مشاوره، پرسش و پاسخ و درخواستهای بخش باغبانی

نارون

عضو جدید
کاربر ممتاز
من کلی سوال دارم نمیدونم از کجا شروع کنم:
روش ثکثیر زنحبیل چطوریه؟
برای نشا کاری توی سطح کم برای گلکاری حیاطمون چی کار کنم.بذرها رو که توی صندوق کاشتم کجا بگذارم.
کسی تا حالا اسم زیتون بندری رو شنیده یا دیده.
رفته بودیم جنوب یه میوه انجا داشتن به اسم زیتون بندری شبیه گلابی رنگ زرد هم داره.عکسشو براتون بعد میذارم.میخوام بدونم اسم علمی این چیه؟
بقیه سوالام یادم رفت بازم میام

نارون

عضو جدید
کاربر ممتاز
ابشار طلایی و پیچ اناری رو با قلمه میشه تکثیر کرد؟چه نوع قلمه ای؟سخت ریشه زا هست یا خیر؟
ماگنولیا با قلمه نرم تکثیر میشه زود ریشه دار میشه؟
گل یخ با چی تکثیر کنم؟؟
همه اینا رو میخوام قلمه بگیرم.وتوی حیاطمون بکارم.
داره بهار میشه حداقل حفظ ابرو باشه یه مهندس مثلا تو خونه دارن!!!!!!

نارون

عضو جدید
کاربر ممتاز
گل جعفری ، میمون اگه الان بذرشون بکارم چقدر طول میکشه نشا اماده بشه؟گل میده واسه عید؟
دیگه چه گل فصلی واسه عید میتونم الان بکارم

:redface::surprised::( فقط فکر نکنید دیگه هیچی بلد نیستم.اخه میخوام از یه نفر که قبلا اینا رو کار کرده بپرسم خراب نکنم.

ممنون دوستان

کاکتوس

کاربر بیش فعال
گل جعفری ، میمون اگه الان بذرشون بکارم چقدر طول میکشه نشا اماده بشه؟گل میده واسه عید؟
دیگه چه گل فصلی واسه عید میتونم الان بکارم

:redface::surprised::( فقط فکر نکنید دیگه هیچی بلد نیستم.اخه میخوام از یه نفر که قبلا اینا رو کار کرده بپرسم خراب نکنم.

ممنون دوستان

سلام
همانطور که میدونید جعفری ومیمون فصل گلدهی ان از خرداد به بعد هستش اما بعضی ها از بذور خارجی استفاده می کنند ودرون گلخانه می کارن تا شب عید حتی الان هم اماده عرضه به بازار است. درخصوص میمون بذر انرا شهریور ویا مهر در فضای ازاد میکارن وبهمن واسفند در زمین اصلی میکارن واز اردیبهشت وخرداد گلدهی دارن.
در خصوص جعفری میتونین بعد از خطر سرمای بهاره ومینگین درجه حرارت پانزده درجه بکارین در فضای ازاد میشه میمون رو هم کاشت ولی گلدهی ان دیر تر است .درخصوص اینکه الان بکارید برای شب عید شرمنده باید از نشائ این گلها استفاده کنید

بنفشه پامچال مینا شب عید به گل هستن

نارون

عضو جدید
کاربر ممتاز
مرسی کاکتوس جان.بقیه سوالام کسی نمییتونه بهم کمک کنه.

mahsa javid

عضو جدید
:gol:سلام نارون جون؛
خسته نباشی.
اگه منظورت از اون میوه های گلابی شکل زرد رنگ، اون میوه ایه که توش پر بذرای سیاه و پراکنده هست اسمش گواوا psidium guajava هست؛ که من تو سفرم به بندر عباس اونو به اسم زیتون پاکستانی هم شنیدم. احتمالا به خاطر اینکه میوه گواوا مثل زیتون سته هست به این اسم معروف شده.
امیدوارم منظورتو درست فهمیده باشم.
موفق باشی...;)

mahsa javid

عضو جدید
ابشار طلایی و پیچ اناری رو با قلمه میشه تکثیر کرد؟چه نوع قلمه ای؟سخت ریشه زا هست یا خیر؟
ماگنولیا با قلمه نرم تکثیر میشه زود ریشه دار میشه؟
گل یخ با چی تکثیر کنم؟؟
همه اینا رو میخوام قلمه بگیرم.وتوی حیاطمون بکارم.
داره بهار میشه حداقل حفظ ابرو باشه یه مهندس مثلا تو خونه دارن!!!!!!
:smile: سلام نارون جون.
سلام به همه دوستان...

آبشار طلایی از دسته یاسهاست و یاسها هم جزء سهل ریشه زاترین گیاهان.
قلمه چوب نرم برگدار آبشار طلایی اوخر بهار تا تابستان بهترین روش تکثیر اونه. البته از طریق پاجوش و خوابانیدن هم تکثیر میشه ولی بهترین روش تکثیرش همون قلمه هست.

پیچ اناری (compsis ) اگه اشتباه نکنم بهترین روش تکثیرش از طریق بذر تو بهار هست. از طریق قلمه رو مطمئن نیستم که میشه تکثیر کرد یانه.

گل یخ یه کم تکثیرش سخته. ولی بهترین روش تکثیرش بذره.
بذر گل یخ خفتگی رویانی داره و قبل از اینکه کاشته بشه حتما باید یه سری تیمارها رو روش اعمال کنن. پوسته خیلی سختی هم داره. یه دوره سرمای یه ماهه و بعد گرمای سه ماهه و در نهایت سرما.
تو درسامون گفتن تکثیرش از طریق قلمه تقریبا غیر ممکنه. ولی من یه بار تو دانشکده قلمه چوب نرم و برگدارشو تو بهار گرفتم و بعد از تیمار هورمونی و زخم زنی پای قلمه، ریشه دارش کردم.

ماگنولیا هم بهترین روش تکثیرش از طریق قلمه چوب نرم تو اواخر بهار تا تابستان هست. ولی در مورد انواع همیشه سبزش باید تیمار هورمونی روش اعمال بشه. این کارو من تو دوره کارآموزی که داشتم انجام دادم و موفقیت آمیز بود.

امیدوارم این اطلاعات به دردت بخوره.
موفق باشی ...;)

amir_d

عضو جدید
دوستان لطفا كمك كنند

دوستان لطفا كمك كنند

لطفا در مورد موارد استفاده و طرز كار شيرهاي فشار شكن در خطوط آبرساني توضيح دهيد .

s.khodadadi65

عضو جدید
جمع آوری آب باران

جمع آوری آب باران

دوستان اگر مطالبی در مورد موضوع جمع آوری آب باران در مناطق خشک ونیمه خشک rainwater harvesting in arid and semi arid zones داشتند لطف کنند ما را در جریان بگذارند
از تمامی دوستان کمال تشکر را داریم.
s.khodadadi65@gmail.com:gol:

s.khodadadi65

عضو جدید
جمع آوری آب باران

جمع آوری آب باران

دوستان اگر مطالبی در مورد موضوع جمع آوری آب باران rainwater harvesting دارند
لطف کنند برای حقیر ارسال کنند.
با تشکر از همه مهندسین عضو
خدادادی s.khodadadi65@gmail.com :gol:

نارون

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون مهسا جان که به سوالاتم جواب دادی.خیلی عالی بود.
اره همین میوه که گفتی .یادم باشه عکساشو بذارم.میدونی از جه خانواده ای هست؟

mahsa javid

عضو جدید
ممنون مهسا جان که به سوالاتم جواب دادی.خیلی عالی بود.
اره همین میوه که گفتی .یادم باشه عکساشو بذارم.میدونی از جه خانواده ای هست؟

:gol::gol:سلام خانمی؛
خواهش میکنم. قابلی نداشت.
گواوا از خانوده مورد ( myrtaceae ) هست.

موفق باشی گلم.;)

نازي_مو

عضو جدید
کاربر ممتاز
درخواست

درخواست

درود به همه دوستان

يه درخواست دارم اگه كسي در مورد دانه جو مطلبي داره براي من در اين تاپيك قرار بده ممنون :w27:

afsoon6282

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
درود به همه دوستان

يه درخواست دارم اگه كسي در مورد دانه جو مطلبي داره براي من در اين تاپيك قرار بده ممنون :w27:
سلام نازی جان
ببین اینا به دردت میخوره یا نه
البته کمک اصلی با بچه های باغبانیه
http://tmiz.blogfa.com/post-20.aspx
http://daneshnameh.roshd.ir/mavara/mavara-index.php?page=جو+«ماده+غذایی»&SSOReturnPage=Check&Rand=0
http://www.hamkelasy.com/content/view/28005/111/
http://www.jkmt.ir/index.php?option=com_content&task=view&id=795&Itemid=87
http://mquest.blogfa.com/post-2749.aspx

miadgah

عضو جدید
روش تکثیر زنجبیل کی میدونه چیه؟

سلام گلم
:heart: تكثير زنجبيل با كاشت قسمتي از غده زيرزميني جوانهادار آن انجام ميگيرد
:heart:زنجبیل شامی( Inula hookeri)،توسط جوانه های نابجای ریشه تکثیر می شود
زنجبیل شامی از خانوادهٔ COMPOSITAE گیاهی دائمی با برگ‌های کشیده و گل‌های زرد رنگ می‌باشد. زمان گلدهی زنجبیل شامی فصل تابستان است. حداکثر بلندی آن ۷۵ سانتی‌متر می‌باشد و گستردگی آن گاهی به ۴۵ سانتی‌متر می‌رسد. این گیاه به مکانی آفتابی و خاک سبک با زهکشی خوب نیاز دارد. حداقل دمای قابل تحمل ۱۵ ـ درجه سانتی‌گراد است. تکثیر از طریق کاشت بذر یا تقسیم بوته در بهار یا پائیز امکان‌پذیر است

آناهیتا
miadgah@yahoo.com
http://agriculture.mihanblog.com

خانومی

عضو جدید
کمک فوری خواهش می‌کنم

کمک فوری خواهش می‌کنم

:cry:میخواستیم جای بوته رزاا تو با قچمونو عوض کنیم از پا یین شاخه شکست چی‌ کار بکنم، خواهش می‌کنم جوابمو سریع بدین

eehsan

عضو جدید
کمک

کمک

سلام
بچه ها اگه میشه یکی در این زمینه به من کمک کنه.
من 1 گل یاس گرفتم اما از وقتی که گرفتم داره خشک میشه نمی دونم چیکارش کنم .:(
آب یک روز در میون حدود 1پارچ بهش میدم

پیوست ها

• DSC00006.jpg
    DSC00006.jpg
    61.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • DSC000009.jpg
    DSC000009.jpg
    17.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

گلابتون

مدیر بازنشسته
:cry:میخواستیم جای بوته رزاا تو با قچمونو عوض کنیم از پا یین شاخه شکست چی‌ کار بکنم، خواهش می‌کنم جوابمو سریع بدین
نازلي جان ميشه بگي از كجاي گياه قطع شده...؟؟
اگه روي بته اصلي به اندازه ده تا پانزده سانت هم از شاخه اصليت باقي مونده باشه مشكلي نداره جاشو عوض كن ...فقط شاخه شكسته شده رو به صورت اريب از بالا ببر...بعد هم ببين جوانه جانبي داره يا نه؟

بعد كه سرش رو به صورت اريب بريدي با يه مقدار پودر قارچ كش روش رو سم پاشي كن....خاك اطرافش رو هم محكم كن كه كمتر حباب اكسيژن داشته باشه...به مقدار خيلي كم هم بهش آب بده و ديگه نده ...تا حداقل يكهفته ديگه.

ايشالا كه طوريش نميشه حتما حالش دوباره خوب ميشه

گلابتون

مدیر بازنشسته
سلام
بچه ها اگه میشه یکی در این زمینه به من کمک کنه.
من 1 گل یاس گرفتم اما از وقتی که گرفتم داره خشک میشه نمی دونم چیکارش کنم .:(
آب یک روز در میون حدود 1پارچ بهش میدم

سلام احسان جان
چرا اينهمه آب؟؟؟؟!!!!!!!!!!

آبش رو خيلي زياد ميدي عزيز....هفته ايي يكبار به اندازه ايي كه خاكش خيس بشه كافيه...
با اينهمه آبي كه شما بهش ميدين هم باعث غرقابي شدن و باتلاقي شدن خاكش ميشيد و هم اينكه خاك به سرعت مواد مغذي خودشو ازدست ميده...كه ظاهرا براي گياه شما هم همين اتفاق افتاده ...
مقدار آب رو كم كن...كلا گياه وقتي به آب نياز داره كه خاك سطحش خشك شده باشه...بعد اينقدر بهش آب بده كه از زيرش خارج نشه...يا اگر شد خيلي خيلي كم خارج بشه...اين روش آبياري گياه هست...هر روز هم غبار پاشي كن...همين

الان هم ظاهر گلدون شما اينو نشون ميده كه كمبود كلسيم پيدا كرده...البته اگه اشتباه نكرده باشم...خاكش هم زهكش مناسب نداره...
بهترين كار اينه كه كلا خاك گلدونتون رو عوض كنيد...چون هم مواد مغذي نداره و هم زهكش مناسب ...براي اينكار ميتونيد از خاكهاي آماده فروش توي مغازه هاي گلفروشي استفاده كنيد.
خاك رو كه عوض كرديد...مقداري كود مايع هم تهيه كنيد ( ترجيحا قطره طلا ) و يا اگر نبود ( زربال ‌) و به مقدار يك در هزار بهش بدين...
توي آبياريش هم دقت كنيد...الان هم برگهاي زايد و خشك و خرابش رو بچينيد....و دور بريزيد...

نگران نباشيدايشالا كه گلدون شما هم زودي سرحال ميشه.

eehsan

عضو جدید
گلاب جان ممنون از راهنماییتون
آخه گل فروش گفت آب زیاد می خواد خاکشم وقتی خریدم کلشو عوض کردم دو تا جونه زد اما زود خشک شد. الان تقریبا 20 تا برگ بهشه که نصفشون اینجورن همه رو بچینم؟
مرسی از راهنماییت

Hooshmand-gsm

عضو جدید
مشکل در کاشت خیار

مشکل در کاشت خیار

دوستان سلام ، وقت خوش

چند بار هست که بذر خیار رو میکارم اما تا 3 تا برگ کوچک که در میاره دیگه هیچ رشدی نمیکنه.
از خاک برگ و خاک باغچه و کود هم براش استفاده میکنم. نور هم از پشت شیشه بهش میخوره.
و نهایتآ بعد از مدتی هم خشک میشه.

مثل همیشه ممنون از راهنمایی

mahsa javid

عضو جدید
دوستان سلام ، وقت خوش

چند بار هست که بذر خیار رو میکارم اما تا 3 تا برگ کوچک که در میاره دیگه هیچ رشدی نمیکنه.
از خاک برگ و خاک باغچه و کود هم براش استفاده میکنم. نور هم از پشت شیشه بهش میخوره.
و نهایتآ بعد از مدتی هم خشک میشه.

مثل همیشه ممنون از راهنمایی

:smile: سلام دوست خوبم؛

- اگه برگهایی که در میاد ، خشک شد؛ و به عبارت بهتر، سوخت؛ مطمئنا کود خاک زیاده و یا از کود دامی استفاده کردید که هنوز کاملا نپوسیده بوده...

- ولی اگه برگها تا یه حدی رشد کرد و خشک شد؛ ممکنه در اثر بیماریزاهای خاکزی باشه که باید خاکتونو عوض و ضدعفونی کنید و بعد بذرها رو توش بکارید. اگه این دلیل باشه احتمالا روی طوقه گیاه یه علایمی از بیماری ظاهر میشه که در این صورت گیاه دچار بوته میری شده و گیاه در مرحله 3-4 برگی از محل طوقه تقریبا قطع میشه.

- اما اگه برگ رشد کرد و رشدش متوقف شد، به احتمال زیاد یا خاک مواد غذایی کافی نداره که ممکنه به خاطر خاک نامناسب (اسیدی یا آهکی بودن خاک برگرده که اجازه جذب برخی عناصر غذایی رو به ریشه نمیده ) یا ه دلیل آبیاری زیاد که باعث شسته شدن مواد غذایی میشه ؛ و یا اینکه زهکش خاک اصلا خوب نیست و اجازه رشد به ریشه رو نمیده و در نهایت باعث عدم رسیدن شیره خام به اندام هوایی و در نتیجه خشک شدن بوته میشه...

ولی من احتمال بیشتر روی مورد دوم میدم..
امیدوارم اشتباه نکرده باشم...:cry:
موفق باشید...:gol::victory:

گلابتون

مدیر بازنشسته
گلاب جان ممنون از راهنماییتون
آخه گل فروش گفت آب زیاد می خواد خاکشم وقتی خریدم کلشو عوض کردم دو تا جونه زد اما زود خشک شد. الان تقریبا 20 تا برگ بهشه که نصفشون اینجورن همه رو بچینم؟
مرسی از راهنماییت

خواهش ميكنم عزيز...
وظيفه است...احسان جان..اگه برگهاي بيمار رو بچيني خيلي بهتره...والا من بيشتر ازاين نميتونم راهنمايي كنم چون ديگه بر ميگرده به تخصص دوستان در بخش گياه پزشكي...ولي به احتمال زياد از غرقابي بودن خاك اكسيژن به گياهت كم رسيده و باعث خفگي شده...به نظر من مدتي آبش رو كم كن ببين تاثيري داره يا نه؟

دوستان گياه پزشك نظري ندارن؟؟؟؟

Hooshmand-gsm

عضو جدید
:smile: سلام دوست خوبم؛

- اگه برگهایی که در میاد ، خشک شد؛ و به عبارت بهتر، سوخت؛ مطمئنا کود خاک زیاده و یا از کود دامی استفاده کردید که هنوز کاملا نپوسیده بوده...

- ولی اگه برگها تا یه حدی رشد کرد و خشک شد؛ ممکنه در اثر بیماریزاهای خاکزی باشه که باید خاکتونو عوض و ضدعفونی کنید و بعد بذرها رو توش بکارید. اگه این دلیل باشه احتمالا روی طوقه گیاه یه علایمی از بیماری ظاهر میشه که در این صورت گیاه دچار بوته میری شده و گیاه در مرحله 3-4 برگی از محل طوقه تقریبا قطع میشه.

- اما اگه برگ رشد کرد و رشدش متوقف شد، به احتمال زیاد یا خاک مواد غذایی کافی نداره که ممکنه به خاطر خاک نامناسب (اسیدی یا آهکی بودن خاک برگرده که اجازه جذب برخی عناصر غذایی رو به ریشه نمیده ) یا ه دلیل آبیاری زیاد که باعث شسته شدن مواد غذایی میشه ؛ و یا اینکه زهکش خاک اصلا خوب نیست و اجازه رشد به ریشه رو نمیده و در نهایت باعث عدم رسیدن شیره خام به اندام هوایی و در نتیجه خشک شدن بوته میشه...

ولی من احتمال بیشتر روی مورد دوم میدم..
امیدوارم اشتباه نکرده باشم...:cry:
موفق باشید...:gol::victory:

ممنون از شما mahsa javid عزیز

با مادر در میون گذاشتم
ایشون گفتن که از کودی که برای پارک کنار منزل شهرداری تهیه کرده بود استفاده کردن و با خاک و برگ مخلوط کردن.
گفتن که برگها بعد از اینکه مدتی رشدشون متوقف میشده خشک میشدن.
زهکش و خوده خاک باغچه هم خوب و سالم بوده.
یعنی میشه گفت ممکنه طبق فرمایش شما کود زیادی استفاده کردن

بهرحال ممنون از راهنماییه کاملتون:gol:

Hooshmand-gsm

عضو جدید
سلام به دوستان عزیز:gol:

دوستان من یکسری بذر اطلسی و تاج خروس و گل میمون و آهار و شب بو و همیشه بهار کاشتم.
بعضیهاشون مثل میمون و اطلسی چند روزیه جوونه زده . اما ظاهرآ وقتی آب میدادم بذرها جابجا شدن و نزدیک بهم رشد کردن.
شنیدم باید بعضیهارو تنک کنم تا بقیه بتونن رشد کنن. اما من که دلم نمیاد باهاشون اینکارو بکنم.

شما میتونید یه نظری بدین؟؟

mahsa javid

عضو جدید

دوستان من یکسری بذر اطلسی و تاج خروس و گل میمون و آهار و شب بو و همیشه بهار کاشتم.
بعضیهاشون مثل میمون و اطلسی چند روزیه جوونه زده . اما ظاهرآ وقتی آب میدادم بذرها جابجا شدن و نزدیک بهم رشد کردن.
شنیدم باید بعضیهارو تنک کنم تا بقیه بتونن رشد کنن. اما من که دلم نمیاد باهاشون اینکارو بکنم.

:gol:سلام دوست خوبم،

درسته که دلت نمیاد. ولی اگه گلهای با کیفیت و پرگلی میخوای مجبوری اینکارو انجام بدی:cool:.
:w10:بهترین راه هم،به نظر من اینه که اون نشای کوچیک رو از بالای محل طوقه قطع کنی و سعی کنی که اونا رو با ریشه از خاک درشون نیاری، چون ممکنه به ریشه نشاهای کناری خودش آسیب بزنه و رشد اونا رو دچار مشکل کنه.
:w05:البته شایددوستان راهی برای اینکه تنک نکنی نشاها روداشته باشن ولی من حس میکنم بهترین گزینه تنک نشای خیلی نزدیک به هم باشه.

موفق باشی :w34:

ahmad.daneshjoo

عضو جدید

اگه خیلی بزرگ نشدند بعد از آب دادن خاک از ریشه درشون بیار و با فاصله نشاشون کن.

گلابتون

مدیر بازنشسته
اگه خیلی بزرگ نشدند بعد از آب دادن خاک از ریشه درشون بیار و با فاصله نشاشون کن.

سلام هوشمند جان منم با دوستان موافقم هم با اينكه بايد تنكشون بكني...و هم اينكه ميتوني زماني كه نشاها سه برگي شدن اونا رو توي گلدان يا جاهاي ديگه نشا بزني...

براي نشاهاي اطلسي يه پيشنهاد داشتم :

اگه ميتوني سبز آويز گل و كاه درست كن با سبد توري...خيلي زيبا ميشه...

ali-abi

عضو جدید
چند سوال متفرقه

چند سوال متفرقه

سلام کسی میدو نه تفاوت رشته های
سازه آبی کشاورزی
عمران آب
سازه های هیدرولیکی عمران
درچیه

طراح هیدرولوژیکی به کی میگن

درس هیدرولوژی که برای رشته سازه های آبی توی کنکور میاد
درس هیدرول.ژی مهندس هستش یا سطحی یا هردوتاش