مشاوره آزمون نظام مهندسی معماری

farnaz*

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان عزیز کسی راجع به اینکه فارغ التحصیلان ناپیوسته معماری که مدرکشون مهندسی تکنولوزی معماری شده فقط حق شرکت در امتحان نظارتو دارن یا طراحی رو هم میتونن شرکت کنن؟ اگه کسی در این رابطه اطلاعاتی داره ممنون مشم در اختیارم بزاره
سلام
یه مطلبی شنیدم در این مورد
بچه های شیراز هستند که جواب بدند؟؟
من از کسی شنیدم که نظام مهندسی شیراز(فارس)این قانون و اجرا می کنه.........!
یعنی بچه های کارشناسی ناپیوسته معماری حق شرکت در آزمون طراحی نظام مهندسی معماری رو ندارند.........
خیلی جای تاسف داره
آخه چراااااااا؟
مگه غیر از اینه که مایی که ناپیوسته خوندیم 2 بار امتحان دادیم تا وارد دانشگاه شیم؟
دوستان کسی اطلاع دقیقتر داره که چرا نظام مهندسی شیراز داره این کارو می کنه؟
اگه قانون ه که تصویب شده پس چرا فقط شیراز؟اصلا اجازه ی اینکارو داره؟
من شیراز نیستم ولی می ترسم که این قانون در مورد همه استان ها اجرا بشه.

farnaz*

عضو جدید
کاربر ممتاز
نینا جان میشه منبع رو هم بگی؟
اینا رو از کجا آوردی؟

limooshirin

عضو جدید
سلام
یه مطلبی شنیدم در این مورد
بچه های شیراز هستند که جواب بدند؟؟
من از کسی شنیدم که نظام مهندسی شیراز(فارس)این قانون و اجرا می کنه.........!
یعنی بچه های کارشناسی ناپیوسته معماری حق شرکت در آزمون طراحی نظام مهندسی معماری رو ندارند.........
خیلی جای تاسف داره
آخه چراااااااا؟
مگه غیر از اینه که مایی که ناپیوسته خوندیم 2 بار امتحان دادیم تا وارد دانشگاه شیم؟
دوستان کسی اطلاع دقیقتر داره که چرا نظام مهندسی شیراز داره این کارو می کنه؟
اگه قانون ه که تصویب شده پس چرا فقط شیراز؟اصلا اجازه ی اینکارو داره؟
من شیراز نیستم ولی می ترسم که این قانون در مورد همه استان ها اجرا بشه.
سلام
قانون جدید امسال اینه که کسانی که 3 سال کامل از مدرک کارشناسیشون نگذشته باشه نمیتونن امتحان طراحی معماری شرکت کنن . حتی اگه 5سال از مدر ک کاردانی و دو سال کامل از مدرک کارشناسیشون گذشته باشه . در این حالت فقط میتونن امتحان نظارت قبول بشن .

rozhann

مدیر بازنشسته
این قانون برای همه شهرها هست.
شما فقط با سابقه مدرک لیسانستون میتونین برای طراحی شرکت کنین.
تا شهریور 90 باید سه سال کامل از مدرک لیسانس بگذره.

limooshirin

عضو جدید
این قانون برای همه شهرها هست.
شما فقط با سابقه مدرک لیسانستون میتونین برای طراحی شرکت کنین.
تا شهریور 90 باید سه سال کامل از مدرک لیسانس بگذره.
بله این قانون برای تمام شهرهاست
از زمانیکه فارغ التحصیل میشی 3 سال کامل باید از مدرک کارشناسی باید بگذره تا بتونی آزمون طراحی شرکت کنی

farnaz*

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
قانون جدید امسال اینه که کسانی که 3 سال کامل از مدرک کارشناسیشون نگذشته باشه نمیتونن امتحان طراحی معماری شرکت کنن . حتی اگه 5سال از مدر ک کاردانی و دو سال کامل از مدرک کارشناسیشون گذشته باشه . در این حالت فقط میتونن امتحان نظارت قبول بشن .
آخه من شنیدم که کارشناسی ناپیوسته ها تو شیراز کلا نمی تونن امتحان طراحی بدن.حتی اگه 3 سال کامل هم گذشته باشه از تاریخ فارغ التحصیلیشون!
حالا باز دقیق می پرسم بهتون میگم...

کدخدا

مدیر بازنشسته
آخه من شنیدم که کارشناسی ناپیوسته ها تو شیراز کلا نمی تونن امتحان طراحی بدن.حتی اگه 3 سال کامل هم گذشته باشه از تاریخ فارغ التحصیلیشون!
حالا باز دقیق می پرسم بهتون میگم...
نکاتی از مملکت گل و بلبلمون
بله این حقیقت داره و فقط در شیراز نیست متاسفانه!
این موضوع یه ابلاغیه تلفنی هستش و در شیراز این موضوع رو با گرفتن یه تعهد که اگه قبول شدین و مسکن قبول نکرد اعتراض نکنین به ثبت نام کنندگاه اعلام می کنن.
یعنی کسانی که کارشناسی نا پیوسته گرفتن و سراسری رو به آزاد و غیر انتفاعی و اینجور دانشگاه ها ترجیح دادن الان قرار بر این هست که مجوز طراحی نگیرن !چرا ؟علتش مسخره بودن قوانین مملکتمون و بد تر از اون قانون گذاراست .که اگه مثل همیشه ساکت بشینیم و هیچی نگیم مطمئن باشد به قانون تبدیل می شه.
تاکید می کنم این ابلغ به نظام مهندسی کلیه استان ها ابلاغ شده . و ابلاغ تلفنی بوده و هنوز مصوبه نیست و می شه جلوی تصویبش رو گرفت.

آخرین ویرایش:

farnaz*

عضو جدید
کاربر ممتاز
نکاتی از مملکت گل و بلبلمون
بله این حقیقت داره و فقط در شیراز نیست متاسفانه!
این موضوع یه ابلاغیه تلفنی هستش و در شیراز این موضوع رو با گرفتن یه تعهد که اگه قبول شدین و مسکن قبول نکرد اعتراض نکنین به ثبت نام کنندگاه اعلام می کنن.
یعنی کسانی که کارشناسی نا پیوسته گرفتن و سراسری رو به آزاد و غیر انتفاعی و اینجور دانشگاه ها ترجیح دادن الان قرار بر این هست که مجوز طراحی نگیرن !چرا ؟علتش مسخره بودن قوانین مملکتمون و بد تر از اون قانون گذاراست .که اگه مثل همیشه ساکت بشینیم و هیچی نگیم مطمئن باشد به قانون تبدیل می شه.
تاکید می کنم این ابلغ به نظام مهندسی کلیه استان ها ابلاغ شده . و ابلاغ تلفنی بوده و هنوز مصوبه نیست و می شه جلوی تصویبش رو گرفت.
وای خدای من.....
منظور شما اینه که کسانی که کاردانی آزاد خوندن و کارشناسی ناپیوسته شون و سراسری خوندن مشکل دار میشن؟؟یا کلا بچه های ناپیوسته معماری؟؟
اگه همچین قانونی تصویب بشه باید همه مون اعتراض کنیم.

farnaz*

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه ها من نشری ی 92 (جزییات معماری ساختمان های آجری)رو میخوام.
هر چی سرچ کردم نتونستم پیدا کنم.
یکی از دوستان هم برای دانلود گذاشته بود(فکر کنم saeed_goodboy)ولی نمی شد دانلود کرد.
از دوستان تقاضا دارم هر کی داره بذاره واسه دانلود.
چون ازش تو آزمون دتایل نظام سوال میاد.
ممنون:gol:

limooshirin

عضو جدید
بچه ها من نشری ی 92 (جزییات معماری ساختمان های آجری)رو میخوام.
هر چی سرچ کردم نتونستم پیدا کنم.
یکی از دوستان هم برای دانلود گذاشته بود(فکر کنم saeed_goodboy)ولی نمی شد دانلود کرد.
از دوستان تقاضا دارم هر کی داره بذاره واسه دانلود.
چون ازش تو آزمون دتایل نظام سوال میاد.
ممنون:gol:
هر کی نشریه 92 لازم داره ایمیلشو برام
بفرسته

Nasim_Feiz_A

عضو جدید
یه سری کلاس مرکز معماری ایران www.iacenter.ir میذاره.
اگرتهران هستی میتونی بری.
منم می خوام برای طراحی نظام کلاس صدیق برم.نمی دونم چقدر کمکم می کنه و اینکه آیا صدیق در رابطه با طراحی نظام مهندسی هم خوب تدریس می کنه یا نه نمی دونم.
از اونجایی که من تهران نیستم تو این کلاسش که شهرستان اومده شرکت می کنم.

کلاس صدیق برای طراحی نظام؟!!! امیدوارم به بیخودیه کلاس های اسکیسش نباشه ، واسه اسکیس 2جلسه اومد بقیش داداشا رو فرستاد . خیلی بیخود بود . :w09:شاید کلاس هایی که در تهران میذاره بهتر باشه ،12 استان کلاس میذاره و اونوقت داداشا رو میفرسته.... واسه آزمون ارشد اردیبهشت ماه گذاشت 15 فروردین اومد تازه افتخارش این بود که بچه های پارسالی بازم اومدن سر کلاسش!!! :w22: از من میشنوی یه کلاس درجه 8 و بی کیفیت تو شهر خودت بری بازدهیش از کلاس صدیق بیشتره ..... شما که از من بیشتر سخت میگیری :w18:
من که مجاز نیستم طراحی شرکت کنم ، :cry: :cry:فرناز جون هر کاری کردی و قبول شدی { که ایشالا حتما قبول میشی} منو راهنمایی کنــــــــــیا ، برات دعا میکنم قبول شـــــــــی تا 2000 تا سوالی که برام پیش میاد از خودت بپرسم :w30:

farnaz*

عضو جدید
کاربر ممتاز
کلاس صدیق برای طراحی نظام؟!!! امیدوارم به بیخودیه کلاس های اسکیسش نباشه ، واسه اسکیس 2جلسه اومد بقیش داداشا رو فرستاد . خیلی بیخود بود . :w09:شاید کلاس هایی که در تهران میذاره بهتر باشه ،12 استان کلاس میذاره و اونوقت داداشا رو میفرسته.... واسه آزمون ارشد اردیبهشت ماه گذاشت 15 فروردین اومد تازه افتخارش این بود که بچه های پارسالی بازم اومدن سر کلاسش!!! :w22: از من میشنوی یه کلاس درجه 8 و بی کیفیت تو شهر خودت بری بازدهیش از کلاس صدیق بیشتره ..... شما که از من بیشتر سخت میگیری :w18:
من که مجاز نیستم طراحی شرکت کنم ، :cry: :cry:فرناز جون هر کاری کردی و قبول شدی { که ایشالا حتما قبول میشی} منو راهنمایی کنــــــــــیا ، برات دعا میکنم قبول شـــــــــی تا 2000 تا سوالی که برام پیش میاد از خودت بپرسم :w30:
دیگه منم از رو ناچاری می خوام پیشش کلاس برم
نمی دونم ولی گفتند که تشکیل کلاس ها با حضور شخص صدیق
تا ببینیم چی پیش میاد.
به روی چشم
شما دعا کنید من قبول شم میام اینجا خودم کلاس میذارم البته با آقای limoo shirin با هم در خدمت هستیم.درسته آقای لیموشیرین؟:victory:
تو قبولی مطمین باش.چون دقیق داری می خونی.ایشا الله طراحی هم که سال بعد مجاز شدی قبول شی.:w23:

آخرین ویرایش:

limooshirin

عضو جدید
دیگه منم از رو ناچاری می خوام پیشش کلاس برم
نمی دونم ولی گفتند که تشکیل کلاس ها با حضور شخص صدیق
تا ببینیم چی پیش میاد.
به روی چشم
شما دعا کنید من قبول شم میام اینجا خودم کلاس میذارم البته با آقای limoo shirin با هم در خدمت هستیم.درسته آقای لیموشیرین؟:victory:
تو قبولی مطمین باش.چون دقیق داری می خونی.ایشا الله طراحی هم که سال بعد مجاز شدی قبول شی.:w23:
سلام
انشاا... هممون قبول میشیم
درخدمتگذاری حاضرم

وحیستا

عضو جدید
[سلام منم امسال میخوام امتحان نظام بدم میشه بگین بجز کتاب ساعد سمیعی دیگه چه کتاب بدرد بخوری هست

rainy day

عضو جدید
با سلام...

دوستان براي بخش طراحي آيا كتاب خاصي سراغ داريد كه هم براي مطالعه بدرد بخوره و هم براي بردن سر جلسه؟؟

و سئوال ديگه اينكه كسي ميدونه موارد آزمون طراحي رو بصورت دقيق از كجا ميشه پيدا كرد؟؟ يعني نقشه زمين و مشخصات مورد نياز رو كامل ذكر كرده باشه؟

با تشكر فراوان

limooshirin

عضو جدید
[سلام منم امسال میخوام امتحان نظام بدم میشه بگین بجز کتاب ساعد سمیعی دیگه چه کتاب بدرد بخوری هست

سلام
واسه تستی عمومی و تستی تخصصی همون منابعی رو که خودش مشخص کرده بخون. واسه تستی اجرایی هم : کتاب ساعد سمیعی که منبع اصیش نشریه 167 + دیتیلهای اجراییش بعد سعی کنید مبحث 19 و راهنماش رو با دقت مطالعه کنید و نت برداری اگه عجله نداشته باشید اون چیزایی رو که واسه تستی اجرایی لازمه میزارم توی همین سایت که دانلود کنید. (انشاا... حدود 5 روز دیگه )

در حین مطالعه مباحث هر آنچه را که مربوط به قوانین طراحی میشه یاداشت کنین بعنوان مثال :حداقل ابعاد معماری آسانسور چه نفربر و چه برانکارد بر و چه تخت بر و همچنین ابعاد اسانسور برای صندلی چرخدار و...... حداقل عرض پله ، ارتفاع و ..... شیب رامپ ماشن ، شیب رامپ برای صندلی چرخدار معلولین ..... درز انقطاع و .....تمام مواردی که میدونین لازمه ... حالا اگه اینارو خودم جمع آوری کردم بهتون میگم
موفق و موئد باشین انشاا... همگی قبول میشین .

arashitect

عضو جدید
یه سری کلاس مرکز معماری ایران www.iacenter.ir میذاره.
اگرتهران هستی میتونی بری.
منم می خوام برای طراحی نظام کلاس صدیق برم.نمی دونم چقدر کمکم می کنه و اینکه آیا صدیق در رابطه با طراحی نظام مهندسی هم خوب تدریس می کنه یا نه نمی دونم.
از اونجایی که من تهران نیستم تو این کلاسش که شهرستان اومده شرکت می کنم.
دوست عزیز امتحان طراحی ازمون نظام مهندسی به هیچ عنوان ربطی به اسکیس نداره.کاملا ترسیم فنیه.کشیدن دارو درخت و افه های گرافیکی نه تنها کمکی نمیکنه حتما مشگل ساز میشه براتون.شما بایدخود روند طراحی رو بلد باشید.اونم طراحی مهندسی .نه خابو خیالات اسکیسی.برای اینکه بیشتر متوجه بشین خواسته ازمون از شما چیه یه سری به شهرداری بزنید و یه نمونه از طراحی معماری ساختمان مسکونی رو تهیه کنید.انقد که جانمایی پارکینگ و داکتهای تاسیساتی در این ازمون مهم هستن حتی طراحی نما اهمیت نداره.

arashitect

عضو جدید
با سلام...

دوستان براي بخش طراحي آيا كتاب خاصي سراغ داريد كه هم براي مطالعه بدرد بخوره و هم براي بردن سر جلسه؟؟

و سئوال ديگه اينكه كسي ميدونه موارد آزمون طراحي رو بصورت دقيق از كجا ميشه پيدا كرد؟؟ يعني نقشه زمين و مشخصات مورد نياز رو كامل ذكر كرده باشه؟

با تشكر فراوان

روی خود سایت مسکن -ساختمان نمونه سوالات ادوار گذشته وجود داره.حتما نمونه جواب هاروهم دانلود کنید تا با فضای امتحان اشنا بشین و بدونید چه خواسته ای از شما دارند.

arashitect

عضو جدید
برای دوستانی که میخان امتحان تستی بدن:حتما cdنمونه سوالات ادوار گذشته رو تهیه کنن.شروع کنن به تست زدن و هر سوالی رو بلد نبودن بگردن جوابشو از توی کتابا پیدا کنن.این بهترین روش مطالعه هدفمنده.ضمن اینکه معمولا حدود یک سوم از سوالات تکراریه و قبلا در سالهای گذشته پرسیده شدن.
برای کسانی که امتحان طراحی دارن:نمونه سوالات سالهای گذشته رو بگیرید تا اولا بدونید چه انتظاری از شما میره.حتما یکی از سوالات رو سعی کنید در زمان تعیین شده پاسخ بدید.سرعت در ترسیم خیلی مهمه.نیمی از وقت رو برای طراحی و نیم دیگری رو برای ترسیم صرف کنید.اگه ترسیم فنی یادتون رفته کتابشو بخرید و حتما ترسیم فنی رو رعایت کنید.یادتون باشه امتحان مهندسی دارید میدین نه طرح دانشگاهی.طرحتون بایستی کانملا اجرایی با ستون گذای کامل و جا نمایی داکتهای تاسیساتی و مبلمان واقعی باشه.قوانین شهرداری برای پارکینگ رو حتما رعایت کنید.
برای دوستانی که امتحان دیتیل دارن:بهترین راه درک دیتیل مشاهده اجرا شده همون دیتیل هستش.برید سر ساختمونهای در حال اجرا.مرجع دیتیل ها هم که دیتیلهای سازمان بهینه سازیه.ضمن اونکه دیتیلهای دکتر ساعد سمیعی و دیتیلهای خاص از پی و پیکره حتما به کارتون میان.
سخن اخر اینکه فضای اکادمیک رو فراموش کنید.دانشگاه مرحله ای بوده که شما طی کردید و حالا دیگه مهندس هستید.مهندسی که با جان و مال مردم سرو کار داره و مسئولیتش خیلی سنگین تر از یه پزشکه.بازم تاکید میکنم سری به شهرداری محلتون بزنید و چند نمونه طرح بگیرین تا بدونید حرفه ایندتون چیه.
موفق باشیدو سر فراز.....

yalda65

عضو جدید
دوست عزیز امتحان طراحی ازمون نظام مهندسی به هیچ عنوان ربطی به اسکیس نداره.کاملا ترسیم فنیه.کشیدن دارو درخت و افه های گرافیکی نه تنها کمکی نمیکنه حتما مشگل ساز میشه براتون.شما بایدخود روند طراحی رو بلد باشید.اونم طراحی مهندسی .نه خابو خیالات اسکیسی.برای اینکه بیشتر متوجه بشین خواسته ازمون از شما چیه یه سری به شهرداری بزنید و یه نمونه از طراحی معماری ساختمان مسکونی رو تهیه کنید.انقد که جانمایی پارکینگ و داکتهای تاسیساتی در این ازمون مهم هستن حتی طراحی نما اهمیت نداره.
ممنون.خلاق بودن کار اهمیتی نداره؟صرفا اجرایی باشه؟؟دیتیل اجرایی هم باید کشید؟یعنی فاز 2 معماری میخوان؟؟:confused:

Nasim_Feiz_A

عضو جدید
نشریه 55 <<<مشخصات فنی عمومی کارهای ساختمانی >>>

نشریه 55 <<<مشخصات فنی عمومی کارهای ساختمانی >>>

تست های مربوط به مواد و فرآورده های ساختمانی آزمون های گذشته رو تنها به کمک مبحث 5 نمیتونم حل کنم اما توی نشریه 55 هست ..... سال های گذشته نشریه 55 هم جزو منابع معرفی شده بوده ؟ یا همیشه مهمه؟:question: امسال لازمه با خودمون سر جلسه ببریمش؟ از یکی شنیدم تا 3 سال پیش جزو منابع اعلام میشده و حالا نیست . این صحت داره؟

arashitect

عضو جدید
ممنون.خلاق بودن کار اهمیتی نداره؟صرفا اجرایی باشه؟؟دیتیل اجرایی هم باید کشید؟یعنی فاز 2 معماری میخوان؟؟:confused:

خلاق بودن که صد درصد اهمیت داره . منتها زمان برای بروز خلاقیت خیلی کمه.
گحتما باید اجرایی باشه با ستون گذاری درست و ترجیحا جا نمایی بادبندها.
دیتیل اجرایی هم اگه برسین بکشین که عالیه.منتها بازم وقت نمیشه.
فاز دو که خیر.اما طرح معمولی با قابلیت اجرایی به صورت عام دارن.

limooshirin

عضو جدید

تست های مربوط به مواد و فرآورده های ساختمانی آزمون های گذشته رو تنها به کمک مبحث 5 نمیتونم حل کنم اما توی نشریه 55 هست ..... سال های گذشته نشریه 55 هم جزو منابع معرفی شده بوده ؟ یا همیشه مهمه؟:question: امسال لازمه با خودمون سر جلسه ببریمش؟ از یکی شنیدم تا 3 سال پیش جزو منابع اعلام میشده و حالا نیست . این صحت داره؟
نشریه 55 منبع خیلی خوبیه برای تستهای اجرایی چون خیلی از روش اجراها رو گفته لازم نیست بخونی فقط باید بدونی که چطور سوال مورد نظر رو ازش پیدا کنی .

farnaz*

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست عزیز
سلام
من میدونم که اسکیس با امتحان نظام زمین تا آسمون تفاوت داره
ولی صدیق قراره کلاس طراحی نظام مهندسی بذاره که اینو می خوام برم.

farnaz*

عضو جدید
کاربر ممتاز
روی خود سایت مسکن -ساختمان نمونه سوالات ادوار گذشته وجود داره.حتما نمونه جواب هاروهم دانلود کنید تا با فضای امتحان اشنا بشین و بدونید چه خواسته ای از شما دارند.
منظورتون از نمونه جواب ها جواب های کلیدی ه؟

arashitect

عضو جدید
دوست عزیز
سلام
من میدونم که اسکیس با امتحان نظام زمین تا آسمون تفاوت داره
ولی صدیق قراره کلاس طراحی نظام مهندسی بذاره که اینو می خوام برم.
چی بگم....من با اقای مرتضی صدیق هم دانشکده ای بودم.شخصا هم بهشون ارادت دارم.در اینکه ایشان یکی از اساتید برجسته کروکی و اسکیس هستند هیچ شکی وجود نداره.اما در مورد طراحی پلان های شهرداری پسند.....نمیدونم.
به هر صورت اگه ضعفی احساس میکنید حتما ضعفتون رو برطرف کنید حالا یا با مطالعه یا با کلاس یا با کارکردن.چون یادتون باشه فقط قبولی در ازمون مهم نیست.وقتی قبول بشید پروانه اشتغال بکار مهندسی دریافت میکنید و صلاحیت طراحی و نظارت ساختمانهای تا 4سقف به شما محول خواهد شد.که مسئولیت سنگینیه.اگه خدای نکرده سوادشو نداشته باشید با شکایت مالک پروانه اشتغالتون معلق یا حتی میتونه باطل بشه.
موفق باشید و سرفراز.

greatmemar

عضو جدید
سلام
کسی میدونه واسه امتحان طراحی کدوم کتابها رو باید خوند؟
منظورم قوانین شهرداری و ...
از کجا میتونم پیداشون کنم؟
آخه اونجور که من متوجه شدم خیلی به اندازهها گیر میدن
مثلا به سطح نور گیر و ...

yalda65

عضو جدید
سلام
کسی میدونه واسه امتحان طراحی کدوم کتابها رو باید خوند؟
منظورم قوانین شهرداری و ...
از کجا میتونم پیداشون کنم؟
آخه اونجور که من متوجه شدم خیلی به اندازهها گیر میدن
مثلا به سطح نور گیر و ...
ضوابط شهرداری رو ظاهرا به این راحتی ها نمیشه گیر اورد.اما یه بنده خدایی میگفت تکثیری های کنار شهرداری ها معمولا از این چیزا تو بساطتشون هست!!:surprised:
اگه کسی داره یا پیدا کرد برای دانلود بگذاره.منم دنبالشم...:smile:

بالا