مباحث مرتبط با آزمون طراحی معماری

bahar-spring

کاربر بیش فعال
سلام
منم کف زیرزمین رو -2.7 گرفتم . رمپ 12 متر، سمت راست ضلع جنوبی . ورودی ساختمان رو هم از همون جنوب دادم . با جک و پله .
فقط یه چیزی :( موقعی که داشتن برگه ها رو جم میکردن یادم افتاد کد رتفاعی زیرزمین رو نذاشتم ، هول شدم نوشتم -1.80 . در حالیکه -2.7 بود :( میفهمن به نظرتون که اشتباه نوشتم ولی درست حساب کردم ؟؟؟
بعد یه چیز دیگه : پله های طبقه همکف به اول رو چه جوری باید میذاشتیم ؟؟؟؟ چون سه رمپه میشد فک کنم :|
اگر توی پاگرد پله هات کد زده باشی فکر نکنم مشکلی پیش بیاد
من خودم همکف به اولو 22 تا گذاشتم. هر بازوش 11 پله

arcsanva

عضو جدید
دوست عزیز شبیه اذر 92 نبود اصلا.امتحان اذر خیلی آسون بود به نظر من.هر چی نکته بود تو امتحان خرداد 93 دادن بودن!به نظر من خیلی سخت بود.

LIGHTARCH

عضو جدید
اگر توی پاگرد پله هات کد زده باشی فکر نکنم مشکلی پیش بیاد
من خودم همکف به اولو 22 تا گذاشتم. هر بازوش 11 پله

تو پاگردهامم کد نزدم :| کلن وقت کم آوردم ....
کار خوبی کرد ی 11 پله گذاشتی منم اول اومدم همین کارو کنم ، گفتم طول پله واسه طبقات زیاد میشه همون 9 و 8 تو هر رمپ پله گذاشتم . اصلا حواسم به سرگیری و اینا نبود .

bahar-spring

کاربر بیش فعال
تو پاگردهامم کد نزدم :| کلن وقت کم آوردم ....
کار خوبی کرد ی 11 پله گذاشتی منم اول اومدم همین کارو کنم ، گفتم طول پله واسه طبقات زیاد میشه همون 9 و 8 تو هر رمپ پله گذاشتم . اصلا حواسم به سرگیری و اینا نبود .
برش هم اگر کشیده باشی معلوم میکنه ها..

bahar-spring

کاربر بیش فعال
دوستان نظرتون راجب این کتاب چیه؟
مشاهده پیوست 212745
تازه چاپ شده.خودم بعد آزمون خریدم.
میخوام باهمین شروع کنم واسه آزمون دوره بعد.
مشاهده پیوست 212746
من قبل آزمون دیده بودم تبلیغشو، فکر کنم بد نباشه. قیمتش چنده؟ منم میخوام بگیرمش البته اگر شهر ما پیدا بشه

delava

عضو جدید
کاربر ممتاز
حالا شما با جزوه ها و مطالب دیگه مقایسه میکنی چطوره؟ ارزش داره؟

به نظر من خوبه.قسمت اول کتاب ضوابطو گفته وآخرکتابم چند نمونه از آزمونارو پاسخ داده.
توقسمت ضوابط پله گفته اولین پله هرسمت ترجیحا کشیده نشود(یعنی این پله مانع اسباب کشی و تردد آسان است)
یا درمورد چشم پله هم گفته حداکثر 20 سانت به شرطی که این حفره از همه طرف با دیوار مسدود باشد تا هنگام آتش سوزی آتش به طبقات سرایت نکند.
ازاین نکات زیاد داره.

آخرین ویرایش:

holooooooo

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
به نظر من خوبه.قسمت اول کتاب ضوابطو گفته وآخرکتابم چند نمونه از آزمونارو پاسخ داده.
توقسمت ضوابط پله گفته اولین پله هرسمت ترجیحا کشیده نشود(یعنی این پله مانع اسباب کشی و تردد آسان است)
یا درمورد چشم پله هم گفته حداکثر 20 سانت به شرطی که این حفره از همه طرف با دیوار مسدود باشد تا هنگام آتش سوزی آتش به طبقات سرایت نکند.
ازاین نکات زیاد داره.

ضوابطی که گفته کلا 60 صفحه اس، 40 صفحشم نمونه آزمونارو طراحی کرده، کلا 100 تا با توجه به فهرستی که گذاشته بودین

nader eng

عضو جدید
سلام به همه بچه ها

یک سوال می تونم بکنم؟

وقتی کف همکف 3.50 تا زیر سقف. و خود سقف رو 0.30 در نظر بگیریم در کل می شود 3.80 حالا برای رسیدن به طبقه اول اگر ارتفاع پله رو 0.17 سانت در نظر بگیریم میشود 23 عدد پله.

حالا سوال من اینکه که باید این 23 پله را در 3 بازو حل کنیم؟(که در این صورت دوتا بازوی 9 تایی و بازوی سوم 5 تایی میشه که سرگیر میشه)

یا باید دو بازو بگیریم؟(که در این صورت یک بازوی 12 تایی ویک بازوی 11 تایی میشه. طبق قانون ما مجاز هستیم در هر بازو تا 12 پله طراحی کنیم)

ویک نکته اینکه اگر 22 تا پله 0.17 سانتی بذاری به ارتفاع 3.74 میرسه! ولی ارتفاع کف طبقه اول ما 3.80 هست .برای همین من گفتم شاید باید 23 تا بزاری تا

حداقل به کف طبقه اول برسه. منتها اون یک دونه پله ارتفاعش ک.چکتر از 0.17 میشه. نمی دونم دارم درست میگم؟

ممنون میشم هرکی جواب بده :confused:

آخرین ویرایش:

nosh

عضو جدید
سلام 2 بازو 11 تایی باید گرفته شه/پله ها حتما نباید 17 سانت فیت بشن اختلافشون تقسیم میشه بین کل پله ها/هیچ وقت نمیتونیم یه پله رو

سلام 2 بازو 11 تایی باید گرفته شه/پله ها حتما نباید 17 سانت فیت بشن اختلافشون تقسیم میشه بین کل پله ها/هیچ وقت نمیتونیم یه پله رو

سلام 2 بازو 11 تایی باید گرفته شه/پله ها حتما نباید 17 سانت فیت بشن اختلافشون تقسیم میشه بین کل پله ها/هیچ وقت نمیتونیم یه پله رو کمتر بگیریم

nazila_sh

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
ازاین نکات زیاد داره.

اگر حل آزموناش بدون اشتباهه لطفا بگید تا من هم بخرم.
خسته شدم از اینکه هر کسی در مورد این آزمون یه نظری میده
:confused:

nader eng

عضو جدید
سلام 2 بازو 11 تایی باید گرفته شه/پله ها حتما نباید 17 سانت فیت بشن اختلافشون تقسیم میشه بین کل پله ها/هیچ وقت نمیتونیم یه پله رو کمتر بگیریم

سلام

من حرفتونو قبول دارم که تمام پله ها باید یک اندازه باشه.

ولی یک مسئله ایی اینجا به وجود می آد و اون اینکه وقتی شما بخواهین برش بکشین می توانید پله 0.17 سانتی بکشین ولی فکر نکنم دیگه بشه پله ها رو با ارتفاع 0.1727 رو تو برش در آورد. (من اینجا 3.80 رو تقسیم بر 22 کردم شد 0.1727)

اگه اشتباه می گم بگید.

nosh

عضو جدید
دوست عزیز تا اینقدر دقت لازم نیست/ فکر کردی مصحح میاد پله هاتو اندازه میزنه؟/اگه اینطور فکر کنیم باید ضخامت خطوط وخیلی چیزای دیگه رو در نظر بگیریم/بارم نمره ها هم نگاه کنی 78٪نمره برا طراحی پلانه/

nosh

عضو جدید
زیرزمین وهمکف و اول10نمره دوم 9نمره بام 5 نمره ومقطع 6نمره

bahar-spring

کاربر بیش فعال
میشه بگید تبلیغشو کجا دیدین واز کجا میشه خریدش؟
تبلیغشو خود دکتر صدیق توی فیسبوک گذاشته بود
من از کتابفروشی خریدمش..بنظرم نمیتونه یه منبع کامل و کافی برای آزمون باشه؛ در ضمن ایراداتی هم داره.

nazila_sh

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
تبلیغشو خود دکتر صدیق توی فیسبوک گذاشته بود
من از کتابفروشی خریدمش..بنظرم نمیتونه یه منبع کامل و کافی برای آزمون باشه؛ در ضمن ایراداتی هم داره.

من سوالم از آقای دکتر اینه که اگر قرار بود ایشون خودشون سوالا را حل نکنند و بدهند دانشجوها و بعد هم ذکر کنند که ممکنه دارای ایراد باشه البته با اون کیفیت پایین چاپ. چه لزومی داشت کتاب منتشر کنند؟
نه واقعا؟

.مهسا.

عضو جدید
سلام دوستان

من آبان امسال ميخوام براي اولين بار شركت كنم. ميشه چندتا سوال ازتون بپرسم؟:)

1- براي برش يا پلان ميشه براي صرفه جوبي در وقت بجاي هاشور زدن مثلا از راپيد الخطاط براي پر كردن بين خطوط استفاده كرد؟؟
2- براي انتقال نقشه ها و تسريع كار روشي مثل كاربون، سياه كردن پشت كاغذ،... وجود داره يا نه ممنونعه و بايد از اول نقشه رو كشيد؟؟
3- ميشه با تي- رول اول كار كاغذ رو شطرنجي كرد و يا تميزي كاغذ ملاكه؟
4- مثل آزمون اسكيس نوشتن توضيحات كوچيك كنار نقشه (مثل دلايل و ايده طرح.. ) خوبه باشه يا فقط در چكنويسمون بمونه؟؟
5- راپيدي كردن كار نمره مازاد داره؟ اگه كه نه، استفاده فقط از يك اتود مثلا 0.5 ( بدون در نظر گرفتن انواع ضخامت خط ها در ترسيم) مشكلي نداره؟
6- شابلون رو چطوري تهيه ميكنيد.
ببخشيد اگه سوالام زياد شد...:redface:

ممنون ميشم راهنماييم كنيد:gol:

آخرین ویرایش:

vertex

اخراجی موقت
سلام دوستان

من آبان امسال ميخوام براي اولين بار شركت كنم. ميشه چندتا سوال ازتون بپرسم؟:)

1- براي برش يا پلان ميشه براي صرفه جوبي در وقت بجاي هاشور زدن مثلا از راپيد الخطاط براي پر كردن بين خطوط استفاده كرد؟؟
2- براي انتقال نقشه ها و تسريع كار روشي مثل كاربون، سياه كردن پشت كاغذ،... وجود داره يا نه ممنونعه و بايد از اول نقشه رو كشيد؟؟
3- ميشه با تي- رول اول كار كاغذ رو شطرنجي كرد و يا تميزي كاغذ ملاكه؟
4- مثل آزمون اسكيس نوشتن توضيحات كوچيك كنار نقشه (مثل دلايل و ايده طرح.. ) خوبه باشه يا فقط در چكنويسمون بمونه؟؟
4- راپيدي كردن كار نمره مازاد داره؟ اگه كه نه، استفاده فقط از يك اتود مثلا 0.5 ( بدون در نظر گرفتن انواع ضخامت خط ها در ترسيم) مشكلي نداره؟
5- شابلون رو چطوري تهيه ميكنيد.
ببخشيد اگه سوالام زياد شد...:redface:

ممنون ميشم راهنماييم كنيد:gol:
سلام دوست عزیز با آرزوی موفقیت در آزمون پیش رو
۱. در استفاده از قلم الخطاط و راپید برای پر کردن و هاشور زدن فقط دقت کنید که اگر کل کار رو نمیرسید راپیدی کنید اصلا انجام ندید بهتره چون نصفه و نیمه با توجه به اختلاف رنگ با مداد خیلی خودش رو نشون میده . پر کردن دیوارها هم اگر کار رو زیبا کنه بد نیست . در کل نیازی به راپیدی کردن نیست ولی کار رو جا افتاده و خوانا میکنه .
۲. همشون ممنوعه ولی دوستان سر جلسه بردند و استفاده هم کردند . خودم هم کاربن زرد بردم ولی استفاده نکردم . در هر صورت اگر از این جرعت ها دارین دقت کنید که کاربن روی کارتون جا نندازه که اگر بفهمند نمره نمیدن .
۳. تمیزی خیلی مهمه اصلا این کاری که گفتین رو انجام ندین . پاک کردنش مکافاتی میشه براتون . ضمنا کاغذ شطرنجی بر خلاف تصور عموم ذهن رو درگیر چیزهای غیر ضروری و طراحی مدولار میکنه که با توجه به وقت کم آزمون توجیه پذیر نیست .
۴. راپیدی کردن نمره مازاد نداره ولی کار تمیزتر و فنی تر چرا . رعایت ضخامت خطوط نمره داره ولی چون کلا وقت خیلی کم میاد درجه اهمیتش پایینتره .
۵. در مورد شابلون هم تاپیک مجزا هست همونجا میتونید پیگیر باشید . ضمنا چون خودم درگیر ساختش بودم عرض کنم که دردسر ساختش زیاده و آزمون و خطا هم زیاد داره ولی حتما استفاده کنید چون بنده با کمک چند نفر یه دونه ساختیم . برای دوستان دیگه هم ارسال کردیم . بعد امتحان خیلی هاشون گفتند که خیلی کمک کرده بهشون . مهمترین نکته این آزمون صرفه جویی در وقته .
موفق باشید .

بانوبانو

عضو جدید
ضمن تشکر از دوستانی که جزوات استاندارد و به روز را به بقیه معرفی می کنند اما توجه داشته باشید که :

داشتن جزوه خوب و دانستن ضوابط صحیح طراحی برای آزمون طراحی لازم است ولی اصلا کافی نیست. تمرین زیاد همراه با ،دقت در به کار گیری ضوابط و سرعت عمل لازمه موفقیت در آزمون است.
موفق باشید.

آخرین ویرایش:
بالا