مسابقه: بذر شناسی گياهان دارويی

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
باشه هرچی شما بگید

میان بالاخره طراح معمای Ila
:smile:
اسم علمیشو که نوشته بودن قبلا، فهمیدم! منظورم این بود که یکی بیاد دربارۀ اسم فارسیش و میوه و گیاهش و خصوصیاتش توضیح بده!

خیال شیشه ای

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام ممنون خیال عزیز

اگر ممکنه سوال بعد رو جناب مهندس
hfarda2011 طرح کنند

متشکرم
:gol:

حالا این آی ال آ چی هست؟!

نه مثل اینکه شما حالت از من خرابتره!! برو یه کم بخواب نیم ساعت دیگه افطاره!

باشه هرچی شما بگید

میان بالاخره طراح معمای Ila
:smile:

اسم علمیشو که نوشته بودن قبلا، فهمیدم! منظورم این بود که یکی بیاد دربارۀ اسم فارسیش و میوه و گیاهش و خصوصیاتش توضیح بده!

.
.
...
گل شکوه صبح سفید کوچک

Ipomoea lacunosaخانواده شکوه صبح (Convolvulaceae)

توضیحات:این گیاه بومی سالانه، ۳-۷ متر بلندی دارد‏. ساقه کمی زهاری، یا پراکنده موهای سفید شده است. برگهامتناوب بزرگتر معمولا بشکل قلب اگر چه برگ با 3 لوب حاد گاهی برگ‏های کوچکتر معمولا تخم مرغی است.این برگ ها 2-4 "و در حدود نصف این میزان در سراسر لبه آنها صاف و نرم هستند، در حالی که سطح فوقانیبرگ تا به پراکندگی موهای سفید شده است. دمبرگ بلند هستند، بلند و باریک، و بیشتر یا کمتر زهاری.

از پایه یک دمبرگ، توسعه گل سفید 1-3 از یک ساقه کوتاه است. آنها قیفی شکل هستند. در گلو هر گل،کلاله سفید تنها با سر برجسته است که از نزدیک با پرچم سفید با بساک بنفش یا سفید احاطه شدهاست. به ندرت، یک گل، دو برجسته دیده می‏شود. 5 کاسبرگ سبز است که نیزه ای، یا مودار، و در حدود 1/3 "اندازه آن است و در دوره شکوفه دهی رخ می دهد. از اواسط تابستان تا پاییز، و حدود 2-3 ماه طول می کشد گل شکوفه در صبح پدیدار شود. عطر قابل توجه گل در کپسولهای کروی مودار است. این کپسول هاتوسط دانه های درشت قهوه ای تیره و یا سیاه و سفید، با یک شکل مستطیلی نامنظم و سطح براق احاطه می‏شوند. گیاه برای رشد و نمو به خود تکیه می‏کند. سیستم ریشه شامل یک ریشه عمودی اصلی است.

کشت:احتیاج به نور کافی و مکانی مرطوب دارد و گرما را تحمل می‏کند.خاک می تواند مقدار قابل توجهی از خاک رست و شن، خاک رس، یا مواد gravelly باشد.ساقه‏های بلندتر شانس صعود را بیشتر دارند . با پیچیدن به نرده‏ها و گیاهان دیگر.

محدوده و زیستگاه:شکوه صبح سفید کوچک عمدتا در جنوب و غرب ایلینوی، دیده می‏شود. در شمال شرق و شمال 1/6 ازایالت ایلینوی، این گیاه به ظاهر غایب است . زیستگاه مرطوب چمن زار خاک سیاه و سفید، بیشه، میلههای gravelly از رودخانه ها و سواحل دریاچه ها، مراتع مرطوب در نزدیکی رودخانه ها یا جنگل، مزارع رهاشده، مناطق در امتداد کنار جاده ها و خطوط راه آهن، و مناطق ضایعات متفرقه شامل می‏شود. این گیاه بهنفع زیستگاه های آشفته شده است.

جانوران استفاده‏کننده از گل شکوه صبح سفید‏:زنبورهای زبان‏بلند از جمله bumblebees و زنبورها نجار کوچک و oligoleges های های های مانند (زنبورعسل گل خطمی Melitoma taurea)، Peponapis pruinosa pruinosa (زنبور کدو و کدو)، و Cemolobusipomoea (زنبور افتخار صبح بازدید) از شهد گل می‏خورند. برخی از حشرات برای تغذیه بر روی شاخ و برگاین گیاه هستند، از جمله کرم Emmelina monodictyla (شب پره پر مشترک) و چندین گونه از سوسک لاکپشت. قرقاول حلقه کلفت از دانه این گل استفاده می‏کند. علفخواران از این گیاه تغذیه نمی‏کنند‏، چرا که شاخ و برگ این گیاه تا حدی سمی است و بوی تندی دارد‏.

گل‏های این گیاه در اندازه‏های کوچکتر دیده می‏شوند‏، در حالی که گل Convolvulus arvensis (میدان نیلوفرصحرایی) طول بیشتری دارد‏، آنها گسترده تر هستند و به طور کامل باز می‏شوند و در جوامع محلی این گلتنوع زیاد دارد‏، به خصوص با در نظر گرفتن به موداری گیاهان . در موارد نادر ممکن است، گل به رنگ صورتی یا بنفش باشد. این گیاه تا اواخر پاییز گل دارد‏.

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز

kourosh507

عضو جدید
با سلام دوستان عزیز اگه ممکنه به جز مسابقه! به بقیه تاپیک ها هم یه سری بزنید اگه سوالی شده و شما اطلاعات کافی دارید ( که حتما دارید) جواب بفرمایید تا دیگران استفاده بکنند مخصوصا وقتی که بحث کار عملی مطرحه چون اینجوری کل فعالیت اعضاتو مبحث گیاهان دارویی خلاصه میشه توی مسابقه کی ..... و میشناسه!!
با تشکر

hfarda2011

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

این نیست؟

Desmodium canadense

یکبار دیگه::D

این نیست؟

Desmodium canadense

الهی عزیزم..
بابا چندبار جواب داده عزیزدلمون..
چرا طراح سوال جواب نمیدن.......
احتمالا رفتن گل بچینن...:smile:

سلام
مراعفو بفرمایید
نه بذر این گیاه نیست.

"Pejman"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی

خیال شیشه ای

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
بذر گل لاله عباسی ! با نام علمی Mirabilis jalapa
:redface:
جزو گیاهان دارویی محسوب میشه! :D
برگ های اون خاصیت ضد التهابی و ضد دردی دارند :)

بله درسته مرسی پژمان گــل

نمیدونستم مرسی از اطلاعات

بفرمایید سوال بعد

ثریا قدوسی

عضو جدید
پرسش جدید بدر شناسی

پرسش جدید بدر شناسی

با عرض سلام خدمت همه دوستان گرامی و با اجازه آقای پژمان که اجازه دادند پرسش بعدی رو مطرح کنم
تصویر بعدی رو بدون مرجع اش ارائه دادم . ان شا الله بعد از اعلام پاسخ درست مرجع تصویر رو هم خوام گفت تا حق صاحب تصویر رعایت شده باشه.

پیوست ها

• Seed 1.jpg
    Seed 1.jpg
    6.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • Seeds2.JPG
    Seeds2.JPG
    33.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
با عرض سلام خدمت همه دوستان گرامی و با اجازه آقای پژمان که اجازه دادند پرسش بعدی رو مطرح کنم
تصویر بعدی رو بدون مرجع اش ارائه دادم . ان شا الله بعد از اعلام پاسخ درست مرجع تصویر رو هم خوام گفت تا حق صاحب تصویر رعایت شده باشه.
اولین سوال من. برای رسیدن به جواب......
دارویی؟
یا از بذور گیاهان زینتی؟

hfarda2011

عضو جدید
کاربر ممتاز

سلام
بلوط صفرا-بلوط پرزدار-بلوط نما-بلوط گال
Quercus infectoria
از خانواده Fagaceae

ثریا قدوسی

عضو جدید
سلام
بلوط صفرا-بلوط پرزدار-بلوط نما-بلوط گال
Quercus infectoria
از خانواده Fagaceae
سلام
هزار آفرین تشخیصتون فوق العاده است .البته دوستمون آقای پژمان چند روز پیش جنس Quercus رو تشخیص دادن ولی نمی دونم چطور شده اصلا نتونستن مثل این که آنلاین شن
بفرمایید ما در خدمت شما هستیم .

این هم منابع تصاویر:
www.ayusoft.cdac.in
www.bio-asli.com

آخرین ویرایش:

ثریا قدوسی

عضو جدید
بدر های Ambrosia artemisifolia

بدر های Ambrosia artemisifolia

سلام
ممنون
بفرمایید سوال بعد
مشاهده پیوست 167320

سلام من هم با خانم جعفری زاده موافقم
افسنتین کاذب یا امروسیا
(Ambrosia artemisiifolia L)
با نام انگلیسی:
Common Ragweed
از خانواده مرکبان یا Compositae یا http://www.7upload.ir/uploads/p654778_Ambrosia_artemisifolia_www_oardc.ohio-state.edu.jpgAsteraceae یا گل ستاره ای ها

پیوست ها

• Ambrosia seeds-www.oardc.ohio-state.edu.jpg
    Ambrosia seeds-www.oardc.ohio-state.edu.jpg
    38.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • Ambrosia artemisifolia ag.ndsu.nodak.edu.jpg
    Ambrosia artemisifolia ag.ndsu.nodak.edu.jpg
    41.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

hfarda2011

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

Ambrosia artemisifolia؟؟؟؟
سلام بله درسته
افسنتین کاذب یا امروسیا
با نام انگلیسی:
Common Ragweed
از خانواده مرکبان یا Compositae یا http://www.7upload.ir/uploads/p654778_Ambrosia_artemisifolia_www_oardc.ohio-state.edu.jpgAsteraceae یا گل ستاره ای ها

سلام بله درسته البته فکر کنم بهش ابروسیا هم بگن

یکی از شما دودوست گرامی بفرمایید سوال بعد را.

http://www.discoverlife.org/20/q?search=Ambrosia+artemisiifolia

ثریا قدوسی

عضو جدید
سلام بله درسته

سلام بله درسته البته فکر کنم بهش ابروسیا هم بگن
یکی از شما دودوست گرامی بفرمایید سوال بعد را.

http://www.discoverlife.org/20/q?search=Ambrosia+artemisiifolia
سلام خدمت دوستان گرامی ام
چون خانم جعفری زاده اول جواب درست رو دادن حق ایشون هست که پرسش بعدی رو طرح کنن
بفرمایید منتظریم خانم جعفری زاده

*محیا*

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
سلام خدمت دوستان گرامی ام
چون خانم جعفری زاده اول جواب درست رو دادن حق ایشون هست که پرسش بعدی رو طرح کنن
بفرمایید منتظریم خانم جعفری زاده
سلام عزیز :gol:
اگه ایرادی نداره شما لطف کنید سوال بعدی رو بزارید :gol:
متشکرم :gol:
:w27:

ثریا قدوسی

عضو جدید
چکیده ای از خواص Ambrosa artemisifolia یا افسنتین کاذب یا امروسیا

چکیده ای از خواص Ambrosa artemisifolia یا افسنتین کاذب یا امروسیا

مشاهده پیوست 167320

افسنتین کاذب یا امروسیا
با نام انگلیسی:
Common Ragweed
از خانواده مرکبان یا Compositae یا Asteraceae یا گل ستاره ای ها

با سلام و سپاس
در پایان لازمه چکیده ای از خواص این گیاه رو اضافه کنم:
این گیاه موجب تب یونجه (Hay Fever)هم می شود وعامل حساسیت های تنفسی فصلی افراد ناشی از دانه های گرده این گونه گیاهی است .
البته بومیان آمریکا از فیبر های ساقه برای ساختن الیاف از آن استفاده می کنند. سرخپوستان چروکی Cherokee از له شده گیاه و مالش آن بر محل گزیدگی حشرات در کاهش التهاب حاصله بهره می برند. برخی معتقدند جویدن ریشه های این گیاه پیش از خواب موجب آرامش و کاهش ترس می گردد.

پیوست ها

• Ambrosia seeds.jpg
    Ambrosia seeds.jpg
    38.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • Ambrosia artemisifolia.jpg
    Ambrosia artemisifolia.jpg
    41.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش: