مسابقه ••• هر کی گفت مشکل چیه؟

afsoon6282

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
ممنون دوستان.
گال درسته حالا نوع آفتش و با میزبانش هم بگین.

بارانی

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوب من دیروز خیلی سعی کردم بیام ولی سایت باز نشد...به هر حال شرمنده...اینبارم شکر خدا برنده داشتیم...نسیم جون و گلاب جون درست گفتند...صد آفرین...:w23::w27:
جواب همون چچم بود......
:gol::gol:

بارانی

عضو جدید
کاربر ممتاز
اینم یه توضیح مختصر...

چچم Lolium temulentum
نام انگلیسی Along-Along
چچم یا گیج دانه گیاهی است یکساله و تک لپه ای از خانواده گندمیان(Poaceae یاGramineae) که از طریق بذر تکثیر می یابد. ساقه راست یا کمی گسترده،منفرد و چند تایی دارد.ارتفاع ان به 30 تا60و گاهی90سانتی متر میرسد.
برگ و غلاف برگ صاف و ظاهراً سبز،فاقد مو و ضمائم، و پهنک آن مسطح و باریک است.سنبله های این گیاه قائم،سخت، و مسطح و طول انها از30سانتیمتر متجاوز است.سنبلچه های چچم بر خلاف سایر گیاهان این جنس که دراز و کشیده اند، مسطح،پهن، وفشرده اند که6تا8گل درآنها دیده میشود.این سنبلچه ها سبز رنگ هستند. و به طور منفرد و متناوب در دو ردیف روی ساقه گل دهنده و در کنار فرورفتگی ان قرار گرفته اند. به قسمتی که لبه باریک آنها مقابل محور ساقه واقع شده سنبله را مسطح می نماید. طول محور گل10تا30سانتی متر است.گلومها سخت و عموما مساوی سنبلچه یا درازتر از ان هستند.

طول گلوم گاهی به 3میلیمتر میرسد. انتهای گلومل تحتانی نوک تیز، خشک و غشایی است. گاهی ریشک دارد وگاهی بدون ریشک است. گلومل فوقانی ان دارای دو دندانه است.دانه چچم داخل دو گلومل قرار دارد و بر خلاف سایر گونه هاقطور، بادکرده،شیاردار و عاری از موست.طول بذر چچم2تا6میلیمتر است.
چچم در اراضی زیر کشت غلات و سایر محصولات، زمینهای قابل چرا یا مراتع دائمی واراضی بایر می روید. در مزارع گندم،علاوه بر اینکه مانند سایر علفهای هرز،آب،نور،و مواد غذایی خاک را که باید برای گیاه زراعی مصرف شود جذب میکند دانه های با محصول مخلوط میشود و به دلیل سمی بودن برای انسان و دام ایجاد مسمو میت میکند که در این حالت ارزش غذایی محصول را به طور قابل توجهی میکاهد.
سمیت ان مربوط به وجود تمولین اسید و یکی از گلوکوزیدها به نام ساپونین میباشد که برای انسان و دام خطرناک است. قارچ Endoconium temulentum که در دوره حیات چچم به صورت همزیست با ان نشو و نما میکند میسیلیومهای خود را وارد اعضای ان میکند و بی انکه به بافتهای چچم صدمه ای برساند داخل دستگاه تولید مثل گیاه شده دانه ها را نیز آلوده می کند.

گلابتون

مدیر بازنشسته
افسون جان بیماریش که گال هست ومیزبانش هم که نارون هست...اما از بقیه اش دیگه سر در نمیارم..
شرمنده جمیع گیاه پزشکان محترم.:w05:

گلاب:gol:( آخه بگو تو که نمیدونی مجبوری حرف بزنی ):d

nasimkhordad

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
البته گال هست ولی حالا یا بر اثر آفت هست یا بیماری
من روی این درخت یه چنین گالهایی دیدم ولی کوچیک تر که وقتی اون گالو پاره کردم داخلش شته های سیاه بود حالا هم حدسم اینه البته رو سواد من حساب نکنین

من که نظرم تغییر نکرده همون خسارت شته هست میزبانش هم که یادم رفت بگم نارونه

afsoon6282

مدیر تالار
ممنون از همه دوستان
اگه میشه نوع گالش هم بگین دیگه تمومه:w12:

آخرین ویرایش:

afsoon6282

مدیر تالار
خوب دوستان ممنون از شرکتتون توی این سری

شته گالزای سیبی نارون Pear root aphid
Eriosoma lanuginosum
Schizoneura lanuginosum
Hom . Pemphigidae

درختان میزبان این شته نارون و گلابی بوده و آفت در استانهای شمالی و مرکزی کشور انتشار دارد و اهمیت اقتصادی آن زیاد میباشد.این شته هولوسیکلیک و هتروسیوس میباشد.درخت نارون در واقع میزبان اولیه آن بوده و میزبان دومش گلابی است و شته به طور متناوب روی این دو نوع درخت فعالیت دارد.در نارون روی برگهای انتهایی ایجاد گال هایی میکند و در مورد گلابی شته روی طوقه و یا ریشه به سر میبرد.شته موسس در بهار از تخم خارج شده و به طرف جوانه درختان نارون که در حال باز شدن است حرکت میکند و سپس از شیره آن تغذیه نموده و بالاخره جوانه را به یک گال قرمز رنگ مودار تبدیل میکند و در داخل گال نیز شته های زنده زای بدون بال وجود دارد که با پاره کردن گال میتوان آنها را مشاهده نمود.
در بهار شته های بلدار ظاهر شده و به طرف درختان گلابی مهاجرت کرده و در آنجا روی ریشه درختان گلابی به صورت زنده زا و بی بال نسل هایی میگذراند و از ریشه تغذیه میکنند.سپس در پاییز شته های بالدار حاصله از روی ریشه گلابی به طرف درختان نارون مجددا برگشته و در آنجا افراد نر و ماده ظاهر شده و در آنجا شته ماده پس از جفتگیری روی تنه درختان نارون تخمریزی کرده و زندگی زمستانه شته بدین ترتیب میگذرد.
برای مبارزه از سموم شته کش استفاده میکنند.

afsoon6282

مدیر تالار
اینم چند تا عکس دیگه از این شته و خسارتش

afsoon6282

مدیر تالار
خوب ممنون از همه دوستان
در مورد عکس دوستان همه درست گفتن
با تشکر از سایه و سمیه جون که به گال اشاره کردن ولی آوا جان دقیقتر گفتن در مورد شته و میزبانش
برنده این سری مشکل آوا جان هستن
خانومی لطف میکنی عکس بعدیرو بذاری:gol:
سمیه جان شما هم برنده اصطلاح شدین
اگه اصطلاح بعدی رو بذاری ممنون میشم.:gol:

nasimkhordad

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام .......:gol::gol:

واژه ای که براتون میذارم خیلی راحت هست تا همه بتونن به اون پاسخ بدن
جون من جواب بدین خوووووووووووب :cry:

بگین که decline چیه ؟

خیلی آسونه ها زودی جواب بدین

آخرین ویرایش:

nasimkhordad

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
البته گال هست ولی حالا یا بر اثر آفت هست یا بیماری
من روی این درخت یه چنین گالهایی دیدم ولی کوچیک تر که وقتی اون گالو پاره کردم داخلش شته های سیاه بود حالا هم حدسم اینه البته رو سواد من حساب نکنین

افسونم ببین منم گفتم که آفت شته هست چون اینو به عینه دیده بودم :cry:
البته آوا جونم خیلی خوب جواب داد خدایی اطلاعاتش خوبه :)

afsoon6282

مدیر تالار

افسونم ببین منم گفتم که آفت شته هست چون اینو به عینه دیده بودم :cry:
البته آوا جونم خیلی خوب جواب داد خدایی اطلاعاتش خوبه :)
درسته خانومی
فقط آوا جان میزبانش رو زودتر گفتن.همه موارد باید گفته بشه عزیز:w16:
ایشالا دفعه بعدی :w16:

afsoon6282

مدیر تالار

بگین که decline چیه ؟

یعنی زوال تدریجی گیاه یا همون کاهش رشد
ممکنه گیاه سالها زنده مانده رگبرگها و برگها زرد شده و کوچکتر از حالت عادیشون هستند.
خشک شدن شاخه ها از نوک به سمت پایین است.
این حالت به دو صورت هست یا کند یا سریع که در نوع کند ممکنه مدتها طول بکشه ولی در تند در طی چند روز گیاه از بین میره.

بارانی

عضو جدید
کاربر ممتاز
من خیلی دوست دارم جواب بدم ولی هر وقت می خوام یه عکس یا اصطلاح بزارم غصم میگیره....انگار اصلا این کاره نیستم...
این خیلی سادست میزارم اگر جالب نبود افسون جان خودش یه عکس خوب بزارند...ممنون گلک...

بارانی

عضو جدید
کاربر ممتاز
نام این بیماری رو بگین و مربوط به چی هست...

نام عامل رو هم بگین خوبه...

afsoon6282

مدیر تالار
ممنون آوا جان :gol:
نه خوبه عکست خانومی:w16:
سمیه جون لطف میکنی اصطلاحتو همراه برنده بگی عزیز:gol:
وقتش تمومه :w16:

nasimkhordad

عضو جدید
کاربر ممتاز

decline: زوال یا کاهش رشد _ که گیاه بکندی رشد نموده ، برگها کوچک و ترد و شکننده ، مایل به زرد و یا قرمز ،گاهی مرگ سرشاخه بروز میکند

nasimkhordad

عضو جدید
کاربر ممتاز
و امابرنده ی این واژه :
افسون جون خودت تنها شرک تکننده و برنده هستی :w17::w17::w30:
مرسی خانومی:gol::gol:

afsoon6282

مدیر تالار
آوا جون این عکسا صمغی که روی تنه درخت هست زرد رنگه؟

بارانی

عضو جدید
کاربر ممتاز
عامل ایجاد کننده و نشانه‏های بیماری
این بیماری به دلیل حمله چند گونه قارچ از جنس های Cytospora، Paecilimyces، Coniotyrium، Acremonium kihense و Ulocladium atrum ایجاد می‏شود. این بیماری سبب خشک شدن کامل شاخه‏ها، پژمردگی و خشکیدگی خوشه‏ها و از بین رفتن جوانه‏های سال آینده می‏شود. روی شاخه های مبتلا با قطر 4- 3 سانتیمتر و گاهی بیشتر نوارهای طولی به رنگ قهوه‏ای تیره ظاهر می‏شود. پوست در قسمت های مبتلا کمی فرورفتگی و نشست پیدا می‏کند.
می باشد...Paecilimyces spخشکیدن شاخه ها در اثر قارچ

مبارزه
1) هرس و سوزاندن شاخه های بیمار
2) ضد عفونی ادوات هرس و حفظ بهداشت
3) تقویت درختان توسط کود دهی مناسب، آبیاری منظم و استفاده از واریته مقاوم

ت

بارانی

عضو جدید
کاربر ممتاز
من نمی دونم برنده داشتیم یا نه...جواب رو گفتم چون نمی دونستم با این مشکلات سایت می تونم باز بیام امروز یا نه...
به هر حال شانکر بود...نمی دونم برنده کیه!!!

afsoon6282

مدیر تالار
ممنون آوا جان بابت توضیحاتت
راستش من که نگاه کردم سایه و سمیه جان هر دوشون گفته بودن شانکر باکتریایی
ولی شانکر عاملش قارچ بود پس جواب درست نبوده
برنده ای نداریم.
خودت خانومی زحمت میکشی عکس بعدی رو بذاری.
ممنون عزیز.
:gol:

بارانی

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون افسون جان...
از سایه و سمیه هم ممنونم....خیلی گلین...
من یه عکس میزارم ...این یکی راحته...تو کتابهای درسی و جزوه هامون هم خوندیم....

یا علی....