمان‌های دانشگاه تهران را به عهده داشتند، برای تدریس دعوت نمود. مهندسان معمار دعوت شده عبارت بودند از: ماکسیم سیرو (فرانسوی) ـ رولان، دوبرول (فرانسوی)، موزر (سوئیسی)، محسن فروغی و خاچیک بابلیان (ایرانی). تعدادی از معلمان مدرسه صنایع پیشه و هنر نیز دعوت شدند تا تدریس نقاشی، موسیقی و مجسمه‌سازی را به عهده بگیرند. در سال 1331 به دنبال استعفای آندره‌گدار و بازگشت به پاریس، محسن فروغی به عنوان اولین رئیس ایرانی دانشکده هنرهای زیبا انتخاب و تا سال 1341 در این سمت باقی ماند.
دانشکده هنرهای زیبا که با سه رشته معماری، نقاشی و مجسمه‌سازی آغاز به کار نمود، با گذشت نزدیک به هفتاد سال از تاسیس آن، اینک جایگاه ویژه‌ای در دانشگاه تهران و نیز مجموعه آموزش عالی کشور در رشته‌های هنر، معماری و شهرسازی دارد. یکی از قدیمی‌ترین و بزرگترین دانشکده‌های دانشگاه تهران می‌باشد، که خود دانشگاه مادر در کشور است. مجموعه رشته‌های آن که در آغاز تاسیس سه رشته را شامل می‌گردید، اینک به بیش از 38 رشته و در تمام مقاطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری رسیده است.
پس از انقلاب اسلامی، درسال 1357 دانشکده هنرهای زیبا با پنج گروه آموزشی فعالیت آموزشی خود را ادامه داد. در روند توسعه آموزشی ـ پژوهشی، برنامه‌های دوره دکتری معماری و شهرسازی و نیز دوره‌های کارشناسی‌ارشد و دکتری پژوهش هنر تدوین گردیدند. پس از تصویب شورای عالی گسترش دانشگاه‌ها و از نیمسال دوم سال تحصیلی 71ـ1370، پذیرش دانشجویان دکتری شهرسازی، دکتری معماری، کارشناسی‌ارشد ناپیوسته رشته‌های طرحی صنعتی، پژوهش هنر و تصویرسازی آغاز و رشته‌های موسیقی و مجسمه‌سازی نیز نوگشایی و شروع به فعالیت نمودند. رشته مجسمه‌سازی پس از انتقال هنرکده به دانشگاه به دلیل کناره‌گیری آقای صدیقی تا زمان تصدی مهندس سیحون به ریاست دانشکده تعطیل شد. در زمان مهندس سیحون گروه‌های جدید آموزشی شهرسازی، هنرهای نمایشی و موسیقی به دانشکده اضافه گردید. در زمان دکتر مهدی کوثر گروه هنرهای تجسمی خود به پنج رشته نقاشی، مجسمه‌سازی، گرافیک، عکاسی و طراحی صنعتی تقسیم شد. در سال 1384 تبدیل دانشکده به پردیس هنرهای زیبا، پردیس مرکب از چهاردانشکده و یک گروه مستقل و یک پژوهشکده فرهنگ و هنر است پردیس اکنون دارای 105 عضو هیأت علمی در مرتبه‌های استادی، دانشیاری، استادیاری و مربی به تفکیک دانشکده‌ها و گروه مطالعات عالی هنر می‌باشد.
حوزه معاونت دانشجویی و فرهنگی
پردیس هنرهای زیبا در کنار سایر واحدهای پردیس وظیفه خطیر هدایت امور فرهنگی و سایر امور دانشجویی از قبیل تامین خوابگاه،‌تامین وام‌های لازم دانشجویی، تامین مسائل تغذیة دانشجویی را به عهده دارد.
دو اداره در این حوزه مشغول انجام وظیفه هستند اداره امور فرهنگی و اداره امور دانشجویی.
کلیه فعالیت‌های فرهنگی، حمایت و پشتیبانی از تشکل‌های قانونی دانشجویی، حمایت از انجمن‌های علمی، امور ورزشی پردیس کلیه‌رشته‌ها به عهده اداره امور فرهنگی است. امور تغذیه، خوابگاه، وام‌های مختلف تحصیلی و مسائل مشاوره‌ای از اموری هستند که اداره امور دانشجویی به عهده دارد.
این حوزه دارای برنامة مدون راهبردی است که براساس آن کلیه برنامه‌های خود را انجام می‌دهد. این برنامه طی 3 سال کار مشاوره‌ای و بررسی میدانی تدوین و به تائید شورای فرهنگی پردیس رسانده است.
این حوزه با همکاری 10 کارشناس رسمی و پیمانی اداره می‌شود.
در حال حاضر 3000 دانشجو در رشته‌های مختلف فعالیت‌های فرهنگی، ورزشی خود را زیر نظر معاونت دانشجویی و فرهنگی دنبال می‌کنند.
آشنایی با حوزه معاونت پژوهشی پردیس هنرهای زیبا
اهداف:
معاونت پژوهشی پردیس هنرهای زیبا با هدف بهبود شرایط و حذف موانع تحقیق و جستجوی راه‌حل‌ها و یافتن بهترین روش‌ها برای رسیدن به اهداف پژوهشی ایجاد شده است. در راستای رسیدن به این اهداف اقدام به برنامه‌ریزی، سیاستگزاری، مدیریت و تشویق و ترغیب اعضاء هیئت علمی این پردیس جهت انجام امور پژوهشی نموده است.
طی سال‌های اخیر گرایش به تحقیق و پژوهش در بین اعضاء هیئت علمی پردیس رشد بارزی داشته است. ایجاد دو قطب علمی تکنولوژی معماری و شهرسازی و مؤسسه فرهنگ و هنر اسلامی و درخواست و پیگیری‌های لازم برای تأسیس پژوهشکده‌ی دیگری تحت عنوان «هنرهای اسلامی»، تکمیل اطلاعات مربوط به پایگاه اعضاء هیئت علمی در وبگاه دانشگاه بررسی، تصویب و برگزاری همایش‌ها و کنگره‌های علمی، سخنرانی‌ها و کارگاههای علمی ـ پژوهشی همچنین بررسی، هماهنگی، تشویق و تصویب جهت برپایی نمایشگاههای تخصصی عکس، مجسمه‌سازی، برپایی موزه‌های تخصصی، برگزاری کنسرت‌های موسیقی، برگزاری نمایشگاهها و میزگردهای تخصصی و علمی و سایر فعالیت‌های پژوهشی و تحقیقاتی مرتبط با دانشکده‌های موجود در پردیس از عملکردهای فعال در حوزه معاونت پژوهشی پردیس هنرهای زیبا می‌باشد. این معاونت همواره سعی در رفع نیازها و موانع کاری و تسهیل نمودن امور مربوط به تفاهم‌نامه‌های تحقیقاتی داخل و خارج از کشور، مأموریت‌های علمی و انجام امور مربوط به طرح‌های تحقیقاتی بنیادی، کاربردی و نوع ششم، پیگیری امور مربوط به اعتبارات پژوهشی اساتید و اطلاع‌رسانی مستمر و فرصت‌های مطالعاتی و امور مربوط به تدوین مجلات و مؤسسات تحقیقاتی و تسهیل در روند ثبت اختراعات دانشجویان پردیس و... بخش‌هایی از عملکرد حوزه معاونت پژوهشی پردیس می‌باشد.
همکاری مرکزی حوزه معاونت پژوهشی پردیس:
ـ معاون پژوهشی: آقای دکتر اسفندیار زبردست
ـ کارشناس‌مسئول امور پژوهشی: خانم معصومه محمدزاده
ـ کارشناس حسابداری پژوهشی: آقای شهروز خسروی
بخشهای مختلف معاونت پژوهشی:
ـ کتابخانه مرکزی پردیس
ـ مرکز انفورماتیک پردیس
ـ قطب‌های علمی (قطب تکنولوژی معماری ـ قطب شهرسازی)
ـ دفتر روابط بین‌الملل پردیس
ـ مؤسسات پژوهشی پردیس
چشمانداز آینده معاونت پژوهشی پردیس:
ـ زمینه‌سازی برای ابعاد قطب‌های علمی تخصصی برتر
ـ حمایت از انتشار مجلات تخصصی پردیس هنرهای زیبا
ـ تشویق پژوهشگران و هنرمندان از طریق برگزاری جشنواره‌های پژوهشی
ـ برگزاری مراسم «روز پژوهش هنرهای زیبا» در پردیس
ـ برگزاری کارگاههای روش تحقیق، فنون نوشتاری، مقاله‌نویسی و چکیده‌نویسی

معاونت اداری و مالی پردیس
معاونت اداری و مالی پردیس وظیفه سیاستگزاری در امور اداری و مالی را بر عهده‌دار و چگونگی تأمین مخارج و نحوه هزینه‌نمودن با همکاری رؤسای دانشکده‌ها و هیأت رئیسه پردیس از جمله دیگر وظایف این معاونت می‌باشد.
این معاونت از دو بخش مستقل اداری تحت عناوین، اداره "امور اداری و پشتیبانی" که وظیفه انجام کلیه امور اداری اعم از استخدام، امور دفتری، بایگانی، کارپردازی ـ و انبارداری... را بر عهده دارد.
اداره دیگر تحت عنوان «حسابداری» کلیه فعالیت‌های مالی و جمع‌داری اموال پردیس را بر عهده دارد و حسابداری پردیس به عنوان عامل ذیحساب وظیفه رسیدگی به کلیه اسناد و مدارک را به انجام می‌رساند.
ادارات «امور اداری و پشتیبانی» و «اداره حسابداری» دارای رؤسای مستقل بوده و 15 نفر از کارکنان و کارشناسان مشغول به خدمت می‌باشد.
* باتوجه به چارت مصوب کارشناسان برنامه‌ریزی و بودجه نیز همکاری‌های لازم را به عمل می‌آورند و همچنین برنامه‌ریزی توسعه فضاهای پردیس (توسعه فیزیکی) نیز به عهده معاون امور مالی پردیس می‌باشد.
* تعمیر، مرمت، مقاوم‌سازی، بازسازی و احداث فضاها نیز جزء وظایف این معاونت است که با هماهنگی اداره پشتیبانی دانشگاه این امر به انجام می‌رسد.
حوزه‌هایی که علاوه بر دو بخش بالا مستقیماً تحت نظارت معاونت اداری و مالی فعالیت می‌کنند عبارتند از: کارشناس آمار که وظیفه ارائه آمار را به انجام می‌رسانند و کارشناسان ناظر، نظارت بر امور ساختمانی و پروژه‌های عمرانی و تأسیسات را به انجام رسانند.
کارشناسان بودجه و تشکیلات پردیس نیز وظیفه بررسی و برآورد بودجه سالیانه پردیس را به عهده دارند.
دانشکده هنرهای تجسمی
هنرهای تجسمی از جمله اصلی‌ترین وسیله ارتباطی بین افراد و جوامع مختلف هستند زبان هنری زبانی است که حد و مرزی نمی‌شناسد و با بیانی جذاب، افکار، اندیشه‌ها و ارزش‌های یک ملت را برای نسل آینده به خارج از مرزهای جغرافیایی منتقل می‌کند. امروزه تصویر مانند کلام، حامل پیام و معانی خاصی است که مخاطب عام و خاص دارد. از آنجا که ارتباط از طریق تصویر در دنیا وسعت فراوان یافته است و این مهم، در ابعاد وسیعی در امر پیام‌رسانی و ایجاد سلیقه هنری و انتقال مفاهیم بسیار مؤثر واقع می‌شود. لازمست با ایجاد دوره‌ای که بتواند افرادی لایق و کارآمد را پرورش دهد از سطح کیفی خوبی برخوردار باشند و در ارسال و انتقال مفاهیم فرهنگی و تمدنی کشور به جهان و مقابله با نفوذ بی‌رویه فرهنگ بیگانه فعالیت مستمر داشته باشد.
گروه آموزشی نقاشی و مجسمهسازی
رشته‌های نقاشی و مجسمه‌سازی این دانشکده در زمره اولین رشته‌های دانشکده هنرهای زیبا هستند که هفتاد سال پیش همراه با رشته معماری تأسیس گردیدند. سرپرستان اولیه این دو رشته به ترتیب مرحوم استاد علی‌محمد حیدریان و مرحوم استاد ابوالحسن صدیقی از شاگردان برجسته استاد کمال‌الملک بودند که هریک تأثیر غیرقابل انکاری در جایگاه این رشته‌ها داشتند. نسل‌های اول تا چهارم نقاشان معاصر شاگردان مرحوم حیدریان بودند که خود بعداً اساتید دانشکده هنرهای زیبا شده و بانی تحولات عدیده‌ای گردیدند.
رشته نقاشی
رشته نقاشی از بروز احساس و جوشش درون هنرمند و ابلاغ پیام تا بیان موضوعات تعیین شده را دربر می‌گیرد. هنرمند نقاش آنچه را که می‌خواهد توسط اشکال و رنگ‌ها روی سطوح کوچک و بزرگ با ابزار و شیوه‌های گوناگون، نقاشی نموده و توسط آن با دیگران ارتباط برقرار می‌کند. روح و نفس هنرمند نقاش مستقیماً روی آثار هنری وی تأثیر گذاشته و آن را در جهت و در خدمت اهداف ارزش‌های جامعه قرار می‌دهد.
رشته مجسمه‌سازی نیز دارای تاریخچه‌ای مشابه معماری و نقاشی در پردیس هنرهای زیبا است. سرپرست اولیه این رشته مرحوم استاد ابوالحسن صدیقی از شاگردان برجسته استاد کمال‌الملک بودند.
رشته مجسمهسازی
رشته مجسمه‌سازی 3 نفر عضو هیأت علمی در مرتبه مربی و مربی آموزشیار به فعالیت مشغول هستند این رشته دارای 85 نفر دانشجو در مقاطع کارشناسی می‌باشد.
رشته نقاشی دارای دو دوره کارشناسی و کارشناسی‌ارشد می‌باشد و رشته مجسمه‌سازی فقط دارای دوره کارشناسی می‌باشد.
اساتید رشته مجسمه‌سازی با ارتقاء سطح علمی و عملی دانشجویان آنان را برای مواجه با مسائل تئوریک رشته مجسمه‌سازی و قدرت ایجاد آثار هنری برجسته توانا می‌سازند.
گروه ارتباطتصویری و عکاسی
رشته گرافیک
رشته گرافیک توسط استاد دکتر کوبان، مرتضی ممیز در سال 1355 تأسیس گردید. از این رشته 80 درصد نسل طراحان امروز ایران را تربیت کرده‌ای که نزدیک به ده درصد آنها عضو مجامع بین‌المللی و دارای اشتهار جهانی هستند. برنامه‌ریزی آموزشی این رشته همیشه با توجه به تغییرات و شیوه‌های جدید طراحی شد در داخل و خارج از کشور انجام شده و تلاش‌های آموزشی آن الگوی برنامه‌ریزی رشته‌های گرافیک سایر مدارس عالی کشور گردید. اکثر اساتید گرافیک مدارس ایران فارغ‌التحصیل این رشته در پردیس هنرهای زیبا هستند. این رشته دارای مقاطع تحصیلی کارشناسی و کارشناسی‌ارشد می‌باشد.
رشته عکاسی
قدیمی‌ترین رشته، عکاسی در کشور متعلق به این گروه‌های گروه در سال 1362 به همت دکتر شفائیه تأسیس یافته است. هدف این رشته آماده نمودن افراد متخصص و هنرمندی است که قادر باشند نیازهای روزافزون جامعه در زمینه‌های مختلف مربوط به عکاسی را پاسخگو باشند. فارغ‌التحصیلان این دوره توانایی‌های متنوعی خواهند داشت، از آن جمله، خدمت در نهادهایی که عهده‌دار تبلیغ و ارتباط جمعی هستند (خبرگزاری، صدا و سیما، نشریات، و...) به عنوان خبرنگار عکاس؛ کار در زمینه‌های تخصصی عکاسی در کنار کارشناسان علوم و فنون و هنرها (کاربرد عکاسی در رشته‌های مختلف تخصصی)؛ کار در زمینة عکاسی هنری و استفاده از هنر عکاسی به عنوان وسیله ایجاد ارتباط با مخاطب (عکس به عنوان تابلو) کار آموزشی و تحقیقاتی در زمینه عکاسی. رشته عکاسی در مقاطع تحصیلی کارشناسی و کارشناسی‌ارشد دارای دانشجو می‌باشد. گروه ارتباط تصویری و عکاسی دارای 17 نفر عضو هیأت علمی از مرتبه استاد تا مربی آموزشیار می‌باشد و این گروه دارای 273 دانشجو می‌باشد گروه توسط مدیر و معاون گروه زیرنظر رئیس دانشکده‌ی هنرهای تجسمی اداره می‌گردد 4 کارشناس ارشد و کارشناس و کارمند این گروه را اداره می‌کنند.
گروه طراحی صنعتی
از جمله رشته‌های نوین آموزش عالی است که با توجه به اهمیت این رشته در توسعه اقتصادی، اجتماعی و صنعتی جوامع، به سرعت جایگاه خاصی پیدا کرده است.
در قالب نیازهای توسعه کشور نیز پس از انقلاب اسلامی به عنوان یکی از رشته‌های موردنیاز جامعه مطرح و برای اولین بار به صورت یک رشته هنری در گروه هنرهای تجسمی تأسیس گردید. نیاز جامعه صنعتی از یک‌سو و کارایی فارغ‌التحصیلان اولیه این رشته باعث گردید تا به عنوان یکی از برترین رشته‌های گروه هنر شناخته شود در سال 1384 به عنوان گروه مستقل تأسیس شود. براین اساس، اکثریت قریب به اتفاق برترین داوطلبان گروه هنر کنکور سراسری هر ساله این رشته در پردیس هنرهای زیبا را به عنوان اولین رشته خود انتخاب می‌نمایند. رشته طراحی صنعتی دارای مقاطع تحصیلی کارشناسی و کارشناسی‌ارشد می‌باشد. تعداد اعضای هیأت علمی گروه طراحی صنعتی شامل 7 نفر دارای رتبه‌های دانشیاری تا مربی می‌باشد. گروه متوسط مدیرگروه و معاون گروه زیرنظر رئیس دانشکده هنرهای تجسمی اداره می‌گردد 1 نفر کارشناس اداره این گروه را برعهده دارند.
بدین قرار دانشکده هنرهای تجسمی از سه گروه آموزشی نقاشی و مجسمه‌سازی، ارتباط تصویری و عکاسی و طراحی صنعتی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد می‌باشد تشکیل شده است که شرح رشته‌های آن در جدول جداگانه‌ای معرفی می‌گردند.
ساختار اداری دانشکده هنرهای تجسمی
1ـ رئیس دانشکده
2ـ معاون آموزشی
3ـ معاون پژوهشی و تحصیلات تکمیلی
4ـ مدیرگروه نقاشی و مجسمه‌سازی
5ـ مدیرگروه ارتباط تصویری و عکاسی
6ـ مدیرگروه طراحی‌صنعتی
11کارشناس در بخش‌های مختلف با همکاری 34نفر از اعضای هیأت علمی دانشکده هنرهای تجسمی به همکاری مشغول می‌باشند.
گروه آموزشی مطالعات عالی هنر
این گروه آموزشی از سال 1369 آغاز به کار کرد. در این سال مجوز پذیرش دانشجو اخذ شده و اولین گروه دانشجویان در مقطع کارشناسی‌ارشد از سال 1370 مشغول به تحصیل شدند. نخستین گروه دانشجویان دکتری نیز پس از اخذ مجوز از سال 1377 پذیرفته شدند، تأسیس این گروه با هدف تکمیل مطالعات تخصصی در زمینه‌های تئوری و نظریه‌پردازی در زمینه رشته‌های مختلف هنری (هنرهای تجسمی، معماری، موسیقی و هنرهای نمایشی) بوده است. در برنامه‌ریزی جدید، گروه ضمن تدوین شرح دروس بر آن است تا در آینده‌ای نزدیک در 3 رشته مجزا (تاریخ هنر ـ نقد هنر ـ فلسفه هنر) اقدام به پذیرش دانشجو نماید تا با نگرش تخصصی و علمی از دیدگاه صاحب‌نظران و نظریه‌پردازان ایران به مقولات مختلف هنری نگریسته شود. برنامه رشته «پژوهش هنر» که در گذشته تدوین شده و تاکنون اجرا شده است، از این پس جای خود را به رشته‌های سه‌گانه جدید خواهد داد. اولین گروه دانشجویان دکتری پژوهش هنر در سال 1384 فارغ‌التحصیل گردیده‌اند و تعداد بسیار زیادی از دانشجویان دوره کارشناسی‌ارشد را طی کرده و فارغ‌التحصیل می‌شوند. این گروه برای تکمیل کادر اعضای هیأت‌علمی خود از اعضای هیأت علمی سایر دانشکده‌ها و دانشگاهی به صورت عضو هیأت علمی وابسته بهره‌مند می‌شود.
این گروه دارای 4 عضو هیأت علمی در مرتبه‌های علمی استاد و استادیار می‌باشد و دارای 5 نفر عضو هیأت علمی وابسته از سایر دانشکده‌های پردیس می‌باشند در این گروه 55 نفر در رشته کارشناسی‌ارشد و 22 نفر در دوره دکتری در حال تحصیل می‌باشند.
ساختار اداری این گروه عبارت است از:
1ـ مدیرگروه
2ـ معاون گروه

دانشکده شهرسازی
باتوجه به تحولات جمعیتی در قرن اخیر و جابه‌جایی آن در سطوح منطقه‌ای، مساله ساماندهی و سازماندهی فضای زیستی در گستره‌های شهری و منطقه‌ای به صورت پیچیده و حساسی درآمده است. در برخورد به چنین مساله‌ای است که رشته‌های مربوط شهرسازی شامل برنامه‌ریزی شهری، طراحی شهری، برنامه‌ریزی منطقه‌ای و مدیریت شهری نیز خصلتی حساس می‌یابد. این رشته که در آغاز چون شاخه‌ای از معماری محسوب می‌گردید، در مواجهه با ابعاد گوناگون و پیچیده شهر و شهرنشینی، با علوم و دانش‌های دیگر مانند، اقتصاد، جامعه‌شناسی، معماری، مهندسی و عمران درآمیخت و خصلتی میان رشته‌ای یافت.
هدف آموزش دورة شهرسازی، آموزش اصول، روش‌ها و فنون شهرسازی و تربیت نیروهای خلاق و متعهد کشور برای ساماندهی محیط‌زیست مصنوع از سطح روستا، شهر تا منطقه می‌باشد. از سوی دیگر، هدف پژوهشی دوره شهرسازی عبارت است از: سامان دادن تحقیقات منطقه‌ای، شهری و روستایی، کشف نیازها و خواست‌های جامعه، طراحی مدیریت اجرایی راه‌حل‌ها، ترسیم چگونگی فرایند رشد و تحول اجتماعی، اقتصادی و کالبدی با توجه به اصول و مبانی ارزشی و فرهنگی کشور، بهره‌گیری و کاربست صحیح، منطقی و متناسب این راه‌حل‌ها در شرایط کنونی و آینده کشور.
گروه آموزشی شهرسازی دانشگاه تهران در سال 1344 بنا به پیشنهاد دانشکده هنرهای زیبا و تصویب در شورای دانشگاه تأسیس گردید. در سال 1347 دوره عالی شهرسازی نیز آغاز گردید. این دوره منحصراً با پذیرش فارغ‌التحصیلان معماری با گذرانیدن یک دوره تخصصی دو ساله و تهیه یک رساله، به فارغ‌التحصیلان معادل دکتری شهرسازی اعطاء می‌نمود. دوره عالی شهرسازی به علت مسایل و مشکلات آموزشی، پس از یک دوره فارغ‌التحصیلی در سال تحصیلی 51ـ1350 با تأسیس دوره کارشناسی‌ارشد ناپیوسته شهرسازی تعطیل گردید.
رشته طراحی شهری این گروه، عمدتاً فارغ‌التحصیلان کارشناسی معماری و کارشناسی شهرسازی را پذیرفته که با گذرانیدن دروس پایه و دروس تخصصی با درجه کارشناسی‌ارشد شهرسازی (طراحی شهری) فارغ‌التحصیل می‌شوند. اما رشته برنامه‌ریزی شهری تاکنون از بین فارغ‌التحصیلان رشته‌های شهرسازی، عمران، معماری، جغرافیا، نقشه‌برداری، علوم اجتماعی و اقتصاد، دانشجو پذیرفته است. انتظار می‌رود طیف مدارک تحصیلی برای پذیرش در کارشناسی‌ارشد شهرسازی، در سال‌های آتی تجدیدنظر شود. مراحل تاسیس رشته‌های کارشناسی‌ارشد مدیریت شهری و برنامه‌ریزی منطقه‌ای نیز به اتمام رسیده و آماده پذیرش دانشجو هستند.
پیشنهاد تأسیس دوره دکتری شهرسازی از طرف گروه شهرسازی دانشکده هنرهای زیبا در سال 1368 به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارایه و مورد تصویب قرار گرفت و اولین دوره دکتری شهرسازی کشور در سال تحصیلی 71ـ1370 آغاز شد.
پیرو نیازهای موجود در جامعه به کارشناسان شهرسازی برای کار حرفه‌ای در نهادهای دولتی، عمومی و خصوصی (به ویژه شهرداری‌ها) که ناشی از کمبود شدید شهرساز در کشور بود، در سال 1378 تاسیس دوره کارشناسی شهرسازی و سپس مهندسی شهرسازی به تصویب شورای عالی برنامه‌ریزی رسید. درخصوص ضرورت و اهمیت دوره کارشناسی شهرسازی، باید گفت که طی دهه‌های 1335 ـ 1375 تعداد شهرهای ایران سه برابر شده و پیش‌بینی می‌شود که در سال 1400 شمسی این تعداد باز هم دوبرابر گردد.
تاسیس این دوره ضمن تحول و ارتقای کیفی آموزش تخصصی دوره‌های کارشناسی‌ارشد ناپیوسته شهرسازی، دگرگونی کیفی در آموزش دوره‌های بالاتر را نیز فراهم کرده و مایه توسعة فنی و علمی شهرسازی در جهت رشد و تحول کشور خواهد گردید.
کارشناسان شهرسازی می‌توانند در فرآیند ساماندهی و بهبود فضاهای زیستی و محیط‌های زندگی نقش مؤثر داشته و با ارایه طرح‌های مختلف در مدیریت، طرح و برنامه‌ریزی و اجرای طرح‌ها و برنامه‌این فضاها مشارکت نمایند. این کارشناسان به نسبت آموخته‌های خود قادر به تهیه طرح و برنامه در سطوح متفاوت برنامه‌ریزی کالبدی ـ فضایی و تهیه طرح‌های شهری و روستایی بوده و عملاً در فرآیند شهرسازی نقش و وظیفه حرفه‌ای خویش را ایفا خواهند نمود.
سازمان اداری دانشکده شهرسازی
1ـ ریاست دانشکده
2ـ معاونت آموزشی
3ـ معاونت پژوهشی و تحصیلات تکمیلی
4ـ بخش‌ها: دارای چهار بخش:
1ـ بخش برنامه‌ریزی شهری
2ـ بخش طراحی شهری
3ـ برنامه‌ریزی منطقه‌ای
4ـ بخش مدیریت شهری
5ـ بخش کارشناسی
6ـ بخش دکتری
مقاطع تحصیلی دانشکده شهرسازی
1ـ مقطع کارشناسی (مهندسی شهرسازی)
2ـ مقطع کارشناسی‌ارشد:
ـ در حال حاضر در دو رشته
ـ برنامه‌ریزی شهری
ـ طراحی شهری
ـ در شرف راه‌اندازی:
ـ برنامه‌ریزی منطقه‌ای
ـ مدیریت شهری
3ـ مقطع دکتری شهرسازی
تعداد دانشجویان در حال حاضر:
1ـ کارشناسی‌: 146
2ـ ‌کارشناسی‌ارشد: 118
3ـ دکتری: 15
سازمان دانشکده:
1ـ رئیس دانشکده
2ـ معاونت‌ها: معاونت آموزشی
معاونت پژوهشی و تحصیلات تکمیلی
3ـ بخش‌ها شامل:
1ـ بخش برنامه‌ریزی
2ـ بخش طراحی شهری
3ـ بخش برنامه‌ریزی منطقه‌ای
4ـ بخش مدیریت شهری
4ـ مرکز GIS
5ـ قطب علمی توسعه شهری پایدار
تعداد اعضای هیئت علمی دانشکده شهرسازی
1ـ تعداد اعضاء شامل: 11نفر
2ـ تعدا اعضاء بازنشسته‌شامل: 3 نفر
3ـ تعداد اعضاء هیئت‌علمی وابسته: 2نفر
4ـ تعداد بورسه: 2نفر
دانشکده معماری
بنیان‌گذاری آموزش معماری مدرن در ایران، توسط باستان‌شناسان فرانسوی و فارغ‌التحصیلان رشته معماری مدرسه عالی ملی هنرهای زیبای فرانسه صورت گرفت و از این‌رو در سال‌های اوّلیه آموزش دانشکده معماری نیز براساس روش تدریس معماری در فرانسه پایه‌گذاری شد.
در این ساختار رشته معماری به صورت کارشناسی‌ارشد پیوسته اجرا می‌گردید و هدف آموزش تربیت کارشناسانی خبره با کارآیی‌های عمومی حرفه‌ای بود. تقویت تخیل، تجسم فضایی و مهارت‌های بیانی و تقویت قدرت خلاقیت و اعتماد به نفس محورهای اصلی آموزش نوین معماری را تشکیل می‌دهند.
فرایند و شیوه‌های طراحی، موضوع تحقیقات و بحث و جدل‌های دامنه‌داری در چهار دهة اخیر بوده است. حاصل این جریان، نظریه‌ها و تجربیات متنوعی است که می‌تواند در کارگاه‌های طراحی مورد اشاره واقع گردد. معماری همواره نه تنها سرپناهی برای انسان بوجود آورده است، بلکه جایگاه بروز تمامی ارزش‌ها، اعتقادات، روحیات و عواطف انسان با تمامی پیچیدگی‌هایش بوده است. معماری در حقیقت تنها معرفت‌ها و تئوری‌های مربوط به موضوع بنا نمی‌باشد، بلکه معرفت و عمل در معماری به هم پیوسته هستند. طراحی معماری، تالیفی یکپارچه و وحدت یافته از عرصه‌های مختلفی است که از هم قابل تفکیک و تبیین نبوده و همه عوامل ذی‌نفوذ با پیوستگی و وحدت کامل در رشد و حرکت طرح مؤثرند. برای جستجو در ارتباط علوم و هنرها با معماری و نیز درک بهتر این ارتباط، همواره یکی از محورهای آموزش معماری در دانشگاه تهران بوده است.
دانشکده معماری پردیس هنرهای زیبا با بیش از 70 سال سابقه آموزشی اولین دانشکده معماری در ایران است و در حال حاضر نیز با قریب 40 نفر عضو هیئت علمی تمام وقت، بزرگترین کادر هیئت علمی در پردیس هنرهای زیبا را دارا می‌باشد.
درخصوص مقاطع تحصیلی و گرایش‌های رشته معماری لازم به ذکر است که تا سال 1377 پذیرش دانشجو به صورت کارشناسی ارشد پیوسته بود. از سال 1378 و در قالب برنامه‌متمرکز کشوری، دوره کارشناسی‌ارشد پیوسته به دوره کارشناسی تغییر پیدا کرد. برنامه دوره دکتری معماری در ایران نیز برای اولین بار در سال 1369 توسط دانشکده معماری تهیه و به تصویب شورای عالی برنامه‌ریزی وزارت علوم رسید. از سال 1371 نیز پذیرش اولین دوره دکتری آغاز گردید.
باتوجه به نیازهای جامعه به تخصص‌های روز، دانشگاه معماری از سال 1379 اقدام به تاسیس رشته‌های تخصصی معماری در مقطع کارشناسی‌ارشد ناپیوسته نمود. بر این اساس چهار گروه معماری، معماری منظر، مرمت و تکنولوژی تشکیل یافته است. از آن هنگام رشته‌ها تاسیس و به پذیرش دانشجو اقدام نموده‌اند همچنین دو رشته معماری داخلی و معماری مسکن در مقطع کارشناسی‌ارشد به زودی اقدام به پذیرش دانشجو خواهند نمود.
سازمان اداری دانشکده معماری
1ـ رئیس دانشکده
2ـ معاونت آموزشی
تعداد دانشجویان دانشکده معماری عبارتند از:
کارشناسی: 392 نفر
کارشناسی‌ارشد: 271 نفر
دکتری: 33 نفر

دانشکده هنرهای نمایش و موسیقی
گروه آموزشی هنرهای نمایشی
در سال 1335 هـ .ش برای نخستین بار دانشکدة ادبیات دانشگاه تهران از یک استاد و کارگردان آمریکایی به نام «فرانک دیویدسون» برای تدریس نمایش دعوت کرد. در این کلاس غیر از دانشجویان دانشگاه، اشخاص علاقمند متفرقه هم می‌توانستند پس از یک آزمون مقدماتی، شرکت نمایند. دروس موردنظر شامل بازیگری، کارگردانی، سبک‌های نمایش، آرایش چهره، صحنه‌آرایی و لباس، نمایشنامه‌نویسی و انتقاد نمایش بودند. از سوی دانشکده ادبیات به قبول شدگان در امتحانات پایانی، گواهینامه‌ای به امضای رئیس دانشکده و استاد مربوطه «دیویدسون» ارایه می‌شد.
در سال 1336 هـ .ش، پروفسور جرج کوئین‌بی، استاد «دانشگاه مین»، از سوی مؤسسة «فولبرایت» برای تدریس در یک سال تحصیلی به ایران دعوت شد. رشتة نمایش در سی‌ام آذرماه 1345 به طور رسمی به دانشکده هنرهای زیبا پیوست و بدین ترتیب تمام فعالیت‌های نمایش در این دانشکده متمرکز شد.
برنامه‌های رشته‌های نمایشی در سال 1344 در شورای دانشگاه تصویب و در سال 1345 مورد تایید نهایی قرار گرفت. از سال 1344 از میان داوطلبان شرکت در امتحانات ورودی، که اغلب از دیپلمه‌های هنرستان هنرپیشگی، ادبی، ریاضی، طبیعی و از اقشار مختلف بودند، گزینش و انتخاب شدند.
گروه تئاتر فعالیت آموزشی خود را در سال تحصیلی 45ـ1344 با پذیرش 27 دانشجو در گرایش‌های مختلف برای دوره لیسانس تئاتر (و سینما و تلویزیون) آغاز کرد. هدف از تأسیس این گروه بیشتر تربیت هنرمندان تئاتر بوده که به نوعی بتوانند وظایفِ کارگردانی و نمایشنامه‌نویسی را آموزش ببینند. چارچوب تعلیماتی هنرهای تئاتری به شیوه‌ای تنظیم شده بود که طی دوره چهارساله در دو نوع آموزش نظری و عملی فعالیت داشته باشد. قسمت نظری، به تربیت نویسندگی درام و منتقد تئاتری می‌پرداخت و قسمت عملی به تربیت هنرپیشه، کارگردان و مدیر تئاتر توجه داشت. در ارایه تعلیمات تا حدی نیز سعی گردیده بود به ادبیات و فرهنگ ایران باستان توجه شود، فرا گرفتن زبان‌های خارجی (انگلیسی و فرانسه) به منظور آشنایی با آثار و ادبیات غرب ضروری بود. هدف دوره کارشناسی هنرهای نمایشی تامین افراد متخصص و هنرمند در این رشته است، به نحوی که قادر باشند نیازهای روزافزون جامعه در زمینه‌های مختلف مربوط به نمایش را پاسخگو باشند. فارغ‌التحصیلان این رشته به عنوان گروهی از هنرمندان جامعه وظیفه مفاهیم فرهنگی را با بیانی هنری عهده‌دار می‌باشند. این فارغ‌التحصیلان توانایی انجام کلیه امور مربوط به نمایش، اعم نویسندگی، کارگردانی، بازیگری، دکورسازی و صحنه‌آرایی و نمایش عروسکی را متناسب با گرایش خود دارا بوده و می‌توانند جذب مراکز هنری و آموزشی گردند.
دوره کارشناسی‌ارشد ادبیات نمایشی نیز از جمله دوره‌های آموزشی دانشکده هنرهای زیبا است که در سال تأسیس شد، هدف آن ارتقای سطح علمی و بینش هنری و توان نویسندگی شرکت‌کنندگان در زمینه ادبیات نمایشی، رشد خلاقیت‌های ادبی و هنری متناسب با فرهنگ و ارزش‌های اسلامی است. با توجه به اینکه بنیاد و اساس فعالیت‌های نمایشی از جمله نمایش (تئاتر) و سینما را متون نمایشی (نمایشنامه و فیلمنامه) تشکیل می‌دهند و ضرورت وجود نیروهای متخصص و کارآمد در این زمینه‌ها کاملاً احساس می‌شود لذا انتظار بر این است با اجرای این دوره حوزه‌های آموزشی و همچنین محافل حرفه‌ای تقویت شوند. فارغ‌التحصیلان رشته کارشناسی‌ارشد ادبیات نمایشی علاوه بر حضور مؤثر دربازار کار خصوصی و صنایع فیلمسازی و صحنه‌های نمایشی می‌توانند در فعالیت‌های حرفه‌ای، آموزشی و مشاوره در بخش‌های مختلف دولتی نیز شرکت نمایند. در سال 1344 به سرپرستی دکتر نامدار تاسیس شد و از گروه‌های بسیار مهم دانشکده گردید. اکثر هنرمندان و اساتید مهم هنرهای نمایشی معاصر ایران در این گروه تدریس و به ترتیب مشهورترین هنرمندان تئاتر و سینمای کشور پرداختند. در حال حاضر گروه هنرهای نمایشی دارای پنج رشته در مقطع کارشناسی شامل کارگردانی، بازیگری، طراحی صحنه، نمایش عروسکی و ادبیات نمایشی و نیز یک رشته ادبیات نمایشی در مقطع کارشناسی‌ارشد و دکتری تخصصی تئاتر می‌باشد.
گروه آموزشی هنرهای نمایشی دارای 220 نفر دانشجو در مقعطع کارشناسی و 121نفر در مقطع کارشناسی‌ارشد می‌باشد.
رشته موسیقی
رشته موسیقی پردیس هنرهای زیبا در مهرماه 1344 به سرپرستی دکتر برکشلی استاد دانشگاه تهران تأسیس گردید و تا قبل از ساختن ساختمان فعلی هنرهای تجسمی، کلاس‌های موسیقی در ساختمان مرکزی و سالن آمفی‌تئاتر دانشکده تشکیل می‌گردید. در نیمه سال 1345، ساختمان فعلی هنرهای تجسمی آماده و گروه موسیقی به آن انتقال یافت. طبقه اول برای دفتر گروه و اتاق استادان در نظر گرفته شد و طبقات دوم و سوم با داشتن یک پیانوی خوب و آکوستیک شده برای درس‌های خاص موسیقی اختصاص یافت. کلاس‌های بزرگتر نیز در ساختمان کتابخانه و همچنین ساختمان مرکزی تشکیل می‌گردیدند.
پس از انقلاب اسلامی، گروه موسیقی با دروس همانند قبل از انقلاب تا یکسال ادامه یافت و در سال 1359، همزمان با انقلاب فرهنگی تعطیل گردند. این تعطیلی تا سال 1367 ادامه یافت که با تجدیدنظر دروس در این سال در ساختمان جدید طبقه سوم کتابخانه به صورت مشترک با گروه هنرهای نمایشی شروع به کار نمود و از مهرماه 1374 در طبقه اول ساختمان کتابخانه به فعالیت خود ادامه داد.
هدف دوره کارشناسی موسیقی تربیت موسیقی‌دانانی با کارایی نظری و عملی است. این دوره تلاش نموده با ارایه نظری و عملی موسیقی مطلوب و انسان‌ساز در جهت استقلال و رشد فرهنگی گام بردارد. فارغ‌التحصیلان دروه کارشناسی موسیقی دارای توانمندی‌های متنوعی خواهند بود. این فارغ‌التحصیلان با کسب دانش عمومی و نظری در خصوص موسیقی سنتی و کلاسیک قادر خواهند بود با انجام تحقیقات و مطالعات نمونه در طول دوره آموزشی خود، در چارچوب مراکز و واحدهای دولتی و یا به صورت خصوصی در زمینه تحقیقات موسیقی به فعالیت بپردازند. همچنین نسبت به آموزش، تدوین، تنظیم، اجرا و یا هدایت اجرای قطعات به صورت مستقل و یا هماهنگ با دیگر فعالیت‌های هنری، فرهنگی و تبلیغی و رفع نیازمندی‌های آنان اقدام نمایند. گروه آموزشی موسیقی در حال حاضر با داشتن در دو رشته نوازندگی موسیقی ایرانی و نوازندگی موسیقی کلاسیک در مقطع کارشناسی‌و از سال 1386 در رشته آهنگسازی کلاسیک در مقطع کارشناسی‌ارشد با کادر هیئت علمی شامل دو استاد، یک دانشیار، هشت استادیار و سه مربی مشغول فعالیت است.
تعداد دانشجویان رشته‌های موسیقی عبارتند از: 142 نفر در مقطع کارشناسی و 12 نفر در مقطع کارشناسی‌ارشد

مقاطع و رشته‌های تحصیلی
هنرهای نمایشی
بازیگری ـ کارگردانی (کارشناسی‌ادبیات نمایشی (کارشناسی‌ارشد)
ادبیات نمایشی (کارشناسی) کارگردانی (کارشناسی‌ارشد)
طراحی صحنه (کارشناسی) سینما (کارشناسی‌ارشد)
نمایش عروسکی (کارشناسی) تئاتر (دکتری)
موسیقی
نوازندگی ساز ایرانی (کارشناسی)
نوازندگی ساز جهانی (کارشناسی)
آهنگسازی (کارشناسی‌ارشد)
سازمان اداری دانشکده‌هنرهای نمایش و موسیقی
1ـ ریاست دانشکده
2ـ معاونت آموزشی
4ـ مدیرگروه آموزشی هنرهای نمایشی
5ـ مدیرگروه آ‌موزش موسیقی
دانشکده هنرهای نمایشی و موسیقی دارای 16 عضو هیأت علمی در مرتبه‌های استادی تا مربی آموزشیاری می‌باشد.
جدول دانشکده‌ها و گروه‌های آموزشی مستقل پردیس هنرهای زیبا
دانشکده
گروه آموزشی
رشته
ملاحظات
معماری
معماری
مرمت
تکنولوژی
منظر
معماری(کارشناسی)
معماری(کارشنای‌ارشد)
معماری (دکتری)
معماری داخلی (کارشناسی‌ارشد)
معماری مسکن (کارشناسی‌ارشد)
مرمت (کارشناسی‌ارشد)
تکنولوژی (کارشناسی‌ارشد)
معماری و انرژی (کارشناسی‌ارشد)
مدیر، پروژه و ساخت (کارشناسی‌ارشد)
منظر (کارشناسی‌ارشد)
در حال تأسیس
در حال تأسیس
شهرسازی
شهرسازی
مهندسی شهرسازی (کارشناسی)
برنامه‌ریزی شهری و منطقه‌ای(کارشناسی‌ارشد)
طرحی شهری (کارشناسی‌ارشد)
شهرسازی (دکتری)
مدیریت شهری (کارشناسی‌ارشد)
برنامه‌ریزی شهری (کارشناسی‌ارشد)
برنامه‌ریزی منطقه‌ای (کارشناسی‌ارشد)
در حال تأسیس
در حال تأسیس
در حال تأسیس
هنرهای نمایش و موسیقی
هنرهای نمایشی
بازیگری ـ کارگردانی (کارشناسی ادبیات نمایشی (ارشد)
ادبیات‌نمایشی(کارشناسی) کارگردانی (کارشناسی‌ارشد)
طراحی صحنه (کارشناسی) سینما (کارشناسی‌ارشد)
نمایش عروسکی (کارشناسی) تئاتر(دکتری)

موسیقی
نوازندگی ساز ایرانی (کارشناسی)
نوازندگی ساز جهانی (کارشناسی)
آهنگسازی (کارشناسی‌ارشد)

دانشکده و گروه آموزشی مستقل
گروه آموزشی
رشته تحصیلی
ملاحظات
هنرهای تجسمی
نقاشی و مجسمه‌سازی
ارتباط تصویری و عکاسی
طراحی صنعتی
نقاشی (کارشناسی)
نقاشی (کارشناسی‌ارشد)
کارشناسی (مجسمه‌سازی)
عکاسی (کارشناسی)
عکاسی (کارشناسی‌ارشد)
تصویرسازی(کارشناسی‌ارشد)
طراحی صنعتی (کارشناسی)
طراحی صنعتی(کارشناسی‌ارشد)

گروه آموزشی مستقل
مطالعات عالی هنر
پژوهش هنر (کارشناسی‌ارشد)
پژوهش هنر (دکتری)

تعداد و مرتبه علمی اعضاء هیأت علمی دانشکده‌های پردیس و گروه‌های مستقل آموزشی 1388
دانشکده
استاد
دانشیار
استادیار
مربی
مربی‌آموزشیار
جمع
معماری
1
3
19
6
ـ
29
شهرسازی
4
4
2
-
ـ
10
هنرهای تجسمی
2
3
10
16
4
35
هنرهای نمایشی و موسیقی
3
3
12
9
1
28
هنرهای تجسمی

گروه مطالعات عالی هنر
1
ـ
2
ـ
ـ
3
پژوهشکده فرهنگ و هنر

جمع
11
13
45
31
5
105
* لازم به ذکر است پژوهشکده فرهنگ و هنر در حال حاضر با استفاده از همکاری اعضای هیأت علمی پردیس دارای فعالیت می‌باشد.
* دانشکده حفاظت و بازآفرینی در حال تأسیس می‌باشد.

دانشکده هنرهای تجسمی
هنرهای تجسمی از جمله مهمترین گرایش های هنری است که مجموعه ای از رشته های تخصصی مربوطه را شامل می شود. سابقه تاریخی فعالیت های انسان در حوزه هنرهای تجسمی به دوران پارینه سنگی و زندگی انسان در غار می رسد.
هنرهای تجسمی تجلیات عالی زبان بصری و از معتبرترین وسایل ارتباطی انسان هاست. زبان تصویر به انسان امکان می دهد که تجربه کند و تجربیاتش را در شکل قابل مشاهده مستندسازی نماید.
دانشکده هنرهای تجسمی دانشگاه تهران از جمله دانشکده های زیرمجموعه پردیس هنرهای زیباست، گسترش دانشکده هنرهای زیبای سابق که بیش از 70 سال از تاریخ تأسیس آن می گذرد، تبدیل آن را به مجموعه ای با عنوان پردیس هنرهای زیبا الزامی نمود.
دانشکده هنرهای تجسمی در حال حاضر شامل 3 گروه آموزشی بزرگ می باشد که عبارتند از: گروه نقاشی و مجسمه سازی، گروه ارتباط تصویری و عکاسی و گروه طراحی صنعتی.
رشته مطالعات عالی هنر اسلامی و هنرهای تجسمی در مقطع دکترا، نیز رشته تاریخ هنر اسلامی، تاریخ هنر ایران و هنر چند رسانه ای و نقاشی ایرانی در مقطع کارشناسی ارشد در دستور کار دانشکده هنرهای تجسمی می باشد.
گروه نقاشی و مجسمه سازی:
رشته های نقاشی و مجسمه سازی دانشکده هنرهای تجسمی از جمله اولین رشته های دانشکده هنرهای زیبا هستند که بیش از هفتاد سال پیش به همراه رشته معماری تأسیس گردیدند. مدیران اولیه این گروه به ترتیب زنده یاد استاد علی محمد حیدریان و زنده یاد ابوالحسن صدیقی از شاگردان برجسته کمال الملک بودند؛ این اساتید بزرگ هر یک تأثیر غیرقابل انکاری در رشد و ارتقاء جایگاه رشته های تخصصی این گروه داشته اند. از دیگر اساتید همکار در این گروه می توان از زنده یاد هانیبال الخاص- زنده یاد جوادحمیدی- سرکار خانم ایراندخت محصص- یواف دارش- غلامعلی مکتبی- رویین پاکباز و... یاد کرد.
گروه ارتباط تصویری و عکاسی:
رشته گرافیک در سال 1355 تأسیس شد. این رشته تخصصی 80% نسل طراحان امروز ایران را تربیت کرده که تعدادی از این هنرمندان عضو مجامع بین المللی و دارای اشتهار جهانی هستند.
رشد کمی و کیفی جوامع بشری به ویژه تغییر و تحولات عمده ای که در زمینه بهره گیری از فن آوری های نوین صورت گرفته، کاربرد رشته گرافیک را بیش از پیش افزایش داده است.
رشد چشم گیر عکاسی حرفه ای و تخصصی به ویژه پس از پیروزی انقلاب اسلامی و کاربرد گسترده آن در عرصه های مختلف هنری و کاربردی، این رشته مهم تخصصی را از مجموعه واحدهای درسی که به یاری رشته گرافیک می آمد به رشته ای مستقل تبدیل نمود.
گروه ارتباط تصویری و عکاسی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد فعالیت دارد. رشته تصویرسازی در مقطع کارشناسی ارشد از جمله گرایش هایی است که هنرمندان متخصص تصویرگر کشور در آن فارغ التحصیل می شوند.
اساتیدی که از بدو تأسیس رشته گرافیک و عکاسی به صورت هیئت علمی و یا مدعو در این گروه فعالیت داشتند عبارتند از: استاد زنده یاد مرتضی ممیز- استاد سیدمحمد احصایی- استاد دکتر محمدحسین حلیمی- استاد هادی شفائیه- استاد سیدجلال شباهنگی- استاد قباد شیوا- استاد صادق بریرانی- استاد فرشید مثقالی و...
گروه طراحی صنعتی:
طراحی صنعتی از جمله رشته های نوین آموزش عالی کشور است.
توسعه اقتصادی، اجتماعی و صنعتی جوامع اهمیت این رشته تخصصی فنی هنری را بیش از پیش مشخص می سازد.
دانشکده هنرهای تجسمی اولین دانشکده کشور است که رشته طراحی صنعتی در آن تأسیس شده است. از این رو اکثریت قریب به اتفاق برترین داوطلبان گروه هنر کنکور سراسری، هرساله این رشته را در پردیس هنرهای زیبا به عنوان اولین رشته انتخابی خود برمی گزینند.
حضور موفق و مؤثر فارغ التحصیلان رشته طراحی صنعتی در صنایع کشور از مهمترین عوامل رشد ابتکارات و ابداعات جدید صنعتی ایرانیان در دو دهه گذشته بوده است.
اساتیدی که در تأسیس گروه طراحی صنعتی دانشگاه تهران مؤثر بوده اند، عبارتند از: زنده یاد فرزانه کارکیا- استاد سردار حاجتی مدارایی- استاد داورزنی و جمعی از اساتید مدعو

timaj

عضو جدید
کاربر ممتاز
درباره شهید رجایی بگید چه جور دانشگاهیه؟؟؟ در چه حد بده؟؟؟؟!!!!

Miss Independent

عضو جدید
"دانشگاه شریعتی"
دیگه همه دانشجوهای دختر حتماً اسمش رو شنیدن... برای کاردانی سال 89 دانشجوهای با رتبه زیر 50 گرفت (البته دو-سه نفری با هفتاد و خورده ای هم قبول شدن)
در مورد ظریفت دانشجو گرفتنش اصلاً قانونی وجود نداره. سال 89 فقط 30 نفر روزانه ورودی بهمن گرفت.... اما دقیقاً سال بعد هم روزانه هم شبانه هم مهر هم بهمن هر کدوم 30 نفر گرفت!!! (به این میگن عدالت!)

محیط دانشگاه شاید بخاطر اینکه خیلی وسیع و پارک ماننده ممکنه جالب به نظر برسه، اما شدیداً از نظر پوشش بچه ها تحت فشارن و بهشون سخت می گیرن. اما در کل فاز 3 که مخصوص ما معماری ها و هنریا هستش یکم جو بهتره...ولی اگه حراست بیاد اون قسمت کلی بگیر-بگیر میشه.

مسیر رفتن به دانشگاه به چند صورته:
میشه با مترو، ایستگاه علی آباد پیاده شد و با تاکسی و یا اتوبوس (و صبح های زود با سرویس دانشگاه) به دانشگاه رفت
میشه با تاکسی های نواب به دانشگاه رفت
یا با اتوبوس های انقلاب

حالا از نظر معماری، اساتید بسیار سخت گیری داره و اصلاً شوخی ندارن و کاملاً جدی برخورد میکنن. ولی واقعاً با سواد از دانشگاه بیرون میاید...شدیداً کار میکشن از آدم و تا درست و حسابی تحویل ندی دست از سرت بر نمیدارن!!!

چند تا استاد نازنین داره که واقعاً بی نظیر هستن (خانم دکتر رازقی (عشق عشق عشق!!!! گرچه می گن دیگه شریعتی نمیخوان تدریس کنن)، استاد شاهچراغی (حرف ندارن!!! چند سال پیش هم ریاست دانشگاه بر عهده ایشون بود)، استاد زیبابی (اخلاق فوق العاده) و......)

چند تا استاد مزخرف داره که ترجیحاً باهاشون درسی رو برندارین: خانوم عابدینی (همسر آقای صدیق کوچک) = گند اخلاق، از خود راضی، مزخرف و پر ادعا...)
آقای جعفرزاده (استاد روستا) => خاله زنک به تمام معنا که فقط به فکر شوهر دادن بچه هاست...
خانم هاشمی => شدیداً شبیه شکلک :| هستش و درست و حسابی هم درس نمی ده ولی پروژه میخواد در حد...!!!
آقای طاهر طلوع (استاد ایستایی): گرچه با من خیلی خوبه، ولی انقد میخنده سر کلاس و چرت و پرت میگه روانی می کنه آدمو و بعد جوگیر میشه و در حد رشته عمران درس میده!!
خانم آریا نژاد: (عناصر و متره): این بشر کلاً احتیاج به یه پک کامل ویتامین داره یکم جون بگیره انرژی داشته باشه سر کلاس!!!

مدیر گروه کاردانیا خانوم نفیسیه که خدا وکیلی خیلی مهربونه و مثل ماماناس، اما یکم اعصاب خورد کنه و شدیداً اهل پیچش کلاسه!
از بزرگ مزرگا، خانم تقوایی و آقای پیرجلیلی (آقای پیر جلیلی بسیارررر ترسناک هستن و البته بی ادب)...

در مورد کارشناسی ناپیوسته هم که امسال میگن شبانه هیچکی نگرفت و در کل خیلی کم دانشجو گرفت...

Behnegar_mehraz8

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه ها سلام . من ارشد دانشگاه شیراز درس میخوندم . واسه همه رشته ها عالی و قوی هست اما واسه معماری متاسفانه ضعیف عمل میکنه
اساتید پروازی هستن چندتاشون که یا نمیان یا اگر هم میان اون چه که باید رو تدریس نمیکنن . بهتره نگم دیگه

اما واقعا اون چیزی که از یک دانشگاه سراسری واسه معماری انتظار می رفت نبود.

mahshid shz

عضو جدید
منم بیشتر در مورد موسسه حافظ شیراز می گم:
خودم ورودی 86 کارشناسی ناپیوسته بودم. برای قبولی رتبه های خوبی می خواست. الان هم به نسبت از بقیه موسسات شیراز قوی تر هست و رتبه های خوب برای اینکه شیراز باشن، معمولاً حافظ رو انتخاب می کنن.
ما ورودی دوم ناپیوسته بودیم، اما الان تقریباً 70 درصدمون ارشد خوندیم. برای ارشد معماری منظر هنرهای زیبا، از 5 نفر، 2 نفر از حافظ بودن. دانشگاه سراسری شهرهای دیگه هم قبولی زیاد داشتیم.
اساتید جوانی داره(یکیش خودم!)، اما برای طرح ها از اساتید به نام استفاده میکنه.
جو دانشجویی ش (زمان ما) خیلی خوب بود. کلی همایش، سخنرانی، مسابقه اسکیس و ... برگزار کردیم که خاطره خوبی از دوران دانشجویی شد.
الان هم دارم همون جا تدریس میکنم. کلاً حافظ علاقه داره اساتیدش از بچه های فارغ التحصیل خودش باشن.
آخرش هم اینکه کاغذبازی و اذیت کردن کم هست، یعنی زمان ما که بوروکراسی اصلاً نبود...
من باز هم اگر بخوام انتخاب کنم، قطعاً اولین و آخرین گزینه ام موسسه حافظ خواهد بود!

jhangard

کاربر بیش فعال
برای ارشد معماری - معماری کدوم یکی بهترن ؟
تهران - شهید بهشتی - علم و صنعت ؟

mahshid shz

عضو جدید
برای ارشد معماری - معماری کدوم یکی بهترن ؟
تهران - شهید بهشتی - علم و صنعت ؟

البته نظر من کاملاً شخصی و بر پایه اطلاعات دوستانی هست که در این دانشگاه ها تحصیل می کنند:

دانشگاه تهران: محیط بسیار خوب/ اساتید خوب/ امکان تحصیل در مقطع دکتری/ دانشجویان خوب/ امکان پژوهش خوب/رنکینگ مناسب برای رفتن به خارج از ایران/ تکیه بیشتر بر دروس عملی و طراحی/ گرایش های مختلف برای ارشد
دانشگاه شهید بهشتی: محیط بسته/ اساتید خوب/ امکان ادامه تحصیل در مقطع دکتری/ دانشجویان خوب/ امکان پژوهش خوب/ تکیه بیشتر بر دروس تئوری و نظری/ گرایش های مختلف برای ارشد
دانشگاه علم و صنعت:محیط خوب/ اساتید متوسط/ امکان تحصیل در مقطع دکتری/ دانشجویان متوسط/ امکان پژوهش متوسط/ دروس طراحی و تئوری/ گرایش های مختلف برای ارشد

بالا