مسابقه ••• واژنامه گیاهپزشکی

"Amir masoud"

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دوستان به علت اینکه مسابقه واژه در تاپیک ** هر کی گفت مشکل چیه** گهگاهی مظلوم واقع میشد از این پس مسابقه واژه را تو این تاپیک ادامه میدیم.

طبق روال مسابقات لطفا کسی که با اعلام طراح، پاسخ صحیح را داده سوال بعدی را مرحمت کنه!

اولین سوال هم خودم میذارم.:D

آخرین ویرایش:

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
Siderophore : ترکیبات کلات آهن که با حذف آهن از محیط روی جوانه زنی-ایجاد آلودگی یا تهاجم قارچ های بیماریزا اثر منفی دارند.

جوانه زنی قارچها منظورته؟ نمیدونم چرا یه چیزی برام مبهمه! خیلی خوب گفتی مشکل از منه!

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
جوانه زنی قارچها منظورته؟ نمیدونم چرا یه چیزی برام مبهمه! خیلی خوب گفتی مشکل از منه!

سوال مسابقه :

Rumposome

من سوال کردم ازت عسل جان ... جواب ندادیا! خب اون حل شد اما این واِژه رو تا حالا نشنیدم!
چقدر اصطلاحات زیاده بابا! اونوقت میگن چرا اضمحلال رو مینویسی ازمهلال! بابا بخدا حق داریم گیج بشیم.
والا الانم نمیدونم اظمهلال! اذمحلال! اضمهلال!

امیر این یعنی چی؟
یه راهنمایی: مربوط به قارچ ها میشه

بازم یه لطفی کن و بیشتر راهنمایی کن!

"Amir masoud"

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
چه سوال ریزی:

یه چیزی در مورد زئوسپور های کیتریدیومیکوتاست!!!

یک ساختار لوله ای دروغین در قسمت پسین زئوسپور ها!!
:surprised:

"Amir masoud"

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
یافتم:

ساختاری که از لوله های بسیار ظریف بهم پیوسته تشکیل شده و در قسمت انتهای عقبی زئوسپور ها بعضی کیترید ها دیده میشود!!!

عسل این اصطلاح رو از کجات در آوردی؟؟

با این اطلاعات تو کلاه ما در پس معرکه قرار دارد!
:D

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
چه سوال ریزی:

یک ساختار لوله ای دروغین در قسمت پسین زئوسپور ها!!
:surprised:

یافتم:

ساختاری که از لوله های بسیار ظریف بهم پیوسته تشکیل شده و در قسمت انتهای عقبی زئوسپور ها بعضی کیترید ها دیده میشود!!!

با این اطلاعات تو کلاه ما در پس معرکه قرار دارد!
:D

ماماااااااااااااان!

20112

عضو جدید
من سوال کردم ازت عسل جان ... جواب ندادیا! خب اون حل شد اما این واِژه رو تا حالا نشنیدم!

ببخشید ....اگه هنوز میخوای برات توضیح میدم با مثال؟؟؟؟؟؟؟؟؟

چقدر اصطلاحات زیاده بابا! اونوقت میگن چرا اضمحلال رو مینویسی ازمهلال! بابا بخدا حق داریم گیج بشیم.
والا الانم نمیدونم اظمهلال! اذمحلال! اضمهلال!

حمید دلبندم اضمحلال.... اضمحلال.....:D:D

بازم یه لطفی کن و بیشتر راهنمایی کن!

باور کن با همون راهنماییم جوابو گفتم !!!!!!!!:smile:

چه سوال ریزی:

یک ساختار لوله ای دروغین در قسمت پسین زئوسپور ها!! :surprised:

پسرخوب کاملتر؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

یافتم:

آفرین آفرین............خوشحال شدیم ..........دست دست

از سلول های بخش خاکستری مغزم .............:D

با این اطلاعات تو کلاه ما در پس معرکه قرار دارد! :D

پس معرکه کجاست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ :surprised:چرا من کلاهو نمیبینم!:redface:

ماماااااااااااااان!

آخی...........طفلک...............نازی...............مامانیشو میخواد:cry:

امیر سوال بعدی رو بذار..............

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
خطاب به خودم ... امیر ... عسل ... فائزه ... رضا ... افسون و هر عزیزی که میخواد تو این مسابقه شرکت کنه ...
پیشنهاد میکنم اول به خودم ... جسارت نشه ...
بیایم اگر طرح سوال واژه میکنیم واژه ای رو مورد سوال قرار بدیم که بیشتر بدردمون میخوره ...
من خودمم گاهی اوقات اگر سوال واژه مطرح کردم زیاد به کاربردی بودنش دقت نمیکردم ... ولی از این به بعد این کار رو میکنم ...
اینکه بشه سوالات کاربردی بشه ... سخته میدونم ... طرح سوال سخت تر میشه ...
اما بنظرم مفید تره ...
برای مثال عرض کنم این سوال واژه اخیر رو منم دیشب تو کتاب قارچشناسی الکسی پولوس پیدا کردم ... والا 6 بار از روش خوندم اما ...
فکر نکنم دونستنش خیلی بدردمون بخوره ...
صد در صد مهم هست ... اما کاربردش ضعیفه.

موفق باشیم انشالله.

20112

عضو جدید
خطاب به خودم ... امیر ... عسل ... فائزه ... رضا ... افسون و هر عزیزی که میخواد تو این مسابقه شرکت کنه ...
پیشنهاد میکنم اول به خودم ... جسارت نشه ...
بیایم اگر طرح سوال واژه میکنیم واژه ای رو مورد سوال قرار بدیم که بیشتر بدردمون میخوره ...
من خودمم گاهی اوقات اگر سوال واژه مطرح کردم زیاد به کاربردی بودنش دقت نمیکردم ... ولی از این به بعد این کار رو میکنم ...
اینکه بشه سوالات کاربردی بشه ... سخته میدونم ... طرح سوال سخت تر میشه ...
اما بنظرم مفید تره ...
برای مثال عرض کنم این سوال واژه اخیر رو منم دیشب تو کتاب قارچشناسی الکسی پولوس پیدا کردم ... والا 6 بار از روش خوندم اما ...
فکر نکنم دونستنش خیلی بدردمون بخوره ...
صد در صد مهم هست ... اما کاربردش ضعیفه.

موفق باشیم انشالله.

اهداف من از طرح سوالاتم :
1_تقویت اطلاعات علمی دوستان;)
2_اذیت کردن دوستان:cry:
3_اسپم:D
4_همه گزینه ها;):cry::D

به دل نگیرید قسمت بالایی شوخی بود کاملا مشخصه گزینه یک درسته :D:D
ولی...............
سوالاتی که بنده در این قسمت میذارم نکات مهم و ریز کنکورهای ارشد دانشگاه های دولتی هستن که به صورت های مختلف در این کنکورها پرسیده میشه شاید در نظر اول بنظر سخت بیاد ولی اگه کسی قبلا مفهومش رو خونده باشه به هر شیوه ای که سوال پیچونده بشه براحتی گزینه ی صحیح رو انتخاب میکنه یکی از هدف های من یادگیری این نکات هستش که برای کنکورتون به دردتون میخوره و از طرفی اگه ما سوالاتی بذاریم که خیلی ساده باشه و همه بلد باشیم خب اولین نفر که سوالو ببینه جواب میده و مسابقه اون هیجان لازم رو نخواهد داشت و اینکه هدف ما باید این باشه که چیزهایه جدیدی بهم یاد بدیم نه چیزهایه تکراری ........
من به نظر دوستام احترام میذارم ولی میخواستم نظر خودم روهم گفته باشم .............امیدوارم کسی ازم ناراحت نشه.......پیشاپیش معذرت خواهی هم میکنم ..........:redface:

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
اهداف من از طرح سوالاتم :

تقویت اطلاعات علمی دوستان;)

سوالاتی که بنده در این قسمت میذارم نکات مهم و ریز کنکورهای ارشد دانشگاه های دولتی هستن که به صورت های مختلف در این کنکورها پرسیده میشه شاید در نظر اول بنظر سخت بیاد ولی اگه کسی قبلا مفهومش رو خونده باشه به هر شیوه ای که سوال پیچونده بشه براحتی گزینه ی صحیح رو انتخاب میکنه یکی از هدف های من یادگیری این نکات هستش که برای کنکورتون به دردتون میخوره و از طرفی اگه ما سوالاتی بذاریم که خیلی ساده باشه و همه بلد باشیم خب اولین نفر که سوالو ببینه جواب میده و مسابقه اون هیجان لازم رو نخواهد داشت و اینکه هدف ما باید این باشه که چیزهایه جدیدی بهم یاد بدیم نه چیزهایه تکراری ........
من به نظر دوستام احترام میذارم ولی میخواستم نظر خودم روهم گفته باشم .............امیدوارم کسی ازم ناراحت نشه.......پیشاپیش معذرت خواهی هم میکنم ..........:redface:

اوکی نظرات شما هم منطقیه ... بله یقینا قدرت علمی بالا میره و در این شکی نیست ... اما کمی زود فراموش میشه آخه! :surprised:
بله با گزینه هیجان هم موافقم ... طرح سوالات سخت هیجان میده و این خوبه ... من خودم وقتی جواب سوالی رو ندونم از هیجان زیاد اعصابم خرد میشه! :mad:
اما نگفتم سوال ساده باشه که! گفتم کاربردی باشه (گرچه کلا رشته ما زیاد کاربردی نیست تو این مملکت) اما حداقل در عمل هم بدرد بخوره ... مسلما این سوالات شما هم در کنکور ارشد بدرد میخوره (کاربردش اینجاست)
این سوال شما هم خوب بود باعث شد من برم سراغ کتاب قارچشناسی و یه نگاهیی بهش بکنم و این خوبه!

ما نظر میدیم برای سازندگی نه برای دشمنی که! پس معذرت خواهی نداریم که! :surprised:
کسی ناراحت نمیشه ... مطمئن باشیم. :gol:

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
ظاهرا حشرات بیچاره اینجا مورد الطفات نیستن! یادم باشه بیام برنده بشم سوال حشره ای بذارم!

"Amir masoud"

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دو واژه مهم دیگه:

Tinsel

Ooplast

به احتمال قریب به یقین منتظر پاسخ عسل خانوم هستیم....!:surprised: ( حمیدم میتونه یه خودی نشون بده!)
:dرضا هم که باز سرش بی کلاهه!! :d

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
Ooplast:
Oo از اامایکوتاست!
plast هم از اندام های سلولی میاد!
تو ااگونیوم ااوسفور بوجود میاد که دو تاست و در اثر تقسیم میوز بوجود میاد ...
این ااوپلاست میتونه اندامی باشه یا تو ااگونیوم یا تو ااپلاست!
ماهیتش یحتمل مثل کلروپلاست یا ... (یادم رفته زیست سلولی مولکولی آخه)
ولی احتمالا یه اندام ذخیره ایه ... که میتونه مثل واکوئل باشه !!!
پس باید بگیم یک واکوئل تو ااسفور ... احتمال زیاد شایدم تو ااگونیوم!
ولی همون ااسفور ... چون محتویات بعد از میوز میره تو ااسفور دیگه!

آقا گرفتم یک واکوئل تو ااسفور قارچهای شاخه اامایکوتا !!!!

اون یکی رو نمیدونم چون تا حالا نشنیدم!!!

Phyto

مدیر تالار
پیشنهاد میدم هر سری فقط یک واژه مطرح بشه، مگر اینکه ارتباط شدیداً تنگاتنگی داشته باشن که بدون هم تاب تحمل نداشته باشن!

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز

اصلا معلوم نبود از همون اول میدونی واکوئل ذخیره ای در اامیست هاست!!!
نمیشه که! اینم مهمه طفلی!

تو شکل اصلا اسمی از واکوئل نیومده ... شکل بدون توضیحات بود گفتم توضیحاتشو خودم بگم بعدا بگیم چاپ کنن بدن مردم!
اون یکی رو راهنمایی کن
چون من نمیدونم اصلا چی هست! اما یه چیزایی به ذهنم میرسه!
میگم:
مطمئنا از قارچ مارچاست! (چون میشناسمت!)
پس قارچه!
از اامایکوتاست! چون با بالاییه در ارتباط یحتمل!
اینم میتونه یه اندام باشه ... و میتونه از همین ااسفور و ااگونیوم یا زئوسپور رو کلا اسپور باشه!

یه راهنمایی کنی ممنون میشیم!

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
پیشنهاد میدم هر سری فقط یک واژه مطرح بشه، مگر اینکه ارتباط شدیداً تنگاتنگی داشته باشن که بدون هم تاب تحمل نداشته باشن!

منم دنبال همین ارتباط تنگاتنگم! ولی هیچی نمیاد تو کلم! ...
نمیدونم وایسا برم تو این سوالای کارشناسی ارشد بگردم ببینم چیزی پیدا میکنم! ماشالله چیزی هم میگه که اصلا علم قارچشناسی نیست!
ماشالله ماشالله ..

Phyto

مدیر تالار

The flagella are interesting. They are not attached to the front or to the back of the zoospore, but they stick out of its sides. Each zoospore has two flagella. One of them is plain; the other is called a tinsel flagellum because it has hair-like structures along its length.
هرچی هست تو اومایستهاست! اینجور که میگه درباره تاژکها خیلی جالبن! چون به عقب یا جلوی اسپور وصل نشدن، بلکه به کناره هاش چسبیدن! زئوسپور دوتا تاژک داره که یکیش صاف و ساده هست و یکی دیگه که بهش میگن tinsel چون یه ساختار مو مانندی داره! :surprised:

Phyto

مدیر تالار
به زئوسپورش نگاه کنید، دوتا تاژکش معلومه! اون جلوئیه که انگار کرک و پر داره (همون موهای ظریف) بهش میگن tinsel. اونی یکی هم که معلومه دیگه، مثل یه تار موی ساده هست و اینجوری که اینجا نوشته اسمش whiplast هست!

Phyto

مدیر تالار
یه چیز دیگه هم فهمیدم! من کلا آدم فهمیده ای هستم! اون جلوئیه یا همون کرک و پریه برای حرکت دادن زئوسپور هست (توی آب فکر کنم) یعنی مثل موتور قایق، دومیه حکم سکان رو داره برای هدایت به جهتهای مختلف!

Phyto

مدیر تالار
حالا که کار به اینجا کشید اینم ببینید، انواع تاژکهای مختلف:

A: Zoospore with a single, posterior, whiplash flagellum of Chytridiomycota. 1B: Biflagellated, primary zoospore of Oomycota, with posterior whiplash and tinsel type flagella. 1C: Biflagellated, secondary zoospore of Oomycota, with lateral whiplash and tinsel type flagella. 1D: Anterior, uniflagellate, tinsel type flagellum of Hyphochytridiomycota.

اینم یه عکس واقعی با میکروسکوپ الکترونی:

scanning electron micrograph of a zoospore of Phytophthora (Oomycota) with a posterior whiplash flagellum and a shorter, anterior tinsel-type flagellum.