مسابقه *** هركي گفت اين چه گياهيه ...؟

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
دیشب به سختی میشد اومد باشگاه . امین رخ عزیز هم از این مشکل مستثنا نبودند . ایشون گفتند از طرفشون اعلام کنم این گیاه از خانواده آرالیاسه هست. :gol:

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
کشفیاتم نشون میده اسمش Aralia 'Fabian' یا Polyscias Fabian هستش.

از یه سایت خارجی اینا رو فهمیدم راجه بهش :

مخصوص نواحی تروپیکال . (منشا اون نواحی تروپیکال اسیا و جزایر اقیانوس ارام). مورد کاربردش به صورت تک درخت در منظر استفاده میشه ( اصطلاحا توی فضای سبز به این درختا میگن Specimen) بافت متوسط داره و ارتفاعش هم تا حد متوسطی بالا میاد و زیاد بلند نمیشه . احتیاج آبیش کمه ، رطوبت کمی نیاز داره ...:gol:

Hooshmand-gsm

عضو جدید
خوشگله

nasimkhordad

عضو جدید
کاربر ممتاز
امین رخ جان لطف کن جواب عکستو بذار و برنده رو اعلام کن :w16:
ممنونم عزیز:gol:
از دوستانی هم که شرکت کردن تشکر میکنم :gol::w17:

amin_rogh

كاربر فعال مهندسی کشاورزی
کاربر ممتاز
سلام
متاسفانه من خیلی اوقات اصلا نمیتونم وارد باشگاه بشم.نمیدونم علت چیه. آیا ایراد از منه؟ یا از سیستم سایته؟ نمیدونم!
کلروفیل جان درست گفتند.از توضیحاتشون هم خیلی ممنون. تنها اینو اضافه کنم که من اینو بعنوان گیاه آپاتمانی میشناسم. هوشمند جان هم عکسی گذاشته اند که همین حالت رو داره. البته مصارف منظز هم همنوجور که کلروفیل گفتند داره.
موفق باشید.
امین رخ

Hooshmand-gsm

عضو جدید
حالا نوبت گلرخ عزیزه

یالله یالله
مسابقه میخوایم یالله

البته من بیشتر نگاه و تشویق میکنم و دست میزنم و هورا میکشم.:w12:
ولی خوبه دوستان لطف کنن بهمین ترتیب که دارن انجام میدن بیشتر گیاهانی رو بذارن که بهشون دسترسی باشه تا این اطلاعات بیشتر مفید بفایده باشه
ممنون

راستی بچه ها اگه اعضای سایت ما منو اینجا ببینن حتمآ مالاتیون بخوردم میدن. از وقتی با شما آشنا شدم اونجا کمتر میرم. اگه اومدن بگین من نیستم :cool:

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
راستش هوشمند جان من یه گیاهی دیدیم که فوق العاده برام جذاب اومده . حیفم اومد شما هم اونو نبینید . فکر نمیکنم ایران باشه ازش. یا حداقلش اینه که من ندیدم . اطلاعاتم در حد یه ترجمه لفظ به لفظ از متن مقالشه .

آخرین ویرایش:

محسن82

عضو جدید
با سلام دو سال قبل محققي با كلي سروصدا در كشور گفت توانسته هندونه زرد توليد كنه در حالي كه هندونه هاي زرد و سفيد جزو واريته هاي بومي شهر زابل هستن .ابتكار خوبي انجام دادين انشاالله سوالات بيشتري مطرح بشه تا ما همه تلاش بيشتري براي دانستن انجام بدهيم چرا كه آينده كشاورزي ايران فقط دست ما هستش .

amin_rogh

كاربر فعال مهندسی کشاورزی
کاربر ممتاز
راستش هوشمند جان من یه گیاهی دیدیم که فوق العاده برام جذاب اومده . حیفم اومد شما هم اونو نبینید . فکر نمیکنم ایران باشه ازش. یا حداقلش اینه که من ندیدم . اطلاعاتم در حد یه ترجمه لفظ به لفظ از متن مقالشه .​

سلام
یه کم راهنمایی کن لطفا کلروفیل جان
ممنون

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
اطلاعات کمی رو ازش ترجمه لفظ به لفظ کردم که واستون میگم .

موطن این گیاه آفریقای جنوبی و مرکز نامیبیای غربی هستش.درون صخره های خشک رشد میکنه و در خاکهای با زهکش خوب همراه با مقداری اب سر بیرون میزنه . معمولا در پایین سنگها جاییکه کمی بتونن سایه دریافت کنن تا بتونن از گزند افتاب در امان باشن رشد میکنند . در گیاهان بالغ گلدهی وجود نداره و به دنبال ان گیاه توسط انگورهای نارنجی زینت پیدا میکنه که ممکنه کمی سمی باشن . (نباید اونها رو خورد چون دارای حد زیادی تانیک اسید هستند و شیرین هم نیستند ):gol:

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب وقت معرفی شده دیگه .... اسم این گیاه Cyphostemma bainesii هستش که اقا فرشید کانلا درست به جواب رسید. از گیاهان گوشتی محسوب میشه .چون خیلی اتفاقی وقتی برای کاکتوسها سرچ میکردم بهش برخورد کردم .توضیحات رو هم که قبلا گفتم . اقا فرشید زحنت عکس بعدی با شما :gol:

Hooshmand-gsm

عضو جدید
مجدد تصاویر رو یجای دیگه آپلود کردم
یه عکس دیگه هم از گلهاش اضافه کردم

اول خواستم حالا که اولین باره عکس میذارم یه گیاهی رو انتخاب کنم که هیچکس نتونه جواب بده :w16:
اما بعد گفتم یه چیزی بذارم تا مثل همین گیاه وقتی که شناختیمش و احیانآ اگر خوشمون اومد بتونیم تهیه اش کنیم و ازش استفاده کنیم.

ضمنآ دوستان بمن بگین که اگر احیانآ پاسخ صحیح داده شد باید جواب رو بگم یا باید تا روز چهارم صبر کنم؟

آخرین ویرایش:

"Pejman"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی
اسمش ذغال اخته آمریکایی هست از خانواده سیاه توسکاه ها . میوه اون هم شفت هست اسم علمی اون هم Cornus florida هست. البته بهش کورنوس فلوریدا هم گفته میشه. در ضمن خواص دارویی خیلی زیادی هم داره و هم از این گیاه برای فضای سبز و هم برای گیاهان دارویی استفاده میشه.:gol:

Hooshmand-gsm

عضو جدید
پاسخ صحیح : درخت ال/زغال اخته

پاسخ صحیح : درخت ال/زغال اخته

درخت ال/زغال اخته

کاربرد:

حواشی خیابان،سطوح چمن،کنار آب،پاسیو،گلدان و تک درخت

شاخه های گسترده این درخت به صورت ردیف های افقی بر تنه قرار گرفته و نمایی عریض با تاج مسطح ایجاد می کند.
اوائل بهار گل های کوچک و سفید که با 4 براکته بزرگ احاطه شده کاملا درخت را می پوشاند.
برگها پس از گلها ظاهر شده و به تدریج سبز رنگ می شوند.
در پاییز میوه ها دانه های قرمز و برگها قرمز آتشین شده و سپس خزان میکند.

خصوصیات گیاهی

ارتفاع:
3 تا 9 متر

قطر تاج پوششی:
4 تا 7 متر

درختی است با تاج مسطح و شاخه هایی که در ردیف های مسطح قرار دارند.پوست تنه قهوه ای متوسط و فلس های پوست سوسماری شکل دارد.

برگ:
برگها ساده و متقابل و کامل به طول 7 تا 15 سانتیمتر و پهنای 4 تا 10 سانتیمتر و نوک تیز هستند.در ابتدای رشد سرخ رنگ بوده که بتدریج به رنگ سبز درخشان در می آیند.در پائیز،قبل از خزان دوباره قرمز رنگ می شوند.

گل:
کوچک تقریبا سفید رنگ که توسط 4 براکته رنگین احاطه شده است.گل ها سطح درخت را از اسفند تا اردیبهشت می پوشانند.گل کامل 10 تا 12 سانتیمتر پهنا دارد.واریته Rubra براکته های صورتی تیره دارد.

میوه:
شفت های سرخ خوراکی به صورت خوشه های بزرگ و گرد و جالب توجه هستند.از اوائل شهریور تا آبان ماه ظاهر می شوند.

سیستم ریشه:

عمیق

سرعت رشد:

متوسط

نیاز های طبیعی

آب و هوا:

بهترین رشد را در محیط های سرد می کند ولی گرما و سرما را تحمل می کند.از یخبندان زود رس که ممکن است به جوانه های صدمه بزند باید محافظت شود.

خاک:
در انواع خاکها رشد می کند.خاک های اسیدی و مرطوب با زهکش خوب را نیز تحمل می کند.
تابش مستقیم خورشید و نیم سایه را می پذیرد.در مسیر وزش باد قرار نگیرد.

نگهداری

هرس:
در فصل زمستان و فقط در صورت نیاز هرس شود.به یاد داشته باشید که جوانه گل بر شاخه های جوان رشد می کند.

تغذیه:
تغذیه خاصی نیاز ندارد.

آبیاری:
رطوبت زیاد را می پسندد.

آفات و بیماریها:
مورد حمله حشرات مکنده قرار می گیرد.در صورت نیاز در بهار و اواخر پائیز با لیندن یا مالاتیون سم پاشی شود.نسبت به بیماریها تقریبا مقاوم است.

+++++++++++++++++++

البته ظاهرآ قبلآ توسط خوده امین عزیز درموردش در تالار اطلاعات عمومی صحبت شده بود. ظاهرآ دست گذاشتم روی تخصصه امین جان:w20:
امین جان ، پونه قدوسی منتظره
نوبت شماست

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
البته نا گفته نمونه که .....به لینک زیر هم مراجعه کنید بد نیست:)
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php?t=38723&highlight=%DA%A9%D9%88%D8%B1%D9%86%D9%88%D8%B3

اخی یادش بخیر . اون وقتا دیل اپ بودم نصف عکسا بالا نمیومد! الان دیدم چه تاپیک خوبی بوده! دستت درد نکنه امین رخ جان قبلنا بیشتر دوستمون داشتی:gol: