مدیریت سیستم های اطلاعاتی

maryam288

عضو جدید
مديريت سيتمهاي اطلاعاتي (MIS) درواقع کاربرد تکنولوژي اطلاعات است در پشتيباني از فعاليتهاي تجاري, چرا که تجارت روز به روز متحول مي‌گردد و در اين ميان همواره افرادي با قدرت تحليل بالا و زاويه ديد و پيشينه تجاري مورد نياز هستند تا فرايندهاي تجاري را بارورتر کنند.
از اين رو دانش آموختگان اين رشته تحصيلي (Management Information Systems) نياز دارند تا بياموزند که چگونه نيازمنديهاي اطلاعاتي يک سازمان را تحليل کنند و سپس در صدد طراحي يک سيستم مديريت امور, مبتني بر کامپيوتر, در جهت رفع نيازمنديهاي تحليل شده برآيند, و در نهايت پياده‌سازي و فرايند عملياتي سازي سيستم طراحي شده را راهبري نمايند.
به منظور برنامه‌ريزي و توسعه يک سيستم اطلاعاتي که پاسخگوي نيازمندي‌هاي کاربران باشد, يک متخصص MIS بايستي با ساختار سازماني, اهداف تجاري, عمليات بازرگاني (شامل روالهاي کاري و چرخش اطلاعات ميان پروسه ها) و با چگونگي برقراري ارتباط موثر با کاربران آشنا بوده و بداند چگونه سيستمي طراحي کند که فعاليتهاي کاربر را تحت پوشش قرار دهد.
همچنين متخصصين MIS بايستي همواره در زمينه تکنولوژي‌هاي اطلاعاتي به‌روز بوده, صاحب توانمنديهاي پايه‌اي تکنيکي باشد تا بتوانند در انتخاب تکنولوژي مناسب در جهت پياده‌سازي سيستم کامپيوتري مورد نياز تصميم بگيرند. بدين منظور است که که رشته تحصيلي MIS ترکيبي است از دروس کامپيوتري و تجاري.
از آنجايي که عدم موفقيت بسياري از سيستمهاي اطلاعاتي مبتني بر کامپيوتر در واقع به‌دليل موارد تکنيکي و فني نيست و ريشه در عدم توانايي افراد در طراحي و استفاده مناسب از سيستمها دارد, لذا افزايش درخواست براي دانش آموختگان و فارغ‌التحصيلان اين رشته انتظار مي‌رود.
 

maryam288

عضو جدید
يک فارغ التحصيل موفق رشته MIS بايد قادر باشد
ـ يک برنامه کاربردي تجاري را در يک محيط برنامه نويسي شي گرا مانند زبان ويژوال بيسيک و يا محيط‌هاي مشابه ايجاد کند که شامل طراحي واسط کاربري, بکارگيري کنترل‌ها, برنامه نويسي و عيب‌يابي سيستم مي‌شود.
ـ تکنيکهاي مدلسازي داده مانند نرمال‌سازي و دياگرام موجوديت‌ها و روابط (ERD) را در جهت ايجاد يک مدل پايگاه داده‌ها بکار گيرد.
ـ مدل ايجاد شده را در يک سيستم مديريت پايگاه داده‌ها مانند SQL يا Access پياده‌سازي کند که شامل ايجاد جداول, برقراري روابط محدود کننده و يکپارچه سازي اطلاعات, ايجاد view ها و فرمها و گزارشها با استفاده از اطلاعات پايگاه‌داده است.
ـ روشهاي تحليل و طراحي سيستم مناسب را انتخاب نموده و آنها را در جهت ايجاد يک طراحي سيستم براي يک پروسه تجاري اعمال کند, که شامل برنامه‌ريزي توسعه سيستم, تهيه نيازمندي‌هاي سيستم و مدلسازي داده‌ها و روال‌ها است.
ـ از آخرين محصولات و ابزارهاي توليد نرم‌افزار بعنوان ابزار پروتوتايپينگ در جريان توسعه سيستم بهره ببرد.
مديريت سيستم‌هاي اطلاعاتي در مقابل مهندسي نرم افزار (علوم کامپيوتر)
مديريت سيستم‌هاي اطلاعاتي و مهندسي نرم‌افزار تا حدودي شبيه هستند, آنهم از اين نظر که دغدغه هردو استفاده از کامپيوتر در جهت حل مسائل است. اما تفاوتهاي مشخصي بين اين دو زمينه وجود دارد.
 

maryam288

عضو جدید
مديريت سيستمهاي اطلاعاتي (MIS)
رشته تحصيلي مديريت سيستمهاي اطلاعاتي در واقع براي آناني است که علاقه شديدي به کامپيوتر و تجارت دارند. وظيفه يک متخصص MIS کمک به يک سازمان است تا بتواند از سرمايه‌گذاري در تجهيزات و نيروي انساني و فرايند‌هاي تجاري حداکثر سود را کسب کند. اين فرآيند تجاري ممکن است شامل برنامه‌ريزي و توسعه يک سيستم کامپيوتري جديد يا تعبيه و اعمال روشهاي نوين بمنظور توانمندسازي منابع سيستمهاي موجود و افزايش کاربري آنها باشد.
يکي از المانهاي بسيار مهم در زمينه کاري يک متخصص MIS توانايي تحليل نيازمنديها است که شامل مصاحبه با مشتريان به منظور تعيين اهداف سازماني مي‌باشد. با تعيين اهداف است که يک متخصص MIS قادر خواهد بود برآوردي از سخت‌افزار و نرم ‌افزار لازم جهت نيل به آن اهداف را ارائه دهد. اين فرد فرم‌هاي مشخصات, دياگرام فعاليتها و جداول سازماني برنامه نويسان کامپيوتري و ... را تهيه مي‌کند تا بدان‌ وسيله بتواند امور جاري را پيگيري نموده و در جهت خطايابي و رفع مشکلات سيستم با آنها همکاري نمايد.
متخصصين MIS فرآيندهاي تست نرم‌افزار را مديريت کرده و از عملکرد صحيح آن طبق الگوهاي برنامه‌ريزي شده اطمينان حاصل مي‌کنند. يک دانش‌آموخته رشته MIS بواسطه تعامل نزديکي که با بحث مديريت دارد, بخش قابل توجهي از مفاهيم درسي‌اش حول محور کار تيمي, رهبري, مديريت پروژه, خدمات مشتريان و تئوري‌هاي تجاري پايه مي‌باشد, که يک مدير حرفه‌اي سيستم‌هاي اطلاعاتي را از يک متخصص علوم کامپيوتر (مهندس نرم افزار) تفکيک مي‌کند.
 

maryam288

عضو جدید
تو رشته ی تحصیلی ما یعنی صنایع MIS یک مهارت هست، یکی از استادان می گفت تو محیط کار برای پیشرفت باید مهارت هایی اضافه بر دیگران داشت

اطلاعات راجع به MIS یکی از اوناست:victory:
 

amirhakimi

عضو جدید
مطابتون همه درست و متین ولی :
MIS سیستمهای اطلاعاتی مدیریت هست نه مدیریت سیستمهای اطلاعاتی.
این دو واژه در عین اینکه از نظر ظاهری شباهت دارند تفاوت معنایی بالایی دارند.
بطور خلاصه MIS یکی از دهها سیستم اطلاعاتی در سازمان است که مانند سایر سیستمها وظیفه تحلیل داده ها و تبدیل آن به اطلاعات و کمک به فرایند تصمیم گیری (درباره MIS کمک به تصمیم گیری مدیران میانی) - در شرایطی که حجم انبوه اطلاعات نوعی سردرگمی و عدم اطمینان را برای تصمیم گیرنده بوجود آورده است - را بعهده دارد.
 
آخرین ویرایش:

Similar threads

بالا