مسابقه *** هركي گفت اين چه گياهيه ...؟

گلابتون

مدیر بازنشسته
ممنون سرمد جان زحمت كشيدي عزيزم... واقعا اطلاع رساني جالبي بود ... اين گياه توي كشورخودمون باشه و نشناسيمش خيلي بده... ممنون عزيزم.

اشموئل جان ضمن عرض تبريك .منتظر عكس شما هستيم عزيز.... :gol:
گلاب خاتون :gol:

Mahmuud

عضو جدید
سلام خدمت همه عزيزان و تشكر فراوان از لطف گلابتون جان

با اجازه گياهي رو كه انتخاب كردم تصوير زير رو داره .... بازم جنوبيه ها ....

فرزام

عضو جدید
:cry:
سرمد :surprised::surprised::surprised:

جنگل حراااا ؟ کسی پاسخگو نشد ؟ :surprised::surprised::surprised:

مامان گلاب یه تنبیه عمومی بزار :w05:

خوبه ها
همه تنبیه بشن :w00:

خواهش میکنم من رو از لیست تنبیهی ها خارج کنید ... :(
چون من میدونستم درخت حرا است ولی وقتی دیدم دوست خوبمون بطور مفصل توضیحاتی دادند و در میان توضیحاتشون به درخت حرا هم اشاره کردند دیگه دلم نیومد جواب بدم. البته طی پیامی به گلاب ناظم اعلام کردم ... ایشون در جریان هستند.

مگه نه خانم ناظم !؟
تو رو خدا نمره انضباطم رو کم نکنید.. :cry:

فرزام

عضو جدید
سلام خدمت همه عزيزان و تشكر فراوان از لطف گلابتون جان

با اجازه گياهي رو كه انتخاب كردم تصوير زير رو داره .... بازم جنوبيه ها ....

این درخت سدر باید باشه که در عربی بهش کنار میگن ...
توضیحات کامل رو نمیگم تا زمانی که جواب درست اعلام و تایید بشه ..

;)

بارانی

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون از همگی.........من خیلی بلد نیستم اصطلاح بزارم...اینم همینجوری پیدا کردم...خیلی سادست...

Nangka چیه و نام های دیگه اون رو بگین...؟

گلابتون

مدیر بازنشسته
ممنون فرزام جان... خسته نباشي عزيز... معلومه كه راست ميگي عزيز... در ضمن گفتم كه ما اينجا واسه هيچكس تنبيه نداريم... جاويد هم شوخي كرد گلم... ميخواست يه كم حال و هواي تاپيك رو عوض كرده باشه....

اشموئل جان منم با درخت كنار يا سدر موافقم...

گلاب :gol:

گلابتون

مدیر بازنشسته
باراني جان من فكر ميكنم اين نام نوعي ميوه است كه توي كشورهاي تايلندو اندونزي به وفور يافت ميشه و ميشه گفت كه بزرگترين ميوه روي زمين محسوب ميشه... حالا نميدونم منظورت همين بود يا نه .:gol:

Mahmuud

عضو جدید
شايد جواب باشه

شايد جواب باشه

[B گفت:
Nangka چیه و نام های دیگه اون رو بگین...؟[/b]

سلام
اين اسم درخت نان صحرايي يا جک بايد باشه که در هند و سري لانکا رشد مي­كنه. ميوه آن بزرگترين ميوه دنياست (حدود 20-30 کيلوگرم) بيضي شکل، زرد رنگ و خاردار و مغز دروني آن قهوه اي با مزه ترش يا شيرين هستش. مغز اين ميوه را مي توان هم خام خورد و هم به چند طريق آن را پخت (چندتا خورش و سوپ خوشمزه) :gol::gol::gol:

گلابتون

مدیر بازنشسته
خوب محمود جان زمان عكس شما به اتمام رسيده عزيز لطف ميفرماييد عكستون رو برامون معرفي بفرماييد... متشكرم.
باراني جان شما هم زمان واژه تون به اتمام رسيده گلم... منتظر توضيحاتتون هستيم عزيزم.

گلاب خاتون:gol:

Mahmuud

عضو جدید
سلام شبتون بخير
فرزام اول جواب درست رو دادن يعني درخت كنار (Ziziphus) كه در عربي بهش سدر ميگن و از درختان بهشتي هست. اين درخت مقدس هست و در بين برخي عشاير رسم هست اگر كسي بخواد آن رو ببره بايد يه قربوني هم مد نظر داشته باشه. گونه اي درختچه اي از كنار هست به اسم كنار ترش كه ميوه كوچك و ترشي داره و فقط تو بيابونا رشد ميكنه و در ضمن خيلي پرخار هست. كنار ميوه اي شيرين داره و خواص دارويي زيادي از جمله شتشوي كامل دستگاه گوارش رو داره. برگهاي سبز خشك ان رو پودر ميكنن و بعنوان تن شور يا شامپو ميشه ازش استفاده كرد. گياهي است مخصوص مناطق گرمسيري و در اغلب نقاط ايران انواعي از آن وجود داره. شوشتر معروفترين كنار رو داره و در بازار اين شهر بعنوان يك ميوه سنتي خريد و فروش ميشه.
مرسي از لطف همه دوستان. البته همتون هم جواب درست رو داديد.
:gol::gol::gol:

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
این درخت سدر باید باشه که در عربی بهش کنار میگن ...
توضیحات کامل رو نمیگم تا زمانی که جواب درست اعلام و تایید بشه ..

;)

:w00::w00:

من عرب نیستم :w06:

:w00::w00:

مامان 2 نمره ازش کم کن تا اطلاع ثانوی اخراجش کن

شوخی بودا :w12:

توی استان بوشهر هم بهش میگن کنار
بعضی از این درختا، بسته به نوعش، میوه های بزرگتر و واقعن شیرین و خوشمزه ای داره

بعضیاشون وقتی رسیده میشن انقد شیرینه که حد نداره

واقعن خوشمزست :w12:

بارانی

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
اين اسم درخت نان صحرايي يا جک بايد باشه که در هند و سري لانکا رشد مي­كنه. ميوه آن بزرگترين ميوه دنياست (حدود 20-30 کيلوگرم) بيضي شکل، زرد رنگ و خاردار و مغز دروني آن قهوه اي با مزه ترش يا شيرين هستش. مغز اين ميوه را مي توان هم خام خورد و هم به چند طريق آن را پخت (چندتا خورش و سوپ خوشمزه) :gol::gol::gol:

خوب ممنون از همگی....

جواب گلاب جان تقریبا درست بود ولی به نظرم آقا محمود که کامل گفتند به خصوص که اسم های دیگه هم گفتند...خوب توضیح کامل هم همون بود که محمود آقا گفتنددیگه حرفی از این میوه یا jackfruit نمی مونه.......ممنون...

یا علی...

گلابتون

مدیر بازنشسته
محمود جان از توضيحاتتون متشكريم عزيز... دست شما درد نكنه ... به اتفاق شما دوستان جنوبي فكر ميكنم بهتر بتونيم درختان و گياهان خطه جنوب كشورمون رو ياد بگيريم... دستمريزاد قربان.:gol:

خوب فرزام جان منتظريم كه عكس گياه شما رو ببينيم مبصر عزيز.:gol:

گلابتون :gol:

گلابتون

مدیر بازنشسته
باراني جان ممنون كه توضيح داديد عزيز... متشكرم گلم.:gol:

راستي بچه ها اين روزها جاي خيلي از بچه ها خاليه... گفتم يادي ازشون بكنيم.... مثل گلرخ و يا هادي خان.. و مدير عزيزمون وحيد خان.... جاي 878 عزيز و پژمان جان هم خيلي خاليه...اميدوارم هرجا هستند شاد و سلامت باشند و روزگار به كامشون باشه...:gol::heart:

Mahmuud

عضو جدید
خوب دوستان عزيز بفرماييد عمليات پراليناژ به چه مفهوم است ؟:redface::gol:

گلاب :gol:

سلام
فكر كنم اين عمل يه نوع ضدعفوني باشه كه مثلاً واسه بذر پيش از كاشت انجام ميشه !؟
ولك نكنه اشتباه و تنبيه بشوم !!!:w05:
اشكال نداره درس عبرتوم ميشه و ياد ميگيروم، آخه مو هنوز يه شاگردوم :child: و دوست داروم معلم :w40:

آخرین ویرایش:

گلابتون

مدیر بازنشسته
محمود خان دست شما درد نكنه عزيز ... همين كه تشريف مياريد و جواب ميدن خودش كليه ... من كوچيك همه هستم ... تنبيه چيه ولك .. ارادتمنديم .:redface:
در ضمن چه كار قشنگي كاش همه بچه ها به لهجه خودشون حتي المقدور صحبت كنن...خيلي شيرين و دلنشين ميشه. ممنونم

Mahmuud

عضو جدید
سی چه مو پی لهمجه خوم گپ بزنم ؟ کسی نمفهمه هاااا

میخین سیتون اربده هم بکشم ؟

سلام همشهري لهجه آشنايي داري !!! :smoke:

منو ببخش اگه شوخي كردم... ديگه شوخي نميكنم .... سرم داد نزن ... :w00:
گلاب جان در مورد اصطلاح يه راهنمايي كوچيك نميكني.... :w16:

آخرین ویرایش:

گلابتون

مدیر بازنشسته
محمود جان توضيح خاصي نداره ... يعني در واقع خودتون راهنمايي لازم رو فرموديد... .بيشتر بگم جواب رو گفتم...:redface:

جاويد جان من كه متوجه شدم تو چي گفتي خيلي هم شيرين گفتي... البته فقط خط اولش..:d
بقيه اش....؟.اسپم ..؟؟؟:mad:

گلاب خانم:gol:

گلابتون

مدیر بازنشسته
به به به .... ببينيد كي اينجاست... مهدي خان...برادر خيلي خيلي خوش اومديد... واقعا ذوق زده شدم... :d

به كجايي عزيز... خيلي خيلي دلمون واست تنگ شده بود... ايشالا كه خير بوده باشه.:redface:

نه عزيز همون گياه اول نيست ... فكر ميكنم تا الان صدها گياه رو روش بحث كرده باشيم عزيز...خودت كه ميبيني تاپيك رسيده به 121 صفحه ... فقط حسابي جاي شما تا اينجا خالي بوده... قدم رنجه فرموديد... :w27:

گلاب:gol:

مهدي از تهران

عضو جدید
به به به .... ببينيد كي اينجاست... مهدي خان...برادر خيلي خيلي خوش اومديد... واقعا ذوق زده شدم... :d

به كجايي عزيز... خيلي خيلي دلمون واست تنگ شده بود... ايشالا كه خير بوده باشه.:redface:

نه عزيز همون گياه اول نيست ... فكر ميكنم تا الان صدها گياه رو روش بحث كرده باشيم عزيز...خودت كه ميبيني تاپيك رسيده به 121 صفحه ... فقط حسابي جاي شما تا اينجا خالي بوده... قدم رنجه فرموديد... :w27:

خیلی ممنون .

ما هم همینطور .

راستی چه خبر از باغچه خونتون .
هنوز هواشو دارین....

بارانی

عضو جدید
کاربر ممتاز
عملیاتی که طی اون ظاهرا محلول پرالیناژ را برای ضد عفونی نهال و جلوگیری از بیماریهای قارچی بر روی اون می زنند.
توصیه شده در زمان کشت نهال از محلول پرالیناژ استفاده شود تا نهالها ازآلودگی احتمالی ضدعفونی شده و تاحدودی مواد غذایی استارتر برای نهال فراهم شود.این عمل همچنین سبب ترمیم نقاط آسیب دیده از کندن نهال و هرس اصلاحی شود.همچنین کود گاوی استفاده شده در محلول پرالیناژ سبب تولید هورمونهایی میشود که باعث ریشه دهی بهتر نهال می شود.

اگر اشتباه بود شرمنده...

گلابتون

مدیر بازنشسته
خواهش ميكنم فرزام جان...دست شما درد نكنه عزيز.... به نظرم اين گياه يك نوع علف هرز هست كه به اسم جغجغك معروفه.... حالا اگه اسم ديگه ايي داره من شرمنده ... به بي سواديم ببخشيد.:redface:

نارون

عضو جدید
کاربر ممتاز
عکس گیاه صابونک است.vaccariaاز خانواده میخک caryophyllaceae
فاقد کاسبرگ فرعی کاسبرگ ها بهم پیوسته فاقد کرک دارای 2 خامه.

فکر کنم این باشه.:redface:

گلابتون

مدیر بازنشسته
دوستان اينهم اطلاعات مختصري از جغجغك

جغجغک (نام‌های علمی: Vaccaria pyramidata ،Vaccaria hispanica یاSaponaria vaccaria) یکی از علف‌های هرز یکساله اروپایی با گل‌هایی به رنگ صورتی کمرنگ است. جغجغک گیاهی دولپه‌ای از خانواده میخکیان (caryophyllaceae)