[مشاهیر سینما،تئاتر و بازیگری] -02- کاترین بیگلو

mpb

مدیر تالار مهندسی معماری
مدیر تالارکاترین آن بیگلو (Kathryn Ann Bigelow) در سال 1951 در سن کارلوس کالیفرنیا به دنیا آمد وی تنها فرزند مدیر کارخانه‌ رنگ‌سازی در کالیفرنیای آمریکا و همسر پیشین جیمز کامرون، کارگردان سرشناس هالیوود نیز بوده.


کاترین بیگلو ابتدا به‌عنوان دانشجوی نقاشی وارد دانشگاه شد و در سال 1972 در رشته‌ هنرهای زیبا فارغ‌التحصیل شد. سپس در رشته‌ نقد و نظریه‌ فیلم از دانشگاه کلمبیا کارشناسی ارشد خود را دریافت کرد.
بیگلو که سابقه بازی در 2 فیلم را در کارنامه هنری خود دارد، اولین فیلم کوتاه خود را در سال 1978 با نام «The Set-up» را ساخت.

وی در سال 1982 اولین فیلم بلند خود را با نام خالی از عشق و با نقش‌آفرینی ویلیام دوفو روی پرده سینما برد و بعد از آن‌ فیلم نزدیک تاریکی را به نمایش درآورد.
فلز آبی (1989) و نقطه شکست (1991) با بازی کیانو ریوز دو فیلم بعدی بیگلو بودند تا این‌که در سال 1995 فیلم روزهای عجیب را با فیلم‌نامه‌ای از جیمز کامرون؛ همسر سابقش ساخت.


بیگلو در سال 2000 فیلم وزن آب و دو سال بعد فیلم کا - 19 را با نقش‌آفرینی هریسون فورد ساخت که داستان اولین زیردریایی هسته‌ای شوروی سابق بود.

معروف‌ترین فیلم‌ او مهلکه یا قفسه درد نام دارد. این فیلم در سال 2008 برای اولین‌بار در جشنواره‌ ونیز به نمایش درآمد. وی با این فیلم در مراسم جوایز اسکار سال 2010 در مجموع 6 جایزه به دست آورد.


قفسه درد در جوایز اسکار موفق به دریافت 6 جایزه از جمله بهترین فیلم و کارگردانی شد و در جوایز انجمن کارگردانان آمریکا جایزه‌ بهترین دستاورد کارگردانی را برای بیگلو به ‌همراه آورد تا او اولین کارگردان زن برنده‌ این جایزه لقب بگیرد.
بیگلو که اولین کارگردان زن برنده‌ جایزه اسکار تاریخ سینما است، در آوریل سال 2010 در فهرست 100 شخصیت تاثیر‌گذار هفته‌نامه تایم نیز قرار گرفت.


از دیگر افتخارات سینمایی کاترین بیگلو می‌توان به جایزه‌ بهترین فیلم و کارگردانی جوایز بافتا، بهترین فیلم سال از جوایز فیلم هالیوود، جایزه‌ بهترین کارگردانی جشنواره‌ سانتاباربارا، جایزه‌ حقوق بشر و سینمای جوان جشنواره‌ ونیز اشاره کرد.
فیلم‌ سگ‌های خواب‌آلود از جمله فیلم‌های کاترین بیگلو است که پیش‌تر با عنوان جبهه سه‌گانه مطرح شده بود. این فیلم داستان یک منطقه مرزی میان آرژانتین، پاراگوئه و برزیل است که مکانی امن برای ارتکاب جنایت‌های سازمان‌دهی شده به‌شمار می‌رود.


برخی آز آثار هنری کاترین بیگلو:
  • خالی از عشق - 1982  • نزدیک تاریکی - 1987  • فلز آبی - 1989  • نقطه شکست - 1991  • روزهای عجیب - 1995  • وزن آب - 2000  • K - 19- 2002  • مهلکه (قفسه درد) - 2009  • اسامه بن لادن (سی دقیقه بامداد) - 2012


منبع:beautiful-arts
 
آخرین ویرایش:

Similar threads

بالا