مسابقه علمی *** کی این علف هرز را می شناسه ؟

خیال شیشه ای

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
اطلاعاتی در مورد گیاه سیرخرس

اطلاعاتی در مورد گیاه سیرخرس

سیرخرس یا سیر خرس نام گیاهی است از راسته مارچوبه‌ای‌ها (Asparagales)،

تیره سیربویان (Alliaceae)، زیرتیره سوسنیان(Liliidae) از سرده سیرها (Allium) همخانواده با پیاز کوهی.

نامگذاری آن به این خاطر است که خرس‌های قهوه‌ای به خوردن سوخ (پیاز) این گیاه علاقه زیادی دارند.

گرازها نیز به خوردن سیرخرس تمایل دارند.

سیرخرس از گیاهان آوندی (Tracheobionta) است.

سیرخرس
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو:گیاهان
زیرفرمانرو:گیاهان آوندی
دسته:گیاهان گلدار
رده:تک‌لپه‌ای‌ها
زیررده:سوسنیان
راسته:مارچوبه‌ای‌ها
تیره:سیربویان
سرده:سیرها
گونه:A. ursinum
نام علمی
Allium ursinum

مارجين

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
فكركنم كوزه قلياني باشه...

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار

فکر کنم بهتر باشه قانون سوال تکراری رو از مسابقه ها برداریم! چون هم دامنۀ سوالهامون خیلی محدود شده هم این که به نظرم تکرار بد نیس، بهتر تو ذهن جاگیر میشه! نه؟

shiba.s.a

بله.سیلن یا همون کوزه قلیانی از خانواده Caryophyllaceae

من قبلا گفته بودم امیدوارم تکراری نباشه.دوستان خیلی سخته آدم 188 صفحه رو بخونه تا مطمئن بشه چیزی که میخواد بذاره تکراری نیست.بعد هم مگه چند تا علف هرز توی دنیا هست؟بالاخره پیش میاد.

فکر میکنم بعدی رو مارچین باید بگن.

خیال شیشه ای

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز

من قبلا گفته بودم امیدوارم تکراری نباشه.دوستان خیلی سخته آدم 188 صفحه رو بخونه تا مطمئن بشه چیزی که میخواد بذاره تکراری نیست.بعد هم مگه چند تا علف هرز توی دنیا هست؟بالاخره پیش میاد.

دوستِ گلم متوجه شدم!

شما خیلی راحت می تونی با ابزارِ جستجوی پیشرفته عنوان سوالت رو داخل کادر سفید سرچ کنی

اگه عنوانِ مشابهی پیدا نکردی می تونی سوالت رو بزاری
http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=196627&stc=1

باز هم ببخشید اگه عنوان کردم سوالت تکراری:D

اشکالی هم نداره این جور چیزها پیش میاد:gol:

پیوست ها

• mnb.png
    mnb.png
    6.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0

مارجين

کاربر ممتاز

قربونت عيزم...اما واسه من تكراري نبود احتمالا واسه دوران قبل از ما بوده...مرسي

سيلن گياهي چند ساله و علفي از خانواده Caryophyllaceae كه از طريق بذر تكثير مي يابد. با ساقه هايي افراشته و منشعب به ارتفاع 30 تا 80 سانتيمتر،سبز مايل به آبي رنگ، اين گياه معمولا از كركهاي نوك غده اي حاوي مواد چسبنده،پوشيده شده است. برگها نواري و متقابل،باريك با انتهايي تيز و فاقد دمبرگ و چسبيده به ساقه هستند. گلها داراي 5 گلبرگ صورتي، بنفش يا سفيد با حاشيه گرد بوده، نسبتاً دندانه دارهستند. كاسه گل با 5 كاسبرگ متصل به هم و با 25 تا 30 رگبرگ مشخص بر روي آن،شكل كوزه اي متورم به قطر 2 سانتيمتر را ايجاد ميكند.
از گونه هاي ديگر قليانك كه به عنوان علف هرز هستند ميتوان:S.latifolia,S.noctiflora را نام برد.
قليانك ،علف هرز مزارع گندم، جو، زمينهاي باير وحاشيه جاده هاست.

shiba.s.a

بلهههههه...احسنت...صحيح است...بفرماييد با توضيحات سوال بعد رو بفرماييد ...

کنف وحشی ،گیاهی است یکساله که از طریق بذر تکثیر می یابد به ارتفاع25تا50سانتیمتر،با دمبرگها و ساقه هایی پوشیده از کرکهای زبر،ساقه های ان،عموما از طوقه اصلی منتج شده گرایش خزندگی ان بیش از ایستایی اش است.برگها از 3 تا5برگچه دندانه دار تشکیل شده که بریدگیهای عمیق هم در ان دیده میشود.کنف وحشی دارای گلهای منفرد و جذاب حشرات به قطر 4 سانتیمتر، به رنگ زرد گوگردی، با مرکز جام گل صورتی یا سیاه است. گلبرگها پس از شکفتن سریعاً میریزند و کاسه گل ساختمان کیسه مانندی را به خود میگیرد که بذرهای فراوانی در ان تشکیل میشود. میوه کنف وحشی کپسول است. گونه های دیگر این جنس شامل:H.rosa,H.esculentus,H.abelmoschusمیبا شد.

کنف وحشی از علفهای هرز مهم باغهای میوه، مزارع پنبه، نیشکر، چغندرقند، سبزی و صیفی وزمینهای بایر است.

روشهای کنترل:

در مزارع پنبه از علفکش تریفلورالین(EC48%)به نسبت 2 تا 2.5لیتر در هکتار قبل از کاشت استفاده میشود.همچنین از دیورون(کارمکس)(wp80%) به میزان 3 کیلوگرم درهکتار. در مزارع کنجد از الاکلر(EC48%)به نسبت 5 لیتر در هکتار بعد از کاشت وقبل از سبز شدن کنجد و در یک نوبت استفاده میشود.

لطفا علف هرز بعدی رو Phyto بگن.
من چون خیلی علف هرز نمیشناسم که بخوام واسه سوال بذارم فقط جوابهارو حدس میزنم.

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
سوال بعدی دس بوس ِهر کی زودتر رسید ...

بالا