مباحث مرتبط با آزمون طراحی معماری

shab khanoom

عضو جدید
تنها حالتی که جواب میده این حالتیه که کشیدم. که البته نصف نور گیری جنوب و از بین می بره
کسی اگه راه حل بهتری به ذهنش می رسه بگه

پیوست ها

• 1.pdf
    47.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0

yaghish

عضو جدید
سلام دوست عزیز
اگر طول رامپتون کمتر یا مساوی 3 متر بود شیب می شه 8% و عرضش هم می شه 120
ولی اگر طول رامپتون بیشتر از 3 متر شد( تا طول 9 متر)به ازاي هر متر افزايش طول ، 5 سانتيمتر به عرض مفيد آن اضافه و 5/0 درصد از شيب آن كاسته شود خب حالا این یعنی چی؟
یعنی اگر طول رامپتون شد 4 متر شیب می شه %7.5 و عرضش می شه 125
اگر طول شد 5 شیب می شه% 7 عرض می شه 130
.
.
.
اگر طول شد 9 متر شیب می شه 5% و عرضش می شه 150
اینجا ی استپ داریم یعنی اگه رامپ مستقیم باشه ی پاگرد باحداقل عمق120 می خاییم و اگه چرخش داشته باشیم ی پاگرد 150*150 می خاییم ( اینو از آقای لیمو شیرین یاد گرفتم ممنون مهندس لیمو شیرین):)

و حالا باز از اول شروع می کنیم

ممنون خیلی واضح بود :)

saf1360

عضو جدید
با این ابعا زمین میشه 5 تا پارکینگ در آورد ؟
عرض زمین کمه نمی تونیم واحد اتوبوسی در بیاریم

با اینکه خودش گفته 5 تا پارکینگ پس طبقه سوم یه واحد بزرگ نمی تونیم در نظر بگیریم درسته ؟ چون از 150 متر مربع بیشتر میشه و 2تا پارکینگ میخواد

میشه 5تا پارکینگ درآورد
چون گفته در ضلع جنوبی 1 واحد طراحی شود پس منظورش اینه که از 150 مترمربع بیشتر نشه

hamed.robo

عضو جدید
چون تو طبقه بالا تراکم کم شده شاید بشه مازادش تراکم مجاز رو به همکف داد

F.A.R.Z.A.D

متخصص مباحث اجرایی معماری , متخصص نرم افزار Archi
کاربر ممتاز
پس با این اوصاف ممنوعه؟!!! یعنی نباید چشم پله بذاریم؟
و سوال دوم؟
من شنیده بودم جدیدا پله باید نورمستقیم داشته باشه(ولی قبلا ما همیشه جایی که نور نداشت پله میذاشتیم) یعنی پنجره داشته باشه؟! همچین چیزی درسته؟ یعنی باید رعایتش کنیم؟

سلام.
ببین هلو جان من جای شما باشم نمیزارم.
نمیدونم چرا سر این موضوع حسحس شدید.
اگه شهرداری ممنوع کرده قطعا نظر نظام مهندسی هم همینه.هر کی میگه نه ممنوع نیست سند بیاره.
اونو نمیدونم.
من یه جایی تو مبحث خودندم نورگیری راه پله از خرپشته میتونه تامین بشه.
ولی ظوابط شهرداری میگه اگه تعدا طبقات مسکونیتون 6 طبقه یا بیشتر باشه باید نورگیری داشته باشه.حالا یا مستقیم.یا از طریق نورگیر.

hamed.robo

عضو جدید
توی تمام جزوه هایی که واسه امادگی میرن دیدم 10 سانتیمتر میزارن .جزوه مهندسان هاشمی سمسام و ......

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
آقا فرزاد دوستمون پرسیدن
مساحت یک واحد بر اساس 1 عدد پارکینگ یعنی چی؟
مساحت واحد ها بر اساس یک واحد پارکینگ لحاظ شود

و پاسخ شما

یعنی مساحت واحد هاتون کمتر از 150 متر مربع باشه

فرمول خاصی داره که گفتین مساخت واحدهامون از 150 متر مربع کمتر باشه ؟

زیر 150 متر مربع یه واحد پارکینگ.
بین 150 تا 250 دو دو واحد پارکینگ(این دو واحد پارکینگ میتونن مزاحم هم باشن)
بالای 250 متر سه واحد پارکینگ.

منبع:طرص تفصیلی شهر تهران.

البته هیچ وقت همچین درخواستی از شما تو آزمون نمیکنن.مگر اینکه این مورد توی مباحث مقررات ملی باشه.

holooooooo

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
سلام.
ببین هلو جان من جای شما باشم نمیزارم.
نمیدونم چرا سر این موضوع حسحس شدید.
اگه شهرداری ممنوع کرده قطعا نظر نظام مهندسی هم همینه.هر کی میگه نه ممنوع نیست سند بیاره.
اونو نمیدونم.
من یه جایی تو مبحث خودندم نورگیری راه پله از خرپشته میتونه تامین بشه.
ولی ظوابط شهرداری میگه اگه تعدا طبقات مسکونیتون 6 طبقه یا بیشتر باشه باید نورگیری داشته باشه.حالا یا مستقیم.یا از طریق نورگیر.
ای بابا آقا فرزاد من هرچی میپرسم شما یا میگید حسساسم یا گیر میدم :D باباااا من پستارو خوندم بعد برام سوال ایجاد شد پرسیدم... :redface:

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
دوست عزیز مقررات ملی مهمه شهرداری اصلا مهم نیست پس چشم پله هست لطفآ اگه منبع دارید بگید نیست

سلام.
شما اگه کسی از تو مباحث مقررات ملی میتونست بگه هست حتما میگفت.
شما اگه منبع دارید بیارید ما هم ببینیم.
شهرداری هم ظوابطش رو از مباحث مقررات ملی میگیره.نازل نمیشه بهشون.
فقط مواردی رو جهت تسهیل در روند تامین پارکینگ اصلاح کرده.

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
ای بابا آقا فرزاد من هرچی میپرسم شما یا میگید حسساسم یا گیر میدم :D باباااا من پستارو خوندم بعد برام سوال ایجاد شد پرسیدم... :redface:

:)
نه آخه از اول تاپیک این قضیه چشم پله داستان بوده:)اصلا اونا ذهنیت اینو ندارن که به چشم پله شما نگاه کنن.

ali kocholomoch

عضو جدید
سلام.

تو یکی از مقررات یادمه نوشته بود عرض پله 110 مفید و کلا 240

110 به علاوه 110 میشه 220

اون 20 وسط چی میشه ؟

:Dمیشه چشم پله

شایدم تو مقررات ملی اشتباه جمع زدن:D

من که 20 سانت در نظر می گیرم:cry:

saraafsoon

عضو جدید
:)
نه آخه از اول تاپیک این قضیه چشم پله داستان بوده:)اصلا اونا ذهنیت اینو ندارن که به چشم پله شما نگاه کنن.
شماکه زنگ زده بودین لطف میکردین اینم میپرسیدین دلیلتون واسه چشم پله نذاشتن چیه خودتونو ما راحت میکردین فردازنگ بزنین نمیشه؟

آخرین ویرایش:

mgsimbyn

عضو جدید
سلام.
دوست عزیز در هیچ نقشه ای در کتابهای مقررات پله بدون چشم پله وجود نداره شما دستورات بلند مرتبه سازی را اشتباه گرفتید همان 110 عرض مجاز و 240 که دوستمون گفت هم نشان دهنده است.

ali kocholomoch

عضو جدید
راستی تو شهر ما که ضوابط شهرداری و نظام تو بعضی چیزا فرق میکنه
مثلا نقشه مارو نظام تایید میکنه
شهرداری گیر میده

یه سری از نقشه ها رو با لاک غلط گیر اصلاح می کنیم و تحویل شهرداری میدیم

خوده نظام چشم پله میخواد

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
ببینید یه زمین با اون ابعاد طبقه زیر زمین 5 انباری و تاسیسات
طبقه همکف 5 پارکینگ
لابی کانتر اطلاعات
اول دو واحد
دوم دو واحد
سوم یک واحد در قیمت انتهایی
زمین جنوبی و خیابان 18 متری
مساحت واحد ها بر اساس تامین یک واحد پارکینگ در نظر گرفته شود
رعایت ضوابط ضریب اشغال
هر واحد دارای 2 خواب نشیمن پدیرایی سرویسها آشپز خانهببینید یه زمین با اون ابعاد طبقه زیر زمین 5 انباری و تاسیسات
طبقه همکف 5 پارکینگ
لابی کانتر اطلاعات
اول دو واحد
دوم دو واحد
سوم یک واحد در قیمت انتهایی
زمین جنوبی و خیابان 18 متری
مساحت واحد ها بر اساس تامین یک واحد پارکینگ در نظر گرفته شود
رعایت ضوابط ضریب اشغال
هر واحد دارای 2 خواب نشیمن پدیرایی سرویسها آشپز خانه

سلام.
اگه تو 60 درصد پیشروی روی ضلع طولی تون میتونید تو همکف پارکینگ تامین کنید که هیچی.
ولی اگه نمیتونید تامین کنید میتونید 2 متر علاوه بر اون 60 درصد هم پیشروی طولی داشته باشید.
حالا یه سوال پیش اینجا هست وقتی کا 2 متر بیشتر پیشروی کنیم قطعا مساحتمون(درصد سطح اشغال)از 60 درصد مساحت زمین بیشتر میشه.این مقدار اضافه رو که من حساب کردم 21 متره رو میشه با نورگیر کم کرد.اونطوری شما هم پارکینگتون رو تامین کردید و هم درصد سطح اشغال رو رعایت کردید.

اونی هم که گفته مساحت واحد هارو برای یه واحد پارکینگ در نظر بگیرید منظورش این بوده که طبقه سوم که تک واحدیه(چون دو واحدیاتون مساختش کمتر از 150 متره)رو کلا بنا نگیرید.این از جمله یک واحد در قسمت انتهایی (یعنی شمالی ملک)مشخصه.قسمت جنوبی اون واحد هم میشه حیاط روی بام.

Untitled.jpg

saraafsoon

عضو جدید
دوست عزیز در هیچ نقشه ای در کتابهای مقررات پله بدون چشم پله وجود نداره شما دستورات بلند مرتبه سازی را اشتباه گرفتید همان 110 عرض مجاز و 240 که دوستمون گفت هم نشان دهنده است.
صفحه39 مبحث4 نوشته حداقل عرض قفسه پله مستقیم1.10 و دارای پاگرد 2.40 که اگه2.40-2.20 میشه0.20
ببینید من خودم ازخدامه چشم پله نباشه از یه ور چون یه سانتم یه سانته برای دراوردن پارکینگ...اماخوب چند نفرم مثل شماگفتن چشم پله نزارین یه دلیلی بیارین منم ازته دل چشم پله نزارم از خدامه والا پس فردا امتحانه خیرسرم میخواستم شابلون دربیارم موندم تازه چشم پله چنده

shab khanoom

عضو جدید
سلام.
اگه تو 60 درصد پیشروی روی ضلع طولی تون میتونید تو همکف پارکینگ تامین کنید که هیچی.
ولی اگه نمیتونید تامین کنید میتونید 2 متر علاوه بر اون 60 درصد هم پیشروی طولی داشته باشید.
حالا یه سوال پیش اینجا هست وقتی کا 2 متر بیشتر پیشروی کنیم قطعا مساحتمون(درصد سطح اشغال)از 60 درصد مساحت زمین بیشتر میشه.این مقدار اضافه رو که من حساب کردم 21 متره رو میشه با نورگیر کم کرد.اونطوری شما هم پارکینگتون رو تامین کردید و هم درصد سطح اشغال رو رعایت کردید.

اونی هم که گفته مساحت واحد هارو برای یه واحد پارکینگ در نظر بگیرید منظورش این بوده که طبقه سوم که تک واحدیه(چون دو واحدیاتون مساختش کمتر از 150 متره)رو کلا بنا نگیرید.این از جمله یک واحد در قسمت انتهایی (یعنی شمالی ملک)مشخصه.قسمت جنوبی اون واحد هم میشه حیاط روی بام.

مشاهده پیوست 184462

این پیشروی 2 متر در همه ی طبقات اعمال میشه؟
در این صورت حتی اگه همه ی طبقات هم نورگیری به مساحت 21 متر مربع داشته باشند، پیشروی طبقه همکف جبران نمیشه. در اینصورت چکار باید بکنیم؟

بالا