مشاوره و راهنمایی درسی و شغلی معماران

مشاوره و راهنمایی درسی و شغلی معماران

• مجموع رای دهندگان
    322
  • نظرسنجی بسته .

F.A.R.Z.A.D

متخصص مباحث اجرایی معماری , متخصص نرم افزار Archi
کاربر ممتاز
سلام بچه ها من میخوام معمار شم میشه بم بگین وضععیتش چطوره من به یه حقوق کم راضی نمشم هیچوقت وضعیتش در کل چطوره ؟؟ مرسی

معماری و عمران در کل بازار کار خوبی دارم ولی به علت زیاد شدن فارغالتحصیلان این دورشته(و دیگر رشته های مهندسی)باید چند سال کار کنید و تجربه و اعتبار بدست بیارید.
در کل با درس خوندن خیلی پولدار نمیشی:)

amirkhan92

عضو جدید
سلام.شما همش از شغل بحث کردین. اگه میشه از تحصیل بگییم. من ازمون کاردانی به کارشناسی می خوام شرکت کنم اگه می تونید در منابع ازمون راهنماییم کنید ممنون میشم.

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
سلام.شما همش از شغل بحث کردین. اگه میشه از تحصیل بگییم. من ازمون کاردانی به کارشناسی می خوام شرکت کنم اگه می تونید در منابع ازمون راهنماییم کنید ممنون میشم.

پست 355 رو بخونید:)جوابتونو دادم که

m_sharajabian

عضو جدید
سلام من امسال قراره کنکور بدم و نظرم دانشگاه ازاد خوراسگان اصفهان هست بعضیا بهم گفتن مدرک دولتی هیچموقع بی کار نمیمونه یعنی من نرم ازاد ؟ :( یکی کمکم کنه :(((

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
سلام من امسال قراره کنکور بدم و نظرم دانشگاه ازاد خوراسگان اصفهان هست بعضیا بهم گفتن مدرک دولتی هیچموقع بی کار نمیمونه یعنی من نرم ازاد ؟ :( یکی کمکم کنه :(((

توانایی هاتون خیلی مهمه.اینکه کدوم دانشگاه مدرک گرفتی خیلی اهمیت نداره.البته واسه کار کردن تو شرکت های معتبر مدرک معتبر نیازه ولی داشتن مدرک معتبر تضمین نمیکنه کار تو این دسته شرکت ها رو.سواد و میزان توانایی هاتون خیلی مهمه.

E . H . S . A . N

مدیر تالار مهندسی معماری مدیر تالار هنـــــر
مدیر تالار

سلام

در چه مقطعی میخواید کنکور بدین ؟

ولی چیزی که مهم هست ، دانش و تجربه ی شماست ، نه دانشگاهی که از اون مدرک گرفتید . البته ، متاسفانه یا خوشبختانه ، دانشگاه ِ محل تحصیل هم میتونه محک ِ مناسبی برای ارزیابی ِ دانشجو باشه . چون دانشجویانی که در دانشگاه های معتبر و خوب کشور درس خوندن ، غالباً ( و نه همیشه ؛ غالباً ) دارای سطح سواد بالاتر ، تجربه ی بیشتر ، افق ِ دید وسیع تر و ... و... و... نسبت به سایرین هستند ؛ و این هم طبیعی هست ، چون با افراد نخبه تری همکلاس می شن و شرایط ایجاب میکنه که تلاش کنن . و همچنین طبیعی هست چون با اساتید مطرح تر و دانشمندتری سر و کار دارن .
در کتاب مصالح ساختمانی ِ آقای سام فروتنی خوندم که : ارزش هر دانشگاهی ، به دانشجویان اون هست ، نه به محل و شهر و اساتید . و درست هم هست .

کوتاه سخن اینکه :
اگر فرد ، همت ِ بلند ، پشتکار ، و علاقه داشته باشه ، میتونه از کورسوی چراغ ِ محتسبی که از کوچه رد میشه ، هم استفاده کنه برای مطالعه و فراگیری ِ دانش . ( تلمیح به یک داستان تاریخی ) .
در محیط ِ کار هم ، تنها چیزی که اصلا مهم نیست ، مدرک ِ شماست . محیط کار مثل محشر میمونه ؛ و مصداق ِ این هست که :
خوش بود گر محک ِ تجربه آید به میان / تا سیه روی شود ، هر که در او غش باشد .

یعنی فقط دانش و تجربه کارآ هست و دیگر هیچ .

موفق باشید . :gol:

hado_st

عضو جدید
سلام مهندسین عزیز

قیمت طراحی به چه صورت هستش؟؟ متریه؟ متری چنده؟ یه 5طبقه اداری قراره طراحی کنم

مرسی پیشاپیش

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
سلام مهندسین عزیز

قیمت طراحی به چه صورت هستش؟؟ متریه؟ متری چنده؟ یه 5طبقه اداری قراره طراحی کنم

مرسی پیشاپیش
سلام.
ممنون میشم بگید که در چه سطحی میخواید طراحی کنید.مثلا فقط پلان یا نما و داخلی هم هست.و اینکه اگه فاز دو هم میخواید طراحی کنید،در چه حد میخواید باشه؟آیا در حدی که مسیر های تاسیسات رو هم تایین کنید؟
تو تهران نرخ نداره طراحی و قیمتها خیلی پایینه.(بطور مثال میتونید به چند تا شرکت مشاور زنگ بزنید و قیمت طراحی مسکونی بگیرید(متری)میبینید که چقدر تفاوت قیمت وجود داره)

m_sharajabian

عضو جدید
سلام بچه ها کنکور دادم افتضاح دادم این تعداد زدم تازه اگه درس باشه بهم بگین ازاد خوراستگون در میام یا نه ترو خدا اگه در نمیام بشینم از همین الان بخونم برا سال دیگه
3 تا ادبیات 5 تا عربی 8 تا زبان 6 تا فیزیک 2 تا ریاضی 3 تا شیمی 6 تا دینی

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
سلام بچه ها کنکور دادم افتضاح دادم این تعداد زدم تازه اگه درس باشه بهم بگین ازاد خوراستگون در میام یا نه ترو خدا اگه در نمیام بشینم از همین الان بخونم برا سال دیگه

خسته نباشی.:gol::gol::gol:
آزاد واحد دوقوز تپه هم قبول نمیشی;)

mrm73

عضو جدید
سلام خدمت همه معماران عزیز.من امسال یعنی همون سه روز پیش کنکور دادم با این که خیلی بد دادم ولی تقریبا مطمئنم که شبانه گیلان هر رشته ای قبولم.من قبلا یه چیزایی در مورد معماری شنیده بودم و بهش علاقه مند شدم ولی بعضی از اطرافیان بهم گفتن که این رشته رو نرو به چند دلیل که چند تاشون رو مینویسم:ا.این رشته هنر هست و علم نیست یعنی مثلا یک شخصی که عمران بخونه میتونه در کنارش با مطالعه در مورد معماری کارهای اون رو انجام بده ولی همچین امکانی باری یک معمار وجود نداره
2.این رشته بیشتر برای دختراست3.بازار کارش خوب نیست و تو ایران هنوز به معمار اونطوری که به مهندس عمران ها داده میشه به معمار بها داده نمیشه و در واقع بیشتر کار های معماری یا نادیده گرفته میشه یا توسط مهندس عمران انجام داده میشه
در ضمن همش منو میترسونن که اگه بری دانشگاه چون توش نقاشی کشیدن داره نمیتونی موفق باشی و تو سلیقت خوب نیست و از این چیزا.میخواستم بدونم توانایی طراحی کردن چقدر مهم هست؟و ایا حتما باید در طراحی استعداد داشت یا این که میشه اون رو با تمرین زیاد به دست اورد.ممنون میشم جوابمو بدین:smile:

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
سلام خدمت همه معماران عزیز.من امسال یعنی همون سه روز پیش کنکور دادم با این که خیلی بد دادم ولی تقریبا مطمئنم که شبانه گیلان هر رشته ای قبولم.من قبلا یه چیزایی در مورد معماری شنیده بودم و بهش علاقه مند شدم ولی بعضی از اطرافیان بهم گفتن که این رشته رو نرو به چند دلیل که چند تاشون رو مینویسم:ا.این رشته هنر هست و علم نیست یعنی مثلا یک شخصی که عمران بخونه میتونه در کنارش با مطالعه در مورد معماری کارهای اون رو انجام بده ولی همچین امکانی باری یک معمار وجود نداره
2.این رشته بیشتر برای دختراست3.بازار کارش خوب نیست و تو ایران هنوز به معمار اونطوری که به مهندس عمران ها داده میشه به معمار بها داده نمیشه و در واقع بیشتر کار های معماری یا نادیده گرفته میشه یا توسط مهندس عمران انجام داده میشه
در ضمن همش منو میترسونن که اگه بری دانشگاه چون توش نقاشی کشیدن داره نمیتونی موفق باشی و تو سلیقت خوب نیست و از این چیزا.میخواستم بدونم توانایی طراحی کردن چقدر مهم هست؟و ایا حتما باید در طراحی استعداد داشت یا این که میشه اون رو با تمرین زیاد به دست اورد.ممنون میشم جوابمو بدین:smile:

سلام دوست عزیز.
ایشالا رشته ای که میخواید رو قبول میشید.
ببخشید با احترام نسبت به اطرافیانتون باید بگم کاملا اشتباه عرض کردن خدمتون.
1-معماری یک رشته بین رشتیه ایه(محض نیست)یعنی ترکیبی از چند علمه...هنر ،مهندسی و ...حتی جامعه شناسی و روانشناسی.....اینکه میگن عمرانیا میتون کارهای معماری رو انجام بدن و برعکس نمیشه کاملا وارونه گفتن.تعداد واحد های مهندسی عمران که تو رشته معماری تدریس میشه چندین برابر عکسش تو رشته عمرانه.مثلا ما هم سازه فلز میخونیم هم سازه بتن و هم مقاومت مصالح و استاتیک و...ولی برعکسش بچه های عمران فقط 2 واحد طراحی مسکونی میخونن.
2-این از اون حرفا بود.اینکه دخترای عزیز به این رشته علاقه دارن(اونم بخاطر اینکه تو رشته های مهندسی این رشته شاید مناسب تر باشه براشون) دلیل بر دخترونه بود این رشته نیست.
3-اتفاقا این رشته بازار کار خیلی خوبی داره در نسبت با سایر رشته های مهندسی.عمران بازار کار بهتری داره ولی فارغ التحصیلهای این رشته چند برابر معماریه.البته روز به روز داره اون بخش مربوط به کارهای اجرائی از بچه های عمران گرفته میشه و به بچه های معماری داده میشه.
از لحاظ بها دادن به بچه های معماری هم بگم که این قضیه قبلا بوده ولی الان کاملا تغییر کرده و داره برعکس مشه همونطوری که بالا گفتم.
اونی که میگن نقاشی نیست.راندو میگن بهش.راندو ابزار یا شیوهایه برای ارائه طرح.البته این مسئله فقط تو دانشگاه هست(اونم تو ترمای پایین)و تو بازار کار ارائه کار با نرم افزارهای مختلف میباشه.
راندو هم با تمرین میتونید یاد بگیرید.کار خیلی سختی نیست.بنده هم مثل شما بودم و هیچ استعداد بقول شما نقاشی نداشتم ولی تو دانشگاه هم بهم آموزش داده شد و هم خودم تمرین گردم و یاد گرفتم.
اینکه میگید طراحی چقدر مهم هست باید بگم که این رشته همش طراحیه.ولی مهمه بدونید که طراحی چیه.
در آخر هم بگم رشته معماری تاپ ترین رشته تحصیلی تو دنیاست.
پرطرفدار ترین رشته تحصیلی تو ایرانه.
جزو اصلی ترین رشته های نظام مهندسیه.یعنی شما ایشالا بعد تموم شدن درستون(بعلاوه 3 سال تنفس)میتونید نظام مهندسی شرکت کنید و در زمینه طراحی و نظارت پروانه اشتغال و حق امضا بگیرید.

mrm73

عضو جدید
مرسی از جوابتون.خوب همین طراحی که میگید چی هست؟تنها ترس من اینه که نتونم خوب طراحی کنم. چون همه میگن که باید توش استعداد داشته باشی و منم نمیدونم دارم یا نه؟

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
مرسی از جوابتون.خوب همین طراحی که میگید چی هست؟تنها ترس من اینه که نتونم خوب طراحی کنم. چون همه میگن که باید توش استعداد داشته باشی و منم نمیدونم دارم یا نه؟

خواهش میکنم.
طراحی شامل یه پروسه میشه.چون آشنایی ندارید نمیتونم خیلی توضیح بدم.فقط اینطوری بگم تهش میشه ارائه نقشه هایی که طبق اون ساختمونا بنا میشن.
شاید بقیه دوستان بهتر بتونن کمکتون کنن.

♥ Elena ♥

عضو جدید
سلام دوستان معمار عزیز

من برا انتخاب رشته معماری میخوام بدونم در بین واحد های دانشگاه آزاد کدام واحد های حومه پذیرش میگرن کسی خبر داره؟؟؟

من فقط واحد رودهن و رباط کریم رو میشناسم که تو جدول ها بود یعنی به غیر از واحد های داخل تهران فقط همین دو تاس؟

و یه سوال دیگه: مهندسی شهرسازی چطوره رشتش و شبیه به معماری هست؟ ( من علایقم هنر و هندسه و تخیلات و فضای سه بعدی و طراحیه ) میتونم تو این رشته هم پیداش کنم؟؟ میخوام بزارم تو اولیت های آخر لیست انتخاب رشته

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
سلام دوستان معمار عزیز

من برا انتخاب رشته معماری میخوام بدونم در بین واحد های دانشگاه آزاد کدام واحد های حومه پذیرش میگرن کسی خبر داره؟؟؟

من فقط واحد رودهن و رباط کریم رو میشناسم که تو جدول ها بود یعنی به غیر از واحد های داخل تهران فقط همین دو تاس؟

و یه سوال دیگه: مهندسی شهرسازی چطوره رشتش و شبیه به معماری هست؟ ( من علایقم هنر و هندسه و تخیلات و فضای سه بعدی و طراحیه ) میتونم تو این رشته هم پیداش کنم؟؟ میخوام بزارم تو اولیت های آخر لیست انتخاب رشته

سلام.
واحد دماوند و اسلامشهر هم پذیرش داره.
رشته شهرسازی هم یه بخش طراحی داره و یه بخش برنامه ریزی.اونم رشته خیلی خوبه.منتها در مورد بازار کارش تحقیق کنید.

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

دوست عزيز سلام بهترين كاري كه ميتونيد انجام بديد خودتون رو براي كنكور سال ديگه اماده كنيد و با يك رتبه ويك رشته خوب وارد دانشگاه شويد

و اما شما دوست عزيز يك پند از من بشنو هميشه براي انجام دادن كاري نااميد نشويد سعي كنيد هميشه اعتماد

به نفس داشته باشيد كه اين خود يك شاه كليد تمام مشكلات هست..و اما در مورد رشته دوست عزيز خدمت شما

عرض بكنم كه امروزه در كشوره ما ساخت و ساز به قدر چشم گيري افزايش يافته و اين بدان معني هست كه تكنيسين

ها و دانشجويان گروه مهندسي عمران و مهندسي معماري از اين بابت بهره مند ميشوند و ديگر جاي بحث بازار كار نيست

شما دوست عزيز انشالله كه وارد دانشگاه شديد ميتونيد با نشان دادن علاقه زياد به رشته خودتون و همچنين با پشتكاري

كه از خودتون نشون ميديد حتما در دوران دانشجويي ميتونيد هم ادامه تحصيل و هم به محيط كار وارد شويد..در خصوص

رشته مهندسي معماري كه گفتيد فقط خانم ها اكثرا اين رشته رو براي تحصيل در دانشگاه انتخاب ميكنن بله اين درسته

چون خانم ها اكثرا نميتونن مثل يك مهندس عمران از صبح تا غروب تو كارگاه باشند به كارها رسيدگي كنند اما اين دليل

نميشه كه بگيم فقط بايد خانم ها اين رشته رو انتخاب كنند از قشر اقايون هم خيلي ها اين رشته رو براي ادامه تحصيل

در دانشگاه انتخاب كرده اند..در خصوص بازاز كار هم بگم هر دو در يك سطح قرار گرفتن به طوري كه رشته هاي مهندسي

عمران و معماري به يكديگر وابسته هستند چگونه؟ در شروع ساخت ساز مهندس معمار طراحي ميكند و مهندس عمران

اجرا....و به طور كلي بگم در محيط كار مهندسان اين رشته دائما در كنار همديگه هستند..در اخر هميشه به نداي قلب

خودتون گوش دهيد نه به نداي قلب ديگران..موفق باشيد

♥ Elena ♥

عضو جدید
سلام.
واحد دماوند و اسلامشهر هم پذیرش داره.
رشته شهرسازی هم یه بخش طراحی داره و یه بخش برنامه ریزی.اونم رشته خیلی خوبه.منتها در مورد بازار کارش تحقیق کنید.

که اینطور ، خیلی ممنون از پاسختون

اونوقتا میشه بگید دقیقا چیا طراحی میکنن؟ طراحی تو سطح شهر؟ مثلا میدان ها ، پارک ها فضاهای سبز و نمادها و مجستمه ها و... اینا طراحیش به عهده مهندسین شهرسازیه؟ یا منظورتون طراحی بافت شهری بود ، مثل کوچه و خیابان ها و ... اگه اینطوری باشه از کجا معلوم که هر روز و کجا قراره شهر ساخته بشه و منم نمیتونم از تهران دور تر برم.

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
که اینطور ، خیلی ممنون از پاسختون

اونوقتا میشه بگید دقیقا چیا طراحی میکنن؟ طراحی تو سطح شهر؟ مثلا میدان ها ، پارک ها فضاهای سبز و نمادها و مجستمه ها و... اینا طراحیش به عهده مهندسین شهرسازیه؟ یا منظورتون طراحی بافت شهری بود ، مثل کوچه و خیابان ها و ... اگه اینطوری باشه از کجا معلوم که هر روز و کجا قراره شهر ساخته بشه و منم نمیتونم از تهران دور تر برم.

خواهش میکنم.
در حال حاضر بیشتر فعالیت مهندسین شهرسازی مربوط میشه به طراحی تقاطع ها و بوستان ها.البته این رو هم بگم خیلی از آرشیتکت ها هم هستن که تو طراحی شهری خیلی قوی ان.
اصولا میتونه معماری و شهرسازی تفکیک نشه.الان بیشتره کارای مربوط به طراحی شهری رو آرشیتکت ها انجام میدن.الان بازار کارشوت تو شهر قم خیلی گرمه.
در کل بازار کار معماری بهتر از شهر سازیه ولی شهرسازی هم رشته خیلی جالبیه(با کلاسه:smile:)

♥ Elena ♥

عضو جدید
خواهش میکنم.
در حال حاضر بیشتر فعالیت مهندسین شهرسازی مربوط میشه به طراحی تقاطع ها و بوستان ها.البته این رو هم بگم خیلی از آرشیتکت ها هم هستن که تو طراحی شهری خیلی قوی ان.
اصولا میتونه معماری و شهرسازی تفکیک نشه.الان بیشتره کارای مربوط به طراحی شهری رو آرشیتکت ها انجام میدن.الان بازار کارشوت تو شهر قم خیلی گرمه.
در کل بازار کار معماری بهتر از شهر سازیه ولی شهرسازی هم رشته خیلی جالبیه(با کلاسه:smile:)

خیلی ممنون - اینطور که من میدونم از رشته معماری در کارشناسی ارشد میتونن برن طراحی شهری درسته؟
میشه از شهرسازی تو ارشد رفت معماری؟

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
خیلی ممنون - اینطور که من میدونم از رشته معماری در کارشناسی ارشد میتونن برن طراحی شهری درسته؟
میشه از شهرسازی تو ارشد رفت معماری؟

خواهش میکنم.
شما تو ارشد تو هر رشته ای که دوست داشته باشید میتونید برید.
تو ارشد هم شهرسازی دو تا گرایش داره....طراحی شهری و برنامهریزی شهری...طراحی شهری مثل معماری ازمون عملی(اسکیس)داره ولی یرنامه ریزی شهری فقط آزمون تئوری داره وبس.
هم از معماری میتونید برید شهرسازی و هم برعکس.ولی فکر کنم از معماری به شهرسازی خیلی بهتر بشه.

mrm73

عضو جدید
ببخشید یه سوال دیگه داشتم.میخواستم بدونم مهندسی معماری چند واحد داره و حداقل زمانی که میشه لیسانس رو گرفت چقدر هست؟

E . H . S . A . N

مدیر تالار مهندسی معماری مدیر تالار هنـــــر
مدیر تالار
آشنایی با واحد ها و دروس رشته مهندسی معماری

خواهش میکنم.

البته اینو اضافه کنم فرزاد جان ، اگر خاطرت باشه ،استاد ِ خوبم جناب مهندس علوی ِ بزرگ ( طراح، معمار ، شهرساز ، استاد دانشگاه و... و... و... ) ، همیشه می گفتن که خوان ِ نعمت ِ شهرسازی ، خیلی گسترده تر از معماری هست ، و اگر به دنبال ثروت باشی ، از طریق شهرسازی خیلی راحت تر و زودتر به مقصود میرسی . :smile::gol:
ممنون از کمکی که به دوستان می کنی . :gol:

ببخشید یه سوال دیگه داشتم.میخواستم بدونم مهندسی معماری چند واحد داره و حداقل زمانی که میشه لیسانس رو گرفت چقدر هست؟

برای آشنائی با واحد های مهندسی معماری ، تعداد و نوع و جزئیات ِ ان ، به این تاپیک مراجعه بفرمائید :

[h=1]آشنایی با واحد ها و دروس رشته مهندسی معماری[/h]
در رابطه با سوال دوم باید عرض کنم که در شرایط های مختلف ، پاسخ های مختلفی داره ؛ بیشتر میشه گفت بستگی به توانایی و استعداد شخصی ، و همچنین چارت ِ درسی ِ گروه معماری ِ دانشگاهی داره که در اون تحصیل می کنید . ( گاهی اوقات گروه اجازه نمیده که کسی زودتر از وعد مقرر و برنامه ریزی شده ،فارغ التحصیل بشه ) .
ولی در کل ، اگر کسی با گذراندن 6 ترم و تابستان ، بتونه مدرک مهندسی ش رو بگیره ، خوب و عالی هست .
.
.
.
:gol:

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
البته اینو اضافه کنم فرزاد جان ، اگر خاطرت باشه ،استاد ِ خوبم جناب مهندس علوی ِ بزرگ ( طراح، معمار ، شهرساز ، استاد دانشگاه و... و... و... ) ، همیشه می گفتن که خوان ِ نعمت ِ شهرسازی ، خیلی گسترده تر از معماری هست ، و اگر به دنبال ثروت باشی ، از طریق شهرسازی خیلی راحت تر و زودتر به مقصود میرسی . :smile::gol:
ممنون از کمکی که به دوستان می کنی . :gol:

برای آشنائی با واحد های مهندسی معماری ، تعداد و نوع و جزئیات ِ ان ، به این تاپیک مراجعه بفرمائید :

در رابطه با سوال دوم باید عرض کنم که در شرایط های مختلف ، پاسخ های مختلفی داره ؛ بیشتر میشه گفت بستگی به توانایی و استعداد شخصی ، و همچنین چارت ِ درسی ِ گروه معماری ِ دانشگاهی داره که در اون تحصیل می کنید . ( گاهی اوقات گروه اجازه نمیده که کسی زودتر از وعد مقرر و برنامه ریزی شده ،فارغ التحصیل بشه ) .
ولی در کل ، اگر کسی با گذراندن 6 ترم و تابستان ، بتونه مدرک مهندسی ش رو بگیره ، خوب و عالی هست .
.
.
.
:gol:

بله درست میگی احسان عزیز.شهرسازی گستردگی خیلی زیادی داره.معمولا آرشتیتکت های بزرگ شهرساز هم هستن مثل لوگوبوزیه( استاد مهندس علوی بزرگ):)
خواهش میکنم.وظیفست.اگه جایی اشتباه میکنم متذکر بشید ممنون میشم:gol::gol::gol:

آخرین ویرایش:

mrm73

عضو جدید
میخواستم بدونم که کتابی هست درباره معماری که اون چیز هایی که تو این رشته در دانشگاه یاد میدن توش باشه یا کلا یه کتابی که یه نمای کلی از معماری به ادم بده.

farzaneh*memary

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
میخواستم بدونم که کتابی هست درباره معماری که اون چیز هایی که تو این رشته در دانشگاه یاد میدن توش باشه یا کلا یه کتابی که یه نمای کلی از معماری به ادم بده.
حالا نمی دونم پیش کسوتان چه جوابی قراره بدن به سوال شما ولی این نمای کلی رو که گفتین شدید داغ دلم تازه شد، خواستم به عنوان کسی که با شوق و علاقه ی خیلی زیاد معماریو انتخاب کردم و بعد دیدم زمین تا آسمون با اون چیزی که تصور می کردم فرق داره تجربیاتمو بگم، من از دانشجوهای معماری یه همچین حرفایی رو شنیدمو به این رشته علاقه مند شدم : مثلا می گفتن نقاشی باید خوب باشه منم گفتم آخ جون نقاشی من که خیلی خوبه بعد دیدم اسکیس معماری با اون رنگ روغن که من کار کرده بودم زمین تا آسمون فرق داره و بعد 6 ترم من تو زمینه ی اسکیس عملا حرفی برا گفتن ندارم -حالت برعکسش دوستم که نقاشیش اصلا خوب نبود ولی یهو عجیب پیشرفت کرد و یه جورایی به من ثابت شد اسکیس ربطی به نقاشی نداره- ... یا وقتی می گفتن بیشتر واحدا عملیه و به جای امتحان کتبی تحویل پروژه داریم من خیلی خوشم میومد ولی در نهایت دیدم شخصا تو زمینه ی درس خوندن و امتحان دادن موفق ترم تا آماده کردن پروژه و سر همین موضوع هم شدیدا نگران شغل و آینده ام و فک نکنم بتونم موفق باشم، یعنی این یه مورد یه جوریه که آدم وقتی به مشکل می خوره احساس می کنه کلا رشته رو از اساس اشتباه انتخاب کرده، من ایده های طراحی رم که تو ذهنم داشته باشم وقتی نتونم به موقع و با سرعت مناسب کار کنم یه جورایی به درد نخور می شه کارم ... یه مبحث دیگه تخیلات بود، مثلا من به موضوعات روان شناسی و جامعه شناسی و تلفیق کردن شون با معماری خیلی علاقه داشتم -مثلا طراحی زندانی که طراحی فضاهاشم باعث کاهش ارتکاب جرم در افراد بشه!!! - که عملا فقط به رمان هایی که خوندم منحصر شده و تو دانشگاه حتی 1 کلمه هم از موضوعات این چنینی نشنیدم (البته این موضوع رو دانشجوها نگفتن تو قصه ها خوندم!) ... موضوع دیگه که منو جذب می کرد بحث شیرین خلاقیت بود که خیلی تو توصیف رشته ی معماری روش تاکید می شه ولی خداوکیلی تا اینجا که من دیدم می تونم بگم بیشترش کاردستی و ماکت بازیه و ربطی به دنیای واقعی و کاری که در آینده قراره انجام بدیم نداره... در کل من با جامعه ی آماری دانشگاه خودمون این طور دیدم که آقایونی که قبلا تجربه ی کارهای اجرایی داشتن (گچ کاری، سقف کاذب و ...) و کلا قبل از درس خوندن یا همزمان با درس خوندن اجرا شدن ساختمانو دیدن و حالا تو دانشگاهم یه سری اصول طراحی و اینا رو یاد می گیرن به مراتب موفق ترن، البته خب شاگرد اولا و معدل الفا که خانوما هستن ولی منظورم از موفق بودن با سوادتر بودن هست نه نمره خوب گرفتن... حالا می دونم حرفام نسبت به اونایی که بازار کار رو تجربه کردن و افراد زیادی رو دیدن سطحی تره و به مسائل بی اهمیت تری مربوط می شه ولی کلا چون فاصله ی زیادی به شما ندارم (منم همین 3-4 سال پیش دنبال تحقیق کردن در مورد معماری بودم دیگه) فک کردم شاید به درد بخوره...

mrm73

عضو جدید
حالا نمی دونم پیش کسوتان چه جوابی قراره بدن به سوال شما ولی این نمای کلی رو که گفتین شدید داغ دلم تازه شد، خواستم به عنوان کسی که با شوق و علاقه ی خیلی زیاد معماریو انتخاب کردم و بعد دیدم زمین تا آسمون با اون چیزی که تصور می کردم فرق داره تجربیاتمو بگم، من از دانشجوهای معماری یه همچین حرفایی رو شنیدمو به این رشته علاقه مند شدم : مثلا می گفتن نقاشی باید خوب باشه منم گفتم آخ جون نقاشی من که خیلی خوبه بعد دیدم اسکیس معماری با اون رنگ روغن که من کار کرده بودم زمین تا آسمون فرق داره و بعد 6 ترم من تو زمینه ی اسکیس عملا حرفی برا گفتن ندارم -حالت برعکسش دوستم که نقاشیش اصلا خوب نبود ولی یهو عجیب پیشرفت کرد و یه جورایی به من ثابت شد اسکیس ربطی به نقاشی نداره- ... یا وقتی می گفتن بیشتر واحدا عملیه و به جای امتحان کتبی تحویل پروژه داریم من خیلی خوشم میومد ولی در نهایت دیدم شخصا تو زمینه ی درس خوندن و امتحان دادن موفق ترم تا آماده کردن پروژه و سر همین موضوع هم شدیدا نگران شغل و آینده ام و فک نکنم بتونم موفق باشم، یعنی این یه مورد یه جوریه که آدم وقتی به مشکل می خوره احساس می کنه کلا رشته رو از اساس اشتباه انتخاب کرده، من ایده های طراحی رم که تو ذهنم داشته باشم وقتی نتونم به موقع و با سرعت مناسب کار کنم یه جورایی به درد نخور می شه کارم ... یه مبحث دیگه تخیلات بود، مثلا من به موضوعات روان شناسی و جامعه شناسی و تلفیق کردن شون با معماری خیلی علاقه داشتم -مثلا طراحی زندانی که طراحی فضاهاشم باعث کاهش ارتکاب جرم در افراد بشه!!! - که عملا فقط به رمان هایی که خوندم منحصر شده و تو دانشگاه حتی 1 کلمه هم از موضوعات این چنینی نشنیدم (البته این موضوع رو دانشجوها نگفتن تو قصه ها خوندم!) ... موضوع دیگه که منو جذب می کرد بحث شیرین خلاقیت بود که خیلی تو توصیف رشته ی معماری روش تاکید می شه ولی خداوکیلی تا اینجا که من دیدم می تونم بگم بیشترش کاردستی و ماکت بازیه و ربطی به دنیای واقعی و کاری که در آینده قراره انجام بدیم نداره... در کل من با جامعه ی آماری دانشگاه خودمون این طور دیدم که آقایونی که قبلا تجربه ی کارهای اجرایی داشتن (گچ کاری، سقف کاذب و ...) و کلا قبل از درس خوندن یا همزمان با درس خوندن اجرا شدن ساختمانو دیدن و حالا تو دانشگاهم یه سری اصول طراحی و اینا رو یاد می گیرن به مراتب موفق ترن، البته خب شاگرد اولا و معدل الفا که خانوما هستن ولی منظورم از موفق بودن با سوادتر بودن هست نه نمره خوب گرفتن... حالا می دونم حرفام نسبت به اونایی که بازار کار رو تجربه کردن و افراد زیادی رو دیدن سطحی تره و به مسائل بی اهمیت تری مربوط می شه ولی کلا چون فاصله ی زیادی به شما ندارم (منم همین 3-4 سال پیش دنبال تحقیق کردن در مورد معماری بودم دیگه) فک کردم شاید به درد بخوره...
ممنون از پاسختون.نمیدونم چرا هرچی بیشتر تحقیق میکنم تردیدم برای انتخاب این رشته بیشتر میشه.واقعا نمیدونم چیکار کنم.من بین رشته عمران و معماری شک دارم ولی به معماری تا اونجایی که تحقیق کردم علاقه ی بیشتری دارم.فعلا که سه ماه تا انتخاب رشته مونده امیدوارم شکم تا اون موقع برطرف بشه.بازم ممنون​

farzaneh*memary

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
ممنون از پاسختون.نمیدونم چرا هرچی بیشتر تحقیق میکنم تردیدم برای انتخاب این رشته بیشتر میشه.واقعا نمیدونم چیکار کنم.من بین رشته عمران و معماری شک دارم ولی به معماری تا اونجایی که تحقیق کردم علاقه ی بیشتری دارم.فعلا که سه ماه تا انتخاب رشته مونده امیدوارم شکم تا اون موقع برطرف بشه.بازم ممنون​

نمی خواستم شما رو دلسرد کنم چون حالت برعکسشم هست، یه آقایی کلاس ما هست که رتبه ش به عمران نرسید معماری قبول شد -یعنی ناراضی اومد تو این رشته- الان وضعیتش تو معماری نسبتا خوبه ولی با وضعیتی که ریاضیاتش داره فک نکنم می تونست از عهده ی واحدای عمران بربیاد... من نمی دونم موقع کار یه مهندس عمران چقد باید از محاسبات سر در بیاره -چون شنیدم بیشترش با نرم افزاره - ولی در طول تحصیل شو تا حدی خبر دارم چون اساتید درسای فنی مون از گروه عمران بودن و مطالب مشابهی رو درس می دادن (مثلا ایستایی/ سازه فلزی/بتنی/... دقیقا همون مباحثی رو که تو گروه عمران می گن یه کم خلاصه ترشو به ما معماریا می گفتن)... به نظرم اگه کسی ریاضی و فیزیکش خوب نباشه (مثلا دیفرانسیل پیش دانشگاهی رو با کلی دردسر پاس کرده باشه) سراغ عمران نره بهتره، من بعضی از دوستامو هم می بینم تو رشته ی عمران یه درسو 2-3 بار بر می دارن تازه بار چهارم که استاد میاد 6 به بالاها رو پاس می کنه اینام پاس می شن!!! ... درسته بالاخره فارغ التحصیل می شن ولی خب به درد نمی خوره، من مطمئنم هیچی بلد نیستن آخرش فقط مدرک می گیرن، البته چون اینجا ایرانه ممکنه آخرش شغل خوبی هم داشته باشن :D
در مورد معماری من از روی مشکلاتی که در طول تحصیل برا خودم یا دوستام پیش اومده یه چند تا کار می تونم بگم شاید بتونین وضعیت تونو ارزیابی کنین (البته من که از تدریس معماری سر در نمیارم و اینا نکته هایی هست که به ذهنم می رسن امیدوارم هر اشکالی دارن دوستان بگن که یه وقت حرفام گمراه کننده نباشه برا بقیه)
- اولیش که همین مبحث اسکیسه، می تونین از تاپیکای این باشگاه تمرینات اولیه (خط کشیدن و اینا رو) پیدا کنینو انجام بدین ببینین وضعیت تون برای شروع چه طوره
- دومی-که تقریبا باز با اسکیس در ارتباطه- پرسپکتیو و سایه هاست که بچه ها خیلی باهاش مشکل دارن، اگه یه دانشجوی/ فارغ التحصیل معماری سراغ داشته باشین که -البته خودش بلد باشه- پرسپکتیو در حد مبتدی بهتون یاد بده و ببینین تا چه حد می تونین یاد بگیرین خوبه، اگه نه که اقلا یه کتاب یا جزوه در موردش بخونین ببینین می تونین اصلا ارتباط برقرار کنین یا نه، بین دوستای من بعضی ها اینو از رو کتابم سریع یاد گرفتن قبل اینکه سر کلاس تدریس شه، من خودم وقتی استاد درس داد یاد گرفتم، بعضیا بعد کلی مشقت و کمک گرفتن از دوستاشون اینا یاد گرفتن ولی بعضیا هنوزم که هنوزه مشکل دارن!!! این دسته ی آخرو می شه گفت اشتباهی اومدن معماری، درسته الان همه چی نرم افزاری شده ولی دیگه یه معمار حداقل برای ایده ی اولیه باید بتونه یه تصویر سه بعدی ساده رو کاغذ بکشه ...
- یه موضوع دیگه رسم فنیه، رسم فنی به خودی خود اصلا کار سختی نیست ولی یه عده اصلا حوصله ی دقت کردن رو جزئیاتو ندارن، اینم باز کم و زیاد داره، بعضیا همون ترم اول که یه پلان ساده ی خونه می کشیدیم حوصله نداشتن تمیز کار کنن مثلا خط کمتر از نیم سانتیو با دست می کشیدن و دقتی رو 90 درجه شدن زاویه ها و کج نشدن خطوط نداشتن یا علائمی رو که لازم بود نمی ذاشتن رو نقشه ها خوب این اسف باره یه کم برای دانشجوی معماری، بعضیا ترم به ترم بی دقت تر شدن، مثلا خود من وقتی حجم کار زیاد می شه تمرکزمو رو جزئیات از دست می دم یهو می بینی یادم رفته رو یه دیوار کلا پنجره نذاشتم، ولی بعضیا - که همون عده ی موفق هستن- تو هر حجم و ابعاد و اندازه ای کار کنن همه چیو دقیق و با جزئیات کار می کنن و همین عده تو کار طراحی شونم نسبت به ما موفق ترن، دلیلشم واضحه چون وسعت کار باعث نمی شه دقت شون رو جزئیات کمتر شه... برای رسم فنی می تونین از کتابای ترسیم فنی هنرستان کمک بگیرین، کار آسونیه فقط باید ببینین تا چه حد می تونین حوصله به خرج بدین
- اگه پسر هستین و می خوایین معماری بخونین، اگه بتونین حداقل یه مدت محدود سر ساختمون کار کنین خیلی خوبه، بعضیا -در واقع خیلیا!- خوششون نمیاد از این کار، ولی من خودم اگه دختر نبودم یا جایی بود که خانما هم می تونستن کار کنن حتما این کارو می کردم، درک ما از ساختمون به مراتب تو سطوح پایین تری هست نسبت به آقایونی که همه چیو به چشم دیدنو تجربه کردن، تو طراحیاشون خیلی از اصولو اتومات رعایت می کنن که ما باید یکی برامون دیکته کنه، در مورد درسای اجرایی هم که دیگه جای بحث و مقایسه نیست اصلا :confused:
- برای بحث طراحی نمی دونم چه طوری باید خودتونو محک بزنین ولی به جزئت می تونم بگم اگه کسی از عهده ی 3-4 تا کار بالا بربیاد تو طراحی هم کم نمیاره، البته خب احتمالش هست که یکی اینا رو بتونه به بهترین نحو انجام بده ولی تو دوران دانشجویی نتونه یه نیمکت یا شومینه ی ابتکاری و خلاقانه طراحی کنه یا طرحای داخلی استادپسند(!) بزنه و نمره ش کم شه ولی تو اصل کار فک نکنم مشکلی داشته باشه...

اینا نظرات من بود که خیلی هم ممکنه با اصول آموزشی منطبق نباشه، امیدوارم دوستان که اطلاعات بیشتری دارن تکمیلش کنن ما هم استفاده کنیم ;)

بالا